Venray 40 jaar bevrijd Boktor bedreigt kaphout van de Paterskerk WttT Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING COCO HILHORSJ BEATRIXFONDS Toon Kortooms signeert Handwerk- tentoonstelling Schuttersveld HYPOTHEKEN Ziekenhuisportier met pensioen DONDERDAG 25 OKTOBER 1984 Nr. 43 HONDERDENVIJFDE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 30 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12,50 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING CHANEL Het nieuwe parfum van Chanel is, exclusief voor de regio, verkrijgbaar bij In een stijlvolle bijeenkomst werd vo rige week donderdag 18 oktober, de 40- jarige bevrijding van Venray herdacht. Een bevrijding die destijds voor velen van ons slechts 'n moment van vreugde was in de vele uren en dagen van het kel derleven. Een bevrijding die ons tien da gen later deed evacueren naar het nabije Brabant of het verre België. Terecht geen aanleiding tot dolle feestvreugde die men elders kende. En in dat kader paste de stijlvolle herden king. Het was een goede gedachte daar bij ook de mensen te betrekken die destijds het initiatief namen tot de aktie „Haarlem helpt Venray" en er voor zorgden dat Venrayse inwoners weer voorzien werden van de gewone aller daagse gebruiksvoorwerpen, van kle ding en van glas om eindelijk eens dat hout en karton voor de ramen te kun nen opruimen. De film die daar toen van gemaakt werd en gelukkig in uitstekende staat bewaard werd, geeft van die aktie een prachtig beeld en zal menigeen op het gemoed werken. Ook de fototentoonstelling in de bur gerzaal van het raadhuis geeft een mooi overzicht van Venray vóór de bevrij ding, van na de bevrijding en van onze herbouwde en gemoderniseerde woon plaats. De heer JanRenkens, beheerder van het gemeente-museum heeft een geslaagde keuze gemaakt uit foto's uit het gemeente-archief en particuliere bezittingen. In de hal van het raadhuis is een ten toonstelling ingericht onder de titel „Tekens aan de wand". Met een groot aantal fotopanelen wordt een beeld ge geven van de opkomst van Hitler-Duits- land, van de Duitse industrialisatie tot de grote oorlogsmachine, waardoor bij na geheel Europa onder de voet werd gelopen en miljoenen mensen omkwa men. Een triest overzicht - voor 'n enkeling zelfs te aangrijpend - maar waar wel uit blijkt hoe dat alles heeft kunnen bestaan. Het Kerkbestuur van de Paterskerk dreigt in grote financiële moeilijkheden te geraken, nu men heeft moeten constateren dat het kaphout van de kerk zeer dringend behandeld dient te wor den tegen de boktor. Het vernietigende werk van dit insekt werd ontdekt bij een periodieke vervanging van de kerklam- pen, waarvoor men tussen de gewelven en het dak moet zijn. Een nader onderzoek heeft de bange vermoedens bevestigd en noodgedwon gen moet men op korte termijn deze z.g. drooghoutboorders gaan bestrijden. Hoewel men daardoor in de zorgen raakt, is het niet verantwoord er mee te wachten. Men moet niet denken aan de gevolgen, als men alles maar op zijn be loop zou laten.... Dat is volstrekt onver antwoord. Een eerste begroting van de bestrij ding (behandeling van het kaphout) komt uit op 8.500,- en dat is dan de tweede strop die men dit jaar heeft te verwerken. In het voorjaar immers heeft de kerk al een flinke stormschade opgelopen ten bedrage van circa 13.700,-. Bovendien heeft men de laatste jaren in vier fasen groot onderhoud gepleegd aan alle da ken, goten, afvoer en riolering van in totaal 52.000,-. Een voorgenomen re servering voor vervanging van de ver