GEMEENTEPRAAT MÊk NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütte, Bureau Voorlichting ^^1^^ EENMALIGE UITKERING 1985 Kwijtschelding afvalstoffen heffing Alternatief circusterrein in Landweert Voorlichting kiesrecht buitenlanders Muziekschool Venray Commissie financiële en economische zaken bijeen Buro voor Rechtshulp Gemeentelijk Combi-zwembad Collektekalender oktober 1985 Hinderwet Bouwvergunning verleend Hinderwet Voorlichting over de sektor wetenschappelijk onderwijs WESTEINDE PEEL EN MAAS Commissie vergadering jeugd, sport en recreatie Vrijdagmiddag raadhuis dicht Kinders leert U lesse wel 100 Jaar Oranje- vorstinnen i< Deze week is door de gemeente Ven- ray een aanvraag- of inlichtingenformu- lier toegezonden aan hen, die in 1984 een eenmalige uitkering hebben ontvan gen. Wie geen formulier heeft ontvan gen, maar wel in 1984 een eenmalige uit kering heeft ontvangen, moet zelf in ak- tie komen en een aanvraagformulier op halen bij de gemeente Venray, afd. soci ale zaken. Deze dienst is alleen in de ochtenduren geopend. Inwoners van de gemeente Venray, die vorig jaar in een andere gemeente een Eenmalige Uitke ring hebben ontvangen krijgen geen for mulier toegezonden maar moeten dit af halen bij de gemeente Venray. Ook dit jaar wordt de zogenoemde Eenmalige Uitkeringen verstrekt. De re gering heeft besloten dat voor deze extra uitkering in aanmerking komen zij die in 1984 ook een uitkering hebben ont vangen en ook nog aan de overige regels van de wet voldoen. Tot 15 november 1985 kunnen de aanvraag- of inlichtingen formulieren worden teruggestuurd naar de gemeente Venray. Te laat ontvangen formulieren worden niet in behandeling genomen. UITBETALING Er wordt naar gestreefd de Eenmalige Uitkering uit te betalen vóór Kerstmis. Voor die tijd kan geen informatie wor den verstrekt over eventuele toekenning of afwijzing. Voorschotten op de mogelijk te ont vangen Eenmalige Uitkering worden niet verstrekt. INFORMATIE Wie meer informatie wenst over de regeling, kan kontakl opnemen, alleen op de onderstaande dagen, met het bu reau Eenmalige Uitkering, kamer 126 van het raadhuis, tel. 04780-83838, toestel 417. Uitsluitend op de volgende dagen en tijdstippen is het bureau Eenmalige Uit kering bemand: dinsdag, woensdag en donderdagoch tend van 9-12 uur; maandag 7 okt., 21 oki., 4 nov., 18 nov., 2 dec., 16 dec., eveneens van 9-12 uur; maandag 28 okt., 11 nov., 25 nov., 9 dec., van 14-17 uur. Tijdens de herfstvakantie (14 t.m. 18 oktober) is het bureau eveneens geslo- In totaal hebben 580 belastingplichti gen een aanvraag ingediend om kwijt schelding van de afvalstoffenheffeing 1985. Nadat deze aanvragen individueel zijn getoetst aan de door het college van b. en w. vastgestelde criteria zijn intus sen 224 aanvragen gehonoreerd. Onge veer 70 aanvragen moeten nog nader worden bekeken en zullen gelijktijdig met de aanvragen om een eenmalige uit kering 1985 worden behandeld. In to taal gaat het bij 224 toekenningen van kwijtschelding om een bedrag van ƒ21.100,-. In verband met het voorlopig wegval len van het Gouden Leeuwterrein als circusterrein heeft het gemeentebestuur besloten een alternatief circusterrein aan te wijzen. Het ligt tussen de Maas- heseweg, Akelei en Christoffelkruid in Landweert en is thans eigendom van het MAVO-schoolbestuur. Omdat het circusbeleid in Venray al enkele jaren is afgestemd op het laten optreden van één circus in het voorjaar en één in het najaar, heeft het college van b. en w. aan circus Hollyday speel- vergunning gegeven voor enkele dagen in begin november op het terrein in Landweert. Bij de gemeenteraadsverkiezingen, welke op 19 maart 1986 zullen wordenb gehouden, zullen voor hei eerst de in Nederland wonende buitenlanders mee mogen stemmen. Door een wijziging van de Kieswet is