Brigade Koninklijke Marechaussee vertrekt uit Venray KADO WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING /ANCASTEI^ Extra openstelling van de Petrus Bandenkerk Venray CAESAR 40 jaar bij de PLEM Kruis Heide 80 koeien aan de wandel ONDERDAG 23 MEI 1985 Nr. 21 HONDERDENZESDE JAARGANG ENFityl voopf PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN IITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY iROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 30 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12,50 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEA DE REGIO 17,— Zonnecosmetica Het exclusieve alternatief Bij 3 lancaster zonneprodukten geeft Cocon de grote Lancaster-tas Los is deze tas te koop voor f 12,50 I )0 Ook dit jaar zal het weer mogelijk ijn dat de St. Petrus Bandenkerk van enray extra open Wordt gesteld voor iegenen die deze kerk met haar beel- enschal rustig wil bekijken. Bedoelde Ktra openstelling vindt plaats iedere ïaandagmorgen van 10.00-12.00 uur in e periode van 3 juni t.m. 26 augustus sv uitgezonderd 5 augustus, want dan er kermis. De doopkapel kan even- :ns bezichtigd worden. Op iedere :rste maandag van de maand is het mo- :lijk van 10.00 tot 12.00 uur de toren- amer te bereiken. Verdere beklimming om veiligheidsredenen niet toe- estaan. De sacristie en het oksaal met orgel ilijven gesloten. Tijdens de voorberei- ingen is het nu nog niet doenlijk noch erantwoord gebleken om enige kunst- chatten van de kerk gedurende deze ex- ra ochtenden ten toon te stellen. Achter i de kerk ligt een bezoekersregister ge- :ed. Het is de bedoeling dat de bezoe- ers hierin hun naam en adres (woon- laats) noteren, eventueel vergezeld van un op of aanmerkingen. De bezoekers rijgen geen aparte tekst of uitleg van Ie kerk als gebouw en haar historie. Er igt wel een kleine folder klaar. Zoekt nen meer informaties, dan zouden wij lillen verwijzen naar het boekje ,,De rote Kerk van Venray, historie en iunslschatten", geschreven door dr. l.P.H. Camps, eertijds archivaris van Ie gemeente Venray. Alstublieft Meneer.... Kleding uit onze Have prijzenshops kosten deze 4 dagen de helft! t/m zaterdag 25 mei Op vrijdag 14 juni a.s. 's middags om twee uur zal officieel afscheid worden genomen van de Brigade van de Ko ninklijke Marechaussee in Venray. Per juli vertrekt brigadecommandant E. J. van der Zanden met zijn elf manschappen naar Ottersum om daar dienst te gaan doen bij de grensover gang in de nieuwe rijksweg 77. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat adju dant van der Zanden ook straks com mandant zal worden van de mogelijk tot 60 man uit te breiden nieuw gevorm de brigade Gennep. De nu in Venray wonende marechaussees zullen evenwel niet verhuizen, omdat de afstand Ven- ray-Ottersum geen bezwaar is voor mensen, die graag in Venray willen blijven wonen. Hoewel ,,de gewone burger" er weinig van zal merken, dat de Brigade uit Venray vertrekt, zeker is, dat ook een stukje historie verdwijnt. Reeds in 1855 was in Venray een detachement van de Koninklijke Mare chaussee gevestigd. Dit werd in 1856 tot brigade verheven. Het is niet bekend in Venray is weer een monumentje rijker. Vrijdag j.l. vond de officiële overhandiging plaats van de nieuwe pomp op de Grote Markt. In een onge veer driekwartier durende plechtigheid werd onder de vrolijke muziek van onze Koninklijke Harmonie, de pomp in gebruik genomen. De heer C. Janssen, directeur van Bouwmij Janssen, sprak in zijn inlei ding vooral over de pomp als speelob- ject. Vroeger had hij altijd met en bij de pomp op de Grote Markt kunnen spe len. Hij hoopte dat de jeugd van nu, daar net zoveel plezier aan zal hebben. Voor Bouwmij Janssen had de overhandiging nog een speciaal tintje. Vlak naast het grote bouwwerk dat door dit bedrijf is gebouwd, de toren van de Grote Kerk, staat nu het bouw werk waar zij het langst over