"laad tegen inkrimping van politiekorps rjnjl Kom naar Mobil IjMJ aan de Deurnese- k1 weg voor gratis Kerstsfeer. PEEL EN MAAS Kerstconcerten Mobil Eerkoop van gemeentelijke andbouwgronden Kom naar het selfservice station van Mobil JOS VAN ES co Kerstconcert te Castenray Auto - Carrosserriedelen Hinderwet Geen verkeers- spreekuur Kerstmis en de Zangers van St. Frans Pastoor Kemmerekoor Ophalen huisvuil rond de feestdagen Kerstconcert in de Grote Kerk Concert der solisten Eén voor Afrika op VBO De Essel Delfts blauw DONDERDAG 20 DECEMBER 1984 Nr. 51 HONDERDENVIJFDE JAARGANG Reeds jarenlang dringen de PvdA en i PSP/PPR er bij het college op aan nevenfunkties van burgemeester en 7,65|wethouders bekend te maken en de ver- 5,6$ 9,00 10,80 13,50 VIS •oedingen die zij voor die nevenfunkties ontvangen geheel of gedeeltelijk in de ;emeentekas te storten. Zo ook bij de legrotingsbeschouwingen die onlangs werden gehouden. In zijn antwoord daarop zei burge- neester Defesche dat destijds al een •verzicht van de nevenfunkties aan de 'raktievoorzitters was verstrekt. Hij lad er geen behoefte aan daarop nog ;ens terug te komen. Evenmin vond hij iet juist dat de daarvoor geldende be- oningen in de gemeentekas gestort die- ïen te worden De burgemeester wist zich daarbij ge- teund door het CDA, dat een derge- ijke maatregel juridisch onhaalbaar loemde. Ook de fraktie Samenwerking vond et standpunt van het college in deze olkomen juist. Desondanks dienden de PvdA en de 'SP/PPR een motie in, om gedaan te ;rijgen dat de gemeentekas zou kunnen irofiteren van de „bijbaantjes". Jam- jer voorhen; ze kregen geen steun van de andere partijen. GEMEENTEPOLITIE Het gemeentebestuur heeft al direct gereageerd tegen de plannen van de mi nister om de personeelssterkte van de Venrayse gemeentepolitie te verminde ren. Men zal daartegen blijven protes teren. De motie van de raad, over deze problematiek, was een duidelijke onder streping van het beleid van b. en w. Hetzelfde kan gezegd worden van de motie waarin bij de minister wordt aan gedrongen de financiële afwikkeling van de bouw van het nieuwe politiebureau nu onderhand eens aan de orde te stellen. Uitstel betekent voor on ze gemeente grote financiële offers. Zo eensgezind als men was over deze twee onderwerpen, zo verschilde men van mening over de onkostenvergoe ding aan korpschef en manschappen. Zo krijgt de korpschef een autokosten vergoeding. De PvdA vindt dat uit de tijd. Zij heeft niets tegen een redelijke vergoeding, maar dan wel op basis van het gereden aantal kilometers. Ook de vergoeding van telefoonkos ten is niet reëel, vindt deze partij. De telefoon wordt zeer zeker voor privé gebruikt en dan is het toch logisch dat men er privé ook voor betaalt. De burgemeester was het daar helemaal niet mee eens. De autokosten- vergoeding is destijds op praktijkbasis vastgesteld en maakt een onderdeel uit van de arbeidsovereenkomst. Die over eenkomst zou volgens de burgemeester niet eenzijdig kunnen worden opgezegd. Maar volgens de heer Kersten zou ver andering op dit punt helemaal niet on mogelijk zijn. Ook de telefoonvergoeding vond de burgemeester reëel. De manschappen moeten te allen tijde oproepbaar zijn. Ze moeten dus een telefoon hebben en dan is het toch heel gewoon dat de ge meente die telefoon betaalt.... KRUISRAKETTEN Het college was in meerderheid bereid het voorstel van Jan Hendriks over te nemen om 35,beschikbaar te stellen aan de Stichting Kruisraketten, als ondersteuning van een te voeren proces. Men wil namelijk een onafhankelijke rechter laten uitmaken of het wettelijk mogelijk is, dat in ons land kernwapens geplaatst worden. Het CDA, bij monde van zijn fraktie- leider J, Poels, had er (behoudens één stem) geen behoefte aan een dergelijk proces te