DAT IS PAS TIEN JAAR GELEDEN. llIhpÜHMliHpilhiplliKllIllll Botanische tuin JAARVERSLAGEN - ACTUALITEIT DIKWIJLS ZOEK GEOPEND SERVICE-DIENST 04780 - 81350 meesterschilders in venray «li In elk woordenboek kan met het woordje komkommertijd" vinden, met als verklaring „slappe tijd in de journalistiek". Die komkommertijd heeft dan speciaal betrekking op de va kantiemaanden juli en augustus. Alle politieke activiteiten liggen dan vrijwel stil; alle sportverenigingen hebben hun programma's afgewerkt en wie er nog gaat vergaderen wordt voor gek versle ten. Kortom: er is voor een krante-man weinig of niets te beleven. Dat geldt zo wel voor de dagblad-journalist, als voor uw plaatselijke verslaggever die toch el ke week zijn kolommetjes vol moet ma ken. Sinds een aantal jaren hebben wij er een (goede?) gewoonte van gemaakt nog eens te gaan bladeren in Peel en Maas. van 10 jaar geleden (nu dus in 1975) om te kijken wat er destijds in de maanden juli en augustus zoal in Venray gebeur de. En ongetwijfeld zult U zich bij het le zen van de notities, die wij uit Peel en Maas van die maanden maakten, ver wonderd afvragen: is dat al tien jaar ge leden....? De tijd gaat snel. Custers Machinefabriek en construc tiewerkplaats b.v. leverde in Hilversum aan de PTT een compleet nieuw wagen park voor t.v.-straalverbindingen. Daarmee ging een Venrays produkt meewerken om kijkend-Nederland een goed televisiebeeld te geven. Juist voor de vakanties waren in de reeks rapporten over de leefbaarheid in de kleine kernen, die van Castenray, Oirlo en Merselo gereedgekomen. De rapporten over Vredepeel en Oostrum waren nog in bewerking. Die van de overige kerkdorpen verwachtte men nog datzelfde jaar gereed te hebben. Bekend werd gemaakt de nieuwe re geling die voorziet in een bijstand van schoolverlaters. Jongens en meisjes van- af 16 jaar, die de school hadden verla ten. en op 1 oktober nog geen werk had den kregen vanaf die datum een bijstandsuitkering van 34,45 per week. De gemeente kondigde enkele ver keersmaatregelen aan i.v.m. de sloop- en bouwwerkzaamheden aan het station van de Nederlandse Spoorwegen te Oostrum. Harry v.d. Locht, het PPR- gemeenteraadslid vroeg toen reeds in een aantal schriftelijke vragen naar de konsekwentie, die de uitbouw van het psychiatrisch Centrum Nijmegen, voor de Venrayse centra zou hebben. Een' niéuw bedrijf, id'é 'Xutó- Alarmdienst, werd opgericht door auto bedrijf van Haren, Topgarage en Auto- centrale Overloon. Tot de uitrusting be hoorde o.m. een kraanwagen die ge schikt was voor alle takel en bergings werkzaamheden. Bij de Rosmolen (in de Venrayse bos sen nabij Geysteren) werd een nieuw scheprad opgeleverd door het ANWB- werkkamp. Bouwmaatschappij Janssen heide de fundering voor de meterslange as waaraan het nieuwe rad werd aange bracht. De gemeente Venray financierde een en ander met 14.000,- Hein Emonts - de in Venray geboren Horstenaar - vooral bekend als plaatse lijk bureauhouder van de Voedselcom- missaris - was 25 jaar lid van provinciale stalen. Een ernstig verkeersongeval vond plaats op de Horsterweg nabij het Schoor. Een door L. Geelen bestuurde auto vloog uit de bocht en belandde te gen een boom. De chauffeur en de inzit tenden J. Janssen en W. Derks kwamen daarbij om het leven. De slachtoffers waren allen afkomstig uit Veulen. De Venrayse slagers adverteerden o.a. met magere runderlappen voor 6,40 per 500 gram (nu 9,-) de spek- lappen kosten toen 2,25 per 500 gram (nu 3,25) Braadworst 2,50 per 500 gram (nu 3,50). Op 84-jarige leeftijd overleed ten ge volge van een tragisch verkeersongeval Gerardus Wismans uit Heide. Het slachtoffer had zich vele jaren lang inge zet voor de organisaties van de boe renstand. Hij was begiftigd met de bronzen medaille in de orde van Oranje Nassau en de zilveren ere-penning van de LLTB. Hij was ere-voorzitter van de LLTB Heide. De gemeenteraad stelde ƒ117.000,- beschikbaar voor de reconstructie van de Matthiasstraat te Castenray. 