GEMEENTEPRAAT STUDEREN KOST GELD - STUDIEFINANCIERING NOG MOGELIJK 7 NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schutte, Bureau Voorlichting Gemeente Venray en ontwikkelings samenwerking Tentoonstelling: Kinders leert U lesse wel! Vrijzwemmen Hinderwet Hinderwet PEEL EN MAAS uw weekblad Collektekalender december 1985 Bouwvergunning aangevraagd Bouwvergunning verleend Het CDA in Vierlingsbeek Anjerfonds Limburg Loterij 1985 Muziekschool Venray 15 jaar Beschikking vrijstelling Methylbromide Dat studeren geld kost is een duidelijke zaak. De aanschaf van boeken en leer middelen, de kosten van b.v. excursies en niet te vergelen de eventuel.e reis kosten. Al die zaken zorgen voor een aanzienlijk kostenpakket. Dat het mi nisterie van Onderwijs en wetenschap pen kan helpen, niet altijd, is (nog) niet bij iedereen bekend. Toch is het zeker de moeite waard de mogelijkheden eens op een rij te zetten. Bij de Centrale di- De gemeente Venray is zich nog steeds aan het bezinnen hoe gestalte kan worden gegeven aan een gemeentelijke taak op het gebied van de ontwikke lingssamenwerking Het college van burgemeester en we thouders heeft in principe besloten dat het opzetten van een project of het mee doen met een reeds bestaand project in een ontwikkelingsland de beste manier is om de Venrayse bevolking zich nog meer bewust te laten zijn van de proble men in de Derde Wereld. Daarom is het belangrijk dat het project voor de men sen van de gemeente Venray herkenbaar is. We mogen er trots op zijn dat nogal wat oud-inwoners van de gemeente Ven ray actief zijn in de Derde Wereld. Als zou kunnen worden aangesloten op een initiatief van een (oud)inwoner, zou dit de herkenbaarheid ten goede komen. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat het niet de bedoeling is dat een bestaand initiatief financieel wordt on dersteund. De bedoeling is dat in dezelf de streek of gebied waar een (oud)Ven- rayer werkzaam is, een aansluitend pro ject van de grond komt. Om te onderzoeken in hoeverre een en ander haalbaar is. zal overleg met een organisatie als NOVIB plaatsvinden. Om een begin te kunnen maken, moet het gemeentebestuur natuurlijk op de hoogte zijn van activiteiten van oud inwoners in de Derde Wereld. Daarom verzoeken wij eenieder, die op de hoog te is van een dergelijk initiatief dit schriftelijk te laten weten aan burge meester en wethouders. Indien verdere informatie wenselijk is, wordt contact met de indiener opgenomen. Reacties worden binnen 14 dagen tegemoet ge zien. De tentoonstelling over Peter Hein- rich von Coninx, de Latijnse school in Venray en zijn ontwikkeling tot het hui dige Boschveldcollege alsmede een klas je uit de 18e/19e eeuw, samengevat on der de titel „Kinders leert U lesse wel!" staat in het Geschied- en Oudheidkun dig museum aan de Eindstraat 8 te Ven ray. Deze tentoonstelling duurt nog tot 14 december 1985. In de tentoonstelling kunt U zien hoe Peter heinrich von Coninx zijn hervor mingen van het onderwijs in de Latijnse Scholen in het Pruisische Overkwartier heeft uitgevoerd. Als gevolg van zijn werkzaamheden is hij door de Koning van Pruisen in de adelstand verheven. Zijn adelsbrief kunt U in de tentoonstel ling zien. Ook wordt aandacht geschonken aan de ontwikkelingen van de Latijnse School in Venray, de tussentijdse ophef fing onder het Franse bestuur, maar ook de wederoprichting en uitbouw naar het Gymnacium IC in Venray en het latere Boschveldcollege. In het schoolklasje is te zien met wel ke schoolattributen werd gewerkt, om o.a. te leren lezen en schrijven. Ook is aandacht geschonken aan de strafmiddelen, die in die tijd, maar ook in latere tijden nog gebruikt werden. rectie Studiefinanciering in Groningen, de instantie die belast is met de uitvoe ring van de „subsidieregelingen", is men druk doende met de campagne 1985/1986. Op voorhand laat men daar weten dat aanvragen nu nog kan; enige haast is wei geboden. Over het algemeen sluit de inzendingstermijn definitief op 31 december 1985. OM WELKE REGELINGEN GAAT HET? Het ministerie kent in (willekeurige) volgorde de volgende regelingen: tegemoetkoming in de studie kosten (voor leerlingen beneden 21 jaar in het voortgezet