GEMEENTEPRAAT VENRAY BEWEEGT gemeente venray NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütte, Bureau Voorlichting Commissie jeugd, sport en recreatie Info-avond Ski/Langlauf Hinderwet Hinderwet Brandweer Bouwvergunning verleend Geen spreekuur Bouwvergunning aangevraagd Herziening bepalingen waterschaps belastingen Verkeers- spreekuur Vrijdagmiddag raadhuis dicht Commissie voor maatschappelijke zorg Waarom bosplantsoen snoeien???? BOEKHOUDKUNDIG MEDEWERK(ST)ER Winkelcentrum „Rose Vlek" wacht op een nieuwe naam Het comité Recreatiesport Venray or ganiseert in samenwerking met de plaat selijke V.V.V., de Pooling recreatie sportleiders alsmede de beide sportza ken A&S en Ariaens kennismakings- sportprojekten. Aan deze sportaktiviteiten kan door het hele gezin of individueel worden deelgenomen. Het is de bedoeling de deelnemers kennis te laten maken met sporten, die niet zo alledaags zijn. Daarnaast zullen ook enkele takken van sport in het programma worden op genomen, die in het kader van „Sport Overdag" al eerder zijn georganiseerd. Zoals gewoonlijk staan de gevarieer de programma-onderdelen onder des kundige leiding. SPORT OVERDAG In voorafgaande jaren is gebleken dat er binnen de gemeente Venray behoefte aan deze vorm van vrijetijdsbesteding bestaat. In navolging hiervan wordt een tien tal aktiviteiten georganiseerd. De invul ling van het programma zal in samen werking met de deelnemers plaatsvin den. De keuze bestaat uit sporten zoals: basketbal, softbal, atletiek, volleybal, badminton enz. Eerste bijeenkomst: vrijdag 22 no vember 1985. (De daarop volgende bij eenkomsten zijn telkens een week later). Waar: Sporthal „de Wetteling", Zuidsingel, Venray. Hoe laat: elke vrijdag van 14.00 tot 16.00 uur. Kosten: 12,50 voor 10 bijeenkom sten. Voor wie: iedereen v.a. 16 jaar. LANGLAUFEN Skiën en langlaufen hebben een lange tijd de naam gehad min of meer exclu sief te zijn. Het tegendeel is waar. Sinds enkele jaren is er een duidelijke wending merkbaar geworden. Het blijkt een uit muntende aktiviteit voor jong en oud te zijn geworden. Dat is ook tevens de rede dat in het winterprogramma van het Comité Recreatiesport deze aktivi teit is ondergebracht. Middels deze cursus wordt er voor ge borgd dat de noodzakelijke conditie aanwezig is op het moment dat de lang- lauf-ski vakantie begint. Inhoud cursus: A) informatie bijeenkomst 9 droge bijeenkomsten weekend in het Sauerland. De droge voorbereidingen zullen worden gehouden elke zondagmorgen in het recreatiegebied Vlakwater, of bij slecht weer in de gymzaal aan de Raad huisstraat te Venray. De praktijkdagen vinden plaats in het Sauerland op een nader te bepalen weekend na de 9e bijeenkomst (vermoe delijk februari '86). Voorbereidingsprogramma: Info-avond: woensdag 27 november 1985 om 20.00 uur in de kantine van S.V. Venray op sportpark De Wieën. Droge bijeenkomsten: 24 nov. '85; 1-8-15-22 dec. '85; 12 - 19 - 26 januari '86. Aanvang 10.00 - 11.30 uur. Samenkomst: „de Perdstal" Vlak water (Kempweg Venray). Kosten: 5,p.p. per bijeenkomst (inclusief materiaal). Weekend: nog nader te bepalen in samenspraak met de deelnemers. Het geheel staat onder deskundige leiding. PAARDRIJDEN Paardrijden is een nieuwe tak van sport in het kader van de sportstimule- ring. Het is de bedoeling dat de deelne mers in een tweetal theorielessen c.q. twee praktijklessen leren een paard te verzorgen, te berijden etc. De groepsgrootte per bijeenkomst is maximaal 6 personen. Bij voldoende' belangstelling zullen meerdere bijeen komsten worden georganiseerd. Eerste bijeenkomst: woensdag 27 november 1985. Vervolgens 4-11-18 december 1985. Waar: Manege Vlakwater te Venray. Hoe laat: elke woensdag van 14.00 - 16.00 uur. Kosten: 25,— voor alle 4 de bijeen komsten. Voor wie: kinderen vanaf 10 tot 16 jaar. Dit alles staat onder deskundige lei ding. Inschrijven middels onderstaand in schrijfformulier. Op donderdag 21 november, van daag, om 17.30 