PEEL EN MAAS Jerusalem verbouwt DRIE GOUDEN BRUIDSPAREN Zondag dekenaal schuttersfeest in Venray cor PÜHl|l!Kl|!*iHipiiPl!lllHilll SST meesterschilders in venray telefoon 82810 Manifestatie op 8 mei „Het andere gezicht van de kerk" Grafiek ten toonstelling in „En passant" Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 RESTAURANT In de Keulsche Pot Fondue-, Gourmet- en specialiteiten restaurant Voor informatie of reservering TEL. 04788 1774 HOLTHESEDIJK 2 0VERL00N DONDERDAG 25 APRIL 1985 Nr. 17 HONDERDENZESDE JAARGANG Sinds het begin van april zijn er volop bouwaktiviteiten bij de scholengemeen schap Jerusalem. Aan de kant van de Heuvelstraat wordt een aanbouw ge maakt over de gehele lengte van het hoofdgebouw. En verder lijkt het erop dat ook in de rest van het gebouw geen steen op de andere blijft. Al langere tijd geleden besloot het bestuur van de scholengemeenschap om te gaan verbouwen in het hoofdgebouw. Dit hoofdgebouw staat er al meer dan dertig jaar. Daardoor voldoet het in be paalde opzichten niet meer aan de eisen des tijds. Met name veel leslokalen zijn te klein voor de klassen van ongeveer dertig leerlingen. En verder is er sprake van achterstallig onderhoud op sommi ge plaatsen. Het is de bedoeling dat het karakte ristieke van de school als gebouw be houden blijft. De sfeervolle entourage die heerst in de schaduw van het gemeentehuis blijft dan ook onaange tast. Het enige wat aan de buitenkant nieuw wordt in de aanbouw aan de Heuvelstraat-zij de Aan de binnenkant zal het hoofdge bouw een fris aanzien krijgen. Het hele gebouw wordt van binnen opgeknapt: de plafonds worden verlaagd, de vloeren en het schilderwerk worden ver nieuwd, enzovoorts. Het belangrijkste is echter dat er een aantal verbouwingen plaats vinden die het onderwijs ten goede komen, en wel rechtstreeks. (Want ook sfeerverbete ring staat in dienst van het onderwijs). Zo worden zes kleinere leslokalen verb«ouwd tot vier grotere. Een van die leslokalen wordt ingericht als leslokaal voor informatica en computerkunde. Verder wordt het practicumlokaal voor scheikunde aangepast en vergroot, op dezelfde manier als dat voor biologie al is gebeurd in het afgelopen najaar. Een aantal diensten worden onderge bracht in de nieuwe aanbouw, waar door er ruimtes vrijkomen voor het onderwijs. Deze operatie wordt uitgevoerd door het bouwbedrijf Janssen uit Venray en door het architectenbureau Lerou. Vóór het begin van de bouwvakvakan tie moet het klaar zijn. Dan begint de herinrichting, zodat vanaf het nieuwe schooljaar de school weer op de normale manier van haar gebouwen ge bruik kan maken. De officiële heropening van het gebouw zal plaats vinden tijdens het feest vanwege het 70-jarig bestaan van Jerusalem in oktober van dit jaar. Om te laten zien dat er in de katholie ke kerk van Nederland veel meer leeft dan alleen datgene waarmee de paus tij dens zijn bezoek in aanraking zal wor den gebracht, organiseert het Platform Inventieven Pausbezoek een manifesta tie in Den Haag op het Malieveld. Zij die aan deze manifestaite willen deelne men en met een bus willen reizen, kun nen zich voor l mei opgeven bij: Zr. Hé- lène Vtoeten, Largostraat 23 Venray, Tel. 04780-81359, or bij F. Sanders, Valkenkampstraat 16 Oostrum tel. 04780-88462. Over tijd en plaats van vertrek krijgt U van ons bericht. .1. a correijnders De gouden bruidegom is een fervent handboogsporter die die