Bouwverbod nieuwe X varkens- en Idppenstallen klap voor de boeren VOORDEELSHOPS Leenenl ABN Bank WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING jWRMiilK Wonderbare visvangst in de overstortvijver van Brukske St. Nicolaas- optocht Gouden waar dering voor rookworst I HYPOTHEKEN FÉIVAN DIE KAMP Hoenderstraat wordt niet opgeknapt PEEL EN MAAS Enquete over ander tijdstip Markt Dure novembermaand? Onderscheiding in de handboogsport Kruispunten onder de loep Receptie drumband HILHORÜ^ DONDERDAG 8 NOVEMBER 1984 Nr. 45 HONDERDENVIJFDE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 30 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12,50 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 17,— Omdat de gemeente niet wil hebben, dat de overstortvijver van Brukske te zuiden van de Deurneseweg de status krijgt van klandestiene visvijver, is deze week een begin gemaakt met het vangen van de daarin aanwezige vis. Dit werk werd uitgevoerd door de stichting Hengelsport Venray met medewerking van beroepsvisser Nelissen uit Kessel, die weer alle hulp kregen van Venrayse sportvissers. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de onderwaterbewoners weinig zin hadden om zich door het tachtig meter brede sleepnet te laten verschalken want bij de eerste trek kwamen slechts vier visjes boven water. Maar na zeven keer trekken was er meer sprake van een wonderbare visvangst want iedere trek leverde vijf- tot zeshonderd vissen op. In totaal werden er 4000 vissen geteld en nog zitten er veel te veel vissen in de overstortvijver volgens de beroepsvisser Nelissen. De heer H. Stokgreef, die de leiding had bij deze massale visvangst en het uitzetten van de „buit" in de officiële visvijvers in de Ballonzuilbossen en aan de Wanssumseweg, meende, dat er ongeveer 60% van het totale visbestand in de overstortvijver is afgevangen. „Er zat zoveel vis in, dat ze waarschijnlijk wel naast elkaar hebben moeten zwemmen" aldus de heer Evenals vorige jaren komt St. Nicolaas dit jaar naar Venray, en net als vorig jaar op zaterdag en wel op 17 no vember. Het heeft Het Gilde veel moeite ge kost e.e.a. rond te krijgen, maar mede dankzij de goede voorspraak van de Burgemeester van Almere waar het Venrayse Gilde vorig jaar voor verras singen zorgde, heeft het Gilde de Sint bereid gevonden, al direkt na zijn televisie-optreden naar Venray te ko men. De Sint komt per vliegtuig naar vlieg veld „De Peel" en gaat van daar per „van Ham snelbus" naar het Gemeen tehuis. Van daar gaat hij met Het Gilde en genodigden te voet naar het oude Gemeentehuis. Op het bordes zal Sinterklass worden ontvangen door de burgemeester van Venray. Het Gilde heeft 14 Pieterman nen die van alle hoeken en vanuit de brandweerladder zullen zorgen voor voldoende snoepgoed. De heer Martens zal weer zorgen dat iedereen goed kan horen wat Sinterklaas te vertellen heeft en de Venrayse muziekgezelschappen zorgen voor de rest. Het Gilde hoopt op goed weer en veel kinderen. RESTAURANT In de Keulsche Pot Fondue-, Gourmet- en specialiteiten restaurant. Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 0VERL00N Stokreef. Volgens hem was er sprake van gezonde vissen, die echter vrij mager waren als gevolg van het geringe voedsel in deze plas. Hij is blij met deze gemeentelijke maatregel omdat er an ders ongetwijfeld grote vissterfte was opgetreden. Niet alle vis is overgezet in de gemeentelijke visvijver om te voorko men dat daar weer te veel vissen kwamen. Een partij van 1500 stuks werd uitgezet in visvijver „Seuren- heide" van de Hengelsportfederatie Noord Limburg. Gevangen werden spiegel- en schub- karper, riet en blankvoorn en een snoek van een halve meter. Er werd een karper gevangen met een gewicht van ruim 10 pond. Een vijftigtal vissen kon men in het begin niet indentificeren. Men dacht te maken te hebben met graskarper, doch aan de hand van een boekje kon worden uitgemaakt, dat men te maken had met Giebel, een kruising tussen kroeskarper en goudvis. ,^Hoe die hier terecht is gekomen, is ons een raadsel" aldus de heer Stokreef. Omdat er momenteel nog veel te veel vis in de overstortvijver rondzwemt is de heer Nelissen van plan de vijver en de toevoersloot electrisch af te vissen om te voorkomen, dat er massale vissterfte wegens voedselgebrek optreedt. Men kan zich terecht afvragen waar die vissen vandaan komen. Gebleken is, dat kort na het gereedkomen van de vijver door particulieren karpertjes zijn uitgezet, in de stille hoop er te mogen vissen. Verder is er via watervogels vissenbroed van andere vijvers „over gevlogen". Tijdens de jaarlijkse Rookworst- Keuring van de Organisatie van Keur slagers is Keurslager Verschuuren uit Venray een hoge onderscheiding ten deel gevallen. Zijn Gelderse Rookworst namelijk werd bekroond met het fel begeerde GOUDKEUR CERTIFICAAT De rookworst-keuring, die landelijk is, maakt deel uit van het streven van de Organisatie om de kwaliteit van de zelf gemaakte produkten op te voeren. Zo zijn er vastgestelde regels inzake de samenstelling van de worsten, het uiterlijk, de versheid, en zeker ook de smaak. Het gewonnen Goud-Keur-Cer- tificaat moet elk jaar opnieuw behaald worden en geldt nu voor het seizoen '84-'85. De prestatie van keurslager Ver schuuren is zeker een felicitatie waard. ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 Totaal onverwacht heeft minister Braks vrijdagmiddag een uitbreidings verbod van varkens- en pluimveebedrij- ven afgekondig. Met deze maatregel wil de minister het mestoverschot - en de daarmee gepaard gaande vergiftiging van de grond - tot de huidige omvang beperken. De minister heeft weken lang in het diepste geheim aan deze „noodwet" gesleuteld, en verraste daarmee geheel agrarisch Nederland. Na dé gedwongen inkrimping van de rundveestapel, teneinde de melkover schotten af te bouwen, komt deze maatregel extra hard aan. Zoals bij alle maatregelen, zijn er voor- en tegenstanders van deze nood wet. Tot de voorstanders behoort bijvoorbeeld de stichting Natuur en Milieu, die verheugd is, dat nu eindelijk een halt wordt toegeroepen aan het vrijwel ongelimiteerd lozen van (drijf) mest op de landbouwgronden. De mestoverschotten (amoniak) worden immers als een van de oorzaken van de zure regen genoemd. Tegenstanders zijn natuurlijk de landbouworganisaties, die de belangen van hun leden in het gedrang zien komen. Maar niemand zal kunnen ontkennendat er uiteindelijk maatre gelen getroffen dienen te worden, zeker in die gebieden waar het probleem van de mestoverschotten sinds jaar en dag aan de orde is; met name in Noord-Lim burg en Oost Noord-Brabant. De overschotten - ook uit het Venrayse - kunnen nauwelijks worden afgezet naar gebieden die de mest in feite hard nodig hebben. Met behulp van mestbanken wordt dat wel gepro beerd, maar dat lukt niet altijd. Zo is na weken vertraging eerst eind vorige week weer een schip, geladen met mest, vanuit Wanssum vertrokken naar de Wieringermeer, waar men „onze mest" nog kan gebruiken. In een voorbeschouwing op de komende begrotingsdebatten heeft het CDA gevraagd of er geen mogelijkhe den zijn om de Hoenderstraat eerder op de begroting te plaatsen. De gewijzigde verkeerscirculatie