uur houdt de commissie voor jeugd, sport en recreatie in kamer 127 van het raadhuis een openbare ver gadering. Aan de orde komen o.m. het welzijnsplan 1986-1989 en de evaluatie van de welzijnsplanning. O PAARDRIJDEN O SPORT OVERDAG O SKI/LANGLAUF Aankruisen hetgeen van toepassing is Naam: m/v Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Geboortedatum: Inschrijvingen mogelijk bij: BUREAU SPORT EN RECREATIE Raadhuisstraat 1 5801 EN Venray Tel. 04780-838387 SPORTZAAK A&S Schoutenstraatje 7 5801 BS Venray SPORTZAAK ARIAENS Grotestraat 52 5801 BH Venray PLAATSELIJKE VVV Grote Markt Venray Sluitingsdatum: Ski/langlauf en paard rijden 29 november 1985. In tegenstelling tot eerdere berichten zal op woensdag 27 november 1985 een info-avond over het project ski/langlauf worden georganiseerd in de kantine van Sportvereniging Venray, en niet zoals eerder aangekondigd in de kantine van sporthal De Wetteling. Deze avond boordevol informatie .over de wintersportmaterialen etc. etc. start om 20.00 uur en zal worden ver zorgd door het comité Recreatiesport Venray i.s.m. de sportzaken A&S en Ariaens sport. Op deze avond zelve bestaat eveneens de mogelijkheid om zich voor dit project aan te melden. Kennisgeving bekendmaking beschikking Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maken bekend, dat door hen, onder voorwaarden om gevaar, schade of hin der voor de omgeving te ondervangen, dat op 13 november 1985 vergunning is verleend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van de aanvraag van: A. Jenniskens, Puttenweg 108 te Ysselsteyn voor het oprichten en in wer king hebben van een varkensmesterij en kalkoenhouderij, gelegen aan de Lor- baan (ong.) te Veulen. De beschikkingen en alle ter zake zijnde stukken liggen in het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel van 21 november 1985 tot 21 december 1985 elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. De betreffende stukken kunnen gedu rende bovengenoemde periode ook nog elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur worden ingezien (na telefonische af spraak). Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhy giëne staat tot 21 december 1985 beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygyëne bezwaren hebben ingebracht; d. enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet al gemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de be schikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Hel beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en wor den gezonden aan de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordal op dat verzoek is beslist. Venray, 21 november 1985 Burgemeester en wethouders voornoemd, namens dezen, het Kennisgeving bekendmaking aanvraag Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op art. 12 van de Wet al gemene bepalingen milieuhygiëne; ma ken bekend, dat bij hen een aanvraag is ingekomen voor een vergunning inge volge de Hinderwet van: J.C.Th. Smits, Lemmenweg 1 te Heide voor het oprichten en in werking hebben van een varkensmesterij aan de Lemmenweg 1 te Heide; A.P.A.M. Romme, Puttenweg 60 te Ysselsteyn voor het uitbreiden of wij zigen van een varkensfokkerij, een var kensmesterij en kippenhouderij aan de Puttenweg 60 te Ysselsteyn; A.Th.M. Driiggen, Lollebeekweg 49 te Castenray voor het uitbreiden van een varkensfokkerij aan de Lollebee kweg 49 te Castenray; P.W.J. Philipsen, Timmermanns- weg 82 te Ysselsteyn voor het ex art. 6a uitbreiden/wijzigen van een mestkijken- houderij aan de Timmermannsweg 82 te Ysselsteyn; H. Drabbels, Rosakker 1 te Oirlo, voor het ex art. ta uitbreiden/wijzigen van een varkensfokkerij aan de Rosak ker 1 te Oirlo; Maatschap Comelissen, Ripseweg 4 te Vredepeel voor het uitbreiden of wijzigen van een rundveehouderij en varkensmesterij aan de Ripseweg 4 te Vredepeel; P.M. Colbers, Blakterweg 4a te Oirlo voor het ex art. 6a uitbreiden/wijzigen van een pluimvee houderij aan de