Venray weer een vereniging II PEEL EN MAAS "Jerusalem" 70 jaar 1915-1985 1 II 1 1 cor 1 1 al verfhal CAESAR Zangtalenten kampioenschap PEEL EN MAAS uw weekblad ABRAM-FIETS Molenbouwer als vrijetijds besteding PEEL EN MAAS LIJNETS VAN VENRAY Zilveren Sjeesrally 1985 X5 A V Na maandenlange intensieve voorbe reiding konden op 8augustus j.l. de statuten van de afdeling Venray van de R.K. Vereniging voor EHBO bij de notaris worden getekend. Daarmede werd het rijk geschakeerde verenigings leven van Venray opnieuw uitgebreid. En tot verrassing van velen start op 1 oktober in de aula van de openbare school in Landweert reeds de eerste cursus, waarvoor zich 21 deelnemers hebben aangemeld. WAAROM EEN E.H.B.O.? Uit hel Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor van de huisartsen en in het bijzonder vanuit het Gezondheids centrum Landweert, kwam het verzoek een EHBO-cursus te organiseren. Ook vanuit de wijkraad Landweert werd dat verzoek ondersteund, met de bedoeling éénmalig een cursus EHBO te organi seren. Maar dat was niet mogelijk, omdat voor het verkrijgen van een EHBO-diploma men lid moet zijn van een vereniging, die daarna ook de her halingscursussen verzorgt. Dr. Frans Schmeetz, dr. Joop Verzij den, de G.A.K.-arts, Harry v. d. Borg secretaris van de wijkraad en Jules Kes- sels rayonvoorzitter EHBO noord Lim burg gingen aan het werk en vonden veel medewerking o.a. van de afdeling Venray van het Rode Kruis. Mevr. Storms was zelfs bereid kaderlessen te gaan geven. Ook de heer Coenders, ka derinstructeur, heeft zich bereid ver klaard gratis het praktische gedeelte van de cursus te willen verzorgen. De nieuwe vereniging heeft nu het volgende bestuur: Hr. Jules Kessels, voorzitter Mevr. Monique Verzijden-Fleer, secr. Dr. Joop Verzijden, penningmeester Rudie Martens en Pierre Drabbels lid, en dr. Frans Schmeetz adviseur. Deze initiatiefnemers zijn van oor deel, dat de eerste of onmiddellijke hulp bij een ongeluk zo heel belangrijk kan zijn. Met een eenvoudige hand greep kan soms iemands leven worden gered. En elke dag gebeuren rondom ons ongevallen, waarbij velen niet weten wat te doen. Toch kan het leggen van een pleistertje, tot hulp bij flauwte, botbreuk en zelfs kunstmatige beade ming geleerd worden. De Venrayse afdeling Landweert is aangesloten bij de landelijke Organi satie van EHBO-verenigingen op katho lieke grondslag. Zij is ingedeeld bij het district Limburg, dat momenteel be staat uit 82 verenigingen met 5200 le den. Het doel van de vereniging is, het bevorderen van al datgene dat kan leiden tot het voorkomen van ongeval len en het verlenen van verantwoorde hulp. Zij wil dat bereiken door: het organiseren van cursussen in Eerste Hulp bij Ongelukken en onge valspreventie; het organiseren van voortgezette opleiding; samenwerken met andere vereni gingen en instellingen welke werkzaam zijn op hetzelfde gebied. De vereniging heeft reeds een start subsidie aangevraagd bij de gemeente. Op dinsdag 1 oktober om 20.00 uur start de eerste cursus, welke gehouden wordt in de aula van de openbare school in Landweert. Zoals bekend hebben zich 21 cursis ten aangemeld welke 16 lessen zullen volgen en op het einde examen zullen doen. De cursus richt zich speciaal op de EHBO, welke nodig is bij ongeval len, die in en om het huis kunnen ont staan. Het theoretische gedeelte zal worden gegeven door Dr. Schmeetz, het praktijkgedeelte door mevr. Storms. In de toekomst zullen onder het vig net van de EHBO in dit blad verdere mededelingen worden gedaan. Voor sommige werkzaamheden is nu eenmaal vakkennis nodig. Die leveren wij gratis bij de verf! poststraat (achter het postkantoor) telefoon 82810 Stoer, mannelijk en modieus is de nieuwe