Ondernemende Venrayer "Jerusalem" 70 jaar 1915-1985 de alk'rnieuwste Seiko-mode. JUWELIER VERLINDEN VENRAY ontdekt gat in de markt van de telefoon I cor I 1 n verfhal Uniek voor Noord Limburg en Oost Brabant HOORCOMMISSIE VERKLAART BEZWAARSCHRIFTEN TEGEN NATURISTENCAMPING ONGEGROND INGEZONDEN TRIMLOOP Het tweede fragment uit het boekje „Op Jerusalems Grond" van zr. Doro thea Bouwds, dat deze weken weer ac tueel is bij gelegenheid van het zeventig jarig bestaan van Jerusalem. Alvorens verder te gaan op „Jerusa lem's" bodem, moeten wij ons een ogenblik verplaatsen naar het Belgische Thildonk bij Leuven, waar sinds 1832 een Ursulinenklooster is gevestigd. Pastoor Jan Lambertz is er de heilige stichter van. Op I mei 1832 leggen daar achttien zusters hun geloften voor het leven af. Zij beloven in armoede, maagdelijkheid en gehoorzaamheid te leven en nemen de Constituties aan van de Ursulinen van Bordeaux. Sinds omstreeks 1600 heeft de door Sint Angela Merici gestichte „Compagnie van Sint Ursula" zich over Frankrijk verspreid. Haar oor sprong ligt in Italië waar zij in 1535 te Brescia in het leven geroepen werd. De expansiekracht die de Italiaanse en Franse Ursulinenkloosters van de 16e en de 17e eeuw kenmerkten, openbaar de zich ook al spoedig in de jonge Ursulinen-communiteit van Thildonk. Twee dagen na het geloftefeest ver trokken er al drie zusters, omtrent mid dernacht op een boerenkar naar Hoogstraten. In korte tijd zwermden ook andere groepjes uit naar plaatsen waar een school of een meisjespensio naat begonnen werd. Maar zou Pastoor Lambertz zijn Ursulinen ook naar Ven- ray laten gaan? Daar was een gebouw beschikbaar, de pastoor van Venray zag de zusters graag komen en de bisschop van Luik, Mgr. van Bommel, had er bo vendien om gevraagd. Persoonlijk gaat de pastoor naar Venray om te kijken waar de zusters te recht zouden komen. Toen hij de kloosterruïne zag, (een gevolg van de oorlogen in de 18e eeuw; red.), schudde hij mismoedig het hoofd. Dit had hij niet verwacht. Toch gebeurde het, dat op de avond van 16 september 1838 acht Ursulinen uit Thildonk vertrokken, naar het verre onbekende Venray. Zij verlaten hun land en hun klooster en trekken het onvermoede en onverwach te tegemoet. Zes geprofesten en twee novicen durven het avontuur aan. Na afscheid te hebben genomen van hun ge liefde klooster stappen zij in de huifkar. Langzaam gaat de tocht door het een tonige landschap. Sint Truiden wordt hun eerste pleisterplaats, waar zij wat uitrusten van de vermoeienissen. Reeds vroeg gaan zij de volgende morgen op weg. Het was allesbehalve een plezierreisje. Uitgeput van honger en vermoeidheid, komen ze 's avonds in Maaseik aan, waar zij door hun mede zusters hartelijk en gastvrij ontvangen worden. Hier zien zij hoe een pas gesticht klooster in korte tijd tot bloei kan komen. Het geeft hen moed om ver der te gaan. Het jaarboekje van Alberdingk Thijm uit 1891 beschrijft de tocht als volgt: „Welke vermoeienissen op dien langen, langen tocht, langs veelal onge baande wegen, samengepakt te zijn in een ellendige huifkar terwijl de middag zon met haar feilen gloed voordurend de huif bestraalde!" Reikhalzend zagen zij uit naar de plaats van bestemming. Al hadden zij gehoopt nog vóór de avond in Venray te zijn, begon het al donker te worden toen zij Horst naderden. Nog eens moesten de reizigsters een onderkomen zoeken voor de nacht. Zij vonden dat bij de deken van Horst, die hen zeer royaal en hartelijk ontving, vooral toen hij hoorde dat zij al drie dagen onder weg waren. Hij beloofde dat hij de zusters de volgende dag naar Venray zou begeleiden en in het klooster de H. Mis voor hen zou opdragen. Zo beleefde Venray dan op donder dag 20 september 1838, de „feestelijke" intocht der eerste Ursulinen. We kunnen begrijpen dat er méér no dig was dan de door hun meegebrachte 100 francs. Er was een groot optimisme nodig. Maar vooral was er geloof nodig in het woord