Gemeente als projektontwikkelaar kleur 1 thomassën El PEEL EN MAAS Expositieruimte politiebureau lüiühiftiiijMiuln De missie van pater Piet cor meesterschilders in venray Betaalbare woningen voor de kerkdorpen Van Besouw brengt nog meer in katoenen tapijt es van besouw aparte schoenen. Raads vergadering Meerlo-Wanssum DONDERDAG 14 MAART 1985 Nr. 11 HONDERDENZESDE JAARGANG In de contacten tussen dorpsraden en gemeente is het bouwen op de kerkdor pen sinds jaar en dag een punt van discussie. Dikwijls is kritiek geuit op de geringe mogelijkheden voor de woning bouw. Deze kritiek wordt door het gemeentebestuur zeker niet op alle punten gedeeld. Immers, in de afgelo pen drie jaren zijn van het totaal van 968 in de gemeente Venray gebouwde woningen, er welgeteld 221 in de kerk dorpen gebouwd. En het vorig jaar namen de dorpen zelfs 100 van de 251 woningen voor hun rekening! Nu in de komende jaren geen huurwoningen in de sociale sector in de kerkdorpen zullen worden gebouwd, zijn er ideeën ontwikkeld voor bouw mogelijkheden in de koopsector. Voor al de dorpsraden hebben er by de gemeente op aangedrongen alternatie ven te ontwikkelen voor de bouw van woningen op de dorpen. Tijdens een informatieve bijeenkomst -vorig jaar oktober - deelde wethouder Henk Willems mee, dat de gemeente bereid is een plan te ontwikkelen voor de bouw van dertig premie woningen op de kerkdorpen. De stichtingskosten zouden max. 127.500,- bedragen, inclusief alle bijkomende kosten. Het zouden normale gezinswoningen moe ten worden met een inhoud van 345 m1. Middels het uitreiken van inschrijf- I formulieren werd de belangstelling gepeild. Dit was van dien aard, dat de gemeente besloot een en ander nader uit te werken. Dat de gemeente in die opzet geslaagd is, bleek deze week wel, toen wethouder Henk Willems drie avonden lang trouwlustigen en jonge paren uit de kerkdorpen te woord stond en hen de gemeentelijke bouwplannen uit de doeken deed. Hij werd daarbij geassi steerd door de heer A. van Stratum, hoofd van de afdeling stedebouw c.a.; de heer Coen Wanten, architect te Sevenum en de aannemers Raedts uit Oostrum, Theunissen uit Ysselsteyn en Peeters uit Swolgen. De heer van Stratum had uitgedok terd op welke plaatsen in onze kerk dorpen deze goedkope koopwoningen gebouwd kunnen worden en hoe groot de bouwkavels uiteindelijk zullen zijn. De heer Wanten had als architect drie verschillende typen woningen op papier gezet, telkens twee onder een kap, terwijl de drie aannemers zich bereid hadden verklaard, deze woningen voor een vaste prijs te willen bouwen. BLOKKEN VAN TWEE Maandagavond kregen de kooplus tigen uit Leunen, Veulen en Heide de nodige voorlichting. In Leunen wil de gemeente bouwen aan de urbanusweg, twee blokken van twee, en aan de Vicarieweg drie blokken van twee. In Veulen en Heide elk één blok van twee woningen. Bij deze dorpen werd wel het voorbehoud gemaakt, dat er niet gebouwd zal worden, als er leegstand komt van reeds bestaande woningen. Dinsdagavond kwamen de geïnteres seerden uit Oostrum, Oirlo en Casten- ray aan bod. Daar heeft de gemeente bouwgrond beschikbaar, respectievelijk aan de Jofferpas/Goetzenhof, de Dio- nisiusweg, de Dep. Petersstraat en de Castellostraat. In Oostrum en Oirlo elk twee blokken van twee woningen; in Castenray één blok. Vandaag, donderdagavond, is de voorlichting bestemd voor aspirant kopers uit Ysselsteyn en Merselo. In Ysselsteyn komen twee blokken (dus vier woningen) aan de Moerslag; in Merselo drie blokken (zes woningen) aan de Past. de Botstraat. GEMEENTE HELPT Elke informatie-avond trok ruime belangstelling. Wethouder Willems be nadrukte in zijn inleiding, dat het kopen van een woning geen kleinigheid is, Van Besouw heed méér kleur geOaan In il|n kolleklle katoenen lapijl 3801 (het beroemde 'lusteetapijt') Er ii|n volkomen nieuwe kleuren, zoals rose, rodg en oran|e linten. Er zl|n moer mogeli|khedon in grijs. En er zijn nieuwe schakeringen in bruin. Bijvoorbeeld. Meer kleur dus En m INTERIEURVERZORGING Wilhelminastr. 6 Venray 04780 82510 STICHTING TERIMA KASIH Voor de begunstigers van het missie- en ontwikkelingswerk van pater Piet Hoedemaekers laten wij hierbij een overzicht volgen van inkomsten en j bestedingen in 1984. I Ontvangsten in 1984. Giften voor: brand in Tanjung Pinang 1375, Katechisten opleiding 1463, hulpactie onderwijsproject Boschveldcollege 1320,05 Lererenver. Bonaventure 5000,— Missiclub COMEO 500,— part. bijdragen hiervoor 850, niet nader bepaalde giften 1560, ontvangen rente 20,07 Saldo 1983 per l-l-'84 8793,78 Totaal te besteden in '84 20882,73 Uitgaven in 1984 Overgemaakt naar de RIAU Indonesia januari 1984 9000, september 1984 5000,- Onkosten geen ,.!n kleur" Grote Markt 13 Venray IEDERE WEEK IETS NIEUWS Na aftrek van de uitgaven resteerde per 1 januari nog 6882,73 waarvan inmiddels per 24 januari weer 4000,- werd overgemaakt naar pater Piet. Het resterende bedrag van 2882,73 wordt in reserve gehouden, volgens afspraak met pater Piet en de missieprocuur te Ba vel, om weer in acute noodsituaties te kunnen bijspringen. ONDERWIJSPROJECT In aansluiting op dit financieel verslag, menen wij een korte uitleg over het onderwijsproject Riau te moeten geven. In 1984 is in Tanjun Pinang op het hoofdeiland van de parochie, door pater Piet begonnen met een onderwijs project. Bedoeling hiervan is om kinderen van veraf en eenzaam gelegen eilanden in de gelegenheid te stellen om lager, en zo mogelijk, middelbaar onderwijs te volgen. Het gaat in zijn parochiegebied om eilanden waar de bevolking praktisch alleen uit analfabeten bestaat. Ze worden door kamponghoofden met hooguit een paar klassen lagere school zo'n beetje geleid. Het zijn voornamlijk Florinezen die transmigreerden na mooie voorspiegelingen van regerings zijde. Toekomst en ontwikkeling is er nauwelijks. Wanneer de meest begaafde kinde ren, na hun onderwijsperiode in Tanjung-Pinang, op deze eilanden terugkeren, zullen er tenminste mensen komen die leiding kunnen geven en ook partij kunnen bieden in onderhande lingen met regeringsleiders met al hun voorschriften en bepalingen. Op deze manier zullen zij in deze achtergebleven gebiedjes wat meer kunnen bereiken in begeleiding en voor ontwikkeling. De actie voor dit project is verleden jaar gestart door het Boschveldcollege. Inmiddels is met de steun van Terima Kasih een huis aangekocht waarin zo'n 30 leerlingen worden ondergebracht. Onderhoudskosten en verzorging van deze kinderen blijven een jaarlijks Tijdens de maandag gehouden raads vergadering nam de raad van Meerlo- Wanssum o.m. de volgende besluiten. Het beschikbaarstellen van een krediet van 2.400,- voor het vervaar digen van luchtfoto's van de zes kerk dorpen. Of het dan mogelijk is, dat inwoners ook luchtfoto's van hun bedrijf kunnen laten maken, zal worden onderzocht. In het sousterrein van het nieuwe gemeentehuis zal de gemeentelijke archiefbewaarplaats worden ingericht. Het zal mogelijk zijn ook de kerkar chieven daar in onder te