VENKAY.... 100.000.000kg in 1985 099 Minister Braks veilt 100 miljoenste kilo champignons Dieren bescherming Werkgelegenheid en het Technisch Onderwijs Gouden Ringen De vrouw in de politiek Serre plaatsen? Tankstation Ysselsteyn opent TOTAL Self- servicestation Muzikale successen van ,,St. Petrus Banden" Wijziging dienstregeling Zuid-Ooster Jaarlijks uitwisselings concert Opening bedrijfshal ECS Benelux b.v. Brandweer Rank Xerox kreeg brandweer kazerne Cursus kerstkaarten en kerstversiering maken Laatste kantonnier van de gemeente neemt afscheid DE BERGHAAG DE BERGHAAG Het lijkt er op, dat in onze gemeente maatregelen worden genomen en veror deningen gemaakt, die even moeten I worden nageleefd om dan roemloos te worden bijgezet in het archief, waar de I vergeetboeken liggen opgeslagen. De gemeentelijke Algemene Politieve rordening bevat een bepaling, volgens welke iedere inwoner VERPLICHT is direct na sneeuwval hel trottoir tot een breedte van een meter sneeuw- enb ijs vrij te maken op straffe van.... En wat gebeurt er als hel gesneeuwd I heeft? Zeker in de woonwijken worden de goede burgers actief om hun „straat" schoon te vegen. Niet omdat zij bang zijn voor hel „op straffe van", maar meer uit fatsoen voor degenen, die i hel trottoir gebruiken. Maar óók omdat men „die rotzooi" niet het huis binnen draagt Omdat het nu eenmaal ongejijk ver deeld is in de wereld, heeft de een de zorg voor een schoon trottoir dat vóór zijn woning is gelegen en de ander voor het trottoir voor èn bezijden zijn wo ning. In het laatste geval blijft meestal de burgerzin nèt tot om de hoek I meespelen. „Om de hoek wonen geen mensen, dus daar mag de sneeuw blij- I ven liggen" zal men dan wel denken, dus BLIJFT de sneeuw er ook liggen. Hetzelfde zal binnen de muren van het gemeentehuis ook worden gedacht. Wel wordt er voor gezorgd, dat het stukje entree vanaf de Raadhuisstraat tot de ingang van het gemeentehuis op tijd sneeuwvrij wordt gemaakt, maar dhet trottoir langs het gemeentehuister rein blijft na sneeuwval onbegaanbaar. Semi-overheidsinstellingen zijn nog nalatiger waar het sneeuwruimen be treft. Neem b.v. het postkantoor, deze instelling ten algemene nutte, waarvan iedereen, jong en oud, gezond of min- der valide gebruik moet maken heeft kennelijk een broertje dood aan sneeuwruimen. Hetzelfde kan gezegd worden van de Clockert, het Schutters veld, de banken, de winkelcentra in de wijken, en andere „publiektrekkers". Over publiektrekkers gesproken. Waar wandelt in Venray het meeste pu bliek? Juist. In het winkelcentrum: Gro- j testraat, Schoolstraat met de verbin dingsstraten, Henseniusstraat, Pa- tersstraat, noem maar op, daar blijft de sneeuw mooi liggen alsof er geen veror dening bestaat, zelfs de beide marktte- reinerr worden op maandag niet ge schoond Zoals men zich ongetwijfeld zal her inneren, werd vorig jaar met veel ophef de Blauwe Zone ingevoerd. Wie in het centrum van Venray buiten de grote parkeerterreinen de auto wil parkeren, moet een parkeerschijf gebruiken. Nu ruim een jaar later, mogen we met een gerust hart „wil" en „moet" in het de verleden tijd schrijven Hoevelen werden vorig jaar rond St. Nicolaas niet getracteerd op een par keerbon van 35,-? Nu men gewend zou moeten zijn aan het functioneren (of .niet functioneren) van de Blauwe Zone en het gebruik van de parkeer- schijven, lijkt het er op dat deze maatre gelen voor niets zijn genomen. Parkeer plaatsen in het centrum - niet langer te bezetten dan 1 uur - zijn weer vrolijk in genomen door langparkeerders. In zeld zame gevallen ziet men een parkeer schijf zichtbaar achter de voorruit van een auto, maar controle is er niet nfieer:.... En dan hebben we nog een voetgan gersgebied in ons