Opjagen van grondprijzen past niet in gemeentelijk beleid 500 jaar oude altaarpaneel terug in de Petrus Bandenkerk cor pan STRAAT FESTIVAL VENRAY verfhal WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING WERKLOOSHEID LICHT GESTEGEN Verse mosselen P. THIELEN HILHORÜ Pastoor Keulaerds met emeritaat Reünie Hoenderstraat I HYPOTHEKEN DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1985 Nr. 34 HONDERDENZESDE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 30 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12,50 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 17,— Helpt 'W kerkelijke kunstschatten «t'fsm Kr SSL»" uit de kluis Onze lezers, die de laatste weken deze kleine rubriek over de kunstschatten van de Grote Kerk hebben gelezen, zul; len het met ons eens zijn, dat deze waar devolle kerkelijke gebruiksvoorwerpen niet in een donkere kluis bewaard moe ten blijven. Daar, verborgen voor het oog van de parochianen en alle andere mensen die in deze kunstschatten geïnte resseerd zijn, heeft niemand er iets aan.... Uitgesteld in enkele vitrines vormen ze een lust voor het oog en een alleszins begrijpelijke bijdrage aan de geschied schrijving van onze kerk. Aan al die voorwerpen is immers ook een kleine geschiedenis verbonden.... Zowel het kerkbestuur als onze re- daktie - die de aktie voor vitrines in de Grote kerk mocht ondersteunen - zijn dan ook zeer verheugd dat het idee om Deken Theunissen bij zijn 40-jarig priesterfeest enkele vitrines aan te bie den, zoveel weerklank heeft gevonden. Bijdragen werden en worden nog dage lijks ontvangen - óók het bekende pen- ninkske van de weduwe - om dit idee te kunnen verwezenlijken. Hoeveel er in middels is binnengekomen wilde men ons niet mededelen. Dat moet de grote verrassing worden als ,,het kado" a.s. zondag aan de deken wordt aangebo den. Hoewel we nog wekenlang zouden kunnen doorgaan met hier kerkelijke kunstschatten te publiceren, willen wij met het sluiten van de aktie, ook sluiten met deze rubriek. Voor. het laatst dus hier een foto van een z.g. stralen- monstrans. Deze monstrans heeft een ronde voet, met geprofileerde stam, overtrokken door vier smalle opgaande effen kruisvormige banen, waartussen versieringen zijn aangebracht. Op de voet staat het borstbeeld van de H. Pe trus. In het centrum is de lunela omgeven door sierlijke ranken en lijsten. Van hieruit verspreiden zich vijftien stralen bundels waarover een slinger van drui venwingerds en druiven met korenaren. In de top wordt een kroontje gesierd door een kruis. Ook nu weer is onze omschrijving erg simpel gehouden. De ware schoonheid van dit kerkelijk ornament hopen wij met u spoedig in de Grote Kerk te mo gen bekijken. En mocht u aan de vooravond van Deken Theunissen zijn priesterfeest ook nog ,,'n duit in het zakje willen doen", dan kan dat in een gesloten enveloppe, te deponeren in de hiervoor achter in de kerk opgestelde bussen. Maar U kunt natuurlijk ook nb nog een bedrag voor het goede doel overmaken op een van de rekeningen van de penningmeester van het kerkbestuur van de St. Petrus Ban- denkerk. Vermeldt U er even bij: ca deau! Postgiro 1036198; Amrobank 484168274; Rabobank 153904143 neb bank 231866240. RESTAURANT In de Keulsche Pot Fondue-. Gourmet- en specialiteiten restaurant. Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON In de maand juli steeg de werkloos heid in ons land weer in lichte mate. De vakanties van vele bedrijven zullen daar niet vreemd aan zijn. Ook onze provin cie ontkwam niet aan een toename van het aantal werkzoekenden (41.733 tegen 41.138 in juni). Behalve door de bedrijfsvakanties, is de stijging van de werkloosheid ook ver oorzaakt door de inschrijving van de nieuwe jaargang schoolverlaters, die in juni reeds begon, maar in juli duidelijk in omvang toenam. Toch blijft provin ciaal gezien het aantal schoolverlaters beduidend onder dat van vorig jaar. Bij het arbeidsbureau Venray bleef ,,de schade" gelukkig zeer beperkt. Het aantal werklozen steeg uiteindelijk met 12. Jammer genoeg geeft dat cijfer niet aan, hoeveel mannen en jongens aan de slag zijn kunnen gaan. Want dat Venray profiteert van de langzaam opfleurende conjunctuur, staat buiten kijf. Bij het arbeidsbureau Gennep