Donkere wolken boven quartaire sector van Venray Riolering in Veulen nog niet kostendekkend Jonge Garde- koor uit Oirlo weer naar Lourdes PEEL EN MAAS Quartiare sector Kreeg u ook 'n bonnetje? [5p] fïYsY TTtYYj- Vrijwilligers- centrale 25 jaar schoenmaker Onderhoud van gemeente- gebouwen PEEL EN MAAS uw weekblad Procederen over Ursulaschool HHHHI Geslaagd Frans bezoek aan Venray Over enkele dagen, n.l. woensdag 17 juli, vertrekken de Oirlose meisjes van het „Jonge Gardekoor" weer naar Lourdes. De mooie herineringen aan de laatste reis hebben hen doen besluiten weer te gaan. De laatste twee jaar hebben ze zelf hard gewerkt om de nodige finan ciën bij elkaar te krijgen voor deze reis. Allerlei akties hebben zij hiervoor gehouden, zoals o.a. glasaktie, kaarten- verkoop, verkoop van cassettebandjes met door hen gezongen liedjes enz. Nog is het benodigde geld niet bij elkaar en zij hopen nu op een extra duit in het zakje bij de kollekte tijdens de kerkdiensten in het komende weekend, welke zij zullen opluisteren. Zij willen zich in Lourdes weer ver dienstelijk maken voor de zieken en pelgrims van de Nationale Bedevaart, met het opluisteren van de plechtighe den en 't helpen bij het vervoer van de zieken. Ook zullen zij met enkele liedjes een groot concert openen dat gegeven wordt door een bekend beroepskoor uit ons land en welk concert door de Nationale Bedevaart aangeboden wordt aan alle pelgrims die op dat ogenblik in Lourdes zijn. De meisjes zullen begeleid worden door hun dirigent Anselm Nelissen en een drietal moeders en een via de direc tie van de Nationale Bedevaart toege voegd hotelleider. Met de ervaring van vorige reis rekening houdende, kan het niet anders dan dat het weer een onver getelijke reis wordt. Dat de betekenis van de quartaire sector voor Venray altijd als zeer belangrijk werd onderkend, blijkt wel uit diverse gemeentelijke publicaties uit de zeventi ger jaren. Uiteraard werd in die dagen steeds hoog opgegeven over de in dustriële ontwikkeling, welke Venray in de vaart der volkeren had voortgestuwd maar omdat de eerlijkheid dat gebood, werd tevens gewezen op de in Venray aanwezige dienstensector. Gesteld werd: „Hieronder vallen met name de beide psychiatrische centra „St. Servatius" en „St. Anna". Met een personeelsbestand van rond tweeduizend mag deze sector zeker worden aangemerkt als een belan grijke vorm van werkgelegenheid voor Venray en de wijde regio". Doch de tijden zijn veranderd. De werkloosheid heeft in deze tijd van eco nomische recessie toegeslagen. Allerwe gen moet worden ingeleverd en bezui nigd. Het hoera geroep van toen is ver stomd en de recessie heeft ons geleerd te relativeren. Wij zijn zover gekomen dat wij even blij zijn met een schillenboer, die er in slaagt een zelfstandig bestaan op te bouwen als met een nieuwe in dustrie, die voorlopig tien mensen aan werk helpt. Onderzoek heeft uitgewezen, dat in Noord-Limburg het aandeel van de quartaire sector in de totale werkgele genheid lager ligt dan in de gehele pro vincie Limburg en in nog sterkere mate lager dan in Nederland. In het thans verschenen rapport „De quartaire sec tor in de gemeente Venray" staat te le zen, dat deze sector per 1 mei 1984 naar schatting 4.100 werkzame personen om- 'n leesbare krant r.k. gymnastiekvereniging st. christoffe! Geachte leden en ouders. In verband met de vakantie worden er geen lessen gegeven van 15 juli t/m 25 augustus. Wij wensen iedereen een prettige vakantie. Bestuur en leiding. jeugdnatuurwacht Nu het weer wat beter gaat worden, zullen de zonnebloemen flink in de hoogte gaan groeien. Denk eraan om de planten regelmatig te mesten om een zo hoog mogelijke plant te krijgen. Bin nenkort gaan we beginnen met het door geven van de