Bouwverbod vermindert geen mestoverschotten Duits kerkhof uit voorzorg gesloten X IlSHBIP CIrfóiJlcvi/en VOORDEELSHOPS Monmt ks WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Gespecialiseerd in mode voor mannen en jongemannen Medaille voor verdienste voor Mevr. Derks HYPOTHEKEN Dure novembermaand? Trainerswisseling S.V. Venray Commissieleden gaan bijbouwsels controleren Harrie Reintjes ABN Bank DONDERDAG 15 NOVEMBER 1984 Nr. 46 HONDERDENVIJFDE JAARGANG PEEL EN MAAS UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 30 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12,50 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN OE REGIO 17, IT EN N f 14; 2. Het plotselinge verbod van minister Braks om varkens- en pluimvee- bedrijven - met name in Oost Brabant en Noord-Limburg - verder uit te breiden, heeft ook zijn gevolgen voor de gemeente Venray. Op het moment waarop de minister met zijn verbod kwam, waren bij de ge meente aanvragen voor eet] vergunning voor bouw cq. uitbreiding van 13 var kensstallen en kippenhokken in behan deling. De gemeente zal op grond van de tot nu toe bekende uitvoeringsregels alle lopende aanvragen om 'n bouwvergun ning voor bouw of uitbreiding van 'n dergelijk bedrijf normaal moeten af doen. Hetzelfde geldt voor aanvragen om een hinderwetvergunning. Of inderdaad mag worden uitgebreid of nieuwbouw mag worden gepleegd zal o.m. afhangen van nadere richtlijnen, welke betrekking hebben op de onthef fing van het vestigen- of uitbrei dingsverbod. De gemeente zal bij degenen, die thans een aanvraag om bouwvergun ning of hinderwet hebben lopen, informeren of de behandeling van de aanvragen moet worden voortgezet. Ook nieuwe aanvragen zullen nor maal in behandeling worden genomen. Wanneer een bouwvergunning wordt verleend, zal door de aanvrager echter wel leges moeten worden betaald. AJs de aanvrager door het verbod van de minister niet tot bouw of uitbreiding van zijn bedrijf kan overgaan, blijft volgens de thans geldende regel 70% van de legeskosten verschuldigd. Omdat het hierbij dikwijls om grote bedragen kan gaan, doet men er goed aan de gemeente zo tijdig mogelijk te laten weten of behandeling van de aanvragen al dan niet moeten worden voortgezet. BOXMEER GROTESTRAAT 27 TEL. 04780 83938 IAGD ruikt WEINIG BELANGSTELLING VOOR DEMONSTRATIE Uit voorzorg had de beheerder van het Duits soldatenkerkhof te Ysselsteyn de Volksbund Deutsche Kriegsgrdber- fursorge uit Kassei, beslöten om jl. zondag van 11 uur tot 's middags 2 uur het kerkhof te sluiten. Van deze sluiting was, zover dat mogelijk was, mededeling gedaan aan nabestaanden uit Nordrhein-Westfalen. Maar het bleek dat niet iedereen van deze maatregel op de hoogte was. Om die nabestaanden niet teleur te stellen werd er individueel toch toegang gegeven. Zo spraken wij een ouder echtpaar, dat 's morgens om 7 uur al vertrokken was en omstreeks 12 uur bij de poort van de begraafplaats te horen kreeg dat het kerkhof gesloten was. Maar ook dat echtpaar mocht het graf van hun zoon bezoeken. Er was enorme belangstelling van pers, radio en tv. Zelfs de Duitse televisie had de weg naar dat Duits 'terkhof weten te vinden. Er was een ihoorlijk aantal politiemensen en rchaussees op de been, of werd in de lurt paraat gehouden. Er deden zich :hter geen moeilijkheden voor. Wel :rden in de buurt van de begraafplaats [enkele leden van de Rost van Tonningen oep gesignaleerd waaronder de heer van Rhijn uit Geleen, maar van een oepsoptreden was geen sprake. Mevr. Rost van Tonningen-Heubel de weduwe van de bekende