E3B 75e verjaardag Postduivenvereniging De Zwaluw PEEL EN MAAS 25 jaar Zangers van St. Frans zü PEEL EN MAAS 50 JAAR ST. ELISABETH- ZIEKENHUIS :0 Oo (O LU Z-l Ui LU HO) h VAN OORSCHOT MODE Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 VVV-GESCHENKBON We zitten weer aan de vooravond van de gezellige feestdagen. Wat zal de Goedheiligman dit jaar weer voor ons in petto hebben? Wat neemt de Kerstman nu weer mee op zijn arreslee? Wat zou Uw zoon of dochter met zijn of haar verjaardag wensen? Zouden we iets spe ciaals kunnen doen voor pa en ma tij dens de jaarwisseling? Om het antwoord op deze vragen te verlichten maakt de VVV-Venray U graag attent op de landelijke VVV- geschenkbon. Deze bon is een landelijke bon waarmee U alles kunt kopen: kle ding, bloemen, sieraden, romantische diners, huishoudelijke artikelen, speel goed en noem maar op. Vrijwel alle winkeliers accepteren de ze bon zonder meer. Behalve in Venray kunt U met deze bon in ruim 150 andere steden in Nederland terecht. Deze bon nen variëren in waarde van 10,- tot 100,-. De VVV-geschenkbonnen zijn verkrijgbaar in het VVV-kantoor te Venray en op de Rabobanken in de kerkdorpen. Bovendien kunt U op het VVV-kantoor een lijst afhalen waarop de bij de Landelijke VVV-geschenkbon aangesloten winkels vermeld staan. Voor de twijfelaars is deze bon dan ook een schitterende uitkomst: „Wat U nog niet weten kon; een hoop feest vreugde door een naar eigen goeddun ken te besteden VV V-bon". HERHAALDE OPROEP Wij willen graag een beroep doen op alle verenigingen in Venray om de door hen georganiseerde evenementen/aktivi- teiten door te geven aan ons. De VVV zal graag deze aktiviteiten coördineren zodat er geen aktiviteiten op dezelfde datum georganiseerd worden, en het on der de aandacht brengen van de toerist. Zo zullen al uw aktiviteiten meer pu bliek trekken. U kunt ons bellen of schrijven: VVV-Venray, Grote Markt 23, 5801 BL Venray, tel. 10505. EEN ABONNEMENT WAARD omdat schilderen een zaak van vertrouwen is. cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 Al zijn als gevolg van oorlogshande lingen veel papieren van de postduiven- ereniging „De Zwaluw" verloren gegaan, zeker is, dat in oktober 1909 het besluit is genomen tot oprichting van een vereniging van postduivenliefheb- bers. En deze wetenschap vormt de aanleiding tot het vieren van het vijfenzeventig jarig bestaan van de Postduivenvereniging De Zwaluw" op zaterdag 20 oktober in zaai „In den Engel". Begonnen wordt met 'n H. Mis uit dankzegging waarna van 18.30 tot 20.00 uur een receptie plaats vind. Geëindigd wordt met een gezellige Ieestavond, waarbij uiteraard de drie oudste leden: Sjef Vermeulen [mede op richter] Pierre Manders en Engelbert Vermeulen [meer dan 50 jaar lid in het middelpunt zullen staan. Vijfenzeventig jaar na de oprichting /al men moeten raden wat de duiven- liefhebbers van destijds hebben bezield om uitgerekend een postduivenvereni ging te noemen naar een andere vogel, nl. een zwaluw... want met de beste wil van de wereld is er geen enkele overeenkomst tussen beide vogels te vinden. Zo moet men ook gissen naar de namen van de oprichters die te vinden zijn geweest in de sigarenfabriek van de Gebr. Arts in de Schoolstraat. Bekend is, dat de „Striepers" en de „poppenmakers" van weleer aan de wieg van de thans vijfenzeventigjarige postduivenvereniging hebben gestaan. „DUIVENMELKEN" Reeds in