MUZIEKFEESTEN TE MERSELO BEZOEK MET PINKSTEREN DE B.Z.N. ALD MERSELSE DAG Gregoriaanse Hoogmis in de feesttent met Schola Contorum AMATEURFESTIVAL -4 ki> PLAY-INN DANSMIDDAG VOOR 50 ERS Expositie Ethiopisch Christendom in de kerk 3 1E PINKSTERDAG H 10.00 UUR: W PLECHTIGE HOOGMIS ■I IN DE FEESTTENT zondag wordt begonnen met een ^^chtige Hoogmis in de feesttent, "^Taraan medewerking wordt verleend for het Kerkelijk Zangkoor, het hgerenkoor en een ensemble van de •rkelijke Fanfare St. Oda uit Merselo. tmis wordt opgedragen door de eigen moor W.J. Jans S.V.D. 11.30 UUR: WIENER TREF Belgische accordeongroep L. iberghs speelt volksmuziek op authentieke instrumenten. VANAF 12.30 UUR: FRÜHSHOPPEN MET HET ORKEST SPRING Bit!, Het orkest Spring is een formatie van jf personen, die tezamen een veelvoud in dit getal aan instrumenten bespelen, muit verschillende achtergronden onservatorium, fanfare, etc.) kenden elkaar als leden van verschillende kesten en zeven jaar geleden besloten om samen te gaan. Zij hadden vanaf begin veel succes. Hun veelzijdig- id is hun grote kracht. Zij beheersen le genres, van Tiroler blaasmuziek tot op 40, en passen zich moeiteloos aan wensen van hun publiek aan. Voor iihshoppen dus een ideale formatie. Zaterdag 25 mei, 13.30 uur Muziekfeesten met welker organisatie fanfare is begonnen dienen natuur- jk een duidelijke plaats in te ruimen ir de fanfare-muziek. En dit gebeurt Merselo per traditie door deze plaats gunnen aan de jeugd. Reeds voor de :sde maal wordt weer een play-inn oor jeugdharmonieën en jeugdfanfares irganiseerd. Om dit keer het eigen ipertoire van de diverse ensembles wat leer dan voorheen naar voren te laten omen, is thans gekozen voor de olgende opzet: één nummer wordt vooraf aan 11e deelnemers ter instudering toege- luurd; om 11.00 uur 's ochtends vindt er en gezamenlijke repetitie van dit stuk laats onder leiding van een gastdiri- ent; vanaf 13.30 uur speelt iedere roep enkele nummers uit eigen reper- oir onder de leiding van de eigen irigent; ter afsluiting van de middag vindt en gezamenlijke uitvoering plaats van let ingestudeerde stuk onder leiding van e gastdirigent. Meer informatie over de Play-inn bij ruus Wismans, tel. 04786-243, Wim an Osch, tel. 04786-418 en Twan van loof, tel. 04786-238. Maandag, 2e Pinksterdag 20.30 uur: Voor de derde achtereenvolgende maal wordt de slotavond van de Mu ziekfeesten verzorgd door één van de populairste groepen van Nederland, het Volendamse BZN. De groep wordt opgericht in 1966 maar wordt pas in 1968 ontdekt. Vanaf 1969 zijn zij full time bezig met de muziek. In 1970 komt de single Rock 'n Roll Woman uit die goed aan slaat en ook vanuil Engeland goede reakties krijgt. In 1976 veranderd BZN van stijl en met de zangeres Anny Schilder wordt ,,Mon Amour" opgenomen. De nieuwe stijl slaat aan en de eerste gouden single is een feit. Daarna is hel niets anders dan succes. In januari 1983 ontvangt de groep de Gouden Harp. In maart 1984 verlaat Anny Schilder BZN. Haar plaats wordt ingenomen door Carola Smit, die het goed doei getuige hetaanhoudende succes van BZN. Nadere informatie over deze avond bij Gerrit Hendriks, tel. 04786-554. Maandag 2e Pinksterdag, vanaf 11.30 uur Ook dit jaar weer wordt als onderdeel van de Muziekfeesten op tweede Pinksterdag de Aid Merselse Dag geor ganiseerd. Deze ondertussen tot in de verre omgeving bekende dag trekt jaarlijks vele duizenden bezoekers. Om 10.30 uur wordt de dag begonnen met een Gregoriaanse Hoogmis. Daarna zal de fanfare het dorp rondtrekken om de Aid Merselse Dag officieel te openen. Vanaf dat moment wordt in Merselo de klok ver teruggedraaid en ademt heel het dorp een sfeer van vroeger uit. De bewon ers van Merselo zullen dan gekleed zijn in oude klederdracht. Er worden vele oude ambachten uitgeoe fend en daarnaast zijn er