Gemeente moet nog bijna twee miljoen bezuinigen EUTERPE DANKT Leenen HYPOTHEKEN J. v.d. BEUKEN Invoering avond- zorg bij Groene Kruis Venray PEEL EN MAAS De werkloosheid in Venray HILHOlfl Gouden professiefeest CAESAR LINTJESREGEN DRUPPELDE IN VENRAY lONDERDAG 2 MEI 1985 Nr. 18 HONDERDENZESDE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW ORANKEN JITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V VENRAY WFFKRI AD VOOR VENRAY EN OAAGEVING ADVERTENTIEPRIJS 30 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS WESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ttIXDLMI/ Y WWI% Y bMUM I bil WfYlVJb Y IIYVJ PER HALFJAAR 12,50 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO* 17,— VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 8% - 15/20 jaar vast Venray voor de goede wensen en gulle giften U kunt op ons blijven rekenen! Voor alle soorten bloemen en perkplanten tomaten - selderij paprika - kool slaplanten en potgrond kunt U terecht bij: Plantenkwekerij Krekelkamp 3 Wanssum Tel. 04784-1629 De regionale vereniging Het Groene Kruis Venray, waaronder de plaatse lijke Groene Kruisverenigingen Ven ray, Meerio en Wanssum ressorteren, start met ingang van 1 mei 1985 met een beperkte avond zorg. Aan de hand van vooraf vastgestelde criteria gaan de avondzorg-wijkver pleegkundigen tussen 20.00 en 22.30 uur zorg verlenen. De behoefte aan meer zorg wordt onder meer veroorzaakt door een toenemende vergrijzing van de bevol king en het feit dat steeds meer mensen de laatste periode van hun leven in de eigen vertrouwde omgeving willen doorbrengen. Verdere verschuivingen van de tweedelijns gezondheidszorg (ziekenhuizen, verpleegtehuizen enz.) naar de eerstelijns gezondheidszorg (kruiswerk, huisartsen enz.) verzwaren het aanbod van zorg. Redenen genoeg dus om de zorgver lening uit te breiden middels de avondzorg. Wie komen er in aanmerking voor deze zorg? In eerste instantie betreft dit de patiënten die reeds in zorg zijn bij de kruisvereniging. In overleg met de eigen wijkverpleeg kundige en/of wijkziekenverzorgende wordt vastgesteld of men voor deze avondzorg in aanmerking komt. Verder kan ook de wijkverpleegkundige, die bereikbaarheidsdienst heeft bepalen of er hulp nodig is. De bereikbaarheidsdienst blijft on veranderd en staat wekelijks in de regionale dorps- en weekbladen. Het bestuur en medewerkers van de Regionale Vereniging Het Groene Kruis Venray hopen, dat deze uitbreiding van zorg een nog betere ondersteuning voor de patiënten zal zijn. 'n leesbare krant De in de maand februari genoteerde ;!eine aanwas van het aantal werklozen ji Venray en de regio, is gelukkig in naart alweer sterk achterhaald. Per 1 ipril stonden er namelijk in het fenrayse arbeidsbureau nog 2084 werk- pze mannen genoteerd tegenover 2228 ter 1 maart. Voor het arbeidsbureau Jennep zijn die cijfers 1186 tegenover 1281. Ook in onze provincie Limburg lalde in maart het aantal werkloze nannen niet onbeduidend met 2230. )aarmee is het percentage werkzoeken- jen gedaald tot 17,1% voor de provin- Landelijk was er eveneens sprake van sn duidelijke afname van de werkloos- leid. Het percentage daalde tot 15,2%, waaruit nog eens blijkt dat Limburg, en net name Zuid Limburg, tol de provin cies met het hoogste aantal werklozen lehoort. Venray daarentegen zou men haast een witte duif willen noemen want 't ïerkloosheidspercentage van 13,4 ||foordt in onze gehele provincie slechts eëvenaard door Helden met 13% en loermond met 13,6%. De vermindering van de werkloosheid rerd voornamelijk veroorzaakt door de eizoensmatig toegenomen aktiviteit in erschillende bedrijfsklassen en onder- teund door de enigszins aantrekkende onjunctuur. De belangrijkste verbete- ingen betroffen: bouwvakpersoneel, netaalbewerkers en personeel in alge- nene dienst. Verheugend is te zien dat in maart de eugdwerkloosheid in alle geledingen laaide, zowel in de groep schoolver- aters als in de groepen tol 19 jaar en ran 19 tot 22 jaar. Ook bij de vrouwen mocht men zowel andelijk, provinciaal als plaatselijk een laling van het aantal werklozen consta teren. Zelfs meer dan in de maand maart gewoonlijk gebruikelijk is. In Venray daalde hun aantal van 993 per 1 maart naar 936 per 1 april. Voor Gennep zijn die cijfers 578 en 553. Daarmee blijft Venray en Gennep zeer duidelijk