dierbare Venray. Althanser staan borden, die daarop duiden, maar de praktijk is evenwel dui delijk anders. Volgens een door de ge meenteraad genomen besluit is het voet gangersgebied taboe voor auto's, en (brom) fietsen en mag het bevoorra- dingsverkeer hier alleen terecht 's mor gens van 06.00-11.00 uur. In werkelijk heid wordt er de hele dag in „de prome nade" lustig gelost en geladen, alsof er geen beperking aan is gesteld. De rustig, etalagekij kende en kooplustige voetgang(st)#r rrjoet er ieder ogenblik van de dag op bedacht zijn on derste boven te kunnen worden gereden door (brom) fietsen, die zich niets aan trekken van verbodsborden. Hoeven ze ook niet, want er is niemand die er iets van zegt... Ouders die in hei winkelcentrum me nen hun kinderen „los" te kunnen laten"tepen, komen bedrogen uit.... AANRIJDINGEN MET GEWONDEN Op de Leunseweg gaf een auto bestuurder geen vrije doorgang aan een bromfiets. Bij de ontstane botsing liep de bromfietser knieverwondingen op. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, maar kon na behandeling naar huis worden overgebracht. Vrijdagmiddag reed een inwoner van Valkenswaard met zijn personenau to achter een vrachtauto op de Midden Peelweg. Ter hoogte van Vredepeel wil de hij deze vrachtauto inhalen. Toen hij langszij was kwam een personenauto hem tegemoet. Een bijna frontale bot sing was het gevolg. Een dame, af komstig uit Oostrum, die -in de tege moetkomende auto zat werd dusdanig gewond dat zij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Ook bij haar vielen de verwondingen toch nog mee Op 11 december wordt een magische grens bereikt in de Nederlandse campig- nonteelt. Tussen elf en twaalf uur wor den de laatste champignons geveild door gastveilingmeester ir G.J.M. Braks, waarmee de produktie is geko men op 100 miljoen kilo in 1985. De ge beurtenis heeft plaats op de veiling CVV-Grubbenvorst, waar zich de klok bevindt van de Champignon Atzet Cen trale. Het is voor het eerst dat in een jaar zoveel champignons zijn geprodu- ceerdd. De teelt van champignopns heeft de laatste jaren een enorme vlucht genomen. Ons land behoort tot een van de vijf grootste champignonproducen ten van.de wereld. Met de export van champignonconserven is Nederland op de tweede plaats gekomen na de Volks republiek China. boekhandel van den munckhof is ooit dinsdags de gehete dag geopend Zoals velen onder U weten heeft de gemeente Venray een eigen afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Dieren bescherming. Deze afdeling heeft vorige week een nieuw bestuur gekregen, en is nu van plan om deze winter vele activi teiten ten behoeve van de dieren te orga niseren. Dit interim bestuur wil U nu vast eni ge activiteiten uit het beleidsplan laten weten. Uitgeven van een 2 maandelijks infoblad voor de afdeling Venray. Een onderzoek doen naar (en bij behoefte daaraan het oprichten van) een dierenambulance. Castratie sterilisatie actie (deze start met ingang van 1 januari). Voorlichtingsdagen op scholen, bij de verkenners, bij de vrouwenbewe ging e.d. Regelmatige bijeenkosten met an dere groeperingen die zich bezig houden met dieren. Op dierendag een grote manifesta tie organiseren waarop alles wat in Ne derland actief is oip het gebied van wel zijn, gezondheid e.d. van dieren aanwe zig is. Op allerlei manifestaties zoals bra derieën, jaarmarkten e.d. infostallingen plaatsen. Omstreeks maar april wil de af deling starten met een EHBO cursus voor huisdieren. Als laatste punt het ophalen van eendagsnestjes. In het bestuur hebben zitting: Mevr. Gielen, Bingelkruid 8 tel. 85297 secreta riaat. Dhr. Tjeu Poels, Kruisstraat 28 81602 vogels en wintervoedering. Mw Jose Kunen Knopkruid 6 tel. 89110 