Pater Canisius Vastbinder 50 jaar Franciscaan PEEL EN MAAS cor 31 1 ST. ANNA VENRAY verfhal PEEL EN MAAS uw weekblad Militaire oefening Venray is kunst- grasbaan rijker Voorzichtiger beleid met grondverkoop Haal nog een diploma Feestavond organiseren daar ben je LEKKER"uit COR PAINT VERFHAL Privatisering nog niet in het verschiet ZATERDAG AUGUSTUS AANVANG 13.00 uur ZONDAG SEPTEMBER AANVANG 13.00 uur Volgende week zaterdag is het precies 50 jaar geleden dat de toen 18-jarige Jo zef Vastbinder uit Nijmegen zijn intrede deed in de orde van de Paters Francisca nen. Dit heuglijke feil wordt een week later, op zaterdag 14 september, met fa milie en mede-broeders gevierd in de communiteit van de Paters in de Pa- tersstraat 29, het voormalige Hotel de Keizer. De priesteropleiding vergde ruim ze venjaar studie. Allereerst vijf jaar in het Canisius College te Nijmegen en toen twee jaar in het Gymnasium te Venray. De priesterwijding volgde in 1943 in het Provincialaat van de Paters te Weert. Als Nijmegenaar van geboorte was het helemaal niet vreemd dat hij Canisius als zijn kloosternaam koos. Petrus Ca nisius is immers een bijzondere heilige van Nijmegen. De volgende drie jaren waren weer bestemd om verder te studeren in de ge schiedenis. Hoewel daar juist vóór de bevrijding weinig van terecht kwam, omdat Nijmegen een halfjaar frontstad is geweest. In de periode van 3 tot 6 september wordt in de gemeente Venray een mili taire oefening gehouden door de 13e Brigade geneeskundige compagnie uit Oirschot. Aan de oefening wordt deelgenomen door 150 militairen met 25 jeeps en 10 vler-tons vrachtauto's. In geval van schade kan men contact opnemen met de leider van de oefening, majoor P.J. Brouwer en in spoedgeval len met het ministerie van defensie afd. claims tel. 070-722722. Na de bevrijding, in augustus 1945 werd Pater Canisius benoemd tot leraar geschiedenis aan het College van Wa- tersleyde in Siltard. Dat college was vroeger een internaat van de Duitse Franciscanen en werd na de oorlog Ne derlands Missiecollege. In Watersleyde was pater Canisius 3 jaar werkzaam. Hij maakte-er zelf zijn studie af voor de middelbare akte. In 1948 volgde zijn benoeming tot le raar aan het toenmalige Gymnasium Immaculatea Conceplionis hier in Ven ray. Die funktie bleef hij behouden tot hij in 1980 profiteerde van de VUT- regêling. Maar toen had hij ook 32 Ven- rayse dienstjaren achter de rug. Het lijkt vreemd maar door het grote aantal leerlingen van het gymnasium en later van het Boschveldcollege, had pa ter Canisius een volledige taak als ge schiedenisleraar. Maar of dat nog niet genoeg was werd hij ook nog belast met de functie van bibliothecaris van de school. De aanschaf en distributie van de schoolboeken voor elk van de vele honderden leerlingen was eveneens een taak, waarvan hij zelfs na zijn pensione ring geen afstand heeft kunnen doen. Tot circa 1963, toen de eerste administrateur zijn intrede deed, was het type- en stencilwerk van de gehele school aan hem toevertrouwd. De mo derne en gemakkelijke copieerappara- ten van nu, hadden toen hun intrede nog niet gedaan. Maar met al die baant jes was er van een 40-urige werkweek geen sprake. Integendeel.... Daarbij kwam nog, dat de Paters Franciscanen uit het klooster al vele, ve le jaren assisteerden in de kleine paro chies van Venray en de regio. Toen er vanuit het klooster te weinig paters be schikbaar waren, werd een beroep ge daan op de paters van het gymnasium. En zo kon het gebeuren dat Pater Cani sius ging assisteren in Leunen. Dat ge beurde voor het eerst in 1953, op de Voor sommige werkzaamheden is nu eenmaal vakkennis nodig. Die leveren wij gratis bij de verf! poststraat (achter het postkantoor) telefoon 82810 Geassisteerd door MCHV voorzitter W. van Soest heeft