Terugkeer naar het slagveld PEEL EN MAAS Afscheid Vorst Wim Zondag gezellig uit? BABY- KLEDING Nieuw in Venray! Verfgroothandel voor de particulier. verfhal lekker eten en/of sportief bowlen restaurant bowling- partycentrum Herdenkingsplechtigheid op 10 november 1985 om 11.00 uur op het Engelse oorlogskerkhof Vijf jaar „Oeretoe" in Oostrum CARNAVALS PROGRAMMA Zing is mit ös mit Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b.v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 ook om KADO te geven ierin hebben we e bijzonder mooie sortering voor betaalbare prijzen cor reijnders onderhouds- en kleuradviseur poststraat (achter het postkantoor) telefoon 04780-82810 Reserveer even of loop gewoon binnen bij: Mgr. Hanssenstraat 10 - OOSTRUM - Tel. 04780-83223 In 1977 verscheen in een Engelse krant een serie oorlogsverhalen van de hand van veteranen uit de jaren '40- '45, die West-Europa hielpen bevrijden. Een van deze verhaten was geschreven door George Dicks MC (drager van de oor logsonderscheiding Military Cross). •Zijn verhaal had betrekking op de strijd rond Venray - met name over de over steek van de Molenbeek in de Overloon- George Dicks was in 1967 nog eens te ruggeweest naar de Europeese slachtvel- den, waar hij met zijn kameraden gestreden had. En onlangs, in oktober, waren de herinneringen hem weer te machtig geworden en bracht hij op nieuw een bezoek aan deze streken. Wij hebben daarover in dit blad reeds ge schreven. Nu, wanneer we a.s. zondag 10 no vember, op Klaprooszondag, onze ge vallen bevrijders herdenken, vinden wij dal een gepaste aanleiding zijn verhaal ook eens in Peel en Maas te publiceren. In oktober 1944 diende ik als com mander bij het infanterie peleton van het Royal Norfolk Regiment in N.W. Europa. Het avontuur in Arnhem was voor bij. De eenheden van het 2e leger te land, die er niet in geslaagd waren de luchtlandingstroepen te bereiken, had den nu de belangrijke opdracht de corri dor in Zuid Nederland uit te breiden. Het korps waarbij ik diende moest de vijand verdrijven uit die gebieden aan de oostkand van de corridor tot aan de Maas. Zo werd het toneel voorbereid van de afschuwelijke en kostbare ge vechten rondom Overloon en Venray, die zouden volgen. Hoewel de gehele pe riode voor altijd in mijn geheugen ge grift staat, is het niet mijn bedoeling hier uit te wijden over de gevechten, het ongeordende ervan, de verwoestingen of de rol van verschillende mensen/ Mijn verhaal heeft vooral te maken met een klein incident dat zich voordeed tij dens een aanval in de vroege ochtend van 16 oktober. Na twee dagen gevochten te hebben zaten we in de loopgraven halverwege Overloon en Venray. Die nacht was on ze opdracht om op 4.00 uur voorwaarts te trekken, over een 8 meter brede stroom, de Molenbeek genaamd, om dan om 7.00 uur de andere kant van de beek een groep boerderijen in te nemen, zo'n 300 meter verder. Volgens plan vertrokken we, staken we de beek over d.m. een haastig in el kaar gezette brug, tot onze dijen weg zakkend in de modder om daarna tot 7.00 uur te wachten tussen het riet. De verlichting van onze omgeving werd ver zorgd door de zoeklichten van de vij and. Zij maakten veel lawaai door met hun tanks op en neer langs het front te trekken. Waarschijnlijk vermoedden ze een offensief want nu en dan vuurden ze met hun beruchte mortieren „nebelwer- fer" in onze richting. Om 7.00 uur opende ons peleton een enorm spervuur op de boerderijen. Van mijn plaats in het riet kon ik de grana ten zien ontploffen en toen, tot mijn verrassing en voldoening, zag ik een wit te zakdoek zwaaien bij een van de boer derijen. Ik schreeuwde „Dit is het", rees op en liep door het open veld naar voren, opzij geflankeerd door m'n man schappen en achter hen door verdere infanterie-troepen. Granaten vielen ron- - dom ons, die van hun of van ons? Ik werd me ervan bewust dat machinege weer-kogels vanaf de boerderij op ons af kwamen. „Wal vreemd" dacht ik, „we hebben toch een witte zakdoek gezien? Geven ze zich nu over of niet?". Toen we dichter bij de huizen kwa men zagen we opeens, zo'n 200 meter van ons af, een