oud-testamentische tijden werd de duif gebruikt voor het overbrengen van berichten. Zo herin nert men zich het verhaal van Noë die vanuit zijn Ark een duif losliet om het zakken van het water te melden. Ook legers gebruikten in de oudheid en zelfs nog in beide wereldoorlogen duiven om berichten over te brengen. In de afgelopen wereldoorlog gebruikten met name verzetsmensen duiven voor het koerierswerk. Geen wonder, dat tijdens de bezetting het houden van postduiven werd verboden en alle postduiven moesten worden afgemaakt. Rond de eeuwwisseling is de post- duivenhouderij eerst echt een sport geworden. Omdat de postduif een sterke trek naar haar woonplaats bezit en daarbij over een uitmuntend gezichtsvermogen beschikt en de gave heeft zich uitste kend te kunnen orienteren werd in België begonnen met het inzetten van duiven op tevoren bepaalde routes en losplaatsen. Weldra werden in Neder land ook duivenliefhebbers gevonden, die deze sport gingen beoefenen. Duiven kunnen vliegen met een gemiddelde snelheid van 65 km per uur met een- afhankelijk van de weersge- seldheid maximum van 145 km per uur terwijl de afstanden die zij kunnen afleggen enorm groot zijn. Vluchten vanuit de Pyreneeën (Dax en Pau) en Spanje (Barcelona) zijn tegenwoordig heel normaal. Huisvesting, verpleging en training eisen veel zorgen en liefhebberij. Fokken en afstamming spelen bij de „Duivenmelker" een grote rol. hierbij wordt ingespeeld op de natuurlijke eigenschappen van de duif, waarvan de „Huwelijkstrouw" er één is.. Ver van huis wil de duif met de grootst mogelijke snelheid terug naar het hok, waar de partner ongeduldig wacht. VROEGER EN NU Er is een levensgroot verschil tussen het houden van duiven in vroeger jaren en tegenwoordig, hoewel de gang van zaken in feite hetzelfde is gebleven. Ook nu moet men, evenals vroeger, kunnen aantonen hoe laat de duif van een wedvlucht op het hok terugkeerde. Voordat de duif naar „verre oorden" wordt verzonden krijgt het dier een genummerd gummiringetje om de poot, vroeger was het' zo, dat zodra het dier binnen was de ring moest worden getoond aan de „constateur", die voor registratie zorgde In de beginjaren van „de Zwaluw" hadden de duivenliefhebbers z.g. lopers in dienst, die het ringetje zo snel mogelijk naar de constateur moesten brengen. In die beginjaren vervulde meester Messemaeckers de rol van constateur. Een doodgewone wekker fungeerde als het instrument, dat tegenwoordig „moederklok" heet. Jongens van de voetbalclub D.A.W. of zoons en dochters van de duiven- houders waren de lopers. En dan kon het gebeuren dat men óf het ringetje verloor óf van louter zenuwen inslikte... Tegenwoordig heeft iedere duiven- liefhebber, die deelneemt aan wed vluchten, een eigen constateur in de vorm van een duivenklok. Zodra men het ringetje van een binnengekomen duif hierin deponeert, wordt automa tisch op een papieren strook het tijdstip van binnenkomst geregistreerd. Door middel van een huiscomputer worden nu de einduitslagen feilloos berekend. Vroeger moesten de duiven per kruiwagen of met paard en wagen naar het station in Oostrum worden gebracht die gingen dan met de trein naar de losplaats, die gewoonlijk in Nederland lag. De verste lossingsplaats was in de beginjaren Delfzeil. Nu geschiedt het vervoer in speciale containerwagens. GROTE GROEI Na de oorlog van 1914-1918 begon de duivensport in Venray pas goed van de