wethouder J. van Oers vorige week zaterdag officieel het nieuwe kunstgrasveld voor geopend ver klaard. In zijn openingsspeech noemde de wethouder de hockeyclub een solide ver eniging, waar gezelligheid, recreatie en prestatie hand in hand gaan. Niet alleen voor MHCV is dit een grote dag, maar voor heel sportminded Venray. In de toespraak van voorzitter W. van Soest werd nog eens even ingegaan op het tot stand komen van dit kunstgras veld. Een „luxe" waaraan men enkele jaren geleden nog schouderophalend voorbij ging. Intussen is wel gebleken dat MHCV niet meer zonder kon, wilde men niet achterop raken. Hij dankte wethouder van Oers voor zijn medewerking, maar ook de pen ningmeester van de vereniging Jules Coenen en oud-voorzitter A. Schoon beek, zonder wie men in zo'n vrij korte tijdsbestek geen kunstgrasveld had kun nen verwezelijken. Tegelijk met de opening van hel kunstgrasveld vierde de hockeyclub het afgelopen weekeinde ook het dertig ja rig jubileum van de vereniging en het tienjarig bestaan van hun clublokaal. De festiviteiten werden zaterdag muzi kaal opgeluisterd door Harmonie Euter- eerste zondag van de vasten en sindsdien praktisch elk weekend, maar ook tij dens de afwezigheid of ziekte van de Leunense pastoor. Als „kapelaan" heeft hij er nu zijn vierde pastoor: eerst pastoor Vorstermans, toen Jonkers, la ter Haenen en nu Ewals. In Leunen hebben ze zijn assistentie steeds zeer op prijs gesteld. Dat bleek o.m. in 1978 toen men pater Canisius eens uitgebreid in de bloemetjes zette vanwege zijn 25-jarige „kapelaan schap". In 1978 werd het internaat aan de Leunseweg opgeheven en namen de acht paters, die nog een funktie vervulden, hun intrede in „De Keizer". Wie verwacht mocht hebben dat Pa ter Canisius sinds zijn „VUT" op zijn lauweren rust, zit wel verkeerd. We zei den reeds, naast zijn assisteren in Leu nen blijft hij voor de schoolboeken van het Boschveldcollege zorgen. Nog maar pas is die „operatie" weer eens volledig geslaagd en vonden 1670 leerlingen hun stapeltje boeken zonder mankeren, klaar liggen. En z'n overige vrije tijd besteedt hij o.m. aan het maken van re gisters op tijdschriften. Ten behoeve van de geschiedenis der Paters Francis canen maakte hij notities van alles wat er over de Paters en hun kloosters werd gepubliceerd. Dat maakt het naslaan voor anderen veel gemakkelijker. Al ruim 30.000 fiches heeft hij ingevuld, gesorteerd en in een hanteerbare boek vorm gegoten. Monnikenwerk, zou men haast zeggen.... Een paar jaar geleden, in 1982, was hij 40 jaar priester. „Dat heb ik maar stilzwijgend voorbij laten gaan" aldus Pater Canisius, „maar nu 50 jaar Fran ciscaan, kan er wel een feestje af". En al is dat feestje in besloten kring^toch krijgen zijn oud-leerlingen, collega's en vele anderen de gelegenheid Pater Cani sius te feliciteren op zaterdag 14 septem ber van 17.00 tot 18.30 uur in de Pa- tersstraat 29. OORLOGSTUIG Een Venrayse automobilist kreeg proces verbaal aangezegd, omdat hij in zijn auto een handgarnaat dusdanig had bewerkt dat deze als aansteker was te gebruiken. Omdat het in bezit hebben van een handgranaat, ook al is deze onbruikbaar verboden is, werd deze in beslag genomen. Op het terrein van St. Servatius kwam een nog intact zijnde 2 inch mortiergarnaat naar boven. De mannen van de EOD zullen zich over dit oorlogssouvenir ontfermen. GROTE SCHADE AAN PERSONENAUTO Bij terugkeer op de parkeerplaats bij Hockeyveld ontdekte een Venrayer dat vandalen behoorlijk hadden huisge houden in zijn auto. De zijruit was kapot geslagen en ook was de aanwezige radio apparatuur uit zijn auto gesloopt, en de gehele bekleding met bloed besmeurd. Verder was de gehele auto met diepe krassen beschadigd. INBRAAK IN CAFETARIA In de nacht van zondag op maanda werd ingebroken in een