18 Par keerplaatsen zouden er zó gemaakt wor den dat er ook nog een fatsoenlijk ker misterrein zou overblijven. B. en W. besloten een boomchirurg in te schakelen om enkele zieke bomen in de omgeving van boerderij Jenniskens in 't Brukske te kunnen behouden. Boerderij (als jeugdhuis) en de oudere bomen wil men handhaven in het plan. Nu, tien jaar later, is de boerderij al lang verleden tijd. Drie bomen hebben het oude Brukske overleefd. In diverse regionale Duitse dagbladen werd de loftrompet gestoken over het muzikale optreden van het Venrays mannenkoor in Lahnstein am Lahn. De gemeenten Venray en Vierlings beek besloten verkeerstellingen te hou den op de Overloonseweg c.q. Venray- seweg, om de noodzaak van een fietspad aan te kunnen tonen. Ook zou worden bekeken of beide ge meenten samen konden werken bij de realisatie van een kleedlokaal op het voetbalveld te Holthees. In het sociaal jaarverslag van Inalfa zei de directie dat de oliecrisis het be drijf voor grote problemen heeft gesteld; 1975 zal een slecht jaar worden voor het bedrijf. De werkplaats van hel Werkvoorzie ningsschap Venray e.o. aan de Smakter- weg en het administratief Dienstencen trum aan de Merseloseweg werden offi cieel in gebruik genomen door minister Boersma. Tevens werd het vierde lustrum van het Werkvoorzieningsschap gevierd en het eerste lustrum van het Dienstencentrum. 15.000,- hadden de Venrayse be jaarden bijeengebracht voor de missie van Zuster Fernanda in Kediri, op Java. Speeltuin cq recreatieoord Vlakwater was nog steeds voor de jeugd open. En- treekaarten voor het hele gezin en voor het hele seizoen kostten 20,-. Losse entree tot 14 jaar/ 1,-daarboven 1,25 Zowel in de gemeenteraad van Vier lingsbeek als in die van Meerlo- Wanssum maakte men zich druk over het tracé van de aan te leggen Rijksweg 73. Vrij onverwacht werd de staatssecre taris van volksgezondheid geadviseerd in te stemmen met de bouw van een observatie- en opnamekliniek bij St. Servatius Venray. Maar dan moest me teen een begin worden gemaakt met een geheel nieuwe inrichting in Venray. Dan kunnen de verouderde paviljoenen en woongelegenheden worden gesloopt of een andere bestemming krijgen. Het centrum zelf zou naar de eisen van de tijd dienen te worden ingericht. Op 82-jarige leeftijd overleed Pater dr. Otgerus Janssen die 40-jaar als le raar latijn aan het Venrayse Gymnasium I.C. verbonden was. In die tijd schreef hij ook Latijnse studieboeken en een oud-latijns woordenboek. Hij enta meerde in Venray de schaakkunst en was een der eersten die van het zwem bad in de Maas zeer regelmatig gebruik maakte. Het aannemingsbedrijf Verhoeven kreeg toestemming in de Dr. Poelsstraat een nieuw kantoor te bouwen, hoewel de bestemming in die straat feitelijk wo ningbouw was. Maaj:,.omdat de buurt helema^Lgeen bezWaaPhad, wilde ook de gemeente niet achterblijven. Het werkloosheidspercentage van Venray (8%) was een van de hoogste in Limburg. In hel maandelijks overzicht tekende de redaktie aan, dat in onze ge meente het aantal arbeidsplaatsen in de landbouw met 10% was gedaald. Het aantal arbeidsplaatsen in de nijverheid (industrie) was echter met 10% geste gen. De drumband van fanfare Ons Ge noegen uit Oirlo behaalde op het Bond- sconcours te Meerlo 209 punten. Het hoogste aantal van het gehele concours. Amak bv adverteerde o.a. met „rui me halfvrijstaande herenhuizen met 4 ruime slaapkamers aan de Sambastraat" in aanbouw door het aannemingsbedrijf Verhoeven. Koop som v.o.n. 97.750,- totale rijkssubsi die 19.000,- In de Venrayse