in- fokraampjes, markten, braderieën e.d. Mevr. Bos Dagberthof tel. 83211. Dhr. Joop de Bie Kruidenlaan 180 tel. 87612. Mocht U voor activiteiten interesse hebben, neemt U dan gerust kontakt op met een van de bovenstaande leden. Het eerste nummer van het infoblad van de dierenbescherming kunt U deze week aantreffen bij de dierenartsen in Ven ray, alsmede bij de adverteerders, te we ten: Dierenpension en asiel „De Berg- haag", Dierenspeciaalzaak „Coop- mans", Dierenspeciaalzaak en trimsa lon „Oase". Verder wordt dit blad ver spreidt bij de leden en de donateurs van de afdeling Venray. Op de vergadering van 12 november werd de heer Kremer (de vroegere voor zitter Van de dierenbescherming afd. Venray) gehuldigd met de ere medaille voor jarenlange trouw dienst. Verwacht wordt ook dat de heer De Leeuw na 31 jaar actief lid zijn, binnenkort gehul digd zal worden. De wintervoeding is weer ter hand ge nomen. Het brood wordt geleverd door de leerlingen van de basisscholen te Venray. Bij het bedrijfsleven in de regio Ven ray neemt de werkgelegenheid vooral in de metaalsector weer tot vooral jongelui met een technische beroepsopleiding. De topvaklieden die hun werkgelegeheid behouden hebben in de afgelopen jaren van economische achteruitgang lopen in aantal hard terug. De komende jaren zal er in toenemende mate instroom van jonge vaklieden moeten plaats vinden. Door deze regio zal nagegaan moeten worden wat doet de industrie precies, wat produceert zij momenteel en wat voor verschillende soorten vaklieden heeft de industrie nodig. Wat is de taak van een technische opleiding hierin? Het regeringsstandpunt is o.a. a) Verbetering van de aansluiting be roepsonderwijs op de arbeidsmarkt. b) het aantal leerlingen voor het beroep sonderwijs aanzienlijk te vergroten. Er is een enorme vraag in de industrie naar technisch opgeleide mensen. De techniek van morgen steunt op de tech niek van vandaag die je NU moet leren. Dit kan bereikt worden door ouders en basisonderwijs een goed stuk informatie te geven over het moderne technische onderwijs. Een goede wisselwerking tus sen technisch beroepsonderwijs en het bedrijfsleven leidt tot het opleiden voor de juiste technische gebieden. Het be drijfsleven zelf kan dan goed nog verde re opleiding geven. Er zal meer bekend heid moeten zijn over de mogelijke opleidingen na de technische school. De Katholieke Technische School te Ven ray, zal samen met het bedrijfsleven hieraan bijzondere aandacht geven tij dens de „Openbare lessen" op 12-13 en 14 december a.s. Schoulenstraalje 8 Venray Tel. 80239 Onder de titel „Aktief in eigen ge meente - hoe doe je dat - durf ik...?" organiseren de KVO's van Overloon, Vierlingsbeek/Groeningen en Vortum Mullem een of meerdere cursussen in de gemeente Vierlingsbeek. Alle vrouwen uit die gemeente kunnen daaraan deel nemen. De inhoud is erop gericht dat men de nodige kennis en durf opdoet om als vrouw volledig te kunnen meeparlicipe- ren. Hetzij in discussies, hetzij door ak tief aan de politiek mee te doen. De cursus bestaat uit vier lessen. Een deskundige op gemeentelijk gebied zal o.l.v. een groepsbegeleidster uiteenzet ten hoe een gemeentebestuur in elkaar steekt en dient te funktioneren. Vervolgens zal een bezoek gebracht worden aan het gemeentehuis. Ter afsluiting zal in een laatste bijeen komst worden nagepraat over opgedane kennis en ervaring. Opgave uiterlijk voor 6 december bij: mevr. J. Keijsers-Vink, Rondweg 14, Overloon, tel. 04788-1561; mevr. M. Hubers-Versleijen, Burggraaf 29, Vier lingsbeek, tel. 04781-1222; mevr. T. van Bree-van Megen, De Steeg 6, Vorum- Mullem, lel. 08855-73183 Nu kan iedereen het. Met het unieke Woning Flus Plan handzame alles-in-een pakketten met duidelijke