cafetaria aan de Eindstraat. Uit de kluis werd een geldbedrag van 2000,- ontvreemd, terwijl de braakschade 1500,- bed- droeg. FIETS IN DE HOOGSPANNINGSMAST In Castenray moest de politie een fiets uit een hoogspanningsmast verwij deren. Mogelijk een streek van kermis bezoekers. De gemeenteraad gaf deze week zijn goedkeuring aan de verkoop van in totaal ruim 27 ha landbouwgrond in Ysselsteyn aan 8 landbouwers. Even eens mocht in Vredepeel aan 4 landbouwers nog eens bijna 8 ha. grond verkocht worden. De verkoop van deze gronden geschiedt mede op aandrang van de raad: wat we als gemeente niet nodig hebben moeten we maar verkopen.... Wethouder Claessens heeft zich van die opdracht goed gekweten en is er in geslaagd het laatste half jaar vele hectaren landbouwgrond te verkopen. Daarmee ook de financiële positie van onze gemeente verbeterend. Intussen blijken de prijzen van landbouwgronden landelijk aan het stijgen te zijn. Hoe meer grond een landbouwer heeft zoveel meer melk mag hij afleveren, of zoveel minder super heffing behoeft hij te betalen. Ook voor het lozen van mestoverschotten zijn een paar hectaren extra zeer welkom. Zijn we met onze grondverkopen wel op de goede weg? zo vroeg het raadslid Kersten (PVDA) Is de grond die we nu verkopen, straks misschien het dubbele waard? Moeten we niet wachten met verkopen of in ieder geval voorzichtiger aandoen. Duidelijk werd ook weer eens, dat de raadsleden feitelijk weinig inzicht heb ben in de grondprijzen; hoe die tot stand komen, welke pachtvoorschriften daarop van invloed zijn, en welke milieuaspecten daaraan verbonden zijn. „Zet dat eens allemaal op papier" zo vroeg de heer Kersten en vertel ons dan tevens waarom de boeren weer grond willen kopen. Wethouder Claessens beloofde daar voor te zorgen. Even leek het er nog op of men zou gaan ruziën over welke commissies die gegevens moeten ont vangen; de commissie openbare werken of de commissie voor financiën. Als verstandige mensen besloot men toen maar er straks in een gecombineerde vergadering over te gaan discussiëren. Het vormingscentrum Venray orga niseert dit jaar een aantal geheel nieuwe cursussen. De lessen zijn op woensdag morgen van 8.30-12.30 uur je kunt kiezen uit: Kursus naaldvakken patroon-tekenen stof knippen, kennis van verschollende stoffen, zelf kleding ontwerpen en maken. Kursus Nederlands, Duits of Engels Bij de kursus Nederlands gaat het er vooral om de lees- en schrijfvaardigheid wat bij te spijkeren.' Aan Duits en Engels kun je meedoen als je op school deze vakken nog niet gehad hebt. Komputer kursus deze kursus zal ongeveer 10 weken duren en geeft een inleiding in het funktioneren en het gebruik van de komputer. Je leert dan eenvoudige programma's maken. Kursus vakbekwaamheid cafe bedrijf hoe wordt bier gemaakt, drankkennis, hygiene in het bedrijf. Dit diploma (samen met het middenstandsdiploma) geeft recht op het zelfstandig beheren van een cafe. Kursus kantoor assistent(e) Gericht op werkzaamheden in het moderne kantoor, bedrijfsrekenen, boekhouden, handel en maatschap pelijk verkeer. Brugdiploma's verplegende en ver zorgende beroepen Met deze diploma's is het mogelijk toegelaten te worden tot een beroeps opleiding in de gezondheidszorg. Toe lating zonder LHNO LTS MAVO diploma is mogelijk. De vakken zijn. o.a. Nederlands, natuurkunde, biologie Kursus winkelassistent [e] Gericht op praktische werkzaamheden in de winkel, verkooppraktijk, Neder landse Handelskorrespondentie, be drijfsrekenen. Voor wie interesse heeft is het mogelijk om naast de kursus stage te lopen in de richting van de kursus die je volgt. Heb je belangstelling voor een van onze programma's ea ben je nog geen 19 jaar, dan kun je je aanmelden op het vormingscentrum in Venray, Bevrij- dingsweg 2a 5801 CX Venray, tel. 