kleur RIOLERING IN HET BUITENGEBIED n dure aangelegenheid Controle op weidevee in Venrays Broek in Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Van Besouw brengt nog meer in katoenen tapijt es van besouw Verkeer was lang gestremd op Midden Peelweg Oorlogstuig Er valt te handelen Gemeente wil noordelijk gedeelte van plan Brabander gaan verkopen Expositieruimte politiebureau gereed GROTE VLOOIEMARKT In memoriam W. Mulder HILHORfi 100.000 kg melk DONDERDAG 7 MAART 1985 Nr. 10 HONDERDENZESDE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 30 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12,50 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 17,- Van Bosouw hooit méér klour godaon In zijn kolloktle katoenen tapijt 38C (het beroemde IUB|estapl|t') Er zijn volkomen nieuwe kleuren. En er zijn nieuwe schakeringen in bruin. Bijvoorbeeld. donker(der) tepijt is minder besmettelijk. Oe kollektio katoenen tapijt 3801 tolt nu moer kleuren dt Dat betekent dat u meer mogelijkheden hobt dan ooit U bent van hai Maandagmorgen rond half zeven vond op de Midden Peelweg ter hoogte van de Bakelse Dijk een botsing plaats tussen een trekker met oplegger en een vrachtauto met aanhangwagen. De trekker van een transportbedrijf uit Gameren, bestuurd door een 38-jarige inwoner uit Well, ging de voor hem rijdende vrachtauto met aanhangwagen inhalen. De bestuurder van die vracht- ;auto, eveneens uit Well, was juist bezig een links gelegen inrit in te draaien. Het gevolg was een botsing waarbij de vrachtauto omsloeg op de weg. Het verkeer was daardoor geruime tijd gestremd. Er moest een zware takel wagen aan te pas komen om de combinatie weer op zijn wielen te 1 krijgen. De voorzijde van de trekker was nagenoeg geheel vernield. De bestuurder van de trekker met oplegger werd licht gewond, maar weigerde medische hulp. Die zou hij als hij dat nodig vond wel bij zijn eigen huisarts halen. INBRAAK IN WONING Door forcering van de achterdeur werd toegang verkregen tot een woning aan de Kerkweg te Yssêlsteyn. Ont vreemd werd een videorecorder, een portemonnaie met enig geld, een geld kistje inhoudende 19 betaalcheques, een spaarbankboekje en enig geld. HOND TEGEN AUTO Een Horster bestuurder van een perso nenauto kon niet voorkomen dat op de Deumeseweg een overstekende hond door zijn auto werd geraakt. De auto liep schade op waarvoor de eigenaar van de hond zal moeten opkomen. De hond werd bij de botsing gedood. VERKEERSBRIGADIERS Maandag 18 maart zal burgemèester Defesche in de schouwburg van St. Arm aan 200 volwassen verkeersbrigadiers het aanstellingsbesluit uitreiken. Vanaf dat moment zijn de volwassen verkeers brigadiers tegen ongevallen en wettelij ke aansprakelijkheid verzekerd. Deze uitreiking gaal gepaard met de vertoning van enkele films die betrek king hebben op een veiliger verkeer. Na drukkelijk wordt gesteld, dat iedere ver keersdeelnemer verplicht is de stopte kens op te volgen daar anders proces verbaal kan worden opgemaakt, sinds de inwerkingtreding van de nieuwe wet. Zoals wij reeds eerder uitvoerig in dit blad berichtten, bestaat de mogelijkheid om in het buitengebied nog een aantal woningen aan te sluiten op de riolering, tegen een eenmalige eigen bijdrage van 3.500, óf een baatbelasting over 5, 10 of 15 jaar, plus nog eens 505,- aansluitkosten per woning. Een flink bedrag, dat niet iedereen beschikbaar heeft c.q. kan missen voor dit doel. Dat bleek maandagavond al tijdens de vergadering van de commissie voor openbare werken, waar deze aanleg nog eens een punt van bespreking was, maar ook tijdens de informatie-avond van dinsdag jl., toen eigenareiffbewoners van de panden aan de Ringweg, Kievitsweg, Carmelietenstraat en Spurkterweg door wethouder Claessens nog eens uitvoerig werden ingelicht. Bewoners van bovengenoemde stra ten zijn in feite nog goed uit, want hun riolering kan er een worden volgens het vrije vervalsysteem en zo'n riolering mag men ook hemelwater lozen. Dat mag niet