Geen naturisten camping aan de Ossendijk? STEEDS MEER FIETSVAKANTIES t een Nederlands (wereld)-record Bouw voorschriften eenvoudiger? Groene Kruis start Ergotherapie in Noord-Limburg SV VENRAY- FC GRONINGEN „De Schout" woonmode in 't Schoutenstraatje Van Vollenhoven op de zesmiljoenste 'n riks en 'n duppie DOE ER ALLES AAN! landbouwers en dorpsraad protesteren In zijn vergadering van dinsdag 25 juni j.l. heeft de gemeenteraad o.m. be sloten een 13 ha. groot bosgebied, tus sen Ossendijk en de Peelweg, aan te wijzen als campingplaats voor naturis- tische recreatie. Omdat op dit terrein (nog) geen re creatiebestemming lag, moest het Be stemmingsplan Buitengebied gedeelte lijk aangepast/herzien worden. Het voorbereidingsbesluit daartoe ligt daar om vanaf het begin deze maand voor eenieder ter inzage in het gemeentehuis. In de Merselose dorpsraadsvergade ring werd dit raadsbesluit bekritiseerd, waarbij bleek dat veel landbouwers met gronden of gebouwen rond de Ossen dijk reeds bij de gemeente hadden ge protesteerd. Zij verwachten overlast voor hun veestapels en het teloorgaan van het landschappelijk karakter. Een naturistencamping daar zou ook elke andere vorm van recreatie zelfs het wandelen onmogelijk maken. Grote vraagtekens zetten zij bij de kosten die gemaakt moeten worden om het terrein af te rasteren. Voor zo'n 80 leden is een - circa 1400 meter lange omheining on betaalbaar. Moet daar de gemeenschap voor opdraaien? Inmiddels is een handtekeningenaktie gehouden, waarbij zo'n 45 bewoners uit de directe omgeving bezwaar maken tegen het naturisten-kampeerterrein. De Dorpsraad is het er ook niet mee eens dat voor een dergelijke nieuwe kleine club, als de naturisten zijn, zoveel gedaan wordt, terwijl andere ver enigingen met veel meer leden minder subsidie krijgen. Een landbouwer die voor veel geld en goede woorden water en electro naar zijn nabij gelegen nieuwbouw wist te krijgen, vreest dat straks de naturisten gaan profiteren van de grotendeels door hem betaalde kosten en dat vindt hij niet eerlijk. Ook enkele jagers hebben een protest ingediend omdat door de camping hun jachtgebied verkleind wordt, waar geen vervangend terrein tegenover staat. Op de hierbij geplaatste tekening is het betreffende terrein aan de Ossendijk met een pijl aangegeven. Ook is ingete kend de mogelijke campingplaats aan de Peelweg, tegenover de aansluiting met de Beekweg. Verder is er in dit gebied nog een lokatie gereserveerd voor natuurkamperen (niet te verwarren met naturistisch kamperen) aan de Kuulenweg, ten noorden van de Beek- weg. Het aantal voorschriften op het gebied van woningbouw zal drastisch worden verminderd. Minister Winse- mius van Volkshuisvesting heeft de plannen om flink in de regels te snoeien vastgelegd in het wetsvoorstel Herzie ning Woningwet. In de nieuwe wet wordt een reeks bouwwerkzaamheden vrijgegeven, zo dat niet langer toestemming van b. en w. vereist is. Onder de voorgestelde vrije bouw werken vallen onder andere dierenver blijven, dakramen, kleine dakkapellen en afdakjes. Maar ook verkeersborden, verkeerslichten, centrale antenne-in richtingskastjes, telefooncellen, zonne wijzers, tuinkabouters en erf- en terreinafscheidingen vallen eronder. De vereenvoudigingen betreffen ook de bouwverordening, normen- en kwa- litei tsverk lari ngenbouwvergunningen &?ekw 29, en de andere aanschrijvingen tot woningverbetering. Doel is onder meer tal van onzeker heden bij de betrokkenen bij de bouw werken, alsmede vertragingen die er het gevolg van zijn, uit de weg te ruimen. De voorgestelde wetsherziening schept in het kader van de kwaliteits beheersing de mogelijkheid bouwwer ken stil te leggen wanneer de opdracht gever een andere aannemer heeft aangetrokken zonder de gemeente in kennis te stellen. In het wetsvoorstel is sprake van een uiterste termijn van drie maanden bij de aanvraag van bouwvergunningen. Om procedures