onderwijs lbo, mbo, mavo, havo en vwo); rijksstuditoelagen (voor studeren den in het hoger beroepsonderwijs, het wetenschappelijk onderwijs, voor leer lingen die (nog) de kleuterleidster oplei ding volgen en voor leerlingen 21 jaar en ouder in het voortgezet onderwijs); studiefinanciering voor deel tijdstuderenden; rendedragende studieleningen. TEGEMOETKOMINGEN IN DE STUDIEKOSTEN „Groningen" betaamt dat op dit mo ment, voor leerlingen in het voortgezet onderwijs, beneden 21 jaar, nog een aanvraag kan worden ingediend. Op 31 december 1985 sluit de poort definitief. De benodigde formulieren zijn te ver krijgen op de scholen. De voorwaarden. Het ministerie stelt uiteraard een aan tal voorwaarden. De regeling tegemoet koming in de studiekosten is bedoeld voor leerlingen in het voortgezet onder wijs. Er moet tevens sprake zijn van vol ledig dagonderwijs aan een in Neder- Op donderdag 5 december, vandaag dus, is het gemeentelijk zwembad vanaf 16.00 uur gesloten. Op vrijdag 6 december zal het bad ten behoeve van vrijzwemmen geopend zijn van 9.30-11.30 uur en van 13.00 tot 15.30 uur. Menig een kan zich nog wel herinneren, dat een onderwijzer een stukje krijgt of de bordenwisser naar een leerling gooi de om hem weer bij de les te laten zijn of de orde te handhaven. Voorganger van dit soort middelen, was onder andere de pechvogel. Een stoffen vogel, die naar een leerling werd gegooid, die niet oplet te of de orde verstoorde. Deze moest dan de vogel terugbrengen en werd di rect gestraft door de leerkracht. Om een nog beter beeld te krijgen van het leven en werken van Peter Heinrich von Coninx, kunt U aan de bali van het museum een boekje kopen. Dit boekje kost ƒ7,50 en is verschenen in de reeks Venrays verleden nr. 3. Het Geschied- en Oudheidkundig museum Venray is geopend op woens dag en zaterdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen zoals b.v. scholen, kunnen builen de normale openingstijden het museum bezoeken. Zij moeten hiervoor een afspraak maken met de beheerder, de heer J. Renkens, telefoon 04780- 83838, tst. 124. land gevestigde school. Bovendien moet die school vallen onder de wet op het Voortgezet onderwijs en worden be kostigd of zijn aangewezen op de over heid. Dit betekent dat in het algemeen leerlingen op een particuliere school geen tegemoetkoming kunnen ontvan gen. Wat wil „Groningen" nog meer weten? Alvorens een beslissing te kunnen ne men, dient men inzicht te hebben in de draagkracht van de ouders. Over het al gemeen neemt men daarvoor het belast baar inkomen van de ouders. Voor het lopende studiejaar, het inkomen van 1984. Ook de belastbare som van het vermogen is een benodigd gegeven. Uit eraard wil men niet alleen op de hoogte zijn van de financiële situatie; ook is men geïnteresseerd in b.v. het aantal kinderen dat financieel ten laste komt van de ouders. En om b.v. een reis kostenvergoeding te kunnen geven is het van belang te weten of de leerling meer dan 8 km verwijderd van de woonplaats een school bezoekt. Wat voor vergoedingen kan men verwachten? Het ministerie kan een bijdrage leve ren in de directe studiekosten (boeken sn leermiddelen) en voor degene die op 31 juli 1986 de leeftijd heeft van 16, 17 of 18 jaar, een tegemoetkoming in de overige studiekosten. Leerlingen die uitwonend zijn kunnen een bijdrage in de meerkosten ontvan gen. En voor de volledigheid nogmaals een eventuele reiskostenvergoeding, waarbij de leeftijd van de leerling een rol speelt. Bij welk belastbaar inkomen kan men iets verwachten en hoeveel? Voor: Kennisgeving bekendmaking beschikking Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maken bekend, dat door hen, onder voorwaarden om gevaar, schade of hin der voor de omgeving te ondervangen, dat op 27 november 1985 vergunning is verleend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van de aanvraag van: Garage de Peelparel, Wilhelmi- nastraat 29a te Venray voor het ex art. 6a uitbreiden wijzigen van een auto- herstelinrichting, gelegen aan de Wilhel- minastraat 29a te Venray; Gebr. Tijssen, Haag 20-18a te Merselo voor het ex art. 6a uitbreiden wijzigen van een transportbedrijf, waar electromotoren worden gebruikt met een