warmingsinstallatie, waarvan de be trouwbaarheid steeds twijfelachtiger wordt kan men nu wél vergeten. DE HUISBOKTOR Houtvernielende insekten kunnen we onderverdelen in nathoutboorders en drooghoutboorders. Het zal duidelijk zijn dat de gesignaleerde (ongewenste) „kerkbezoekers" behoren tot de tweede groep, waarvan in ons land de huisbok tor (Hylotrupes bajulus) en de gewone houtworm (Anobium punctatum) de bekendste zijn. De huisboktor is één van de grootste en gevaarlijkste houtboorders in Neder land. De volwasen kever is 1 èl 2/i cm lang, donkerbruin-zwart van kleur en heeft twee lange voelsprieten. De larve is vaalwit en heeft een brede kop met sterke bruine kaken en kan een lengte bereiken van drie centimeter. De ontwikkelingsperiode eitje-larve- kerver kan drie tot acht jaar duren. Het wijfje legt 100 tot 300 eitjes in krimpscheuren, naden, op ruwe hout- vlakken enz. van naaldhout zoals gre- Uw makelaar voor Venray en omgeving nen, vuren, dennen en Iarix. In circa een tot drie weken ontwikke len zich de larven die zich knagend en borend door het hout verplaatsen totdat zij zich gaan verpoppen. Twee to, vier weken na het verpoppen ontstaat de ke ver die zich een weg naar buiten knaagt, waarbij ovale uitvlieggaten ontstaan van vijf tien milimeter, waardoor tevens de herkenning van de aantasting mogelijk is. Daarbij moeten we natuurlijk beden ken, dat het eigenlijke kwaad al eerder is geschied en het de hoogste tijd is om tot bestrijding over te gaan. BESTRIJDING De bestrijding, uitgevoerd door gespecialiseerde bedrijven, vindt hoofd zakelijk plaats door impregneren van het hout met een vloeistof waarvan het indringingsvermogen hoog is en die daarom onder hoge druk wordt ver werkt. Daartoe worden op regelmatige af- Tenslotte nog enkele foto-panelen over het Neo-nazisme en -facisme dat ook in Nederland de kop opsteekt en waarmee we zelfs in ons Venray worden geconfronteerd. Zeker de opgroeiende jeugd, die zich zo moeilijk bezetting aan de lijve kan voorstellen, zouden we wil len adviseren deze expositie te bezichti gen. Beide tentoonstellingen en de film zijn te bezichtigen op maandagmiddag en van dinsdag t.m. vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 lot 17.00 uur. Groepen kunnen afspraken maken. De herdenking van Venray 40 jaar be vrijd, werd zaterdag besloten met een dodenherdenking op het Engels militai re kerkhof aan de Hoenderstraat. Tot precies twee uur stroomde het he melwater onafgebroken naar beneden, maar toen veegde een straffe wind de lucht schoon en probeerde zelfs de zon deze herdenking op te fleuren. Helaas, de voortdurende regen zal ongetwijfeld menigeen de moed in de schoenen hebben doen zinken, zodat het aantal bezoekers/deelnemers niet zo massaal werd als men had mogen ver wachten. Wel was de schooljeugd pre sent om - ondanks de herfstvakantie - een bloemetje te leggen op het graf van een Engelse soldaat, die 40 jaar geleden zijn leven gaf voor onze bevrijding. Maar ondanks een perfekte organisa tie legde de techniek het loodje - micro foons en luidsprekers bleven buiten wer king. Dat was zeer zeker het ergst voor de kinderen - zo schreef ons een onder wijzer. Van de plechtigheid ging veel, zo niet alles, aan hen voorbij. Zij hoorden noch zagen iets. Deze herdenking kan voor hen geen inspirerende werking hebben gehad Maar het waren niet alleen de kinde ren die niets hoorden van de drie spre kers die-onze bevrijders herdachten. Ook vele „groten" moesten genoegen nemen met wat klanken, verwaaid door de wind. Onder hen waren