werkschema's Met het professionele resultaat van de vakman. Maar door zelfdoen de helft goedkoper Bouwbedrijf J. RAEDTS Zn. c.v. geopend: ma t/m vrij. 9.00-17.30 uur za. 9.00-12.00 uur Mgr. Hanssenstraat 57, Oostrum. Tel.: 04780-81469/82274. ln Ysselsteyn heeft Tankstation Ys selsteyn b.v. zich gevestigd aan de Jan Poelsweg 3 met een prachtig TOTA1 selfservicestation. Een selfservicestation waar de aulomobilis zichzelf van allerlei gemakken kan voorzien. Modern en dus geheel aangepast aan de eisen van deze tijd. Op dinsdag 3 december a.s. om 16.00 uur zal Sint Nicolaas een bezoek aan dit nieuw station brengen om de deuren of ficieel voor het publiek te openen. Ook zullen hier de Zwarte Pieten bij aanwe zig zijn, die bovendien 3 dagen lang leu ke verrassingen voor de kinderen bij zich hebben. Voor het tankpubliek viert Tankstation Ysselsteyn BV een hele week feest. Vanaf de opening op dins dag 3 december t/m zondag 8 december a.s. staat er voor iedereen die komt tan ken een bosje bloemen klaar. Nu tankstation Ysselsteyn het Total selfservicestation zai aanvoeren is er ook LPG op dit station verkrijgbaar. En wat denkt U van de TOTAL-shop?. Er is een grandioos assortiment aanwe zig van shopanikelen, zoals tabak, snoep, dranken, bloemen enz. En na tuurlijk ook alles voor uw auto. Want daar is het tenslotte allemaal om begon nen. Zoals U weet ligt achter het station het Autobedrijf Gommans-de Wit V.o.f.. Een kleine stap, dus als U op het station bent en U wilt Uw auto even la ten nakijken, dan zijn wij bereid U snel te helpen. Bovendien verzorgt de reparaties van alle automerken. In de afgelopen week hebben vijf le den van het Muziek- en Majoretten Show Korps St. Petrus Banden met groot succes deelgenomen aan de exa mens van de Muziekschool Venray. Alle vijf kandidaten zijn geslaagd en enkelen behaalden zelfs het predikaat „Met lof". Een prestatie, die een felicitatie ze ker waard is. INSTRUMENTEN Onlangs hebben leerlingen van de Muziekschool Venray het I.V.M. ge tuigschrift 1 (Instrumentaal Vormend Muziekonderwijs) behaald. Tijdens de cursus is gebleken, dat deze leerlingen voldoende muzikaliteit en vooral door zettingsvermogen bezitten om verder te studeren aan de.muziekschool en zich te bekwamen op een' óf ander muziek instrument, Ook kunnen zij hun oplei ding volgen bij een of ander muziekge zelschap zoals een harmonie of fanfare, een strijkensemble of anderzins. Het bestuur van „Petrus Banden" wil degenen, die in het bezit zijn van een onlangs behaald I.V.M.-getuigsschrift een beetje op gang helpen bij de keuze van een instrument. Het korps heeft n.l. een aantal instrumenten over voor dege nen, die een blaasinstrument of een slagwerk willen leren bespelen. Zij kun nen dit instrument óf voor hun verdere opleiding aan de muziekschool of voor een opleiding door het korps gebruiken. Degenen, die serieus een instrument wil len leren bespelen kunnen a.s. zondag terecht tijdens de repetitie van het korps in de Technische School (ingang Over- loonseweg). Nadat zij hun keuze heb ben bepaald, krijgen zij het instrument mee naar huis. Jongens èn meisjes kun nen van deze gelegenheid om in het bezit van een instrument te komen, gebruik maken. Men kan terecht van 11 tot 12 uur. Ook njinirettes kunnen zich deze ochtend aanmelden. Zoals reeds eerder gemeld, hebben met ingang van 24 nov. de Zuidooster- lijnen 27 (Helmond-Deurne-Ysselsteyn- Venray) en 29 (Venray-Maasdorpen- Venlo) enkele wijzigingen ondergaan. Ten behoeve van een betere treinaan- sluiting in Helmond én in Venray werd de route van lijn 27 in Venray gewij zigd. In Venray vervallen de halten Etude- straat, Brukske en Mambostraat. Hier voor in de plaats komen de halten St. Servaliuswcg