grond te komen. De vereniging groeide naar 30 leden en men sloot zich aan bij d e verzendingsbond „La Colombe,, in Maastricht. Dat betekende, dat de vliegrichting „Zuid" werd, dus België en Frankrijk. Direct na de tweede wereldoorlog besloot men tot de heroprichting van „De Zwaluw" en in korte tijd waren er weer 40 leden en begin 1947 was dit aantal al verdubbeld. In het midden van de zestiger jaren werd een aantal leden ontevreden over de verzendbond „La Colombe". Er kwam een breuk in de vereniging, welke leidde tot oprichting van „De vredes duif", waarmee nu echter uitstekend wordt samengewerkt. Thans telt de vereniging bijna honderd leden. De leden van „De Zwaluw" kunnen hun duiven inzetten in onderlinge wedstrijden en verenigningswedstrijden. Maar ook in C.C., provinciaal, in de Midfondclub, in de Fondclubs „Zuider Kempen en Zuid Nederland, in de afdelingsconcoursen van de Zuid Ne derlandse bond en ook nog nationaal en internationaal. Tegewoordig wordt ook veel gedaan aan de gezondheidstoestand van de duiven. In de eerste plaats worden door de liefhebbers hoge eisen gesteld aan de duivenhokken. De gezondheidsdienst voor Dieren en de plaatselijke Dieren artsen staan borg voor een goede behandeling bij ziekten. Van hun adviezen wordt door de duivenliefheb bers dankbaar gebruik gemaakt. NIEUW IN KORF LOKAAL Het ingebruiknemen van het nieuwe verenigings c.q. inkorflokaal aan de Eindstraat was wel het mooiste moment uit de geschiedenis van de nu vijfenze ventigjarige postduivenvereniging. Hiermee kwam een einde aan een zwerftocht van het ene naar het andere Venrayse café, van Willem Vermeulen aan de Hoenderstraat, café Verstraelen op het Eind en tot voor enkele jaren Sijbers aan de Merseloseweg. Het bestuur van „De Zwaluw" kon voor „Een appel en een ei" de voormalige LOM school (bij de Wette- ling) aankopen. Men slaagde er in - nadat men uiteraard tal van hindernis sen had moeten nemen - hiervoor de grond tussen de Eindstraat en Larige- weg te krijgen. Werkloze leden mochten met toestemming van de z.g. toetsings commissie met behoud van hun uitke ring aan de opbouw van hun eigen verenigingslokaal werken. Zo ontstond een verenigingslokaal meteen oppervlakte van 25 bij 12 meter met een vergaderruimte, inkorflokaal, bestuurskamer, toilet, berging en... een kelder om verzekerd te kunnen zijn van koel bier... Al die vijfenzeventig jaar historie - al is het grootste gedeelte ook niet beschreven - overziende, hebben de Venrayse duivensporters reden genoeg om op zaterdag 20 oktober a.s. stil te staan bij die mooie mijlpaal en met elkaar nog eens de herinneringen aan vroeger jaren op te halen. Voor het clubhuis van postduiven vereniging de Zwaluw (cafe Schellen in de Henseniusstraat) werd in 1934 deze fot gemaakt. Op het ingelijste herinne ringsbord onder aan de foto leest met de volgende tekst: Ter herinnering aan het 25 jarig bestaan van de Postduivenvereniging 1909 De Zwaluw 1934 De leden van toen zijn: Bovenste rij v.l.n.r. Joh. v. rijt, Piet Janssen, Tinus v.d. Ven Wanssum, Jac v. Dijk, Grad van Dijk jr., Bert Peeters, Johan Janssen, toon Loonen, Har Derks, Herman Theeuwen Wanssum, Herman Bete- rams Wanssum 2e rij: Leo Maas, Jaap Verstegen, Engelbert Vermeulen, Hub. Henckens Overloon, Gerrit Janssen, Jan Arts Wanssum, Jan Volleberg, Sjef Vermeulen, Jan Gom- mans Oirlo, Pierre Hendriks, Theij Rutten Wanssum, Helmke Tijsen, Rien