sport al 70 jaar beoefent en nu nog aktief is bij de club van AOW-handboogschutters. Met weemoed bedenkt hij wel, dat het vroeger veel fijner was om met pijl en boog te schieten. Toen waren het bogen van een gulden of acht. en een pijl van één gulden. Nu zijn er bogen welke 1500 gulden kosten en „dan is er geen kunst meer aan". Elf jaar lang was de gouden bruide gom voorzitter van de bejaardenvereni ging in Merselo. SI NET VAN VEGCHEL (80) Zij is geboren en getogen in de boer derij waar ze nü hun gouden huwelijks feest vieren. Ook zij moest al vroeg aan pakken en gaan werken bij de boeren. Dal was hard werken, maar die ervaring kwam haar later goed van pas, zeker in de crisistijd. Zwaar kreeg ze het te verduren toen in oktober 1944 haar man bij een razzia door de Duitsers werd opgepakt en naar Duitsland werd getransporteerd. Alleen er voor te staan tijdens de bevrijding en de zware weken daarna was geen pretje. Zeker niet toen er ook nog geëvacueerd moest worden, zij het dan naar Merselo. Precies 5 maanden later kwam de gouden bruidegom van nu terug uit zijn dwangarbeid in Duitsland en hij had het daar in Moers nog niet zo slecht gehad, zeker niet toen hij bij de boeren daar werd tewerkgesteld. Toen de boerderij van haar ouders vrij kwam aan de Straat in Merselo hebben ze die maar overgenomen. Uit hun huwelijk werden 2 kinderen geboren, die nu met 11 kleinkinderen hei feest memaaken. Met trots vertelt de gouden bruid ons nog, dat onder die 11 kleinkinderen een drieling is van 18 jaar. GOUDEN PAAR IN LEUNEN Op dinsdag 7 mei zal de hechte buurt schap van hel Laagriebroek in Leunen tonen hoe ze „krenzen" kan ter ere van het gouden paar, want daar is al maanden voor gewerkt. JÉP REIJNDERS (81) is geboren en getogen op het Laagriebroek, dal hij al die jaren trouw is gebleven. Al vroeg moest hij mee aanpakken, en moest als voerman met paard en wagen er op uit; óf hout vervoeren, óf zand laden. Altijd zwaar werk met dik wijls lange dagen. Toen er de kans kwam dm melkbus sen voor de boterfabriek te vervoeren deed hij mee aan de inschrijving. On voorstelbaar, dat er voor die ritten werd ingeschreven voor een bedrag van.... één gulden en veertien cent per dag. Dat was dan melk ophalen bij de boeren, naar de fabriek brengen en dan weer de lege bussen naar de boeren terug. Hij was dan 4Vi uur ondeiweg. De rest van de dag probeerde hij zich met paard en ploeg te verhuren voor 50 cent per uur, maar dat was dikwijls nog te duur voor de boeren. Toch is hij 41 jaar lang melkrijder ge weest en toen hij 25 jaar getrouwd was, vierde hij tevens het 40-jarig jubileum als melkrijder. Hij speelde jarenlang in Leunen bij de toneelvereniging. Nu weet hij zich nog uit te leven in het onderhouden van zijn grote tuin, welke er piekfijn bij ligt, maar ook in het ver zorgen van de drie paarden van zijn zoon. De gouden bruid TRUUJ GOU- MANS (74) geboren en getogen in Venray aan de Akkerweg moest als 12- jarige al uit gaan dienen. Ze vergeet het nooit meer, dat ze verhuurd werd als boerenmeid voor 4 gulden in de maand en dan kreeg ze 35 cent in de maand zondagsgeld. Dat heeft ze 4 jaar volge houden en toen verhuurde ze zich bij Venrayse burgers, dat verdiende beter en de kost was daar ook goed. Ze zegt lachend dat ze getrouwd zijn omdat hel „moest" en ze bedoeld dan dat het nodig was dat er hulp kwam voor de ouders van haar man. Een beetje onvoorstelbaar in deze