van Christus: „Niets is on mogelijk voor hen die geloven". Weer was het begin klein en arm. Sociaal ge zien was het allermiserabelst. Ze betrok ken een troosteloze ruïne. In materieel opzicht ontbrak het hun letterlijk aan alles. Maar de vreugde was in hun hart en zij maakten het woord waar, dat „al leen kloosters zó armoedig en zó vrolijk gesticht konden worden". Het is duidelijk dat het hier gaat over mensen, die vanuit andere waarden leef den als bezit en comfort, zekerheid en geborgenheid. Het waren mensen die mogelijkheden hebben gezien en ver vuld: die op weg zijn gegaan met dat wonderbare vonkje hoop in het hart, waardoor zij de toekomst open konden houden als een nieuwe ruimte van leven. Het begon zo eenvoudig als maar denkbaar is. Omdat zij zelf niets beza ten, waren zij in staat om te ontvangen. Daardoor begon het zo menselijk. Een handjevol vrienden die wat deelden met hen die nog minder hadden dan zijzelf. De ene boer bracht een zakje meel, de andere een kruiwagen turf, weer een an dere een potje bier. De burgemeester be zorgde hun een half dozijn houten vor ken en een haring op vastendag. Zuster Agnes Hensen bracht trouw zelfge kweekte groenten naar haar nieuwe vriendinnen. Pastoor Janssen die de eerste jaren hun leidsman was, kwam de zusters vaak bezoeken en bemoedigen. Niet alleen hun werkkracht maar ook hun geloof werd uitgedaagd. Zij kenden het woord van Christus: „Wie een kind opneemt in Mijn Naam, neemt Mijzelf op". Voor de kinderen waren zij gekomen. Waar moesten zij ze onderbrengen? Een vertrek in het oude rectorshuis werd in orde gemaakt voor de armsten. Later volgde een dagschool voor de andere Venrayse kinderen en nog een bewaar school. Zo gingen binnen korte tijd heel de vrouwelijke jeugd school bij de zusters. Ondertussen moest er hard gewerkt worden aan de restauratie van het klooster. Het was geen zeldzaamheid dat de zusters die om half negen voor een talrijke klas stonden, al vanaf twee uur 's nachts aan de wastobbe hadden gestaan. Samen pakten zij het werk op. Ook hielpen zij bij de opbouw: ruimden puin, sjouwden stenen en verrichtten vaak mannenwerk. De ademtocht van de geest scheen door hen heen te varen en langzaam ver anderde het aanschijn van „Jerusa lem". Toen het ergste puin wat opgeruimd was, begonnen zij enkele pensionnairen te huisvesten. In de eerste jaren waren het er slechts vier, zodat de geldmidde len zeer schaars waren. Behoorde Ven ray bij de aankomst der zusters nog tot Zuid Nederland, in 1839 werd Venray Nederlands gebied. Koning Willem II was de religieuzen goed gezind. De oude kloosters mochten weer novicen aanne men. Er werden nieuwe kloosters gesticht. Al was de inrichting van het begin nend pensionaat uiterst eenvoudig, ja primitief, „Jerusalem" kreeg alom be kendheid, zodat er in 1840 reeds 44 pen sionnairen opvoeding en onderwijs ge noten. Het kwam letterlijk op hen toe, dat bepaalde kringen in Nederland en in het buitenland hun kinderen aan de Ursuli nen toevertrouwden. Zij hebben, er op geantwoord, we mogen wel zeggen, met heel hun inzet, met hun leven. (wordt vervolgd) Op de foto het docentencorps van Jerusalem" in 1957. In het midden zr. Dorothée Bouwels, schrijfster van het boekje „Op Jerusalems Grond", waaruit wij deze bijdragen mochten overnemen. Een toevallig door Mevr. (Trix) Veldkamp beluisterde radio-uitzending heeft ertoe geleid, dat haar man, Wim Veldkamp, Heggewikke 18 heeft beslo ten het leger van werkzoekenden te ver laten en wat men noemt „voor zichzelf is begonnen". De radio-uitzen ding ging over een vrouw die een tele foonservice begon, toen het bedrijf waar zij werkte, de telefonische aktivi- teiten moest stopzetten. „Gewapend met een telefoon en een flinke dosis ondernemingslust waagde ik de sprong in het duister", vertelde zij de luisteraars. Na anderhalf jaar liep haar telefoonservice zo goed, dat zij nu al zes dames in dienst heeft moeten nemen omdat haar werkzaamheden