Schaakgrootmeester Timman speelt simultaan in schouwburg „Wieenhof" geopend PEEL EN MAAS Met de Rabobank naar bet Zwarte Woud BOWLEN MOETJE MÉÉR DOEN PRISMA Moord in Plovdiv cor patmpaintpsllRiPIIHiPIlHI meesterschilders in venray Wie kan mij helpen? aparte schoenen. BOWLING BISTRO VENRAY - 04780-83223 „Onze deur" Raads vergadering Vierlingsbeek Op 8 april is het precies een jaar geleden dat in Venray een afdeling van „De Tafelronde" werd opgericht en zich voor het eerst in het openbaar presenteerde. „Tafelronde Venray" bestaat uit een twintigtal jonge mannen tussen 21 en 40 jaar. Ingevolge de sta tuten stelt „De Tafelronde" zich o.m. ten doel het versterken bij haar leden van het besef, dat. ieder op zijn eigen wijze de gemeenschap .behoort te dienen. Om dit doel te bereiken worden landelijke en lokale serviceprojekten georganiseerd en worden de leden gesti muleerd tot het verrichten van activi teiten ten dienste van de samenleving. Daarom is het ook niet vreemd, dat „Tafelronde Venray" het initiatief heeft gendmen om een Afrikaans ser- viceprojekt te adopteren. Dit projekt bestaat uit ondersteuning van de oogheelkundige hulpverlening in Kalima, gelegen in de mijnstreek van zuid oost Zaïre. Gebleken is dat in dit gebied, waar vele honderdduizenden mensen wonen, enorm veel mensen lijden aan cataract (grijze staar). In een periode van vijf maanden werden tweehonderd mensen geteld, die deze ziekte aan beide ogen hebben en derhalve blind zijn. Door middel van een eenvoudige chirurgische ingreep zou men deze mensen het licht weer in hun ogen kunnen teruggeven. „OOG VOOR AFRIKA" Nu heeft „Tafelronde Venray" zich ten doel gesteld in te zamelen om deze oogoperaties mogelijk te maken. Onder het motto „Oog voor Afrika" zal op 18 mei a.s. in de schouwburg een simultaan schaakwedstrijd worden ge organiseerd in samenwerking met de Schaakvereniging Venray. Men heeft de internationale schaakgrootmeester Jan Timman bereid gevonden zijn mede werking te verlenen. In de avonduren wordt voor hetzelfde doel in restaurant '„Vlakwater" een Lentefeest georgani seerd. GERICHT DOEL De actie „Oog voor Afrika" heeft een zeer gericht doel. Men is er daardoor bij voorbaat van verzekerd, dat het geld ook. inderdaad wordt bestemd voor het doel waarvoor het wordt ingezameld. De jonge Belgische arts Christine Everaerts is momenteel werkzaam in het hospitaal van Kalima. Nadat zij een beroep om hulp bij „Tafelronde Venray" heeft gedaan, hebben de Venrayers contakt opgenomen met de Turnhoutse oogarts Jef Janssen, die van de maand maart Peter Roorda ALLEEN DEZE MAAND BOEK- EN KANTOORBOEKHANDEL van den munckhof Grotestraat 68 - Venray Tel. 04780-82727 Ik ben bezig met een onderzoek naar de munten die op St. Servatius zijn ge bruikt ten behoeve van het intern ge bruik door patiënten. Wie is er nog in het bezit van dergelijke munten of wie kan mij daarover informatie verstrek ken. Gaarnè zou ik deze munten willen „lenen" zodat ik daarvan een foto kan maken en deze kan beschrijven. De ge leende munten krijgt de eigenaar uite raard in dezelfde staat retour. Diegene die mij kan helpen, verzoek ik telefonisch contakt op te nemen met mij, dhr. v.d. Zee, tel. 81045. ,,tn kleur" Grote Markt 13 Venray IEDERE WEEK IETS NIEUWS bereid is in het komende najaar naar Zaïre te gaan om daar oogoperaties te verrichten. Deze oogarts werd twee jaar geleden door de organisatie „Artsen zonder grenzen" vier maanden naar Zimbabwe uitgezonden om daar als oogarts te werken. Men kan dus zeggen, dat hij de nodige ervaring heeft opgedaan met de tropische oogheelkunde. „Tafelronde Vènray" heeft op zich genomen de missie van oogarts Janssen te financieren en hem tevens zoveel mogelijk medische instrumentarium in zijn