tijd, dat het toen gewoon was dat vader en moeder „aan het eind werden ge bracht". Dat was wei de voorwaarde om het bedrijf over te kunnen nemen. Vijftien jaar lang werd moeder verzorgd en de tijd dat vader bij hun was duurde zelfs 35 jaar. Maar daarover geen woord, dat was vanzelfsprekend. Uit hun huwelijk werden 9 kinderen geboren die met 14 kleinkinderen en 1 achterkleinkind het feest meemaken. Dat feest wordt begonnen met een plechtige Eucharistieviering in de paro chiekerk van Leunen, om 2 uur. Daarna gaat het gezelschap naar zaal Martens, waar van 18.30 tot 20.00 uur iedereen de gelegenheid krijgt hen geluk te wensen. Daar zaf vrijwel zeker de fan fare een serenade brengen. In die fan fare heeft Reynders nog de trom gesla gen; hij behoorde destijd ook bij de op richters van die vereniging. Muziek maken was toch zijn lust en zijn leven. Jarenlang trok hij met zijn trekbuul naar bruiloften en partijen om de feestvreugde te verhogen. Hij sloeg zelfs de trom op het gouden huwelijks feest van zijn ouders. GOUDEN PAARIN VENRAY Op dinsdag 7 mei a.s. zal het echtpaar DERIKX-VAN LEENDERT de dag iierdenken, dat ze 50 jaar geleden elkaar in Wanssun het ja-woord gaven. Tot hun intentie zal er die dag in de St. Petrus Bandenkerk om 11.30 uur een plechtige Eucharistieviering worden op gedragen. Daarna zal het feest worden voortgezet in „De Burggraaf" waar iedereen van 18.00 tot 19.30 uur de gelegenheid zal krijgen hen geluk te wensen. De gouden bruidegom HARRIE DERIKX (77) geboren en getogen in de Spurkt,' moest ook als zovelen na het doorlopen van de lagere school uit gaan dienen. Hij verhuurde zich als boeren knecht en ondervond in de. loop der jaren dat de ene plaats beter was als de andere. De laatste jaren voor zijn trouw heeft hij enkele hele goede arbeidsplaat sen gehad, waar hij „als een gelijke" behandeld werd. Toen hun echter de kans werd gegeven om de ouderlijke boerderij, of liever gezegd het keuterijtje, over te nemen, werd er getrouwd. De grond was schraal daar op de Spurkt, maar met hennen en mestkui- kens en met zeugen en wat melkkoetjes ging het toch wel. Het werd beter, toen er op de tuinbouw werd overgeschakeld en zeker met de aspergetelt. Ook de oorlog ging niet ongemerkt aan hun voorbij, granaalinslagen ver nielden een gedeelte van hun boerderij, maar die kon na hun evacuatie naar Deurne weer worden hersteld. MARIE VAN LEENDERT (72) moest ook al vrij vroeg mee aanpakken, want iedere gulden welke er verdiend kon worden was een uitkomst voor haar ouders. Maar het was wel een misreke ning, dat haar eerste plaats als hulpje was voor twee oudere mensen. Ze wilde zich liever verhuren voor 1,— per dag. Daar was in Wanssum wel degelijk vraag naar. Met een enkele keer thuis helpen en verder daar waar ze gevraagd werd, leerde ze veel van wat haar in haar latere leven goed van pas kwam. Uil hun huwelijk werden 9 dochters en 1 zoon geboren. Die zorgen met de 26 kleinkinderen voor verhoging van de feestvreugde. Hun leven was hard en zwaar en ze werden vele malen beproefd. Onuitwis baar is in hun herinnering het noodlot tig ongeval dat hun 18-jarige dochter overkwam. Maar ook zij beseffen, dat het leven verder gaat en daarom denken ze niet alleen terug aan het weliswaar zware leven, maar ook aan het vele prettige wat hun ten deel is ge vallen. Door gebrek aan een opvolger en omdat de gemeente voor hun grond een goede prijs