zowel het actieve als het passieve kiesrecht verleend aan niet- Nederlandse ingezetenen, die minstens vijf jaar legaal in ons land verblijven. Dat betekent dat in Venray wonende buitenlanders, van welke nationaliteit dan ook, op 19 maart naar de stembus mogen gaan om de gemeenteraad te kie zen. Over niet al te lange tijd zal een lande lijke campagne van start gaan om de niet-Nederlandse ingezetenen nader over hun kiesrecht te informeren. Om dat deze campagne uiteraard niet zal aansluiten op de plaatselijke situatie, heeft het college van b. en w. besloten speciale voorlichting te geven aan Ven- rayse inwoners van Turkse, Marok kaanse en Spaanse nationaliteit. Tijdens drie in januari/februari te houden voorlichtingsavonden zal in de ze drie talen informatie gegeven worden over de gemeente in het algemeen, de ta ken van de gemeente en de wijze waarop men invloed kan uitoefenen op het bestuur van de gemeente (o.a. via de verkiezingen). Ook het opbouwwerk in Venray zal een actieve rol vervullen door in contac ten met buitenlandse groeperingen het kiesrecht aan de órde te stellen. De in Venray aanwezige landelijke en gemeentelijke politieke partijen zullen door het college van b. en w. worden uitgenodigd voor een informatieve bij eenkomst waarop de gemeentelijke plannen met betrekking tot de voorlich ting over het kiesrecht van niet- Nederlandse ingezetenen, worden toege licht. Het college wjist er evenwel met na druk op, dat de politieke partijen hun eigen verantwoordelijkheid hebben t.o.v. de nieuwe groep kiezers en dat het gemeentebestuur niets van deze verant woordelijkheid wil overnemen. REGIONALE HOORNDAG Op zaterdag 19 oktober a.s. organise ren de hoorndocenten van de Muziek school Venray een regionale hoorndag. De activiteiten beginnen om 11.00 uur en zijn gepland tot ca. 14.00 uur. Op het programma staat onder ande re een korte inleiding over de geschiede nis en de ontwikkeling van de hoorn door Jan Bartels. Verder wordt een inte ressante demonstratie gegeven op alpen hoorn, posthoorn, natuurhoorn en waldhoorn. Alle nu gangbare types zul len worden tentoongesteld. Uiteraard zal er uitleg gegeven wor den Over de verschillende speelmanieren op de hoorn met aansluitend gelegen heid tot het stellen van vragen. Een hoornsextet zal het geheel muzi kaal opluisteren. Na een korte middag pauze kunnen alle aanwezige hoornisten deelnemen aan een workshop om actief te musiceren. Dit unieke evenement wordt in het ge meenschapshuis te Oostrum gehouden. Alle deelnemers worden verzocht hun instrument en lessenaar mee te brengen. Kosten slechts ƒ5, BLOKFLUITDAGEN Al een aantal jaren achtereen organi seert Ans Thijssen (blokfluitdocente) de nu overbekende blokfluitdagen. In schrijving is voor leerlingen maar ook voor niet-leerlingen mogelijk. De kosten bedragen slechts ƒ5,— per gezin. Op beide dagen (vrijdag 18 en zater dag 19 oktober) wordt een afwisselend programma geboden van 9.30 tot 15.45 uur in de Muziekschool Venray. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat deze blokfluitdagen een groot succes zullen worden. Na enkele malen te zijn uitgesteld wordt de eerstvolgende openbare verga dering van de commissie voor financiële en economische zaken gehouden op woensdag 16 oktober om 17.15 uur in de b. en we. kamer. Het zwaartepunt van deze bijeen komst ligt uiteraard op de begrotingen voor het dienstjaar 1986. Vandaar ook, dat de commissie het college zal moeten adviseren over het aanpassen van de be lastingtarieven voor het komende jaar. Hoewel hierover nog allerlei onzeker heden bestaan zal de commissie zich be zighouden met de aanmelding als terug- ploegprojekt 1986 van de uitbreiding en renovatie van het gemeentelijk combi- bad. Deze investering stond op het pro gramma voor 1988, zoals bij de behan deling