en Henri Dunantstraat. In de ochtend- en middagspils werd een sneldienstrit ingelegd op het traject Venray station NS—Helmond station NS. Deze ritten gaan niet via Heide, Ysselsteyn en Deurne, maar recht streeks van Venray naar Helmond v.v. Deze wijzigingen betreffen de maan dag t/m vrijdag en de verapderde tijden staan in hol wij/igingslilad, dat gratis in debusverknjghuai is. LIJN 29 Daarin staat ook informatie met be trekking tot lijn 29. Hier is het traject Venray-busstation-Oostsingel-St. Ser- vatiusweg-Henri Dunanlslraal-De Hulst-Venray station NS v.v. gewijzigd m Venray -busstation-Oostsingel-Etude- straat-Brukske-Mambostraat-De Hulst- Venray station N.S. v.v. De vertrektijd vanaf halte Brukske richting autobusstation is ca, 3 minuten lain dan de veiireklijden vanal station NS. De aankomsttijd aan het busstation is 2 minuten later dan in de huidige dienstregeling aangegeven. Deze wijzi ging betreft alle dagen van de dienst regeling. SKIKLEDING SKI-SCHOENEN SKI-SETS SKI-VERHUUR SKI-ONDERHOUD f Grotestraat 55 VENRAY Tel. 81553) Zaterdagavond om 19.30 uur heeft in de foyer van de Venrayse schouwburg het jaarlijkse uitwisselingsconcert plaats Organisatir is Venrays Koninklijke Harmonie Euterpe, o.l.v. Pierre Stey- vers. Gasten zijn Harmonie St. Caecilia uit Blerick, o.l.v. Frans Munnich en de Koninklijke Harmonie van Horst o.l.v. Harry Cober. De Harmonie uit Blerick is de jongste van het muzikale gezelschap. Deze vereniging werd opgericht in 1907 als fanfare van de NS werkplaats. Het korps telt c.a. 90 muzikanten. De Koninklijke Harmonie Horst is van een eerbiedwaardige ouderdom. Ze werd opgericht in 1817 en is sedert 1937 „Koninklijke" Venray's Koninklijke Harmonie Eu terpe dateert van 1860. Dit jaar vierde men immers het 125 jarig bestaan. Intussen zijn er twijfels gerezen of de leeftijd toch niet veel ouder is.... Hoe het ook zij, de liefhebbers van harmoniemuziek kunnen zaterdag uit stekend (en gratis) aan hun trekken komen. Het wordt ongetwijfeld een hoogstaand en plezierige muzikale avond. Morgen vrijdag 29 november, om 14.00 uur zal aan de Plataanstraat in Venray de nieuwe bedrijfsruimte van ECS Benelux BV (Energy and Cooling Systems) officeel worden geopend. Deze opening zal geschieden door de Edelachtbare Heer H.J.M. Defesche, burgemeester van Venray. BESPARING KOSTBAAR DRINKWATER ECS ontwikkeld en produceert sys temen om diverse produktie processen te koelen zoals lasers, spuitgietmachines cryogeen- en röntgenapparatuur enz. Deze systemen leveren tevens een bijdrage tot het beperken van hét verbruik van drinkwater in de industrie. Bij diverse processen wordt door het gebruik van ECS systemen de vervuiling en verwarming van het oppervlaktewa ter volledig voorkomen. Deze systemen zijn niet alleen milieuvriendelijk maar verlagen ook de energiekosten. De laatste jaren zijn reeds vele systemen in gebruik genomen onder andere IBM Thomassen en Drijver, Marine ECN Petten, KLM, Fokker, Stork, Siemens, DSM, Philips, PLM, Douw Egberts, Flair en vele anderen. Voor de toekomst van de industrie kunnen deze systemen steeds interessanter worden, omdat minister Winsemius in een persbericht in het Algemeen Dagblad van 8 oktober 1985 een enorme stijging van de drinkwaterprijzen heeft aangekondigd. WERKGELEGENHEID VOOR VENRAY De vestiging van dit bedrijf in Venary betekent in verband met de groei een verhoging van de werkgelegenheid in de regio. Ook zullen voor dit toch wel specialistisch vak werknemers opgeleid dienen te worden. MEMBER ALFA LAVAL ECS is een member van de Zweedse Alfa Laval Group. In diverse landen van europa zijn ECS vestigingen. In de totale ECS organisatie werken momen teel 450 mensen. De kantoren van ECS staan nu nog in Well maar de plannen zijn dit te cetraliseren in Venray WAAROM VENRAY? ECS heeft zijn werkgebied in de Benelux en Venray ligt hier vrij centraal. De ontwikkeling van diverse systemen is in samenwerking met Elektro Martens B.v. tot stand geko men. Tevens zijn diverse Venrayse bedrijven voor de produktie ingescha keld. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dit bedrijf elders te vestigen, maar door de nieuwe samenwerking met elektro Martens BV is voor Venray gekozen. Het nieuwe bedrijf ligt aan de Plataanslraat te Venray en er is voor de te verwachten expansie nog voldoende ruimte aanwezig. OPENING Bij goed weer zullen enkele parachu tisten de sleutel mee naar beneden brengen, waarmee burgemeester De fesche de openingsplechtigheid zal verrichten. Uiteraard zuilen ook vele functionarissen uit hel bedrijfsleven acte de presence geven. INBRAKEN In de nacht van zaterdag op zon dag werd ingebroken in twee woningen aan de Julianasingel. Toegang tot de beide woningen was op dezelfde wijze verkregen, nl. door het bovenlicht te forseren. In één woning werden de kasten en laden doorzocht en bedroeg de buit een klein geldbedrag. De breek- schade was veel groter, ln de andere wo ning werden een aantal Eurocheques ontvreemd. Eindelijk kunnen de brandweerlieden van de Rank Xerox bedrijfsbrandweer beschikken over een brandweerkazerne. Tot nog toe had dit brandweerkorps, dat tot de beste bedrijfsbrandweerkorp sen van nederland behoort, een onder komen dat die naam niet verdiende. In 1984, juist na hel behalen van het landskampioenschap, werd dat in Geys- teren, de beschermvrouwe van dit korps, mevr. Sonneborn, nog eens fijn tjes gezegd. Voor haar was het kenne lijk een kleinigheid om haar man over te halen daar eens wat aan te doen. En onlangs was het dan zo ver. Een trotse commandant Gerrit de Groot, kon met zijn mannen een heel gezelschap verwelkomen. Natuurlijk de direktie-staf van Rank Xerox, maar ook vele vrienden uit het brandweer wezen. Gerrit de Groot vertelde nog eens even dat het 18 jaar geleden was, toen bij Rank Xerox een brandweer werd in gesteld. Mede door het wachten op een echte brand geraakte de bedrijfsbrandweer op een laag pitje. Dat veranderde, toen in 1972 Gerrit de Groot werd gevraagd het commando op zich te nemen. In 1973 kreeg men zelfs de beschikking over 'n Landrover. Dat de bedrijfsbrandweer toen de glazenwassers van Venray wer den genoemd, deerde hen niet. Er werd gewerkt en getraind en op dit moment is deze bedrijfsbrandweer bij wedstrijden een gevreesde tegenstander. Driemaal werden ze kampioen van Nederland. Sinds 1970 kan deze brandweer zelf wedstrijden organiseren en doet dat ook met heel veel succes. Een traditie is het, dat de echtgenote van de algemeen direkteur bescherm vrouwe is van deze bedrijfsbrandweer. En aan deze first lady was de eer de kazerne te openen. Ook dat ging perfect. Nadat de sleutel was omge draaid loeiden de sirenes en konden brandweer en, genodigden binnen tre den. Namens de direktie sprak de heer En gels woorden van gelukwens. Ook de regionale commandant Van Hatert feliciteerde de brandweer en stelde Rank Xerox als voorbeeld van brandpreventie en veilig beleid. De Venrayse brandweer bood bij monde van de heer Manders een beeldje aan van St. Oda, de patrones van Venrays brandweerkorps. Met het oog op kerst organiseert de stichting Rise in haar werkplaatsen te Venray en Horst een korst lopende cur sus kerstkaarten en /of Kerstversiering maken. Veel mensen vinden het leuk om zelf gemaakte kerstkaarten te vesturen en te ontvangen. Al deze mensen krijgen nu de mogelijkheid om op verschillende manieren die kaarten te maken. Ge dacht moet worden aan het werken met gekleurd