pluimveehouderij (ca 1,3 miljoen kippen) was het pure ellende wat de klok sloeg. De eierprijzen bleven onder de 2,20 per kg, met als treurig dieptepunt de voorbije maand mei: 1,58 per kg. In Meerlo nam J.H. Hofmans afsc heid als secretaris van de gemeente, die 8 jaar deze funklie vervulde. Hij werd gemeentesecretaris te Cuyck. Pater dr. J. Peters (thans Pastoor te Geysteren) kreeg de hoge Spaanse on derscheiding „Pro Merito" als officiële erkenning voor alles wat hij voor de Spanjaarden in ons land heeft gedaan - en nog doet!. De regering wilde de provincie Lim burg opdelen in twee nieuwe provincies: Noord- en Middenlimburg met Venlo of Roermond als hoofdstad en Zuidlim burg met Maastricht als hoofdstad. Venray zou de nieuwe gouverneur moe ten leveren - zo werd gefluisterd. In Brukske zou de openbare school De Hommel van start gaan met 23 leer lingen, verdeeld over 4 klassen. De gemeente gaf aan de PLEM op dracht tot het plaatsen van 8 lichtpunten op de kerkdorpen - uitbreiding dus van de straatverlichting Autobedrijf van Haren bood 7 Ford Granada Ghia's aan, afkomstig van het Koninklijk huis. In de eerste helft van augustus ver trokken 21 zusters uit „Jerusalem" naar elders. De meeste van hen hadden meer dan 50 jaar in het het klooster Je rusalem geleefd. Slagerij Goumans in de Patersstraat bestond 75 jaar en dal werd „gevierd" met speciale aanbiedingen. Op bijna 91 jarige leeftijd overleed Jean H.W. van den Munckhof, drukker- uitgever van Peel en Maas. Een bevoorrecht man, die tot op hoge leeftijd niet alleen actief kon blijven, maar zich ook jong genoeg bleef voelen om de snelle ontwikkelingen van zijn ge boorteplaats - van „zijn" Venray - mee te beleven en te ondergaan. Mixed Hockey Club Venray vierde haar 20-jarig bestaan met een groots op gezet toernooi dat zo'n 800 actieve hoc keyers naar Venray trok. PLEM, Waterleidingsmij en Limagas hebben defenitief besloten een gezame- lijk voorlichtingscentrum in te richten in het Past. Wijnhovenpark (Info 3). De 97 leden van Fanafare St. Cathari- na, Leunen, Veulen en Heide gingen uit gebreid feestvieren bij het 55 jarig bestaan van hun vereniging. De wandelsportvereniging St. Christoffel verwacht op haar „derde lustrum wandeltocht" zeker 1500 deel- De gemeente ging over tot hel uitrei ken van Bejaardenpaspoorten, de be kende PAS 65. Behalve als legitimatie bewijs is PAS 65 goed voor redukties bij tal van evenementen. R. en W. kozen definitief voor het Groenewoldsepad als lokatie voor de nieuw te bouwen LOM school. De fokvereniging Noord Limburg bestond 60 jaar, terwijl de heer J. Jen niskens 25 jaar secretaris van deze in stelling was. Bij gelegenheid van het 60- jarig beslaan werd een jublileumfokdag georganiseerd, samen met de bond van zwartbond- fokkers. De verbouwing van de schouwburg werd drie ton duurder dan geraamd. Eerder was de gemeenteraad al gecon fronteerd met het feil dat bij de verbou wing van Jerusalem tot raadhuis de kosten de pan uitvlogen. Een en ander zeer tot ongenoegen van de verschillen de raadsleden. Voor de tweede maal werd besloten in Venray een taptoe te organiseren, als af sluiting van het zomerseizoen. In Merselo vierde pater Arts msc zijn gouden priesterfeest. Bij de gelegenheid van de officiële in gebruikname van het verbouwde „Inte- rieurbedrijf Thomassen" werd een heu se ballonvaart georganiseerd. En met een bezoek van Minister van Doorn van CRM - die speciaal met de wijk- en dorpsraden kwam praten over de kleine kernen, werd de zomer 1975 definitief afgesloten. TIJDENS DE BOUWVAKVAKANTIE Om U in noodgevallen tijdens de bouwvakvakantie van dienst te kunnen zijn is onze op alle werkdagen bereikbaar onder nummer bouwbedrijf Verhoeven Venray bv Dr. Poelsstraat 10, 5802 AX Venray Telefoon 