najaarscollectie van Grotestraat 2, Venray. tel. 10943 Gasthuisstraat 28, Venlo, tel. 077-41960 jonge mannenmode Op zaterdag 28 sept. a.s. wordt er in de Kiosk de Noord Limburgse zang talentenkampioenschappen 1985 gehou den, aanvang 19.30 uur. Daar wij deelnemers hebben uit geheel Limburg, Brabant en Gelderland belooft dit weer 'n zeer muzikale avond te worden. De jury zal worden voorgezeten door Stichting Hollands Promotie Festival (bekend van TV) uit 's-Hertogenbosch. Het gehele programma zal worden opgenomen door Ziekenomroep Venray zodat de zieken en bejaarden t.z.t. het programma via de radio kunnen horen. Daar er van de deelnemersziide grote supportersscharen worden meegebracht raden wij belangstellenden aan hun kaartjes in de voorverkoop te halen, anders wacht u misschien een grote teleurstelling, omdat de zaal vol is. De voorverkoop is op Beethoven- straat 8, Venray. Onlangs is de Abram-fiets gelan ceerd. Een wereldprimeur, omdat het een veilige fiets is voor bejaarden en licht gehandicapten Dit rijwiel is als damesfiets uitge voerd, maar is natuurlijk evengoed ge schikt voor de oudere man die er heel gemakkelijk kan x>pstappen. De za delstand is extra laag, zodat men bij stilstand met beide voeten op de grond kan komen. Toch is de afstand tussen trappers en zadel gelijk gebleven. Een stuurspiegel geeft duidelijk over zicht op het achteropkomend verkeer. Ook bij links afslaan. Handen uitsteken om richting aan te geven is er niet meer bij. Een handige drukknop bij het handvat stelt de elec- trische richtingaanwijzer in werking, zichtbaar voor het tegemoetkomende en achteropkomende verkeer. In de koplamp is een kleine accu ver borgen welke steeds wordt bijgeladen door een dynamo welke in de ketting- kast is aangebracht. Deze zorgt voor konstant licht, ook bij stilstand. Het rijden is uiterst licht en comforta bel door de grote, lichtgevende, wielen en gemakkelijk trappen. Bllijkens een advertentie in dit blad heeft Poels Rijwielhandel deze nieuwe fiets reeds in de verkoop genomen. „Dit is nou de tweede molen van dit type dat ik gebouwd heb en telkens als ik hem bijna klaar heb is er wel iemand die me de oren van de kop zanikt om 'm te verkopen...". Aan het woord is Jo Swinkels in de Arkstraat, die uit louter liefhebberij maquettes bouwt en nu alweer twee windmolens gemaakt heeft. Feitelijk al drie, want de molen, die hij al enige ja ren bovenop zijn garage had staan, is ook al weer van eigenaar veranderd. „Volgende week begin ik aan de derde molen, want die heb ik ook al weer aan iemand beloofd. En de vierde molen houd ik beslist zelf..." Jo Swinkels wordt volgend jaar 65. Tot hij vier jaar geleden in de WAO te recht kwam, was hij hovenier/bloemist bij St. Servatius. En al was hij arbeids ongeschikt, het knutselen kon hij toch niet laten. Hij kon nog wel wat werken in zijn tuin en wat fietsen door het Ven rayse land, maar dat was toch te weinig om zijn vrije tijd helemaal op te vullen. Van lieverlede ging hij aan het timmeren en zagen, lot zijn vrouw hem bij wijze van spreken de keuken uit keek. Vanwege de lieve vrede besloot men toen maar een garage te bouwen met daaraan verbonden een ruim knutsel,,hok". Dat knutselhok is intus sen uitgegroeid tot een goed geouitilleer- de doe-het-zelf-ruimte, waar Swinkels met plezier een paar uurtjes per dag doorbrengt. Reeds eerder lieten wij onze lezers een maquette zien van de Grote Kerk en van Huize Sint Anna, die Swinkels precies op schaal volgens tekening bouwde. Ook zijn ouderlijk huis in de Spurkt werd puntgaaf nagemaakt en tenslotte werd ook zijn woning en die van de buur in een maquette „vereeuwigd". Ook de twee molens die hij nu klaar heeft en de derde waarmee hij gaat be ginnen, zijn