PEEL EN MAAS 999 liHR cor Ifc: 10% CADEAU MODEHUIS Compenserende maatregelen in de gezondheidssector Werkgelegenheid en stille armoede - grote zorgen Echte Parels Woonlasten veel te hoog VVD ook kandidaat voor wethouderszetel Venray moet zich gaan verkopen" PSP/PPR komt niet meer terug in de raad Nieuw in Venray! Verfgroothandel voor de particulier. verfhal Midweek-arrangement restaurant bowling- partycentrum f Grotestraat 55 VENRAY Tel-815531 r\ DANK U WEL SINTERKLAAS! I Algemene beschouwingen op de begroting voor het komende jaar, zijn in Venray niet meer zoals zij geweest zijn. Het felle steekspel van weleer tussen de gemeenteraad en het college van b. en w. om de dagelijkse bestuurders ter verantwoording te roepen over hun beleid óf te dwingen tot wijziging van het beleid, lijkt verleden tijd te zijn. Zélfs de pogingen van de fraktievoor-. zitters om alsnog te proberen een pro centje belastingverhoging eraf te krij gen, zijn er niet meer bij. Het financiële steekspel is sinds enkele jaren verlegd naar een vergadering in juli, waarop alle prioriteiten, bezuinigingen en andere fi nanciële aspecten uitvoerig onder de loep werden genomen en vastgelegd in een meerjarenbegroting en het dek kingsplan. Meerjarenbegroting èn dekkingsplan vormen dan de basis voor de begroting voor het komende jaar. Maar het houden van algemene be schouwingen zijn traditie. Al valt er dan weinig te zeggen over de begroting, vragen en opmerkingen zijn er altijd wel te stellen en te maken. Fraktievoorzitter Jan Poels van het CDA had ze op 14 getikte A4-velletjes staan en deed er op twee minuten na precies een half uur over om het college over tal van punten (nadere) informa ties te vragen. Wel vroeg hij zich af of drie dagen begrotingsbehandelen (van daag en twee dagen in december) nog wel in de verhouding staat tot de be langrijkheid van de beslissingen. In vijfentwintig minuten las de heer Jan Houba, fraktievoorzitter van de VVD zijn negen pagina's voor waarvan slechts tien regeltjes aan de financiering en algemene dekkingsmiddelen werden besteed. Zeventien minuten las Toon den Brok, voorzitter van de fraktie „Sa menwerking Venray" voor uit tien pagi na's eigen werk, met een intonatie, een kanselredenaar gelijk.... Goed tweeëntwintig minuten vergden het voorlezen van zeven pagina's door PvdA-fraktievoorman Bert Kersten, doch ook deze fraktie bracht geen nieuwe financiële gezichtspunten naar voren. „Om van boven naar beneden te kunnen werken" had Joost van de Vorle zijn elf pagina's beschouwingen van boven geniet. Bijna een half uur hield hij b. en w., de raad en het publiek bezig met laten raden naar wat hij bedoelde te zeggen bij het voorlezen van enorm lange geschreven zinnen, waarbij hij al lezende, de leestekens vergat. Hét leek, alsof hij zijn beschouwingen nog niet eerder had gelezen. Jan Hendriks tenslotte, de voorman van PSP/PPR fractie had zijn tien pagina's in voetbalbeeldspraak verpakt om uit te halen naar de Nederlandse po litiek. Na een half uur praten werd het dui delijk, dat zijn gemeenteraadsfraktie, na de verkiezingen van volgend jaar, ophoudt te bestaan. „Sommigen van u zal dat met vreugde stemmen, die lastige linksbuiten paste toch al niet in het strategische concept", aldus de heer Hendriks. Terwijl iedereen dacht dat de PvdA- fraktie daarmee wel blij zou zijn in ver band met mogelijke stemmenwinst, ver zocht de heer Kersten zijn collega van „klein links" zich nog eens te bedenken omdat hij het zou betreuren wanneer de PSP/PPR niet meer in de raad zou te rugkeren met mogelijk 1 2 zetels in het vooruitzicht. Een sympathiek gebaar van de PvdA-zijde, waarmee Hendriks kennelijk verlegen was. CDA en PvdA spraken over onvol doende bezuinigingen op het gemeente- personeel; CDA, VVD en PvdA zagen in het oprichten van een steunfonds om de minima te kunnen helpen, dan in een kwijtscheldingsregeling voor de afval stoffenheffing. Deze partijen toonden zich ontevreden over het funktioneren van RISC (de Clockert-instellingen) en CDA, VVD en Samenwerking kantten zich tegen de opheffing van het wegbe- heersysteem. Eensgezindheid