en de komende bouw plannen in de Rose Vlek maken dat alleszins noodzakelijk. Wethouder Claessens gesecondeerd door de heer W. Grootjans (dir. gemeentewerk) gaf de vragenstellers weinig kans. In de exploitatie van de Rose Vlek is slechts een klein bedrag opgenomen voor aansluiting van dit gebied op de Hoenderstraat. Voor de rest is er geen geld. De slechte toestand van deze weg, die door het toenemende verkeer zeker niet beter wordt, is feitelijk een gevolg van het niet doorgaan van de Noordtangent. Bij de plannen voor die Noordtangent -een verbinding tussen Stationsweg en Langeweg via de Hoederstraat - zou de oude Hoenderstraat gereconstrueerd worden, nieuw wegdek, nieuwe trottoirs nieuwe riolering, nieuwe verlichting enz. Toen de plannen van de Noord tangent in de ijskast verdwenen, bleef de Hoenderstraat liggen, zoals ze lag, al 25 jaar lang. Het rijden over die straat per fiets of per auto is geen lolletje, maar men zal er mee moeten leven, aldus de heer Grootjans. Wethouder Claessens zwakte deze stelling wel iets af, door te beloven dat, zodra er een Wie op de pagina „Gemeentepraat" wel eens de hinderwet-aanvragen leest, weet dat er in Venray toch wekelijks zo'n vier vijf gevallen behandeld worden. Voor negentig procent hebben die allemaal betrekking op vergunning en voor het inrichten of uitbreiden van varkenshouderijen en pluimveebedrij- ven waar mest bewaard wordt. De varkens en kippenhouderij con centreert zich in Noord-Limburg vooral rond Venray, Horst en Helden. Eind vorig jaar waren dat ruim 2000 varkensbedrijven en 400 kippenhoude rij en. Aantallen die - gezien de hinderwetvergunningen - nog wekelijks toenemen. Die toename wordt nog eens onderstreept door het feit dat in Venray vorig jaar voor ruim 26 miljoen gulden werd geinvesteerd in nieuwbouw en uitbreidingen. Vorig jaar werden in onze gemeente ongeveer 130 man betrokken bij de bouw van veehouderij bedrijven. Op dit moment zijn bij de gemeente nog 51 aanvragen voor een hindewetvergunnig in de agrarische sector in behandeling. Daaraan is nu abrupt een einde gekomen. Wie vóór vrijdag jl. geen hinderwetvergunning heeft gekregen zit er met de nieuwbouw of uitbreiding van zijn agrarisch bedrijf radikaal naast. De door minister Braks genomen maatregel zal, ondermeer in afwachting van een definitieve meststoffenwet, twee jaar van kracht zijn. Over één jaar zal bovendien worden bekeken of deze maatregel nog uitgebreid moet worden naar andere gebieden. Het laat zich aanzien, dat de landbouwers in het land de minister voor willen blijven en meer dan gebruikelijk was, hinderwetver gunningen zullen aanvragen. mogelijkheid was, om de straat te herstellen, de gemeente dat zeker zou doen. Maar duidelijk werd wel dat men het volgend jaar, bij de begrotingsbe schouwingen, opnieuw naar het herstel van dit „wasbord" zal kunnen vragen. Zelfs een eenvoudig herstel, als het opnieuw in het gelid leggen van de „kinderkopjes", zit er nu gewoon niet in. Er is geen geld meer voor. Om de reconstructie van de Hoen derstraat op te nemen in de totale exploitatie van de Rose Vlek, zoals door een commissielid geopperd werd, is helemaal onmogelijk. De Rose Vlek is zo al duur genoeg. 