Blakterweg 4a te Oirlo; P.J.A. Poels, Lemmenweg 12 te heide voor het ex art. 6a uitbreiden/wijzigen van een varkens fokkerij en -mesterij aan de Lemmen weg 12 te Heide; J.W.M. Nooyen, Blakterweg 3a te Oirlo voor het ex art. 6a uitbreiden/wijzigen van een pluimvee houderij aan de Blakterweg 3a te Oirlo. De aanvragen en andere ter zake zijn de stukken liggen in het raadhuis, ka mer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel tot 21 december 1985, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur; Na deze datum, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking op de aanvraag, eveneens elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. Desgewenst kan al daar een mondelinge toelichting op de stukken worden verkregen. De betreffende stukken kunnen tot bovengenoemde datum ook nog elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur wor den ingezien (na telefonische afspraak). Gemotiveerde bezwaren kunnen tot bovengenoemde datum schriftelijk bij ons college worden ingebracht. Degene, die een bezwaarschrift in dient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom telefonisch wordt ver zocht, (afd. openbare orde en veilig heid, telefoon 04780-83838, toestel 158), kunnen tot één week voor bovenge noemde datum mondeling bezwaren worden ingebracht, waarbij dan tevens gelegenheid wordt gegeven tot een ge- dachtenwisseling over de aanvraag tus sen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Zij vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen, die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als bovenom schreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp beschikking in te dienen. Venray, 21 november 1985 Burgemeester en wethouders voornoemd, namens dezen, het hoofd van algemene zaken en kabinet A.L.G. Janssen. Op de jaarlijkse feestavond van de brandweer, op vrijdag 15 november jl. heeft de burgemeester de in het cursus jaar 1984/85 behaalde diploma's uitge reikt. B. Hermsen ontving het diploma brandwacht le kl. terwijl F. Thijssen zowel het diploma brandwacht 2e kl. als le kl. ontving. L. Troisfontaine mocht het diploma hoofdbrandwacht in ont vangst nemen. Tevens werden de bevorderingen per 1 januari 1986 bekend gemaakt. Voor L. Bouwens, M. Lensen en P. Swinkels betekende dat bevordering tot hoofd brandwacht en voor L. Claessens, L. Hermsen, C. Jansen en W. Thijssen be vordering tot brandmeester. Wegens 10 jaar vrijwillige verbintenis ontvingen C. Odenhoven en P. Wolber- tus de bij Koninklijk Besluit ingestelde vrijwilligersmedaille. Voor het daaraan verbonden jaarteken wegens 15 jaar vrijwillige verbintenis kwamen in aan merking L. Claessens, H. Clevers, L. Hermsen, M. Lensen, M. Manders, G. Pelzer, W. Relouw, T. Mertens en J. Schillings. De jaartekens voor 20 en 25 jaar vrijwillige verbintenis kwamen toe aan respectievelijk P. van Vonderen en F. Verbeek. Het door de Landelijke Commissie Brandweeronderscheidingen ingestelde bronzen brandweerkruis werd uitgereikt aan C. Jansen en P. Lensen wegens 12 Xi jaar brandweerdienst. De bronzen brandweergesp wegens 20 jaar brand weerdienst kwam in handen van P. van Vonderen. Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 13 november 1985 voor de onderstaande bouwplannen bouwvergunning ver leend. Zij, die menen door de afgifte van één of meer van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te zijn getrof fen, kunnen op grond van het bepaalde in artikel 7, lid 2, juncto artikel 13 van de Wet A.R.O.B. daartegen bij het col lege van burgemeester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaar schrift indienen en wel binnen 30 dagen na bovengenoemde datum. het bouwen van een toiletruimte aan de Smakterweg 15 te Venray, t.n.v. Jako b.v.; het bouwen van een kantoor aan de Smakterweg 15 te Venray, t.n.v. Ja ko b.v.; het plaatsen van een schutting aan Rondeveld 31 te Leunen, t.n.v. F.A.A.M. van Leuken; het verbouwen van een winkel aan de Grotestraat 