te versnellen zal, als b. en w. voor het verstrijken van die termijn geen beslissing hebben geno men, en de aanvrager daarover niet door het college is ingelicht, de vergunning als verleend moeten worden beschouwd. Overeenkomstig de aan vraag mag dan worden gebouwd. Het voorstel is nu naar alle betrokken adviesinstanties gestuurd. Minister Winsemius wil het stuk vóór de verkiezingen in mei volgend jaar als afgerond voorstel tot wetsherziening bij de Tweede Kamer indienen. Op 1 juli jl. is het Groene Kruis, in samenwerking met de Nederlandse Ver eniging voor Ergotherapie, gestart met het experiment Ergotherapie in de Eerste lijn. In Limburg loopt het project in het werkgebied van de regio nale verenigingen Horst e.o., Noord- Limburg en Venray e.o. Wat is Ergotherapie? Ergotherapie is een paramedisch beroep gericht op het behandelen van mensen met een lichamelijke of geeste lijke stoornis. De ergotherapeut oefent de patiënt o.a. door middel van spel- en leeraktiviteiten, met het doel de patiënt zo goed mogelijk te laten functioneren in leef-, woon- en werkomstandighe den. Waarom komt de ergotherapeut bij de patiënt thuis? Tot nu toe waren ergotherapeuten onder meer werkzaam in ziekenhuizen en revalidatiecentra. In het verleden namen de wijkziekenverzorgenden en wijkverpleegkundigen werkzaamheden van de ergotherapeut over als de patiënt naar huis ging. Het is nu de bedoeling te onderzoeken of de ergotherapeut ook in de thuissituatie kan werken. Alleen na verwijzing. Behandeling door de ergotherapeut kan uitsluitend plaatsvinden na verwij zing door de huisarts of de specialist. Wijkverpleegkundigen en wijkzieken verzorgenden kunnen alleen het advies inwinnen van de ergotherapeut. Na de verwijzing begint de ergo therapeut met het verzamelen van informatie door gesprekken te voeren met alle betrokkenen. Verder observeert de ergotherapeut de patiënt bij zijn aktiviteiten. De ergotherapeut stelt zijn behandelingsplan op aan de hand van aktiviteiten van het dagelijks leven zoals wassen, eten, aankleden, werk en hobby. Waar nodig adviseert hij aan passingen in de woning en het gebruik van hulpmiddelen. Wie komen in aanmerking voor ergotherapie? Patiënten die op enigerlei wijze beperkt zijn in hun dagelijks functio neren komen in aanmerking voor ergo therapie. Daarbij valt onder andere te denken aan mensen met ernstige reuma, rugklachten enz. Aan behandeling door de ergotherapeut van het Groene Kruis zijn voor de patiënt geen kosten verbonden. Meer informatie? Voor meer informatie kunt U terecht op het plaatselijk wijkgebouw van het Groene Kruis. Het secretariaat, onder gebracht bij de Regionale Vereniging het Groene Kruis Horst e.o. is elke werkdag bereikbaar tussen 9.30 en 12.30 uur, telefonisch onder nummer 04709-4444. Via het secretariaat kunt U in contakt komen met mevr. J.G.M. Wiechert- Clevers, die als ergotherapeute kantoor houdt te Horst, of de heer H.J. Aarts, die als ergoterapeut het kantoor Bergen bemant. Beiden bedienen de regio Venray. situatie in venray Reeds vorig jaar is het afgeven van bouwvergunningen voor een aantal kleine bouwwerken zeer vereenvoudigd. In veel gevallen kan men al een vergunning krijgen door betaling van een tientje. Men moet echter niet vergeten dat de Welstandscommissie niet is, en ook niet wordt afgeschaft. Alle bouwwerken (en dat in de ruimste zin) die van de openbare weg af gezien kunnen worden, moeten de goedkeu ring hebben van de welstandscommis sie. Dit heeft o.a. in Landweert wel eens tot wrevels geleid. De binnenterreintjes zijn namelijk allemaal gelegen aan een openbare weg. Wie dus een schutting wilde plaatsen, moest een goedkeuring hebben. Dat viel niet altijd in goede aarde.... Overigens heeft men bij elk bouwwerk - hoe beperkt van omvang ook - rekening te houden met de belangen van zijn buurman. De voor stellen van de minister zullen misschien uiteindelijk wel tot