04780-81350 cor reijnders onderhouds- en kleurenadviseur dr. poelsstraat 14 telefoon 82810 Naar men mag aannemen zal in Over loon op zeer korte termijn worden over gegaan tot het inrichten van een Bothanische tuin. De gemeenteraad van Vierlingsbeek gaf namelijk vorige week een start/inrichtingssubsidie van 10.000,— voor dit doel. Bovendien gaf men aan de Stevensbeekseweg 1 ha. landbouwgrond in pacht voor de sym bolische prijs van ƒ1,—. Reeds in 1980 werd begonnen met de aanleg van een kwekerij voor de botha nische tuin. Dat was een initiatief van de Natuurvereniging Overloon de latere natuurvereniging „Tussen Peel en Maas". Intussen heeft men een stich ting Botanische-Tuin geformeerd, die met ca. 12 aktieve leden de schouders onder het vele werk gaat zetten. Bij deze Botanische Tuin (plantentuin of heemtuin zo men wil) zal gestreefd worden naar de instandhouding en waar mogelijk vergroting van de ruimtelijke verscheidenheid aan groeiplaatsfakto- ren. Hierbij valt te denken aan de aanleg van reliëf, het opbrengen van bepaalde grondsoorten, de aanleg van waterpartijen en het scheppen van mikroklimaten. Deze tuin zal te karaktiseren zijn als een heemtuin, hetgeen overigens niet wil zeggen dat er geen uitheemse soorten in de tuin zullen worden opgenomen. Met name in de Japans /Chinese tuin, de Rhododendron/Azaleatuin, het Rosa rium en Exotentuin zullen veel uitheem se soorten aangeplant moeten worden. Een heemtuin is het best te karateri- seren als een kunstmatige nabootsing in een klein bestek, van een aantal voor onze streek of voor ons land kenmer kende terreintypen. Eigenlijk is het een kunstmatig reservaat of reservoir van zoveel mogelijk plantensoorten. De tuin probeert weer te geven hoe de wilde flora in elkaar steekt, kan laten zien hoe de mens gebruik heeft gemaakt van de plantenwereld en ook laten zien hoe men met onze wilde, maar ook gekul- tiveerde flora omgaat. Het zal duidelijk zijn dat de aanleg van een Botanische Tuin niet zo maar iets is van een stelletje enthousiastelin gen. Dat weerspreekt alleen al de hoge gemeentelijke subsidie. Ongetwijfeld zal het werken in een dergelijke tuin, bij het steeds meer toenemen van de vrije tijd, bijdragen aan het zinvol besteden van die tijd. Anderzijds krijgt het geheel een educatieve (opvoedende - voorlich tende) taak, óók in schoolverband bij voorbeeld. Maar ook het recreatief verblijven in een dergelijke aangelegde tuin mag men niet onderschatten. Een Botanische Tuin kan zelfs voor de toeristische ontwikkeling van een plaats of gemeente erg belangrijk zijn. De aanleg in Overloon zal wat dat be treft een bezoek aan het Oorlogsmu seum kunnen kompleteren. Ook uit het verblijfstoerisme waarvan Overloon toch ook 'n graantje meepikt, mag men een gerede belangstelling voor deze tuin verwachten. De ruimere belangstelling laat ver wachten, dat het projekt geen Over- loonse aangelegenheid alleen zal wor den. Wij verwachten zelfs dat een daadwerkelijke belangstelling uit Ven ray niet zal worden versmaad. De aanleg zal geen eenvoudige taak blijken te zijn. Er gaat erg veel werk en geld inzitten, terwijl de voltooiing vele jaren op zich zal laten wachten. On danks de vrij grote subsidie en de eigen bijdragen van de leden mag men niet verwachten dat de te verrichten werk zaamheden in loondienst kunnen wor den uitgevoerd. Het zal veel vrijwilli gerswerk worden mogelijk een werk- lozenprojekt met behoud van uitkerin gen. Wie daar interesse in heeft kan eens bij de Stichting gaan informeren (04788 - 1336). De tuin heeft, zodra de aanleg van start gaat, behoefte aan 6 tot 8 vrijwilligers. Overigens wil men vanaf 1 oktober elke week een puzzel plaatsen in Peel en Maas en het Boxmeeres Weekblad. Oplossingen dienen met 'n extra post zegel