moest het aantal werkzoekenden met 50 wor den verhoogd. Maar desondanks bleef Noordelijk Limburg toch een van de weinige gebieden in onze provincie met een in verhouding laag percentage werk loze mannen. Jammer is, dat de werkloosheid ook steeg bij de jeugdigen. Zij maken nu praktisch het vierde deel uit van de tota le werkloosheid. De toename van het aantal vrouwelij ke werklozen was erg fors. In Venray bedroeg de toename 41, in Gennep 65. En hoewel deze cijfers florisanter zijn dan een jaar geleden, blijft de situatie zorgelijk. Een lichtpuntje is, dat enige verbete ring is te constateren bij het aantal schoolverlaters. Over 14 dagen, op zaterdag 6 en zon dag 7 september wordt in het centrum weer een straatfestival gehouden. Een intussen traditioneel geworden gebeuren dat sinds enkele jaren samenvalt met de bekende Taptoe van Drum en Show band St. Petrus Banden. Het aantal deelnemers dat inmiddels heeft toege zegd aan het straatfestival deel te nemen is groter dan ooit. Het circuit Grote straat, Henseniusplein, Schoolstraat, Marktstraat en Grote Markt zal dan ook volledig bezet worden. Het is de bedoeling dat op de zondagmiddag ook de meeste winkels geopend zullen zijn. Diverse sportverenigingen zullen weer demonstraties verzorgen, om hun tak van sport meer bekendheid te geven bij de jeugd en ouders. Vanzelfsprekend zal op de zondag middag de grote Tros Kris Kras Show o.l.v. Anthoni Parker in aller belang stelling staan. Maar niet minder spec taculair is die middag de landing van een aantal parachutisten in het hartje Venray. Naast de vele attracties voor het grote publiek zijn er ook verschillende vermakelijkheden voor de jeugd. Noe men we slechts het echte wild west dorpje met saloon, paarden en wagens en wigwamtent. Natuurlijk mag op een Venrays straatfestival geen muziek ontbreken. Diverse muziekgezelschappen en joeks- kapellen hebben hun medewerking al toegezegd en zullen „zitting nemen" op de talrijke gezellige terrasjes in het centrum. Winkels en of industriële bedrijven alsmede joekskapellen die alsnog aan dit straatfestival willen deelnemen gelieven even kontakt op te nemen met het VVV Grote Markt telefoon 10505. Uiteraard komen wij de komende weken nog nader op dit centrumge- beuren terug. Intussen duimen we voor echt goed na-zomers weer, Tijdens de eerste - lange - vergadering van de commissie voor openbare werken, verkeer en agrarische zaken na de zomervakantie, werd de verkoop van een aantal landbouwgronden aan de orde gesteld. Aan de Deurneseweg kan in totaal 27.68.80 ha aan agrariërs worden verkocht, die deze grond al lang als pachter in gebruik hebben. Er blijkt wel enig verschil in kwaliteit van de grond te zijn als gevolg van verbete ringen, welke de pachters in de loop der jaren hebben toegepast. Wethouder W. Claessens verzekerde de commissieleden, dat de gemeente de grond van de hand doet tegen algemeen geldende prijzen. Het was hem ook bekend, dat particulieren soms wel eens aanzienlijk hogere prijzen vragen (en die ook betaald krijgen) maar volgens hem past het opjagen van de grondprij zen niet in het door he Venrayse college te voeren beleid. Wanneer straks de gemeenteraad besluit tot het verkopen van grond aan de Deurneseweg, dan levert dat de gemeente 653.000,- op. Daar komt nog een bedrag van 194.500 bij, wanneer de raad ook besluit tot het verkopen van een viertal percelen grond met een gezamelijke oppervlakte van 7.90.20 ha. in Vredepeel. Te elfder ure had een inwoner van Vredepeel gevraagd van een van deze percelen 100 m2 aan zijn bedrijf te mogen toevoegen om daardoor uitbreidingsmogelijkheid te krijgen. Met deze wens zal bij de definitieve verkoop door de gemeente raad rekening worden gehouden. De commissie ging er ook mee accoord, dat aan de heer Voermans een stuk grond, gelegen tussen het parkeer terrein van de Wieënhof en de Voor alle OPLEIDINGEN Uw schoolboeken leverancier van den mijnckhof Grotestraat 68 Venray Telefoon 04780-82727 gemeentelijke parkeerruimte aan de Leunseweg, wordt verkocht. GELUID WERENDE VOORZIENING Ter tafel kwam een voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet door de raad van 318.000,- voor de aanleg van riolering, bestrating, plantsoen en een geluidwerende voorziening