zaterdag open dag LOM-school houdt Printen én_typen doe je met Juki Overweg problemen Herinrichting „De Wieën" komt op 14 maart in üe commissie In het museum vindt men „Alles uit de kast" Voor ruim één miljoen grondverkopen EHBO wedstrijden bijzonder geslaagd Ir. L.A. Stierman informatica 5 jaarprijs 1985 Verpachting kermissen op de kerkdorpen 1985 Met dezelfde Juki wel te verstaan. En tegen een ongelooflijke prijs: slechts 1295- Bij de reconstructie van de bocht in de Oirloseweg en de aanleg van het fietspad, was er door de commissie openbare werken en ook door de Oostrumse Dorpsraad, op aangedrong en dat men voorzieningen zou treffen voor het vrachtverkeer, dat van de spoorwegovergangi in de Witte Ven- nenweg gebruik moet maken. Vrachtwagens c.q. -combinaties die vanaf het industrieterrein De Witte Vennen via de overweg richting station willen rijden, kunnen daar namelijk in de problemen komen, met het verkeer op de Oirloseweg, dat voorrang heeft. De opstelstrook tussen spoorlijn en Oirloseweg is namelijk te klein voor vrachtwagencombinaties van zo'n 18 meter. Als die daar moeten wachten, staan hun achterwielen nog op de spoorlijn, omdat de afstand tussen spoorlijn en Oirloseweg slechts 15 meter bedraagt... Om aan die levensgevaarlijke situatie een einde te maken, was aangedrongen op een opstelstrook langs de Oirlose weg, richting station. Het doorgaande verkeer wordt dan niet gehinderd en de vrachtwagenchauffeurs hoeven niet bang te zijn dat een trein tegen de wagen opbotst. Deze week nog moest een trein die bij het station vertrok richting Venlo, stoppen omdat de treinbestuur der tijdig zag dat de spoorlijn door een vrachtwagen was geblokkeerd. Omdat de trein toen nog weinig vaart had, leverde dat geen problemen op, maar het blijft even goed een onhoudbare toestand. Van gemeentewege was al eerder toegezegd, dat bij de reconstructie deze noodzakelijke voorziening zou worden aangebracht. Maar nu men het nieuwe wegdek ter plaatse aan het afwerken is, is er nog niets dat wijst op een oprijstrook voor vrachtwagens. Zowel de Dorpsraad als het Oostrumse CDA-raads- en commissielid Van Soest trok daarom deze week eens luidruchtig bij wethouder Claessens aan de bel. Deze had zich intussen van de gevaar lijke situatie overtuigd en beloofde met de dienst gemeentewerken voor een oplossing te zullen zorgen. Wanneer niet gauw een voorziening getroffen wordt, vreest men in Oostrum dat het zware verkeer weer de gemakke lijke weg - door het dorp - zal kiezen. LEDERWAREN PORTEMONAIES Grote Markt 13 Venray Donderdag 14 maart - aanvang 17.30 uur - komt de commissie jeugd, sport en recreatie in openbare vergadering bijeen in kamer 127 van het raadhuis. Het voornaamste punt van de agenda is on getwijfeld de advisering van het college van b. en w. over het beschikbaar stellen van een krediet van 625.000,- ten be hoeve van de herinrichting van het sportpark „De Wieën". Tevens zal moeten worden geadviseerd over het be schikbaar stellen van een krediet van 25.000,- voor het vervangen van on derdelen in de machinekamer van het gemeentelijk zwembad. Onder voorwaarde, dat de hockey club M.H.C.V. de nodige zekerheden over de financiering van het aan te leg gen kunstgrasveld kan overleggen, is het college van b. en w. bereid hiervoor de helft van de kosten te voteren. Zoals bekend heeft de gemeenteraad bij het behandelen van de begroting voor de 1 ste fase van de herinrichting van het sportpark „de Wieën" een to taal bedrag van 425.000,-op de priori teitenlijst 1985 te plaatsen. De werkzaamheden in deze eerste fase omvatten: - De aanleg van een kunstgrasveld; - De renovatie van een halfverhard veld; - Het wijzigen van twee hockeyvelden in twee voetbalvelden en - Het verplaatsen van een oefenveld- verlichting. Nu gebleken is dat deze werkzaamhe den junnen worden uitgevoerd