hoogten. Dat lees je dan wel de komende weken in Peel en Maas. Voorts wenst het bestuur jullie een fijne vakantie tijd en probeer in de vakantie ook wat oog te hebben voor de natuur. Het maken van mooie natuurfoto's kan daarbij een aansporing zijn. Tot de vol gende keer. Geleerden hebben ter wille van hun gemak de maatschappij in vier sectoren verdeeld. Tot de eerste sector worden de bedrijven gerekend, die de grondstoffen le veren (Landbouw, tuinbouw en mijnbouw). De tweede sector bestaat uit de verwerkers van de grondstoffen. Dit zijn dus de in dustrieën. Tot de derde sector be horen de dienstverlenende bedrij ven, zoals winkels en banken. De groep die dan nog over blijft be hoort tot de vierde ofwel de quar taire sector. Hiertoe worden de volgende bedrijfsklassen gere kend: openbaar bestuur, defensie en wettelijke sociale verzekering; religieuze organisaties en dergelijke; onderwijs; gezondsheids- en veterinai re diensten; sociaal-culturele instellin gen; overige bedrijfstakken. vatte, waarvan ongeveer de helft uit vrouwen bestaat. Tevens is uit het on derzoek gebleken, dat het typerend voor de Venrayse situatie is, dat meer dan de helft van het aantal werkzame personen in de quartaire sector geconcentreerd is in de gezondheids- en veterinaire diensten. Dit is juist het gebrek aan plu- formiteit, dat deze sector zo kwetsbaar maakt voor externe beleidsbeslissingen. Die externe beleidsbeslissingen zijn vol op aanwezig. Men behoeft slechts te kij ken naar het Psychiatrisch Centrum Venray, dat door beslissingen vanuit Den Haag terug moet van de huidige 1400 medewerkers naar ongeveer 700 in het jaar 2010. Daarbij mag niet worden vergeten dat de van hogerhand opgeleg de bezuinigen, die ongetwijfeld hun na delige invloed zullen hebben op het per soneelsbestand. In de sector gezond heidszorg is de periode van „Kaalpluk ken" aangebroken, zond.kr dat hi,erTe genover enige compensatie staat. Donkere wolken hangen boven de quartaire sector van Venray. Vandaar de door de afdeling onderzoek, sta tistiek en werkgelegenheid opgestelde analyse die zicht geeft op de relatieve positie van de quartaire sector. Die posi tie is niet rooskleurig. In totaal zal de werkgelegenheid in die sector met 20% afnemen. Enige compensatie kan gevonden worden als invulling zou worden gege ven aan de bestaande „witte vlekken" in de dienstverlening: een afdeling consumptieve tech nieken bij het I.M.B.O.; een drietal initiatieven op het ge bied van de alcohol- en drugsproblema tiek; en een gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten en/of een de pendance daarvan. Dat is natuurlijk niet voldoende. De hogere overheid dient zich méér aan te trekken van de gevolgen van haar regio- nalisaliebeleid. Dat vraagt om compensatie-maatregelen Het is de bedoeling de nota in brede kring te verspreiden met de bedoeling aanknooppunten te vinden voor het ne men van nieuwe initiatieven ten behoeve van een bedreigd gebied. dogsport afdeling gr Kennisgeving van bekeuring Opdracht om te tonen O Maandag werden verschil lende automobi listen gecon fronteerd mei een bonnetje achter hun rui tenwisser van hun in Venray- kom geparkeer de auto's. Bij nader inzien bleken hel geen door de Venray se politie uitge schreven par keerbonnen, maar copieën van parkeerbon nen van de Amsterdamse politie. Ze wa ren gedagtekend op 30-1-'85 te 16.58 uur. Maar er trapten toch nog een aantal mensen in die de opgelegde boete wilden betalen aan de balie van het politicburo. Ze waren niet in hun beste hu meur! In totaal kwamen er een twintigtal hun misnoegen uit en. De parkeer bonnen blijken reclamebonncn te zijn van de film POLICE ACADEMY 2. U M M E R O 1 dag tilOstip verbalisantnummer anAo lit Op bovenvermelde dalum, tijdstip