reisbagage mee te geven. De door deze Turnhoutse oogarts te verrichten operaties, hoe eenvoudig zij ook zijn, hebben een zeer hoog rendement. Daarbij is hij er van over tuigd, dat hetgeen hij daar gaat doen, gemakkelijk door inlandse artsen kan worden overgenomen. In dit verband is het dan ook zeer belangrijk, dat men verzekerd is van de zonodige nazorg. KNOW-HOW Op dit moment is In Zaïre niet de know-how aanwezig om de grijze staar met succes te bestrijden en lijders aan deze ziekte te helpen. Bovendien ontbreekt het aan financiële middelen om de noodzakelijke medische intru- menten aan te schaffen. Wanneer Sjef Janssen daar enkele maanden het goede voorbeeld heeft gegeven en zowel de instrumenten als het geld kan achter laten, kan een belangrijke bijdrage worden gegeven aan het bestrijden van deze oogziekte. Los van de financiële actie heeft „Tafelronde Venray" een inzameling opgezet van brilleglazen en monturen, omdat daaraan grote be hoefte bestaat. Deze glazen en mon turen kunnen worden ingeleverd bij het Bureau Voorlichting van de gemeente. Iedereen, dié brilleglazen en monturen over heeft kan die daar brengen. Men kan hierover nader worden geïnfor meerd door de aan het Venrayse zieken huis verbonden oogarts Mare Mole- mans (tel. 04780-10628), tevens lid van de Venrayse Tafel. ONDERWIJSPROJECT Vorig jaar heeft de Tafelronde Venray een bridge-drive georganiseerd ten bate van een onderwij sprojekt voor kinderen van leprapatiëntën in Tan zania. Landelijk werd toen door de Tafelronde een grote hoeveelheid les-, spel- en constructiemateriaal ingeza meld. Om het hele pakket op de goede plaats te krijgen, stelde de Venrayse afdeling een bedrag van 1.400,- beschikbaar als bijdrage in de trans portkosten. Na het succes van de bridge drive is Tafelronde Venray er van overtuigd, dat de schaakhappening op 18 mei a.s. en het aansluitend daarop te organiseren. Lentefeest, genoeg op brengen om de Turnhoutse oogarts uit te zenden naar Zaïre om daar vele mensen van de gevreesde oogziekte en daardoor van blindheid te redden. Wij hebben altijd wel een baantje voor U vrij!! „Vrijdag 1 maart Grandioze opening gastencentrum Wieënhof" vermeldde vorige week een advertentie in onze krant. En Grandioss was fret! Nadat burgemeester Defesche afge lopen vrijdag de officiële opening, middels het onthullen van een afbeel ding van het verbouwde complex, stroomde de Wieënhof vol. Meer dan 600 mensen kwamen Harrie, Hannie, Piet en Toos Voermans feliciteren met de heropening van het gastencentrum en de opening van het hotel. Dat de Wieënhof in een behoefte in Venray voorziet is overduidelijk. In vier jaar tijds is de Wieënhof uitgegroeid tot het populairste gastencentrum van Venray. Reeds nu al zijn er»bruiloften gereserveerd voor 1986. Maar ook vele oud-gasten, die ér ooit eens een feest hebben gehad, hebben zo'n goede herinneringen aan overgehouden, dat ook zij naar de receptie kwamen om de familie Voermans de hand te schudden. Niet alleen het gastencentrum, maar ook het hotel voorziet in een Venrayse behoefte. Zeker als men kijkt naar de toenemende belangstelling voor het toerisme in Venray en omgeving. GEZELLIG Na de receptie was er de feestavond met „Blaos urn op". Tot in de vroege uurtjes werd er muziek gemaakt en gedanst. Maar niet alleen de vrijdagavond genoot de belangstelling van de mensen. Ongeveer 150 mensen maakten van de gelegenheid gebruik om zaterdag het gebouw te bezichtigen. Bij een rond wandeling door het hotel valt vooral de indeling van de kamers op. Geen rechte gangen, maar veel nissen die een gezellig aanblik geven. Verder beschikt het hotel overeen café-bar, een restaurant en een biljartzaal met electronische scorebor den. Deze zaal is ook het onderkomen