heeft ge daan. Na de toezegging in 1976 duurde het ruim 9 jaar voordat de pomp er stond. Alsof de kerktoren het gehoord had, dat ook hij erbij hoorde, begonnen de klokken de luiden, waardoor de over handiging enkele minuten onderbroken werd. De burgemeester zei zeer verheugd te zijn met deze pomp. Maar tevens sprak hij de hoop uit dat de pomp als speel goed wordt gebruikt en niet aan vernie lingen ten onder gaat. Na deze plechtige woordenwisseling was het de eer aan burgemeester Defe- sche om de zwengel in werking te zetten, waarna de heer Janssen en de burge meester samen een toost op de nieuwe pomp uitbrachten. Een toast met echt pompwater. Zou de pomp eens afgebroken worden, door wie dan ook, dan zal men in de pomp een loden koker vinden. Hierin bevindt zich een oorkonde over de totstandkoming van de pomp, verder een foto van de Fietspomp, die daar tijdens de carnavalsdagen stond, een werktekening van het renovatieplan van de Grote Markt en een aantal munten uit 1985. „Zo kan het nageslacht kon- troleren of de Grote Markt inderdaad gerenoveerd is", aldus de heer Raedts van het Pompgenoëtschap. De heer Raedts vertelde verder dal het Pompgenoëtschap er naar blijft streven dat de Grote Markt een gezellig plein gaat worden. En alsof hun bijdra ge nog niet groot genoeg was geweest, hadden zij het pleintje waarop de pomp staat een nieuwe naam gegeven: Pomp- pleintje. In verband met het plaatsen van de pomp bij de Latijnse School heeft het Pompgenoëtschap ook een boekje uitgegeven, getiteld: „Löp naor de pomp". Dit boekje gaat over de pompen die in Venray gestaan hebben en het vertelt ook nog het een en ander over het Pompgenoëtschap. In het bijzijn van de schrijver, Sjef Verlinden, en een aantal genodigden mocht vrijdagavond in Vlakwater bur gemeester Defesche een eerste exem plaar ontvangen uit handen van de heer Raedts. Het boekje is te verkrijgen in de Venrayse boekhandels en bij de banken voor 10,—. De bange vermoedens van de burge meester, dat vandalen deze nieuwe pomp zouden misbruiken, werden nog hetzelfde weekend bewaarheid. De zwengels van de pomp werden namelijk doorgedraaid, waardoor de pomp bui ten funktie werd gesteld. Voor de gemeente c.q. gemeenschap een (eerste) schadepost bij dit ludieke geschenk. Het Bouwbedrijf Janssen was echter zo spontaan om deze eerste schade maar voor eigen rekening te nemen. Het defecte pompsysteem werd gerepareerd en om de zwengels zouden beugels ge plaatst worden, waardoor het zwaaien c.q. pompen binnen de perken kan worden gehouden. Nadat het pompsysteem dinsdagmid dag gerepareerd was de beugels waren nog niet gereed moest de monteur elders water halen om de pompen weer aan het werk te zetten. Toen hij terug kwam. had de een of andere handige jongen opnieuw de zwengels doorgedraaid en was de zaak weer defect Om nu niet voor een derde maal te moeten repareren, zijn de beide zwen gels van de pomp genomen, in afwach ting van de beugels. Zodra die gereed zijn wordt de pomp weer in gebruik ge steld en verwacht men in de toekomst geen reparaties meer te behoeven uit te voeren. welk jaar die brigade weer is opgeheven. Wel weten we, dat de toenmalige burge meester Oscar van de Loo er zich erg voor beijverd heeft om het Wapen der Koninklijke Marechaussee weer in Venray terug te krijgen. In 1919 wendde hij zich o.m. met een rekest tot de minister van defensie voor de terugkeer van de marechaussee. Dat dit kennelijk succes heeft gehad blijkt wel uit het feit, dat in 1923 aan de Langstraat het door de genie ontworpen br igadegebouw tot stand is gekomen en op 20 maart van dat jaar officieel in gebruik werd genomen. De brigade die er zich toen vestigde bestond uit 1 opperwachtmeester, 1 wachtmeester en 2 brigadiers. Na de oorlog werd de kazerne aan de Langstraat door de rijkspolitie gebruik totdat het gebouw aan de Wilhelmina- straat voor de rijkspolitie gereed