Francken Wanssum, Jaap Hendriks, Ser v.d. Putten, Harrij v.d. Heijden Wanssum. Zittend: Pierre Manders, Piet Kersten, Gerard Vissers Wanssum voorzitter, Grad v. Dijk Sr. penningmeester, Jan Kusters. DIEFSTALLEN - Door een winkelier uit de Grote Straat werd aangifte gedaan van diefstal van kleding uit zijn zaak o.a. truien pantalons en rokken. De waarde van het gestolene bedraagt 650,- - Uit een lokaal van de scholenge meenschap Jerusalem werd een paar sportschoenen ontvreemd. VERNIELINGEN - Door vernieling van een ruit hebben onbevoegden zich toegang weten te verschaffen tot een aan het Bergkwar- tier geparkeerd staande personenauto. Ontvreemd werden een radio cassette recorder. - Vernielingen werden aangericht aan een in de Dr. Poelsstraat geparkeerd staande wagen. De verlcigtingshandel, richtingaanwijzers en ruitenwissers ble ken vernield te zijn. Schade bedraagt enkele honderden guldens. Dinsdag jl. heeft de meer officiële viering van het 50 jarig bestaan van het Venays St Elisabeth ziekenhuis plaats gevonden. Dat gebeurde o.a. met een symposium onder de titel „Ziekenhuis Quo Vadis?,, Aansluitend was er in de hal van het ziekenhuis een zeer druk bezochte receptie van het stichtingsbestuur en de direktie van het ziekenhuis. De op de receptie ontvangen jubileumgiften zul len worden geschonken aan de zusters Franciscanessen die als congregatie 150 jaar bestaan, en het geld willen gebruiken voor een ziekenhuis in de Derde Wereld. Vandaag donderdag was het feest voor de patiënten zowel groot als klein. Zij mochten elk nl. rond het middaguur een gast uitnodigen met hen de feestmaaltijd te gebruiken. Voor bed- legerigen en hun gasten werd de maaltijd geserveerd op hun kamer. Degenen die goed ter been waren konden de maaltijd in het personeels- restaurant gebruiken. Wij hebben enkele maanden geleden al uitvoerig stil gestaan bij dit Jubileum, toen wij in een uitgebreid artikel „van bijna voor niets tot bijna onbetaalbare verpleegprjzen" de ontwikkeling van het St Elisabethziekenhuis onder de loupe namen. Niet alleen kwam de groei van dit streekziekenhuis duidelijk tot uitdrukking, maar ook de opofferingen die nodig waren om tot een ziekenhuis te komen; opoffering gebracht uit liefde tot god en de evenmens, door de zusters Franciscanessen van de Charitas Congregatie uit Roosendaal. DONDERDAG 11 OKTOBER 1984 Nr. 41 HONDERDENVIJFDE JAARGANG Zondag jl. hebben de zangers van St. Frans bewezen hoe goed ze met hun gezang de liturgie in de Paterskerk kunnen 'opluisteren. En de medewer king die ze daarbij kregen van de Orkest Vereniging Venray verleende aan deze eucharistieviering iets heel bijzonders. De zangers en het orkest kunnen op een alleszins geslaagde uitvoering terugzien. Maar ook dirigent W. Buys en het bestuur van de Zangers van ST. Frans hebben over afgelopen zondag niet te klagen gehad. Vele handen hebben zij moeten drukken tijdens de receptie die zaal In Den Engel werd gehouden. Deze week hebben de zangers zelf, de alten en de sopranen, een feestavond gehad, waarop ze zich uitstekend geamuseerd hebben. Verder start komend weekend nog enkele bijzondere muzikale evenemen ten op het programma. Daarbij denken wij aan de Pueri Cantores die elk voor zich in onze Venrayse kerken eucharis tievieringen zullen opluisteren. Hoogte punten daarbij zijn zeer zeker het gezamelijk optreden tijdens de Hoog mis van zondag 10.15 uur in de