bood, hebben ze hun bedrijf aan de gemeente verkocht en een flatje gehuurd op de Hoge Beek. Spijt van die verhuizing hebben ze nooit gehad en hun flatje is nog steeds een goede ontmoetingsplaats van al hun kinderen en kleinkinderen. Op maandag 6 mei a.s. staat Merselo het teken van een gouden bruidspaar, an zal vanuit de STRAAT een feeste- ike stoet vertrekken naar de parochie- gram ïk, waar om 2 uur tot intentie van het «den paar VAN OSCH-VAN VEG- HEL een plechtige Eucharistieviering 1 worden opgedragen. Daarna zal het feest worden voortge- 1 in zaal 't Anker waar iedereen van 1.00 tot 20.30 uur de gelegenheid zal stuks Oien het gouden paar en familie tluk te wensen. Dal zal zeker ook door kerkelijke fanfare worden gedaan, 'mens de Merselose gemeenschap. gram gram! gram gram1 3 gram! 3 gram 3 gram 3 gram gram SJAAK VAN OSCH (86) Wij hebben daar in de Straat de jubi- rissen bezocht en werden geconfron- erd met een echtpaar dat lachend >r het leven gaat. De zeer krasse en tale 86-jarige bruidegom wilde ons arne vertellen hoe hij als een rasechte erselse zijn leven had doorgebracht, tbegon op de Beek. Zoals dat gebrui- lijk was, moest hij al vroeg mee aan- kken, en na 't verlaten van de school gaan dienen als boerenknecht. Hij is een echte pérdekél en voor hem was talles toen hij bij Rambags in Casten- kon komen, want bij die hengsten- •uder kon hij zich uitleven. Ook na n trouw bleef hij van paarden houden ook toen hij in Leunen een boerderij >n pachten. Een pacht welke 21 jaar ngduurde. stonden, in verband met afgravingen aan de Veuelensewaterweg, onderdelen van die machines ontvreemd. Op deskundige wijze bleek het becienings- mechanisme verwijderd te zijn. De totale schade bedraagt tussen de 8 en 10.000 gulden. In de nacht van zondag op maan dag werden bij een benzinestation aan de Stationsweg 6 reclamevlaggen ont vreemd. In het weekend werden van een terrein aan de Metaalweg een aantal houten balken ontvreemd, ter waarde van ƒ250,— Vermoedelijk met gebruikmaking van een valse sleutel werd toegang ver kregen tot een woning aan de Bach- straat. Daar werd ontvreemd een stereo- toren, alsmede een geldkistje waarin o.m. een paspoort en spaarbankboekje. Dinsdag werd van een in de ZHen- seniusstraat gestalde fiets een grasgroe ne fietstas ontvreemd, waarin een paar leren zwarte handschoenen, een beige/ bruine sjaal en een pet zaten. ZAALVOETBALTOERNOOI Het jaarlijkse zaalvoetbaltoernooi dat weer door de gemeentepolitie in sporthal de Wëtteling werd georgani seerd, bleek levens een succes te zijn van het team van de Venrayse politie. In een z.g. halve competitie, waaraan door teams van de rijkspolitie, van de gemeentepolitie van Deurne, van de Rijkswacht van Overpelt en van de EOD (de Explosieven Opruimingsdienst uit Culemborg) werd deelgenomen, ze gevierde het team van dè EOD, terwijl het team van Venray op de tweede plaats eindigde. GOUDEN PAAR IN MERSELO INBRAKEN Maandagavond werd ingebroken in een woning aan de Touwslagerstraat, terwijl de bewoners afwezig waren. Zij ontdekten bij thuiskomst de inbraak. De woning was geheel doorzocht. Ont vreemd waren een aantal gouden siera den ter waarde van enkele duizenden guldens en een geldbedrag van ruim 1000,—. In de nacht van maandag op dinsdag werd op twee afdelingen van St. Servatius een inbraak gepleegd. Ont vreemd werden een stereo-radio en 2 boxen. Ter plaatse werd een verdachte auto