vereenvoudiging leiden, maar zonder meer alle voor schriften overboord zetten, zal er beslist niet bij zijn. Bij het 40 jarig bestaan van SV Ven ray speelt het eerste team op woensdag 31 juli a.s. een Erewedstrijd tegen Fc. Groningen 1. De wedstrijd wordt gespeeld op het hoofdveld ,,De Wieën" om 19.30 uur. Een kwartier voor aanvang van de wedstrijd zullen vier parachutisten in het Sportpark ,,De Wieën" landen. Op 700 m hoogte wordt vanuit de Cessna 182 eerst een strook papier, de z.g.n. streamer uitgegooid, waardoor de sprin gers hun afspringpunt kunnen bepalen. Indien de bewolking het toelaat stijgt het vliegtuig naar 2 km, waarna de springers een vrije val van 30 seconden kunnen maken. Zij openen hun para chute als de snelheid is toegenomen tot zo'n 200 km per uur. Daarna zullen zij proberen een preci sie landing te maken in de middencirkel. Van de sponsors die deze sprongen mo gelijk hebben gemaakt zal een vlag door de para's worden meegevoerd. Deze sponsors zijn: Fa. Arts Nooyen, Levi's Dealer. Ford garage van Haren. Spaarbank Limburg. NCB Bank Ven ray. Eén van de para's zal de wedstrijdbal mee naar beneden brengen en op het terrein aan de scheidsrechter overhandi gen. Vorige week donderdag hebben Luc Hageman en Carol Gerards een eigen zaak in woonmode geopend in 't Schou tenstraatje. Beiden hebben jarenlang er varing opgedaan in het bedrijfsleven en vonden nu de tijd rijp samen zelfstandig te gaan opereren. Woonmode is mis schien een vreemd woord maar het be helst o.a. textiel voor de badkamer, huishoudtextiel, keukentextiel, slaapka- mertextiel, tapijten, gordijnen, sierkus- sens, douchegordijnen, siermatten, dek bedden, een aan de universiteit ontwik keld hoofdkussen voor mensen met nek- en rugklachten, leuke cadeautjes zoals schilderijen, servethoudertjes, keuken meubeltjes, kortom alles wat met de aankleding van het huis te maken heeft. Het nieuwe Venrayse bedrijf is bo vendien gespecialiseerd in bedden, en brengen een compleet assortiment voor iedere beurs. „Een moderne zaak met ouderwetse service". Dat is het devies van De Schout Woonmode. „Er is duidelijk be hoefte bij de mensen aan betere spullen. Dat stukje markt willen wij opvullen: goede spullen leveren voor een redelijke prijs", aldus de heren Hageman en Ge rards. ledereen gaat op zijn eigen manier met vakantie, maar er zijn toch wel bepaalde trends waarneembaar. Zo is er een duidelijke verschuiving naar aktieve vakanties. Niet alleen maar ergens naar toe reizen om dan verder lui in de zon te gaan liggen. Neen, een vakantie wordt steeds meer uitgebuit om zo veel mogelijk aktief bezig te zijn. Wie vele uren per dag op een stoel zittend zijn werk doet, wil in zijn vakantie wel eens wat extra beweging nemen. Dat is gezond ook en dat blijkt een belangrijk motief. Daarom zijn fietsvakanties zo 'in' en nemen steeds meer vakantiegangers de fiets mee. 1n lichte lietsaanlianger ol met een Hels rek. Er zijn tegenwoordig zoveel hulp middelen om fietsen met de eigen auto te vervoeren (rekken op het dak, op de achterbumper of op de trekhaak) dat het niet moeilijk is om de fiets mee te nemen. Een voordeel is dat je dan je eigen, precies passen de fiets bij de hand hebt en niet op huurfietsen bent aangewezen. Op deze behoefte wordt ook inge speeld door organisaties die fiets- bussen laten rijden, waarin de eigen fiets naar de vakantiebestemming kan worden meegenomen. Een goed voorbeeld is de fiets-slaap- I lollen wordt mgo/cl een luis nu t slaapplaatsen en een s|K - i laai geconstrueerde aan hanger voor veilig fietsver- voer IVze ei imfortalx'le bussen rijden naar veel IMipulaire huisgebieden Zoals de Dordogne in Frankrijk en naar Denemarken Ook zijn hij Trans. Waggon-I.its en de reisbureaus van de NBBS de gehele zomer speciale tremtickets te tjoeken voor fietstoe- risten. Verder is Cycle Tours (Kei zersgracht 181,1016 BR) in Amster dam op dit terrein erg actief Elke fiets-slaaptreiu naar de Dordogne en Limoges biedt plaats aan ruim 4(H) reizigers met hun fietsen. OOK IN ONS EIGEN LAND Ook de NS heeft ingehaakt op de fietsvakantie en heeft zijn tarieven voor het meenemen van een fiets verlaagd en de regels zijn wat een voudiger geworden Een fiets ver voeren per trein komt tot 70 kilome ter op 7,50 en daarna, ongeacht de afstand op 10,-. Alleen op drukke spoordagen in het hoogseizoen (vrij dag, zaterdag en maandag) gelden verhoogde tarieven, respectievelijk 12.