Stertocht Concert Het jaar van de muziek is het jaar van „Euterpe" Maastrichter Staar „Euterpe" als het er op aan komt! Financiële steun door vrienden van „Euterpe" Het huidige bestuur van jubilerende Koninklijke HarmonieEuterpe" werd in de Burger zaal van het gemeentehuis vereeuwigd. Staande van links naar rechts: J. Vossen, J. Verhoeven, A. Klinkenberg, J. Raedts, M Peters, en J. van Hoorcn. Zittende: P. Verbeek (penningmeester), H. Stevens sexretaris J. Thomassen (vice-voorzitter), M. Kooien (president), C. Verbeek- Volleberg, H.v.d. Steeg In het weekeinde van 26 april a.s. zal het 125-jarig bestaan worden gevierd van de Koninklijke Harmonie „Euterpe". Speciale gast op dit feest is de zuster- muziekvereniging uit het Westduitse Dip- perz, vlakbij de Oostduitse grens, waar Eu terpe 2 jaar geleden enkele dagen te gast was. Samen met deze muziekvrienden zal het feest vrijdagavond 26 april op beschei den wijze in eigen kring worden gevierd. Op zaterdagmiddag 27 april wordt door de beide verenigingen een muzikale rond wandeling door Venray gemaakt. Euterpe zal zich dan in haar nieuwe uniform aan de plaatselijke bevolking presenteren. Diezelf de middag zal de jubilerende harmonie, sa men met Musikverein „Dipperz", door het Venrayse gemeentebestuur worden ontvan gen. 's Avonds zal door „Euterpe" een gala-concert worden gegeven in „de Beeje- kurf" waar 's zondags van 11.00-13.00 uur een grootse huldigingsreceptie zal plaats vinden. Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan heeft de Koninklijke Harmonie een jubi leumboek uitgegeven waarin de boeiende historie van „Euterpe" uitvoerig wordt be schreven. De samenstellers van de jubileumuitgave concludeerden bij hun naspeuringen dat de geschiedenis van hun „Euterpe" zeer mistig is. Weinig bleek te zijn vastgelegd. Wèl bekend materiaal was gedeeltelijk ver; loren gegaan o.a. door oorlogsgeweld. Getuige de inhoud van het jubileum boekje blijken de inspanningen van de sa menstellers alleszins de moeite waard. Het mistig verleden krijgt met deze uitgave be halve meer helderheid, zelfs plaatselijk in de geschiedenis flinke opklaringen. Een bijzonder interessante ontdekkirg was b.v. dat reeds vóór 1860 in Venray ;en harmonie-orkest bestond. In het gemeente lijk archief werden brieven gevonden uit de veertiger en vijftiger jaren van de vorige eeuw, welke getuigen van een correspon dentie tussen bestuurderen van de vereni ging en gemeentebestuurders. Het ging hierbij om aanvragen c.q. toekennen van financiële ondersteuning. Een, met gezag, bekend staand streek- historicus uit die tijd maakte in zijn per soonlijke aantekeningen van 1869 melding van de wederoprichting van Euterpe in 1860. Euterpe is danlfcn fanfare. Het fanfarekorps wordt in 1934 omgezet in een harmonie. Bij het 100-jarig bestaan in 1960 werd het predikaat „Koninklijk" toegekend. De ontwikkelingen in het verenigingsstre- ven in het algemeen namen in deze jaren een hoge vlucht. Binnen „Euterpe" werden vanaf het begin van de jaren zestig al zaken op bestuurlijk en muzikaal niveau met meer profesionele inzet uitgevoerd. De muziekdirectie werd in 1965 in han den gegeven van Pierre Steyvers uit Hom. Wat hij in de daarna volgende jaren met zijn amateurs heeft bereikt, is glorieus en getuigt van zeer groot vakmanschap. Onder zijn leiding werd „Euterpe" in 1967 lands kampioen in de afdeling uitmuntendheid. Dit succes werd herhaald in 1972 in de Ere- afdeling. De deelname aan bondsconcoursen in de superieure afdeling werden elke keer zeer hoog gewaardeerd. „Euterpe" heeft zich inmiddels geschaard in de rij van Limburg se top-orkesten. Het Jaar van de Muziek is ook het jaar van „Euterpe". De in 1983 behaalde eerste prijs in de supe rieure afdeling is voor „Euterpe" en grote stimulans zich op deze hoge trede van de muzikale ladder te handhaven. Dat is een opgave, waarvoor onder anderen de ver nieuwing van instrumenten moet doorgaan - ondanks de financiële offers die men zich daarvoor moet getroosten. Trouwens, het oude instrumentarium heeft men broodnodig om de jeugd van „Euterpe" een gedegen opleiding te kun nen geven „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" een oud gezegde waaraan „Euterpe" alle geloof schenkt. Sinds 1976 is men er op nieuw toe overgegaan de opleiding weer in tern te gaan verzorgen, en met veel succes. Naast die interne opleiding (40 leerlin gen) gaan er ieder jaar 70 kinderen naar de muziekschool. Het jeugdorkest telt mo menteel 50 leden... Eèn van de muzikale gebeurtenissen rond het jubileumfeest van „Euter pe" is de „Stertocht" welke volgen de week zaterdagmiddag gehouden wordt. „Uit alle windrichtingen" mar cheren maar liefst acht, voorname lijk Venrayse muziekkorpsen op naar de schouwburg. Vervolgens trekt men gezamelijk als één groot gezelschap door het centrum van Venray, waarbij „Euterpe" zich presenteert in haar nieuwe unifor men. Deze „muzikale mars" trekt naar het gemeentehuis waar onze jubile rende Koninklijke Harmonie en haar gasten uit Dipperz door het gemeen tebestuur officiëel worden ontvan- gen. Het is van vroeger uit een zeer moeilijke taak de harmonie financieel te runnen. Een taak die van jaar tot jaar moeilijker wordt, want de kosten blijven alsmaar stijgen, terwijl de inkomsten dreigen te stagneren. Een kleine 25.000,- komt binnen aan contributies en lesgelden en aan subsidies, die steeds lager worden. De exploitatie begroting van „Euterpe" komt uit op een bedrag van ca. 100.000,-. Het ontbrekende geld moet verkregen worden via giften, vergoedingen en inkom sten uit eigen evenementen, zoals bijvoor beeld het jaarlijkse joekskapellenfestival. De harmonie is eigenlijk gedurende haar hele bestaan van 125 jaar nog nimmer vrij geweest van geldelijke zorgen en in de loop der jaren zijn vele acties gevoerd om aan het broodnodige geld te komen. Jean Verheugen, die vanaf de oprichting in 1860, lid was tot 1910, wist daarover mee te praten. Hij was 40 jaar lang belast met de directie en hij maakte zich zorgen over „Euterpe's financiële positie". Hij organi seerde in december 1905 een grote verloting van peperkoeken, die hij in zijn eigen banketbakkerij liet bakken. Hij verdiende hiermede de „respectabele som" van veertig gulden. Gelukkig heeft de Harmonie altijd veel steun ondervonden bij de Venrayse bevol king. De jaarlijkse huis-aan-huis-actie was een groot succes. Meerdere weken waren Thei van Els en Piet de Brouwer hier zeer actief mee bezig. Op een nader te bepalen datum gaat „Euterpe" samen met de over bekende „Maastrichter Staar" musi ceren. Dat gebeurt op initiatief van de Venrayse Lion's Club, die straks ook de kaartverkoop voor dit unieke muzikaal gebeuren gaat verzorgen. De uitvoering zal plaatsvinden in de St. Petrus Banden kerk, waar, naast de 800 zitplaatsen nog eens 200 stoelen voor in totaal 1000 toehoor ders zullen worden geplaatst. De en tree zal vermoedelijk 15,- per per soon gaan bedragen wat uitzonder lijk laag is voor dit muzikaal hoogstandje. De netto opbrengst zal als een ver jaardagscadeau aan de 125-jarige „Euterpe" worden aangeboden. Maar er was veel meer geld nodig, daar gedacht werd aan een beroeps-dirigent. Thei van Els sprak als volgt: „Muzikanten hebbe we, mar geld nie". Drs. W.H. Kremer begon een geldinza- melingsaktie bij vele vrienden, bekenden en vele anderen, zodat de dirigent in dienst kon worden genomen. Enkele jaren later startte hij met de actie „Euterpe en de 65-plussers". De Venrayse bejaardenvereniging nam de huis-aan-huis- actie over van Thei van Els en Piet Janssen. Venray werd steeds groter, zodat meer dan dertig 65-plussers moesten worden inge schakeld, waaronder vele dames. Vijf jaar geleden is het fonds „Vrienden van Euterpe" opgericht en deze onvolpre zen vriendenkring kan in dit jubileumjaar best wat uitbreiding gebruiken. Deze „Vrienden van Eutperpe" hebben op zich genomen jaarlijks een bedrag van honderd guldrn te storten in de kas van de harmonie en met elkaar vormen zijn een interessante steun voor de penningmeester. Maar, zoals gezegd, deze vriendenkring mag gerust uitgebreid worden. Dus elke particulier, zaak, vereniging of instelling die Euterpe een warm hart toedraagt, en wie doet dat niet?, is van harte welkom om die vrien denkring uit te breiden want zonder finan