van het dekkingsplan is besloten. De commissie wordt voorgesteld voorlopig in te stemmen met aanmel ding van dit projekt, waarop een be hoorlijke subsidie zal worden ontvan gen maar desalniettemin de gemeente toch een behoorlijk bedrag zal kosten waardoor de financieringsopzet van het dekkingsplan wordt doorkruist. Intus sen zal een ambtelijke projectgroep een aantal voorbereidende werkzaamheden starten. Het Buro voor Rechtshulp Noord- en Midden-Limburg zal tegenwoordig zo wel op woensdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur als op dinsdagmiddag van 14.00 tot 16.30 uur spreekuur houden. Het spreekuur vindt plaats in het Wel- zijnscentrum „De Clockert" Bergweg 4 in Venray. PARKWEG 2-VENRAY VRIJZWEMUREN BINNENBAD MAANDAG 18.00 tot 19.45 uur DINSDAG 7.00 tot 8.30 uur 18.00 tot 19.45 uur 21.00 tot 22.00 uur WOENSDAG 13.00 tot 15.30 uur DONDERDAG 7.00 tot 8.30 uur 18.00 tot 19.45 uur 20.00 tot 21.00 uur VRIJDAG 18.30 tot 20.45 uur ZATERDAG 8.30 tot 9.45 uur 13.30 tot 15.30 uur DINSDAG 15.30 tot 16.00 uur bejaarden 20.00 tot 21.00 uur damesuur WOENSDAG 9.45 tot 10.45 uur damesuur PRIJZEN TOT 16 JAAR Losse kaartjes 2,20 10-badenboekjes 20, 30-badenboekjes 53, 50-badenboekjes 83, PRIJZEN 16 JAAR E.O. Losse kaartjes 2,80 10-badenboekjes/ 27, 30-badenboekjes 72, 50-badenboekjes/ 110, EXTRA VRIJZWEMUREN TIJDENS DE HERFSTVAKANTIE MAANDAG 14-10 8.30 tot 11.30 uur 13.00 tot 15.30 uur DINSDAG 15-10 8.30 tot 11.30 uur 13.00 tot 15.30 uur WOENSDAG 16-10 8.30 tot 11.30 uur dameszwemmen 13.00 tot 15.30 uur DONDERDAG 17-10 8.30 tot 11.30 uur 13.00 tot 15.30 uur VRIJDAG 18-10 8.30 tot 11.30 uur 13.00 tot 15.30 uur Van 7 t.m. 13 oktober. Nationale collecte Geestelijk Gehandicapten (lan delijke aktie). Op 25 oktober jeugdopvang DSV e.o. (plaatselijke aktie in het kader van het jeugdcollectewezen). Alleen voor deze akties is een collek- tevergunning verleend. Collekteren buiten de aangegeven pe riode is niet toegestaan. Collectanten en collectrices moeten hel ligitimatiebewijs zichtbaar dragen. Kennisgeving bekendmaking ontwerp-beschikking Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 24. tweede lid, onder c, van de Wet algemene bepalin gen milieuhygiëne; maken bekend dat zij voornemens zijn om op de aanvraag van: Autocentrum De Hulst, Henri Dunantslraat 31 te Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten en in werking hebben van een autoherstelinrichting, gelegen aan de Henri Dunantstraal 31 te Ven ray; firma Lucassen, Albionstraat 5 te Leunen voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten en in werking hebben van een opslog van in dustriële gassen in drukhouders, gelegen aan de Microstraat 3 te Venray; Maatschap Geerets, Lollebeekweg 38 te Castenray voor een vergunning in gevolge de Hinderwet voor het uitbrei den van een rundveehouderij met meststieren, gelegen aan de Lollebee kweg 38 te Castenray; H. Poels, Deurneseweg 111 te Ys- selsteyn voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten en in werking hebben van een champignon kwekerij, waar electromotoren worden gebruikt met een gezamenlijk vermogen van meer dan 1,5 kW, gelegen aan de Deurneseweg 111 te Ysselsteyn; G.M. Philipsen, Timmermanns- weg 48 te Ysselsteyn voor een vergun ning ingevolge de Hinderwet voor het uitbreiden en wijzigen van een champig nonkwekerij, waar electromotoren wor den gebruikt met een gezamenlijk ver mogen van meer dan 1,5 kW, gelegen aan de Ysselsteynseweg 41 te Ysselsteyn, positief te beschikken onder voor waarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen. De ontwerp-beschikkingen, alsmede de aanvragen en andere ter zake zijnde stukken, liggen in het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter in zage en wel tot 24 oktober 1985, elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur. na