Misverstanden rond eventuele naturistencamping bi Ossendijk Peter Stiphout wereldkampioen corpail verfhal WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Openbare werken in de Rose Vlek in verband met bouw Super Torro HILHORf! TACHTIG JAAR FNV IN VENRAY DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1985 Nr. 33 HONDERDENZESDE JAARGANG m PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 30 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12,50 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 17.— Helpt kerkelijke kunstschatten uit de kluis Tot de voorwerpen welke het zeker verdienen uit de kluis van de Petrus Bandenkerk te worden gehaald om permanent te worden tentoongesteld behoren twee zilveren ampullen met schaal. De schaal heeft een afmeting van 23,5 x 16,3 cm en heeft een ovale vorm. In de schaal is een parelrandversiering aange bracht met een bloemen- en druivetak in laag reliëf. De" ampullen hebben een ronde voet en zijn rijk versierd. De tuitjes lijken op een vogelsnep. Dat ook deze oude kerkelijke kunst schatten niet langer verborgen blijven in de kluis, is de wens van deken L. Theu- nissen. Zoals bekend viert de deken op 25 aug a.s. zijn veertigjarig priesterfeest. Bij gelegenheid van dat feest zou de deken graag zien dat er vitrines komen, waarin de oude kerkelijke kunstschat ten kunnen worden tentoongesteld. Met de rijke beeldenschat is de Petrus Bandenkerk in feite al een uniek museum. Wanneer straks ook nog de kunstschatten vanuit de kluis naar de vitrines kunnen worden overgebracht, zal het museum karakter van de Grote Kerk zeker worden vergroot. Dat kan met de financiële medewer king van velen. Bijdragen voor 't geschenk, bij gelegenheid van het 40-jarig Priester feest, kunt U storten op een van de onderstaande rekeningen t.n.v. Pen ningmeester Kerkbestuur St. Petrus- Banden, Gemmadal 16 Venray, met vermelding cadeau: Postgiro 1036198; Amrobank no. 484168274; Rabobank no. 153904143; Nederlandse Crediet- bank 231866240. Ook kunt U in gesloten enveloppe contanten deponeren in de hiervoor achter in de kerk opgestelde bussen. De commissie voor openbare werken, verkeer en agrarische zaken is er maan dagavond, tijdens de eerste vergadering na de vakantie, eens uitgebreid voor gaan zitten om meer dan IVi uur vol te praten over een agenda, die er toch niet zo zwaar uitzag. Dal lag niet zozeer aan de aanvullende agenda, waarin het be schikbaar stellen van een krediet werd gevraagd voor de uit te voeren openbare werken rondom de nieuwe Torro- vestiging in de Rose Vlek. maar wél aan hetgeen de commissie te zeggen had over o.a. het wegenbeheersysteem. In 1983 had de commissie met veel en thousiasme het wegenbeheersysteem in gevoerd omdat daarmee een einde kwam aan, wat de heer Broeksteeg natte vingerwerk" noemde. Het nieuwe systeem gaf precies aan hoe de stand van zaken was met betrek king tot de toestand van de wegen, In hel kader van de bezuinigingen is dit systeem „op een laag pitje" gezet, om dat hiermee een halve arbeidsplaats kon worden gewonnen. De commissie vond dat jammer en wethouder Claessens werd gevraagd om een en ander nog eens met directeur Grootjans te bekijken of er het volgend jaar mogelijkheden zouden zijn. Ge dacht werd aan stagiaires zoals deze ook in 1983 werden ingezet. Maar de commissieleden zouden ook nog graag een overzicht van de heer Grootjans hebben over hel functioneren van zijn dienst gemeentewerken in de huidige arbeidsbezetting. Wanneer in het kader van de arbeids- verkorting vier man moet worden „in geleverd", betekent dat ook, dat er voor vier man werk blijft liggen, zo bereken de de commissie, lil de toekomst zal blijken hoe het 1400 ha grote bos- bestand onderhouden kan worden, nu er maar 4'/2 man ter beschikking staan terwijl dat aantal vroeger kon worden aangevuld met W.S.W. krachten. PARKEERTERREIN ROSE VLEK Nog voordat de eerste spade in de grond gaat van de Rose Vlek voor de bouw van de Super-Torro, zal de ge meente voor een bedrag van 690.400,- aan