op een riolering volgens het druksysteem. Daar zouden de individuele kleine perspompjes een forse regenbui niet kunnen verwerken, zodat het vuile rioolwater door de huis.putjes omhoog komt. Dat zou het geval kunnen zijn bij de panden aan de Castenrayseweg, Molenhoekweg, Hees akker, Rosakker, Hoofdstraat, Gun- hoekweg, Oirloseweg, Steegse Peelweg en Lemmenweg. De bewoners van deze straten en wegen zijn uitgenodigd op een informatie-avond die heden, don derdag, wordt gehouden. Zij zullen o.m. te horen krijgen, dat ondanks een aan te leggen riool, het hemelwater geloosd zal moeten worden op het oppervlaktewater - sloten en beken. „REDELIJKE BIJDRAGE" Van de ruim 10.000 woningen die Venray telt is 87% aangesloten op de riolering. Dat is voor een plattelands gemeente een zeer hoog percentage. Ongeveer 1400 woningen kénnen de luxe van een riool tot op heden nog niet. Dat is voor de gemeente aanleiding geweest te onderzoeken of het tóch nog mogelijk is een aantal woningen tegen een „redelijke bijdrage" van de bewo ners op de riolering aan te sluiten. Dat onderzoek wees uit, dat veertien woningen op de vrij vervalriolering aangesloten kunnen worden, en 62 op een drukriool. Voor de andere, ruim 1300 woningen in het buitengebied, worden de aanlegkosten zodanig hoog dat zulks niet te realiseren is. Zoals gezegd, moeten de bewoners van de 14 en 62 woningen een eigen bijdrage leveren van 3.500,- excl. de aansluitkosten. Het Rijk betaalt via een „Verfijningsregeling" nog eens 8.200,- subsidie per aansluiting. Die Verfijningsregeling wordt echter afge bouwd. Dat wil zeggen, dat de Rijks bijdrage elk jaar 2.000,- minder wordt, om in 1989 niet meer te bestaan. Besluit men dus dit jaar niet om de riolering in het buitengebied uit te breiden, dan zouden de bewoners volgend jaar circa 5.500,- moeten bijdragen, in plaats van nu 3.500,-. Het behoeft geen betoog, dat men dan de plannen wel kan vergeten. Is het voor velen nü al moeilijk, de komende jaren wordt het helemaal onbetaalbaar. WEINIG INTRESSE In de voorlichtingsbijeenkomst van dinsdag jl. bleek bovendien dat, indien men tegen de in feite goedkoopste aansluitingen „neen" zou zeggen, de andere aansluitingen nu al duurder zouden moeten worden. En daar ziet het zeker naar uit. Toen de gemeenteraad er vorig jaar in toestemde dat de omstreden weidegron den van Van Dijck in het Venrays Broek weer verpacht en verkocht mogen worden, stelde men als voorwaarde, dat het weidevee nauwlettend gecontroleerd zou worden op eventuele ziektever schijnselen. De raad gaf die toestemming tot verpachting en verkoop, omdat uit de inmiddels onderzochte grondwatermon sters niets verdachts naar voren was gekomen. De gemeente heeft de Stichting Gezondheidsdienst voor dieren in Lim burg bereid gevonden deze controle op zich te nemen. Het gaat er om, zo staat het in de schriftelijke bevestiging, dat het jongvee ter plaatse driemaal per jaar zal worden gewogen en gemeten, om de groei te kunnen volgen. De commissie voor agrarische zaken c.a. vond die omschrijving iets te vaag. Zij zou ook de droogstaande koeien in de controle en begeleiding willen betrekken. Wethouder Claessens vond dit een redelijk verzoek. Ook onder schreef hij de stelling, dat de dieren het gehele seizoen in de omstreden weiden moeten verblijven, om een intensieve controle mogelijk te maken. Volgens de wethouder zijn er 13 gegadigden om de gronden in het Venrays Broek te gaan pachten. De gemeente wil echter reeds bij voorbaat degenen uitschakelen, die geen grond in de onmiddelijke nabijheid hebben liggen. Nevenstaande foto is gemaakt voor- !dat de 3,7 inch brisantgranaat door de deskundigen tot ontploffing werd ge bracht. De natuur heeft rare kuren, i want dat oorlogstuig werd bij de bevrij ding van Venray ruim 40 jaar geleden, in een veld aan de Hoopweg neerge schoten. Het kwam niet tot een [ontploffing, maar de bom vergroeide zich in de wortels van een boom. Nu 40 jaar later kwam de granaat aan het