kwam. DIENSTVERLENING Over het algemeen merkt men in Venray weinig van de aanwezigheid van de Koninklijke Marechaussee omdat haar taak hoofdzakelijk op het militair terrein ligt: bemoeiing met het Duitse kerkhof en het MOB-complex in Yssel- steyn, de slapende vliegbasis „De Peel", begeleiding militaire oefeningen en de betrokkenheid bij ongevallen waarbij militairen of militaire voertui gen zijn betrokken. Overigens komt hierin geen wijziging, evenmin als in de grensbewaking in de groene zone van Ottersum en de grensovergangen Sie- bengewald, Wellse Hut en Arcen. De burger heeft de marechaussee alleen nodig bij de afgifte van collectie ve doorlaatbewijzen of voor het snel af geven van een reisdocument voor zover men daarvoor niet op het gemeentehuis terecht kan. 2 daarom AAA2 VU UWSPECIALIST'VWS ''flIIIIIIMIIt II S BEERKENS BANDEN g VENLO VENRAY HELDEN Straelseweg 23 Venlo 077-18347 Roggelseweg9 Helden 04760-2163 Zuidsingel 6 Venray 04780-82374 DE MOOISTE ZOMER COLLECTIE VINDT U BIJ Grotestraat 2 Venray Gasthuisstraat 28 Venlo tel. 077-41960 BINDING Tóch was er ergens wel een binding tussen Marechaussee en de Venrayse be volking, al was deze in vroeger jaren groter dan nu. Wij denken aan de tijd, dat de mannen van de Koninklijke Ma rechaussee, hoog te paard gezeten in hun statig uniform bekende verschijnin gen waren in het 'Venrayse dorpsbeeld van weleer. In dit verband denken we ook aan mevr. Custers, die bijna veertig jaar hospita is geweest van het niet in Venray woonachtige personeel, dat in de kazer ne verbleef. En tenslotte denken we aan de band, die vroeger bestond met de voor oudere Venraysers legendarische opper de Groot, die zijn sabel schonk aan het Venrayse schuttersgilde 't Zandakker. BRIGADEGEBOUW Met het vertrek van de brigade rijst de vraag wat er gaat gebeuren met het zich in goede staat bevindende kazerne gebouw aan de Langstraat. Naar wij vernamen heeft de gemeente daarvoor geen belangstelling. Wel is er een gegadigde die hierin een afdeling van de werkplaats voor aangepaste arbeid fabrikage van schoenen wil vestigen. Ook zou het gebouw zeer geschikt zijn voor huisvesting van b.v. alleen staanden. Hoe dan ook: feit is, dat het departement van defensie op korte termijn van het gebouw af wil.... Makelaars- en Taxatatiekantoor Zet Uw huis bij ons in de verkoop. Bij geen resultaat geen kosten Stationsweg 7b. Venray. tel. 04780 85958-82308 HET WAPEN DER KONINKLIJKE MARECHAUSSEE De naam Marechausssee" is afkomstig van een korps, dat in Frankrijk als „Maréchaux de France" in het begin van de der tiende eeuw was belast met de handhaving van de algemene veiligheid en de tucht in het leger in oorlogstijd. Als oprichtingsdatum van het Wapen der Koninklijke Mare chaussee in Nederland wordt 26 oktober 1814 aangehouden. Bij besluit van de Souvereine Vorst (Koning Willem I) van die datum, werd voor de Zuidelijke Nederlanden weer een korps op gericht „om de orde te handha ven, de uitvoering der wetten te verzekeren en te waken voor de veiligheid der grenzen en der grote wegen". Na de Belgische Opstand in 1830 werd het korps in twee delen gesplitst. Het Belgische ge deelte kreeg de naam „Gendar merie Nationale". Het Wapen der Koninklijke Marechaussee, dat het oudste deel van de Rijkspolitie was, is herhaald uitgebreid en georgani seerd. Een (Brabants) gedeelte van het Wapen is in juni 1940 via Duinkerken naar Engeland ge gaan. Velen van hen zijn als geheim agent in bezet Nederland gedropt en zijn slachtoffer ge worden van het beruchte „Eng- land-Spiel". Na de oorlog kwa men tal van deze Engelandvaar ders met de Prinses Irene Brigade in Nederlnd terug. Zij hebben een belangrijk aandeel gehad in de wederopbouw van het Wapen. Het kreeg echter een beperkter taak, n.l. politiedienst in het leger, waken voor de veiligheid van de leden van het koninklijk huis, politiaire grensbewaking en bezetting van de daarvoor