openbare werken moeten uitvoeren. Deze bestaan uit: aanleg van een parkeerterrein met een maximale capaciteit van 203 par keerplaatsen aan de noord-westzijde van de toekomstige Torro-vestiging; Makelaars- en Taxatatiekantoor Zet Uw huis bij ons in de verkoop. Bij geen resultaat geen kosten Slalionsweg 7b. Venray. lel 04780 85958 82308 aanleg van een expedilieterrein aan de oostzijde; gedeeltelijke bestrating van het voorplein bij de hoofdingang aan de zuidzijde, alsmede het verleggen en ver breden van het voetpad naar de Schoolstraat; aanleg van riolering. Hiervoor zal straks aan de raad een krediet van 690.000,- worden ge vraagd. Op dit bedrag zou een besparing van 20.000,- kunnen worden verkregen wanneer het parkeerterrein in klinker bestrating in plaats van asfalt zou wor den uitgevoerd. De commissieleden meenden dat klin kerbestrating bezwaarlijk zou zijn voor het rijden met winkelwagentjes en ko zen voor asfalt. Het plan werd door de commissie als een mooi plan bestempeld en zal met een gunstig advies aan het college van b. en w. worden voorgelegd opdat het tot een raadsvoorstel kan worden verwerkt. De volgende week komen wij nader op deze commissievergadering terug. Binnenkort bestaat de afdeling Ven ray van de F. N. V. [federatie Nederlandse Vakverenigingen] tachtig jaar. Deze jubilerende afdeling is ontstaan uit de Katholieken Werkliedenvereni ging welke later K. A. B. (Katholieke Arbeidersbeweging) werd. Na nog even N. K. V. (Ned. Kath. Vakverbond) te hebben geheten is zij nog niet zolang geleden opgegaan in hel grote verband van de F. N. V. Hel jubileum wordt gevierd op 14 en 15 september. In het kader van de feestviering wordt op zaterdag 14 september van 9-17 uur op het Schouwburgplein in een Informa tiestand voorlichting over de vereniging gegeven in de hoop, dat degenen, die nog niet in de F. N. V. zijn georganiseerd, zich als lid zullen laten inschrijven. Voor de kinderen is er 's middags een balonnenwedstrijd en 's avonds wordt in Wieënhof een receptie gehouden. Op zondag 15 september wordt in de Petrus Bandenkerk een plechtige eu charistieviering gehouden. Om 11.00 uur wordt bij het beeld van de grote Venrayse sociale voorvechter, Dr. Poels een krans gelegd. De afdeling Venray telt momenteel rond 2000 leden. Haar grootste wens is momenteel een eigen onderkomen, waarbij alle hoop op de gemeente is gevestigd. Kranfe-artikelen, ingezonden stuk ken, een stapel bezwaarschriften en gesprekken van de dag zijn het gevolg van het gemeentelijk voornemen een terreintje aan de Ossendijk in de Merse- lose Testrik de bestemming naturisten camping te geven. Sinds de gemeenteraad in juni jl. het Kampeerplaatsenplan heeft goedge keurd en het voorbereidingsbesluit lot wijziging van het bestemmingsplan „Buitengebied" heeft genomen, is de discussie over de naturislencamping in Merselo pas goed op gang gekomen. Merselo vreest, dat het zedelijk peil in het rustige dorp er onder gaal lijden. Men vreest toenemende criminaliteit en aantasting van geloofswaarden in een overwegend katholieke streek. Bij voorbaat worden degenen, die de voorkeur geven aan naaktrecreatie op een afgesloten terrein, gebrandmerkt als aanstoot- en ergernisgevers. Dergelijke uitlatingen, veelal het gevolg van mis verstanden. dreigen van Merselo „het Staphorst van Noord Limburg" te ma ken. Omdat zeker Merselo hiermee niet is gediend, menen wij er goed aan te doen iets dieper in te gaan op de naaktrecrea tie, naturisten, het standpunt van de ge meente en de stand van zaken op dit moment rond de eventuele vestiging van een naturistencamping binnen de ge meentegrenzen van Venray. Hiervoor hebben wij ons licht opgestoken bij de gemeente en er diverse publikaties op nageslagen. BEZWAREN Bezwaarschriftschrijvers voeren aller lei argumenten aan om de vestiging van het naturistenkamp tegen te houden. Agrariërs zijn bang dat zij belemmerd worden in hun bedrijfsactiviteiten. Natuurbeschermers wijzen op het prachtige stuk natuur, waarin roofvo gels broeden en het wild