papier, sjablonen, kleurpotlo den e.d. er zijn op de werkplaats vol doende voorbeelden aanwezig. Tijdens de 3 bijeenkomsten kan er ook gewerkt worden aan eenvoudige kerstversieringen. Bijvoorbeeld met vilt, gecombineerd met pailletten en kralen, kunnen diverse leuke boomversieringen gemaakt worden. Daarnaast zal er aan dacht besteed woren aan het beschilde ren van kerstballen en het maken van sierrandjes rond kaarsen. Ook eigen ideeen kunnen samen met de bege- leidstaer uitgewerkt worden. De kosten voor de cursus bedragen 7,50 inclusief materiaal voor de gehele cursus, lede reen zonder vaste of volledige baan (dus ook schoolverlaters) kan deelnemen. De beide cursussen worden gegeven door Carla Nieuwenhuis en vinden plaats in Horst, Openbare werkplaats, Americaanseweg 17 tel 04709-6089, Venray klussenwerkplaats Pr. Ber- nardslraat 12 tel. 04780-87213. Voor in formatie en opgave kunt U bellen met bovenstaande adressen Vrijdagmiddag zal in de raadszaal van het gemeentehuis officieel afscheid genomen worden van Gradje Kusters. Dit vanwege het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd. Dan zal tevens het hoofdstuk van de funktie „kanton nier" in dienst van de gemeente worden afgesloten. Gradje Kusters was de laatste die deze funktie in dienst van de gemeente uitvoerde. De taak van een kantonnier was het onderhouden van de wegen en in de tijd dat dit beroep ontstond betrof het alleen maar grintwegen. In mei 1955 werden kandidaten ge vraagd voor deze funktie. Uit de 36 kan didaten werd Gradje Kusters, een ra sechte Venraynaar, gekozen. Hij kreeg tot taak het onderhouden van de buiten wegen in Venray kom en de wegen rich ting Vredepeel. Toen in Venray de vuilnisophaal dienst werd ingesteld, werd Gradje Kusters daarbij ingedeeld. Het werk als kantonnier was toen al bijna onnodig geworden. Maar liefst elf jaar sjouwde hij de emmers van de straatkant naar de wagen, en als men dan 's avonds thuis kwamen dan wist men wel wat men ge daan had. Over zijn inzet waren de opzichters meer dan tevreden. Toen de vuilnisop haaldienst werd uitbesteed mocht Grad je Kusters, samen met Teng Loonen het centrum gaan schoonhouden. Ze kregen een electrowagentje en ze waren vooral in de morgenuren druk in de weer het centrum van vuil te ontdoen. Onder het centrum viel de Grotestraat, Passage, Grote markt, Schoolstraat, Henseni- usplein, Schouwburgplein. In de mid dag werd het overige deel van het cen trum schoongehouden. Naast het vegen moesten ook de vuilnisbakken geledigd worden en de grond rondom de bomen losgehouden worden. Met een opge wektheid en graag een praatje hier of daar, werd tot ieders tevredenheid, weer of geen weer, dat werk uitgevoerd. En de middenstanders in het centrum zagen het tweetal graag komen, want ze wisten dat, als ze geweest aren, alles weer schoon was. Anderhalf jaar gelden, in mei 19G4, nam Teng Loonen afscheid want die maakte gebruik van de VUT regeling. Gradje Kusters ging gewoon door, hij wilde niet vervroegd uittreden. Hij had schik in zijn werk. Maar het onvermijdelijke komt toch. Vrijdagmiddag zal hij eerst nog eens de dank mogen aanhoren van het gemeen tebestuur. Dan zal hij afscheid nemen van zijn collega's en bazen, om vervol gens te gaan genieten van zijn welver diend pensioen. Hij kan zich dan gaan bezig houden met zijn eigen tuin, die er overigens nu al goed uitziet. Verder was hij in vroegere dagen een goed schaker. Mogelijk dat hij die denksport weer zal gaan uitoefenen. DE VERBETERDE HOBRO-DINNER Uitstekende voeding voor Uw hond of poes. Iedere week vers verkrijgbaar bij LAAG IN PRIJS Hendrix brokken voör de goede conditie van Uw hond. Vennenweg 5 - Oostrum-Venray - Tel. 04780-82512

Peel en Maas | 1985 | | pagina 5