met de dag toenemen. „Dat is iets voor ons", dacht mevr. Veldkamp en vertelde het verhaal aan haar man. Samen hebben zij de moge lijkheden van een dergelijke telefoon service in Venray onderzocht, de markt verkend en het besluit genomen met ingang van 1 september te starten met de Telefoon en Alarm Service T.A.S. Venray. De heer Veldkamp heeft het moeilijk kunnen verwerken, dat hij zijn baan verloor en na enige tijd bij de gemeente zijn hand moest ophouden. Op allerlei manieren trachtte hij aan de bak te komen, maar iemand die boven de vijftig is Hij voelde zich energiek genoeg om met iets nieuws te beginnen en meer dan eens kwam hij met ideeën bij de ge meente om met behoud van uitkering iels zelfstandigs op te zetten. Na van het succes van de telefoonser vice in het westen van het land te hebben gehoord, zag hij het gat in de Noordlimburgse en Oostbrabantse markt glashelder voor zich. Informeer de elders in het land hoe een en ander werkte en constateerde, dat er in het westen zo'n zestigtal telefoonservice- bureaus waren. Intussen had de heer Veldkamp con tact gekregen met Installatieburo Gebr. Keysers b.v. te Ysselsteyn, die tal van agrarische bedrijven in de wijde regio van Venray had voorzien van een alarmmelder met of zonder alarmdoor- kiezer. Het werd hem duidelijk, dat een dergelijke installatie wil zij voor de volle 100% kunnen functioneren, dag en nacht „bewaakt" moet worden. Als een alarmmelder in werking treedt moet immers direct aktie worden ondernomen. Alarminstalla ties functioneren bij inbraak, stroom- uitval, storingen in koelsystemen, venti latie, waterstand, voedseltoevoer, weg vallen van druk, het veranderen van vochtigheidsgraad, brand, etc. In alle gevallen kan zo'n storing tot grote schade leiden,-vooral wanneer de eigenaar van het bedrijf of zijn vervan ger niet direct bereikbaar zijn. 24 uur service De heer Veldkamp kwam samen met de heer Keysers op het idee dit voor de houders van alarminstallaties te kunnen oplossen door aansluiting van de alarm melder in zijn woning in Landweert. In geval van alarm neemt hij direct de noodzakelijke maatregelen. De eigenaar van hei bedrijf kan rustig van huis gaan omdat hij zijn eigendom tóch bewaakt weet, 24 uur per dag, 365 dagen per jaar. Intussen heeft de heer Veldkamp al zoveel contacten gelegd, dat hij met een gerust hart „de sprong in het duister" heeft gemaakt. TELEFOONSERVICE De tweede poot van zijn nieuwe onderneming,bestaat uit een telefoon service. Hij ontdekte, dat vele mensen niets zo onpersoonlijks vinden als een tele fonisch antwoordapparaat, waarin men na het horen van een piep een bood schap kan inspreken. „Ervaring heeft geleerd, dat de mensen dan de hoorn maar weer neerleggen om later, of nooit meer, terug te bellen. Dit kan de onder nemer veel geld kosten. Vandaar het idee van de heer Veldkamp om speciale schakelingen te laten aanleggen, waardoor hij de tele foon, bij niet beantwoorden op kantoor wordt doorgeschakeld naar de telefoon centrale op Heggewikke 18. Daar wordt dan de telefoon beantwoord met de eigen firmanaam van degene' die opgebeld wordt. De boodschap wordt genoteerd of indien nodig actie ondernomen. MODERNE APPARATUUR De heer Veldkamp heeft zich verze kerd van moderne apparatuur. Aan de hand van een code kan hij op het telefoonapparaat aflezen voor wie het telefoongesprek bedoeld is, zodat hij zich met die naam kan melden. Ook voor de alarmdienst kan hij met behulp van de decodeerder zien voor welk be drijf het alarm geldt en wat de aard van de storing is. Hij is ervan overtuigd, dat een persoonlijk telefonisch contact altijd beter werkt dan een antwoordapparaat en dat de kosten, welke men voor zijn diensten moeten betalen duidelijk lager liggen dan de stroppen die men kan lijden door het niet direct beantwoor den van een telefoongesprek of door niet adequaat te reageren op een alarm. Intussen heeft de heer Veldkamp, die zijn nieuwe zaak samen