'n leesbare krant COÖRDINATIEGROEP CENTRUMFUNCTIE VENRAY De Coördinatiegroep Centrumfunctie Venray houdt deze week onder de leden van de Winkeliersvereniging Centrum Venray een enquête over een eventuele verplaatsing van de markt naar een andere dag. Momenteel wordt de markt op maandagmorgen gehouden. De markt loopt goed maar niet iedereen is even gelukkig met dit tijdstip. Voor veel winkeliers en hun petsoneel is een langer weekend bijvoorbeeld aantrek kelijker dan de huidige versnippering van vrije dagen. Maar er zijn meer nadelen te noemen. In bijna het hele land zijn de winkels op In de vergadering van de commissie openbare werken c.a. van dinsdag ji. kwam de ontstane problematiek aan de orde, door vragen van het CDA als voorbeschouwing op de komende be grotingsdebatten. Deze vragen waren uiteraard schriftelijk ingediend, voor dat minister Braks zijn noodwet afkondigde. Allereerst moest wethouder Claessens beamen dat er in onze gemeente en in de regio inderdaad sprake is van mestover schotten. Maar of het mogelijk zal zijn in onze gemeente of regio een opslag plaats in te richten om de mestover schotten geleidelijk aan te kunnen verwerken, betwijfelde de wethouder. Men is daarbij afhankelijk van de hinderwet en de ruimtelijke ordening. Overigens zou een dergelijke opslag wel zijn voordelen hebben, want niet overal in onze gemeente is een mestoverschot. Landbouwbedrijven die mestputten ge bruiken, zouden uit een dergelijke opslag kunnen putten. De gemeente kan echter geen enkele toezegging doen. Initiatieven moeten van de landbouw [organisaties] uitgaan. Daar waar mo gelijk zal de gemeente meewerken, maar gezien de wettelijke bepalingen zal dat niet gemakkelijk gaan. Wethouder Claessens herinnerde in dit verband ook nog aan de plannen om in Wanssum een biogas installatie te bouwen. Dat is een kostbare zaak, maar mogelijk dat er nu subsidies loskomen van de E.E.G. Een biogas-installatie lost echter het pro bleem van de mestoverschotten niet op. Door het gistingsproces verdwijnt alleen de reukammoniak. Duidelijk werden op deze commissie vergadering ook de nadelige gevolgen van de noodwet. Niet alleen komen de bouwaktiviteiten stil te liggen, ook de nevenbedrijven - die zich dikwijls op de veehouderij gespecialiseerd hebben - krijgen harde klappen. De werkloosheid zal daardoor ongetwijfeld weer stijgen. maadag (morgen) gesloten en vindt de markt op een andere dag plaas. Omdat de situatie in Venray anders is kan men dinsdags veelvuldig toeristen door het centrum zien dwalen met de bedoeling om te winkelen. Deze mensen zijn veelal in of rond het weekeind in een van de omringende recreatieparken aangeko men en hebben 's maandagsmorgens meestal niet zo'n behoeft om direct al een uitstapje naar Venray te maken. De Coördinatiegroep Centrumfunctie Venray, waarin verschillende organisa ties samenwerken, heeft daarom eens onderzocht of er wellicht een gunstiger tijdstip om de markt te houden mogelijk is. De keus is daarbij op de woensdagmorgen gevallen omdat dan aan de eerder genoemde bezwaren tegemoet gekomen kan worden, en er is dan ook geen markt in de omliggende plaatsen. Aangezien er diverse groepen belang hebben bij een goed functionerende markt (markthandelaren, marktbe- zoekers, winkeliers en horeca-onderne- mers) wil de Coördinatiegroep nu eens peilen hoe deze betrokkenen staan tegenover een eventuele verplaatsing. Om organisatorische redenen wordt eerst aan de laatst genoemde groepen gevraagd hoe zij er over denken. Daarna zal gekeken worden of verder onderzoek zinvol is. Bij inlevering van Uw kleurenfilm ontvangt U gedurende de maand november een waarde bon voor een gratis vergroting op formaat 20 x 28 cm. (pocket 13 x 18 cm) JOOP WITTE Jan Hensenstraat 2 (achter de schouwburg) el. 04780-88559,- kijk 'n in onze Op de zaterdag 3 november gehouden bondsvergadering werd Dhr Hendrik Flinsenberg uit Merselo onderscheiden met de gouden speld van de Nederland se Handboog Bond. Dit is op een na de hoogste