aange wezen doorlaatposten en het ver lenen van bijstand aan de politie. Officieren en onderofficieren zijn tevens hulopofficier van jus titie, en marechaussees beneden de rang van onderofficier zijn be last met opsporing van strafbare feiten in militaire kazernes. Later kwamen daarbij begelei ding van geldtransporten van de Nederlandse bank, controle op het militaire verkeer en wat Venray betreft toezicht op het MOB-complex, het vliegveld De Peel en het Duits Militaire kerk hof in Ysselsteyn. De marechaussee, die nu geen onderdeel van de rijkspolitie meer is, bestaat thans uit een Staf, drie divisies en een oplei dingsschool in Apeldoorn. Dinsdagavond heeft wethouder W. Claessens in het gemeenschapshuis van Veulen een groot aantal inwoners nog eens proberen duidelijk te maken dat hen nü een laatste kans wordt geboden zich aan te sluiten op een gemeentelijke riolering. Wordt die kans niet aangegre pen, dan mag men tot in lengte van jaren aannemen dat een riolering in dit kleine kerkdorp tot de onmogelijk heden zal gaan behoren. VERFIJNINGSREGELING De realisatie van een riolering in Veulen is nu nog „redelijk betaalbaar", omdat het Rijk via de „verfijningsrege ling" per aansluiting een subsidie geeft van 8200,Die subsidieregeling wordt de komende jaren afgebouwd elk jaar met 2000,— verminderd. Van de aan te sluiten panden wordt een eigen bijdrage verlangd van 3400,- Die bijdrage kan men ineens betalen of via een baatbelasting óver een periode van vermoedelijk 10 jaar. Verder moeten de eigenaren van bedoelde panden zelf zorgen voor putten en rioolbuis tot aan de erfgrens. Bovendien vraagt de gemeente een aansluitsom van 505,Al met al voor velen een grote post. Iets anders is het met de huurwonin gen van de Woningbouwvereniging. Die huurders behoeven geen eigen bijdrage te betalen en ook geen aansluitklosten. Dat neemt allemaal de Woningvereni ging voor haar rekening. Die huurders zijn zelfs niet verplicht zich op het nieuwe riool te laten aansluiten. Ze kunnen genoegen blijven nemen met de bestaande voorzieningen, als septi- tanks e.d. Maar als ze wél op het riool aangesloten willen worden, wordt de maandhuur verhoogd met tien tot elf gulden. BEPERKTE OMVANG De nieuw aan te leggen riolering bestrijkt het centrum van Veulen, de Brugpas, een klein stukje Steegse Peel- weg en vervolgens het Volen, waar deze riolering op de vorig jaar aangelegde riolering van Heide wordt aangesloten. Het eeerste gedeelte omvat een vrij- verval-riool voor 42 woningen. Op de Brugpas verandert het systeem in een drukriool waarop dan nog 17 panden aangesloten kunnen worden. Het is niet doenlijk de riolering op de Veulenseweg verder door te trekken richting Leunen, ondanks dat daar nog vele woningen gelegen zijn. Een door de gemeente gemaakte berekening toont aan, dat dan ALLE panden een eigen bijdrage zouden moeten betalen van 4200,en dat acht men veel te hoog, om niet te zeggen: onhaalbaar. Op het vrij-verval-riool kan men zowel huishoudafvalwater lozen als hemelwater. Dat laatste is bij een druk- rioolsysteem niet mogelijk omdat bij een fikse regenbui de pompjes (prak tisch één bij elke aansluiting) kapot zul len draaien en de veel kleinere rioolbuis het vele water dan niet kan verwerken. De panden die dus geen hemelwater via de riolering mogen afvoeren, moet dit lozen op het oppervlakte water veelal bermsloten. Het is vrijwel zeker dal het Waterschap-Zui veringsschap binnen afzienbare tijd zeer strenge voorschriften uitvaardigt, waar door het lozen van huishoud-afvalwater op beken e.d. zo niet verboden dan toch aan banden zal worden gelegd. Mede daarom is het wenselijk dat, waar zulks mogelijk is, een riolering wordt aange legd. Veulen is in feite het laatste Venrayse kerkdorp dat voor riolering in aanmerking komt. Alleen in Vredepeel behoort deze voorziening tot de onmo gelijkheden. PROBLEMEN Wanneer 70% van de eigenaren