vrij rondloopt. Ten gemeentehuize - zo hebben wij gezien - vormen de bezwaarschriften een nog steeds groeiende stapel en in krante artikelen luchten fervente tegenstanders van naaktrecreatie, veelal ongemoti veerd hun hart. „Vreemd", zegt men op het gemeen tehuis. „Reeds in de Aspectennota heb ben wij de mogelijkheid tot naaktrecreë- ren in Venray aan de orde gesteld en nie mand reageerde. In maart jl. werd in het Kampeerplaatsenplan de „Ossendijk" aangewezen als lokatie voor naturisti- sche recreatie. En weer bleef hel stil tot dat in de commissie voor ruimtelijke or dening en volkshuisvesting dit onder werp ter sprake kwam. Ten aanzien van de naaktrecreatie werd toen opgemerkt dat hier sprake is van een maatschappelijk aanvaard gege ven en dat de gemeente in het kader van voorwaardenscheppend beleid ook daarvoor mogelijkheden wil bieden. MISVERSTANDEN Nadat de raad het Kampeerplaatsen plan had goedgekeurd en als vervolg daarop een voorbereidingsbesluit had genomen tot wijziging van het bestem mingsplan Buitengebied ten behoeve van de vestiging van een naturistenter rein aan de Ossendijk, kwamen de vaak geëmotioneerde reacties los. Uit de reacties blijkt, dat men kenne lijk denkt aan de aanleg van een natu ristenkamp van kolossale omvang met bungalows, waarin men ten aanschouw van iedereen ongekleed rondloopt en waarvan de bewo(o)n(st)ers als Adam en Eva hun boodschappen doen in het dichlsbijzijnde dorp Merselo. Het grootste misverstand is ontstaan omdat men naturisten ziet als mensen die te pas en te onpas „uit de kleren" NATURISME Wat men niet weet is, dat naturisme een levenswijze is in harmonie met de natuur. „Het wordt gekenmerkt door gemeenschappelijke naaktheid die als doel heeft het bevorderen van zel frespect, respect voor de medemens en eerbied voor natuur en milieu" (Tijd schrift Ned. Fed. van Naturistenvereni gingen). Met andere woorden: naturisten zijn mensen, die er de voorkeur aan geven in hun blootje te zonnen en daarbij het le ven te betrekken. Zij streven naar een geZONd leven en alles wat daarbij komt kijken. Naturistenverenigingen verlan gen soms zelfs van hun leden, dat ze ten minste op haar terreinen zich onthou den van alcohol en narcotica. Naturisten gaan, als maar even de zon Fantasievol en lekker tafelen Anders dan andersl 's maandags SPECIALITEITEN RESTAURANT 't ahtu pastorickc Venrayse weg 5 Overloon tel. 04788-1733 schijnt, op hun eigen terrein uit de kle ren en zullen beslist niet buiten het afge schermde terrein in hun geboorte- kostuum rondlopen. Zij zullen zeker geen aanstoot en ergernis geven aan de genen, die andere gewoonten hebben dan zij. Naturisme in Nederland bete kent verbondenheid met de natuur, on derlinge saamhorigheid en wederzijds respect. Naturisten zijn beslist geen sex- maniakken, zoals tegenstanders van naaktrecreatie hen graag betitelen. Na de oorlog heeft in Nederland de naaktrecreatie een grote vlucht geno men. Momenteel zijn in Nederland 112 lokaties waar naaktrecreatie officieel is toegestaan, getolereerd wordt of in ont wikkeling is. Dat openbare naaktrecrea tie meer en meer ingeburgerd raakt, mag blijken uit het feit, dat op een tota le kustlengte van 250 km, de naaktre creatie op ongeveer 100 km mogelijk is. „De naaktrecreatie heeft zelfs een wet telijke basis. Ze is volwassen geworden. Dat legt ook verantwoordelijkheid bij de recreant: tact voor de blote, toleran tie bij de geklede (Ir. N.F.I. Schwarz, oud-lid van de Eerste Kamer voor D'66 in de Volkskrant van 8 augustus jl.) In lal van Nederlandse zwembaden hebben naturistenverenigingen een be paald uur toegewezen. Sinds enkele jaren wordt er in het Venrayse zwembad op zaterdagavond één uur ongekleed gezwommen, zonder dat dit ooit aanleiding tot protesten of excessen is geweest. AAN DE OSSENDIJK In het Kampeerplaatsenplan zijn di verse lokaties aangewezen, welke in aanmerking zouden kunnen komen voor recreatieve doeleinden. Binnen een boscomplex van 13 ha., gelegen in de omgeving van de Ossen dijk, wordt de mogelijkheid