te worden ingezonden om voor 'n prijs in aanmerking te komen. Maar daar komen we t.z.t. nog nader op terug. Jaarverslagen zijn bedoeld om ver slag te geven over het (afgelopen) jaar. Maar als die jaarverslagen ruim zes maanden na het verstrijken van het verslagjaar op tafel komen, dan is de aktualiteit dikwijls zoek. Het is allemaal weer te lang geleden.... Veel dingen zijn in die zes maanden al weer lang achter haald.... Het is oud-nieuws geworden. Maar toch - nadat we onlangs iets publiceerden uit het jaarverslag van de politie - kregen we intussen nog een vijftal jaarverslagen aangeboden. Wij zullen heel in het kort en zeker onvolledig daaruit enige toch nog interessante gegevens noteren. Veilig Verkeer Venray De afdeling Venray van Veilig Verkeer Nederland blijkt uit z'n jaar verslag vooral educatief/voorlichtend te zijn geweest. Dat kwam o.m. tot uit drukking in een campagne voor veilig- heidsinspekties van o.m. vrachtwagens, maar ook door een kleurwedstrijd voor de fietsende jeugd (fietser laat je zien). In 1984 mocht de schooljeugd ver- keersproeven afleggen. Jammer genoeg kon die aktie, vanwege het gebrek aan geld, dit jaar niet worden herhaald. De verkeersvoorlichting aan de jeugd vond plaats bij alle onderwijsinstellin gen: van kleuter- tot voortgezet onder wijs. Een week lang bezocht het Mobiel informatiecentrum enkele Venrayse scholen van voortgezet onderwijs. Ook hier spelen de financiën een rol, waardoor deze instructiebus hier niet kan doorgaan met z'n voorlichtende en onderwijzende taak. Het educatie optreden van de afde ling Venray kon men ook constateren op de braderie, maar ook op voorlich tingsavonden van verschillende vereni gingen. Zelfs de bejaarden mochten vol doende informatie en documentatie over veilig verkeer ontvangen. Ook bij de invoering van de blauwe zone in Venray-centrum was de afdeling Venray betrokken. Samen met Rank Xerox en ons weekblad werden enkele duizenden informatiepakketten (inclu sief parkeerschijf) uitgereikt. De schoolbrigadiers werden in het verslagjaar „gelegaliseerd". Venray telt 250 damen en heren als ouder-briga- diers en meer dan 150 jeugdverkeersbri- gadiertjes. Tot slot nog een aantal slogans, die Veilig Verkeer Nederland het vorig jaar lanceerde, maar die feitelijk ook nu nog hun waarschuwende zin niet hebben verloren: „Wie rijdt er vanavond?" „Voor de bocht gas terug" „Bij twijfel niet inhalen" „Autogordels, altijd, overal" - „Alcohol in het verkeer, al gauw 'n misdaad" Gezinszorg Het wergebied van de Stichting Ka tholieke Gezinszorg Noordelijk Lim burg, omvat behalve de gemeente Venray, ook de gemeenten Meerlo- Wanssum, Broekhuizen, Grubbenvorst, Bergen, Gennep en Mook-Middelaar. Uiteraard is Venray daarvan de grootste gemeente en „levert" 40% van het totale aantal inwoners van Noord-Lim burg. De in het verslagjaar aangekondigde en afgeronde „hulp op maat" is per 1 januari van dit jaar van start gegaan. „Hulp op maat" betekent dat hulp flexibel geboden moet kunnen worden, op die momenten dat er behoefte aan bestaat. In de loop der jaren is het aantal aan vragen om hulp vrij constant gebleven. Voor gezinszorg kwamen b.v. in 1981 367 aanvragen binnen tegen 369 het vorig jaar. Voor de bejaardenzorg waren deze cijfers 163 tegen 169. Niet altijd konden de aanvragen worden gehonoreerd. Zo blijken er van de 550 afgehandelde aanvragen 139 (25%) niet in de hulp zijn opgenomen. Bijna in de helft van de gevallen was dat omdat de cliënt een eigen of andere op lossing had gevonden. In 12 gevallen speelde de hoogte van de (eigen) finan ciële bijdrage een rol. En dat zou feite lijk toch niet voor mogen komen. In 39 gevallen was geen of onvol doende indicatie aanwezig om hulp te verlenen. En in 15 gevallen was geen hulp