NSB-er bracht reeds op 4 november een bezoek aan het kerkhof en legde een krans neer bij het graf van haar broer. Haar bezoek bleef niet onopgemerkt. In het gastenboek schreef Mevr. Rost van Tonningen-Heubel, „Onze gedachten gaan nog steeds uit naar onze mannen en vrouwen, wiens inzet zo mooi was. Over onze eigen gedachten moge ons land weer zo harmonisch worden, zo fijn harmonisch als hier onze doden liggen. Wij danken de begraafplaats voor hun werk. Ondertekend „Florie Rost van Tonningen-Heubel." DEMONSTRATIE TEGEN FASCISME Zondagmiddag trok een demonstra tieve optocht door de straten van de kom, georganiseerd door het komitee van waakzaamheid uit bezorgdheid over de regelmatige uitingen van fascisme en rasisme, waaronder de Nazi-herdenkingen op het Duits kerk hof te Ysselsteyn. Liefst 19 politieke en maatschappelij ke groeperingen uit Noord Limburg en Oost Brabant hadden zich gebundeld in het komitee van waakzaamheid. Maar het zal de organisatoren zeker zijn tegengevallen dal aan die demonstratie maar 200 deelnemers meeliepen en de belangstelling langs de straten minimaal was. Wat dat komitee wel had bereikt dat was dat op deze zondag zowel de regionale als de landelijke pers grote belangstelling toonde voor Venray. Ook is te merken dat de laatste tijd veel meer Nederlanders een bezoek brengen aan de begraafplaats als men gewend is. VOLKSTRAUERTAG Zondag a.s. zal op het Duits soldatenkerkhof in Ysselsteyn de offi ciële dodenherdenking plaatsvinden. De Duitse Regering herdenkt op de derde zondag van november alle doden: Soldaten en burgers van alle nationali teiten, die in of door de oorlog hun leven verloren. Om 11 uur zal op dit kerkhof een erecompagnie van het Duitse leger aantreden om de vele persoonlijkheden, waaronder de Duitse ambassadeur dr. Otto van der Gablentz, vertegenwoor digers van het Nederlandse leger, van het Duitse leger en van het Nato hoofdkwartier uit Brunssum, Leden van het voormalig Verzet en leden van de Wereldveteranen te begeleiden naar het hoofdkruis midaen op de begraaf plaats. Na een toespraak van Aalmoe zenier Dr. Hillebrandt van Afcent zal de Duitse ambassadeur namens de Duitse regering de doden herdenken. Ook zal generaal-majoor Brackel van de Neder landse Wereldveteranen het woord voeren. De muzikale opluistering geschiedt traditiegetrouw door het mannenkoor uit Goch en het gemengd koor Vivace uit Ysselsteyn. Tijdens de kranslegging door vele vooraanstaande prominente persoon lijkheden zal een trompetter het „Ich hatt' einem Kamerade" spelen. Na afloop van de plechtigheden zullen de gasten een kop koffie met Limburgse vla krijgen aangeboden. Ditmaal niet in het gemeenschapshuis, maar in zaal Roelanzia. Het gemeen schapshuis is namelijk wegens hand boogsportkampioenschappen niet be schikbaar. Overigens treft de maatregel naast de agrariërs ook toeleveringsbedrijven, aannemers, architecten en de gemeente in de portemonnee. In het algemeen kan voor Venray worden gesteld, dat ongeveer eenderde van de bouwleges betrekking hebben op bouw/uitbrei ding van varkensstallen en kippenhok ken. Vorig jaar werd een bedrag van 140.000,- aan bouwleges in de agrarische sector geind. Tot en met oktober van dit jaar was dit een bedrag van 70.000,- Ook op de terreinen van de hinderwetleges en de onroerend-goed belasting betekent de maatregel van de Minister minder inkomsten voor de gemeente. Hoewel de maatregel dus duidelijk financiëel nadelige consequenties kent, kan het gemeentebestuur, juist vanwege de bijzonder hoge concentratie van varkens- en pluimveehouderijen in