iswg PEEL EN MAAS Gemeente mag strookjes grond verkopen Venrayse amateurs voor Vararadio voor f 25,- per m2 im»Msni DUIVENSPORT Wethouder Willems best tevreden over uitverkoop bouwkavels MODESHOW MODESHOW Ander nummer Telefonische Hulpdienst Wijziging stadsvervoer Verlaging bouwkavelprijs kerkdorpen Nieuwe slagerij Reparatie voltooid Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b.v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 bruidskleding iedere vrijdagavond. Kerkstraat 24 Deume jeugdige grote maten Iedere vrijdagmiddag. Kerkstraat 24 Deume Op zaterdag 16 november a.s. zal de VARA-radio, in het programma „Va- ra's Generale" een aantal Venrayse amateurs „aan het woord" laten. „Vara's Generale" is een programma over het amateuristische muziekleven in plaatsen in Nederland, die in de eigen regio een culturele funktie vervullen. „Voorzien in de inspirerende behoefte om van eikaars prestaties op de hoogte te blijven", aldus presentator Joop Smits. Vorig jaar heeft hij met producer /regisseur Rolf de Meyer een zeer succesvol toernee van „Vara's Gene rale" gemaakt. Daarbij werden 24 plaatsen bezocht en 900 amateurs be luisterd. De mooiste kollektie mannent ruien... Point Zimbello Caluzzi Bleyle Arrow Grotestraat 93 DONDERDAG 31 OKTOBER 1985 Nr. 44 HONDERDENZESDE JAARGANG P.D.V.DE ZWALUW Heden vrijdagavond 1 november ver gadering voor de medewerkers van onze streekkampioenendag. De gewone ledenvergadering zal, zo gauw de verwarming in orde is, gehou den worden. Nader bericht ontvangt U t.z.t. thuis. Het telefoonnummer van de SOS- Telefonische Hulpdienst is gewijzigd. Voor het bekende nummer 077 - 48888 moet voortaan een 5 worden gedraaid, dus 077 - 54 88 88. De SOS-THD, die zevenmaal 24 uur per week telefonisch bereikbaar is voor een gesprek van mens tot mens, heeft deze gelegenheid aangegrepen om mei de bekendmaking van hel nieuwe tele foonnummer iwee nieuwe brochures te laien verschijnen. Een kleine brochure om hulpzoekenden op de dienst te at tenderen én een omvangrijkere brochu re, waarin de geschiedenis, de doelstel ling en werk van de SOS-THD wordt uiteengezet. Deze grote brochure is be doeld voor diegenen die meer informa tie over de telefonische hulpdienst wil len hebben. De brochures worden op grote schaal in het hulpverleningsgebied van Noord en Midden Limburg ver spreid. Hoewel het aanvankelijk in de bedoe ling lag de stadsdienst van de Zuid-Oos- ter te wijzigen met ingang van juni 1986, thans is besloten deze wijzigingen in het belang van het openbaar vervoer te laten ingaan op 18 november a.s. Deze wijzigingen zijn: het strekken van de streeklijn 27, die Helmond N.S. en Venray N.S. verbindt, zal niet meer dóór de woon wijk Brukske gaan, maar over de Henri Dunantstraat langs het Brukske. overname van de route dóór Brukske door de Maasdorpenlijn 29. Deze streeklijn bedient ook al Land- weert, Noord-West en Veltum en rijdt momenteel via de Henri Dunantstraat langs Brukske. Deze veranderingen zijn het gevolg van het feit, dat in de praktijk de aansluitingen van trein op bus en omge keerd op de beide N.S.-stations niet kan worden gegarandeerd en dat de in dit verband benodigde tijdwinst alleen in Venray kan worden verkregen. Het gevolg van deze wijzigingen is, dat de inwoners van Brukske voor de treinaansluitingen op het N.S.-station Venray, gebruik moeten maken van de halten aan de Henri Dunantstraat (waarvan er overigens drie binnen afzienbare tijd van een abri zullen worden voorzien). Het aantal busritten door Brukske blijft echter gelijk en alleen de aan komst- en vertrektijden van deze bussen veranderen. Ook wordt hierdoor de bediening van alle Venrayse wijken door de bus(lijn) uitgevoerd. Nieuw is ook, dat in de ochtend- en namiddagspits naar en van Helmond als extra voorziening een snelbus wordt ingezet. Van deze bus, die niet via Heide en Ysselsteyn rijdt en derhalve een tien tot vijftien minuten kortere rijtijd heeft, zullen