geworden van de biljartvereniging DOS. Zaterdagavond was er een grote dansavond waar veel mensen naar toe zijn gekomen. Deze waren zo enthou siast, dat er hoogstwaarschijnlijk meer van zulke avonden komen. „Het leek net of de mensen niet van de dansvloer weg te krijgen waren", aldus Piet Voermans. FRUHSCHOPPEN Het Fruhschoppen op zondag werd een latertje. Met muziek van een hoornkwartet, de Venrayse Hofkapel en Die Fröhlichen Rübensamler uit Leunen werd het een knalfeest. Was de afloop gepland rond half ges, om negen uur was de zaal nog niet leeg. Piet Voermans kon niets anders zeggen dan dat het grandioos was geweest. Een teken dat de Wieënhof een goede weg heeft ingeslagen. Een weg waar nog veel mensen ontzettend Fijne herinneringen aan over zullen houden. DRONKEN BESTUURDER In de vroege zondagmorgen, om streeks vijf uur hield de Venrayse politie een autobestuurder aan, die onder invloed van alcohol verkeerde. Nadat de bekende proeven waren ondergaan, kon de man, uiteraard met een rijverbod, huiswaarts keren. VROUW ONWEL Bij de Zuid Ooster busdieast raakte een 62-jarige dame uit Maassluis onwel. Ze werd naar het ziekenhuis vervoerd en daar bleek dat de dame haar elleboog gebroken had. Zij had een bezoek gebracht aan het Nationale Oorlogs- en verzetsmuseum te Overloon. GRAFKRUIZEN BEKLAD De beheerder van het Engels solda- tenkerkhof deed aangifte van vandalis me aan enkele graven van gesneuvelde Engelse soldaten. Enkele kruisen waren besmeurd met hakenkruisen. RUITEN VAN SCHOOL BESPOTEN Tijdens de krokusvakantie bleken ruiten van de lagere school De Foekepot met witte lak bespoten te zijn. Verwijdering van die lak gaat het schoolbestuur 500 gulden kosten. „Het heeft lang geduurd" aldus wethouder Claessens deze week in de commissievergadering voor openbare werken, „voordat men een oplossing gevonden heeft voor de steeds maar brekende glazen deuren van het ge meentehuis". Een oplossing die maar eventjes 17.000,- gaat kosten. Iemand die geregeld of zelfs zo nu en dan het gemeentehuis bezoekt, zal het beslist wel zijn opgevallen, dat een glazen deur van de entree gesneuveld was en vervangen werd door een houten schot. In de loop der jaren, sinds de ingebruikname van het voormalige klooster „Jerusalem" als raadhuis in 1978, zijn af minstens zes deuren gesneuveld en dat kostte telkens 800,- per deur. Momenteel zijn er zelfs twee van de vier deuren kapot. Oorzaak is iedere keer een steentje dat de deuren belet volledig open of dicht te gaan, terwijl het mechanisme de deur toch verder drukt, en daar kan ze kennelijk niet tegen. De gemeente heeft nu van een Venrays bedrijf een offerte ontvangen waarmee - naar wordt verwacht - het euvel zal zijn verholpen. De nieuwe deuren worden namelijk gevat in een brede alluminium lijst, die voldoende stevig is om het doordrukken van de deur te voorkomen. De commissieleden warén zonder meer overtuigd van de noodzaak de glasdeuren afdoende ,te vervangen. Ze vonden het zelfs een goede zaak, dat men tegelijkertijd in het halletje nog een glazen tochtwand plaatst om warmte verlies tegen te gaan. Vanwege die noodzaak konden ze zelfs de wethouder vergeven dat hij met dit voorstel onaangekondigd in de commissie was gekomen en men niet in staat was geweest „de achterban" te raadplegen. Maar omdat diezelfde zeker ook prijs stelt op een passende entree van ons gemeentehuis, mag de zaak onderhan den worden genomen. A BYOUX Grote Markt 13 Venray DONDERDAG 7 MAART 1985 Nr. 10 HONDERDENZESDE JAARGANG Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 Tussen het zuidelijk gedeelte van het Zwarte Woud en Zwitserland ligt een van de mooiste gebieden van West Duitsland: het Hotzen-Wald, dat zich vanuit het Zwarte Woud alsmaar af laat glijden om dan bij Bad S&ckingen in het dal van de Rijn te verdwijnen. Overal is er vrij uitzicht op de hoogste toppen van het Zwarte WOud, de Zwitserse Jura en de Alpen. Een gebied voor de natuur liefhebber, ver weg van het massa-toe- risme, waar de gast nog koning is. Daarom hebben de Rabobanken in de Regio Venray dit jaar gekozen voor Bad Sackingen als bestemming voor een van hun speciale groepsreizen. Speciaal is deze reis, ondermeer vanwege, de mogelijkheid om bij de Rabobank in uw eigen woonplaats op te stappen. 