de regio voor een dergelijk ministerieel besluit wel begrip opbrengen. MESTOVERSCHOT Zoals bekend heeft de maatregel van minister Braks (en tevens van minister Winsenius van milieu) alles te maken met de gigantische mestoverschotten. Keer op keer waarschuwden bodem deskundigen voor de gevaren van deze mestoverschotten. En de laatste tijd mengden ook de twee bewindslieden zich in dat sombere koor. Maar de standsorganisaties staken hun kop in het zand. Het meest opmerkelijke aan de maatregel is de beperking van de pluimveehouderij. Mest van kippen is minder schadelijk dan die van varkens. Het produkt is ook droger van vorm en dus goedkoper naar klei-gebieden te vervoeren waar het in plaats van kunstmest wordt gebruikt. Waarom dan toch een beperking van de pluimveehouderij? Om de betreffen de boeren niet te bevooroordelen boven de al door de superheffing getroffen melkveehouders en de aan te pakken varkenshouders. Bover.'lien, moest voor komen worden dat cleze gedupeerde boeren een financiële uitweg zochten naar de pluimveehouderij De mest van de varkenshouderij levert dus de meeste problemen op. De drijfmest, een mengsel van faecaliën, urine en spoelwater, is dan wel een vruchtbaar produkt, maar tast bij te hoge giften op de lange duur het produktie vermogen van de bodem aan. Het gaat om onvoorstelbare hoeveel heden. Op geringe hoeveelheden na die naar kleigebieden worden getranspor teerd, wordt die plas vooral in eigen omgeving afgezet, met name op de maisvelden, een gewas dat niet zo gevoelig is voor de schadelijke stoffen in drijfmest. De gevaren voor het milieu ontstaan vooral door stoffen als koper, fosfaat, nitraat, ammoniak en in mindere mate door stikstof cadium en zink. Een overmaat van deze stoffen tast overi gens niet alleen de vruchtbaarheid van de bodem aan, maar bedreigt ook het grondwater (drinkwater) en verstoort het natuurlijk leven als planten bomen en dieren. De verontreiniging van fosfaat is een van de meest brandende problemen. De bodem kan dit mineraal goed opnemen, maar het vermogen is eindig. Op den duur (plaatselijk in de Peel al over 5 tot 10 jaar) breekt het fosfaat door het grondfilter heen en spoelt het uit naar het grondwater, met schadelijke gevol gen voor de voorziening van het drinkwater. Nitraat spoelt ook uit. Op de Veluwe en in de Achterhoek gaat dit proces zo snel dat de drinkwatervoorziening plaatselijk nu al in gevaar is. Particulie re putten en drenkplaatsen voor vee bevatten vaak wel te veel nitraat. De koper die in de drijfmest zit, hoopt zich op in de bovenste laag van de bodem. Het vergiftigd daar het leven voor bijvoorbeeld wormen die een nuttige rol spelen bij de omzetting van de grond, ook schapen zijn zeer kwetsbaar als ze grazen op een bodem met een overmaat aan metaal: sterfte komt voor. Het metaal werkt op de lange duur ook verstorend op de groei van gewassen. Volgens de Wageningse bodemdeskundige prof. dr. F.A.M. de Haan komt dit moment „angstig dichtbij". Het koper wordt aan het mengvoer toegevoegd om de groei van het dier te bevorderen. De spijsvertering verloopt beter, darminfecties komen minder voor. Bijna al het koper wordt vervolgens uitgescheiden. Metalen als Cadium en zink in drijfmest vormen in het algemeen een minder groot probleem doordat de gehaltes gering zijn. BRANDNETEL Te grote hoeveelheden stikstof be dreigen de flora. De rijkdom aan soorten lijdt er verliezen door, met name de planten die een voedselarm milieu minnen. Bepaalde soorten zoals bijvoorbeeld de brandnetel, profiteren er daarentegen van. Ammoniak komt