-en 16.-. Deze zomer zullen er meer "fiets- wagens" met de treinen meerijden. Vorig jaar waren er nog al wat capa citeitsproblemen. Alleen op het tra ject tussen Amsterdam en het noor den van het land zullen de proble men blijven bestaan omdat in het nieuwe materieel dat op die trajec ten rijdt, weinig fietsplaatsen be schikbaar zijn. Reizigers wordt aan geraden om via Amersfoort te spo ren, omdat op die trajecten richting niKirden met treinen wordt gereden die wel meer plaats bieden aan fiet sen. De Nederlandse Spoorwegen wijst erop dat mensen óók een fiets kunnen huren bij het station van aankomst. DE HOGEVELUWE In naam is de Hoge Veluwe erg be kend, maar toch zijn nog veel te wei nig mensen echt bekend met dit unieke natuurgebied. Wandelend maar vooral op de fiets kan men daar een onvergetelijke dag hebben. GazellefieLsen, wit van kleur, zijn gra tis beschikbaar en voorzien van een kaartje kan men alle mooie plekjes gemakkelijk aandoen. Ook veel hotels, bij voorbeeld die van Crest en van de Bilderberg Groep, voor zover die in de vakantiestreken gelegen zijn, hebben tegen hele rede lijke prijzen fietsen te huur. Ook de plaatselijke VW-kantoren kunnen u altijd informeren, bij welke fietshan delaren fietsen te huur zijn. Met na me de provinciale Gelderse VW (085-513713) stuurt u op aanvraag graag een speciale folder toe, met de adressen van een groot aantal Gel derse fietsverhuurders en met infor matie over alle mogelijke fietstoch ten in deze provincie. Mr. Pieter van Vollenhoven kwam de zesmiljoenste fiets die de Gazelle-rijwielfabriek in haar 93-jarig bestaan heeft geproduceerd, hoogst persoonlijk afmonteren. Deze hande ling bestond uit het plaatsen van een zadel op de zadelpen. De fiets werd door Mr. Pieter getest en kreeg daarna een plaatsje in het bedrijfsmuseum, waar sinds 1912 alle Gazelle-mijlpalen worden '^rzameld. Na afloop van deze feestelijke gebeurtenis ontving Mr. Van Vollenhoven uit han den van Gazelle-direkteuren de heren M. W. Hancock en W. Breukink een donatie ten behoeve van het Nationaal Ver- keers Veiligheids Fonds. In het Gelderse Dieren worden jaarlijks bijna 300.000 fietsen geproduceerd. Hiervan is 20% bestemd voor de export. Bovendien werden er in 1984 10.000 racefietsen en racefra mes met de hand vervaardigd. Toch kan men bij Gazelle nauwelijks aan de enorme vraag voldoen. De fabriek biedt werkgelegenheid aan meer dan 500 mensen. r'? Mr. Pieter van Vollenhoven op de zesmiljoenste Gazelle onder toeziend oog van vlnr. de heren Hancock en Breukink (beide Gazelle) en Mr. de Bruine. Commissaris van de koningin in Gelderland. Bespiegelingen over namen van vervoermiddelen Het is frappant hoe in de geschiedenis van het ontstaan van alom bekende gebruiksvoorwerpen, bepaalde dingen veel beter blijven hangen dan andere. Neem nu bijvoorbeeld de luchtvaart. Twee namen kennen we nog: de Wright Brothers, die inderdaad de eerste gemo toriseerde vlucht maakten, en Blériot, die ais eerste het Kanaal overstak in 1909. Later komt natuurlijk de naam Fok ker boven, maar ja die fabriek maakt nu nog vliegtuigen. Alle anderen, die toch ook hun onmiskenbare bijdrage hebben geleverd aan de evolutie van dat vervoermiddel raakten voor de grote massa's in de vergetelheid. Laten we even met twee benen op de grond blijven en naar de auto kijken, Daimler en Benz, ja die namen ko men naar voren Misschien ook wel