deze datum tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aange vraagde beschikking, eveneens elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. De betreffende stukken kunnen tot bovengenoemde datum ook nog elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur wor den ingezien (na telefonische afspraak). De aanvragers, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aan leiding van een van de aanvragen en een ieder die aantoont, dat hij daartoe rede lijkerwijs niet in staat is geweest, kun nen tot bovengenoemde datum gemoti veerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van een van de ontwerp beschikkingen. Degene, die een bezwaarschrift in dient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient gericht te worden aan ons college. Venray, 10 oktober 1985 Burgemeester en wethouders van Venray, namens dezen, Het hoofd van algemene zaken en kabinet. A.L.G. Janssen. Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 2 oktober 1985 voor de onderstaande bouwplannen bouwvergunning ver leend. Zij, die menen door de afgifte van eén of meer van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te zijn getrof fen, kunnen op grond van het bepaalde in artikel 7, lid 2, juncto artikel 13 van de Wel A.R.O.B. daartegen bij het col lege van burgemeester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaar schrift indienen en wel binnen 30 dagen na bovengenoemde datum. het bouwen van een loods aan de Timmermannsweg 13 te Ysselsteyn, t.n.v. G.M.J. Vergeldt; hel bouwen van een mestopslag cq. voederopslag aan de Breevennenweg 3 te Leunen, t.n.v. L.J.M. van Vegchel; het uitbreiden van de woning aan Zandakker 19 te Venray, t.n.v. P.W.B.J. Jeuken; het verplaatsen van een duivenhok aan de Kruisstraat 6 te Venray, t.n.v. P.J.C. Janssen; het bouwen van een schei dingsmuur aan de Stationsweg 86 te Oostrum, t.n.v. H.J. Crijns; het bouwen van een serre en het plaatsen van een raam in de zijgevel aan de Herik 7 te Venray, t.n.v. P.M.H. Lu cassen; het bouwen van een duivenhok aan de Gussenstraat 20 te Leunen, t.n.v. P.J.M- Loonen; het bouwen van een paardestal aan de Stationsweg 138 te Oostrum, t.n.v. J.P.J.G. Huijbers; het plaatsen van een ballenvanger t.b.v. het speelterrein aan de Kruitweg te Venray, t.n.v. Gemeente Venray. Venray, 10 oktober 1985 De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche. Kennisgeving bekendmaking aanvraag Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op art. 12 van de Wet al gemene bepalingen milieuhygiëne; ma ken bekend, dat op 30 september 1985 bij hen een aanvraag is ingekomen van J.C. Bos, Lovinckplein 2 te Ys selsteyn voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten en in werking hebben van een cafetaria dis cotheek waar voedings- en genotmidde len worden toebereid in olieën en vetten, gelegen aan de Jan Poelsweg te Ys selsteyn. De aanvragen en andere ter zake zijn de stukken liggen in hel raadhuis, ka mer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel tol 10 november 1985, el ke werkdag van 9.00 lot 12.00 uur; Na deze datum, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking op de aanvraag, eveneens elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. Desgewenst kan al daar een mondelinge toelichting op de stukken worden verkregen. De betreffende stukken kunnen tot bovengenoemde datum ook nog elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur wor den ingezien (na telefonische afspraak). Gemotiveerde bezwaren kunnen tot bovengenoemde datum schriftelijk bij ons college worden ingebracht. Degene, die een bezwaarschrift in dient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom telefonisch wordt ver zocht, (afd. openbare orde en veilig heid, telefoon 04780-83838, toestel 158), kunnen tot één