oppervlak. Tijdens werkzaamheden op Vlak water werd ook daar een 3,7 inch brisantgranaat van Engelse makelij gevonden. Door een Venrayse „zoeker" jwerd met behulp van een metaaldetec tor op Kleindorp in Merselo een 15 cih Duitse brisantgranaat gevonden. Ook over deze gevaarlijke scherfgranaat giillen de mannen van de EOD zich [ontfermen. Voor de proefperiode varj een of twee jaar wil de gemeente geen óf slechts een minieme pachtprijs vragen. Het is de bedoeling dat de pachters daarna de kans krijgen om de gronden te kopen. Uit de vergadering drong men aan op iets meer zekerheid voor de pachters, omdat die in het eerste jaar nogal wat onkosten zullen moeten maken voor drainage etc. Het zou niet gepast zijn, indien zij na het maken van die kosten de grond niet kunnen kopen. Wethouder Claessens beloofde daar mee rekening te zullen houden. Hij kon geen antwoord geven op de vraag naar de analyse van de laatst genomen grondwatermonsters. Toege zegd was, dat de gemeente half februari hierover een rapportje zou krijgen. Nu, begin maart, had men nog steeds niets ontvangen. In de commissie voor open bare werken c.a. gingen de leden akkoord met het voorstel van b. en w. om industriegrond in erfpacht uit te geven aan het Houtdroogbedrijf Willems in Smakterheide. Natuurlijk zou de gemeente veel liever de grond verkocht hebben, maar men was in de gegeven omstandigheden al blij dat men op deze manier van een stukje industriegrond „ver lost" wordt. Uit de stukken bleek wel, dat er met de pachtprijs „gesmoesd" was. Wethouder Claessens gaf ruiterlijk toe, dat Willems in feite twee jaar pachtvrij had kunnen exploiteren. Op zich vond hij dat geen slechte zaak. De gemeente kan zich in deze tijd geen starre houding van „dit is de prijs; niet goed, dan niet" permitteren. „We zullen moeten kunnen onderhandelen; speelruimte heb ben om zonodig een paar gulden onder de vastgestelde prijs te kunnen gaan", aldus de wethou der. Hij benadrukte nog eens, dat Venray in de concurrentie slag om vestigingen van bedrij ven mee moet kunnen doen; z'n mannetje moet kunnen staan.... En zonder enig commentaar stond de commissie burgemeester en wethouders gaarne deze flexi biliteit in het zakendoen toe. De eigenaar van vier panden, die verreweg het goedkoopste aan te sluiten zouden zijn, heeft al laten weten geen interesse te hebben. Ook de bewoners van Ringweg-Zuid in Ysselsteyn, heb ben geen enkele behoefte aan een riolering. Veelal zijn hun zinkputten en anti-septie tanks nog in zo'n goede staat óf nog niet zoveel jaren geleden gemaakt, dat ze nu geen geld gaan steken in een riolering die ze nu niet nodig hebben. Daarbij realiseren ze zich ook, dat over vier of vijf jaar een aansluiting veel en veel duurder zal gaan kosten. Lijnrecht tegenover deze niet-geïn- teresseerden staat een aantal belangstel lenden dat als het ware staat te springen om een rioolaansluiting. Het wordt hun nu wel moeilijk gemaakt, nu anderen afvallen, waardoor - zoals gezegd - de kosten hoger worden. Met zelfwerk zaamheid willen zij proberen die kosten te drukken en de gemeente is bereid daar toestemming voor te geven, maar kan vanzelfsprekend niet garant staan voor dat eigen werk. Na de informatie-avond van heden donderdagavond, kan de voorlopige balans worden opgemaakt. De gegadig den krijgen dan een enquêteformulier toegestuurd om hun definitieve beslis sing kenbaar te maken. Hun „ja" of „neen" zal uiteindelijk de doorslag moeten geven.... STEEDS DE DUPE.... In de commissie voor openbare werken verzuchtte de heer Cornelissen (CDA), dat de bewoners van het buitengebied wel steeds de dupe zijn en de meeste kosten moeten betalen. Dat was het geval bij de onrendabele Boekhandel van den Munckhof is ook dinsdags de gehele dag geopend De voorgenomen verkoop van ca. 2 ha. pachtvrije grond aan de heer L.J. van Dijck in het Venrays Broek kreeg deze week het fiat van de commissie voor agrarische zaken c.a. Daarmee kan een eerste stuk grond uit het bestem mingsplan