62 te Venray, t.n.v. Young Shop b.v., Postbus 54 te Deur- ne; het uitbreiden van een café- restaurant met een overdekte toegang aan Lovinckplein 2 te Ysselsteyn t.n.v. J.C. Bos; het uitbreiden van een bedrijfs ruimte aan de Ysselsteynseweg 82 te Ys selsteyn, t.n.v. Braks Bouwmaterialen Odiliapeel b.v.; het bouwen van een garage aan De Vlies 22 te Veulen, t.n.v. J.L. Poels, De Vlies 26 te Veulen; het uitbreiden van een fokvar- kensstal aan de Ysselsteynseweg 66 te Ysselsteyn, t.n.v. M.J.H. Vollenberg; het bouwen van een loods aan Weverslo 5 te Merselo, t.n.v. P.J.G. Wilms; het plaatsen van een duivennok aan Beukenlaan 20 te Venray, t.n.v. J.A.M. Sijbers; het plaatsen van een duivenhok aan de Houten Hoek 43 te Venray, t.n.v. H.M. v.d. Laar, Burg. v.d. Loostraat 12 te Venray; het aanbouwen van een serre aan Kattestaart 15 te Venray, t.n.v. A.J.M. Gielens; het renoveren van een woning aan de Westsingel 54 te Venray, t.n.v. H.J.G.M. Franssen; het aanbrengen van een dakkapel aan Bolderik 9 te Venray, t.n.v. H.J.G.M. Franssen; het plaatsen van een berging aan St. Jozeflaan 60a te Smakt, t.n.v. V.G.R.J. Gerrits; het plaatsen van een schutting aan de Harpstraat 29 te Venray, t.n.v. M.W. Wonodikromo. Venray, 21 november 1985 De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche. Wethouder H. Willems zal a.s. maan dag 25 november geen spreekuur hou den. Bij burgemeester en wethouders zijn de navolgende aanvragen ingekomen om, in afwijking van het geldende bestemmingsplan c.q. vooruitlopend op een in voorbereiding zijnd herzienings plan, bouwvergunning te verlenen voor: het bouwen van een kippenstal en een mestlaadloods aan de Blakterweg 4a te Oirlo, t.n.v. P.M. Colbers; het plaatsen van een poederopsla ginstallatie aan de Witte Vennenweg 6 te Oostrum t.n.v. Nestlé Nederland b.v.; het bouwen van een bedrijfsruim te aan de Meerselse Peel 6 te Ysselsteyn, t.n.v. F. Swinkels; het uitbreiden van het gemeen schapshuis met een berging aan de Put tenweg 2 te Ysselsteyn, t.n.v. Stichting Gemeenschapshuis Ysselsteyn; het aanbrengen van een dakraam en een rookkanaal en het plaatsen van een tuinhuisje aan de Mambostraat 132 te Venray, t.n.v. mevr. A.W.G. v.d. Munckhof; het plaatsen van een berging aan de Meidoornstraat 3 te Venray, t.n.v. mevr. P.M. Fleurkens; het plaatsen van een carport aan de Peter Janssenweg 30 te Ysselsteyn, t.n.v. M.P.G. van Hoof; het bouwen van een woonhuis met garage aan de Litsenbergweg te Ys selsteyn, t.n.v. J.H. Hendrix, Pater Tulpstraat 28 te Ysselsteyn; het plaatsen van een carport aan de Everestlaan 16 te Venray, t.n.v. H.P.M. van de Venne. Burgemeester en wethouders zijn voornemens aan deze bouwplannen me dewerking te verlenen. De bouwplannen liggen met ingang van 22 november 1985 gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage bij het bureau ruimtelijke or dening en bouwzaken, kamer 201 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termijn kunnen eventu ele bezwaren schriftelijk bij burge meester en wethoudersworden inge diend. Venray, 21 november 1985 De burgemeester van Venray, H.J.M. Defesche. Gedeputeerde Staten van Limburg maken bekend dat a. zij aan Provinciale Staten een voor stel hebben gedaan tot wijziging van het reglement van het Waterschap Noord Limburg inhoudende een her ziening van de bepalingen inzake de waterschapsbelastingen; b. evengenoemd voorstel met ontwerp besluit en bijbehorende toelichting ter voldoening aan het bepaalde in artikel 13 van de Waterstaatswet 1900, ter secretarie van het Water schap Noord Limburg, Leunseweg 53 te Venray en van de gemeenten Broekhuizen, Grubbenvorst, Hel den, Horst, Kessel, Maasbree, Meerlo-Wanssum, Sevenum, Venlo en Venray ter inzage liggen vanaf maandag 11 november 1985 tot en met vrijdag 29 november 1985; c. belanghebbenden tot uiterlijk 4 de cember 1985 schriftelijk gemotiveer de bezwaren daartegen kunnen in dienen bij Provinciale Staten van Limburg, Postbus 1980, 