ondersteunen. Ons standpunt is duidelijk weergegeven in de nota „Vrede en Veiligheid" en dan heeft het geen enkele zin daar nog eens op een andere manier uitdrukking aan te geven. Ook de heer Houba (VVD) was het daar volledig mee eens. De burgemeester en andere leden van het college meenden dat men toch een dergelijke ondersteuning c.q. sympa thiebetuiging niet achterwege moest laten. Maar ja, als de raad er in meer derheid tegen is, dan zal het college moeten zien of ze ergens anders die 35,— te pakken kan krijgen.... De heer Houba zou dan wel eens wil len weten, bij welke begrotingspost de burgemeester die bijdrage dan zou wil len plaatsen. „Nou, bijvoorbeeld bij de post „representatie", antwoordde de burgemeester. „Als u maar weet, dat die post daar niet voor bedoeld is", repliceerde de heer Houba. En we hebben de indruk dat hij erg attent zal zijn, dat die 35, niet uit de gemeentekas betaald gaat worden 15-51, gd Mobil is beter voor u en uw auto. Omdat Mobil brandstof en Mobil smeermiddelen produkten zijn van zeer hoogwaardige kwaliteit. Er is een mooi, groot, nieuw selfservice station vlak bij u in de buurt - het onlangs geheel verbouwde, uitgebreide en gemoderniseerde Mobil station aan de Deurneseweg. Met prima Mobil produkten en tijdelijk leuke hero- penmgsakties! Bij Mobil gratis Kerstsfeer! Dat is nog eens een fantastische aanbieding: voor iedere bezoeker van het Mobil selfservice station is t/m 24 december a.s. gratis Kerstsfeer beschikbaar! Omdat wij in die periode iedere bezoeker graag gratis een prima kaars meegeven. Nu maakt één kaars natuurlijk nog geen Kerst sfeer. Maar.daar is wat aan te doen. Omdat u bij ieder bezoek aan het selfservice station van Mobil een kaars meekrijgt - zolang de voorraad strekt! Mobil selfservice station "Veltum", Deurneseweg 12, Venray (Heide) Openingstijden: ma-vr: 7.00 - 22.00 uur, za en zo 8.00 - 21.00 uur Ook dit jaar weer zal de Fanfare „Dorpsklank" uit Castenray op Twee de Kerstdag een Kerstconcert organise ren in de plaatselijke parochiekerk. Evenals voorgaande jaren verlenen ook nu weer de Castenrayse koren hun medewerking en wel het Dameskoor, het Kerkelijk Zangkoor en het Kinder koor. De beide eerstgenoemde koren staan o.l.v. Joop Simons uit Venray. On danks het feit dat beide koren onafhan kelijk van elkaar funktioneren, wordt telkenjare voor met name het Kerstcon cert een uitzondering gemaakt en een gezamenlijk optreden verzorgd. Ook het kinderkoor o.l.v. dhr. Piet v. Wegberg is traditiegetrouw van de partij. Een blokfluitensemble en gram mofoonplaten met muziek van Benny Vreden zorgen hier voor de instrumen tale ondersteuning. Verder valt het op dat bij dit koor steeds meer gewerkt wordt met solistische vertolkingen. Met het als samenzang uit te voeren „Wij komen tesamen zal het kerstcon cert worden geopend, waarna koren en fanfare afwisselend zorgdragen voor een uitgebreid programma van bekende en minder bekende kerstmelodieën. Zo brengen het Dames- en herenkoör een aantal Nederlandstalige kerstlie deren waaronder het sfeervolle Stille Nacht. De orgelbegeleiding is daarbij in handen van de Castenrayse organist Piet Kuypers. Fanfare Dorpsklank zal o.l.v. Jan Bartels uit Meerlo een aantal bijzonder fraaie bewerkingen van de Belgische componist-arrangeur Randy Beek uit voeren. Verder staan op het programma „An International Christmas", een kerstfan tasie van d» Nederlanse componist Kees Vlak en Cantique de Noël van Adolphe Adam, dat speciaal voor fanfare werd gearrangeerd. Tussen de verschillende uitvoeringen van koren en fanfare worden ook enkele liederen gezongen met alle aanwezigen tesamen. Het kerstconcert is voor iedereen vrij toegankelijk en vindt plaats op tweede Kerstdag om 11.00 uur. Vanaf 10.45 uur speelt de fanfare in