de in Helmond schoolgaande Venrayers en .Intercityreizigers gebruik maken. Deze snelbus is het resultaat van de zeer goede bezetting van de Helmond verbinding en dus een welkome aanvul ling op en verbetering van het interloka le vervoer. Voorlopig zal deze snelbus alleen in de periode van september tot en met april worden ingezet. Nadat het college van b. en w. eerder had besloten tot verlaging van de prijzen van bouwkavels in Westeinde, zullen nu ook de prijzen van een aantal op de kerkdorpen gelegen bouwkavels in prijs worden verlaagd. Een in Oostrum aan de Gildestraat gelegen bouwkavel van 802 m! zal ver kocht worden met 20% korting. Éen kavel aan de Rondeveld in Leunen ter grootte van 461 m2 zal met 5% korting van de hand worden ge daan, terwijl een aan de Urbanusweg gelegen kavel van 440 m2 28% goedko per wordt. In Oirlo ligt aan de Dionisiusstraat 'n kavel met een oppervlakte van 550 m2. Hiervoor geldt een korting van 15% Aan de Moerslag in Ysselsteyn ligt een kavel van 510 m2, welke oorspron kelijk was bedoeld voor de bouw van twee premie-A-woningen. Omdat deze woningen hier moeilijk kunnen worden i gerealiseerd, doet de gemeente deze grond van de hand met 10% korting op de prijs. Tenslotte gaat er in Vredepeel een aan de Stalbergweg gelegen bouwkavel ter grootte van 530 m2 met maar liefst 56% korting „de uitverkoop" in. Het college gaat er bij het uitverkoop- idee van uit, dat het beter is nu een totaal verlies van rond 88.000,— te lijden dan over langere tijd in het geheel geen opbrengst van de grond te hebben. En bovendien kunnen nu (bij voor rang) de inwoners van de betreffende kerkdorpen van de kortingen van de grondprijzen profiteren bij het realise ren van een eigen vrije-sectorwoning. Op de foto: het bestuur van de Spuniemökke in de jaren vijftig. Van links naar rechts: L. Joosten, Sj. Lem- men, W. Steeghs, J. Versieyen en N. Vissers. Twee weken geleden opende Bart Oomens een nieuwe slagerij, in het win kelcentrum De Veltumse Kleffen, die inmiddels duidelijk in de belangstelling is komen te liggen van het winkelende publiek. Bart Oomens is een oud-Venrayer, die zijn slagersopleiding genoot in de slagerijen van Wijnhoven en Verschuu- ren. Een paar jaar geleden startte hij met een slagersbedrijf in Deurne en nu is de zaak in het winkelcentrum Veltum zijn tweede bedrijf. Omdat men in Deurne over meer outillage beschikt dan hier, worden de vleeswaren daar bereid, o.a. in de eigen worstkeuken. Die komen dus kant en klaar naar Venray. Het vlees zelf wordt natuurlijk hier ver werkt. Zijn vakmanschap, de persoonlijke aandacht en kwaliteitsvlees en -produk- ten mogen zich nu reeds in een groeiende belangstelling verheugen. Voor het winkelcentrum-zelf is de nieuwe vestiging in ieder geval een grote Met slechts twee stemmen tegen, ging dinsdag j.l. de raad akkoord met het - voorstel van burgemeester en wethou- j ders, om reststrookjes grond te verko pen voor 25,per m2. Tegenstem- I mers waren de heren Kersten (PvdA) en Den Brok (SV), die er niet van over tuigd waren, dat de gemeente nu voor deze prijs de grond kwijt raakt. Wat hen betreft had de prijs rustig 10, mogen zijn. Want, nu f25,vragen en straks misschien 10,zagen zij als J iets onmogelijks. PROBLEMATISCH De nieuwe prijsvaststelling heeft enkele maanden tijd gevraagd, maar was volgens b. en w. nodig omdat het aan geld ontbreekt om die strookjes grond veelal openbaar groen te onderhouden. Belendende huiseigena- I ren zouden dat veel beter kunnen doen, terwijl bovendien hun pand met erf aan- zienlijk in waarde zou stijgen. Veel I meer dan zij voor de grond moeten be talen. Deze stelling was niet nieuw. Want i reeds in oktober 1983 stelde de raad een I niet te dure variërende grondprijs vast. j Gemiddeld zo'n 50,— per m2. Helaas, de belangstelling viel tegen en de gemeente bleef praktisch met de grond zitten. Dat betekende renteverlies en onderhoudskosten. Wie wèl voor die gemiddelde