en plaats is merk/tyre de volgende ovenredmg gepleegd kleur UD\ N. T polllier,chikkmg parkeermeiernummer "V i". mCuur wegrUeep^aordig naam personalia conlorm U kunt ook boete doen door vanaf 11 juli een bezoek te brengen aan de rampZALIGE film FsueiAEMraira Zoals men ook uit de vorige verslagen over de aanleg van riolering in Veulen heeft kunnen opmaken, ging de ge meente er tot op heden van uit, dat aan leg van riolering in een kerkdorp steeds kostendekkend moet zijn. Het laatst was dat het geval in Heide, waar inmid dels vrijwel alle woningen op het riool zijn aangesloten. In Veulen wil dat niet zo vlotten. Van 61 aansluitbare panden hebben 10 be langhebbenden te kennen gegeven niet te willen aansluiten. Ten aanzien van 2 panden bestaat nog onzekerheid, omdat daarvan geen reakties zijn ontvangen. De eigenaren van bedoelde 10 panden brengen de financiering van deze ri- oolaanleg wel aan het wankelen, want allereerst krijgt de gemeente nu voor de ze panden geen verfijningsuitkering van het Rijk; dat is een gemis van 10 x 8400,-. Maar omdat deze panden niet aangesloten willen worden, voldoet men niet aan de gestelde voorwaarden van het Waterschap-Zuiveringsschap, zodat die het gemaal in Heide (nog) niet over neemt. Daarmee was bij de financiering wel rekening gehouden, en wel met een bedrag van 167,195,- B. en W. hebben zich uitvoerig over deze situatie beraden en zijn uiteindelijk tot de conclusie gekomen dat het beter is géén kostendekkende riolering te heb ben dan nóóit geen riolering. Door de afbouw van de verfijningsregeling van het rijk gaat namelijk de bijdrage jaar lijks behoorlijk omlaag, waardoor in de nabije toekomst zowel voor de gemeen te als voor belanghebbenden een riole ring niet meer te betalen is. Verder speelt bij deze positieve beslis sing van B. en W. het hoge grondwater peil in Veulen een rol. Door dat hoge grondwater zullen over enkele jaren de bestaande zinkputten niet meer werken terwijl dan ook in sterke mate grondwa terverontreiniging gaat optreden. GEMEENTERAAD AKKOORD De gemeenteraad moest deze week beslissen of men achter het voorstel van b. en w. ging staan. Of men dus ak koord ging met de onrendabele riole ring, die straks weer op het gehele finan ciële beleid van de gemeente gaat druk ken. De heer Reintjes vertolkte nogmaals de wens van het CDA om, waar moge lijk, in elk kerkdorp riolering aan te leg gen. Ook als dat onrendabel zou zijn. Hij verwachtte in de nabije toekomst toch nog enige deelname van hen die het nu af laten weten. Grondwatervervui ling en milieubeheer gaan een belangrij ke rol spelen. Dal dwingt ons tot riole ring over te gaan. Ook de heer den Brok (SV) beklem toonde de noodzaak uit milieutechnisch oogpunt. Wel betreurde hij het gebrek aan saamhorigheid en milieubewustzijn van de belanghebbenden. Het niet aan sluiten maakt een strengere controle van losingen op het oppervlaktewater zeer gewenst, aldus Den Brok. De VVD meende dat het onderhavige voorstel „sporen van haast" vertoonde. met alle gevolgen van dien. Waarom heeft het zolang moeten duren voor dat hierover een voorstel ter tafel kwam? Als de zaak in juli gereed geweest was, had men veel meer subsidie gekregen! Dat laatste werd door wethouder Claessens sterk betwijfeld. Dan had het juli 1984 moeten zijn, en toen lagen er nog geen plannen op tafel. Eerdere uit voering was dus niet mogelijk, ook al niet vanwege de geringe belangstelling. We moeten het echter NU doen, omdat het anders nooit meer gebeurt omdat het onbetaalbaar wordt. Ook de wethouder verwachtte, dat straks bij de realisering van dit riool als nog belanghebbenden tot aansluiting zullen besluiten. Dit te meer omdat de te heffen baatbelasting van ALLE belang hebbenden wordt geheven, aangesloten