6201 BZ Maastricht. Maastricht, 11 november 1985 Gedeputeerde Staten van Limburg Op donderdag 28 november a.s. wordt vanaf 10.00 uur verkeersspreek- uur gehouden in liet raadhuis. ledereen die opmerkingen heeft over bepaalde verkeerssituaties kan een af spraak maken om dit verkeersprobleem mondeling in het verkeersspreekuur ter sprake te brengen bij ambtenaren van de afdelingen Openbare Orde en Veilig heid, Onderhoud, Civieltechnische wer ken en Verkeer en aan de politie. Voor het maken van een afspraak kan men kontakt opnemen met de heer G. Rutten (tst. 344) of W. Gossens (tst. 159). In verband met de arbeidstijdverkor ting voor ambtenaren zal het gemeente huis op vrijdag 22 november vanaf 12.00 uur gesloten zijn. Op woensdag 27 november om 17.00 uur vergadert de commissie voor maat schappelijke zorg in kamer 127 van het raadhuis. De agenda vermeldt de vol gende onderwerpen: informatie over begroting en funktiewaardering Stichting RISC; welzijnsplan 1986-1989; evaluatie welzijnsplanning; onderzoek naar de quartaire sec tor in de gemeente Venray; informatieve bespreking van de bestuurlijke rapportage uitvoering taakopdracht WVG Gewest Noord Limburg; nota inzake bevolkingsonderzoek op baarmoederhalskanker; nota inzake drughulpverlening; raadsvoorstel inzake budgethulp en -voorlichting; Zoals U allemaal wel gemerkt zult hebben is het voor de gemeentelijke plantsoenendienst in de winter gebrui kelijk het bosplantsoen te snoeien. Deze beplanting kunnen we aantreffen rond sportvelden en in woonwijken zoals Brukske en Veltum. Hei bosplantsoen, dat bestaat o.a. uit eiken, berken, elzen, kornoelje, krent en lijsterbes, heeft als doel afscherming, windkering, begrenzing en het begelei den van wegen en paden, alsmede het aankleden van de wijk (groen jasje). Ook vogels en kleine zoogdieren vinden hierin hun toevluchtsoord. Deze beplanting bestaat meestal uit een strook van 3 tot 5 meter breed en mag dus niet vergeleken worden met bossen, omdat deze beplanting een ge heel andere funktie heeft en dus andere beheersmaatregelen vereist. Om nu aan bovengenoemde functies te blijven voldoen is een aantal maatre gelen nodig. Allereerst moet na het planten de be planting zoveel mogelijk onkruidvrij ge houden worden om verdringing door onkruiden tegen te gaan. Als dan de groei voorspoedig verloopt zal na 3 tot 4 jaar tot dunning moeten worden overge Op de onderafdeling ADMINISTRATIE van de afdeling SOCIA LE ZAKEN kan worden geplaatst voor de duur van een halfjaar, een in een volledige betrekking. Deze funktionaris zal worden belast met de boekhoudkundige verwerking (doorschrijfsysteem) van de gegevens uit de geau tomatiseerde uitkeringenadministratie. De voorkeur gaat uit naar kandidaten met een boekhoudkundi ge opleiding op MBA niveau en die daarnaast ook ervaring heb ben met boekhoudkundige werkzaamheden. Salaris nader overeen te komen. Gegadigden dienen hun sollicitatie binnen 10 dagen in te zen den aan het college van burgemeester en wethouders. Postbus 500, 5800 AM Venray, onder vermelding van het vacature nummer PZ-238. Op de bij het bestemmingsplan „Centrum" behorende kaart, staat sinds jaar en dag het gebied, omsloten door de Hoenderstraat, Deken Thielenstraat, Jan Hensenstraat en Schoolstraat als een rose vlek aangegeven. In feite hebben de gemeentelijke bestemmingsplannenmakers hiervoor een willekeurige kleur gebruikt om aan te geven, dat de invulling van dit terrein zou plaatsvinden, wanneer de behoefte zich zou voordoen. Maar in de loop der jaren is de naam „Rose Vlek" een eigen leven gaan lei den en spreekt iedereen over „De Rose Vlek" als men het heeft over het ter rein, waarop momenteel de bouw is begonnen van de Torro-Plus Supermarkt en te zijner tijd een nieuw winkelcentrum ontstaat. Nu zal iedereen het er over eens zijn, dat de naam „Rose Vlek" voor een winkelgebied bepaald niet aantrekkelijk is en dat deze naam associaties oproept met niets met een winkelcentrum