ook verschil lende aktiviteiten, waaraan U zelf kunt deelnemen. Er zijn volksdansgroepen te zien en bovendien kunnen de kinderen een rondrit maken met de pony's. Er zullen spelletjes georganiseerd worden, waaraan de kinderen aktief deel kunnen nemen en waarmee ze een leuke attentie kunnen verdienen. Er zijn verschillende terassen waar U even tot rust kunt komen. Hier kunt U dan genieten van orkesten die allerlei soorten muziek maken, variërend van volksmuziek tot Country en Western. Zo treedt dit jaar op het Boerenbonds plein de blue-grass band Filet Ameri- cain op. De volksmuziekgroep Parel moer en Wat Hiet zullen optreden evenals het in de regio zeer bekende volksorkest van Piet Huys. In het gehele dorp spelen muzikanten, er staat een draaiorgel en bovendien zal de doedel zakband The Dutch Pipes and Drums door het dorp trekken. zien, mannetjesputters zullen voor U optreden, en U kunt genieten van straattoneel. Er zijn verschillende ten toonstellingen variërend van oude ac cordeons tot muizenvallen en tevens zal in de H. Johannes de Doperkerk een tentoonstelling worden ingericht. Er is een paardententoonstelling en er zullen vele oude auto's en werktuigen te zien zijn. Wanneer U het dorp rondtrekt komt U dé veldwachter tegen, kunt U zich laten fotograferen door de dorps- fotograaf, of kunt U een ritje maken op een fiets zoals men die vroeger kende. Ook de kinderen zullen zich zeker vermaken met de poppenkast, het poppentheater, de clowns of het lucht kussen. Er zijn een heleboel dieren te Dit is slechts een greep uit alles wat U kunt zien en horen. Uiteraard is het dorp afgezet voor het moderne verkeer, maar er zijn direkt aan de rand van het dorp voldoende parkeerplaatsen. Daar naast zullen er paardentrams tussen Merselo en Venrav rijden. Bejaarden en minder validen kunnen door Old Timers bij de parkeerplaatsen opge haald en naar het centrum van het dorp \ervoerd worden. Wilt U nog eens een dagje „ouder wetse" gezelligheid meemaken, kom dan op tweede Pinksterdag naar Merselo! Nadere informatie bij Nelly Muysers, tel. 04786-323 en Gerrit Hendriks, tel. 04786-554. Vrijdag 24 mei, 13.30 uur De vrijdagmiddag is weer gereser veerd voor de 50 ers. Behalve dat zij met oren en ogen kunnen genieten van originele volksdansen in klederdracht, is er ook volop gelegenheid om zelf met de benen van de vloer te komen. Het programma vermeldt nl.: demonstratiedansen door dans groepen uit de regio. volksdansen met alle aanwezigen samen. vrij dansen op muziek van „HOLLANDS GLORIE" uit Merselo, welbekend van de 50+ bals. Nadere informatie over deze dans- middag bij Nelly v.d. Akker, tel. 04786-320 en Els Emonts, tel. 04786- 487. Maandag 2e Pinksterdag, 10.30 uur Maandag 2e Pinksterdag vanaf 11.30 uur: Dit jaar wordt voor de derde maal in successie een Gregoriaanse hoogmis tijdens de muziekfeesten Merselo in de feesttent uitgevoerd. De eerste twe keren werd de zang verzorgd door een gelegenheidskoor van ruim 400 koor zangers, uit geheel Limburg. Dit jaar worden de Gregoriaanse gezangen gezongen door de vermaarde Schola Cantorum van het Wardinstituut. De mis wordt opgedragen door pater W. Willems S.V.D. uit Deume met assi stentie van o.a. pastoor W.J. Jans S.V.D. uit Merselo. Schola Cantorum Ward Instituut heeft grote nationale en internationale bekendheid gekregen door haar bena deringswijze op het Gregoriaans. De Schola Cantorum werd in 1964 opge richt en telt een 35-tal leden, die bijzondere belangstelling hebben voor het Gregoriaans. De oprichter en tevens de eerste dirigent, dr. Jos Lennards, droeg in 1979 de leiding over aan Louis Krekelberg, muziekdocent aan de Pabo te Roermond. Om zich te specialiseren op het gebied van de koormuziek, volgde dhr. Krekelberg, evenals zijn voorganger, cursussen in binnen en buitenland, o.a. bij prof. W. Ehmann. In 1964 deed