brengen, indien daarom gevraagd wordt. Met de Provincie werd een over eenkomst aangegaan voor het beheer en onderhoud van de wegkruisingen aan de Brugstraat. De Vleeskeuringsdienst (een sa menwerkingsverband met de gemeenten Horst, Sevenum, Broekhuizen, Grub- benvorst en Meerlo), werd in verband met de ingestelde Rijksregeling opge heven. Weer gaat een. stukje, wat in vroeger tijden in Dekenaal verband was opgericht, verloren, aldus de raadsvoor zitter. De raad had geen moeite met de door het Gewest in te stellen Rampen bestrijdingsorganisatie, waarin de hulp verleningsdiensten worden gebundeld. De rampenbestrijding op de Maas blijft een aangelegenheid van de Provincie. SUBSIDIE SPORT De meningen van de raad bleken verdeeld te zijn over het uitkerings- terugkerende last waarbij de steun van Terima Kasih dringend nodig blijft. Graag zouden wij met Uw steun dit werk blijvend mogelijk maken. Uw bijdrage kunt U stroten op banktek. 17.39.13.024 of postgirorek. 3884272, ten name van Terima Kasih, Schoor 2, Castenray. TERIMA KASIH (dank U wel) maar een belangrijke stap in iemands leven. De gemeente steekt de helpende hand uit, door woningen te bouwen in blokken van twee, met een richtprijs van 127.500,-. Plaatselijk kan het iets duurder of goedkoper worden, naar gelang de oppervlakte van de bouwka- vel. Bij kavels groter dan 250 m3 wordt alles wat boven de 250 m3 komt verkocht tegen de uitzonderlijk lage prijs van 35,- per m3. Het bouwen in blokken van twee heeft wel zijn beperkingen, aldus de wethouder. Zijn er bijvoorbeeld zeven gegadigden voor zes woningen, dan zal er eentje moeten afhaken... Het is de bedoeling dat nog vóór de bouwvakvakantie met de bouw wordt begonnen. Daarvoor is wel nodig, dat de grond in de raadsvergadering van einde april a.s. kan worden verkocht. Aspirant kopers moeten dus al vrij vlug beslissen. VERSCHILLENDE TYPES De drie typen woningen zijn gemerkt als A, B en C. A en B zijn wat indeling betreft aan elkaar gelijk; alleen is het type B iets hoger, waardoor de kamers op de verdieping geen schuin vlak hebben. Beide typen hebben een open keuken. Type C is even hoog als A, maar heeft een gesloten keuken en is iets breder. De bergingen van de woningen dienen als tochtsluis - ze zijn aan de keuken aangebouwd. Volgens de wethouder worden eerste klas materialen gebruikt en is de isolatie jlferfekt. In alle typen woningen zijn voorzieningen getroffen waardoor zon der veel kosten een tweede toilet geplaatst kan worden. Zelfs de moge lijkheid om een kachel te plaatsen of een open haard te maken is aanwezig. De bouwprijs all-in bedraagt voor alle typen rond de 96.000,-. Met de grondprijs daarbij blijft men aan de richtprijs van 127.500,- en ligt men onder de maximale stichtingskosten die voor premiewoningen zijn vastgesteld. De mogelijkheid blijft dus bestaan om middels meerwerk het woongenot te verhogen. Bijvoorbeeld: een bad i.p.v. douche - luxueusere betegeling etc. Maar, zo waarschuwde de wethouder: in alle gevallen betekent meerwerk wel minder premie, dus kalmpjes aan... percentage van 94% van de exploita tiesubsidie voor de sport. VoÜeberg vond dat een ongelukkig voorstel, terwijl P. Hendrix dat juist bestreed. Hendrix wist zelfs te vertellen dat er geen enkele andere gemeente was aan te wijzen, waar zoveel subsidie aan de sport wordt verleend. De meerderheid van de raad wilde wel met het voorstel van het college mee gaan, om het totaalbedrag van 78.C00,- te verhogen en te brengen op 83.586,-. Een verhoging voor ,,Wap in" en „Set Up" ten bedrage van 5.586,- zit hier bij inbegrepen. KINDERZWEMBAD De raad ging na veel gepraat toch accoord met de verstrekking van een subsidie aan de Stichting de Broekberg te Wanssum, ten bedrage van 10.268.