binnen het geraamde krediet, zal de raad wor den voorgesteld het groene licht hier voor te geven. Intussen heeft het college ook beke ken hoe de mogelijkheden liggen voor de aanleg van een atletiek, welke op de prioriteitenlijst voor 1986 is opgenomen voor een bedrag van 200.000,-. Nu de atletiekvereniging bereid is een grote do sis zelfwerkzaamheden te verrichten, zou het mogelijk kunnen zijn de atletiek baan nog dit jaar te realiseren, zij het onder voorwaarden. De haalbaarheid daarvan wordt nog nader bestudeerd. Maar voordat een en ander aan de ge meenteraad zal worden voorgelegd, zal eerst het advies van de commissie voor jeugd, sport en recreatie worden ge vraagd. ZWEMBAD In de prioriteitenlijst, behoorde bij de begroting voor 1985 is een bedrag opge nomen van 25.000,- ter vervanging van technische onderdelen in de machi nekamer van het gemeentelijk zwem bad. Van de commissie wordt het advies gevraagd om via een raadsvoorstel dit bedrag te mogen besteden voor de noodzakelijke vervanging. Iedereen, die grootmoeders tijd weer een beetje zou willen be leven, moet beslist een kijkje gaan nemen in het Geschied en Oudheidkundig Museum aan de Eindstraat. Tot 17 april kan men daar genieten van de tentoonste- ling „Alles uit de kast". Onder deze titel worden allerhande voorwerpen uit grootmoeders keuken rond 1900 tentoon gesteld. Een stukje nostalgie van de eerste orde is zichtbaar én voelbaar geworden. Naast een voudige keukenbenodigdheden, die ambachtelijk en/of in dustrieel zijn gemaakt, zijn er „vernuftig" geconstrueerde keu kenmachines, die als voorlopers van de moderne keukenappara- tuur de moeders van toen en de oma's van nu ten dienste ston den. Deze interessante verzameling keukenvoorwerpen is in een peri ode van 20 jaar opgebouwd door de Amsterdamse mevr. Brigitte ten Kate-van Eicken. De gehele collectie omvat 2400 voorwerpen, die in 1982 eigendom is geworden van het Venlose Golitziusmu- seum. Uit deze verzameling is een representatieve selectie gemaakt, welke voor het eerst vorig jaar in Gorinchem tentoongesteld is ge weest en thans vanaf 11 januari tot 17 april in Venray is te bezich tigen. Niet alleen yoor huismoeders is deze tentoonstelling bijzonder in teressant, maar ook mannen en zeker ook kinderen kunnen hier aan veel plezier beleven. Het mu seum is iedere woensdag- en za terdagmiddag geopend van 14 tot 17.00 uur. De laatste jaren heeft men in de gemeenteraad - voornamelijk bij de begrotingsbehandelingen - aangedron gen op het verkopen van landbouw gronden en andere gemeentelijke bezit tingen, die de gemeente feitelijk hele maal niet nodig heeft. Dat vooral, omdat men met geld veel meer kan doen en veel meer rente kan verwerven, dan met de huur of pacht van die onroerende goederen. Degenen die daar bij he' college op aandrongen, hebben in wethouder Claessens een aktieve medestander gevonden, want als het aan deze wethouder ligt, dan wordt morgen aan de dag alle gemeentegrond verkocht. Het was dan ook met zichtbaar plezier dat hij deze week in de commissie voor agrarische zaken c.a. mededeling kon doen, dat aan de kempkesberg maar liefst acht gegadig den ruim 41 ha grond verkocht kan worden. En dat voor de lieve som van ruim één miljoen gulden. De te verkopen grond is verpacht en daarom is de overeengekomen verkoop prijs lager dan voor pachtvrije gronden gevraagd kan worden. De gemiddelde prijs van 2,50 per mJ die nu verkregen wordt, is ongeveer 60% van de feitelijke verkoopwaarde. Maar dat is iets, waar men ook als gemeente niet onderuit kan. De pachtwet is zodanig opgesteld, dat de pachter te allen tijde beschermd wordt en daardoor ook goedkoper kan kopen. De wethouder was niettemin best tevreden en met hem de gehele commissie. Wethouder Claessens ver wachtte in de nabije toekomst nog meer grondverkopen te kunnen aandragen. Uit de