de KRO een beroep op Jos Lennards, om een aantal radio uitzendingen te verzorgen voor het pro gramma „De Zingende Kerk". De Schola zingt alle missen van het kerkelijk jaar en de BRT 3 zendt bijna iedere zondag een opname van de Schola uit tussen kwart over negen en half tien. Inmiddels, zijn er vele concertreizen gemaakt o.a. naar Rome en Parijs. Meermalen werd opgetreden op het Festival Oude Muziek in Utrecht en het Europa Festival Religieuze Muziek. Als belangrijkste pretentie stelt de •Schola Cantorum zich: het in stand houden van het Gregoriaans. Dit tracht men uit te dragen door het regelmatig opluisteren van H. Missen en het geven van concerten met een breed platvorm: van vroeg- tot laat-gregoriaans, en van recitatieve tot meer ijke, melismatige gezangen. Het koor bestaat uit leden uit de hele provincie Limburg. Nadere in formatie pyer de Hoogmis bij Theo Martens, tel. 04786-561, pastoor W.J. Jans S.V.D., tel. 04786- 214 en bij Leo Janssen, tel. 04786-612. Zoals U elders in deze uitgave hebt kunnen lezen vindt donderdag 23 mei tijdens de muziekfeesten het amateurfestival plaats. De deelnemende groepen zijn allen uit de gemeente Venray afkomstig en zullen 4 nummers ten gehore brengen hetgeen hoofd zakelijk eigen werk is. De volgorde van optreden is als volgt: 20.30 uur Traveller 5 personen Genre: Pop 20.55 uur TLO 4 personen Genre: Rock Rock-pop 21.20 uur Greenriver 4 personen'Genre: Country Rock. 21.45 uur Parlin 5 personen Genre: Fushion mengeling van Jazz, Rock, Blues, Funk. 22.35 uur Decoy 5 personen Genre: Nederlands- en Engelstalige muziek. 22.10 uur IKS 4 personen Genre: Wavie Rock. 23.00 uur Rose Garden 7 personen Genre: Latin jazz, Funk, Reggea. 12.00 uur brengt de winnaar van de publieksprijs nogmaals zijn winnende num mers ten gehore. De publieksprijs, in 1984 overtuigend gewonnen door Rose Garden, is evenals vorig jaar vervaardigt door Piet Hermans uit Venray. De beoordeling van deze pu blieksprijs geschiedt door de supporters van de groepen. Van elke groep kan een sup porter plaatsnemen in de publieksjury. Het andere gedeelte van de de jurering wordt gedaan door „Armand" die de groepen o.a. beoordeelt op klankgehalle en sa menspel. pfgKSTEB®» muziek feesten erselo Zondag 26 mei starten de Muziek- weer met een middag de kinderen. Evenals het vorig jaar het ook dit keer weer een Het zou te ver voeren alle spelen en spelletjes de revue te passeren, maar om enkele bijzon- zaken te noemen: het luchtkussen vorig jaar zo veel plezier met is, is er weer. Ook is er de speelkar van het P.O.L. Venray, een verzameling speelwerk- vernuftig opgeborgen in een- In de kranten is hier al diverse over geschreven. Deze middag georganiseerd voor de basisscho- van Merselo en Vredepeel, die weer een fijne middag hebben. Nadere informatie over de kinder- Tilly de Brouwer, tel. 04786- Schoolteam Merselo, tel. 04786- 13.00 UUR: O.R.K. RADIOPROGRAMMA VANUIT DE FEESTTENT Het bekende wekelijkse radiopro gramma KRO-ORK wordt deze dag vanuit deze feesttent uitgezonden. KRO's reizende ambassadeur komt met het ORK-codespel naar Merselo. De hoofdprijs is weer een videorecorder. De presentatie wordt verzorgd door Ruud Hermans en ORK. Het pro gramma duurt tot 15.00 uur. Wilt U weten wat U te wachten staat en wat U allemaal kunt beleven? Luister dan (als U dat tenminste nog niet deed) naar de radio. Iedere zondagmiddag van 13.00 tot 15.00 uur kunt U dit programma beluisteren. Nadere informatie over bovenstaande programma-onderdelen bij Gerrit Hen driks, tel. 04786-554 en Pieter Rieter, tel. 04786-595. 