Paterskerk, gevolgd om 12.00 uur door het zondagochtendconcert in de zaal van het Boschveldcollege. Behalve de vele zangers van de Pueri Cantores zijn ook de Buddy's in het zondagochtend concert opgenomen. De Buddy's heb ben een heel andere repetoire. De groep houdt in het midden tussen de Poppy's van weleer en de Shorts van nu. Zaterdagavond speelt dit discokoor ook in Ysselsteyn. Vrijdag 12 oktober: FEESTAVOND OUDERS. Voor de ouders van alle koorleden om 20.30 uur in Dansschool Jeanne en Paul Janssen, Raadhuisstraat te Ven ray. Zaterdag 13 oktober zondag 14 ok tober: PUERI CANTORES WEEKEND. Aan dit weekend-gebeuren nemen deel: Het Haags Matrozenkoor Het Jongenskoor Swolgen Het Rotterdams Jongenskoor Het Knapenkoor „De Lentebloemp jes" uit Margraten De Koorschool Sint Vitus uit Hilver sum De Buddy's uit Delft Het Belgische Koor „Choeur d'en- fants de Belgique" uit Lessines en uiteraard de „Zangers van St. Frans". Zaterdag 13 oktober: Om 14.00 uur ontvangst van de koren door het gemeentebestuur op het ge meentehuis te Venray. Die dag zullen de volgende koren de avondmissen zingen in: De Grote Kerk om 19.00 uur „Choeur d'Enfants de Belgique"; De Vi-edeskerk om 19.00 uur „Het Haags Matrozenkoor"; Het Zonnelied (Brukske) om 19.00 uur „Zangers van St. Frans". Parochiekerk Leunen om 19.00 uur „Koorschool Sint Vitus"; Parochiekerk Merselo om 19.00 uur „Jongenskoor Swolgen". Het Rotterdams Jongenskoor zal in Blitterswijck de avondmis zingen omdat het koor daar zal worden ondergebracht en er bovendien nog een paar dagen langer zal blijven. Na afloop van deze avondmissen zal gecollecteerd worden om de reiskosten van deze koren te kunnen betalen. Zondag 14 oktober: Gezamenlijk optreden van de koren tijdens de hoogmis om 10.15 uur in de Paterskerk. Om 12.00 uur zondagochtendcon cert door alle koren in de zaal van het Boschveldcollege aan de Zuidsingel te Venray. De toegang tot dit concert is gratis. JONGEN GEWOND - Een 10 jarige jongen reed met zijn fiets over de Julianasingel, ter hoogte van de Postsraat ging hij naar links; geraakte aan het slingeren en kwam daardoor in botsing met een personen auto. Hij kwam ten val en moest met verschillende verwondingen o.a. een bovenbeenfractuur naar het ziekenhuis worden vervoerd. BROMFIETSER LICHT GEWOND - Een 22 jarige bromfietser uit Horst nam, komend vanaf de Julianasingel, een te grote bocht naar de Wilhelmina- straat en kwam daardoor in botsing met een personenauto, de bromfietser werd met lichte vewonding naar het zieken huis overgebracht. MATERIEELE SCHADE - Zondagavond kwamen twee per- sonenautos op de Smakterveldweg elkaar tegemoet in een bocht. De ene bestuurder remde wat plotseling af bij het zien van de tegenligger, maar door het natte wegdek schoof zijn auto toch door en botste tegen de personen auto. Het autobedrijf is er goed mee. - Schade viel ook te noteren bij een botsing vanaf de zuidsingel; links de Langstraat op. Een 21 jarige autobe stuurster bemerkte daar te laat een uit tegengestelde richting naderende per sonenauto, waardoor een botsing ont stond. Gemaakt voor een sportief leven. goed beschermend tegen zelfs de pittigste kou: Tenson's Mount Cirrus weer-en-wind-jack. Tenson, een wereld van verschil in funktionele sportkleding Authorized dealer: Grotestraat 73. Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. EN SON c v.oy of living

Peel en Maas | 1984 | | pagina 17