precies volgens schaal ge bouwd. Het zijn leuke achtkantige Hol landse windmolens met stelling. Zoge naamde bovenkruiers, d.w.z. molens waarvan de kap kan worden gedraaid om de wieken op de wind te zetten. De naaf waaraan de wieken zijn bevestigd draait op een paar kogellagers, waar door de wieken bij het lichtste briesje vrij kunnen draaien. De molen is ca. 120 cm hoog en de spanwijdte van de wieken is ca. 150 cm. Geplaatst op een molenklef is het een zeer indrukwekkende tuinversiering en de constructie is zodanig dat hij al draaiende vele jaren mee zal gaan. Het is geen wonder dat er steeds weer liefhebbers voor zijn. Swinkels maakt er echter geen handel van, maar voor niks weggeven doet hij ook niet. Op zijn minst moet men hem het hout betalen. „Het moet een hobby blijven, voor mijn part zeg je er arbeidstherapie te gen...." Tot voor kort konden hij en andere oud-gedienden van St. Servatius daar in de timmerwerkplaats terecht voor ma chinale houtbewerking. Daar is jam- mergenoeg een einde aan gemaakt en is men nu gedwongen om naar de speciaal zaken te gaan. Dat maakt zo'n hobby al direkt een stuk duurder. Omdat hij slechts een paar uurtjes per dag aan het knutselen is - of hel moet echt de hele dag regenen - kost de bouw van zo'n molen toch bijna twee maan den. „Zo'n 75 uur inclusief schilderen heb je er toch wel voor nodig" zo verze kert hij ons maar daar zal zeker ook al een stuk routine inzitten. De molen die hij komende winter nog voor zichzelf gaat maken, wordt een Groningse stellingmolen, die een flink stuk groter is dan de Hollandse wind molens die hij tot nu toe maakte. ,,E* die is beslist niet te koop...." EEN ABONNEMENT WAARD Dinsdagmiddag mocht burgemeester Defesche de eerste van een serie van 250 handgemaakte etsen van Venray in ont vangst nemen. De overhandiging door de kunstenares Anna Doedijns vond plaats in het gemeentehuis. 50 STEDEN Evenals Venray worden door Kunstk ring Holland, een organisatie die de be langen behartigd van Nederlandse kunstenaars, in totaal 50 Nederlandse steden in lijnets uitgebracht. Van iedere stad is de oplage beperkt tot 250 etsen, welke zijn genummerd en gesigneerd door de kunstenaar. De et sen, die zonder tussenkomst van galerie houders en kunsthandelaren, door Kunstkring Holland aan liefhebbers worden verkocht, worden bovendien voorzien van een certificaat van echt heid en een biografie van de kunstenaar. De oplagebeperking van 250 stuks welke de exclusiviteit van de etsen moet waarborgen wordt onder andere verkre gen door het zinken etsmodel na het af drukken van de 250e ets te voorzien van een ingekraste handtekening van de kunstenaar en het te overhandigen aan het gemeentebestuur, in dit geval van Venray. De etsen zijn 17x24 cm groot en ge vat in een paspartout met lijst van 36x42 cm. Geïnteresseerden verwijzen wij naar de advertentie elders in dit blad. A.s. zondag wordt er voor de 5e maal gestreden om de Zilveren Sjees, be schikbaar gesteld door juwelier Verlin den uit Venray. De eerste rit was in 1980 en werd gewonnen door J. Vlemmix Leunen, 1981 C. Driessen Maasbree, 1982 van Gerven Nederweert, 1983 M. Staaks Oostrum, 1984 dhr. Geelen uit Velden. De organisatie is wederom in handen van D.S.V. De start is vanaf 10.00 uur tot 12.00 uur bij manege „Vlakwater", Hardeweg 6, Venray. Er kan worden deelgenomen in de categorie: A aanspanningen B ruiters en amazones C pony ruiters Dit jaar zullen de plaatsen Merselo, Heide en Ysselsteyn het meeste in de route voorkomen. De rustplaats is in Ysselsteyn tegen over de camping aan de Zeilbergseweg alwaar men zich ook te goed kan doen aan soep en broodjes. Dhr. Cremers zadelmakerij zal ook dit jaar de brokken voor de paarden sponsoren. Mensen