bleek ook te bestaan op het stuk van de privatisering. Sinds de gemeente denkt aan het afstoten van bepaalde taken, die net zo goed of beter door particulieren kunnen worden uit gevoerd, is privatisering een heet hang ijzer geworden. Voorlopig laat men de voorkeur uitgaan naar privatisering van de gemeentelijke garage-aktiviteiten en plantsoenenonderhoud en wil men blij ven zoeken naar mogelijkheden tot behoud van dienstverlening tegen min der kosten voor de gemeenschap. De CDA-fraktie zegt in haar begro tingsbeschouwing dat men, terugblik kend op de voorbije drie jaar, niet onte vreden mag zijn. Er hebben enorme be zuinigingen plaatsgehad en er was vrij weinig nieuw beleid mogelijk. Het CDA/PvdA-college is, aldus de woord voerder van deze fraktie, erin geslaagd, ondanks alles, gelden te reserveren voor het grondbedrijf en het minimabeleid. Als goede rentmeesters hebben zij de problemen van het grondbedrijf niet doorgeschoven naar de mensen die na ons komen, maar werden miljoenen ge reserveerd voor de te wachten verliezen. Voor de minima werd de Volkskrediet bank naar Venray gehaald, werd de af- valstoffenheffing-kwijtscheldingsregel in het leven geroepen en werden gelden gereserveerd voor gezinsbudgettering. Voor het komende jaar meent het CDA o.m. te moeten constateren dat privatisering op korte termijn nauwe lijks mogelijk zal zijn, gezien de gehan teerde randvoorwaarden en criteria. Het CDA staat volledig achter de ge meentelijke grondverkopen. De op brengsten mogen echter niet gebruikt worden om jaartekorten te dekken of nieuwe prioriteiten te financieren. Verheugd is men, dat de aangekon digde drastische verlaging van de perso neelssterkte op het politiebureau niet doorgaat. Toch vindt men de toegestane sterkte voor Venray onacceptabel laag. Het CDA vindt het ongeloofwaardig dat een wegenbeheerplan voor Venray weggegooide moeite zou zijn, terwijl volgens velen de grootste financiële risi co's juist bij de wegen liggen. Nu de ongunstige vooruitzichten van de werkgelegenheid in de Geestelijke Gezondheidszorg voor Venray steeds duidelijker worden, is het noodzaak dat het college in Den Haag en de politieke partijen bij hun Tweede Kamer-frakties blijven aandringen op compenserende maatregelen. De fraktie maakt zich zorgen over het tijdig gereedkomen van het parkeerter rein achter de Gouden Leeuw en of de plaats en ruimte voor het kermisgebeu- ren op tijd geregeld zal zijn. Het CDA heeft de indruk dat aanleg van Rijksweg 73 in Den Haag onvol doende prioriteit heeft. Het ziet er naar uit dat eerst in de tweede helft van de ne gentiger jaren het traject Venlo- Boxmeer 4-baans wordt. Het aantal betalende schoolzwem- mers is gedaald van 90 naar 83%. Wordt dat het komend jaar nog erger? Hoe komt dat? Wat doen we eraan? Venray is één van de vier Limburgse gemeenten met een monumentenveror dening. Dit kan financiële hulp, raadge vingen en eventueel juridische kosten tot gevolg hebben. Worden daarvoor finan ciën gereserveerd. Het onderhoud en de vernieuwing van ons bosbestand gaat veel mankracht vra gen. Is het mogelijk daarvoor vrijwilli gers met behoud van uitkering in te schakelen. Het college zou recreatief moeten ad verteren om de mogelijkheden die het kampeerplaatsenplan biedt aan de man te brengen. De verwezenlijking van fiets- en wan delroutes, ook in gewestverband, vraagt plaatsing van ANWB-paddestoelen. Het minima-beleid moet een extra aandachtspunt blijven. Aanvullende mogelijkheden tot hulpverlening aan de ze categorie is nodig. Het CDA steunt de instelling van een steunfonds. Over de financiering daarvan moet vroegtijdig gediscussieerd worden. De Rose Vlek wordt door het CDA al Hoenderhof genoemd, zonder dat daar over in de raad enige beslissing is geno men. Maarja, met 14 van de 21 raadsle den een fraktie vormend, kan men elk ander voorstel afwijzen. Het CDA vindt het noodzakelijk jaar lijks in de kerkdorpen de woningbehoef te te peilen. Hoeveel woningzoekende kent onze gemeente momenteel. cor reijnders onderhouds-en kleuradviseur poststraat (achter het postkantoor) telefoon 04780-82810 