prijs van 50,— per m2 kochten, waren een aantal bewoners van de Serenadestraat. Zij stelden het bezit van de groenstrook- jes op prijs en wilden de gevraagde prijs wel betalen. De voorlopige koopcon- I tracten werden in februari-maart 1984 opgesteld, maar het duurde door om- standigheden nog een jaar voordat de notariële acten werden verleden. Niet zo heel lang daarna kwamen b. en w. met het voorstel de nog resterende grond maar „in de opruiming te gooien". En die opruimingsprijs zou slechts 10,— per m2 behoeven te be dragen. Een drastische prijsverlaging dus. „BEKOCHT"? Toen dat voorstel in de commissie openbare werken aan de orde werd ge- steld, waren daar een groot aantal be woners van de Serenadestraat aanwezig. Zij voelden zich duidelijk „bekocht". Zij betaalden immers 50,en nu zouden andere buurtbewoners slechts 10,— moeten betalen. Dat vonden ze geen stijl. Ook enkele commissieleden hadden daar problemen mee. Zij spraken al van mogelijke restitutie van een deel van de kooppenningen. Alleen de VVD was „keihard". „Gekocht is gekocht", zo luidde hun standpunt. Wethouder Claessens zag restitutie helemaal niet zitten; de gedeputeerde staten zouden dat nooit goedkeuren. Duidelijk werd op die vergadering dat het merendeel van de commissieleden de prijsverlaging tot 10,— wel wat gortig vond. Over 25,zou nog te praten zijn MEER KOPERS? En zo kwam dan deze week het nieuwe voorstel van b. en w. op de agenda, om de Teststroken maar te ver kopen voor 25,— per m2. In de zeventiger jaren zo opende het CDA-raadslid Jan Reintjes de dis cussie waren het de burgers die bij de gemeente aanklopten om 'n stukje grond te mogen kopen. Nu is het de gemeente die met de grond moet gaan leuren. De tijden zijn wel veranderd Zijn fraktie vond het wel spijtig voor hen die begin 1984 grond kochten tegen een hogere prijs; maar voor restitutie voelt het CDA helemaal niets. Wel vroeg men zich af of de gemeente al met prijsverlagingsplannen rond liep toen men nog in onderhandeling was met eerder genoemde kopers uit de Serena destraat. Dat was zeker niet het geval, aldus de voorzitter. De heer Den Brok (SV) dacht dat; 25,— nog te veel geld is. Straks blijft de gemeente met ongunstige stukjes zit ten en wordt het onderhoud duurder in plaats van goedkoper. Wat hem betreft dus gerust 10,per m2. Ook de heer Kersten (PvdA) had al horen vertellen, dat aspirant-kopers 25,te veel vonden. Dus ook van hem mocht de prijs omlaag. Een amendement dat hij even later hierover indiende kreeg slechts de steun van A. den Brok. Wel was Kersten best te spreken over het standpunt van b. en w., dat huur ders belendende strookjes groen in ge bruik mogen nemen; de grond blijft echter eigendom van de gemeente. De heer Hendriks (PSP/PPR) stemde noch voor het voorstel van b. en w. noch voor het amendement van Kers ten. Zolang aan dergelijke grondver- kopen geen limiet wordt gesteld, kon hij zich daar niet mee verenigen. De heer L. Janssen meende dat het beleid van b. en w. zijn geloofwaardig heid zou verliezen, indien men de grond inderdaad voor 'n tientje zou gaan ver kopen. Den Brok daarentegen meende dat het niets met geloofwaardigheid te maken had. Wel vond hij het vreemd dat de gemeente eerst zelf 10,voor gesteld heeft en nu vasthoudt aan 25,-. Overigens werd het 't college en met name wethouder Claessens, niet heel moeilijk gemaakt. De wethouder be klemtoonde nog eens de noodzaak tot verkopen, omdat er geen geld is voor onderhoud. Of men voor 10,— per meter méér zou verkopen dan voor 25,kon hij ook niet vertellen. De tijd zal dat moeten leren BOUWKAVELS Wethouder Henk Willems werd door het raadslid Jan Reintjes „aan de mouw getrokken". Reintjes had namelijk in de krant moeten lezen dat verschillende bouwkavels in centrum en kerkdorpen in prijs verlaagd waren. Dat had hem zeer verwonderd. Hij zei er niet bij dat de wethouder of het college dat feitelijk niet op eigen houtje mogen doen. Daar heeft