ook de bleekneusjes" van 1944, de Engelse- Venrayers en vele vele anderen. Slechts de muziek van onze Konink lijke Harmonie Euterpe en de zang van het Venrays Mannenkoor behoefden geen versterking. En opnieuw vormden het Engels en Ne derlands volkslied en de Last Post en kele aangrijpende ogenblikken op dat natte en kille kerkhof. Bij deze dodenherdenking bevond zich ook een aantal Engelse veteranen, die betrokken waren bij de bevrijding van Overloon en Venray. Een van deze oudstrijders was George Harold Eardly, van het 4e bataljon van de Kings Shropshire Light Infantery, die in 1944 heeft deelgenomen aan de strijd om de bevrijding van Holthees, Smakt en Veu len. Op 16 oktober 1944 was hij er in geslaagd tijdens een aanval vanuit Over loon op Smakt, onder een verschrikke lijk spervuur van Falschirmjüger, geheel alleen, drie Duitse mitrailleurnesten bui ten werking te stellen. Een en ander speelde zich af even over de gemeente grens, op het gebied van Holthees, tus sen de daar aanwezige bossen en de spoorlijn. Aan Eardly werd voor deze prestatie het Victoria Cross (V.C) verleend. Veldmaarschalk Montgommery speldde destijds te Sambeek persoonlijk het lint je van het Victoria Cross op het uniform van sergeant Eardly. De officiële uitrei king vond plaats op 5 januari 1946 in Buckingham Palace, door de Koning van Engeland. Het Victoria Cross, de hoogste Engel se onderscheiding, werd aan Engelse mi litairen slechts toegekend in gevallen van uitzonderlijke dapperheid. Het was ingesteld door koningin Victoria op 29 januari 1856 tijdens het laatste jaar van de Krim-oorlog. Gedurende de gehele Tweede Wereld oorlog werd het slechts 182 maal toe gekend waarvan zes maal in Nederland. In vijf gevallen (waarvan vier postuum) hadden deze betrekking op de Slag bij Arnhem. Momenteel zijn er nog 54 dra gers van het VictoriaCross in leven. Elke twee jaar komen ze in Engeland bijeen voor een reünie. Op de eerste foto de decoratie van sergeant Eardly; op de tweede foto Eardly bij zijn bezoek aan het Oor logsmuseum in Overloon, nu 40 jaar la ter. standen gaten in het hout geboord. Via deze gaten wordt met behulp van een plug het hout door en door behandeld. Het zal eenieder wel duidelijk zijn dat aantasting van kaphout door de huis- boktor géén uiterst zeldzaam verschijn sel is en dat de mogelijkheid bestaat om hiertegen maatregelen te nemen, al zijn die nagenoeg even kostbaar als de bestrijding. WIE HELPT? Een extra bijdrage van allen die deze markante kerk een warm hart toedragen is zeer welkom. De collecten van het weekend van 27 en 28 oktober worden daarom bijzonder aanbevolen. De extra opbrengst zal worden bestemd voor de kaphoutbehandeling. Ook is het moge lijk een gift over te maken op postreke ningnummer 420.40.20 of op bankreke ningnummer 2318.08.526 t.n.v. kerk bestuur O.L.Vrouw van Zeven Smar ten, onder vermelding van „Bestem mingsgift". Ook dit jaar hebben de bewoners van de gemeente Venray weer hun volle me dewerking verleend om de jaarlijkse col lecte voor het Prinses Beatrix Fonds te doen slagen. De opbrengst dit jaar be droeg 10.299,17. De opbouw van dit bedrag is als volgt: Venray-kom 4.675,01 Heide 357,90 Veulen 278,30 Castenray 367,00 Smakt 144,80 Merselo 190,30 Ysselsteyn 1.352,50 Vredepeel 155,95 Oirlo 732,30 Oostrum 937,30 Leunen 543,15 Giften 560,00 Allen die bovenstaande mogelijk heb ben gemaakt, worden hartelijk bedankt. Wij willen echter niet nalaten een extra dankwoord uit te spreken aan de collec- trices die mede zorg hebben gedragen wederom dit geweldige resultaat te be halen. Ondanks het goede resultaat zou den wij het nog beter kunnen doen als wij met name in Venray-kom over meer collectrices kunnen beschikken. Indien er dames of heren zijn die het volgend jaar aan deze collecte willen medewer ken, dan gaarne opgeven bij mevr. E. Kienhuis, tel. 83062. De collecte voor 1985 van het Prinses Beatrix Fonds valt in de week van 16-22 september. 