- zijnde het verlies van het kinderzwem- bad over de jaren 1979 tot 1983. Verder ging men akkoord met de voorgestelde regeling inzake de exploitatie. De gemeente neemt in de toekomst bepaal de voorzieningen voor haar rekening mits daar duidelijk verantwoording over zal worden afgelegd. Volgens het college mag die exploi tatie de gemeente geld kosten, en dat werd ook nog eens door Weichs de Wenne onderstreept. Het bad was door een spontane aktie in het begin der 60- er jaren tot stand gekomen, nadat er kleuters in Wanssum verdronken wa ren. In Wanssum, gelegen aan de Maas, was er toen geen gelegenheid kinderen zwemmen te leren. Zo werd er spontaan gegraven, de industrieën leverde mate rialen en dat alles zonder kosten voor de gemeente. Praktisch alle Wanssumsse kinderen hebben er zwemmen geleerd. Er was in die jaren gratis toezicht. De exploitatie kostte bijna niets. Tot voor enkele jaren de Stichting de Broekberg het kinderzwembad overnam, omdat er geen particulieren meer gevonden wer den, die een en ander gratis wilden doen. De terugloop van het aantal bezoekers, ook door meer mogelijkhe den in de regio, hadden tot verlies geleid. Maar de raad was er wel mee eens dat het kinderzwembad open moest blijven en dat net de gemeente geld mocht kosten. Tijdens de rondvraag werd medege deeld dat de dienst openbare werken momenteel bezig is met een inventari satie van de vorstschade. Het staat nu al vast dat een aantal wegen behoorlijke gehavend uit de winter zijn gekomen, maar omtrent het schadebedrag kon nog niets worden medegedeeld. FIRMA BEERKENS In het vragenuurtje werd er vanuit Blitterswijck gevraagd hoe het staat met de hinderwetvergunning van de firma Beerkens in Blitterswijck. De heer Janssen uit Blitterswijck sprak namens 250 verontruste inwoners want er was daar weer uitbreiding van de produktie geconstateerd. De raadsvoorzitter deel de mede dat de aanvraag, geheel volgens de hinderwetprocedure wordt behandeld en dat er zeker rekening zal worden gehouden met de bezwaren. AFSCHEID BURGEMEESTER Het afscheid van burgemeester R. Dittrich komt in zicht. Zo lag er bij de ingekomen stukken een schrijven van Drs. Dittrich, waarin hij aan H.M. de Koningin ontslag vroeg als burgemees ter, ultimo september van dit jaar. Op 17 april zal gouveneur Kremers een profielschets van de nieuw te benoemen burgemeester, samengesteld door de gemeenteraad, komen aanho ren. Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b.v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 „Ik hoop dat de traditie van een lint doorknippen in ere wordt hersteld",' aldus burgemeester Defesche na zijn officiële openingstoespraak in de kan tine van het politiebureau aan de Leunseweg. Maar de schaar waarmee hier het lint doorgeknipt moest worden, lag in een kistje onder kogelvrij glas. De burgemeester slaagde er niet in dat glas „met bruut geweld" te verwijderen en daarom kreeg hij maar een andere schaar aangereikt. Maar eerst moest nog een deur worden geopend en die opening ging gepaard met sirenegeloei en het ontplof fen van klappertjes. In zijn toespraak zei de burgemeester dat het altijd beter voorkomen is, dal)te genezen en dat eerste is nog goedkoper ook/ De politie heeft nu eenmaal de taak eerst de preventie te