vergadering werd de vraag gesteld, of dit geld nu in het „grond bedrijf" verdwijnt, of dat men er „iets anders" mee gaat doen. In ieder geval niet in het „grondbe drijf", aldus de wethouder, want deze grond heeft nooit deel uitgemaakt van het „grondbedrijf" en stond voor nul op de balans. Wel worden deze bedragen gereserveerd in het „algemeen voorzieningenfonds", waarna de raad kan beslissen wat er mee gefinancierd gaat worden. Wel komt de rente van dit kapitaal direkt ten goede van de algemene middelen, net zo goed als tot nu toe de pachtopbrengsten. Alleen zal die rente-opbrengst veel hoger zijn. De pachtprijs was immers circa 450,- per ha. Nu krijgt men rente van 25.000,- (zijnde de verkoopsprijs per ha.). Tel maar even uit je winst.... Op de 1.o.m.-school probeert men de kinderen zoveel mogelijk individueel te benaderen. Was het vroeger zo dat de kinderen zich maar aan de school moesten aanpassen, het l.o.m.-onder wijs probeert zoveel mogelijk aan te sluiten bij de mogelijkheden van de kinderen. Een belangrijke voorwaarde voor zo'n persoonlijke benadering is een beperkte groepsgrootte. Met een ge middeldevan zo'n zestien leerlingen per groep ligt het l.o.m.-onderwijs duidelijk onder het gemiddelde van het gewoon lager onderwijs. De beperkte groeps grootte stelt de leerkracht in staat zoveel mogelijk aandacht te schenken aan elke leerling afzonderlijk. 't Groenewold heeft momenteel acht groepen. Men houdt zich naast lezen, taal en rekenen met precies dezelfde vakken bezig als in het basisonderwijs. Veel waarde wordt gehecht aan de creatieve ontwikkeling. Gedurende de hele dag is er extra aandacht voor het gedrag van de kinderen in de groep of afzonderlijk; juist omdat sommige leerlingen in hun sociaal funktioneren nog wel eens problemen hebben. Naast de acht groepsleerkrachten en teamleider werken op 't Groenewold een psycholoog, schoolarts, logopedis te, remedial teacher, maatschappelijk werkster en vakleerkrachten muziek en gymnastiek; het niet-onderwijzend per soneel bestaat uit een administratrice, twee (part-time) conciërges en schoon maaksters. Leerlingen en medewerkers van 't Groenewold nodigen geïnteresseerde mensen uit om zaterdag tussen 2 en 4 uur op hun school te komen kijken. Studenten van het Hoger Beroeps Onderwijs die informatica, automatise- j ring of computerkunde in hun vakken- I pakket hebben kunnen meedingen naar de Ir. L.A. Stierman Informatica Jaar- prijs 1985. Deze prijs werd vorig -jaar ingesteld '.j door Xerox Computer Services te Eind- hoven/Venray. De winnaar, die eind J mei bekend zal worden gemaakt, krijgt een bezoek aangeboden aan de Data- eij centra van Xerox Computer Services in Venray en Los Angeles. Hij of zij "I ontvangt tevens een herinneringspla- quette. De jaarprijs is een posthuum eerbe- I toon aan Ir. L.A. Stierman, die eind 1983 overleed. Hij was één van de - pioniers van de herstrukturering van Limburg en nam voorts het initiatief ij voor het vestigen van Xerox Computer Services in Europa. Vanaf 1964 was Ir. L.A. Stierman algemeen direkteur van Rank Xerox j Manufacturing (Nederland BV te Venray en van de Rank Xerox fabrieken in Frankrijk en Spanje. De opdracht, waarin de HBO-studen- ten zich de komende maanden kunnen vastbijten, heeft alles te maken met de carrière die zij zelf voor ogen hebben na hel voltooien van hun opleiding. Er wordt gevraagd om op kreatieve wijze té schetsen wat men de komende tien jaar op basis van de huidige studie denkt te gaan doen. Bij de beoordeling van de scripties, met een lengte tussen de 1000 en 1500 woorden, zal in het bijzonder gelet worden op de argumentatie. Dezer dagen is aan de betreffende HBO-instellingen het wedstrijdregle- - ment toegezonden. Studenten die in aanmerking kunnen komen voor de Jaarprijs, doch geen reglement van hun schoolleiding ontvingen, kunnen