onder het provinciale en landelijke percentage van werkloze vrouwen. Praktisch alle beroepsgroepen profi teerden van die daling van het aantal werklozen, maar in het bijzonder kantoorpersoneel, handelspersoneel en sociaal-geneeskundig personeel. Het zijn vooral deze beroepen waarin veel jeugdigen genoteerd staan. Hoewel er op de arbeidsbureaux in maart ook meer vacatures werden inge diend, stonden er per 1 april (moment opname) „slechts" 91 vacatures in Venray en Gennep open. Daarvan waren er 26 voor personeel in algemene dienst. Zet Uw huis bij ons in de verkoop. Bij geen resultaat geen kosten ONDER INVLOED TEGEN BOOM In de nacht van 18 op 19 april geraakte een personenauto op de Maasheseweg uit de juiste koers en kwam tegen een boom tot stilstand. De bestuurder van die auto bleek onder invloed van alcohol te verkeren. De politie liet hem de bekende proeven ondergaan. Met de aanzegging dat proces verbaal zal worden opgemaakt werd hij huiswaarts gezonden. Zijn rijbewijs werd ingehouden. De perso nenauto werd totaal vernield, maar de bestuurder liep geen noemenswaardige verwondingen op. In alle stilte en bescheidenheid vierde dinsdag de Eerw. Zuster Charlotte Linskens, van de Dominicanessen van de H. Catharina hier in Venray haar Gouden Professiefeest. Deze 72-jarige in Voorschoten geboren religieuze heeft ruim 42 jaar doorgebracht in het onder wijs, waarbij zij 32 jaar hoofd der school was. Zo gaf zij onderwijs in Volendam, Den Haag, de Nederlandse Antillen en haar laatste standplaats was eveneens Den Haag. Zeven jaar geleden nam zij afscheid van het onderwijs, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, en kwam zij naar Venray. In de Algemene Hulpdienst, het Dekenaal Centrum en het Dekenaal Overleg kon zij zich onopvallend nog verdienstelijk maken. Maar een me dische waarschuwing dwong haar haar activiteiten te gaan beperken, iets wat zij ongaarne deed. Maandag jl. werd in de klooster- gemeenschap van Sambeek, welke ook tot haar Congregatie behoort, dit gouden professiefeest reeds gevierd. Maar in Venray. waar ze haar welverdiende „otium cum dignitate" beleeft, deed men het dinsdag nog eens bescheiden over. In de St. Petrus Bandenkerk werd een plechtige Eucha ristieviering ter hare ere door Deken Theunissen opgedragen. Na afloop van de Eucharistieviering wisten velen de weg te vinden naar Overloonseweg 4, waar zij samen met haar zuster gehuis vest is. DE MOOISTE VOORJAARSCOLLECTIE VINDT U BIJ Grotestraat 2 Venray tel. 10943 Gasthuisstraat 28 Venlo tel. 077-41960 De jaarlijkse lintjesregen - de konink lijke onderscheidingen bij gelegenheid van koninginnedag - heeft in Venray slechts twee „druppeltjes" laten vallen. Allereerst was dal voor de heer TOON JANSSEN kabinetschef, hoofd van de hoofdaf deling algemene zaken en loco-secreta ris van onze gemeente. Hij kreeg na ruim veertig jaar trouwe dienst de versierselen opgespeld, behorende bij het „ridder in de Orde van Oranje Nassau". De koninklijke onderscheiding, die hem in de b. en w.-kamer van het gemeentehuis, in aanwezigheid van zijn familie en collega's werd opgespeld, kwam voor Toon volkomen onver wacht. Normaliter is het een van zijn taken de families en de pers in te lichten wanneer er een koninklijke onderschei ding wordt verleend. Steeds dringt hij dan aan op de grootste geheimhouding, zodat het telkens een grote verrassing is voor de gedecorëerden. Diezelfde ge heimhouding was nu o.m. door de burgemeester in acht genomen. Maar toen Toon de burgemeester met ambts keten om aantrof, „wist hij wel hoe laat het was". Toon Janssen heeft gewerkt onder vier burgemeesters. In de bijna 44 jaar dal hij ten gemeentehuize werkzaam is, groeide Venray van 14.000 naar 34.000 inwoners, en het aantal ambtenaren van 10 naar een kleine 200. Naast zijn hierboven genoemde funk- ties is de heer Janssen lid van het Oranje comité, secretaris van de Dorpsraad en president van dc Öostrumse harmonie Sub Matris Tulela. Begrijpelijk dus, dat dal muziekgezelschap hem en zijn familie een muzikale hulde bereidde. In hei jongste verleden was Toon Janssen zeer aklief in de Bescherming Bevolking en alles wat daarmee verband houdt. Verder met de oprichting van de Muziekschool en de Stichting van het Venrayse Museum. De tweede Koninklijke onderschei ding voor een Venrayse inwoner