Wereld-kampioenen in Wanssum en Venray Het Venrayse centrumplan PEEL EN MAA* PEEL EN MAAS Geslaagd aspergefeest Venray Nieuwe voorzitter van de Bibiliotheek PEEL EN MAAS Meer parkeer plaatsen bij station Venray RESTAURANT In de Keulsehe Pol Fondue-. Gourmet en specialiteiten restaurant Voor informatie of reservering. TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 0VERL00N Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 Wanssum is sinds afgelopen weekend twee wereldkampioenen rijker. Name lijk twee terriërs van mevr. José van Tintelen-Zijlmans, aan de Helling te Wanssum, die op de wereldtentoonstel ling voor Rashonden te Amsterdam met de hoogste eer in hun categorie gingen strijken. Men zal zich wellicht herinneren dat het echtpaar van Tintelen hij is hoofdagent bij de gemeentepolitie te ><ggino. y it level! fOTQ h0EPÜ^^- Alle» ^ÖwstR**t badk I hobby DONDERDAG 20 JUN, 1985 Nr. 26 HONDERDENZESDE J bestuur o.l.v. de heer Hanssen besloten om de afdeling voor volwassenen te laten verhuizen naar de Julianasingel, waar het pand van de Rabobank was vrijgekomen. De jcugdbibiliotheek is in het cultureel centrum gebleven tot op de huidige dag. Door de gegroeide om vang van de boekenschat (80.000 ban den) barst de volwassenen-afdeling bijna letterlijk uit zijn voegen en dat is dan ook de reden, dat het bestuur de laatste acht jaren naar diverse mogelijk heden heeft uitgezien ori aan de enge ruimte èn de dislokatie te ontkomen. Mogelijkheden werden gezocht in de vroegere TOP-garage (plan-Hanssen) en het Torro-gebouw (initiatief-gemeen te), maar op de achtergrond leefde steeds het ideaal van de Roze Vlek en dat is nu dezer dagen juist tot een andere invulling gekomen: in 1988 zal de nieuwe mediatheek verrijzen in het schouwburg-kwartier De heer Hanssen heeft al deze ont wikkelingen zeer aktief, eerst als pen ningmeester en later als voorzitter, geleid en begeleid en als financieel ex pert de achtergronden en mogelijkhe den gegeven voor het Venrayse biblio theek-gebeuren van een hele generatie! Zijn grote verdiensten worden zeer ge waardeerd en o.a. hiermede voor het voetlicht gebracht. Als nieuwe voorzitter van hei bestuur heeft dit unaniem tijdens de vergadering van vorige week aangewezen Mevrouw Mr. M. Hoppenreys. Tevens zijn als leden in het bestuur opgenomen Mevr. van de Broeke en de heer Wetzels. Versterkt door deze drie nieuwe krachten hoopt het bestuur, samen met de subsidiërende gemeente, in de komende tijd van grote veranderingen, de belangen van de bibliotheek en van alle mensen die daarin werken, op heil zame wijze te kunnen blijven dienen. EEN ABONNEMENT WAARD Het eerste Venrayse Aspergefeest vormde mede dankzij het mooie weer een geslaagde afsluiting van de reeks festiviteiten in Noord-Limburg rondom dit uitzonderlijke gewas. Een aantal Venrayse hoveniers had gezorgd voor een sfeervolle groene entourage, en op het terras konden de vele bezoekers zich tegoed doen aan de door Horeca Centrum Venray geserveerde hapjes en drankjes. Veel tevreden gezichten dus, maar het kan nog beter. Dat bleek bijvoorbeeld uit de reakties op het verzoek van Horeca Centrum Venray om kritische kanttekeningen en leuke ideeën op schrift te stellen. Veel mensen vonden dat er dit jaar buiten het terras om nog te weinig te zien en te doen was, zowel voor kinderen als volwassenen. Een greep uit de vele suggesties: dansdemonstraties, gewichtraden, een draaimolen voor de kleintjes, wedstrijdjes (aspergeschillen, asperge schieten), verkiezing asperge- koningin, talentenjacht, modeshow, etc.). Horeca Centrum Venray heeft een drietal reakties beloond met een HCV- bon ter waarde van 50,Dat zijn: Rita Arts uit Venray, die onder andere voorstelde