dit aanvragen bij de Ir. L.A. Stierman Stichting, Gebouw Vierlander, Felle- noord 27, 5612 AA Eindhoven, tel. 040-457475. VERNIELING AAN AUTO Een aan de Burggraaf geparkeerd .staande personenauto werd vernield aangetroffen. Voor de eigenaar een behoorlijke schade. TANKEN ZONDER TE BETALEN Vrijdagavond verliet een automobi list, na in een Venrays Mobil-tanksta- tion voor een bedrag van 43 gulden te hebben getankt, dat tankstation zonder 'e betalen. Personeel noteerden het kentekennummer en gaf dat aan de politie door. De Venrayse politie ontdekte de auto, welke voorzien was van een kenteken uit West Berlijn, bij een Venrays hotel. Middels hotelcontrole werd de West Berlijnse bestuurder achterhaald, maar de auto bleek aan een kennis toe te behoren, eveneens woonachtig in West Berlijn. Toen dat alles was gecontro leerd en op waarheid berustte en de man rijn benzineschuld had voldaan, werd hij huiswaarts gezonden. Hij verklaarde i.'vergeten" te hebben na het. tanken tè betalen. Onder meer dan gewone belangstel ling vonden zaterdag de uitgestelde EHBO-wedstrijden plaats. Deze waren voor de vijfde maal georganiseerd door de bedrijfs-EHBO van Rank Xerox. Als Rank Xerox iets organiseert, dan weten de deelnemers dat alles tot in de perfectie geregeld is. Dat bleek ook nu weer. Het kantine zorgde zoals gewoon lijk dat de inwendige mens niets tekort kwam en leden van de Lotusgroepen wisten de wedstrijden zo reëel mogelijk te maken. Zo zelfs dat de toeschouwers dikwijls kippevel kregen. Dat de direktie van Rank Xerox'voor zo'n organisatie de dank van het bestuur van de Nationale en Provinciale EHBO kreeg aangeboden spre.ekt van zelf. Achttien korpsen namen aan de wedstrijden deel, afkomstig van EHBO- afdelingen, het Rode Kruis en bedrijfs- EHBO's. Natuurlijk is het winnen van de wedstrijden leuk, maar het deelne men aan die wedstrijden is belangrijker, zo werd nog eens duidelijk gesteld. Natuurlijk werden de ongevalsopga- ven na afloop uitvoerig besproken. De EHBO afdeling Venray kreeg de eerste prijs en de wisselbeker met 197 punten. De EHBO afdeling Lottum werd 2e met 194 punten. Derde werd Herkenbosch. Rank Xerox Venray eindigde in de middenmoot. Toch haalde de bedrijfs-EHBO, van Rank Xerox een prijs binnen, nl. de extra beker voor de beste commandant. Mevrouw Sonneborn reikte na afloop de prijzen uit. Tijdens de wedstrijden en de prijsuitreiking was ook directeur Sonneborn aanwezig, vergezeld van enige hoge kaderleden van Rank Xerox. Niet onvermeld mogen wij laten, dat namens de direktie, Ir. Noordijk aanwezig was. Wegens ziekte van Jules Kessels, de commandant van Rank Xerox, waren de wedstrijden ditmaal voorbereid door de heer Melsen. drijven. Voorlichting niet alleen in de nieuwe expositieruimte maar ook in hun eigen wijk. De heren konden nog juist voor het verschijnen van dit blad op één foto ver eeuwigd worden. Niet pontificaal in uniform, maar gewoon in burger. Maar desondanks zult U ze toch wel herken nen. De school voor speciaal onderwijs, 't Groenewold houdt zaterdag a.s. een open dag. Tussen twee en vier uur kan iedereen op zijn gemak eens rondkijken in de school en kan men zich door medewerkers en leerlingen laten infor meren over het gebeurenop deze l.o.m.-school. De open dag wordt georganiseerd omdat 't Groenewold het erg belangrijk vindt dat zoveel mogelijk mensen op de hoogte zijn over deze vorm van speciaal onderwijs. De school wordt bezocht door kinderen die in het kleuter- of lager onderwijs problemen ondervinden, die binnen het gewone onderwijs niet voldoende aandacht kunnen krijgen. De leerlingen op de l.o.m.