10-DAAGSE BUSREIS De Rabobank organiseert in samen werking met Oad Busreizen deze geheel verzorgde 10-daagse touringcarreis. De prijs is 875,- op basis van een twee persoonskamer met douche en toilet. De vertrekdatum is 12 september. Het reisschema is als volgt: le dag, donderdag: vanaf de plaatse lijke Rabobanken via een mooie route en een lunch onderweg naar de omgeving van Karlsruhe voor diner en overnachting. De volgende morgen gaan we na het ontbijt beginnen aan een lange tocht door het beboste bergland van het Zwarte Woud. Via onder andere Freudenstadt, komen we in Bad Sack ingen, waar we in hotel Goldener Knopf door het echtbaar De Bois met een drankje worden verwelkomd. UW HOTEL Dit werkelijk voortreffelijke hotel is centraal, doch rustig gelegen aan de oever van de Rijn. Vanaf het mooie terras heeft men een prachtig uitzicht op de Zwitserse bergen en op de meer dan 400 jaar oude, overdekte houten brug, welke over de Rijn de verbinding vormt met Zwitserland. Ook de nabijgelegen St. Fridolinskerk is de moeite van het bekijken waard. Restanten van middeleeuwse verde digingswerken verraden de ouderdom van het stadje, waar in het kasteel een streekmuseum is gevestigd met onder andere vondsten uit de préhistorie en de Romeinse tijd. Sinds kort mag de plaats zich „Kurort" noemen en er dan ook een mooi Kurhaus verrezen met een prachtig park. Hotel Goldener Knopf beschikt over een lift, een t.v.- en leeszaal en een restaurant, waar goede maaltijden worden geserveerd. EXCURSIES Vanuit Bad Sackingen maken we interessante dagtochten naar onder andere het Mristertal met de meer dan 1400 meter hoge Belchen. We krijgen een uitzicht op de verre bergwereld en kijken naar bizarre rotspartijen die hier en daar boven alles uitsteken. Tijdens een andere mooie tocht rijden we eerst naar de beroemde waterval van Schaffhausen. Van hier gaan we naar de Bodensee, het grootste meer van West Duitsland. Vooral het bezoek aan het eiland Mainau is een ervaring te noemen. Op dit eiland groeien bananen- planten en vijgebomen. Ook citroenen rijpen er, terwijl de bomen zich kunnen meten met de reuzen van een tropisch oerwoud. Mainau is vanuit Kostanz bereikbaar over een lange brug die alleen voor voetgangers bestemd is. Tijdens ons bezoek aan Zwitserland is' er in het 75.000 inwoners tellende Luzern gelegenheid om te winkelen. Dit toeristencentrum heeft echter meer te bieden, zoals de gletschertuin en het bijbehorende museum. Een andere bezienswaardigheid is de Kapelbrücke, een overkapte brug over de rivier de Reus en het oude stadsdeel, waar nog negen verdedigingstorens intact zijn. Ook bezoeken we het wijngebied Markgrdferland, welke de westelijke hellingen van het Zwarte Woud langs de Rijn ten noorden van Basel omvat. Liefhebbers hebben de gelegenheid opi een weinprobe mee te maken. DRIE-LANDEN REIS Na ons bezoek aan West Duitsland en Zwitserland gaan we op de terugreis, door de -Franse Vogezen. We rijden door een woest berggebied via Mul house, langs meertjes, beekjes en 1200 meter hoge bergtoppen naar Gérarmer. In dit, aan een groot meer gelegen toeristenstadje met gezellige winkel straten gebruiken we de lunch. Vervolgens wordt de tocht voortgezet over de bekende Col de lo Schlucht naar Colmar. Een oud stadje met fraaie gevels en menig interessant bouwwerk. Op zaterdag, de laatste dag van onze reis, komt na een mooie tocht door West Duitsland het einde van deze vakantie snel in zicht. Na een gezame- lijk afscheidsdiner wordt U naar uw opstapplaats teruggebracht. VOLLEDIG VERZORGD Een reis welke wij U van harte aanbevelen. Èn alles (maaltijden, excur sies enz.