gezamenlijk vermogen van meer dan 1,5 kW, gelegen aan de Haag 20- 18a te Merselo. Autobedrijf Gommans-de Wit vof, Gezellenbaan 8 te Ysselsteyn voor het uitbreiden van een autoherstelin- richting met motorbrandstoffenver- kooppunt met opslag van benzine, die selolie en LPG, gelegen aan de Gezellen- baan 8 te Ysselsteyn; De beschikkingen en alle ter zake zijnde stukken liggen in het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel van 5 december 1985 tot 5 januari 1986 elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. De betreffende stukken kunnen gedu rende bovengenoemde periode ook nog elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur worden ingezien (na telefonische af spraak). Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhy giëne staat tot 5 januari 1986 beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygyëne bezwaren hebben ingebracht; d. enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid^ of 28, eerste lid, onder c, van de Wet al gemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de be schikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en wor den gezonden aan de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Venray, 5 december 1985 Vragen...? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter de directe studiekosten, als het inkomen rond de ƒ30.000,- ligt; de overige studiekosten, als het inko men rond de ƒ40.000,- ligt; de reiskosten, als Uw inkomen niet ho ger is dan ongeveer ƒ40.000,-; de extra kosten als de kinderen niet thuis wonen, indien het inkomen bene den de plm. ƒ46.000,-; Voor de goede orde: genoemde be dragen gelden bij een gezinsgrootte van èèn kind. De hoogte van de toe te kennen be dragen is mede afhankelijk van de leef tijd van de kinderen. Even wat globale cijfers: ƒ150,- tot ƒ700,- voor directe studie kosten; ƒ160,- tot ƒ1000,- voor overige studie kosten; ƒ390,- tot ƒ1470,- voor reiskosten; ƒ390,- tot ƒ5180,- voor uitwonenden. RIJKSSTUDIETOELAGEN De regeling „rijksstudietoelagen" eventjes uitleggen is geen eenvoudige zaak. Wel duidelijk is dat de regeling is bedoeld voor studerenden in het hoger beroeps- en wetenschappelijk onder wijs, voor studerenden die (nog) de kleuterleidster opleidingen volgen en voor leerlingen in het voortgezet onder wijs, die 21 jaar en ouder zijn. Voor het studiejaar 1985/1986 kun nen nog aanvragen in behandeling wor den genomen. Wel dient men er reke ning mee te houden dat er, gelet op het tijdstip van inzending, gekort wordt op het aantal toe te kennen maanden, 31 december 1985 sluit de inzendingster mijn definitief. De aanvraagformulieren zijn overigens verkrijgbaar bij de instel lingen van het onderwijs. Een niet geheel onbelangrijke voor- Kennisgeving bekendmaking aanvraag Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op art. 12 van de Wet al-, gemene bepalingen milieuhygiëne; ma ken bekend, dat bij hen een aanvraag is ingekomen voor een vergunning inge volge de Hinderwet van: E. Peters, Gunhoekweg 15 te Oir- lo voor het wijzigen van een pluimvee houderij aan de Gunh'oekweg 15 te Oir- lo; J.L.P. Aarts, Moostdijk 6 te Ys selsteyn voor het ex art. 6a uitbreiden wijzigen van een varkensmesterij en - fokkerij aan de Moostdijk 6 te Ys selsteyn; M. Janssen, Peel weg 17 te Ys selsteyn, voor het uitbreiden en wijzigen van een varkensmesterij en legkippen- houderij aan de Peelweg 17 te Ys selsteyn. De aanvragen en andere ter zake zijn de stukken liggen in het raadhuis, ka mer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel tot 5 januari 1986, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur; Na deze datum, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking op de aanvraag, eveneens elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. Desgewenst kan al daar een mondelinge toelichting op de stukken worden verkregen. De betreffende stukken kunnen tot bovengenoemde datum ook nog elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur wor den ingezien (na telefonische afspraak). Gemotiveerde bezwaren kunnen tot bovengenoemde datum schriftelijk bij ons college worden ingebracht. Degene, die een bezwaarschrift in dient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom telefonisch wordt ver zocht, (afd. openbare orde en veilig heid, telefoon 04780-83838, toestel 158), kunnen tot één week voor bovenge noemde datum mondeling bezwaren worden ingebracht, waarbij dan tevens gelegenheid wordt gegeven tot een ge- dachtenwisseling over de aanvraag tus sen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Zij vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen, die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als bovenom schreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren legen de ontwerp beschikking in te dienen. Venray, 5 december 1985 Burgemeester en wethouders voornoemd Op 7 december van 10.30 lot 17.00 uur straatcollecte van Amnesty International afd. Venray in de Gro testraat (plaatselijke aktie). Alleen voor deze aktie is een collekte- vergunning verleend. Collekteren buiten de aangegeven pe riode is niet toegestaan. Collectanten en collectrices moeten het ligitimatiebewijs zichtbaar dragen. waarde is, dat studerenden een vol tijdstudie dienen te volgen in Neder land. Voor studeren in het buitenland wordt derhalve geen toelage verstrekt. Draagkracht bepaling. Alvorens het ministerie een toelage kan vaststellen dient zij te beschikken over een zo compleet mogelijk overzicht van de draagkracht. De draagkracht van de ouders wordt over het algemeen bepaald aan de hand van het belastbaar inkomen en niet te vergeten met behulp van de belastbare som van het vermo gen. Overigens bij de besluitvorming zijn de eigen middelen van de studerende en bij gehuwden, die van de partner, eve neens van belang. En niet te vergeten het aantal kinderen, dat ten laste komt van de ouders. Voor het studiejaar gelden de volgen de maximale budgetten; voor: thuiswonenden ƒ6.773,- uitwonenden ƒ10.420,- gehuwden ƒ18.756,- alleenstaande ouder(student) 16.672,- Kort samengevat, deze bedragen gel den voor: studerenden in het wo of hbo; studerenden voor kleuterleidster en leer lingen in het voortgezet onderwijs van 21 jaar en ouder. De bedragen kunnen nog worden verhoogd met de verschul digde bedragen aan collegegeld (wo ƒ1.100,- en hbo ƒ1.000,-) en inschrij vingsgeld (wo ƒ150,-) of cursusgeld (hbo tot maximaal ƒ1.000,-). Een rentedragende studielening? Indien meerderjarige studenten, in het hoger beroepsonderwijs of het we tenschappelijk onderwijs niet voor een „rijksstudietoelage" in aanmerking ko men of van een toekenning afzien, kun- Bij burgemeester en wethouders zijn de navolgende aanvragen ingekomen om, in afwijking van het geldende bestemmingsplan c.q. vooruitlopend op een in voorbereiding zijnd herzienings plan, bouwvergunning te verlenen voor: het bouwen van een garage en het aanbouwen van een berging aan Klein- dorp 35 te Merselo, t.n.v. J.M.L.M. Ze- gers, Past. de Botstraat 6 te Merselo; het uitbreiden van een woning aan de Touwslagerstraat 9 te Venray, t.n.v. A.C.M. van Winkel; het plaatsen van een carport aan de Puttenweg 6 te Ysselsteyn, t.n.v. L.J.G.M. Heidens; het verbouwen en uitbreiden van een pand aan de Langstraat 2 te Venray, t.n.v. L.J.M.W. Verhoeven, Smeelen 31 te Budel. Burgemeester en wethouders zijn voornemens aan deze bouwplannen me dewerking te verlenen. De bouwplannen liggen met ingang van 6 december 1985 gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage bij het bureau ruimtelijke or dening en bouwzaken, kamer 201 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termijn kunnen eventu ele bezwaren schriftelijk bij burge meester en wethouders worden inge diend. Venray, 5 december 1985 De burgemeester van Venray, H.J.M. Defesche. Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 27 november 1985 voor de onderstaande bouwplannen bouwvergunning ver leend. Zij, die menen door de afgifte van eén of meer van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te zijn getrof fen, kunnen op grond van het bepaalde in artikel 7, lid 2, juncto artikel 13 van de Wet A.R.O.B. daartegen bij het col lege van burgemeester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaar schrift indienen en wei binnen 30 dagen na bovengenoemde datum. het verbouwen van een garage tot kantine aan de Timmermannsweg 68 te Ysselsteyn, t.n.v. J.J. Berkers; het verbouwen van een woning aan de Drabbelsweg 11 te Veulen, t.n.v. W. van Staveren; het bouwen van een varkensstal en het slopen van een bestaande stal aan de Kempkensberg 30 te Ysselsteyn, t.n.v. F.A.P. Franken. Venray, 5 december 1985 De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche. AUTO IN BRAND In de nacht van zaterdag op zondag, ontdekte een taxichauffeur dal een in de Raadhuis geparkeerde personenauto in brand stond. Het gelukte de chauffeur de brand met een schuimblusser te blus sen. De Venrayse brandweer zorgde voor nablussing. Door een verkeerde aansluiting van een compressor was de brand ontstaan. De eigenaar, een inwo ner van Overloon, heeft nu een schade van enkele duizenden gulden. nen zij bij de meeste banken een rente dragende lening afsluiten. Dit onder ga rantie van het ministerie. De maximale lening bedraagt voor het studiejaar 1985/1986 ƒ5.800,-; het rentepercentage over het kalenderjaar 1985 is 9%. Be langstellenden kunnen hiervoor aanvra gen tot uiterlijk 15 maart 1986. Een aan vraagformulier is te verkrijgen bij de in stelling van onderwijs. STUDIEFINANCIERING VOOR DEELTIJD-STUDERENDEN Studerenden die een erkende deel tijdstudie, een avond- parttime, een schriftelijke opleiding of een opleiding aan de Ópen Universiteit volgen, kun nen in principe in aanmerking komen voor een tegmoetkoming (gift). Deze gift kan bestaan uit: een tegemoetkoming in de kosten van boeken en leermiddelen; een vergoeding van het wettelijk voorge schreven cursusgeld en voor het exa mengeld; een vergoeding in de eventuele reis kosten; Het ministerie houdt bij de vaststel ling van de tegemoetkoming geen reke ning met het inkomen van de ouders. Wel met de volgende criteria: het inkomen van de studerende dient zich rond het niveau van de sociale mi nima te bewegen; de studerende moet (voor 1 augustus 1985) de leeftijd van 21 jaar hebben be reikt; een schriftelijke cursus moet opleiden tot een diploma in een gelijkwaardige mondelinge parttime onderwijssoort. Om te on.thouden: een aanvraag voor een tegemoetkoming kan worden inge diend tot 1 september 1986. De aan- KIND GEWOND Maandagavond waren twee kinderen, broer en zusje, aan het spelen op de par keerplaats Julianasingel- Wilhelminastraat. De 12-jarige jongen rende plotseling tussen geparkeerde au to's het rijgedeelte van de parkeerplaats op, en liep tegen een passerende auto aan. De jongen klaagde over pijn in de buikstreek en werd overgebrcht naar het ziekenhuis waar hij werd opgenomen. Zoals reeds eerder meegedeeld, is het de bedoeling dat bij de komende ge meenteraadsverkiezing, het CDA in Vierlingsbeek gaat „meespelen". In een op maandag 16 december te houden vergadering zal de kandidaten lijst worden vastgesteld. De advieskan didatenlijst werd samengesteld ingevol ge een besluit van de ledenvergadering van 29 oktober jl. Toen is namelijk met overgrote meerderheid van stemmen besloten de eerste zes plaatsen op de lijst te doen bezetten door CDA-leden van de 6 kerkdorpen. De volgorde werd be paald door het aantal inwoners van de kerkdorpen. Als lijstaanvoerder wordt geadviseerd de heer B. Bardoel uit Over loon. In de vergadering van 16 december zal nu gestemd worden over de lijsttrek ker, over de kandidaten die de 2e t.m. de 6e plaats zullen bezetten en de vol gorde vanaf de 6e plaats. In totaal heb ben zich 13 CDA-leden kandidaat gesteld. Uitslag van de trekking gehouden op dinsdag 26 november 1985 ten overstaan van notaris A.G.J.M. Krekelberg in het Gouvernementsgebouw te Maastricht. Deze trekking was oorspronkelijk gep land op 27 november maar is wegens omstandigheden vervroegd naar 26 no vember. Lot prijs Lot prijs 000528 20 130277 25 001983 11 132254 12 014753 22 133847 3 022949 2 140057 13 055708 5 145319 15 074600 8 156538 6 077977 16 160688 23 088257 24 165347 9 092833 10 178315 4 103899 14 184700 1 106784 18 195070 7 121000 21 196570 17 124657 19 De prijswinnende loten kunnen, of per aangetekend schrijven onder opgaaf van naam en adres worden gezonden aan de afdeling Kas (de heer G. van Lieshout) van de Algemene bank Neder land NV Bredeslraat 10, 6211 HC Maastricht, waarna voor overmaking van het bedrag zal worden