De Partij van de Arbeid - met het CDA „regeringspartij" in Venrays ge meenteraad - begon z'n begrotingsbe schouwing met een terugblik op de afge lopen drie jaar, waarin voor het eerst de PVDA een wethouder leverde. Dat men daarover en over het gevoerde beleid best te spreken is, mag haast van zelfsprekend heten. De Rose Vlek en zijn financiële kon- sekwenties voor de gemeente, baart de PVDA zorgen. Het college moet alles op alles zetten om daarvoor gelden uit de z.g. knelpuntenpot van de provincie te krijgen. De interimwet van minister Braks poogt een verdere achteruitgang van het milieu door mestoverschotten een halt toe te roepen. Lijnrecht daar tegen over staan de vele bouwvergunningen die Venray afgeeft voor bio-industrie. Mogelijk dat wethouder Claessens straks „opnieuw door een diep Dalland moet gaan", zo zinspeelt de PVDA. De Kabeltelevisie Venray is nog niet wat het had moeten zijn. Te veel gefil terde aansluiting. Kost dat de gemeente geld? Hoeveel gaan de tarieven om- Schoutenstraatje 8 Venray Tel. 80239 hoog? Is de gebruikte kabel spoedig economisch versleten? Er is nu al 20% gekort op de jeugdsportsubsidies. Bovendien is er een terugloop van het aantal jeugdleden. Welke effecten heeft dat op de vereni gingsexploitaties? Kan de subsidienorm herzien worden. Armoede en zelfs verpaupering en verborgen armoede in onze samenleving worden problemen van de eerste orde. Voor de PvdA is dat o.m. aanleiding te pleiten voor instelling van een hulpver lening van het algemeen maatschappe lijk werk, inzake financiële problemen (budgetteringshulp en schuldsanering). Veel zorg maakt de PvdA zich over mogelijke aanvullende rijksbezuinigin gen. Nu al2et men vraagtekens bij het beperkte onderhoud aan wegen, riole ring en akkommodaties. Als voorbeeld noemt men het geringe onderhoud van sportakkommodaties, dat leidt tot on aanvaardbaar kwaliteitsverlies. Het sportpark de Wieën zou daar al een sprekend voorbeeld van zijn. Privatisering is zeker niet het wonder middel dat sommigen er in willen zien, aldus de PvdA. Voorstellen tot privati sering zullen dan ook kritisch bekeken en getoetst worden. Het behoud van ar beidsplaatsen en werkgelegenheid is één van die toetsen. Betreurd wordt, dat de gemeente er nog steeds niet in geslaagd is - binnen het eigen apparaat - een werkerva ringsproject voor jongeren van de grond te tillen. Het college valt in deze passivi teit te verwijten. Wat is dan nog de ge loofwaardigheid van onze bezorgdheid over werkloosheid. Al behoort de fraktie Van de Vorle tot de twee eenmansgroeperingen in on ze gemeenteraad, toch was de begro tingsbeschouwing van Joos daarom nog niet de minste. Liefst elf getypte (en geïllustreerde) vellen papier met veel op en aanmerkingen werden door hem op tafel gelegd. Van de Vorle constateert in zijn inlei ding al direct dat de burgemeester dit jaar geen huur heeft betaald voor zijn ambtswoning. Althans, Joos kon daar in de begroting niets over terugvinden. Zonder kritiek te hebben op de ge meentelijke groenvoorzieningen, pleit Van de Vorle er voor, dat groen binnen redelijke perken te houden. Geen hoog opgroeiende struiken langs fiets- en wandelpaden. Daardoor voelen fietsers en wandelaars zich onveilig. Ze moeten vanuil de omgeving duidelijk zichtbaar Elke woensdag- en donderdagavond Een goed verzorgd diner incl. één glas wijn plus anderhalf uur bowlen, tesamen slechts f30,- p.p. (min. 4 personen) Mgr. Hanssenstraat 10 OOSTRUM Tel. 04780-83223 blijven. Dus ook de straatverlichting op dergelijke plaatsen niet doven. Het lozen van drijfmest in het defen siekanaal werd twee jaar geleden door Van de Vorle al geconstateerd. De bron was toen niet te vinden. Een officieel onderzoek is nu toch wel gerechtvaar digd. Zeven procent van de leerlingen op onze scholen bevindt zich in een achter standsituatie. De onderwijs begeleidingsdienst dient daar daadwer kelijk in te grijpen. Niet alleen de VVV subsidiëren, zegt Van de Vorle. Ook de heer Peeters in Ysselsteyn promoot Venray heel bijzon der. Stimulering van het midden en klem- bedrijf kan veel arbeidsplaatsen opleve