namelijk de raad het laatste woord in. Maar kennelijk wilde hij de zaak niet op de spits drijven. Ook wethouder Willems maakte daar geen gewag van. Wel zei hij tevreden te zijn over de tot nu toe bereikte resul taten dankzij die prijsverlagingen zijn er nu kavels verkocht die men anders aan de straatstenen niet kwijt kon Enkele weken geleden brachten wij een bericht over de „gammele toe stand" van het klokketorentje, boven de gemeentelijke raadzaal de voor malige kapel van het klooster Jerusa lem. Een van de houten sierboogjes was verdwenen; het ijzerjyerk van de klok- kestoel stond te roesten en het houtwerk zag er uit' of er in jaren geen verf opge streken was. Niet alleen was dat opgevallen bij het raadslid Joos van de Vorle, die daar in de commissie openbare werken gewag van maakte; maar ook bij de bezoekers op het spreekuur van wethouder Claes sens. Al wachtende op de gang heeft men namelijk een vrij uitzicht op het dak en torentje van de raadszaal. En geheel overeenkomstig de toezeg ging van dhr. Grootjans, directeur van Gemeentewerken, dat het torentje minstens eens in de twee/drie jaar groot onderhoud krijgt en binnenkort wel aan de beurt zou zijn, werd deze week de benodigde reparatie ter hand genomen. Daarvoor was het nodig dat de Magi- rusladder van de brandweer uitrukte, want het torentje is alleen nog maar van buitenaf te bereiken. Het ijzerwerk werd grondig van roest gereinigd en in de menie gezet. Ook het houtwerk werd waar nodig hersteld en kreeg 'n carbolineum-beurt. Tegelijker tijd werd geprobeerd of het klokje en de klepel nog werkten dat was nog prima in orde. En daarmee was de reparatie-klokke- toren voltooid en kan 't hout- en ijzer werk er weer 'n paar jaartjes tegen. die hun hobby ongeorganiseerd oeoete- nen, zowel als solist als in klein groeps verband. Omdat men een kwalitatief goed radio-programma wil leveren, is de selectie vrij streng. En dat is in het algemeen ook geen probleem, omdat men steeds over voldoende amateur aanbod ter plaatse kan beschikken. In Venray zijn voor deze „Vara's Ge nerale" uilgekozen; de Trennesetters, de Hofkapel o.l.v. H. Stevens, het Blokfluit Ensemble van de Muziek school o.l.v. Ans Thijssen, het Venrays Kamerkoor o.l.v. R. Staal, de Folk groep „Wat Hiet" o.l.v. Hans Derks en tenslotte vermoedelijk nog een „dich ter" die iets verder reikt dan de dialek- tisclie rijmelarij. Om ook een beetje Venray-promo- tion in het programma te brengen is er een klein gesprekje met wethouder J. van Oers. Zoals gezegd heeft de radio-uitzen ding plaats op zaterdag 16 november a.s. op Hilversum I, van 19.02 tot 20.00 uur. De opnames worden gemaakt op dinsdag 12 november, in de schouw burg. Daar hebben eerst vanaf 18.00 uur microfoonrepetities plaats. Vanaf 19.30 uur is het publiek van harte welkom. Om 20.00 uur start men met de „echte" opnames. Men verwacht tot circa 23.00 uur [incl. Pauze] daarmee bezig te zijn. De toegang tot de schouwburg is gra tis. Wie het eerst komt.... In het jaar 1930 werden in Oirlo de eerste pogingen gewaagd het vastel- aovesgebeuren van de grond te krijgen. In het seizoen 1930/1931 resulteerde dit in het houden van een gecostumeer- de voetbalwedstrijd, waarbij tevens een spellenmiddag georganiseerd werd. De opbrengsten van deze aktiviteiten waren bestemd voor de missie; een doel waarvoor Oirlo altijd zeer veel warme belangstelling heeft getoond, hetgeen zeker niet op de laatste plaats kwam door de vele Oirlose religieuzen, die dit kerkdorp in de laatste decennia heeft voortgebracht. Uit deze aktiviteiten in het seizoen 1930/1931 ontstond de Vastelaovereni- ging die oospronkelijk „De Mangel- wortel" heette en later tot de bekende „Spurriemökke" werd omgedoopt. Nu in het vastelaovesseizoen 1985/ 1986 bereidt Oirlo zich voor om in november de 5 x 11 jubileumfeesten op de bekende Oirlose wijze te gaan vieren. Een speciaal feestcomité bestaande uit een mix van Oirlonaren en oud-Oir- lonaren