ging naar de 59-jarige J. REINTJES uit de Gussenstraal te Leunen. Jan Reintjes is al bijna dertig jaar werkzaam in hel MOB-complex te Ys- selsteyn, waar hij de oudste van het burgerpersoneel is. Oudste in ieder geval in het aantal dienstjaren. Maandagmorgen vertrok hij met collega's en militairen naar Breda, waar in de Zoutelandekazerne enkele konink lijke onderscheidingen zouden worden uitgereikt. Hij had er helemaal geen vermoeden van dat hij een van de gedecoreerden zou worden. Integen deel, hij had wel andere personen in gedachte. Wat hij óók niet wist; was dal, zijn vrouw en kinderen kort na hem richting Breda vertrokken waren om bij de plechtigheid aanwezig te zijn. Toen zijn naam werd afgelezen met de mededeling dat hem de zilveren ere-medaille in de Orde van Oranje Nassau was toegekend, was het of hij het in Keulen hoorde donderen. Reintjes heeft in het MOB-complex te Ysselsteyn de zorg over het onderhoud van rupsvoertuigen. Om zijn all-round vakmanschap en deskundigheid en zijn bereidheid anderen te helpen werd hem alle lof toegezwaaid. Tijdens de uitreiking van de Konink lijke onderscheidingen in de kazerne te Breda, werd ook de bedrijfsleider van hei Ysselsteynse MOB-complex gehul digd. Dat is de Venlose adjudant L. Jacobs, die de gouden ere-medaille met de zwaarden, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau kreeg uitgereikt. Ook de oud-gemeentesecretaris van Vierlingsbeek, de heer J. Wijnhoven werd koninklijk onderscheiden. Hij kreeg de gouden ere-medaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt door Burgemeester van de Moosdijk. Zoals gebruikelijk waren op Konin ginnedag zelf, alle Venrayse gedecoreer den uitgenodigd op een bijeenkomst in de burgerzaal van het gemeentehuis. Daar werden de verdiensten van de beidé gedecoreerden, de heren Janssen en Reintjes nog eens door burgemeester Defesche naar voren gebracht en mochten ook de dames in de huldiging delen. Zij kregen een boeketje bloemen aangeboden. Ook herinnerde burgemeester De fesche er aan dat in de loop van het jaar ook nog koninklijke onderscheidingen waren uitgereikt aan de heren E.J. Knoet, Merseloseweg; Harrie Kessels, Pettenmakerstraat; P.J. Houben, Gus- senstraat; Harrie Bongaerts Hoen derstraat. Ook hen betrok de burge meester nog in een alleszins verdiende hulde. En zoals eveneens gebruikelijk is werd aan de gezamelijke gedecoreerden een aubade gebracht door Venray's Koninklijke Harmonie Euterpe, die in haar nieuwe uniform - voor het eerst zonder regen, aldus president M. Kooien - een waardig besluit gaf aan deze feestelijke bijeenkomst. In zijn vergadering van vorige wëek dinsdag, werd de gemeenteraad gecon fronteerd met de financiële situatie van de gemeente voor de perio'de tot en met 1989. Hoewel de besluiten pas zullen worden genomen in de vergadering van juni a.s. kon de raad nu reeds zijn gedachten laten gaan over de meerja renbegroting 1985-1989, de prioriteiten 1986-1989 en het meerjarenbeleid. Wél heeft de raad besloten, dat de uitvoering van het financieel meerjaren beleid zo enigszins mogelijk moet resulteren in de aanbieding van een sluitend dekkingsplan voor de periode 1986-1989. Dat betekent, dat in die periode bezuinigingen moeten worden uitgevoerd tot een bedrag van in totaal 1.927.000,-. Voor het opstellen van een sluitend dekkingsplan voor de jaren 1986 tot en met 1989 is het volgens b. en w. noodzakelijk, dat ingrijpende bezuini gingen worden doorgevoerd. In de materiële sector is door de gemeente raad reeds besloten tot het toepassen van een algehele prijscompensatiestop voor 1986. Dit houdt in, dat de in de meerjarenbegroting aangehouden prijs stijging voor 1986 van 2'/:% niet wordt toegekend. BEZUINIGINGEN Naast deze maatregel blijft het vol gens het college - uiteraard - noodzake lijk om voor hel krijgen van een sluitend dekkingsplan 1986-1989 een nieuwe bezuinigingsronde in te stellen waarbij diepgaande maatregelen moe ten worden getroffen. Het college heeft zijn bezuinigings plannen voorgelegd aan de commissie voor financiële en economische zaken, die hierover op woensdag 8 mei gaat vergaderen. In 1986 zal - volgens het voorstel - bezuinigd moeten worden op de vol gende posten: Museum, verlaging lasten 2.400,- Brandblus- en reddingsmid delen, verlaging lasten 1.000,- Overige kosten brandweer, verlaging lasten heide-, veen- en bosbranden 1.500,- Overige kosten brandweer, verlaging opleidingskosten 1.000,- Overige aangelegenheden, korting van 10% per jaar geestelijke bedienaren 8.500,- Instelling voor sociaal cultureel werk, plan van inzet ƒ25.000,- Culturele organisaties, korting met 10% per jaar 10.000,- Cultureel Centrum 15.000,- Stelpost dienst gemeentewerken taakstelling 25.000,- Secretariepersoneel verlaging W.A.