04780-82018 of op het Vormingscen trum in Panningen, Nijverheidsstraat 16 5981 TV Panningen tel. 04760-2236. Als je nog niet weet of je aan een kursus mee wilt doen, maar je hebt wel interesse, kun je altijd langs komen voor een gesprekje. Gezellig BOWLEN, al dan niet gecombi neerd met een goedverzorgd ETENTJE. Reserveer tijdig bij mgr.Hanssenstr 10 OOSTRUM Tel. 04780-83223 DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1985 Nr. 35 HONDERDENZESDE JAARGANG Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 Vanaf 15 augustus heeft Cor Reijn- ders naast zijn reeds bestaande schilders bedrijf COR PAINT meesterschilders een verfhal geopend in zijn zaak achter het postkantoor. Dit was volgens Cor Reijnders een logische stap, omdat hij in zijn schildersbedrijf steeds meer adviezen geeft aan zijn vaste klantenkring, en hun daarbij ook de verf leverd. Verf verkopen op zich is niets bijzonders volgens Cor Reijnders, maar het bijzondere in zijn zaak is de combinatie van verfhal werkplaats hetgeen een aantal aantrekkelijke mo gelijkheden biedt voor de klant. In de eerste plaats kan nu ook de partikulier gebruik maken van de deskundigheid op verf- en kleurenge- bied, die wij als schilder nu eenmaal in huis hebben. De doe net zeiver gaat steeds meer over tot het gebruik van professionele lakken, omdat hij het moe is om ieder jaar de buitenboel even over te strijken. En juist deze producten eisen een goed advies, welke wij als schilder gratis bij de verf leveren. In afwijking van de traditionele verfzaak is met name de combinatie verhal - werkplaats erg aantrekkelijk voor de klanten, omdat er meestal wel een schilder aan het werk is zodat men eens rustig binnen kan lopen om te kijken hoe echte schilders hun werk doen en uiteraard vragen kan stellen. En niet in het minst is door de formule van hal - magazijn verkoop de prijs erg aantrekkelijk voor de klant. Naast een zeer goede verf voor de doe - het - zeiver bied men uiteraard de professionele verf waarmee de schilders van Cor Paint zelf werken. Tot onze producten behoord Brink, Molijn, Sikkens, het volledige kleur- programma van Wijzonol, Ceta Bever enz. De verfhal is bereikbaar via de ingang poststraat direct achter het postkantoor waar men voor de deur kan parkeren en is iedere dag open. I0",*» Ao Ter vervanging van een reeds bijna twee jaar afgechreven Leyland tuin bouw tractor wil de gemeente een gebruikte Renault-tractor kopen. Kos ten ruim 27.500,- Deze tractor is itermate geschikt voor werkzaamheden als slepen, rollen, beregenen, mecha nisch spuiten en vervoer van zwaardere materialen. De Leyland tractor wil men niet inruilen, omdat deze nog goed bruikbaar is voor het veegwerk van de zwembadgazons in de zomer. In de raadsvergadering van deze week plaatsten zowel de heer L. Janssen (VVD) als de heer den Brok (SV) vraagtekens bij de voorgenomen aan schaf van de Renault tractor. Als de gemeente serieus de privatisering van gemeentelijke sportaccommodaties wil bevorderen, dan zou de tractor ver vanging wel eens overbodig kunnen zijn. Privatisering wil zeggen dat de gemeente afziet van het exploiteren van sportaccommodaties en dat overlaat aan particulieren of verenigingen. Zo is men al geruime tijd bezig de tennisba nen aan de kempweg „Af te stoten". Wellicht nog dit jaar zal de Tennisclub Venray zich eigenaar van de banen mogen noemen. De wethouders Van Oers en Claes sens zagen echter een spoedige privati sering van de Venrayse sportaccommo daties niet zo zitten. Ook het uitbeste den van de onderhoudswerkzaamheden is op korte termijn nog niet aan de orde. Trouwens beide wethouders waren er van overtuigd dat bijvoorbeeld sport park de Wieën wel nooit in particuliere handen zou overgaan.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 9