zorggedra gen, of persoonlijk aan de loketten van bovengenoemde bank legen contante betaling worden aangeboden. Met hartelijke dank voor Uw steun aan de Limburgse cultuur Het bestuur van hel Anjerfonds Limburg vraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de instelling van onderwijs. Resumerend. Al met al mag duidelijk zijn dat aan vragen nog tot de mogelijkheden be hoort. Uiteraard is de Centrale directie Studiefinanciering altijd bereid eventue le vragen te beantwoorden, waarbij wel dient te worden opgemerkt dat de be langstelling voor de telefoon erg groot is (tel. 050-249111). Op de Kempkensberg 4 te Groningen hanteert men op werk dagen de volgende bezoekuren: 9.00-12.00 uur en 14.00-16.00 uur. In januari 1986 starten voor de vijf tiende keer cursussen voor kinderen en volwassenen. Er is een ruime keuze voor zowel beginners als gevorderden. Reeds bij de eerste opzet van de mu ziekschool Venray in 1971 is gezocht naar optimale omstandigheden om de subsidies zo verantwoord mogelijk te besteden. In feite bestaat de school dan ook uit drie afdelingen (IVM, graden- en hafa-opleidingen) die weliswaar nauw met elkaar verbonden zijn maar toch tevens elk hun eigen identiteit heb ben. Binnen elke afdeling is, vooral de laatste jaren na het verschijnen van een beleidsplan, veel aangepast en verbe terd. CURSUSSEN VOOR KINDEREN VAN BASISSCHOLEN Voor de vijfjarigen (groep 2 van de basisschool) bestaat de mogelijkheid deel te nemen aan de cursus kleutermu- ziek. In aansluiting op wat in de basis school gebeurt worden de kleuters via zang, spel en dans in nauw contact met muziek gebracht. Vanaf groep 3 van de basisschool kunnen de kinderen voor een IVM (in strumentaal vormend muziekonderwijs) cursus worden ingeschreven. Afhanke lijk van hun leeftijd worden ze inge deeld in een één- of tweejarige cursus. Omdat grote leeftijdsverschillen on gunstig Qp hel leerproces en de leer re-., sullaten kunnen uitwerken wordt door 'dë 'miizieJ<school zoveel'mogelijk y tracht en'geadviseerd de kinderen van ongeveer gelijke leeftijden bij elkaar in de IVM klassen te plaatsen. In de IVM lessen wordt veel aandacht besteeed aan de muzikale ontwikkeling van de leerlingen met gebruikmaking van zingen, het Goff-instrumentarium en de blokfluit. Bij deze ontwikkeling staat het leren musiceren centraal. In de loop van de IVM cursussen wor den de leerlingen ook in contact ge bracht met praktisch alle muziekinstru menten zodat zij later gemakkelijker een verantwoorde instrumentkeuze kun nen maken. Bovendien krijgen de ou ders meer zicht, op de muzikale aanleg van hun kind waardoor mogelijke te leurstellingen, door onvoldoende capa citeiten voor het gekozen instrument, voorkomen kunnen worden. De inschrijving voor de cursussen kleutermuziek en IVM sluit zaterdag 7 december. Voor informatie kunt U de middagen (behalve zaterdag) bij de ad ministratie terecht. BEGINNERSCURSUSSEN VOOR VOLWASSENEN Gemiste kansen zijn er nog al eens de oorzaak van dal volwassenen niets aan muziek doen. De muziekschool Venray heeft een zéér boeiende en eigentijdse cursus voor beginnende volwassenen in gezet. Het onderwijs is geheel aan hen aangepast. Het is dus géén omgezette kindercursus voor volwassenen! De be langstelling voor de muziekschool, is, juist de laatste jaren, van deze groep zeer sterk toegenomen. U zult van het volgen van een IVM cursus voor volwassenen geen moment spijt hebben. Integendeel! Zo'n cursus toont U waarschijnlijk ongekende mo gelijkheden en kwaliteiten aan. Of men naar muziek luistert of zelf musiceert, de voldoening daarvan is van een niet te onderschatten waarde en geeft menig een troost en kracht voor het dagelijkse leven. De burgemeester van Venray maakt bekend, dal ingevolge het bepaalde in art. 4 lid 4 van de Beschikking vrijstel ling methulbromide" gedurende drie maanden op het gemeentehuis, kamer 119, ter inzage ligt, een verklaring van geen bezwaar van de directeur Landbouw- en Voedselvoorziening voor het gebruik van methylbromide t.n.v. GRAAT, H.J.A.M., Zuiderbergweg 5 te Oostrum. Venray, 5 december 1985 De burgemeester voornoemd mr, H.J.M. Defesche PEEL EN MAAS uw weekblad

Peel en Maas | 1985 | | pagina 10