( is inbegrepen. Uiteraard zijn de verzekeringen, de drankjes en de persoonlijke uitgaven yoor eigen reke ning. Voor informatie en boekingen kunt U zich wenden tot de Rabobank in Uw woonplaats. Gezien de toenemende belangstelling adviseren wij U om tijdig te reserveren. (advertentie) cor reijnders onderhouds-en kleurenadviseur dr. poelsstraat 14 telefoon 82810 De raad van de gemeente Vierlings beek had veel tijd nodig eer een stemming kon uitmaken of de raad in meerderheid achter het bouwvoorstel stond, om een voorbereidingsbesluit te nemen voor de realisering c.q. afwer king van het recreatie-object Schaartven te Overloon. Zoals bekend voorziet dat plan van het Schhartven een recreatief eenvoudig kijkobject te maken. Dat gaat 570.000,- kosten. Er zullen daar dan voorzieningen worden aangebracht zoals een toiletruimte, parkeerruimte en wandelpaden en er zal ook beperkt kunnen worden gezwommen. Onbegrijpelijk dat juist vanuit de Overloonse fractie de meeste oppositie kwam tegen dat object. Vanuit die fractie kreeg het college en ruime onvoldoende. Het college vond het dan ook onbe grijpelijk dat juis die raadsleden niet positiever reageerden, omdat ze vanuit Overloon steeds hadden gevraagd iets aan het Schaartven te doen. Wat het college met dit voorstel beoogde, was de bestaande accommodatie te vervolma ken. Uiteindelijk werd het voorstel aan- genomen met vier stemmen tegen, waarvan drie afkomstig van raadsleden uit Overloon. Het tekort van 26.222,- voor uitgevoerde werkzaamheden door het Werkvoorzieningsschap, kon worden aangevuld, maar er zullen geen nieuwe objecten meer bijkomen, omdat ook het Werkvoorzieningsschap moet inleveren. Het nadelig salde van de Openbare Bibliotheek te Vierlingsbeek, groot 274.667,- was geen aanleiding voor de raad om dat niet goed te keuren. Wel werd aangedrongen op een serieus onderzoek omtrent uitbreiding c.q. nieuwbouw van de bibliotheek Over loon. Daar.zouden maar 30% van de inwoners gebruik maken van de biblio theek. In Vierlingsbeek is dat 37%. De beëindiging van de subsidiëring aan de Stichting Regionale Raad voor de Jeugdservice, ondervond geen be zwaar. De raad trok de konsekwenties daar uit, dat ook de wachtgeldregeling ten behoeve van de functionarissen werd veiliggesteld. De secretariskamer kan worden her ingericht en daarvoor voteerde de raad een bedrag van 5.000,-. De geloofsbrieven van het nieuwe raadslid de heer Vloet uit Overloon werden in orde bevonden en de volgende raadsvergadering zal dat raadslid zijn intrede doen. AFSCHEID TOON V.D. PAS In 1970 kwam de heer Van de Pas voor het eerst in de gemeenteraad van Vierlingsbeek. Hij werd in 1974 tot wethouder gekozen en bleef dat tot 1982. Burgemeester v.d. Moosdijk schetste Van de Pas als een zeer actief en bekwaam raadslid. Veel werk en moeite had hij gedaan bij de vele en dikwijls moeilijke grondaankopen. Vooral was de burgemeester hem dankbaar voor de wijze waarop hij wegwijs was gemaakt in de gemeente. „Wij zullen hem missen in de raad". Als dank kreeg hij het bekende tinnen bord aangeboden. Het laatste woord was voor Van de pas, die verklaarde het werk steeds met plezier te hebben gedaan. „Ik ga heen om prive-redenen maar in de politiek is alles mogelijk en kom ik mischien nog wel eens als raadslid terug".

Peel en Maas | 1985 | | pagina 9