ciële ondersteuning vanuit de bevolking en het bedrijfsleven kan een vereniging als „Euterpe" niet bestaan. „Euterpe", de 125-jarige, is het waard. Pierre Steijvers, de directeur van „Eu terpe", eist van zijn muzikanten bij elke muziekuitvoering de grootste discipline en de juiste instelling. Het resultaat ervan is dat, naar gelang de aard en de belangrijk heid van de uitvoering, het orkest steeds weer zeer gemotiveerd „aan de bak" komt. In de laatste (bijna) 20 jaar heeft „Euterpe" laten zien dat zo'n instelling van dirigent en leden leidt tot enorme prestaties. In 1967 behaalde „Euterpe" op een bondsconcours in de afdeling uitmuntend heid een eerste prijs met lof der jury en promotie. Tevens behaalde men het hoogst aantal punten in de afdeling harmonie van dat jaar. Dat betekende recht op deelname aan de landskampioenschappen. Twee maanden later zat het orkest op het grote podium van de Stadsschouwburg in Leiden. Een schitterende uitvoering van o.a. Rossini, werd beloond met het landskampioenschap in de afdeling uit muntendheid. Dit muzikale hoogstandje, (volgens pessimisten van toen een eenmalig gebeu ren en dus van voorbijgaande aard) zou „Euterpe" enkele jaren later nogmaals herhalen, maar dan op een nóg hoger niveau en een nóg hogere moeilijkheids graad. In 1972 immers behaalde de harmonie opnieuw, nu in de ere-afdeling, promotie en wederom met het hoogst aantal punten van het concours-seizoen. De uitdaging van het tweede landskampioenschap werd aangenomen. Na een gedegen voorberei ding en met de juiste mentaliteit, musiceer de „Eutperpe" zich voor de tweede keer landskampioen en wel in de ere-afdeling. Tussen de twee kampioenschappen door werd nog deelgenomen aan een internatio nale muziekwedstrijd te SIuis-Mol in België. Van de 300 te behalen punten werden er 294 behaald. De prestatie werd onderscheiden met de bronzen legpenning, geschonken door de Koning van België. Inmiddels was de harmonie in de hoogste afdeling, superieur terecht gekomen. Ver schillende ouderen en ervaren muzikanten verlieten het korps. Zij hadden „hun harmonie" naar de top gebracht en lieten het vervolg over aan de jongeren. Met veel jeugdige leden ging „Euterpe" in 1978 naar het bondsconcours in Vught. Voor de eerste keer in de hoogste afdeling met zo'n groot aantal jeugdigen en weinig podium-ervaring kon volgens veler mening geen succes worden. Maar juist dan waren ze er. Goed voorbereid en alweer met de goede conditie haalde Pierre Steijvers en zijn orkest met 328 punten een eerste prijs met (alweer) lof der jury. Het laatste wapenfeit dateert uit 1983. In de beroemde Rhoda-Hal te Kerkrade werd in de superieure afdeling een eerste prijs behaald en Venray liet menige concurrent achter zich. Hiermee werd aangetoond dat „Euterpe" verzekerd is van een goede soort, vaak jeugdige, muzikanten. Het binnenkort uit te voereit jubileum concert is voor Steijvers en de zijnen de eerstvolgende uitdaging. Het orkest ver keert al enige tijd in „concert-sfeer", het wil musiceren. Dit keer is er geen prijs te verdienen en ook geen lof van de jury. De Koninklijke kan eveneens niet promoveren. Maar omdat het concert een geschenk is aan de Venrayse bevolking is de motivatie van de gehele vereniging als nooit tevoren. Uit erkentelijkheid voor de sympathie, welke de Koninklijke Harmonie „Euterpe" heeft ervaren bij de Venrayse bevolking, biedt zij een muziekuitvoering aan van hoog niveau met een zeer fraai programma. Het voor „Euterpe" bekende „lof der jury" wordt dit keer de „lof van het publiek". Voor „Euterpe" de hoogste onderschei ding waarop zij nog lang trots zal kunnen zijn. Ja, als het er op aan komt.... Het ziet et. naar uit, dat voor het gratis jubileumconcert, dat op zater dag 27 april in de schouwburg wordt uitgevoerd, zo'n grote belangstelling bestaat, dat niet iedereen van een plaats kan worden voorzien. Het bestuur van „Euterpe" is daarom voornemens op Koninginne dag, 30 april, dit concert nogmaals te laten uitvoeren. Uw steun aan Venrays Koninklijke Harmonie is van harte welkom: Nederl: Credietbank 23.18.03.265 Rabobank 17.39.21.663

Peel en Maas | 1985 | | pagina 18