de bezoekers via toastjes te laten Droeven hoe de verschillende sala des smaken; C. de Neef uit Den Hel der, die voorstelde door middel van foto's en kaarten de aspergecultuur in de omgeving tijdens dit feest in beeld te brengen; en W. v. Loo uit De Bilt, die onder meer voorstellen deed voor verbetering van de publiciteit. Het debuut is geslaagd, en daarom is Horeca Centrum Venray van plan om volgend jaar weer een Aspergefeest Venray te organiseren en daarbij zal dankbaar gebruik gemaakt worden van de reakties die de bezoekers van dit jaar gegeven hebben. ^^kMfr^ckJBoheemse terriër. Venray in december 1983 naar Tsjechoslwakije trok op zoek naar het in Nederland vrij onbekende honden ras, Boheemse Terriërs. Een kleine hond; een kruising van Schotse terriër en de Saeleham. De langharige is uiter mate geschikt voor de jacht, in het bij zonder de vossenjacht. Met een in 1977 geboren reu Cedro, Bohemicus reisde men terug naar Nederland. Die terug keer liep niet zo gesmeerd, door pech aan de auto moest men met een auto ambulance van de ANWB naar Neder land worden vervoerd. De hond had hier geen aanpassings moeilijkheden en de jacht op kampioen schappen kon beginnen, terwijl Cedro ook kon worden ingezet voor de fok. Viermaal werd men kampioen in Nederland en Duitsland en binnenkort ook voor de vierde maal kampioen van België. En nu tenslotte het wereldkam pioenschap in de open klasse. Maar mevr. van Tintelen-Zijlmans had nog een troef in handen en dat was de in 1984 ook in Praag bij dezelfde fokker gehaalde kleinzoon, die werd ingezet in de Jeugdklasse en ook daar werd 'n wereldkampioenschap behaald. Volop perspectief voor de toekomst dus. Binnenkort wordt weer een reis ge maakt naar Tsajechoslowakije om een teef aan te kopen, want in Nederland zijn (nog) maar enkele tientallen bezit ters van een Boheemse terriër, dus fokken is in Nederland nog erg moeilijk. Mevr. van Tintelen is nu in het bezit van 4 Boheemse terriërs en dat zal de basis zijn waarmede gefokt gaat worden. De investeringen welke in dit Vorige week donderdag heeft de bi bliotheek afscheid genomen van haar bestuursvoorzitter, de heer H. Hanssen. Dertig jaar geleden was hij. samen met oud-deken Loonen en wijlen dr. H. Swüste, de man, die het initiatief nam om voor Venray een openbare biblio theek op te richten. De statuten voor deze stichting werden opgemaakt op 6 augustus 1955. Tot dan fungeerden in Venray de parochiebibliotheek van de Petrus Bandenkerk, de bibliotheek van de Derde Orde en die van boekhandel Messemaeckers als plaatselijke moge lijkheid voor de lezers, die boeken wilden lenen. De nieuwe bibliotheek werd in de cember 1956 geopend; de officiële opening van de dertiende bibiliotheek in de provincie Limburg. In de archieven kan men vervolgens vermeld vinden, dat op 10 september 1960 in Peel en Maas het cultureel cen trum wordt aangekondigd en dat de bibliotheek daarin zal worden onderge bracht. In de beginperiode was zij gevestigd op de Paterslaan in een zeer bescheiden behuizing. Op 20 juni 1968 wordt dan het cultureel centrum ,,de BeejekurP', in het bestuur waarvan de heer Hanssen eveneens zitting had, officieel geopend en enige tijd daarna bezoekt Hare Majesteit koningin Julia na deze instelling en tevens de daarin gevestigde bibliotheek. In deze jaren is ook geprobeerd op de kerkdorpen filialen van de grond te krijgen; dit plan is mislukt door te weinig subsidie, maar wel is hieruit de schoolbibliotheekdienst ontstaan. In tussen groeide de boekerij gestaag, met name ook dank zij het vele werk van de directrice, Mevrouw C. v. d. Bergh en haar assistenten: zo werden b.v. in 1970 100.000 boeken uitgeleend, maar tevens klonken al in het begin van 1972 klachten over de te kleine ruimte. In 1976 is dan door het toenmalige Vorige week heeft wethouder H. Willems van Ruimtelijke Ordening be- ;end gemaakt, dat binnenkort echt be- sonnen gaat worden met het realiseren Yan een aantal projekten in het kader van het Centrumplan. De bouw van de Torro-plus supermarkt in de Rose Vlek itaat als eerste aktiviteit gepland, terwijl - ongeveer gelijktijdig begonnen tal worden met de bouw van de A.B.N.