een voorpro gramma enkele kerstliederen. egrotingsbehandeling openbare werken, verkeer en agrarische zaken [ABELTELEVISIE: EEN DEMOCRATISCH BESLUIT Op de tweede dag van de begrotings- «handeling verklaarde wethouder W. Jaessens, het niet nodig te vinden een imbtelijke werkgroep in het leven te roepen zoals het CDA gevraagd had om aan de toekomstige verliezen van iet grondbedrijf het hoofd te kunnen lieden. De betreffende afdelingen zijn laarvoor beter dan wie ook geschikt. Aan de veel gevraagde verkoop van semeente-eigendommen is nu begon- len, aldus wethouder Claessens. Voor dellen voor grondverkopen. zullen bin- lenkort op tafel komen. Maar omdat er luchtrechten gelden, zal men bij deze •ondverkopen steeds overleg moeten liegen met de pachters. De heer Reintjes (CDA) drong er op aan, dat deze grondverkopen eerst in de :ommissie behandeld zullen worden. Maar dat is in feite de gewone gang van ns zaken. ie. De heer Houba (VVD) zei al 6 jaar ang de verkoop van gemeente-eigen dommen bepleit tehebben. Hij was be nieuwd wat er nu uit de bus gaat ;omen. VERKEERSCIRCULATIE Natuurlijk waren verschillende raads- eden het niet eens met de verkeerscir- :ulatie in het centrum, zoals die in oktober van dit jaar was ingesteld. De heer Reintjes bijvoorbeeld had uit :igen waarneming kunnen zien dat de Schoolstraat, zo niet dood, dan toch wel stervende is. Hij drong aan op ver- jetering van de verkeersstroom. Ook vroeg hij bijzondere aandacht voor de niserabele toestand van Hoenderstraat, iie nu veel verkeersintensiever gewor- len is. De bekritiseerde gewijzigde verkeers- :irculatie is onderwerp van studie, Men s er wel van overtuigd, aldus de wet- touder, dat ook hier een gewennings- leriode nodig is. Maar na gesprekken net de Schoolstraat-winkeliers en de LOZO is toch wel gebleken dat de ver- keerscirculatie in de Schoolstraat (tus sen Jan Hensenstraat en Hensenius- ïlein) weer veranderd moet worden. In le eerstvolgende vergadering van de lommissie zullen deze aanpassingen nogelijk al besproken worden. Wethouder Willems wees er in dit verband op, dat na realisatie van de tose Vlek de Jan Hensenstraat wordt .doorgeknipt" en veranderd in een ver- teerslauwe straat. De dienst Gemeentewerken, aldus, 'wethouder Claessens, is wat de bezuini gingen betreft er nog vrij ongeschonden van af gekomen,. Voor de komende jaren moet echter 230.000,— aan be zuinigingen worden bijgedragen. De slechte toestand van de Hoender straat is een bekend gegeven. Daarover wil de wethouder het in de komende commissievergadering nog wel eens hebben, maar herstel of verbetering van deze straat stuit op bijna onoverkome lijke financiële problemen. Ook al van wege bovengenoemde bezuinigingen. De heer Houba zou een verkeerswijzi ging in de Schoolstraat van harte toe juichen. Heel anders dacht de heer Dan Brok (S.V.) daarover. „Men moet de situatie in de Schoolstraat niet dramatiseren", zo zei hij. „Het verkeer moet er even aan wennen". Ook deed hij een beroep op de wethouder om de Hoenderstraat onderhanden te nemen. De heer Hendriks (PSP/PPR) was het enige raadslid dat de verkeerscircu- latie in de Schoolstraat wenste te hand haven. Maar kennelijk was hier sprake van een klein misverstand, want de heer Hendriks meende dat ook het twee-rich- tingsverkeer voor fietsers zou worden teruggedraaid. Maar dat is zeker niet het geval. De heer Kersten (PvdA) drong er op aan, dat het publiek een beter zicht krijgt óp de blauwe zóne. De grote ver keersborden en de blauwe dwarsstrepen over de weg blijken in de praktijk toch niet voldoende te zijn. KABELTELEVISIE De aanleg van kabeltelevisie in Venray en enkele kerkdorpen is een door de raad op democratische wijze ge nomen besluit. Het gaat niet aan zo zei een boze wethouder Claessens dat tegen