en kinderen die liefhebbers zijn van paarden moeten zeker een kijkje gaan nemen op de rustplaats. Ook kan men zien hoe men zich vroeger verplaatste toen er nog geen auto's waren. Ook dit jaar zijn er kosten noch moeite gespaard om de rit mooi en ge zellig te maken. Organisatie en deelnemers hopen dan ook dat de weergoden goed gehumeurd mogen zijn. Bij slecht weer kan de rit naar een andere datum verschoven worden. Degenen die willen deelnemen hoeven zich niet van tevoren op te geven, maar kunnen wel een reglement telefonisch aanvragen 04780 - 86196. Namens de organisatie veel succes met de voorbereiding en tot zondag aan de start. exclusieve modes en schoenen DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 Nr. 39 HONDERDENZESDE JAARGANG Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 Eén van de ontwikkelingen was de verdergaande emancipatie van de vrouw met de behoefte aan gymnasiale oplei ding en hogere studies. We krijgen de indruk dat de studie voor de meisjes die 'op Jerusalem zaten al lang geen luxe meer was. Bij opvoedsters én leerlingen werd waarde gehecht aan de „studiosi tas", een gesteltenis waardoor zij zich openden voor de rijke wereld van de cultuur en voor een scholing van de geest die niet slechts voor mannen was weggelegd. Het verzoek om een GYMNASIUM op te richten kwam van de provinciaal der Jezuieten, Pater van Oppenraay. Na verdere besprekingen met Pater van Everdingen, rector van het Sint Igna- tiuscollege te Amsterdam, kwam de op richting van het Sint Angela Gymna sium tot stand. Het was het eerste ka tholieke gymnasium voor meisjes in Ne derland. Kort te voren was er een katholieke H.B.S. voor meisjes aan de' Reyniervinkelskade te Amsterdam op gericht en het R.K. Lyceum voor meisjes in Den Haag tot stand geko men. Op 15 september 1915 begon men in Venray met de eerste klas van tien leer lingen. Nuchter en zonder ophef werd het plan uitgevoerd. De eerste wereld oorlog die bezig was in Europa liet trouwens niet toe veel feest te vieren. Mère Bonafacia Hoffman als oversté en Mère Gregoria Straatman als rectrix zagen het eerder als een opdracht en een dienst aan de vrouwelijke jeugd in Nederland. Met een levendige tijdge- voeligheid hebben zij de mogelijkheid aangegrepen om aan komende genera ties de vorming te geven die de wereld en de Kerk in deze eeuw behoefden. Daarom schroomden zij geen inspan ning, geen arbeid, geen verantwoorde lijkheid. Het wil wat zeggen dat reeds na vier jaar, in 1919, het Gymnasium officieel erkend werd. In 1921 deden de eerste zes leerlingen haar staatsexamen in Utrecht. Het waren: Elodie Cramer, Bertha Hoyng, Jo Paauwen, Emma Roes, Mies Smits van Waesberghe en Richmonde Vos de Wael. Zij openden de lange stoet van gymnasiasten die tot; op heden deze school „doorlopen". De in 1857 opgericht Normaalschool, 'later Kweekschool, werd in 1914 opgehe ven. Naast het Gymnasium werd er een M.U.L.O.-school met twee vervolg- klassen opgericht om meer tegemoet te komen aan de behoeften van de Ven- rayse vrouwelijke jeugd. Dit gebeurde in het jaar 1914. Na 14 jaar, in 1928 zal deze M.U.L.O. omgezet worden in een Middelbare Meisjesschool met Staats programma. Parallel hiermee blijft er een „M.M.S." met vrij programma. Ook de Lagere school had de aan dacht van Mère Bonifacia. Er werd een plan uitgewerkt voor de bouw van een dubbele Lagere school met drie vervolg- klassen, de Sint Ursulaschool aan de Maasheseweg. De inzegening heeft zij niet meer moge meemaken. Op 9 november 1921 stierf zij, 49 jaar oud, aan een hevige hartziekte. Slechts acht jaar had zij de leiding in „Jerusalem" en wel in de woelige tijd van de eerste wereldoorlog. Desondanks heeft zij de hervorming van het onderwijs