- >ank, naast café Hulsman aan het Hen- ieniusplein. Het lijkt ons goed op het moment, lat Venray werk gaat maken van zijn centrumplan, nader in te gaan op de his- orie van dit plan, waarvan de z.g. ,Rose Vlek" een onderdeel is. In 1967 kwam een bestemmingsplan at het gehele centrum van Venray om vatte. Helaas werd aan dit plan door [edeputeerde staten goedkeuring ont- touden (28 oktober 1968). Hoewel het tedebouwkundig verantwoord was, moest het plan economisch als niet uit voerbaar worden aangemerkt. Op 30 oktober 1973 stelde de gemeen teraad het nieuwe bestemmingsplan „Centrum" vast, dat bij Koninklijk IBesluit van 27 januari 1978 rechtskracht kreeg. Op het door de raad vastgestelde be stemmingsplan kwam een nog niet in gevuld gedeelte voor, gelegen in het centrum, welke op de bijbehorende kaart een rose kleur had gekregen. Dit gebied wordt omsloten door de Hoen derstraat, Deken Thielenstraat, Jan Hensenstraat en School straat. Deze vlek werd globaal aan een asred» aantal voorschriften gebonden, maar ronH het college van burgemeester en wet houders kon de vlek nader uitwerken naar de behoefte, welke zich op een be paald moment zou voordoen. Hoewel de naam ,,Rose Vlek" in de loop der jaren een eigen leven is gaan leiden, maakt zij een wezenlijk onderdeel uit van het Centrumplan. In dit plan was tevens de zogenaamde Noord-tangent opgenomen, als afron ding van de binnenring rond het cen trum. Zij stond geprojekteerd als ver lengstuk van de Stationsweg in de richting van de Bontekoestraat om via de Hoenderstraat uit te monden op de Langeweg. Dit nieuwe stuk weg werd onmisbaar geacht voor een betere infrastructuur en ontsluiting van het centrum. Het grote probleem was even wel dat deze Noord tangent een „stiltegebied" doorsneed tussen de kerk en het nieuwe raadhuis. Veel is er gediscussieerd over de aan leg van deze Noord-tangent met als re sultaat dat deze, in het Centrumplan toch wel belangrijke weg#in 1978 voor namelijk om budgettaire redenen in de ijskast werd gestopt. Op 22 januari 1974 werd een „cen- trumplancommissie" ingesteld, welke de uitwerking van de Rose Vlek zou gaan begeleiden. Omdat men van mening was dat een dergelijk kerngebied niet aan een toe vallige ontwikkeling kon worden over gelaten, werd besloten een projektont- wikkeiaar in de arm te nemen. De voor keur ging uit naar Amro/Westland/ Utrecht-combinatie. De gemeente had voor de ontwikke ling van de Rose Vlek echter nog een „publiektrekker" nodig. Intussen was Vroom Dreesmann eigenaar geworden van de grond van het voormalige hotel De Gouden Leeuw en zonder de hulp van V D zou de gemeente in feite niet in staat zijn de Rose Vlek te ontwikkelen. In 1975 was V D bereid tot grond ruil (grond Henseniusplein tegen grond in de Rose Vlek met vereffening van een eventueel kostenverschil). Eind 1976 kwam een overlegorgaan tot stand dat de daadwerkelijke ontwikkeling ter hand moest gaan nemen. Op de eerste vergadering koos men direct de architecten die zich inmiddels aan de gemeente en de AMRO hadden gepresenteerd. De keuze viel op een combinatie van deskundigheid: archi tectenbureau Nicolai Schepers uit En Maar niet alleen José van Tintelen- Zijlmans uit Wanssum behaalde op de internationale wereldkampioenschap pen