in de vorm van gas vooral vrij bij het uitrijden van mest op het land. In de bodem wordt het in Saltpeterzuur omgezet. Hierdoor levert Ammoniak een belangrijke bijdrage aan de verzuring van de bodem, maar ook van de neerslag (zure regen). Hoe ingrijpend de aangekondigde maatregel ook is voor de individuele jonge boer, de milieu problemen worden er geenszins mee opgelost en er zelfs niet mee aangepakt. De hoeveel heid mest blijft immers even groot. Er zal nog (te) veel drijfmest over de akkers vloeien, voordat met de oplos sing van het brandende probleem een begin kan worden gemaakt. AUTOBANDEN ACCU'S SCHOKDEMPERS BCERKENS BANDEN A VENLO VENRAY HELDEN Straelseweg 23 Vertlo 077-18347 Roggelseweg 9 Helden 04760-2163 Zuidsingel 6 Venray 04780-82374 Bij gelegenheid van het 20 jarig bestaan van de welfare afdeling Venray ontving mevr. Derks uit handen van voorzitter Wim Smeets van het Neder landse Rode Kruis afdeling Venray de medaille van verdienste in brons. Mevr. Derks ontving deze mooie onderschei ding voor haar 20 jarig lidmaatschap als welfare-vrijwilligster in dienst van de afdeling Venray, een taak waar ze helaas om gezondheidsredenen deze avond afscheid van moest nemen. Naast Mevr. Derks ontvingen nog 4 dames een onderscheiding t.w. het certificaat van 20 jaar trouwe dienst bij het vrijwillige Welfare werk. De dames Mevr. Bekkers Mevr. Gossens, Mevr. M. Janssen van Daal en Mevr. Kunzler zijn ook reeds vanaf de oprichting lid van het Welfare-werk en zullen hun werkzaam heden voortzetten. Het 20 jarig jubileum van het Welfare-werk werd in eigen kring gevierd door de dames vrijwilligers met hun echtgenoten in het bijzijn van het gehele bestuur van het Nederlandse Rode Kruis afd. Venray, in de zaak van dansschool Janssen te Venray. Voorzit ter Smeets betitelde de jubilerende dames als de noeste werkers van het eerste uur in het Welfare-Kamp met daarnaast nog de activiteiten voor het Nederlandse Rode Kruis in het alge meen. Tot de welfare-afdeling zei de voorzitter dat de doelstelling van het welfare-werk de juiste doelstelling is om 20 jaar in dienst van de medemens vol te houden. Hij maakte tevens van de gelegenheid gebruik om het echtpaar Hofmans-Peters in het zonnetje te zetten voor de vele werkzaamheden die dit echtpaar in dienst van het Rode Kruis verricht op allerlei terreinen. Het officiële gedeelte van deze avond werd ook bijppwoond door de Kringcommis saris van het Nederlandse Rode Kruis in Limburg, de heer Paul Rippe. Hij memoreerde in zijn speech de heer en mevr. Bolhuis die 20 jaar geleden als toenmalige inwoners van Venray het initiatief namen tot oprichting van een Welfare-afdeling binnen het Rode Kruis Venray. De ruim 40 welfare-vrijwilligers van de afdeling onder leiding van Mevr. Huizebosch zetten de avond verder voort in gepaste gezelligheid als ver trekpunt voor de volgende 20 jaar in dienst van de medemens. VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 8% -15/20 jaar vast kijk 'ns in onze Grotestraat 93 - Venray -Tel. 04780-81214 Onze hoofdtrainer Guus de Graaf heeft het bestuur verzocht, hem te ontslaan van zijn contractuele verplich tingen. Zijn werkzaamheden overdag en zijn taak als hoofdtrainer waren steeds moeilijker te combineren. Het bestuur heeft gemeend aan het verzoek van Guus de Graaf te moeten voldoen. Intussen heeft het bestuur aan Tom Tullemans verzocht de functie van Guus de Graaf als hoofdtrainer over te nemen. Op dit verzoek is door Tom Tuilemans positief gereageerd. Het bestuur heeft veel waardering voor het werk dat Guus de Graaf voor