Brabander worden verkocht en vermoedelijk zullen er nog meerdere percelen volgen. Wethouder Claessens verklaarde dat de gemeente van plan is, de gronden ten noorden van de Buitenweg „aktief te slijten". Met andere woorden: de gemeente gaat alles in het werk stellen om die gronden te verkopen. Wat betreft de gronden tussen Bui tenweg en Beekweg/Noordsingel, zal de gemeente slechts sporadisch en op individuele aanvragen beslissen of men tot verkoop kan overgaan. Zoals bekend is het plan Brabander destijds bedoeld als opvolger van het plan Landweert. Zodra Landweert volgebouwd was moest men in Braban der terecht kunnen.... Twintig jaar geleden - bij de grote expansie van Venray, ook door de industrialisatie - waren de prognoses zó, dat men omstreeks 1986 in Brabander aan het bouwen zou kunnen gaan. De gemeente heeft dientengevolge dan ook vele grondaankopen in dat gebied gedaan. Grondaankopen die nu han denvol geld kosten aan rente, want de prognoses van vandaag luiden dat de gemeente het plan Brabander de eerste twintig jaar niet nodig zal hebben.... Hoewel men er van overtuigd is, dat prognoses niet altijd uitkomen en zeer conjunctuur gevoelig zijn, is de gemeen te niet van plan nü gronden te blijven reserveren voor plannen die mogelijk eerst in de volgende eeuw verwezenlijkt kunnen worden. Het plan Landweert is nog lang niet volgebouwd. Door de recessie van de economie is de woningbouw daar in een veel lager tempo geraakt dan was voorzien. Men kan er nog jaren vooruit.... In ieder geval kan men - zo dat ooit onverwacht nodig zou zijn - nog altijd terecht in hét zuidelijk gedeelte van den Brabander, tussen Buitenweg, Over- loonseweg en Beekweg/Noordsingel. aansluitingen op het electrische net, op het gasnet, op de waterleiding en nu weer óp de riolering. Bovendien be hoort het buitengebied tot de hoogst aangeslagenen bij de waterzuivering, omdat zij op het oppervlaktewater moeten lozen. Zou het niet mogelijk zijn, zo vroeg hij, om aan te sluiten op het riool van een andere gemeente. Zo'n oplossing ligt misschien in het verschiet. De heer Cornelissen dacht hierbij aan de riolering van het voor de Vredepeel nabij gelegen Westerbeek. Maar of dat ooit een haalbare zaak kan worden, werd in deze vergadering niet duidelijk. De heer L. Janssen (VVD) zou het op prijs stellen een overzicht te krijgen van de woningen die zelfs niet voor 3.500,- aangsloten kunnen worden op het Venrayse rioolnet. Die opgave zou vergezeld dienen te gaan van een globale kostenbegroting voor deze super-onren dabele panden. We moeten niet het risico lopen, aldus dit commissielid, dat we over vier jaar, als alles nog weer eens veel duurder geworden is, zullen zeggen „hadden we het toen maar geweten...." Wethouder Claessens deelde nog mede dat er voor de kom van Veulen gezocht wordt naar een aparte moge lijkheid tot aanleg van riolering tegen een acceptabele vergoeding. Maar daar over kon nu nog geen enkele verdere mededeling gedaan worden. RESTAURANT In de Keulsche Pot Fondue-, Gourmet- en specialiteiten restaurant. Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 0VERL00N Morgen, vrijdag 8 maart, om 16.00 uur zal burgemeester Defesche officieel de expositieruimte op het Venrayse poli tiebureau in gebruik stellen. Die ruimte zal voortaan iedere woensdagmiddag geopend zijn, om voorlichting te geven over zaken waar de politie mee te maken heeft. Permanent is op die expositie te zien: voorlichting over oorlogsmunitie, handwapens, verboden vangmiddelen, drugs en drugsgebruiks voorwerpen en vuurwapens. Bij de opening van het nieuwe politiebureau had de politie al plannen een deel van het nieuwe en ruime gebouw te gebruiken voor een perma nente tentoonstelling. Maar geld voor de inrichting van de benodigde twee lokalen was er niet. Uit eigen potjes hebben enkele leden van de politie, met medewerking van leerlingen van de LTS, o.l.v. Jan van Toor, een hoofdagent René van Tintelen, een demonstratiewand met ramen en deuren