beschikbaar Opmerkelijk is, dat gezinszorg werd verleend in gezinnen waar in 2 van de 3 gevallen de huisvrouw aanwezig was, maar voor bijna de helft van de gevallen door tijdelijke ziekte hulp in de huis houding nodig had. Daar waar gezinszorg werd verstrekt in gezinnen waar de huisvrouw afwezie was. was voornamelijk tijdens opname in 'n ziekenhuis of andere instelling. In bijna de helft van de gezinnen waar hulp verleend werd was het jongste kind boven de 6 jaar. Gezinszorg blijkt het minst nodig te zijn voor perioden korter dan 14 dagen. In de praktijk blijkt dat de meeste zorg zich uitstrekt over een periode van 14 dagen tot 2 maanden. Dan zakt het aan tal gevallen waarin hulp nodig is tot 6 maanden en tenslotte tot \2Vi% van de totale gezinszorg voor gevallen die lan ger dan 6 maanden duren. Duidelijk anders is het gesteld bij de bejaardenzorg. Daar wordt slechts zel den hulp verleend welke korter duurt dan twee maanden. In 64% van de ge vallen is zelfs langer dan 6 maanden hulp nodig. Opmerkelijk is, dat in de gemeente Venray (40% van het werkgebied) in z'n totaliteit méér hulp gevraagd wordt dan waarop men feitelijk procentsgewijze „recht" had. Vooral in de gezinszorg komt dat sterk tot uitdrukking. De be jaardenzorg vraagt in Venray minder dan 40% van de totale hulp, maar toont de laatste jaren toch een duidelijke groei. RIM Het werkgebied van het „Regionaal Instituut voor Maatschappelijke dienst verlening Noordelijk Limburg" komt vrijwel overeen met dat van „de gezins zorg". Alleen de gemeente Sevenum is nog aan dat werkgebied toegevoegd. Het is dan ook helemaal niet vreemd dat een werkgroep in het leven werd geroe pen om na te gaan of nauwere samen werking of samengaan van beiden in stellingen mogelijk is, want niet alleen het werkgebied vertoont veel over eenstemming; ook de doelstellingen on derling. Die van het RIM beogen een bijdrage te leveren aan het welzijn van de bevolking in de regio Noordelijk Limburg. Het RIM wil dit doen door het in stand houden en uitvoeren van het algemeen maatschappelijk werk als basisvoorziening in zijn diverse bestaan de vormen. Het RIM is gevestigd in de Clockert, maar heeft ook „bureaux" in Horst en Gennep. In onze korte samenvatting van hei jaarverslag beperkten we ons tot het bureau Venray. De hulpverlening op 't bureau Venray speelt zich gedurende het gehele jaar door af tegen de achter grond van een voortdurend toenemend aantal diensten, waarbij die met per soonlijke problemen het grootste deel vormen. Niet minder belangrijk zijn de relatieproblemen. Op de derde plaats komen de Financiële problemen, ge volgd door problemen inzake de huis vestiging. De groei van de wijk Landweert drukt in het bijzonder op de maatschappelijk werkster die daar 12 uur per week werkt in het wijkgezondheidscentrum. De meeste tijd besteed ze aan direct of indi rect cliëntenwerk. Door de bezuinigin gen blijft er nauwelijks nog ruimte voor het ontwikkelen en opzetten van meer algemene zaken zoals: preventie, hulp aan risicogroepen etc. Het vorig jaar werd in Landweert door 39 mensen hulp gevraagd bij de maatschappelijk werkster van het wijk gezondheidscentrum. Ook werden 50 mensen uit die wijk door maatschappe lijk werkers in de Clockert geholpen. Dat is een groot aantal - 3,7% van de wijkbewoners - Voor Venray zelf is dat percentage 1.8%. Het aantal uren (12) per week, die de maatschappelijk werkster in het Landweertse Gezond heidscentrum werkt is niet voldoende om de vraag op te vangen. Psychiatrisch Centrum In het keurig uitgevoerde jaarverslag van het Psychiatrisch Centrum Venray (PCV) klinkt op verschillende plaatsen de zorg door over de capaciteitsafbouw van de lokaties in Venray, ten bate van de uitbouw van het Psychiatrisch cen trum Nijmegen, die