13.30 UUR: FOTO WANDEL- EN FIETSTOCHT De jeugdvereniging „De Natuur vrienden" organiseert weer speciaal voor deze muziekfeesten een foto wandel- en fietstocht, waaraan ieder een, jong of oud, groot of klein, kan deelnemen. U krijgt de gelegenheid Merselo en omgeving te bezichtigen aan de hand van een routebeschrijving. Deze beslaat uit foto's van vele mooie en historische plekjes van Merselo, die de volgorde van deze (naar keuze) wandel- of fietsroute bepalen en U voeren door o.a. de bosrijke omgeving van Merselo. De start is vanaf de feest tent. Een leuke en sportieve ontspan ning voor enkelingen, groepen, gezin nen en hele families. Nadere informatie over deze tocht bij Nelly v.d. Akker, tel. 04786-320. Het laatste jaar staat Ethiopië nogal in de schijnwerpers van de wereld in verband met de onbeschrijfelijke hon gersnood die daar heerst. Daardoor zijn we geneigd te vergeten dat Ethiopië ook in andere opzichten onze aandacht ver dient. Een van die redenen is het Ethiopisch Christendom waarover hier maar weinig bekend is. Toevallig hebben we de laatste lijd wel eens gelezen over de Falasha's, in verband met hun evacuatie naar Israël, maar daar blijft het voor de meesten bij. In het missiemuseum in Steïjl is een expostitie gaande over dat Ethiopisch Christendom en pastoor Jans is er in geslaagd om deze expositie voor één dag naar Merselo te halen. Op tweede Pinksterdag is deze te bezichtigen in de kerk. In vroeger eeuwen lag Ethiopië op een zeer strategisch punt in de wereld en de invloed van vele culturen is hier dan ook nog steeds te bespeuren. Het land telt naar schatting 60 tot 80 talen, om nog maar niet te spreken van de dialec ten. De Christelijke godsdienst is er de grootste. Van de ca. 30 miljoen inwoners kunnen er een kleine 14 miljoen tot de Christelijke orthdoxe kerk gerekend worden. De Islam kent ongeveer 10 miljoen volgelingen. Wat voor geheel Ethiopië geldt, is evenzeer van toepassing op de Ethio pische orthodoxe Kerk, het biedt de aanblik van een museum. Zij omvat een rijke kollektie aan religieuze elementen uit verre en nabije gebieden. Er komen daarbij elementen voor, die in kombi- natie met voor ons vertrouwde vormen, in zekere zin „heidens" aandoen. In sommige streken b.v. dragen de pries ters amuletten over hun liturgische kleding. De Ethiopisch-orthodoxe Kerk kent in de eerste plaats invloeden van pre christelijke religies, zoals Afrikaanse godsdiensten, Zuidarabische culturen en het Jodendom. Vooral deze laatste invloed is nog duidelijk merkbaar o.a. bij de Falasha's. Verder zijn er elementen ontleend aan het Griekse Christendom, het Syrische Christendom en het Koptische Christendom. Als gevolg van de historische afhankelijk heid van de Koptische Kerk van Egypte had de Ethiopische orthodoxe Kerk tot in de 20e eeuw een Kopt aan het hoofd. Tenslotte zijn er invloeden geweest van de Islam (de eerste Moslims vluchtten uit Mekka in 615 en zochten hun toevlucht in Ethiopië), van de Rooms Katholieke Kerk en van de Russisch Orthodoxe kerk. Het Ethiopisch Christendom heeft echter een eigen nationaal Afrikaans karakter behouden, hetgeen b.v. tot uiting komt in liturgie en geloofsbe leving. Te noemen zijn o.a. kerkmu ziek, de hoffelijkheid en gemeenschaps zin, de blijdschap en het vreugdevolle karakter en tenslotte de legendes over de heiligen. De Ethiopisch Christenen zijn altijd, evenals de Kopten van Egypte, sterk gebiologeerd geweest door het kruis. Er zouden zelfs meer dan 1000 verschil lende uitvoeringen te onderscheiden zijn, en zij kunnen vaak de meest fan tastische vormen hebben. Op de tentoonstelling treft men o.a. kleurige schilderingen op geitehuid aan, waarop figuren uit de Bijbel of heiligen, vaak met Ethiopische attributen, staan afgebeeld. Verder zijn er magische perkamentrollen met orakelspreuken die allerlei ziekten en plagen afweren. Ook kan men er verscheidene kruisen zien. Overigens is de expositie voor een 'deel gewijd aan de honger in Ethiopië. Een bezoek aan deze expositie lijkt meer dan de moeite waard.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 21