geschapen voor de aanleg van een naturistencam ping. Binnen deze 13 ha eventueel voor recreatie te bestemmen bosgebied, kan een bescheiden terreintje - hooguit 2 ha - nader worden uitgewerkt als bestemd voor naaktrecreatie. Dit terrein ligt erg afgelegen aan een landweg, langs de bosrand in de uiterste zuid-oosthoek van het grote boscom plex tussen Ysselsteyn, Merselo en Vre- depeel. Om precies te zijn ligt het hal verwege Kempkesberg en de Bakelsedijk en enkele honderden meters ten westen van de Ossendijk; 2'A km ten zuid westen van de kom van Merselo, op 700 meter afstand van het dichtstbijzijnde agrarische bedrijf aan de Peelweg, ruim 1 km van de Merselose Haag, 3 km van Ysselsteyn en 3 km van Vredepeel. GEEN GEMEENSCHAPSGELD Wat de gemeente doet - zo vernemen we ten gemeentehuize - is niets meer of minder dan het beschikbaar stellen van een bescheiden terreintje - legen vergoe ding uiteraard - waar leden van de natu ristenvereniging kunnen kamperen. Er is geen sprake van, dat er met gemeen schapsgeld een omheining zal worden aangelegd. Bij het bestemmen van het terrein voor naaktrecreatie stelt de ge meenteraad voorwaarden. Voor het aanbrengen van veranderingen aan het terrein (b.v. graven of bomen hakken) gelden uiteraard de gewone regelingen en vergunningen. Veronderstellingen dat broedplaatsen van b.v. roofvogels in gevaarkomen en dat de toekomstige bestemming nadelig is voor de wildstand zijn onjuist, aldus onze zegsman omdat de naturistencam ping slechts gelegen is op een klein ge biedje binnen een groot boscomplex. Er is geen sprake van, dat agrarische bedrijven belemmerd zullen worden in hun bedrijfsvoering. Het bemesten van landerijen is ook nu gebonden aan hin derwetsbepalingen en in het hoogsei zoen - wanneer de camping in gebruik is - wordt er toch al geen mest uitgereden. Gezien de doelstellingen zullen de na turisten zeker niet de natuur aantasten, zoals wordt gevreesd. Zij leven nl. in harmonie met de natuur. Ook visueel is er niets aan de hand, zo verzekerde men ons op het gemeentehuis. Naturisten blijven nu eenmaal binnen het door hen zelf afgerasterde bosgebied. STAND VAN ZAKEN Op dit moment is er geen sprake van een gedetailleerde uitwerking voor de inrichting van een naturistencamping op het bedoelde terrein. Wel is een aan vraag tot vestiging van een dergelijke camping ingediend. Op basis van het door de gemeente raad in juni jl. vastgestelde Kampeer plaatsenplan is deze aanvraag in studie genomen. Ten behoeve van de start van de procedure is het voorbereidings besluit tot wijziging van het bestem mingsplan Buitengebied genomen. Er is echter nog geen enkel besluit genomen tot definitieve vestiging van een natu ristencamping ter plaatse. Eerst na de uitwerking van de plannen wordt de in spraak geregeld en kan men bezwaren indienen en eventueel in beroep gaan bij de Raad van State. Tijdens de Wereldkampioenschappen te Whistier (Canada) heeft de 26-jarige Peter Stiphout uit Ysselsteyn, lid van fietscrossclub Flying Flies, het wereld kampioenschap behaald in de afdeling Cruisers 25 Verder behaalde de 9-jarige Patrick Claessens in de afdeling experts de kwart finale. Hij moest toen uitvallen na een val. De 13-jarige Harald Heidens uit Overloon behaalde de halve finale maar moest toen buigen voor het grote geweld van de Amerikaanse crossers. Zonder van de enorme inzet van de twee jongere deelnemers iets af te din gen moeten wij groot respekt hebben voor het doorzettingsvermogen van de kersverse wereldkampioen. En dat deed ook burgemeester Defesche, in gezel schap van de wethouders mevr. Poels- Peters en W. Claessens namens de Ven rayse bevolking. De voorzitter van de dorpsraad van Ysselsteyn, Harry Philip- sen, deed dat namens de Ysselsteynse bevolking. Burgemeester Defesche sprak ook een proficiat aan de gehele club want hel is geen kleinigheid tot de besten van de wereld te behoren. Er is daar veel trai ning en doorzettingsvermogen voor no dig. Peter Stiphout weet van doorzet ten. Eerst was hij in