of niet. En toen nam de raad daar genoegen mee. Het is de bedoeling dat het riool nog dit jaar verwezenlijkt wordt. ERGERLIJK VANDALISME Graag vragen wij namens de politie medewerking van onze lezers, voor het opsporen van een ergerlijk soort vandalisme, waarmede kinderen de laatste dagen worden geconfronteerd. Het komt namelijk herhaaldelijk voor dat na een bezoerk aan het zwem bad, hun fietsbanden zijn leeggelopen en dat de ventielen nergens te vinden zijn. Op één zomerse avond kwamen maar liefst 20 kinderen tot die onplezie rige ontdekking. Voor hen zat er niets anders op dan naar huis te lopen. Voor velen soms een afstand van enkele kilo meters. De politie verzoekt eventuele getuigen om zich onmiddellijk met haar in ver binding te willen stellen, of de dader(tjes) aan de politie te willen over leveren. MISSELIJKE STREEK Een stel vandalen was in de nacht van maandag op dinsdag bezig met het doorsnijden van scheerlijnen van de tenten, welke zijn opgesteld op het terrein van het sportpark „De Wieën" en waar deelnemers van de sportkam pen van de KNVB zijn ondergebracht. De kampleiding ontdekte dat vanda lisme, kon nog enkele knapen aanhou den, en sprak ze over hun gedrag aan. Toen de politie arriveerde waren de knapen, waarvan wel een goed signale ment kon worden gegeven. De politie neemt dat vandalisme hoog op, omdat de jonge voetballertjes uit alle delen van het land afkomstig, in hun noodzakelijke rust werden ge stoord. Er zal nu door de politie extra gesurveilleerd worden, teneinde de rust rond het kampement te verzekeren. TRACTOR IN DEN HELDER TERUGGEVONDEN Dankzij het wantrouwen van een as pirant-koper van een tractor in Den Helder, is de diefstal van een tractor in Oirlo snel kunnen worden opgelost. Zoals eerder gemeld, werd in de nacht van 14 op 15 juni uit een lood."- aan de Blakterweg een tractor met aanbouw- apparatuur ter waarde van 70.000,— gestolen. De aspirant-koper in Den Helder die deze tractor kreeg aangeboden, ver trouwde de zaak niet, want de prijs was aan de lage kant. Hij gaf het serienum mer door aan de importeur. Die scha kelde de politie in, omdat het ging om de in Oirlo gestolen tractor. De verko per uit Den Helder werd aangehouden, Deze verklaarde de tractor voor een in woner uit Den Bosch te moeten verko pen, voor eenbedrag rond de 25.000,-. DIERENKWELLER AANGEHOUDEN Maandagmiddag hield de politie een 43-jarige eigenaar van een Mechelse herder in de Grotestraat aan. Het dier maakte een dermate verwaarloosde indruk, dat de politie het nodig achtte een dierenarts te raadplegen. Dr. K. constateerde dat die hond broodmager en verwaarloosd was. De hond werd overgebracht naar het dierenasiel in Oostrum. De eigenaar werd aangehouden en omdat hij ook onder invloed van alco hol verkeerde, kreeg hij niet alleen procesverbaal aangezegd voor de onder voeding van de hond, maar tevens een rijverbod opgelegd. De vrijwilligerscentrale bemiddelt tus sen vraag en aanbod binnen het vrijwil ligerswerk. Als je vrijwilligerswerk wilt gaan doen maar je weet niet precies wat de mogelijkheden zijn kun je bij de vrij willigerscentrale terecht. Ook daar is het boekje vrijwilligerswerk te verkrijgen met tal van nuttige tips die van belang kunnen zijn als je vrijwilligerswerk wilt gaan doen. Wat is er zoal aan vrijwilli gers voorhanden? Een greep uit het va- kature aanbod. archief en bibiliotheek werkzaam heden voor een scholengemeenschap in Venray. meehelpen met de maaltijd bezor ging l.b.v. bejaarde en zieke mensen. administratieve werkzaamheden op divere basisscholen. assisteren in een peuterspeelzaal. leiding geven aan een groep kinde ren op sport en spel avonden. De vaste openingstijden van de centrale zijn: Maandag morgen van 10.00-12.00 uur. Woensdag