-school zijn gemiddeld begaafd, maar ondanks hun normale verstandelijke mogelijkheden doen er zich, tegen de verwachting in. problemen met leren voor. Die proble men zijn van allerlei en vaak zeer uiteenlopende aard. Vaak zijn de moeilijkheden zo groot dat het kind vastloopt op school. Het kind leert niet meer, de zin om te leren verdwijnt, de school wordt iets moeilijks of vijandigs. Kortom: het kind kan niet voldoen aan de eisen en verwachtingen van dé mensen in zijn omgeving. Er zal gezocht worden naar oorzaken en oplossingen. Naar extra aandacht, die de leerkracht op de lagere school niet zoveel kan geven. Soms komt extra huiswerk ter sprake, soms extra hulp, bijles of huiswerkhulp. Als alles niet duidelijk lijkt of er ernstig gaat uitzien, dan kan worden voorgesteld het kind te laten testen. Na deze nieuwe ronde van zoeken naar oorzaken en oplossingen van de problemen, kan een verwijzing naar een l.o.m..-schooI een oplossing Ga de Juki zien en maak voor uzelf de vergelijking. Juki is niet te evenaren. Noch in prijs, noch in gebruiksmogelijk heden. BOEKHANDEL van den munckhof Grotestraat 68 - Venray Telefoon 04780-82727 Het college van b. en w. heeft, na aanbesteding, de attracties gegund, die tijdens de kermissen in dit jaar op de kerkdorpen zullen staan. De heer Boeken zal komen met een autoscooter, kindervliegtuigmolen, ba- bysport, en boksbal op de kermissen in Oirio, Leunen, Heide, Merselo, Ys- selsteyn, Castenray, Veulen en Oostrum. Op dezelfde kermissen zal de heer Regter uit Langenboom komen met de attractie „Schietvermaak", ter wijl zijn naamgenoot uit Oss deze ker missen zal bezoeken met zijn lijn- trekspel annex bussensport en rups- baan. Deze laatste attractie zal alleen in Leunen, Oostrum en Ysselsteyn komen. De heer van Spronsen uit Delft zal al le kerkdorpen met uitzondering van Oostrum bedienen met de attractie Bal- co Rotor, terwijl hij met het schui- venspel komt op de kermissen van Leu nen, Oostrum en Ysselsteyn. De kermissen op de kerkdorpen worden als volgt gehouden: Oirlo: van 11 tot en met 24 mei. Leunen: van l tot en met 4 juni. Heide: van 22 tot en met 25 juni. Merselo: van 29 juni tot en met 2 juli. Ysselsteyn: van 6 tot en met 9 juli. Castenray: van 24 tot en met 2 juli. Veulen: van 31 tot en met 27 augustus. Oostrum: van 14 tot en met 17 septem ber. Op de voorpagina van dit blad kunt U een artikeltje lezen over de expositie ruimte in het Venrayse politiebureau, welke morgen, vrijdag, door de burge meester Defesche zal worden geopend. In datzelfde bericht is ook sprake van de surveillance dienst van de politie, die in 6 teams is opgedeeld. Uit ieder team is één- lid speciaal opgeleid om voorlich ting te geven over voorkoming van mis- U leest het goed. Voor deze bijzondere lage prijs biedt de elektronische Juki 2200 twee kwaliteits-machines in één. Los gebruikt u de Juki 2200 als een professionele, draagbare schrijfmachine. IJ beschikt over alle mogelijkheden en functies van veel duurdere machines. Zoals: centreren decimaal tabuleren automatisch terug naar nieuwe regel automatisch onderstrepen 10-12-15 pitch spatieafstand automatische papier in- en uitvoer automatisch corrigeren vanuit geheugen elektronisch instelbare aanslagregelaar. Sluit de Juki 2200 aan op uw computer en u hebt een volwaardige, snelle bi-direc tionele printer. excl. B:T.W. Een printer die werk afdrukt in letterwielkwaliteit, in vele gewenste lettertypen. De Juki 2200 is uitgevoerd met naar keus een seriële of een parallelle ingebouwde interface. Dat is uniek, want daardoor kunt u de printer vrijwel direct aansluiten aan élke populaire computer. Met de 2200 bewijst Juki opnieuw de meest succesvolle en inventieve fabrikant van elek tronische schrijf machines en printers te zijn. Juki 2100: alléén elektronische schrijfmachine. Alle eigenschappen van de Juki 2200, maar zonder de mogelijkheid van printen. Prijs 995 excl. B.T.W Standaard uitgevoerd met een seriële of parallelle ingebouwde interface voor computeraansluiting.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 11