met zijn vrouw en dochter gaat runnen, al gemerkt, dat er in Noord Limburg en Oost Brabant ruime belangstelling voor zijn Telefoon en Alarm Service bestaat. Hij heeft al zoveel marktverkenning gedaan, dat hij er van overtuigd is de zaak zonder gemeentelijke ondersteu ning te drijven. Wel zal de gemeente het experiment van de familie Veldkamp met grote be langstelling volgen. Tegenstanders van de vestiging van een naturistencamping aan de Ossen- dijk hebben in een vergadering van de commissie voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting - voor deze keer uitge breid met de commissie voor jeugd, sport en recreatie de door hen ingedien de bezwaarschriften nog eens uitgebreid mogen toelichten c.q. motiveren. Beide commissies fungeerden deze avond als hoorcommissie namens de ge meenteraad, die op 24 september het laatste woord over de bezwaarschriften mag zeggen. Na vier uur vergaderen, waarvan anderhalf uur achter gesloten deuren, werd het duidelijk, dat de naturisten camping er, althans van de commissie leden, mag komen omdat alle bezwaar schriften ongegrond werden verklaard. Voor deze vergadering, welke onder voorzitterschap stond van wethouder H. Willems, terzijde gestaan door wet houder J. van Oers, waren alle 50 mensen uitgenodigd, die een bezwaar schrift hadden ingediend dan wel mede ondertekend. Niet alle uitgenodigden waren op komen dagen, maar wel waren er vele belangstellenden op de publieke tribune waardoor men toch op het aantal van rond vijftig aanwezigen kwam. WEINIG NIEUWS Vorige week hebben we in ons blad uitvoerig aandacht geschonken aan de inhoud van de ingediende bezwaar schriften door de dorpsraad, de LLTB, de jagers, de (nabijwonende) agrariërs en het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (I. V.N.). Tijdens deze hoorzitting kwamen nauwelijks nieuwe gezichtspunten aan het licht, zelfs niet toen de voorzitter middels een „kruisverhoor" probeerde steekhoudende argumenten los te krij gen. Het enige resultaat was, dat men elkaar onderling ging tegenspreken. Zo voerden de jagers aan, dat door de komst van een naturislenkamp het wild wordt verdreven, waardoor er niet meer gejaagd kan worden. Maar volgens de agrariërs zou er in het gebied niet meer gejaagd mogen worden, waardoor er meer wild zou komen, dat schade aan de gewassen zou toebrengen.... Ook het meest steekhoudende betoog van het I.V.N. bracht niets nieuws aan het licht. Van de zijde van de bestuurstafel werd nog eens duidelijk gesteld, dat de betreffende grond aan de naturistenver eniging zal worden verpacht of verkocht en dat de gemeente er verder geen enkele voorziening zal aanbrengen met gemeenschapsgeld. Wat de beide commissies achter gesloten deuren hebben gezegd, blijft onbekend, maar na afloop van de ver gadering bleek, dat beide commissies de bezwaarschriften ongegrond hadden verklaard. De tegenstanders wachten nu hoe de gemeenteraad op 24 september zich zal uitspreken over de vestiging van de naturistencamping aan de Ossendijk. HOORZITTING? Tevergeefs hebben enkele mensen geprobeerd hun bezwaar op de voorge stelde wijziging van het bestemmings plan buitengebied toe telichten. Gezien de manier waarop dergelijke hoorzittingen gehouden worden is het voor veel mensen moeilijk om hun bezwaar nog eens duidelijk toe te lichten. Uit de vragen welke door de commissieleden werden gesteld kon men meestal concluderen dat de steller of zeer deskundig was, óf de steller wist niets beters te doen dan als een vraag te stellen en zo de indiener iets te laten zeg gen wat in zijn nadeel was. Een voorbeeld hiervan was de vraag zal de wildstand toe- of afnemen? Een indiener vond van wel, terwijl een ander beweerde dat de wildstand achteruit zou gaan. Ik denk dat beiden gelijk hebben, omdat door verandering van het biotoop er diersoorten zijn die zich niet kunnen handhaven, terwijl andere soorten zich sterk kunnen vermeerderen bijvoorbeeld konijnen. Ik denk