de aanleg en uitvoering steeds maar gereageerd wordt door een kleine minderheid uit de raad. Dat doet of kan de exploitatie geen goed doen. Loyale medewerking is toch wel het minste wat men van de raad in zijn geheel mag ver wachten. Volgens de heer Den Brok moet eer raadslid, dat ongefundeerde kritiek uit oefent op de kabeltelevisie, op zijn vin gers getikt worden LANDBOUW- AANGELEGENHEDEN De heer Den Brok brak een lans voor de slechte toestand van vele landbouw- wegen. Eenrichtingsverkeer zou op veel plaatsen een oplossing kunnen geven. De heer Hendriks lanceerde het idee wielerwedstrijden te houden op de slechte landbouwwegen. Dat doen ze in Frankrijk ook en dan houden ze er dik geld aan over.... Nu in het ruilverkavelingsplan Over- loon-Merselo de gronden zijn toebe deeld, kan in het Venrays Broek over gegaan worden tot verpachting van de omstreden weilanden van Van Dijck zoals in een vorige raadsvergadering al was besloten. Intern beraadt men zich nog over de controle door de dierenge- zondheidsdienst. Geen bevestigend antwoord kreeg de heer Kersten op zijn vraag of de zaak nog kan worden teruggedraaid als de controle in het Venrays Broek niet vol doet. De oplossing van de mestoverschot ten wacht op wettelijke maatregelen, die mogelijk op 1 januari 1986 in werking kunnen treden. Dan kan ook de inte rim-wet van minister Braks, die nu de boeren uitbreiding en nieuwbouw ver biedt, worden opgedoekt. De wethou der wist te vertellen, dat op het moment dat de agrarische bouwstop werd afgekondigd, 27 bouwaanvragen voor grote intensieve veehouderij in behan deling waren. ■k De naaldbomen in de Venrayse bos sen, zijn destijds vooral geplant voor mijnhout. Als er nu gekapt wordt, komt er veelal loofhout voor in de plaats. Die hebben straks ook meer recreatieve waarde. Eikenbeplantingen worden niet gekapt, aldus wethouder Claessens. De heer Muijsers (CDA) bepleitte het regelmatig ophalen van landbouwplas tic bij de boeren. Dat zou het milieu ten goede komen. De bezuinigingen op de openbare straatverlichting geschiedt altijd in overleg met dorps- en wijkraden én na inspraak van de bewoners van de be treffende straten. Voorkeursbehande ling zoals bleek uit de beschouwingen van de heer Van de Vorle is er echt niet bij. Als het persé nodig is dat bij de bejaardenwoningen aan de Zuidsingel een lichtpunt blijft branden, dan kan dat geregeld worden. De heer Den Brok informeerde of het Venrayse grondwater op nitraat is of wordt onderzocht. Volgens berichten uit het Limburgse is er op plaatsen waar veel drijfmest geproduceerd wordt in hoge mate nitraat in het grondwater aangetroffen. Dat is in Venray beslist niet het geval, aldus wethouder Claes sens. De waterleidingmaatschappij con troleert het drinkwater voortdurend. Van die kant is geen enkel alarmerend bericht ontvangen. Wij wensen U prettige feestdagen en een gelukkig Nieuwjaar Loobeekweg 2 Holthees, tel. 04782-777 Bumpers, grillen koplampen Sikkens autolakken Kennisgeving bekendmaking beschikking Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maken bekend, dat door hen, onder voorwaarden om gevaar, schade of hin der voor de omgeving te ondervangen, op 12 december 1984 vergunning is ver leend ingevolge de Hinderwet naar aan leiding van de aanvraag van: mevr. R. Jilesen-van de Steeg, Overbroekseweg 8 te Leunen, voor het oprichten en in werking hebben van een varkensfokkerij, gelegen aan de Veulen- seweg 19 te Leunen. De beschikkingen en alle ter zake zijnde stukken liggen in het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel van 20 december 1984 tot 20 januari 1984 elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. De betreffende stukken kunnen gedu rende bovengenoemde periode ook nog elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur worden ingezien (na telefonische af spraak). Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhy giëne staat tot 20 januari 1985 beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygyëne bezwaren hebben ingebracht; d. enige andere belangehebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet al gemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de be schikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en wor den gezonden aan de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Venray, 20 december 1984 Op donderdag 27 december a.s. zal er geen verkeersspreekuur worden gehou den. Traditiegetrouw zullen de Zangers van St. Frans ook dit jaar weer present zijn om de kerstvieringen in de Paterskerk luister bij te zetten. Het gaat hierbij om de avondmis van 20.00 uur en de nachtmis van 23.00 uur op Kerstavond en de hoogmis van 10.15 uur op eerste Kerstdag. Dat hier een lange voorbereiding aan vooraf gegaan is nehoefr geen betoog. Daarbij kwam dat een groot aantal nieuwe jongens moest worden inge werkt en het repertoire met enkele nieuwe koorwerken werd uitgebreid. Een half uur vóór de aanvang van de beide avondmissen zal het koor al enkele kerstliederen ten gehore brengen, afgewisseld met volkszang. Traditiegetrouw zal de viering van de Nachtmis op 24 december om 24.00 uur in de sfeervolle St. Willibrorduskerk te Geysteren worden opgeluister door de gemengde zangvereniging het Pastoor Kemmer Koor. Tijdens de plechtige Eucharistie viering zal het koor de H. Hart-mis zingen van Ch. Gounod, een componist die vooral bekend is geworden door de Faust en het Ave Maria van Bach Gounod. Naast de H. Hart-mis zingt het koor nog diverse kerstliederen, waaronder een drietal van Hubert Cuypers. Vermeldenswaard is verder dat gezong en zal worden een kerstliedje van Jos Beltjens, een Limburgse componist, die leefde rond de eeuwwisseling. Dit kerstliedje „Hoort de Engelen zingen" is geschreven voor gemengd koor met orgelbegeleiding. Traditiegetrouw is de begeleiding in handen van Jan Gruithuyzen, terwijl de algehele muzikale leiding berust bij Sef Adams. Omdat er op de dinsdag 25 december en 1 januari uiteraard geen huisvuil wordt opgehaald, wordt op ZATER DAG 29 DECEMBER huisvuil opge haald in de straten waar normaal op dinsdag de vuilniswagen komt. De route van WOENSDAG 26 DECEMBER ver valt. In die straten zal men de vuilnis zakken dus een week langer bij huis moeten houden. Voor uw Kersttafel! Weihnachtstoll groot 9,50 Weihnachtstoll klein 6,00 Kerstkrans 11,00 Kerststaaf 5,95 Kersttaart, slagroom, crème of mocca 18,50-21,00-24,00 Stokbrood 1,65 Kaas/uienstokbrood 2,25 Sesamstokbrood 1,95 Maanzaadstokbrood 1,95 Kroketbroodje 1,20 Saucijzenbroodje 1,20 Spijsbroodje 1,25 KERSTAANBIEDING! Kersttaartje, slagroom 9,95 Kersttaartje, marsepein 9,95 10 Worstebroodjes 11,00 Tulbandcake, klein 3,95 Bij een besteed bedrag van f 25,- of meer een effen tulbandcake voor ca. 8 personen GRATIS! Wij wensen U een Zalig Kerstfeest BROOD- EN BANKETBAKKERIJ Pierre Pijpers Grote Markt 19 Tel. 81284 Handtekeningenaktie Op 21 en 22 december vrijdag avond en zaterdag overdag gaat een handtekeningenaktie van start in de Grotestraat. Het doel hiervan is zoveel mogelijk mensen te vinden die het plan ondersteunen om in Venray een kinder boerderij op te richten. Vrijwel alle scholen zijn al enthousiast over dit idee. Tezijnertijd worden deze handteke ningen samen met een uitvoerig plan over de kinderboerderij aangeboden aan de gemeente Venray. Gezocht worden mensen die nu mee willen denken over de inhoud van dit plan: doelstellingen, behuizing en bouw, veestapel, financiën, bemanning, aktiviteiten enz. Zondag 30 december a.s. vindt om 16.00 uur in de Grote Kerk het kerstconcert van de Gézamelijke