de bokssport en stapte later over naar de motorsport. Sinds enkele jaren heeft hij zijn motor ingeruild voor een milieuvriendelijke cross fiets en met succes. Het is voor Nederland, maar in het bijzonder voor Venray en Ysselsteyn een enorme reclame en als een tastbaar bewijs hiervoor bood burgemeester De fesche hem een oorkonde aan waarin het succes in Canada vastgelegd ligt. Laten wij nog eens even de successen van de laatste tijd op een rijtje zetten: Vorig jaar Europees kampioen. Tijdens het wereldkampioenschap in Japan werd geen succes behaald ten gevolge van een zware blessure. Dit jaar weder om Europees kampioen en nu dus we reldkampioen. Daarnaast heeft hij alle selectiewedstrijden gewonnen en nog 45 andere wedstrijden. Iets meer dan 24 uur nadat in Whist- Ier het wereldkampioenschap werd be haald maakte Venray zich op, om op waardige wijze Peter te ontvangen. De blaoskapel Rats d'r neve en een dertigtal fietscrossertjes begeleiden Peter welke in een open landdouwer gezeten was, in gezelschap van zijn verloofde en zijn va der, van de Paterskerk naar de Wieën hof. Hier werd hem een receptie aange boden. Het werd een triomftocht en het was Peter zelf welke op de van hem be kende spontane wijze aan het slot van zijn huldiging dankte: „Dit had ik niet verwacht. Vooral de kleine crossertjes, de blaoskapel, het college van burge meester en wethouders, het thuisfront en vooral „mijn eigen meid" wil ik be danken voor de steun". Maar van Peter Stiphout zullen wij nog wel meer horen want ook op het puntenklassement voor de Grand Prix staat hij bovenaan op de ranglijst. ^tlll OO IIKb, «8*]^[ vaco AUTOBANDEN ACCU'S SCHOKDEMPERS daarom AÉA* uw SPECIALIST NV ''llllllllllMt S BEERKENS BANDEN VENLO VENRAY HELDEN Straelseweg 23 Venlo 077-18347 Roggelseweg9 Helden Q4760-2163 Zuidsingel 6 Venray 04780-82374 DADERS DIEFSTAL VLAGGEN AANGEHOUDEN In de nacht van zaterdag op zondag rond omstreeks 1 uur kreeg de politie een melding binnen dat men bezig was vlaggen te ontvreemden van een pand in het centrum. De politie trof in het centrum twee mannen aan die in het bezit waren van de vlaggen. Het bleken twee in Laarbruch gelegerde Engelse militairen te zijn. Zij werden overgege ven aan de Koninklijke Marechaussee. KANGOEROE BIJ BOTSING GEDOOD: Een zevenentwintig jarige Venrayer kon zijn ogen niet geloven toen hij ontdekte, dat hij op de Overloonseweg een heuse kangoeroe voor zijn auto zag. Remmen baatte niet meer en het arme dier werd doodgereden Ook de politie stond er vreemd bij te kijken, gewend als zij is aan aanrijdingen met reeefi, koeien of desnoods paarden. Maar een dier, dat normaal in Australië thuishoort, doodrijden op de Overloonseweg, dat behoorde toch tot de grote zeldzaamheden. Uit het onderzoek bleek, dat het springend buideldier eigen dom was van iemand uit Over loon. Daar was het dier ontsnapt De eigenaar werd voor de schade aan de auto aansprakelijk ge steld, doch daarmee was de kous nog niet af. De bestuurder wilde n.l. graag de dode kangoeroe als „aandenken" houden als bewijs, dat hij inderdaad een botsing met een uitheems dier had gehad. De eigenaar was bereid afstand te doen en de Venrayer zal het dier laten opzetten als aandenken aan zijn uitzonderlijke aanrijding.... DIEFSTAL BROMMER Een 17 jarige bromfietsbezitter had zijn brommer bij onze drukkerij geplaatst. Bij terugkeer ontdekte hij dat de brommer verdwenen was. die werd later gedeeltelijk gesloopt elders terug gevonden. KLEDING UIT TENT ONTVREEMD Een inwoner van Heemskerk had zijn tent opgezet achter een woning aan de Beekweg. Bij terugkeer bleek dat uit zijn tent kledingstukken ter waarde van 450 gulden ontvreemd waren. HYPOTHEKEN 1 VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 7,8% - 15/20 jaar vast Een meesterlijk idee van meesterschilder Cor Paint. ledereen, die zelf kwast en roller wil hanteren vindt hier èn puike verf èn goede raad voor een aantrekkelijke prijs. poststraat (achter het postkantoor) telefoon 82810

Peel en Maas | 1985 | | pagina 1