S.V. Venray heeft verricht eh wenst hem vanaf deze plaats alle goeds toe. Namens het bestuur SV Venray H. Turkenburg (voorzitter) De gemeente is al een paar jaar heel gemakkelijk met het behandelen van bouwaanvragen voor schuurtjes, voliè res, duivenhokken enz. Tegen betaling van een tientje krijgt men al gauw een vergunning, mits het bouwsel niet „te bont" is. Ook is het bij dergelijke bouwwerk jes niet nodig dat een bestek en tekening op tafel komen. „Kom naar bouw en woningtoezicht, maak je plannen dui delijk, en komt het in orde". Maar aan die slogan hebben zich in Landweert heel veel mensen niet gestoord. Als paddestoelen verrezen er bouwsels uit de grond, zonder dat van een vergunning sprake is. Feitelijk zouden die- met de verordening in de hand- allemaal opgeruimd moeten worden. In ieder geval zou er moeten worden ingegrepen. Maar dat wordt zo'n grote operatie dat wethouder Henk Willems daar met enige schrik aan denkt. Hij stelde de commissie voor ruimtelijke ordening voor, gezamelijk al die bijgebouwen te gaan bekijken en er een oordeel over te vellen. Elke raadsfraktie is er dan bij vertegenwoordigd en kan bepalen of men die clandestiene schuurtjes enz, kan tolereren, of dat ze gesloopt moeten worden omdat ze niet passen in het gehele plan. In ieder geval zullen de betrokkenen alsnog een vergunning dienen aan te vragen. De commissie vond dit een goed voorstel en men zal nu op zeer korte termijn een onderzoek gaan instellen. In memoriam Totaal onverwacht werden we zondag geconfronteerd met het zeer plotselinge overlijden van de heer H. Reijntjes uit Leunen. Op 59 jarige leeftijd werd hij ontrukt aan de Leunse gemeenschap, waarin hij vele functies vervulde. Allereerst het directeurschap van de plaatselijke ra- bobank, waaraan hij 30 jaar verbonden was. Verder was hij voorzitter van het directeurenoverleg van de Rabobanken in de regio; oud voorzitter van het feestcomité van de Harmonie; voorzit ter van de stichting katholiek onderwijs; bestuurslid en wedstrijdleider van de Stichting Stedenteam Tennis Venray; lid van het gemeentelijk college van bijstand en lid van de gemeentelijke commissie voor ruimtelijke ordening. Als vraagbaak en adviseur voor zijn bankklanten, maar ook voor tal van verenigingen, was hij een sympathieke mens die node gemist zal worden. Onder overgrote belangstelling vond vanmorgen de plechtige uitvaartdienst en begrafenis plaats in zijn geboorte dorp Leunen. Ffersonenautoverzekering. Premiebetaling per maand. WETHOUDER GING BIJNA DE MIST IN Tijdens de vergadering van de commissie voor openbare werken verkeer en agrarische zaken heeft wethouder W. Claessens de leden van het CDA ter rechter zijde en derhalve de VVD, PVDA leden en de heer v.d. Vorle aan de linkerzijde. De linkerflank onderscheidt zich van de rechterkant door het feit, dat links stevig sigaren rookt, terwijl rechts in zijn totaliteit de asbakken onberoerd Iaat. Recht tegenover de voorzit tende wethouder bevindt zich de publieke tribune, die doorgaans wordt bevolkt door twee niet rokende pers vertegen woordigeïs. Tijdens de laatste commissiever gadering meende een van de persbroeders, dat zijn bril besla gen was. Al enkele malen had hij zijn bril tegen het schijnsel van de tl.- verlichting gehouden waarna hij driftig de glazen ging bewerken met zijn stropdas. Totdat zijn collega laconiek opmerkte: „Als we de wethouder niet meer kunnen zien wordt de wedstrijd afgelast...." Grotestr. 2 Venray tel. 10943 Gasthuisstraat 28 Venlo tel. 41960 CAESAR jongemannen mode

Peel en Maas | 1984 | | pagina 1