in het bestemmingsplan Burggraaf. De com missieleden waren evenwel van oordeel, dat op dit bedrag zeker voor 15.000,- zou kunnen worden bezuinigd, wanneer de voorgeschreven geluidwerende voor ziening (geluidsmuur) niet als ver springende, maar als rechte muur zou worden uitgevoerd. Uit de toelichting werd duidelijk, dat de wet een geluidwerende voorziening langs een gedeelte van de Nieuwe Maasheseweg eist, terwijl - tot op heden - geen geluidsoverlast klachten in het woonge bied De Burggraaf zijn ingediend. Stedenbouwkundigen adviseerden een verspringende muur, maar de commis sieleden meenden dat volstaan zou kunnen worden met het aanbrengen van beplantingen, waardoor toch een aantrekkelijk aanzicht zou worden verkregen. Na enige discussie over dit onderwerp sprak de commissie zich unaniem uit voor het aanbrengen van een rechte muur. OVERIGE PUNTEN De commissie ging er mee akkoord dat voor een jaar een huuroverkomst wordt gesloten met de SBDI opdat de woning Heggewikke tijdelijk kan die nen als huisvesting voor de peulerspeel zaal in de woonwijk Landweert. Zoals bekend werd deze peuterspeel zaal dakloos omdat zij een klas in de openbare school „de Landweert" vrij moest maken ten behoeve van de katholieke school „De Vlaswei" die VISHANDEL met ruimtegebrek heeft te kampen. Wethouder Claessens zegde naar aan leiding van de ongevallen cijfers in Venray toe, dat alles in het werk zal worden gesteld om de verkeersveiligheid in Venray te bevorderen. Geldgebrek is dikwijls oorzaak dat niet altijd even snel oplossingen kunnen worden gereali seerd. Het opheffen van spoorvorming op de Deurneseweg zal worden aangekaart bij de provincie. Bekeken zal worden of de verkeers veiligheid op het kruispunt Oostsingel - Oude Oostrumseweg kan worden ver beterd door het kappen van een boom. Tevens zal worden na gegaan of het plaatsen van een stopbord ter plaatse noodzakelijk is. De riolering van de Castenrayseweg is in onderzoek, aldus wethouder W. Claessens. Wanneer er daar 4 van de 38 percelen niet zouden worden aangeslo ten, mist de gemeente een bedrag van 45.000,- inclusief de verfijningsuitke ring van 8200,- per pand. Maar de wethouder had er alle vertrouwen in, dat alle panden zouden kunnen worden aangesloten op de riolering. Duidelijk werd in ieder geval, dat de riolering van Vredepeel een onhaalbare zaak is. Onderzocht wordt nog of een gedeelte van de Beekweg kan worden aangesloten. Het verbeteretvvan de weg Klcindorp -Daland wacht nog steeds op de toedeling van gronden aan de gemeente door de ruilverkaveling Overloon «Mer- selo. Wethouder Claessens zegde toe met de ruilverkaveling in overleg te treden om te bereiken dat er al wat aan deze weg kan worden gedaan. Fantasievol en lekker tafelen Anders dan anders! 's maandags gesloten SPECIALITEITEN RESTAURANT 't tthiu pnstovirkc Venrayseweg 5 Overloon tel. 04788-1733 Makelaars- en Taxatatiekantoor Zet Uw huis bij ons in de verkoop. Bij geen resultaat geen kosten Stationsweg 7b. Venray, tel 04780-85958-82308 Volgende week zaterdag 31 augustus zal Pastoor S. Keulaerds ofm afscheid nemen van zijn Castenrayse parochia nen. Bisschop Gijsen heeft deze 73 jarige pastoor op zijn verzoek eervol ontslag verleend als pastoor van de H. Matthias.parochie. Pastoor Keulaerds is sinds 1979 pastoor van Castenray. Daarvoor was hij pastoor in America, verder nog in Zuid Limburg, in het westen van ons land en zelfs in Duitsland. Zijn emeritaat gaat de pastoor doorbrengen in een bejaardenwoning van zijn Franciscaanse orde te Alverna bijWijchen. Zijn trouwe huishoudster, zuster Gerardis, zal hem bij zijn vertrek vergezellen. De parochianen van Castenray en alle andere die afscheid willen nemen van Pastoor Keulaerds krijgen daartoe gelegenheid na de eucharistieviering van 19.00 uur op zaterdag 31 augustus, en na de hoogmis van zondag 1 september. Reeds velen hebben zich opgegeven om deel te nemen aan de reünie van de Hoenderstraat op zaterdag 5 oktober. Omdat veel mensen op vakantie waren, kwamen er reacties binnen van mensen die niet in de gelegenheid waren om het gestelde bedrag tijdig over te maken. Daarom wordt de betaaldatum verlengt tot uiterlijk 15 september. Wil men per giro betalen kan dat ook op het gironummer van de Rabo