week voor bovenge noemde datum mondeling bezwaren worden ingebracht, waarbij dan tevens gelegenheid wordt gegeven tot een ge- dachtenwisseling over de aanvraag tus sen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Zij vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen, die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als bovenom schreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp beschikking in te dienen. Venray, 10 oktober 1985 Burgemeester en wethouders voornoemd, namens dezen, het hoofd van algemene zaken en kabinet A.L.G. Janssen. Na een korte onderbreking vanwege de zomervakantie wordt op 16 oktober a.s. de voorlichtingscyclus voortgezet door de Stichting Onderwijs- en Be roepskeuze i.s.m. het COA-Venray (contactcentrum Onderwijs Arbeid). Op deze datum zal van 14.00 tot 16.00 uur nader worden ingegaan op de organisatie van het Wetenschappelijk Onderwijs, de toelatingseisen welke worden gehanteerd en uiteraard de stu diemogelijkheden hierbinnen. Geïnteresseerden voor deze themabij eenkomst dienen zich bij voorkeur vóór 9 oktober aan te melden onder tel. nr. 04780-10032. Van deelnemers wordt een bijdrage van ƒ5,- gevraagd. Hiervoor ontvangen zij een informatiepakket tij dens de bijeenkomst. Het adres van de Stichting Onderwijs- en Beroepskeuze is Leunseweg 2a, 5802 CH Venray, t.o. de Paterskerk. Op woensdag 30 oktober wordt een voorlichtingsbijeenkomst gehouden over de beroepssector verkeer/vervoer. Alle nog beschikbare bouwkavels aan de Etnalaan, Everestlaan en Brenner- laan worden in prijs verlaagd, variërend van 14 tot 28 procent. In guldens uitge drukt betekent dit een verlaging van de kavelprijs van 8.000,- tot 22.000,- afhankelijk van de kavel. De kavelprijs ligt nu lussen de 50.000,- en 75.000,- inclusief BTW. Aansluitend op de dalende rente wil het college van burgemeester en wethou ders de aspirant bouwere van een vrije sector woning via deze prijsverlaging een royale helpende hand toesteken. EEN ABONNEMENT WAARD! ONTZEGGING RIJBEVOEGDHEID Dank zij de oplettendheid van Ven- rays politie kon het rijbewijs van een 29- jarige man uit Leiden worden ingevor derd. Die bestuurder was de rijbevoegd heid bij rechterlijk vonnis ontnomen, maar hij reeed gewoon door alsof er niets aan de hand was. De Venrayse po litie maakte daar een eind aan. Ook werd zijn auto voor technisch onder zoek in beslaggenomen. De commissie voor jeugd, sport en re creatie zal op donderdag 17 oktober a.s. om 17.30 uur in kamer 127 van het raad huis haar openbare vergadering hou den. Men zal zich op de eerste plaats bezig houden met de vaststelling van het deel- plan Sport met de eventuele in spraakreacties. Het zwaartepunt ligt op de behande ling van de begroting 1986 en het wel- zijnsprogramma voor wat betreft de on derdelen kinderopvang, jeugd- en jon gerenwerk van de sector educatie, de ge hele sector recreatie en het onderdeel ac commodatie. Vragen...? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter In verband met de arbeidstijdverkor ting voor ambtenaren zal het gemeente huis op vrijdag 11 oktober vanaf 12.00 uur gesloten zijn. Zoals bekend wordt momenteel in het Venrayse Geschied- en Oudheidkundig Museum 't Freulekeshuus aan de Eindstraat een tentoonstelling gehouden onder de titel „Kinders leert u lesse wel". Deze tentoonstelling gaat over de school in de 18e en 19e eeuw, de tijd van de onderwijsvernieuwer-Peter H. von Coninx, waarnaar de school Coninxhof in Veltum is genoemd. Om de reorganisatie van het onder wijs voor te bereiden hield Von Coninx in 1779 een enquête onder de scholen in het Pruissisch Overkwartier van Gelre. Onlangs zijn de antwoorden op die en quête teruggevonden van Horst en hel den. Eerder al van Wachtendopnk, Veert en Pont. Uit de antwoorden blijkt dat de navolgende