ter hand kunnen nemen, zodat nieuwe wegen zijn geopend voor de generatie die door de crisis van een oorlog is heengegaan. Een nieuwe slag wachtte „Jerusa lem", toen acht maanden later Mère Gregoria stierf, op 29 juli 1922. Oud-leerlingen hetinneren zich dank baar de leiding én de franse lessen van hun rectrix als een voorrecht. „Kinde ren", placht zij te zeggen, „bewaken jullie vooral je hart". (We slaan de jaren van de oorlog; •over, red.) De bouwcommissie anno 1949 heeft beslist geen vermoeden gehad van de toekomst, die het middelbaar onderwijs in „Jerusalem" beschoren was. Er werd letterlijk gebouwd op de be staande fundamenten: zes Gymnasium- I V. VAN GYMNASIUM TOT SCHOLENGEMEENSCHAP Het vierde en laatste fragment uit het boekje „Op Jerusaiems Grond" van zr. Dorothée Bouwels, dat deze weken weer aktueel is bij gelegenheid van het zeven tigjarig bestaan van Jerusalem. klassen op de begane grond, vijf M.M.S.-klassen op de eerste verdie ping, daarbij vaklokalen voor natuur- en scheikunde, biologie en aardrijks kunde, tekenen en handwerken. Er was nauwelijks een docentenkamer. De zusters hadden hun verblijf in het kloos ter en de andere docenten hadden hun eerste verblijf in het tegenwoordige kleedlokaal naast de gymnastiekzaal. Later is er een Gymnasiumklas „op geofferd" aan de noodzaak een iets ruimere docentenkamer te creëren. De oude docentenkamer werd exter nenlokaal. Want er kwamen steeds meer leerlingen uit Venray en de omlig gende dorpen. Was het aantal externen in 1951 nog 25, in 1965 waren het er al 287, in 1975 tellen we er 824 en twee jaar later zijn het er 1015. We zien dan ook in het na-oorlogse „Jerusalem" een kleine intemaats- school veranderen in een grote streek school. Niemand heeft dat in 1951 kunnen dromen, maar zoals voorheen gaat de stroom van het gebeuren verder in de bedding van de tijd. Mensen hebben ei mee te maken, mensen dragen het ge beuren, vinden er hun plaats in, spelen er hun rol in, brengen het ter sprake, maken het tot een levend verhaal, dat aangereikt wordt aan elkaar en aan hen die na ons komen. Het ONDERWIJS beleefde in die eerste decennia geen schokkende veran deringen. Het had zijn vaste banen, die uitgezet waren in de wet op het Middel baar Onderwijs. De vruchtbaarheid en het succes hingen voor een groot deel van de toenmaals nog sterke „autono me" leraar(es) af. Met Vondel kon men zeggen: „De wereld (lees: school) is een schouwtoneel, elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel. Het aantal buitenleerlingen nam met het jaar toe, met name uit de omliggen de dorpen. Deze externe democratise ring wordt in de zestiger jaren voorzich tig en geleidelijk gevolgd door het proces van de interne democratrisering, waarbij alle bij het onderwijs betrokke nen gewekt worden tot meedenken en mee-verantwoordelijk-zijn voor de te nemen beslissingen. Als tere plantjes komen ze uit de grond tevoorschijn: het oudercomité, de lerarenraad, de leerlin- genraad, plantjes die op dit ogenblik uitgegroeid zijn tot forse bomen. In spraak, overleg, teamwork, discussie vergaderingen op elk niveau en in diverse richtingen zijn tegenwoordig gemeentaal, maar eens werden ze nog maar gestameld door „helderzienden". We wandelen verder door de tijd. Er staat weer een feest op stapel. 