morgen 10.00-12.00 uur. Op de overige tijdstippen kunt U altijd een telefonische afspraak maken. Vrijwilligerscentrale Venray e.o. p.a. „De Clockert". Bergweg 4 5801 EG Venray tel. 04780-86245. Deze week is 25 jaar geleden dat de welbekende Guus van de Ven, van schoenmakerij de Leest in de Pa- tersstraat, voor het eerst achter een zwa re ijzeren schoenleest plaats nam. Dat gebeurde in zijn geboortestad Eindho ven. Zoals dat destijds veelal gebeurde: el ke leerling moet eerst als boodschappen jongen en als duvelstoejager ontgroend worden. Maar desondanks is Guus het schoenmakersvak trouw gebleven. Hij huwde zelfs een schoenmakersdochter, waarmee hij - na 12'/2 jaar loondienst - een eigen reparatiewerkplaats annex schoenwinkel ging runnen. Dat gebeur de in het pas van de grond gekomen Brukske. En daarmee was hij de eerste en enige snel-reparatieinrichting: schoe nen repareren terwijl U wacht. Op een gegeven moment liep het Win kelcentrum Brukske practisch leeg. De meeste winkeliers konden het er niet bolwerken. En om niet het risico te lo pen op een gegeven moment alleen ach ter te blijven, verhuisde men naar het centrum van Venray, waar in de Pa- tersstraat een royaal pand beschikbaar was. Toen kon ook meer ruimte gegeven worden aan de verkoop van dames heren- en kinderschoenen, wat in het Brukske nog van beperkte omvang was. Op het ogenblik heeft die verkoop het reparatiewerk feitelijk overtrokken. Maar toch blijft Guus nog steeds zijn devies trouw: „reparaties klaar terwijl U wacht". Dit 25 jarig jubileum wordt komend weekend gevierd met een speciale recla me stunt. Alle reparaties aan dames schoenen worden vandaag donderdag, vrijdag en zaterdag uitgevoerd tegen prijzen van 25 jaar geleden... Prijzen van 1960. Hoeveel U dat in de porte- monnaie scheelt, kunt U zien in de ad vertentie die elders in dit blad is ge plaatst. MISHANDELING Dinsdagmiddag onstond oneinigheid tussen 2 personen aan de Wanssumse- weg wegens een verkeersovertreding door één van de twee. Het betrof een in woner van Velthoven, die bij de woor denwisseling een inwoner van Venray op zijn sloeg hetgeen resulteerde in een blauw oog en een kapotte bril. Proces verbaal zal worden opgemaakt. Afgelopen maandag vond 'in de burgerzaal van het Venrayse raadhuis de officële ontvangst plaats van het Franse koor „Les Petits Chanteurs de Lyon". Loco-burgemeester J. van Oers richtte zich met een hartelijke toespraak tot zijn bezoekers en gaf aan verheugd te zijn over het feit, dat dit koor op zijn toernee ook Venray aandeed en onder streepte de grote waarde van dit soort internationale contacten met de ge meente Venray. Dirigent en koor gaven blijk deze ont vangst en hun verblijf in onze gemeente op hoge prijs te stellen. Dit werd zowel in woord als in gezang tot uitdrukking gebracht, (foto). Na deze ontvangst werd een bezoek gebracht aan de tentoonstelling in het Reeds vorig jaar werd op de gemeen telijke prioriteitenlijst een bedrag opge nomen van 50.000,voor achterstal lig onderhoud van gebouwen in ge meentelijk eigendom. Voor datzelfde doel werd voor dit jaar nog eens 25.000,- beschikbaar gesteld. Aan dat achterstallig onderhoud was tot heden „slechts" 15.000,be steed; het restant wil men nu zo spoedig mogelijk verwerken. Maar, omdat met de raad was afgesproken, dat men voor af inzage zou krijgen van de uit te voe ren werken, werd vorige week in de raad een lijstje of tafel gelegd. Voor de genoemde 15.000,— zijn werkzaamheden uitgevoerd welke in verband met de afkeuring van de elek trische installatie van diverse gemeente panden (Testrik 3, Gasstraat 10, bejaar- densoos Kennedyplein) geen langer uit stel konden dulden. Eveneens is toen besloten „de trappenhal" van het wijkcentrum Brukske van