voor Rashonden te Amsterdam successen met haar terriërs. Ook Ans en Hans Denissen uit Smakt behaalden met hun 2'/2-jarige bloedhond Grock of the Linden-Trees het wereldkampioen schap. Wij hebben in het verleden reeds meerdere malen aandacht geschonken jaan de successen van deze „Venrayse" bloedhonden, welke door het echtpaar Denissen worden gefokt. Op vele kam pioenschappen in binnen- en buitenland wisten zij titelprijzen te behalen. Het bijzondere van dit succes is dat deze wereldkampioen door de eigenaren zelf is gefokt. Voor het behalen van dit kampioenschap heeft het echtpaar zich vele offers moeten getroosten, want om deze dieren in optimale conditie te brengen en te houden moet er met de honden zeer veel worden getraind. Dat trainen bestaat o.a. in het volgen van een bloedspoor. De bloedhond, of Hubertus-hond, is een jachthond, welke gebruikt wordt bij het opsporen van getroffen grofwild. Reeds eerder werd met deze wereld kampioen het Nederlandse, het Duitse, het Luxemburgse en tenslotte het Tijdens het bekendmaken van de bouwplannen in Venray-centrum, door wethouder H. Willems, werd ook uitge breid aandacht geschonken aan de oude bierbrouwerij en het herenhuis van de Gouden Leeuw (de familie Janssen). Het hele terrein van de voormalige brouwerij, boerderij en hotel de Gou den Leeuw wordt straks door de Gebr. Berden en de A.B.N. volgebouwd. Wet houder Willems wist te vertellen, dat het herenhuis en de brouwerij blijven be houden. Wel verdwijnen de aange bouwde stallen en schuren. Het herenhuis, zal hoogst waarschijn lijk ook voor appartementen worden in gericht. De oude brouwerij, volgens onze ge gevens gebouwd in 1880, is aan een groots herstel toe. Nadat het pand vrij kort na de oorlog niet meer als brouwerij dienst deed, werd hei ge bruikt als laadstation van Van Gend Loos en later weer als pakhuis. Zowel innerlijk als uiterlijk werd er niets aan gedaan. Verwilderde duiven namen bezit van de zolder en later zelfs van het gehele gebouw. Duivenmest lag er over al.... Vorig jaar werden er tientallen duiven gevangen en de open ramen en gaten zo goed mogelijk gedicht. De gemeente probeerde reeds in 1978- '79 deze brouwerij op de landelijke monumentenlijst geplaatst te krijgen. Maar de Rijksdienst, die daar over be slist, zag in het pand weinig architecto nische waarde en ook de historische waarde werd gering geacht. Het was vooral de Geschied- en Oud heidkundige Kring die toen bij de ge meente aandrong zowel de brouwerij als het herenhuis te behouden. De Kring noemde de brouwerij een van de weinige, zo niet het enige industrieel- archeologisch gebouw in Venray. Intussen is die oude brouwerij dan op de gemeentelijke monumentenlijst ge plaatst over het waarom kan men twisten en zullen de Gebr. Berden straks ongetwijfeld proberen het pand rendabel te maken. Daarbij is het woord „horeca" gevallen, wat zou kun nen betekenen dat het als café-restau rant wordt ingericht. Maar iets defini tiefs valt daar nu nog niet over te zeg gen. Langs de Leeuwstraat blijven de oude bomen behouden en ook de boom midden op het Henseniusplein wil men niet kappen. Wel zal het noodzakelijk zijn, dat een „bomendokter" eens ner- stellend en corrigerend werk gaat doen.... uw weekblad Het aantal parkeerplaatsen bij het NS station Venray is uitgebreid met dertig. Dat betekent dat van eind juni a.s. af tachtig automobilisten er hun vervoer middel kunnen parkeren. De uitbreiding volgt op die van het aantal plaatsen in de rijwielstalling. In 1984 werd de capa citeit daarvan vergroot met 57 plaatsen tot een totaal van 350. Omdat het station van Venray zo'n twee kilometer buiten de bebouwde kom ligt en een groeiend aantal treinrei zigers met eigen