Duitse tank zijn kanon op ons richten. We renden vlug naar de beschutting van de boerderij waar we de zakdoek hadden zien zwaaien. Er volg de een krachtig vuurgevecht, gevolgd door het tevoorschijn komen van een groot aantal Duitse soldaten uit deze boerderijen en bijgebouwen, met de handen in de lucht. Dit weerhield de tank er echter niet van door te gaan met het afschieten van granaten op de boer derij. Wit-hete stukken van hulzen vie len op mijn camouflage-uitrusting, zon der nare gevolgen gelukkig. De Duitse tank besloot tenslotte er mee op te houden en vertrok. Onver klaarbaar, want nog geen enkele van onze tanks was gearriveerd. Toen maak te een van mijn mannen mij erop attent dat er nog geluiden uit de boerderij kwamen. Hij gooide een handgranaat in een van de kamers boven en riep van al les, zonder reactie echter. Nadat ik de schade onder mijn man nen had opgenomen, wilde ik net rustig een sigaret opsteken, toen ik hoorde roepen: „Kameraad". Ik ging de boer derij binnen onder beschutting van mijn sergeant en kwam er achter dat de eigen lijke bewoner van de boerderij geroepen had. (Het betrof hier de heer Wetter- hahn van de Overloonseweg (red.)). Hij zat met zijn familie in de kelder. Hijzelf had een snee, zo'n 15 cm lang over zijn hoofd, dat flink bloedde. Eén meisje was dood. De rest van de familie, moe der, een jongen en twee meisjes, waren oké, behoudens hun begrijpelijke ver driet. Hun aanwezigheid vormde een pro bleem voor mij! Wat moest ik met hen doen? De vader was te zwak om te lopen en had ook snel medische hulp nodig. Terwijl ik hierover nadacht, ontstond er een volgende complicatie, doordat het rieten dak van de boerderij in brand vloog (een verdwaalde Duitse kogel was de oorzaak). De jongen, 16 jaar oud, klom op het dak en wij reikten hem em mers water aan, maar "zo gauw toen hij zijn hoofd boven de dakrand uitstak, opende de vijand het vuur op hem. Daar boven was duidelijk geen toe komst voor hem weggelegd! We vonden een kruiwagen in een van de schuren; daarin zetten we de gewon de boer. Zo moest de zoon hem, en de rest van de familie, naar onze achter hoede brengen. Hel dak bleef verwoed branden. Het lichaam van het dode meisje bleef in de kelder. De volgende dag waren de linies vooruitgeschoven. We begroeven haar in de tuin, met respect maar zonder eni ge ceremonie. Een van de buren was er bij en huilde onophoudelijk. Ik begon mezelf vragen te stellen. Wie was verantwoordelijk voor haar dood? Was het de Britse artillerie? Was het de Duitse tank? Of de handgranaat? Of ons spervuur? Was het wel reëel om me daar zorgen over te maken? Mijn eigen peleton had verschillende verliezen (3 doden en 7 gewonden) en ik wist dat het bataljon zwaar getroffen was. Dus waarom zou ik me druk maken over een Nederlandse burger? Uiteindelijk was ik in staat, afgeleid door andere dringende zaken, dit inci dent uit mijn gedachten te zetten, maar ik vergat het nooit. Terwijl we uitrustten na de slag kre gen we in de gaten dat we kennelijk iets buitengewoons hadden gedaan. De commandant van het korps vaardigde een speciale „dagorder" uit, waarin hij de divisie gelukwenste met „het fan tastische optreden waarmee ze een brug- PROGRAMMA EN VOLGORDE VAN DE PLECHTIGHEID 10.45-11.00 UUR Opstellen rondom het monument, in het middenpad voor het monument of eventueel op de paden. Rondom de graven: de erewacht van het Veteranen Legioen Nederland afdelingen Ospel en Venlo. 11.00 UUR Aanvang van de herdenkingsplechtigheid. KORAAL MUZIEK door de Koninklijke Harmonie Euterpe o.l.v. de heer J. Verstegen. KORAAL ZANG door het zangkoor Venrode o.l.v. de heer J. v.d. Tillaert. KORTE PREEK door aalmoezenier 't Hoen, Lt.Kol. b.d. „IN MEMORIAM" uitgesproken door burgemeester H. Defesche. „THE LAST POST" door trompettist de heer J. Jansen uit Venlo. 