gemaakt. Die wand is nodig om te hang en sluitwerk te kunnen demonstre ren, dat inbrekers buiten de deur moet houden. Dankzij de medewerking van verschillende bedrijven van electroni- sche beveiligingsapparatuur, konden ook deze op de panelen worden geplaatst. De surveillancedienst van de politie is inmiddels-opgedeeld in zes teams, welke allen een gedeelte van Venray onder hun speciaal toezicht hebben. Uit ieder team is één lid speciaal opgeleid om voorlichting te geven over voorkoming van misdrijven; ook in hun eigen wijk, als een z.g. wijkagent dus. Zij kunnen nu de bezoekers uitvoerig te woord staan. In het verleden kreeg de politie veel aanvragen van scholen en verenigingen voor excursies in het politiebureau. Dat kon veelal niet in het gehele gebouw, omdat er in de cellencomplexen wel eens gasten zijn. Daarom is het tweede lokaal ingericht als filmzaal. Daar kunnen dan films worden vertoond welke betrekking hebben op het gehele politiegebeuren, maar ook op actuele zaken, èn om instructies te geven aan o.a. verkeersbrigadiers, want ook aan Veilig Verkeer is ruime aandacht geschonken. Wij kunnen niet anders zeggen dan: loop eens een keertje op woensdagmid dag binnen bij de politie. Het is zeer de moeite waard. VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 8% - 15/20 jaar vast te Horst In de Mérthal (centrum) Zondag 10 maart van 10-17 uur U kunt als particulier aan deze markt deelnemen door een kraam te huren Inl: 04920-25483 Zaterdag werd de heer W. Mulder ten grave gedragen. Hij was een zoon van H. Mulder, die van 1934 tot 1948 directeur was han de Zuivelfabriek „Venray" te Venray. W. Mulder trad in de voetsporen van zijn vader. Direkt na zijn afstuderen aan de Hogere Agrarische School voor levens middelen-Technologie, werd hij be noemd tot ass. directeur aan de Coöp. Zuivelfabriek St. Laurentius te Vier lingsbeek, welk bedrijf goed stond aangeschreven. Rationalisering eiste echter haar tol, waardoor de Zuivelfabriek te Vierlings beek in de Maasvallei-periode werd ge- Sloten. Voor het personeel konden geschikte arbeidsplaatsen gevonden worden aan de Zuivelfabrieken te Cuyk, St. Anthonis en Venray. W. Mulder werd te Venray ass. bedrijfsleider. Dat ,hij ook door het personeel wérd gewaardeerd, blijkt wel uit het feit dat hij werd benoemd tot voorzitter van de Personeelsvereniging Venray. Uiteraard is het heengaan van deze goede ass. bedrijfsleider een groot Verlies voor het bedrijf. Naast bovengenoemde werkzaamhe den was hij in Vierlingsbeek aktief in het verenigingsleven. Zo was hij ondermeer voorzitter en koorlid van de gemengde Zangvereniging Vondel, be stuurslid van de voetbalvereniging Volharding en secretaris van de CDA van de gemeente Vierlingsbeek. Makelaars- en Taxatatiekantoor Zet Uw huis bij ons in de verkoopBij geen resultaat geen kosten Stalionsweg 7b. Venrav. Iel 04780-85958-82308 Woensdagmorgen ging de vlag in top bij V.R.B. „Noord Limburg" aan de Acaciastraat alhier. .Op die morgen heeft nl. één van bij haar onder controle staande koeien de mijlpaal bereikt van 100.000 kg melk. Al vroeg in de ochtend hadden zich op het bedrijf van de gebr. Driessen te Baarlo, de voorzitter, enkele bestuurs leden en functionarissen van de V.R.B. verzameld om getuige te zijn van de monstername en het meten van de melk, waarmee het magische getal van 100.000 kg werd bereikt. Bertha 29, die deze prestatie leverde, trok zich van het gedoe niets aan en gaf met haar bijna 15 jaren nog rustig bijna 40 kg melk in 24 uur. Zij stond er nog erg vitaal bij en is voor haar leeftijd en prestaties nog heel gaaf en goed ter been. Die leeftijd is haar zeker niet aan te zien. Ook in de ogen van deskundigen is zij een waardige vertegenwoordigster van haar (M.R.IJ.) ras. Enkele dagen geleden beoordeelde de inspekteur van het Nederlands Rundvee Syndicaat heer nog met AB 85 voor algemeen voor komen, iets zeldzaams voor koeien van die leeftijd.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 1