vervoermiddel naar het station reist, bleek de behoefte aan par keerplaatsen en stallingsruimte grote dan het aanbod. Met de uitbreiding komt NS tegemoet aan deze behoefte. hondenras zijn gedaan moeten ergens hun vruchten gaan afwerpen, want het is een vrij dure hobby. Bovendien is zij nog in het bezit van 8 Lhasa Apso's, eveneens een voor Nederland zeldzaam mooiere maar ook veel ingewikkelder tekening van de achterzijde over het Gouden Leeuwterrein heen. We gaan proberen U die tekening duidelijk te maken. Zoals U intussen weet, komt er achter de nieuwbouw van de ABN en Berden een keurig ingericht parkeerterrein voor 350 auto's. Dét parkeerterrein ziet U onderaan op de tekening. Het parkeer terrein wordt aan de westkant begrensd door Taxibedrijf 10000 (van den Beuken) en de voormalige Cartonnage- fabriek van de Gebr. Laurensse. Wanneer U in gedachten bovenop het dak van het taxibedrijf gaat staan en kijkt in de richting van de Leeuwstraat, dan ziet U over enkele jaren precies wat deze tekening nu aangeeft Dat is dan: helemaal links het pand van Albert Heijn en daarnaast aan het Henseniusplein naast Hulsman de nieuwe ABN-bank. De bank bouwt 4 bovenwoningen, waarvan er één komt boven de doorbraak c.q. passage tussen bank en Berden Meubelen. Als u goed kijkt, ziet u op de tekening die passage uitkomen op het parkeerterrein, onge veer tegenover het derde boompje. Uiteraard is dit 'n voetgangerspassage. Auto's kunnen het parkeerterrein berei ken via de Kempweg en de Hensenius- schede en plaatselijke bekendheid, be staande uit de samenwerkende Venrayse architekten S.A.V. In het bovenstaande zijn wij voorbij gegaan aan de vele moeilijkheden welke zich in de loop der jaren met betrekking tot het realiseren van het Centrumplan en de invulling van de Rose Vlek hebben voorgedaan. Twaalf jaar na het vast stellen door de gemeenteraad van het Centrumplan gaat Venray echt goed werk maken van de toen gemaakte plan nen. Aansluitend op onze berichtgeving van vorige week gaan wij nü nog eens nader in op het onderdeel Gouden Leeuw-terrein. Later komen wij nog uitvoeriger terug op de Rose Vlek en alles wat daar mee samenhangt. straat. Mogelijk dat er in de toekomst ook nog een verbinding komt met de Langeweg. De tekening laat ook zien, dat de ach terzijde van het pand Berden dus ge zien vanaf het parkeerterrein ook voorzien is van etalages. Daar dus geen blinde muur of een andere onaantrek kelijke afscheiding. Dat verhoogt na tuurlijk ook het uitzicht van de appar tementen (rechts) die daar gebouwd worden aansluitend op de reeds gerealiseerde bouw langs de Hensenius- straat en de Langstraat. Duidelijk is ook te zien, dat de woning van de familie Janssen in de Leeuwstraat een „hoeksteen" wordt van de Berden-bebouwing. Hoewel het parkeerterrein, inclusief de weg»richting-Henseniusstraat, ten volle benut wordt voor parkeergelegen heid, is er toch links en rechts enig groen gepland. Uiteraard kan dat alleen aan de rand van het terrein, want anders vormt het groen styles een sta-in-de- weg voor kermisattracties, markten, cir cussen en andere evenementen. Bij ons artikel, vorige week in dit blad, over de ontwikkeling van het Venrayse centrumplan, plaatsten wij een tekening van de zuid-westzijde van het Henseniusplein vanaf Albert Heijn tot aan Foto Hoedemaekers. Daarmee konden onze lezers zich een beeld vormen hoe die westkant er straks gaat uitzien. Maar de afdeling „Stedebouw" van onze gemeente maakte nog een veel Wie nog meer geïnteresseerd is in het toekomstige „gezicht" van Venray, moet zeker de fraaie tekeningen gaan bekijken die in de Infotiek-hal van het gemeentehuis staan opgesteld.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 9