2 MINUTEN STILTE aangegeven door signaal. KRANS- EN BLOEMENLEGGING OP MONUMENT OF OP GRAVEN Tijdens deze bloemenhulde koraal-zang door zang koor Venrode LAAT ONS BIDDEN door aalmoezenier 't Hoen „HET REVEILLE" door trompettist J. Jansen Het symbool dat ondanks ailfcsllhet leven doorgaat HET SPELEN EN ZINGEN DOOR ALLEN VAN GOD SAVE THE QUEEN (engels volkslied) WILHELMUS (Nederlands volkslied, 2 coupletten SLUITING gehoofd over de beek ten noorden van Venray sloegen, ondanks alle tegen spoed", waarbij mijn brigade extra ge noemd werd. Later in de strijd werd ikzelf gewond en naar huis overgevlogen. In de zes maanden revalidatie had ik tijd genoeg om over de hele bevrijding na te denken en er een persoonlijk verslag over te schrijven. De boer in Venray hoorde bij dat verhaal. Drieentwintig jaar later kwamen drie van ons, ex-subalterns (een Engelse rang onder die van kapitein) van hetzelfde bataljon elkaar tegen op een reünie en we besloten de Nederlandse slagvelden te bezoeken. In tegenstelling tot het wijd verbreide idee, hadden wij helemaal geen moeite onze voorhoede-linies te herkennen. We staken de Molenbeek over en wandelden over de weg die leid de naar de boerderij. Een oudere man stond in de deur te zonnen(!). Ik her kende hem meteen. Maar hij sprak geen Engels en wij geen Nederlands. Daarop volgde een lachwekkend over en weer in gebarentaal met als resultaat dat de boer, na veel overreding mijnerzijds, zijn pet afnam. En daar liep over zijn kale kruin, een wit litteken. Weer volgde allerlei gebaren. We maakten daaruit op dat hij graag wilde dat wij de volgende dag terugkwamen. Hij zou ervoor zorgen dat zijn zoon aanwezig zou zijn. Toen we de volgende morgen aankwamen, werden we door de hele familie ontvangen en ook door de verslaggever van het plaatselijk week blad, die als tolk fungeerde. De jongen die toen het dak op was gegaan was nu een volwassen man en ook de dochters waren de meisjesjaren al lang ontgroeid. Moeder zag er wat verloren uit en ik had het gevoel dat ons bezoek weer droevige herinningen wakker maakte. Maar de vader had klaarblijkelijk veel plezier in onze aanwezigheid. Nadat we elkaar het allerbeste ge wenst hadden voor de toekomst ver trokken we weer. In 1968 ontving ik een uitnodiging voor hun gouden huwelijksfeest. Ik ging niet, maar zond hun een boeket bloe men. In antwoord daarop kreeg ik een erg plezierige brief en een foto van de hele familie, gemaakt op de feestdag. Elk jaar sturen we elkaar kerstkaar ten. Ze moeten nu (1977) wel ergens in de tachtig jaar zijn. Met boeren zijn ze gestopt en ze brengen hun oude dag in een bejaardenflat in Venray door. DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 Nr. 45 Op zondag 10 november viert het Carnavalesk-koor „Oeretoe" in Oos trum z'n 5-jarig bestaan. Daar wordt de nodige ruchtbaarheid aan gegeven. Een uitgebreid programma is samengesteld om er een echt dorpsfeest van te maken. De oprichting van „Oeretoe" was een gevolg van een oproep van de Oostrum- se carnavalsvereniging, om meer „eigen bloed" in de zittingen te krijgen. Tijdens het „doorzakken" na een verjaardagsfeestje werd definitief beslo ten het koor op te richten. Gestart werd met 16 mensen, nu zijn het er 24, dat tevens het maximum is. Sinds de oprichting is de leiding van het koor in handen van Staf Soulimans. In de loop der jaren is het koor veel vuldig opgetreden tijdens carnavalszit tingen, zowel in Oostrum als in diverse Venrayse inrichtingen. Dorpsfeesten werden opgeluisterd en zondagochtend concerten verzorgd. Bekend is ook hun nieuwjaarstreffen, samen met de Eiken hofkapel. Aan het feest van a.s. zondag, dat om 11.00 uur begint in het Gemeenschaps huis, werken de volgende gezelschappen mee: Oeretoe, Oostrum Eikenhofkapel, Oostrum Joekskapel „Ut Göt", Oostrum Oostrums Kwartet, Oostrum Het Hofkoor, Venray Hofzangers, Geldrop. Zoals elk jaar stellen wij, na de 11e van de 11e in ons blad ruimte beschik baar voor een overzicht van de diverse carnavalsaktiviteiten, in kom en kerk dorpen. Volgende week plaatsen wij de eerste lijst. De verschillende carnavals verenigingen worden uitgenodigd hun programma aan ons door te geven. Het Venrayse Hofkoor onderdeel van Venrays Mannenkoor heeft zon dag j.l. met veel succes en onder zeer grote belangstelling, z'n nieuwe L.P. gepresenteerd. Negentien hits van de afgelopen jaren staan op de plaat verzameld. Natuurlijk