omdat die twee nü ook in één merk zijn verenigd. Maar niemand weet nog iets van de Oostenrijker Markus. En niet alleen doordat de Duitsers in de tweede wereldoorlog alle docu mentatie over hem hebben laten ver dwijnen, omdat hij niet volledig van arischen bloede was. Wat weten we nog van de vele Franse constructeurs van het eerste uur. Bij de fiets - het rijwiel - is het nog veel slechter gesteld. Merknamen, zoals zo vaak aan het Bayliss-Thomas 'Ordinary' Bicycle. eind van de negentiende eeuw syno niem met de persoonsnamen van de uitvinder, kennen we uit die periode niet meer. Maar zelfs nu zijn merkna men, wat fietsen betreft zeer stief moederlijk bedeeld in onze grijze cel len. We rijden in onze Volkswagen, maar we stappen op de fiets. Gaan met de fiets naar het strand, maar met onze Ford naar oma. Een enkele uitzondering misschien vip den we bij Gazelle. Ook al door de ingeklonken rijm, spreekt men wel van mijn Gazelle of m'n Piet Pelle. Dat Gazelle al ruim 90 jaar bestaat en het grootste Nederlandse fietsmerk is, zal daar ook niet vreemd aan zijn. Het beste voorbeeld voor de naamlo ze fiets vinden we juist bij het be kendste model, voordat onze huidige 'klassieke' tweewieler ontstond. Deze Bayliss-Thomas 'Ordinary' Bicycle uit 1879 vinden we terug in alle TV spectakels, die spelen aan het einde van de 19e eeuw. Het is de enige voorloper van onze fiets die we met z'n allen zeker kennen. Maar in het Engels niet eens bij zijn eigen naam. Deze voorvader heet in het Engels 'Penny-Farthing'. Twee munten uit het oude Engelse muntstelsel, voor het decimale tijdperk. Deze waren ook héél groot en héél klein. Zodat wij deze fiets voortaan een 'riks-en- 'n-duppie' zouden mogen noemen. Ook voor ons blijft 'Bayliss-Thomas' te ingewikkeld. Jammer 50 Kilometer op de weg: Na een uitzonderlijk korte voorbereiding hebben de Nederlandse dames Henny Top, Mieke Havik en Petra v.d. Stel een nieuw wereld record op hun naam staan: 50 km ploegentijdrit. Officieel moeten we spreken van 's werelds beste tijd", omdat alleen op de baan een dergelijk record kan worden gereden. Ploegleider Ben Scheperkamp van de damesploeg Dextro Roter b v./Seba-Med/ Gazelle heeft een aantal enerverende we ken achter de rug. Oorspronkelijk was het zijn bedoeling om op 18 mei j I. "een daad te stellen" Er bestond nog geen 's we relds beste tijd op de 50 kilometer ploe gentijdrit voor dames en het leek hem een goede zaak die tijd dan maar eens neer te zetten Maar door gebrek aan medewer king van de autoriteiten moest hij noodge dwongen telkenmale uitwijken naar een andere lokatie, op zoek naar een geschikt parcours Uiteindelijk was de gemeente Apeldoorn bereid om hem onderdak te verlenen en kon de grote dag op vrijdag 7 juni gepland worden. Henny Top (28 jaar), Mieke Havik (28 jaar), Petra v.d. Stel (19 jaar) en Eriaa Oomen (24 jaar) zouden het karwei moeten gaan klaren Het parcours was niet optimaal, maar de moraal was perfect. Bovendien hadden de meisjes hard getraind, was technisch en tactisch alles goed doorge sproken en was de onderlinge samenwer king bijzonder goed Als het weer nu maar een beetje goed zou zijn, moest er toch een gemiddelde snelheid van 45 kilo meter per uur inzitten. Zeker met behulp van het fantastische materiaal wat Gazelle de dames ter beschikking had gesteld. De dichte aërodynamische wielen werden speciaal vanuit Italië overgevlogen Gazel le was terecht trots op haar supersnel aërodynamisch "materiaal". Voor wat be treft techniek, matenaal-keuze en vorm geving tec msche hoogstandjes. De lichtget; .gen framebuis was tenslotte een idee n de Gazelle-constructeurs. "Exclusiefsearch-, overleg- en andere aanloopkosten hadden de fietsen zo'n 5000,- a 6000,- per stuk gekost", zo vertelde men ons na afloop van de race. 