Ven rayse koren plaats. U had er al op gerekend: ook in 1984 zullen de Venrayse koren een kerstcon cert verzorgen. Dit jaar echter niet op de zondag voor Kerstmis, maar op de zondag na Kerstmis. „Vreemd" denkt U misschien, „waarom moet nu die traditie van de zondag voor Kerstmis doorbroken worden?" Eigenlijk is het toch zo, dat de zondag voor Kerstmis nog steeds de vierde zondag van de Advent is. Advent, de voorbereidingstijd voor Kerstmis.... We hebben juist het vierde kaarsje van de adventskrans aangestoken en dan is het toch min of meer onlogisch om met z'n allen naar een Kerstconcert te gaan en uit volle borst mee te zingen: Nu sijt wellekome. Het is net of je „Lang zullen ze leven" zingt een paar dagen voor iemand zijn verjaardag viert! „Ja," zult U zeggen, „de kerstbomen staan toch ook al in de verschillende winkels en huizen?" Goed, we zullen er verder maar niet op ingaan, vooral omdat er nog een tweede punt is waarvoor wij Uw aandacht vragen. Het concert begint om 16.00 uur! De zorgen voor kalkoen, haas of enig ander wild zijn waarschijnlijk al lang voorbij. En voor deze zondag... nou ja, een eenvoudig hazepepertje... dan heeft U zeker tijd om te komen luisteren naar het Venray's Mannenkoor, Crescendo, Venrode, Ars Musica en de Zangers van St. Frans. Tot dan, zondag 30 december om 16.00 uur in de Grote Kerk. Op eerste Kerstdag zal Fanfare „Vriendenkring" m.m.v. Zangvereni ging „Logeko" en het Jongerenkoor, het jaarlijkse Kersconcert presenteren, aanvang 15.00 uur en de toegang is gratis. (R.K. Kerk te Overloon). Iedereen die denkt een bijdrage te kunnen leveren kan zich in verbinding stellen met Sandra van de Weijer en Marion Ewalts, tel. 85251 (woensdag en donderdag) of Karin Janssen tel. 80959. Bent u niet in de gelegenheid vrijdag of zaterdag uw handtekening te zetten, dan kan dit altijd in boekhandel Van den Munckhof of in Dingus, Hoender- straat 10. Gedurende de periode 10 tot en met 21 december hebben de leerlingen van de afdeling voortgezet buitengewoon onderwijs „de Essel" in het kader van een kerstproject, samen met de (vak) leerkrachten allerlei aktiviteiten ont wikkeld, die ten doel hadden om via allerlei creatieve, en andere doe-aktivi- teiten geld te verdienen voor de hongerende bevolking in Afrika. De bedoeling is en was om door eigen inzet en kreativiteit gedurende de middagen de gedachte om te helpen concreet gestalte te geven. De aktivitei ten - welke zijn gehouden in een beperkt gedeelte van de wijk Noord West - waren de volgende: - Zelfgemaakte kerstkaarten verkopen - Klusjes opknappen. - Kerststukjes van brooddeeeg maken en verkopen. - Zelfgemaakte kaarsen van bijenwas verkopen. - zelfgemaakte kerststukje van natuur- produkten te verkopen. De opbrengst gaat de 1000,- ruim te boven. Prachtig. In de kerstviering welke gehouden wordt op vrijdag 21 dec. a.s. zal de definitieve opbrengst bekend worden gemaakt en de afsluiting van de aktie plaatsvinden. Deze week, donderdag, vrijdag en zaterdag, toont een meesterschilder van „de Porceleyne Fles" bij Coenen in de Hofstraat hoe het originele Delfts blauw nog heden ten dage met de hand wordt geschilderd. Het Delfts-blauw heeft zijn oor sprong in de 17e eeuw, als een concur rerend produkt van het Chinese porse lein dat destijds door de Oost Indië- vaarders hier werd ingevoerd. Na moei zame experimenten slaagde men er in het Chinese porselein te evenaren en soms zelfs te overtreffen. Van de toen bestaande 30 bakkerij- tjes is alleen „de Porceleyne Fles" overgebleven. Op nagenoeg dezelfde wijze als meer dan 3 eeuwen geleden worden er door meer dan 100 bekwame plateelschilders en -schilderessen de prachtige en veelal fijn gedetailleerde decoraties volledig met de hand aange bracht

Peel en Maas | 1984 | | pagina 15