ren. Van de Vorle vindt dat bij de realisa tie van de Rose Vlek ook aan de ontslui ting van dat gebied moet worden ge werkt. Wat deze fraktie betreft, mogen de Noord-Tangent-plannen weer uit de kast gehaald worden. Uit het totaal van het onbetaalbare onderhoud van gemeentelijke eigen dommen, wegen, trottoirs enz. zouden projecten gecreeerd moeten worden voor mensen met een uitkering. Maar dan niet alleen voor werk aan de basis, óók op organisatorisch niveau. De zorg om de woonlasten staan zo als bekend bij Van de Vorle hoog in het vaandel geschreven. Vele suggesties worden in zijn beschouwing naar voren gebracht om die woonlasten te verlich ten. Maar aangezien dit geen specifiek Venrays probleem is, mogen we jammer genoeg niet verwachten dat hier de oplossing van dat probleem wordt aan gedragen. DONDERDAG 21 NOVEMBER 1985 Nr. 47 HONDERDENZESDE JAARGANG Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 ZAALSPORTSCHOENEN TRAININGSPAKKEN BALLEN VERZORGINGS ARTIKELEN In de algeméne beschouwingen, op de begroting voor het komende jaar, liet de VVD duidelijk merken deelname aan het college van b. en w. niet te schuwen. De woordvoerder van deze groepering, vertelde echter niet welk lid van zijn fraktie deze funktie ambieert, noch welke huidige wethouder dan zou moeten „sneuvelen". Maar ongetwij feld zullen de gemeenteraadsverkiezin gen in het komense jaar daar meer uitsluitsel over geven De beschouwingen van de WD-frak- tie zijn over het algemeen zeer positief ten opzichte van het door b. en w. voor 1986 uitgestippelde beleid. Dat dat beleid beperkt wordt door geldgebrek, vindt men nog niet eens zo erg. De VVD zegt namelijk het geen kwade zaak te vinden dat de gemeente zich steeds op nieuw moet bezinnen op de uitgaven, op prioriteiten, op de dienstverlening en op een zakelijk en efficiënt beheer. Per slot van rekening beheert de gemeente toch andermans geld. Het geld van onze mede-burgers. Tevreden is men ook, omdat b. en w. op enkele VVD-stokpaardjes mee ging rijden. Met name de verkoop van (land bouwgronden, de aanleg van riolering in het buitengebied en de privatisering, zijn weliswaar laat, maar in ieder geval ter hand genomen. Natuurlijk heeft de VVD nog een aantal wensen. Al moet worden opge merkt, dat deze geen of weinig finan ciële konsekwenties hebbeh. Zo dringt men o.m. aan op een totale herziening van de bouwverordening; meer voortvarendheid bij de privatise ring van werken en diensten; overgaan tot een globale methode voor het beheer van Venrays wegen; het maken van een groenplan voor Venray-kom (met name Grote Markt, Henseniusplein en Rose Vlek); bestrijding van para-commercia lisme in kantines en verenigingslokali teiten; voorwaarden scheppen voor meer werkgelegenheid bij nieuwe tech nologieën; koppeling Rose Vlek aan „oud" winkelcentrum. In de sociale sector pleit de VVD o.m. voor de instelling van een steunfonds, waaruit de echte schrijnende minima- gevallen geholpen kunnen worden. Ook vraagt de VVD van het college naar mogelijkheden om de wachtlijst (30) van het kinderdagverblijf „Duime lot" weg te werken. In het hoofdstuk ruimtelijke order ning zegt de WD o.m. het eigen, woningbezit tewillen bevorderen. Een van de mogelijkheden die genoemd worden is het verkopen van woning wetwoningen aan de huurders. Een klein verwijt aan het college! vinden we ook in dit hoofdstuk. De plaatselijke overheid aldus de VVD' gaat te star, te formeel, om met be stemmingsplannen. Individueel gewens te ontwikkelingen in die plannen mogen niet altijd worden tegengehouden. Ten slotte meent de VVD dat doof een lagere bijdrage ad 15.000,aan het Gewest Noord Limburg ruimte wordt geschapen om de subsidies aan culturele verenigingen nu niet te korten. De fraktie Samenwerking uit in z'n begrotingsbeschouwing twijfel aan de rooskleurige werkgelegenheid zoals die in de laatste maandcijfers tot uitdruk king zijn gekomen. Men vraagt zich daarbij ook af of er nog verloop is in de langdurige werklozen. Samenwerking is van mening dat aan „Venray Promotion" nieuwe vorm ge geven moet worden. We moeten de specialismen die Venray