is ongeveer een jaar bezig ge weest met de organisatie van een feest programma, waarin het karnavaleske element aan het begin van het vastel aovesseizoen uiteraard als een rode draad door het programma voert. Op zaterdagavond 9 november wor den de jubileumfeesten geopend met een plechtige H. Mis in de Parochie kerk. Aansluitend vindt er om 20.11 uur een grote jubileumreceptie plaats. Hierbij zullen o.a. alle oud-Prinsen uit Oirlo worden uitgenodigd, terwijl de muziek ondermeer verzorgd wordt door de Oelderse „wijd en zijd" bekend staande Kelderband. Zondag 10 november staal geheel in het teken van de jeugd. Om 14.30 uur start er een grote Play Back wedstrijd voor de Oirlose jeugd met als inzet „Wie wordt Oirlo's Play Back Kam pioen 198fi". Er is gezorgd voor een deskundige jury; de presentatie is in handen van Jac. Rongen en de Discotheek Flash Gun zorgt voor de muzikle omlijsting. De hoofdprijs bestaat uit het optre den van de winnaar(s) op de grote Gala- zil'ing op 16 november. Nadat er op woensdag 13 november van 14.00 tot 18.00 uur een Ouderen- middag wordt georganiseerd, waarin het dansen centraal staat, vindt er op vrijdag 15 november vanaf 20.11 uur een groot carnavalstreffen plaats tussen de Spurriemök en vele zusterverenigin gen uit de regio. De muziek tijdens dit vastelaovesge- beuren wordt verzorgd door „De Sme- leblaozers" uit Ysselsteyn. Oirlo kent binnen het vastelaovesge- beuren ongetwijfeld een zeer grote traditie voor wat betreft het organiseren van zittingavonden. Al meer dan 15 jaar vormen deze zogenaamde „Bonte Avonden" een hoogtepunt, waarbij steeds, met prak tisch alleen artiesten van eigen bodem, grote prestaties geleverd zijn. Het feestcomité wilde dit accent van d'n Oelderse vastelaovend dan ook zeer ruim de aandacht geven in het feestpro gramma. Op 16 november vindt er een grote Galazitting plaats onder de titel „De Mök as Mök". Tijdens deze zitting treedt een keur van Oirlose en oud-Oirlose artiesten op; artiesten die ook vaak in het verleden hun steentje bijdroegen aan de Bonte Avonden en daar veel succes oogstten met hun bijdrage. Gezien het jubileumkarakter van deze zitting zijn als „buitenlandse" gasten uitgenodigd de vermaarde formatie De Trennesetters en Wieke Zeelen, voor malig Limburgs buutkampioen uit Maasbree. Aan het slot van deze zitting zullen Petran en Grad een optreden verzorgen onder het motto „Petran en Grad ien Concert". Dit alom bekende duo van Oelderse bodem zal in dit „concert" zangnum mers ten gehore brengen, waarmee zij in de voorbije jaren successen oogstten. De begeleiding van Petran en Grad in dit „concert" zal worden verzorgd door De Trennesetters. Als conferencier zal Jac. Versieyen optreden; oud-Oirlonaar en oud-Prins van de Spurriemökke. Tijdens deze zitting wordt de muziek verzorgd door „De Kelderband". Na de zitting zal de Rooyse Hofkapel onder leiding van Herman Stevens nog een aantal uurtjes optreden op de hun bekende wijze. De aanvang van deze avond is om 20.11 uur. De entree is 7.50. Zondag 17 november worden deze ju bileumfeesten besloten met een jubi- leumsluitingsbal met de topformatie Team-Work uit België. De entree op deze avond is ƒ5,—. Alle aktiviteiten vinden plaats in de Oelderse Mökkestal „De Ruif" te Oirlo. Beiden vinden het zeer jammer dat daar binnenkort een einde aan moet komen. De Vara heeft namelijk een aantal uren zendtijd in moeten leveren, ten bate van Veronica, en daar is dit programma de dupe van geworden. Er staan nog maar vier uitzendingen van „Vara's Generale" op het programma, n.l. vanuil Venray, Nieuwegein, Breda en Goes. Doch ook hieraan is al geknib beld: de uitzendingen duurden eerder 1 '/2 uur, nu nog slechts één uur. Wat wel bij de Vara-radio blijft be staan. zijn de programma's voor Hafabra (harmonieën, fanfares en brassbands). In „Vara's Generale" wordt duide lijk gegokt op amateur-muzikanten e.d.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 9