onderscheiding van de N.H.B. en werd uitgereikt door de voorzitter Dhr. Chr. Huyskens uit Dommelen. De gouden Bondsspeld wordt door de N.H.B. toegekend aan personen wegens boekhandel van den munckhof is ook dinsdags de gehele dag geopend Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft een subsidieregeling ingesteld voor het laten verrichten van studies op kruispunten, waarop in een periode van drie jaar minimaal twaalf ongevallen zijn gebeurd. De studies worden voor 80% gesubsidieerd. Uit een onderzoek is gebleken, dat Venray 15 kruispunten telt, waar in de afgelopen 3 jaar 12 of meer ongevallen zijn gebeurd. In de loop van 1984 zouden vijf van deze kruispunten nader worden onderzocht. Het onderzoek van het kruispunt Leunseweg-Oude Oos- trumseweg-Paterslaan, uitgevoerd door de gemeente, zal binnenkort worden afgerond. Het is echter niet mogelijk de overige vier overige kruispunten nog dit jaar te onderzoeken. Nu het ministerie de bijdrageregeling heeft uitgebreid waardoor ook de uitvoeringskosten van de voorgestelde maatregelen ter verbetering van het kruispunt voor subsidie in aanmerking komen, heeft de gemeente het onder zoek naar vijf kruispunten ter subsidie ring voorgedragen. Wanneer de raad bereid is de ontbrekende 20% als krediet beschikbaar te stellen zal het Bureau Goudappel en Coffeng op dracht krijgen de volgende kruispunten te onderzoeken: - Zuidsingel-Langstraat - Noordsingel-0 ver loonseweg - Westsingel-Merseloseweg - Langeweg-Merseloseweg - Westsingel-Veltumse Kleffen. verdiensten voor de N.H.B. of de handboogsport in het algemeen. Deze onderscheiding ontving Dhr Flinsenberg voor de vele verdiensten in eigen vereniging St. Hubertus t.w. - 40 jaar lidmaatschap waarvan - 35 jaar bestuurslid - 26 jaar secretaris/penningmeester. Ook is hij steeds bereid nieuwe schutters de eerste beginselen van de handboog sport bij te brengen, vooral jeugdleden. Hierbij is hij aktief schutter en penningmeester bij de veteranenschut- ters van Distrikt II. De verdiensten voor District II Hij was enkele jaren bestuurslid. Een van de eerste wedstrijdleiders, tevens secretaris van de wedstrijdcommissie, later scheidsrechter op Bondswedstrij den. Ook heeft hij veel met de jeugd opgetrokken, naar wedstrijden als jeugdleider. Het onderhoud van mate riaal en de opslag ervan. Ook contro leert hij de schietbriefjes na elke bondswedstrijd, dit om de taak van de kringsecretaris te verlichten. Voor al deze verdiensten is hem al eerder een onderscheiding aangeboden door Be stuur distrikt II. De verdiensten bij N.H.B. Ook hier is hij geen onbekende. Hij was een van de eerste scheidsrechters van de N.H.Bd., heeft daar nog op ±60 jarige leeftijd een cursus voor moeten volgen. Hij was regelmatig op diverse wedstrijden te vinden. De handboog sport is voor hem een grote hobby, om zo te zeggen hij gaat er mee naar bed en staat er mee op. Met deze onderscheiding feliciteren wij Dhr. Hendrik Flinsenberg van harte, en wensen hem nog vele plezierige jaren toe in de handboogsport De ABN Plus-hypotheek.Om uw woonlasten stabiel te houden. Op zondag 7 oktober j.l. behaalde de drumband van Harmonie St. Catharina uit Leunen, Veulen, Heide, onder leiding van instructeur Jan Voesten, op het drumbandconcours te Lobith met 290 Zi punten een eerste prijs in de derde divisie. Ter gelegenheid van dit succes hou den zij een receptie op zondagmorgen 11 november 1984 van 11.30 tot 12*. 30 in het Gemeenschapshuis te Leunen. Makelaars- en Taxatiekantoor helpt U over de drempel Stationsweg 7b. Venray. tel. 04780-85958-82308

Peel en Maas | 1984 | | pagina 1