van doen hebbende „activiteiten". Daarom heeft het gemeentebestuur besloten een „prijsvraag" uit te schrij ven om de bevolking in de gelegenheid te stellen een goede en passende naam voor het toekomstige nieuwe winkelcentrum te bedenken. Het behoeft geenszins een plechtige, historische verantwoorde naam te zijn, maar wél een lekker in het gehoor liggende en gemakkelijk bruikbare naam. Suggesties kunnen tot 1 januari a.s. worden ingezonden naar het Bureau Voor lichting en Inspraak van de gemeente. De winna(a)r(es) mag uiteraard rekenen op een passende beloning. gaan. De oorspronkelijke plantafstand is 1 x 1 meter en U begrijpt dat als een stel eiken op 1 meter van elkaar staan, deze na verloop van tijd elkaar verdrin gen. Deze boomvormers, zoals ook berk en beuk, zullen dus vrijgezet moeten worden om goede ontwikkeling te krij gen. De gezondste en best ontwikkelde bomen worden dan meestal gehand haafd. Ook zal de beplanting geen mooi aan zien houden als er niet gedund wordt omdat de planten elkaar omhoog jagen zodat een hoge en slappe beplanting ge vormd wordt die onderin kaal is door het nagenoeg ontbreken van een strui- kenlaag. Deze situatie is ongewenst omdat de beplanting dan niet meer voldoet aan de doelstelling van de afscherming en daar door een kortere levensduur heeft. Die struiken worden gevormd door het af zetten van b.v. een lijsterbes of eik. De ze zal dan op de stobbe via de verborgen knoppen uitlopen en een struik vormen. Zo is er sprake van opbouw in het bosplantsoen van kruidenlaag, struiken- laag en bomen. Na 3 tot 4 jaar hebben de struiken en bomen zich weer zo sterk ontwikkeld dat zij elkaar weer in de groei belemme ren dus zal er weer gedund moeten wor den om de concurentie (wat een slappe beplanting tot gevolg heeft) tegen te gaan. We kunnen dus een tweetal redenen noemen waarom er gedund wordt, na melijk het in stand houden van de strui- kenlaag en het tegengaan van concur rentie. Daardoor krijgt men in de toe komst een duurzame beplanting. In de winter lijken deze dunnings- werkzaamheden nogal op een zware in greep maar als in het voorjaar alles weer uitloopt blijkt de beplanting zich mooi gesloten te ontwikkelen, wat dus wense lijk is. Groenblijvers zoals laurierkers, taxus en sparren, worden, indien ze voldoen de ver uit elkaar staan, gespaard omdat zij toch onder toe mooi gesloten blijven en hun blad niet verliezen. Toch kan het voorkomen dal ook dennen omgezaagd moeten worden, als de onderlinge af- stand te klein is en de bomen elkaar in de groei belemmeren. Op plaatsen is dit te lang uitgesteld zodat de sparren al wat schade opgelopen hebben. Dit her stelt zich na het dunnen omdat de spar ren nu tot volwaardige bomen kunnen ontwikkelen. Mocht er bij U in de buurt de beplan ting gedund worden verwijl de snoeiers dan niet meteen dat zij „uw" groenstrook ruïneren of uw privacy af nemen, want ze doen het werk ten dienste van de gemeenschap en probe ren uw woonomgeving in een groen jasr je te handhaven. Het tot de grond toe afzetten van sier heesters en botanische rozen wordt eve neens als beheersmaatregel toegepast. Dit is een kostenbesparende technische regel, die niet mag worden vergeleken met een vaktechnische snoeimaatregel. Natuurlijk is het de gemeente bekend dat sierheesters en rozen vakkundiger gesnoeid kunnen worden, zoals particu lieren dat doen bij hun rozen in de tuin. Door bezuinigingen van de laatste jaren is de afdeling plantsoenen gedwongen deze kostenbesparende maatregel toe te passen, welke evenwel geen enkele nade lige invloed heeft op de planten. Ze ko men allemaal weer met jong hout uit de grond. Het is voor de afdeling plantsoenen niet mogelijk de bewoners per wijk te informeren over haar snoeiactiviteiten. Vandaar dat het ons goed lijkt in dit ar tikel de aandacht te vestigen op deze ac tiviteiten van de plantsoenendienst tij dens de winf-^aflnrlen.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 7