1965. „Jerusalem" herdenkt het 50-jarig bestaan van het Gymnasium. Een week lang wordt er gefeest. Van 26 tot en met •31 oktober. In allerlei vormen en toon aarden. Wanneer we de feestprogram ma's, het feestnummer van de school krant, de artikelen in de Pers, de ver slagen van de festiviteiten en van de oudleerlingenréunie er op nazien, dan komt er een uitbundigheid en creativi teit op ons af, een elkaar vinden van „oud" en „jong", dat je er warm van Op de foto klas 6c van de VWO in het huidige cursusjaar 1985-1986. wordt. Als het waar is dat een feest de weerspiegeling is van wat er leeft in een school, aan valt ons bij dit feest op, hoe alle geledingen die te maken hebben en hadden met het leven van de school, er hun stem hebben laten horen, spontaan of plechtig, maar hun éigen stem. Er klonk dankbaarheid in door. Vier van de allereerste leerlingen waren aan wezig en herdachten het geruisloze begin van de school. De toenmalige docenten werden op een geestige en hartelijke wijze „her-dacht" en ten tonele gevoerd in de speech van Mejuffrouw Lucie Vuylsteke. Burgemeester Custers memoreerde dat Venray in dat beginjaar 1915 nog slechts 9000 inwoners telde, terwijl het er in die vijftig jaar 24.000 zijn gewor den. Al is 50 jaar geschiedenis in een bestaan van 500 jaar slechts een korte tijd, het is om het woord van Henri Bergson te gebruiken: „een creatieve kans" geweest, een wordingsproces, dat nog steeds dóórgaat in „Jerusalem". We mogen, meen ik, wel zeggen, dat het democratisch bewustzijn, hoe be scheiden ook, zijn aanzet heeft gekre gen. De eerste schreden op 't nieuwe pad kenmerken zich door een voorzichtig aftasten, een zoeken naar het wét en het hoé, het waarom en het wanneer. De richting is genomen. De weg is lang, maar er is genoeg beweging gekomen en iets gewekt, vooral ook in de jongeren. We zitten nog volop in de worsteling om een eerlijke en evenwichtige demo cratisering, ook in de kleine maatschap pij van de school, die zo graag het woord van Seneca in haar schil voert: „Non scholae sed vitae". Iedereen hoopt dat het een weg mag zijn naar de werkelijke vrijheid en dat het de jonge zowel als de oude generatie leert verantwoordelijkheden te dragen, verbondenheid te leven, recht te zijn en te doen. In 1968 werd de wet op het Voortge zet Onderwijs ingevoerd, bekend onder de naam van de „Mammoetwet", waar bij het Gymnasium en de M.M.S. werden omgezet in een SCHOLEN GEMEENSCHAP met de afdelingen Gymnasium en Havo. Twee jaar later, in 1970, werd het Atheneum er aan toe gevoegd. De Scholengemeenschap is intussen ook opengesteld voor jongens. De eerste drie dapperen stappen in 1969 als leerlingen van de brugklas de voorheen rasechte meisjesschool binnen. Of schoon het op dèt moment niet als een schok ervaren werd door de toen nog grote kloostergemeenschap, het wès wel een beslissend „keerpunt" in de traditie van „Jerusalem". De stroom van het gebeuren was in een nieuwe fase gekomen, niet alléén op school. De jongens voelden zich blijkbaar geen in dringers in „Jerusalem's" scholen, want in zes jaar tijd is hun aantal ge groeid tot 312 en in 1976 waren het 434 naast 630 meisjes. De sterk veranderde struktuur van het onderwijs, de snel toenemende schoolgrootte, de instroom van jongens hebben natuurlijk een ander karakter gegeven aan de eens zo kleine meisjes school. Ook de ruimten werden al spoe dig ontoereikend. Er kwamen nood- lokalen „Jericho" en „het Brukske" en 'iets later de vroegere intemaatsvleugel. Er moest een tweede gymnastieklokaal bijkomen, overblijflokalen en ruimten voor minderschoolse aktiviteiten, er was meer ruimte nodig voor het admini stratieve werk, voor conrectoren, schoolpsycholoog en schooldekanen, voor vergaderingen van allerlei aard. De docentenkamer was allang te klein ge worden, er werd een tweede Klaslokaal bijgetrokken, ze werd verfraaid en doel matig ingericht. Zo heeft een uitpuilen de school het klaar gespeeld, om zonder nieuwbouw te plegen, het ruimtepro bleem op te lossen op „Jerusalem's" grond wat getuigt van een grote mate van vindingrijkheid een aanpassingsver mogen.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 9