's Ochtends om half elf werd gestart vanaf een winderig viaduct boven de niksweg Apeldoorn-Zwolle. Het weer zag er beslist met al te veelbelovend uit Donkere wol ken pakten zich samen boven het 7.7 kilometer lange parcours, dat zes en een half keer gereden moest worden. Helaas moest Eriaa Oomen al in de twee de ronde uitvallen wegens maagklachten. Een ijlings aangereikt tabletje vanuit de ploegleiderswagen van Ben Scheper kamp mocht niet baten. Ondanks het uil- vallen van "één cylinder", besloot Ben Scheperkamp toch door te zetten De druk op de overgebleven dames zou daardoor wel worden vergroot, maar de meisjes bleken mentaal taai genoeg om het verlies Henny Top, Petra v.d. Stel en Mieke Havik op weg naar 's werelds beste tijd onderling op te vangen. Er werd goed gereden Er werd hard gewerkt door de dames. Ook het kopwerk werd telkens goed overgenomen. Met de komende har de zijwind en het buiige weer bleken de dichte wielen toch licht in het nadeel te werken. Scheperkamp had gegokt op een gemid delde snelheid van 44 a 45 km per uur. maar dat was op dit heuvelachtige par cours, met dit weer met te realiseren. Met een tijd van 1 uur 11 minuten en 19 seconden passeerden de dames de finish Een gemiddelde snelheid van 42,062 km per uur Toch was Ben Scheperkamp na afloop in hel geheel niet ontevreden. "Met deze dames en met dit fantastische mato- naal zal ik in september a.s een nieuwe poging wagen, op een vlakker, wat hoger gelegen en wat meer beschut terrein. De meisjes rijden op dit moment een bijzon der sterk seizoen en ik ben ervan over tuigd dat we de tijd zouden kunnen verbe teren tot ongeveer 1 uur 5 minuten", aldus Ben Scheperkamp Ook liet hij ons weten dat hij volgend jaar met Mieke Havik en Henny Top in München een aanval zal doen op het wereld-uur record. 6000 fietstoer- tochten per jaar Vooral in de periode t/m okto ber worden er in ons land enorm veel grote en kleine toertochten georganiseerd. De N.R.T.U., Postbus 326, 3900 AH Veenendaal, tel. 08385 - 21421 geeft een fietsevene- mentenprogramma uit, waarin de 6000 "fietstochten-voor-ie- dereen" zijn opgenomen. 9e VAEL OUWE TOCHT Een heel gezellige en bekende toertocht met elk jaar veel promi nente deelnemers is de door de R.T.C. de Veluwerijders en Gazel le georganiseerde Vael Ouwe Tocht op zaterdag 6 juli a.s. De tocht wordt gehouden over 100 of 200 km en elke deelnemer ont vangt een mooie medaille met draaglint. De prettige fietstocht over heidevelden en heuvels en door de bossen van het mooiste gedeelte van de Veluwe wordt op 6 juli gehouden en men kan in Dieren starten van half zeven tot tien voor acht voor de 200 km route en van 9 tot 10 uur voor de 100 km tocht. Inschrijven bij de start is niet mo gelijk. Vraag dus een inschrij vingsformulier aan bij secr. Vael Ouwe Tocht, Boogaardstraat 11, 6883 GK Velp, tel. 085 - 620826 of bij Gazelle, tel. 08330-29911. Het idee om als diefstalpre ventie postcodenummer en huisnummer in het frame van je fiets te laten graveren, is goed aangeslagen. In veel Nederlandse gemeenten zijn acties ondernomen, waarbij gratis of voor een luttel be drag deze gegevens op de fiets konden worden aange bracht. Volgens gegevens van het ministerie van Ver keer en Waterstaat zijn op het ogenblik drie van de elf miljoen fietsen in ons land op deze wijze gemerkt. Het grote voordeel van dit sy steem is dat het de politie hierdoor gemakkelijker wordt gemaakt om de eige naar van een teruggevonden fiets op te sporen. Het verdient dan ook aanbe veling je fiets te laten mer ken en dat ook te laten doen bij aanschaf van een nieuwe fiets. Veel fietsenhandelaren kunnen hiervoor zorgen. Daarnaast natuurlijk zorgen voor een zeer degelijk fiets slot en de fiets bij parkeren - hoe kort van duur ook - altijd op slot zetten. Om eventuele schade zo veel mogelijk te voorkomen is een fietsver- zekering ook warm aan te bevelen. Iedere fiets kan worden verzekerd, ook de heel dure en ook tweede hands fietsen.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 10