ook de succesnummers van Circus Mök. Toch wil men deze plaat niet speciaal een carnavalsplaat noemen. De liedjes zijn in feite altijd te beluisteren. De eerste L.P. van het Hofkoor werd 5 jaar geleden uitgebracht, bij gelegen heid van het tweede lustrum. Daarvan werden er maar liefst 3300 verkocht. Zoals onze foto laat zien, zongen de Hofkoor-leden nog eens live de liedjes van de nieuwe L.P. HONDERDENZESDE JAARGANG De stichting Veltum heeft de com missie boerenbruiloft gevraagd, om in het kader van Veltum 750 de boeren bruiloft van 1986 te mogen organiseren. De commissie heeft hier welwillend op gereageerd, waarna de werkgroep Vaste laovend 1986 van de Stichting Veltum 750 aan de slag kon gaan. Op dit moment is de organisatie van de boerebruiloft in een vergevorderd stadium qua organisatie en zijn de namen bekend van de personen die het geheel gaan „bemannen". De rol van Opperboer zal worden vertolkt door Jan van Mieke's Nöl die het geheel in goede banen zal gaan leiden. Ouders van de Bruidegom zijn; Hannes zeik- schöpper van tuite Botermelk zienen Handrie en Gerda van Sjraar en Netje. Ouders van de Bruid zijn; Bart de worstemaker, zoon van Piet de Meister van de schül en Marie van Niese Jeu. Getuige van de Bruidegom zine Grad zienen Har. Getuige van de bruid is Lei van Martha van Stevens Gradje en van Ben Leiendekkers ziene Piet. Uiteraard zijn de namen van bruid en bruidegom intern bekend, maar zullen wij die pas vrijgeven op het onder- trouwbal welk wordt gehouden op zaterdag 11 januarie 1986 in de Wieënhof. Om iedereen in de gelegen heid te stellen om zich voor dit gebeuren passend te kleden, organiseert de werkgroep op zondag 10 november een carnavalskledingsbeurs in Wijkcentrum ,t Schöpke. De openingstijden zijn van 11.00 tot 15.00 uur. Dit gebeuren zal muzikaal worden opgeluisterd door de joekskapel zuutjes an. Tevens kunnen op deze dag de kaarten voor het ondertrouwbal worden gekocht a 2,50 en kunnen bewoners uit de Wijk Veltum zich aanmelden als familie of anderzïns verwant aan bruid of bruide gom. Dit geeft U de gelegenheid om op de boerenbruiloft de gehele dag met ons mee te vieren met inbegrip van Koffie en boeremoesmaaltijd. PIËLHAAS PRESENTEERT VASTELAOVESPLAAT 1985/1986 Met een grandioos liedjesmatinee zet de Venrayse vastelaovesvereniging De Piëlhaas op zondag 17 november de car naval 1985/1986 in, in de foyer van de Schouwburg. Die dag wordt op stijlvolle wijze de vastelaovesplaats ten doop gehouden. Tijdens het liedjesfestival zal tevens af scheid worden genomen van Vorst Wim (Smits) en zal diens opvolger, geheim zinniger dan ooit, gepresenteerd wor den. Kwam in de voorgaande jaren de plaat van de Piëlhaas pas in de eerste weken van januari uit, de commissie van Geluid en Liedje heeft er dit jaar vaart achter gezet en er voor gezorgd dat het gebruikelijke ep-tje al in november klaar is. Het allereerste exem plaar van de plaat wordt op 17 november aangeboden aan de nieuwe vorst van de Piëlhaas. De voorzijde van de plaat wordt dit jaar gesierd met twee liedjes van Tjeu Vranken (muziek) en Pierre Pijpers (tekst), gezongen door Boy Derksen. Hij vertolkt de nummers Disco-Haas en Ös Rose Vlek. Aan de andere zijde is Sjef Goumans en ziene huushald te vin den met de nummers Ut Hazepad en De Vastelaovestied. Tekst en muziek zijn van Sjef zelf, al heeft hij bij Ut Hazepad assistentie gehad van Gerard Beyers. Uiteraard zullen de zangers en zange ressen de vier nummers tijdens het liedjesmatinee zelf komen vertolken. Het programma dat om 11.55 uur begint met muziek van de Hofkapel, wordt geopend door voorzitter Leo Janssen. Na het afscheidswoord van Vorst Wim en het „ontmantelen" van hem als vorst, worden de vier liedjes, die tijdens de liedjesfinale als beste uit de bus kwa men, gepresenteerd. Aan het eind van de liedjesmatinee wordt de nieuwe vorst aan de Piëlhazen voorgesteld. Na de installatie van de vorst zal deze de Piëlhaasgrammofoon- platen in de verkoop gooien. De eerste platen zullen door de nieuwe aanvoer der van de Piëlhaas worden gesigneerd.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 9