leermiddelen in ge bruik waren: 't Plankske, een klein houten plankje waarop het gedrukte grote en kleine alfabel was aangebracht. De kin deren droegen dit aan een koord om de hals. In 1971 verscheen een studie hiero ver van A.W. Tuer onder de titel „History of the Horn-Book". Dit proefschrift en replica's van 't plankske zijn op de tentoonstelling aanwezig. Het ABC-Boek, hierin stonden behalve het alfabet ook de voornaamste gebeden zoals het Onze Vader, het An gelus, de Geloofsartikelen, de Tien Ge boden, de geboden van de Kerk, de ge beden voor de ouders, het morgen-, middag- en avondgebed. Op de achter zijde van het boek stond een haan met als opschrift „Kinders leert U lesse wel" en het onderschrift ,,'s morgens den haan zijn ijver vroeg bewijst, leert jonge jeugd dat men U ook zoo prijst". Naar deze afbeelding werd het boek ook wetl 't Haneboek genoemd. De kleine en Grote Mechelse Kate- chismus, of die van Canisius of van Jo- hann Dursfeld. Evangeliën en Epistelen, also men die door 't gehele jaer op alle Zondagse en Heiligdage in de H. Roomsche Kerk onderhoudt. Vanaf heden tot en met maan dag 21 oktober wordt in de Info- tiek van het raadhuis de reizende fototentoonstelling „Honderd jaar Oranjevorstinnen 1880- 1980" gehouden. Hoofdpersonen in deze fotoex positie zijn Koningin Emma, re gentes (1890-1898) na het uitster- van van de mannelijke lijn van het Huis Oranje Nassau; Konin gin Wilhelmina (1890-1948), Ko ningin Juliana (1948-1980) en Koningin Beatrix (1980-heden). De tentoonstelling wordt aan gevuld met een aantal foto's van koninklijke bezoeken aan Ven ray. Uiteraard is deze tentoonstel ling gratis fotgankelijk tijdens de openstellingsiren van hel raad huis en zaterthg 12 en zondag 13 oktober van lt.00 tot 16.00 uur. Aan de receptie is voor de prijs van ƒ1,— een interessant boekje over de vier Oianjevorstinnen en de huidige Oraije-generaties ver krijgbaar. Der Seelentröster was een voor oudere leerlingen besemd religieus handboek. Een latere uigave droeg de titel „Den Dobbelen Zielntroost of va derlijke Leering, trooste/k voor god- vrugtige Kristene Zielen". De Academie was veneens een godsdiensthandboek vooroudere leer lingen. Den catholycken PeJagoge oft christelycken onderwyser inden Calh- hismus door P.J. van den Bossche. De Letterkonst was eenjrammati- caboek voor dpj^edefl^se heelme destijdsogiote waard» aan het gebruik van de juiste titulalua. De uit voerige titel van zo'n boek luide: „Hoe men aan eenen ygelijken schryen zal, van wat waerdigheid, staet oft> wezen hij zy Geestelyk ofte wereldlyk, net op schrift, beginsel ende besluitii>,e des Briefs in 't kort begrepen. Een zer pro- fytelyk Boksken". Om het brievenschrijven te oefenen werd gebruik gemaakt van de z.g. Send- brieven. Als het ware boeken met 'oor- beeldbrieven. Als schrijfgereedschap trof men in de school aan de ganzeveer en lei en griffel. Alle hierboven genoemde voorwerpen zijn momenteel in het museum te bekij ken. INTERESSANT BOEK De samensteller van deze tentoonstel ling, de hee H. Knoors, heeft over Von Coninx en het onderwijs in de 18e en 19e eeuw een interessant boek geschre ven, dat in het museum verkrijgbaar is voor 7,50, maar de oplage is beperkt. Met name Voor de scholen in het ge bied van het voormalige Overkwartier van Gelre bieden tentoonstelling en boek een bijzonder interessant stukje geschiedenis. Groepen (bijvoorbeeld scholen) kun nen buiten dc normale openingstijden (woensdag- en zaterdagmiddag van 14.00 tot 1700 uur) afspraken met de heer J. Renckens ten gemeentehuize. Deze tentooretelling blijft in het mu seum tot en met 14 december. In het museum staal ook een „school bank" opgesteld zoals deze werd ge bruikt door de schooljeugd uit de 18e en 19e eeuw.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 14