0S CAFÉ RESTAURANT L A VLAKWATER V U bent er uit én dicht bij huis Kempweg 162 5801 VV Venray Telefoon 04780-82318 Jacques en Bep Panken iW •i1- ÜJ i|JL. i»uji III< |i 1 y De populaire schrijver Toon Kor tooms, in Venray onderscheiden met de A.P.K.-plak van de carnavalsvereniging „De Piëlhaas", heeft onlangs zijn nieuwe boek „Ga jij schaatsen, opa" in Uden ten doop gehouden. Het boek „Ga jij schaatsen, opa", is een bundeling van 18 verhalen, die allemaal (uitgezonderd één) op de wer kelijkheid zijn gebaseerd. De uit De Peel afkomstige schrijver deed een greep uit voorvallen uit het dagelijkse leven. Hij verwerkte die zoals zijn fans dat van hem gewend zijn: op boeiende wijze vertellend in een trant die iedereen aanspreekt, zonder de humor uit de weg te gaan. Ook dit boek het 22e of 23e, Toon is zelf een beetje de tel kwijt! valt in de categorie „onderhoudende lectuur", waarvan hij zelf zegt: „Ik heb niet de pretentie literair te zijn!" Zeker is in alle geval dat hij met zijn jongste creatie opnieuw vele tienduizenden lezers in den lande een reeks uren van heerlijk leesgenot bezorgt en hen zó de dage lijkse sores doet vergeten. Toon Kortooms, die Venray ook een goed hart toedraagt hij mocht hier immers ook „De Gulden Humor" uit gereikt krijgen, wil zijn boeken nog een extra cachet geven door ze te voorzien van zijn handtekening. Daartoe is hij morgen, vrijdag 26 oktober, van 18.00 tot 21.00 uur in boekhandel van den Munckhof aanwezig, waar men vrijwel het gehele oeuvre van Toon in voorraad heeft. RESTAURANT In de Keulsche Pot Fondue-, Gourmet- en specialiteiten restaurant. Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON Zoals al jaren traditie, zal in het eerste weekend van november weer de handwerktentoonstelling worden ge houden in Bejaardencentrum Het Schuttersveld, Bergweg 2 in Venray. Gedurende het afgelopen jaar hebben ca. 50 bewoners van verzorgingstehuis en flat zich met allerhande handwerken bezig gehouden en zullen deze graag te koop aanbieden aan ieder die hiervoor belangstelling heeft. Naast deze handwerkverkoop zullen bovendien in een „boelkraam" tweede hands snuisterijen worden aangeboden. De opbrengst hiervan is bestemd voor de kinderen van de bewoners van Het Schuttersveld, die in de Missie werken. De bewoners van Het Schuttersveld ho pen dan ook dat ook dit jaar weer velen de weg naar de tentoonstelling mogen vinden en dat zij een goede leverancier van Sinterklaas mogen zijn. Verder is de wens, dat de tentoonstel ling bovendien weer een ontmoe tingsplaats wordt met vele oude beken den. De koffie en cake slaan klaar en ie dereen is van harte welkom. De openingstijden zijn: vrijdag 2 no vember van 19.30 tot 21.30 uur; zater dag 3 november van 14.00 tot 17.00 uur en zondag 4 november van 10.30 tot 12.30 en van 14.00 tot 16.00 uur. [#1VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 Er zullen maar weinig Venrayers zijn die bij het vernemen van naam HUUB PEETERS, niet direct denken aan Huub Peeters de portier van het zie kenhuis, want in die funktie heeft hij naam gemaakt. En die Huub Peeters zal binnenkort met pensioen gaan, want op 