-verzekering 12.000,- PRIORITE1TEN Bij een ambtelijke inventarisatie zijn 80 prioriteiten uit de bus gekomen, verdeeld over de jaren 1986, 1987, 1988 en 1989. Bij de toetsing door het college van b. en w. zijn de prioriteiten succesievelijk over deze jaren verdeeld, dan wel gehonoreerd voor die jaren, terwijl enkele prioriteiten geheel zijn afgevoerd. In totaal komen 49 onderwerpen op deze prioriteiten voor terwijl 21 punten niet zijn opgenomen. Bij het bespreken van deze priori teitenlijst door de gemeenteraad in de laatste vergadering bleek, dat er enkele prioriteiten bij zijn waarmee de raad nog al wat moeite had. Zo lijkt het een moeilijke zaak voor het college te worden 265.000,- op de prioriteitenlijst van 1986 te zetten voor de herinrichting van het schouwburg plein en het parkeerterrein aan de Julianasingel in verband met de kermis. De raad gaf het college te verstaan zich nog eens over deze zaak te buigen en naar een andere - goedkopere - oplossing voor een toekomstig kermis terrein te zoeken. Ook de vervanging van de telefoon centrale in het gemeentehuis vond men niet direct noodzakelijk. Doch toege licht werd, dat men er eigenlijk niet onderuit kan om de verouderde instal latie te vervangen. Overigens heeft men al een klein uitstel van de PTT gekre gen. Om in 1986 een bedrag uit te geven van 300.000,- voor het herstel van de Venrayse wegen vond men een schijntje, gezien de toestand waarin een groot aantal wegen zich bevindt. In dit verband werd door de heer Den Brok gepleit voor de instelling van een werk groep, die deze zaak eens nader onder de loep neemt. Overigens heeft de commissie voor openbare werken zich vorige week tijdens de jaarlijkse wegen- schouw op de hoogte gesteld van de toestand van de wegen binnen de gemeente, waarover we elders in dit blad berichten. De raad had in meerderheid ook problemen met het verder korten van de subsidies aan geestelijke bedienaren. Op een eerder ingenomen standpunt van het CDA, deze subsidie jaarlijks 10% in te krimpen, werd nu teruggekojnen. En met het CDA was ook de VVD van mening dat er niet jaarlijks 10% gekort moet worden op de subsidies aan culturele organisaties. Van de VVD mocht wel de subsidie van de Vrije Akademie en de kinder dagverblijven omlaag. Want, zo zei hun woordvoerder, de eigen bijdragen kun nen best omhoog. Ook drong de VVD aan om nu eindelijk de privatisering eens ter hand te nemen. Met name de verkoop van het tennispark duurt veel te lang. De fraktie Samenwerking was tegen een te forse aanpak bij de realisering van een wijkhuis in Landweert. Wel pleitte men voor een snelle verbetering van de zwembaden. Van de heren van de Vorle en Hendriks mocht er in Landweert wel spoedig een wijkgebouw komen. In Brukske is deze voorziening te laat van de" grond gekomen en funktioneert daarom niet goed. Dat moet men in Landweert voorkomen. Al met al niet alleen bezuinigingen maar ook verlangens, die alleen verwe zenlijkt kunnen worden als er elders weer bezuinigd kan worden. Terecht vroeg de heer Kersten (PvdA) zich af hoe lang men een dergelijk „schraal beleid" kan volhouden. Hoe het er straks precies gaat uit zien, vernemen we in juni wel, als de raad o.m. definitief besluiten neemt over de prioriteiten van de komende jaren. ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING Bij de overstortvijver werd een eend aangetroffen met een vishaak door de snavel. Dankzij de hulp van een inwon er uit Leunen kon de eend worden gevangen en de vishaak uit de snavel worden gehaald. Het is niet de eerste keer dat daar eenden of zwanen worden aangetroffen met visangels in hun snavels. Vermoedelijk is hen dat elders overkomen, want vissen in deze vijver is streng verboden. De politie zal niet nalaten bij overtreding de hengel in beslag te nemen en ook een proces verbaal op te maken.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 1