een stroevere vloerbedek king te laten voorzien. De nog uit te voeren werken ter waarde van ca. 60.000,— betreffen het aanbrengen van gasgevelkachels in de voormalige vakantiebungalows Vlakwater; het her stel van dak en goten pand Marktstraat 8,- het afkitten van de hardhouten ramen van de muziekschool; het herstel van dak en goten pand „Onder de Boog"; de dakrenovatie van het brand weerleslokaal c.a. (gebouw Mère An- cilla); en het herstel ramen en deuren pand Bolerostraat 4. De raad vond dat allemaal prima. Wel attendeerde Van de Vorle er op, dat b.v. de Woningbouwvereniging de huur aanpast wanneer men ergens een centra le verwarming aanlegt, om de investe ring kostendekkend te maken. Dat zou ook bij de gasgevelkachels het ge val moeten zijn. Wethouder Claessens verzekerde hem dat waar zulks mogelijk is, die huuraan- passing ook geschiedt. Zoals bekend, is de „oude" Ursula school aan de Raadhuisstraat (vroeger Maasheseweg) niet meer als „megjes- schöl" in gebruik. Nadat de leerlingen grotendeels verhuisd waren naar een nieuwe school in Landweert, trok de PTT in het gebouw, als tijdelijk onder komen tijdens de renovatie van het Postkantoor. Toen Tante Pos haar biezen weer pakte, nam de Scholenge meenschap Jerusalem bezit van haar rechtmatig eigendom, om er enkele klassen in onder te brengen, teneinde aan de Heuvelstraat ongestoord een voorgenomen verbouwing c.q. uitbrei ding van de school te kunnen verwezen lijken. Intussen had de gemeenteraad een lijst van Venrayse monumenten goedge keurd, waarop ook deze Ursulaschool genoemd stond. En omdat de scholen gemeenschap zich daardoor in haar ex pansie zag beperkt ging men via Advocaat G. Thijssen in beroep bij de raad dus tegen de opname van de Ursulaschool op de Venrayse monu mentenlijst. In z'n vergadering van eind januari j.l. besloot de raad het beroepschrift van de Scholengemeenschap ongegrond te verklaren. En dat daar het bestuur van Jerusalem geen genoegen mee nam, is wel duidelijk. Via zijn advocaat ging men in beroep bij de Raad van State. Die op haar beurt verzocht de gemeente Venray een ver weerschrift op dat beroepschrift op te stellen, zodat de Raad van State zich uiteindelijk een goed gefundeerde me ningkon vormen. In de raadsvergadering van vorige week moest de raad het verweerschrift vaststellen, en daar had men weinig moeite mee. Alleen de WD bij monde van het raadslid L. Janssen was tegen het voorgestelde verweer schrift, om de eenvoudige reden dat men ook in januari jl. tegen plaatsing van de Ursulaschool op de monumen tenlijst was. En om diezelfde reden sloot „Samenwerking" zich daarbij aan. Het zal nu wel enkele maanden duren, voordat een definitieve uitspraak komt. gemeente-museum over het muziek leven in Venray en vervolgens ging het gezelschap door naar Overloon waar met zeer veel interesse het oorlogsmu seum werd bezocht. 's Avonds werd in de Paterskerk voor een talrijk opgekomen publiek een uit stekend concert verzorgd. Tijdens dat concert werd opnieuw de gemeenschap pelijkheid in de muziek en de samen werking binnen het Pueri Cantores verband tot uitdrukking gebracht door de uitvoering van een tweetal koorwer ken samen met de „Zangers van St. Frans". Wel gepland maar zonder een voorafgaande gezamenlijke repetitie werden beide koorwerken voor een dankbaar publiek op uitstekende wijze ten gehore gebracht. Dinsdagochtend vertrokken de Fran se gasten weer uit Venray, op weg naar Hamburg. Zich bewust van het feit dal zij zich in Pays-Bas bevonden, hadden zij ten koste van groot aantal kilo meters extra voor een reisroute via de afsluitdijk gekozen om op die manier iets te zien van de Nederlandse prestaties om de zee de baas te blijven.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 12