Bank te Overloon t.w. nr. 1102019 t.n.v. M. Willems-Smits banknummer 14 14 11 171. Voor inlichtingen kunt U bellen naar Engelbert Oudenhoven tel. 04780- 85047 of naar Mia Willems-Smits tel. 04788-1252. Een meesterlijk idee van meesterschilder Cor Paint. ledereen, die zelf kwast en roller wil hanteren vindt hier èn puike verf èn goede raad voor een aantrekkelijke prijs. poststraat (achter het postkantoor) telefoon 82810 HÊIVAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 7,6% - 15 jaar vast Pastoor van de Gaet, die het drieluik vermoedelijk als inventaris voor zijn nieuwe Venrayse kerk (1464) aankocht. De andere kant van het paneel toont ons de Christusfiguur als tuinman, die op de dag van zijn verrijzenis Maria Magdalena ontmoet. Dit schilderstuk is van jongere datum; vermoedelijk uit het begin van de jaren 1500. OUDSTE SCHILDERIJ Het Kerkbestuur en ook Venray mag „de amateur archivarissen" dankbaar zijn dat dit 500-jaar oude kunststuk weer terug in Venray is. Het is voor zo ver bekend het oudste schilderij in onze gemeente en daarom alleen al het bezit en het bewaren ten volle waard. Ruim 100 jaar nadat Pastoor Martien Janssen in 1877 aan (architect?) Cuij- pers een oud beschilderd altaarpaneel meegaf naar Amsterdam, is het einde lijk en ten lange leste terug op de plaats waar het thuishoorde: in de Grote Kerk van Venray. Dat is zeker niet in het minst te danken aan de enthousiaste na vorsingen van de Veldeke-leden Koos Swinkels, Ben Kruysen, Eduard Messe- maeckers en Joos Verbeek. Het was dan ook met gerechte trots dat de heer Swinkels namens hen allen dit eeuwenoude paneel deze week mocht aanbieden aan deken Theunissen, als voorzitter van het Kerkbestuur. Het pa neel zal zeker komend weekeinde in de Grote kerk voor het publiek worden tentoongesteld. Of het straks een plaats zal krijgen in een van de vitrines die in de Grote Kerk zullen worden opgesteld, of in het oudheidkundig museum zal worden ondergebracht, is een zaak van het Kerkbestuur. SPEURTOCHT Genoemde heren waren reeds in 1979 tot de ontdekking gekomen, dat het al taarpaneel ergens in.Amsterdam in een museum zou verblijven. Maar waar? Het dagboek van Pastoor Janssen gaf daar geen enkel uitsluitsel over. Infor maties bij verschillende musea leverden niets op. Toen men uiteindelijk bij het Rijksmuseum aanklopte had men hele maal geen hoop meer, omdat het Rijksmuseum in 1877 nog niet bestond... Maar desondanks wist men in het Rijksmuseum binnen de kortste keren wat men bedoelde - iets dergelijks had men al een honderd jaar in de kelder staan.... Nadat men met de gegevens uit het dagboek van Pastoor Janssen een vrij nauwkeurige omschrijving van het be wuste paneel kon overleggen, was de museumdirectie er zeker van dat het hier inderdaad een kunststruk uit hun „voorraad" betrof. Teruggave aan de Venrayse St. Petrus Bandenkerk was voor hen geen enkel probleem, maar, zoals het er op dat moment uitzag, kon men het niet meegeven Het Rijksmuseum was bereid het pa neel schoon te maken en te restaureren - gratis, kado, voor niks. Maar het kon wel even duren want de restaurateurs hadden hun handen vol. Dat even-duren, duurde echter jaren. En als Joos Verbeek en Eduard Messe- maeckers de laatste maanden niet waren blijven aandringen op een „spoedige" aflevering, dan had.raen misschien nu nog niets gehad. DRIELUIK Het circa 90 x 70 cm grote houten al taarluik is ongetwijfeld een deel van een drieluik. Aan beide kanten van het in een lijst gevatte schilderstuk bevinden zich nog de scharnieren die hier op wij zen. Dergelijke luiken op een altaar wa ren vroeger heel gebruikelijk. Waren de luiken gesloten, dan had men een vrij klein altaar. Maar op zon- en feestdagen en bij bijzondere kerkelijke gebeurtenis sen werden de luiken opengeklapt waar door men een zeer groot en dikwijls ook zeer fraai altaar verkreeg. Dergelijke luiken werden dan ook aan twee kanten beschilderd. Dat is ook hier het geval. De ene kant toont ons de apostel Pe trus met boek en sleutel. Het is wat men noemt een vrij primitieve schildering, volgens deskundigen gemaakt tussen 1475 en 1500. In die tijd telde Zuid Ne derland weinig of geen bekende kunst schilders. Het was wel de tijd van

Peel en Maas | 1985 | | pagina 1