betrachten bij het bestrijden van de misdaad. En al zijn er velen hardleers, en al zullen alleen deze in schade en schande wijs worden, is het toch de moeite waard om preventief werkzaam te blijven. „Hardleersheid zien wij nog dage lijks", aldus de burgemeester, „bij voorbeeld bij het vinden van oorlogs tuig, in het gebruik van drugs met alle gevolgen van dien enz. enz. Voorlich ting is een goede zaak. Juist in een voorlichtingslokaal kan de burger over tuigd worden, en daar gaat het om. Hij noemde de expositieruimte een belangrijke aanwinst, niet alleen voor de politie, maar voor geheel Venray. Hij dankte de politie die zelf zonder extra kosten en met inbreng van velen deze ruimte kon inrichten. Ook korpschef G. de Bruijn dankte niet alleen het eigen personeel, dat veel tijd in de realisatie heeft gestoken, om een kaal vertrek te maken tot een overzichtelijke expositieruimte, maar ook bestuur en leerlingen van de LTS, onder leiding van de heer Jan van Toor, de leden van de Venrayse brandweer, het Venrayse bedrijfsleven en de veiligheidsinstituten. Hij hoopte dat door deze expositieruimte de band politie-burger verstevigd zou worden. Met argwaan kijken wij naar de nieuwe sterkteregeiing, aldus de korps chef. Als die voor Venray door zou gaan, zoals die er nu ligt (Venray moet ruim zes man inleveren) vrees ik het ergste voor de uitoefening van onze politietaak in dat Venrayse. Het zou toch te zot zijn als de burger-in-nood in plaats van hulp, slechts een antwoord apparaat krijgt. Naar de korpschef hoopt is het zo ver nog niet en zal het hopenlijk niet zo ver hoeven komen... Het Venrayse politiekorps heeft zes wijkteams. Die teams moeten de burger korter bij de politie brengen, waardoor de drempelvrees wordt weg genomen en men deze expositie „durft" te komen bekijken. Dat kan elke woensdagmiddag. Dan staat de exposi tieruimte voor elke burger open. Dan is er een lid van de afdeling Crime Prevention aanwezig en kan men elke informatie krijgen, welke met de misdaadbestrijding te maken heeft. Inspecteur Sietsma mocht namens het Venrayse politiekorps bij deze opening vele autoriteiten welkom heten waaron der de wethouders Claessens en Van Oers en vertegenwoordigers van omlig gende politiekorpsen, van de Konink lijke Marechaussee, van het Ministerie van Defensie, de explosieven oprui mingsdienst en nog een aantal anderen. De inspecteur hoopte dat de aanwezi gen zouden zorgen voor een goede mond tot mond reclame, zodat de exporuimte zou uitgroeien tot datgene wat de initiatiefnemers er zich van hadden voorgesteld. De exporuimte geeft een overzicht van de vele preventieve mogelijkheden om woningen en bedrijven te voorzien van alarminstallatie en van het voor komen van misdrijven in de meest ruimste zin. Het geeft verder een overzicht van vele soorten verboden wapentuig; van oorlogssouveniers, met name bommen en granaten; en een overzicht van verdovende middelen. Daarnaast zullen er in de filmzaal van tijd tot tijd ook films worden vertoond, waaronder die „een dag op stap met een misdadiger". Ook zal in de exporuimte voorlichting en instructies kunnen worden gegeven aan bijv. verkeersbri- gadiers. Verenigingen en groepen kunnen ook op een ander tijdstip een afspraak maken om een bezoek te brengen. De korpsleiding zal dan in ieder geval zorgen dat deskundig personeel een rondleiding verzorgd en tekst en uitleg geeft. cor reijnders onderhouds- en kleurenadviseur dr. poelsstraat 14 telefoon 82810

Peel en Maas | 1985 | | pagina 9