24 november a.s. wordt hij 65 jaar. Dat betekent afscheid nemen van het ziekenhuis, waar hij sinds mei 1953, dat is dus meer dan 31 jaar, in dienst is ge weest. Omdat hij verplicht is zijn vakantie dagen op te nemen, zal hij al op WOENSDAG 31 OKTOBER, volgende week dus, officieel afscheid nemen in het restaurant van de verpleegsters. Aan dat afscheid gaat om 3 uur een plechtige Eucharistieviering vooraf in de kapel van het ziekenhuis. Van vier uur tot half zes krijgt dan iedereen de gelegenheid van hem afscheid te nemen. Degenen die op dat tijdstip geen gele genheid hebben hem de hand te drukken zullen beslist wel de weg naar Akkerweg 13 weten te vinden. '"•s* BESTELLER MET DE KORF Huub wist al vroeg van aanpakken. Dat begon al toen hij de lagere school verliet en broodbesteller werd van bakker Laurensse, met een korf op de bakfiets. Toen er later een plaatsje vrij kwam bij Albert Heyn stapte hij over naar deze kruidenier, om weer later zijn heil te zoeken bij Edah. Het bleef sjouwen met de bakfiets, dikwijls langs onbegaanbare wegen of slecht onder houden fietspaden. „En dan is Venray een uitgestrekte gemeente", zo weet Huub ons te verzekeren. PORTIER Toen destijds het nieuwe kinderpavil joen in gebruik werd genomen, vernam Huub bij toeval dat in het ziekenhuis de gedachten uitgingen naar een vaste por tier. Hij solliciteerde en omdat hij veel mensenkennis had en veel mensen in Venray kende, werd hij aangenomen voor een bedrag van 45,in de week. En hij moest aanwezig zijn tijdens de bezoekuren. Voor zijn aanwezigheid op het zondagse bezoekuur werd eerst één gulden, later één rijksdaalder extra gegeven. Een portier was indertijd inderdaad een manusje van alles. Hij moest was goed bezorgen op de afdelingen, moest zorgen voor zuurstofflessen, moest zorgen voor de nummers voor de pa tiënten in de polikliniek. Die nummers werden gemaakt —zuinigheid van de zusters van kalenders, door daar de data uit te knippen en die op hardboard te plakken. Als portier regelde je ook de afspra ken bij de specialisten, al waren dat er toen maar weinig. Maar er waren ook specialisten die op zaterdag spreekuur hielden en ook dan moest Huub aanwe zig zijn. Die spreekuren liepen wel eens uit en dan was er geen tijd meer om naar huis te gaan eten en weer voor bezoek tijd terug te zijn. Maar dan zorgde de een of andere zuster wel dat Huub toch wat warms te eten kreeg. Maar er waren nog andere taken voor Huub: bijvoorbeeld assistent van dr. De Jong, om op maandagmorgen, dat was vaste prik, gips los te snijden. Daarvoor waren de handjes van de zusters te zacht en moestHuub aantreden. Huub kende zijn klantjes die in het ziekenhuis werden verpleegd. Hij zag ze komen en gaan, zeker de eerste jaren toen hij nog alleen de taak als portier had. Maar wat hij ook zag, was veel menselijk leed. Maar desondanks heeft hij steeds zijn werk met liefde gedaan, ook toen het maanden zou duren eer hij een vrije dag op kon nemen. Natturlijk is er veel veranderd, de Zusters zijn op een enkele na verdwe nen; er is behoorlijk wat personeel bij gekomen; er is veel specialisme in dat ziekenhuis gekomen, maar er zijn ook veel portiers aangesteld. Vroeger deed één portier het werk, nu zijn dat er zeven in wisseldienst, waarvan Huub al jarenlang hoofdportier is. Wat hij nu met zijn vrije tijd zal gaan doen, zo vroegen wij aan hem. „Mijn tuin nog mooier maken dan hij al is". Maar dat geloven wij niet, want een beter verzorgde tuin zullen wij in Venray moeilijk kunnen vinden.

Peel en Maas | 1984 | | pagina 1