der aan te sluiten panden „ja" zegt tegen de rioolaanleg, kan de gemeente wettelijk een baatbelasting gaan heffen bij ALLE eigenaren - dus ook bij de 30% die niet mee willen doen. Dat kan natuurlijk problemen ople veren. Er zijn namelijk jonge eigenaren die enkele jaren geleden een toch wel vrij dure eigen riool met septi-tank etc. hebben aangelegd. Die riool kan nog vele jaren meegaan, maar nu wordt men in feite gedwongen met de nieuwe riool „in-zee-te-gaan". Dus opnieuw een ex tra investering, waarvan ze het nut nü nog niet inzien. Bovendien, zo verwachten zij, zal de gemeente binnen niet al te lange tijd wel overgaan tot het heffen van een riool recht, of minstens de onroerendgoed- belasting verhogen ten bate van het onderhoud van de Venrayse riolering. En dat betekent opnieuw een greep in de portemonnaie. Wie er niet zoveel problemen mee hadden, waren de bewoner van hel Volen. Zij hebben kennelijk meer moeilijkheden met de bestaande water afvoer, want zij willen maar wat graag op de nieuwe riool worden aangesloten. Er werd zelfs gevraagd voor Volen alleen een kostenberekening te maken indien de 70% niet gehaald zou worden. SPOED Vanwege de genoemde Rijkssubsidie moet het rioolprojekt nog dit jaar ver wezenlijkt worden. De eigenaren van de 59 panden krijgen dan ook nog deze week een enquête-formulier thuis ge stuurd e'n het vriendelijke verzoek dit formulier „per omgaande" ingevuld te retourneren. Blijkt er dan voldoende belangstelling, dan kan de gemeente raad in zijn vergadering van juni een officiële beslissing nemen en kan de aanleg op vrij korte termijn ter hand worden genomen. Voor alle soorten bloemen en perkplanten tomaten - selderij paprika - kool slaplanten en potgrond kunt U terecht bij: Plantenkwekerij J. v.d. BEUKEN Krekelkamp 3 Wanssum Tel. 04784-1629 De heer L. Verstappen van het Mo lenpad werkt dinsdag a.s. veertig jaar bij de PLEM. Na de bevrijding begon hij er mee te helpen aan het herstel van de vele vernielde kabels en leidingen. In Gennep werd hij vervolgens medewer ker in de algemene dienst, plaatste hulp meters in het district Bergen en kwam tenslotte in Venray terecht. Tot zijn taak behoort o.m. het verzamelen van gegevens over de openbare verlichting in dit district. Volgende week vrijdag wordt deze ju bilaris om 16.00 uur een receptie aange boden in het rayonkantoor van de PLEM aan de Acaciastraat. L. Verstappen neemt per 1 juli offi cieel afscheid van dit bedrijf. RESTAURANT In de Keulsche Pot Fondue-, Gourmet- en specialiteiten restaurant. Voor informatie of reservering. TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 0VERL00N A.s. zondag, na de Hoogmis in de Rectoraatskerk van de Heide zal het on langs opnieuw geplaatste kruis, bij de familie Claes, worden ingezegend. In een kleine processie zal van de kerk naar het kruis worden gegaan, waar met een kleine plechtigheid het kruis zal worden ingezegend. In de nacht van dinsdag op woensdag werd bij de politie gemeld dat er op de Laagheidseweg een grote kudde koeien zou lopen. Toen de politie arriveerde bleek die melding niet overdreven te zijn. De politie kreeg hulp van omwonenden om de dieren in een weide te drijven. Het bleek dat een 80-lal koeien (de politie spreekt in haar bericht van 80 „dames") aan de wandel waren gegaan. In eerste instantie dacht men dat van dalen aan het werk waren geweest. Maar toen bleek dat een pasgeboren kalf kort na de geboorte in een afzuig- put terecht was gekomen. De moeder koe had zo'n klagend geluid uitgesto- teji, dat de kudde van angst uit de weide was gebroken en de weg opliep. Nadat het kalf uit de afzuigput was bevrijd keerde de rust weer. Overigens heeft het kalfje geen nadelige gevolgen ondervonden en blijkt het kerngezond te zijn. ^Alstublieft Mevrouw.... Kleding uit onze Have prijzenshops kosten deze 4 dagen de helft! t/m zaterdag 25 mei

Peel en Maas | 1985 | | pagina 1