in huis heeft en de faciliteiten waarover Venray beschikt „verkopen". Privatisering mag van deze fraktie, maar niet met ontslagen als gevolg. Het milieu en de zure regen krijgen volop aandacht van Samenwerking. „Hier staan wij o.i. voor een probleem van de hoogste urgentie! Hier bezuini gen betekent onherroepelijk onherstel bare aantasting van het leefmilieu en hier kan dus nooit sprake zijn van inha len van „achterstallig onderhoud". Een vergelijking wordt gemaakt tus sen wegen en gebouwen enerzijds en cultureel centrum, culturele verenigin gen, bibliotheek, vrije academie, monu menten en museum anderzijds. Bij beide groepen zijn de gevolgen van overbezuining zeer ernstig. Samenwerking is de enige groepering in onze gemeenteraad die gewag maakt van het Gemmadal en het Odapark, die de leefbaarheid van Venray kunnen ver hogen, als we deze parken funktioneler en publieksvriendelijker zouden maken. (In dit blad wijden wij op de voorpagina ruime aandacht aan het Odapark. Red.). Ook Samenwerking steunt het voor stel om een steunfonds op te zetten voor de minima. Wel wil men graag weten welke mogelijkheden en onmogelijk heden er voor een minima-beleid be staan. Ondanks de sneldienst Venray—Hel mond die volgende week door de Z.O. wordt uitgevoerd, vindt Samenwerking de verbinding oost-west nog niet alles. Een frekwentere sneldienst en een ade- kwate auto-opstapplaats aan de Deur- neseweg in 't belang van onderwijs en werkgelegenheid. Rijksweg 73 wordt blijkbaar direct als auto-snelweg aangelegd, Geeft dit geen extra geluidsproblemen op kortere termijn dan verwacht werd? En wat zijn de konsekwenties? Tot verrassing van velen kondigde de heer Jan Hendriks van de PSP/PPR- fraktie aan dat zijn raadscombinatie na de verkiezingen van komend jaar niet meer in de gemeenteraad zal terugkeren ondanks de prognoses dat hij minstens 1, misschien wel 2 zetels kan veroveren. Wellicht was het wel dit, besluit dat zijn laatste begrotingsbeschouwing, ze ker in het begin, in een mineurstemming werd gehouden. De voorliggende begroting en nota van aanbeveling, aldus dhr. Hendriks, zijn de financiële vertaling van de bezui nigingsronden. We vinden niets meer terug van enig nieuw beleid. En even later: onze kritieken en alternatieven hebben niet mogen leiden tot verande ringen op grote schaal. Zoals al eerder gedaan, spuide dhr. Hendriks ook nu weer zijn gram op het feit dat de korpschef vn de gemeente politie, volgens de begroting, „voor bijna drie en een half duizend gulden per jaar voor „de zaak" kilometers maakt op Venrays grondgebied". „Het is te gek om los te lopen dal de gemeen schap moet opdraaien voor deze post". De PSP/PPR kan er mee akkoord gaan dat de politie niet sterk jacht maakt op de gebruiker en handelaar in soft-drugs. Feitelijk als een voorbe hoedsmiddel tegen hard-drugs. Maar dan moet de politie ook van de zogenaamde „nederwiet" tientjes af blijven. Opnieuw stelde dhr. Hendriks voor de maximum snelheid in de woonstraten van het Brukske en andere wijken op 30 km per uur te zetten. Een nieuw bestuur voor de biblio theek wordt door de PSP/PPR toege juicht. Maar waarom een raadslid als voorzitter van het bestuur te benoemen? De verhouding tussen de schouwburg en het Venrayse onderwijsveld is voor verbetering vatbaar. Dat moet en kan verbeterd worden. De jeugdmaatschappelijk-werker moet daadwerkelijk ingezet worden voor het werk tussen en onder de meest bedreigde groepen van jongeren. Betreurd wordt dat het niet gelukt is een derde apotheek in de wijk Land- weert gevestigd te krijgen. Hendriks noemde dat vestigingsbeleid van apo thekers een beschamende vertoning. Het Venrayse milieu komt onder steeds grotere druk van de bio-indus- trie. Het college dient concrete stappen te ondernemen om dit tegen te gaan. Bij aankoop van iedere f 100,- uit onze winterkollektie, ontvangt U een waardecheque van f 10,-, dat is enkele artikelen uitgezonderd van 14 november t.m. 5 december 1000 m2 topmerken mode en schoenen voor dames en heren GROTESTRAAT 93 VENRAY. TEL. 04780-81214.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 11