dat een landbouwer die pro testeert tegen meer wild hierbij specifiek wijst op de soorten die schade veroor zaken aan de op het veld staande gewassen. Deze landbouwer spreekt zeker uit ervaring, want 12 jaar geleden heerste in dit gebied een konijnenplaag, welke voor de landbouw veel schade en overlast meebracht. Door goede beheersmaatregelen van Landbouw en Jagerszijde is de konij nenstand op een aanvaardbarniveau terug gebracht. Wanneer de beheersmaatregel niet meer volledig kan worden uitgevoerd, zal de situatie van voor 1975 terug kunnen komen met alle gevolgen van dien. üe schade welke dan ontstaat zal dan ten laste komen van de Jachtge- rechtigde van gronden waar het wild zich ophoudt, dit is de grondeigenaar als hij het jachtrecht niet meer verpacht of zodanig verpacht dat goede bejaging niet mogelijk is. De Grondeigenaar is in dit geval de Gemeente Venray. De Jachtwet is hierin zeer duidelijk. Omdat de commissie bepaalde aan wie een vraag gesteld wordt, was het voor de overige aanwezigen niet moge lijk om hierop in te spelen. Daardoor is volgens mij niet naar voren gekomen wat velen hadden ver wacht. Dat de voorzitter van de Dorpsraad uit Merselo het moeilijk kreeg was vooral omdat hij niet voorbereid was op een kruisverhoor, maar mogelijk had een commissielid uit Merselo door het stellen van enkele gerichte vragen hem in bescherming kunnen nemen, vermoe delijk was het bezwaar van de Dorps raad dan beter toegelicht. (Een raadslid of comissielid is hopelijk op de hoogte van wat er in zijn dorp leeft). Ik hoop alleen dat de aanwezigen van de hoorzitting er geen kater aan hebben overgehouden en nu bij de pakken (kamp) geen neerzitten. Eerst komt nu de gemeenteraad aan bod, hopelijk zullen zij wel luisteren naar hun kiezers. Verder is er altijd nog beroep bij de Kroon mogelijk. Ik hoop dat de raadsleden nu heel duidelijk zullen zijn, zodat de kiezers bij de komende gemeenteraadsverkie zingen weten op wie men wel of niet moet stemmen om in de toekomst dergelijke (niets om het lijf hebbende) zaken te voorkomen. L. S. Venray VOGELBESTAND Uit de bezwaren tegen de vestiging van een naturistenkamp aan de Ossen- dijk blijkt, dat natuurbeschermers zich grote zorgen maken over het verstoren van de vogelstand in dit bosgebied. Maar vergeten zij niet, dat ongetwij feld nieuwe vogels zich in dit gebied zullen gaan vestigen? De aanwezigheid van menselijk bloot zal zeker de ooievaar richting Merselo laten gaan. En wat te zeggen b.v. van tortelduifjes, Kwikstaartjes en roodborstjes? Het in de ogen van velen wulpse gedoe zal voor de wulp aanleiding kunnen zijn om zich in de Testrikse bossen te nestelen, hoe wel het voor de gaper ook geen onaan trekkelijk gebied zal worden. Daarbij zullen braakvogels en zeker walgvogels hier hun naam alle eer aan kunnen doen, terwijl er druk werk zal zijn voor de mantelmeeuw en wellicht ook voor het ossendrijvertje. Met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid mag worden ver wacht, dat de in Indonesië thuishorende t(j)itjak aan de Ossendijk de reptielen stand zal komen versterken. In ieder geval zijn degenen die bezwa ren hebben ingediend pechvogels! G.v.d.E. In navolging van de succesvolle trim- lopen van de laatste twee jaar, zal op zondag 6 oktober a.s. door Rank Xerox Venray, in samenwerking met de Atle tiekvereniging Venray-Regio de derde Rank Xerox loop voor trimmers en wedstrijdatleten worden georganiseerd. Tot 20 september is voorinschrijving mogelijk bij mevr. M. Alkim, Laurahof 18, tel. 85514, waar ook alle inlichtingen te verkrijgen zijn. Brandweerlieden die de 10 km willen lopen kunnen zich lot 20 september aanmelden bij G. de Groot, Overloonseweg 61a, tel. 81963. Aanmelding is natuurlijk ook moge lijk op het parcours. Voor sommige werkzaamheden is nu eenmaal vakkennis nodig. Die leveren wij gratis bij de verf! I poststraat (achter het postkantoor) telefoon 82810

Peel en Maas | 1985 | | pagina 5