waargenomen. DIEFSTALLEN In de nacht van maandag op dins dag werden van een graafmachine en van een tractor welke in een weiland De Venrayse schutterij 't Zandakker Jan organiseert zondag a.s het schuttersfeest voor zes schut- uit het noordelijk deel van Lim- s Middags om half twee start bij Beek een kleurrijke optocht, door 't Desselke zal (rekken, zullen op de Schuttersweide in Endepoel schietwedstrijden worden met de Oud Limburgse buks. Aan het dekenaal schuttersfeest deelgenomen door de schutte- uit de plaatsen Horst, Grubben- Blerick, Siebengewald, Sevenum Venray. Uit Horst komt de schutterij „Wil- welke dateert uit 1601. Deze waarvan alleen mannen lid worden, telt op dit ogenblik Jan" uit Grubben- werd opgericht, heeft leden, die alleen een oud-militair dragen. In Venray zullen zij nieuwe uniformen en het nieuwe verenigingsvaandel tonen. Schutterij „St. Thomas van Aqui no" uit Blerick gaat terug in de geschiedenis tot voor 1461. In dat jaar werd de „Sint Theunisbruerschap" door Hertog Arnold van Gelre begiftigd met alle plaatselijke hertogelijke inkom sten, zo meldt een historisch document. Minder oud is de Verenigde Schutte rij „Ons Genoegen" uit Siebengewald, die rond de eeuwwisseling werd opge richt en de oudste vereniging van deze Noordlimburgse plaats is. De schutterij „Sint Sebastianus" uit Sevenum kan aantonen, dat in 1591 de vereniging werd opgericht. De vieren twintig leden dragen uniformen in de hoofdkleuren rood en blauw en zijn afgeleid van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene". De organiserende vereniging „Schut terij 't Zandakker Gilde St. Jan" werd volgens de overlevering opgericht rond 1600 door de landheer Graaf van Macken. In 1975 werd deze schutterij weer zeer aktief en vooral de laatste jaren laat zij dikwijls van zich horen. OPTOCHT De deelnemende schutterijen starten hun optocht zondagmiddag om half twee bij de Hoge Beek en volgen de volgende route: St. Ursulastraat - Be- vrijdingsweg, Burgemeester v. d. Loo- straat, de Houten Hoek, Bergweg, Ur sulastraat, Pastoor v. d. Gaetstraat, terug naar de Hoge Beek. Onderweg zal een jury de schutterijen beoordelen op het mooiste geheel, beste commandant, beste vaandeldrager, mooiste koning of koningspaar, beste houding etc. Een muziekjury zal de ver richtingen van de deelnemende muziek korpsen beoordelen. SCHIETWEDSTRIJDEN Na de optocht gaan de schutters naar de schuttersweide op de Endepoel om met zestallen op de hark te schieten. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de Oud Limburgse buks van de schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan. Voor dit historische gebeuren wordt uiteraard veel belangstelling verwacht. Het publiek kan het terrein vinden door de bordjes langs de Beek weg te volgen. Op het terrein wordt uiteraard gezorgd voor een hapje en een drankje. Op zondag 5 mei wordt op de schut tersweide door de Venrayse schutterij het traditionele koningschieten gehou den, dat om drie uur begint. Gallerie „En Passant" te Venray or- van vrijdag 26 april t.m. zater- juni een tentoonstelling van kleur van René Glazer, die woont en in Maastricht Jodenstraat 22. is in galerie „En Passant" keramiek te zien van Piet en zilveren sieraden van Ge en Marijke Cieraad. Adres van de is Schoolstraat 28 Venray. Ope- 10.00-12.00 uur. 14.00-17.00 14.00-21.00 uur. Zaterdag uur.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 9