de komende jaren zal plaatsvinden. In bijzonder het daar toe te voeren personeelsbeleid (vermin dering van arbeidsplaatsen) stelt zware eisen aan de organisatie. De jaren 1983 en 1984 kunnen in de annalen van het Psychiatrisch Centrum Venray het best worden genoteerd als de jaren van de grote veranderingen. Voor een niet gering deel is dat toe te schrij ven aan het vertrek van een vrij groot aantal medewerkers in sleutelposities. Daarbij sprongen het vertrek van drie van de vijf directieleden en het afscheid van verschillende psychiaters, voor wie nauwelijks vervangers te vinden waren het meest in het oog. In de lokaties St. Anna en St. Servati us gaat de zorg voornamelijk uit naar psychische patiënten samen 1216. De lo katie St. Paschalis is bestemd voor de verslaafdenzorg, met name mannelijke en vrouwelijke alcohol-verslaafden; ook voor geneesmiddelen -afhankelijkheid. Daar bestond het aantal patiënten uit 33. In Nieuw Spraeland vindt verzor ging plaats van gedragsgestoorde zwakzinnigen. Hun aantal was einde 1984 207. Binnen het PCV bestaat al verschil lende jaren een socio- en psychothera peutisch gerichte afdeling voor adole scenten en jongvolwassenen. Deze kli niek heeft 10 bedden en neemt jongeren op van 16 tol uiterlijk 24 jaar. De kli niek is ondergebracht in een voormalige dokterswoning t.o. de lokatie St. Serva tius. In St. Anna en St. Servatius werden vorig jaar 517 patiënten ontslagen en 601 patiënten opgenomen. Bij St. Pa- scalis waren die cijfers 69 ontslagen en 68 opnamen. In Nieuw Spraeland kwa men 31 nieuwe patiënten binnen en ver trokken er 30. Rank Xerox In het sociaal jaarverslag van Rank Xerox schrijft president-directeur Ir. W. Sonneborn, een enthousiast en opti mistisch voorwoord, dat o.i. het sociaal jaarverslag volkomen dekt. Wij volstaan dan ook met een weergave van dat voorwoord. In 1984 heeft RXV laten zien waartoe het werkelijk in staat is. Een compli ment voor iedereen die daaraan heeft meegewerkt. De inzet, het enthousiasme maar vooral ook de bereidheid om geza menlijk de nieuw ingeslagen weg te vol gen zijn de basis geweest voor het suc ces. Terugblikkend naar 1983 en 1981 mag gesteld worden dat de strategische be leidsbeslissingen van toen, welke grote offers hebben gevraagd van het gehele personeel, het beoogde doel, de basis te leggen voor de continuïteit van onze vestiging in Venray, hebben mogelijk gemaakt. Maar het optimaliseren van de orga nisatie rijkt verder. Grote investeringen zijn er gedaan om de kwaliteit en de capaciteit van de di verse produktieprocessen te verbeteren en te vergroten. Te denken valt hier aan het „Just in Time"-concept, dat niet al leen eisen stelt aan de toeleveranciers van materiaal en diensten, maar ook aan de materiaalstroom binnen het be drijf met betrekking tot opslag, aanleve ring van onderdelen in de produktieaf- delingen en de distributie van eindpro- dukten en reserve onderdelen naar de meeste landen van de wereld. Al deze ontwikkelingen eisen 'n voor durende scholing en bijscholing van het personeel en zelfs meer dan dat. RXV zal voorop moeten blijven lopen zodat richting gegeven kan worden aan nieu we technologische ontwikkelingen. Het is een grote uitdaging om in een tijd waarin door de hiervoor genoemde ontwikkelingen de produktiecapaciteit meer toeneemt dan de vraag, de conti- nuiteit van werkgelegenheid te realise ren. RXV is ervan overtuigd dat dat kan. Daarvoor is de volledige inzet van ieders capaciteiten nodig. Als men in staat is deze capaciteiten te bundelen en te delen, dan zal men pas echt ervaren waartoe RXV met zijn allen in staat is. Voor alle OPLEIDINGEN Uw schoolboeken leverancier van den munckhof Grotestraat 68 Venray Telefoon 04780-82727

Peel en Maas | 1985 | | pagina 9