PEEL EN MAAS Zangers van St. Frans zingen al 25 jaar het hoogste lied Rabobank Q Fiscaal en goed voor later: Levensverzekering met lijfrenteclausule. Aieruhikb PEEL EN MAAS uw weekblad „Bleekneusjes" uit 1945 willen deelnemen aan bevrijdingsherdenking Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 MODELBOUW GEREEDSCHAPPEN Hofstraat 6 Venray Tel. 04780-81069 winterschilders omdat schilderen een zaak van vertrouwen is. cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1984 Nr. 39 HONDERDENVIJFDE JAARGANG Komende weken gaan de Zangers van St. Frans feest vieren. Hun koor bestaat 25 jaar de oprichter, de heer W. Buys, is ook al weer 25 jaar dirigent. Reden genoeg om eens echt muzikaal feest te gaan vieren. DIRIGENT Voor de heer Buys betekenen de voorbije jaren, jaren van hard werken, door zetten, telkens met nieuwe jongens beginnen, teleurstellingen verwerken en van hoogtepunten genieten, kortom alles wat iemand, die 25 jaren lang met jeugd omgaat en zich ten doel stelt hen belangrijke dingen van het leven mee te geven, kan ervaren. Hij heeft hiermee een prestatie gele verd van een niet geringe omvang en waarde. Gelukkig werd en wordt hij hierbij gesteund door zijn echtgenote die in deze afgelopen 25 jaren ontelbare uren heeft gekend waarop het koorwerk van haar man met zich bracht dat deze aan de huiselijke kring werd onttrok ken. In een gesprek met de heer Buys hebben we zijn levenswerk nader bekeken. U leest dat hiernaast. JUBILEUMPROGRAMMA Het is duidelijk dat het bestuur van de „Zangers van St. Frans" het 25-jarig H bestaan van het koor en daarmee ook het zilveren jubileum van de heer Buys, niet zonder meer voorbij kon laten gaan. ^|i|;| Men heeft dan ook een speciaal 'l"j jubileum-programma samengesteld en J dat eind deze week al van start gaat, n.l. op Zaterdag 29 september: isö^ REÜNIE voor oud-koorleden, vroe gere relaties en tenoren en bassen van hel huidige koor. Om 18.30 uur H. Mis in de Paters- kerk, gezongen door de „Zangers van I St. Frans". Om 20.00 uur koffietafel en gezel lig samenzijn in de zaal van café „Half- weg" te Venray. Zondag 7 oktober: JUBILEUM-ZONDAG. Om 10.15 uur plechtige Hoogmis in de Paterskerk, gezongen door de „Zan gers van St. Frans" met medewerking van de „Orkest Vereniging Venray". Van 12.00 tot 14.00 uur RECEP- TIE in zaal „In den Engel" aan de Poststraat te Venray. Woensdag 10 oktober: FEESTAVOND JONGENS: om 19.00 uur voor de alten en sopranen van het koor. Vrijdag 12 oktober: FEESTAVOND OUDERS. JVoor de ouders van alle koorleden om 20.30 uur in Dansschool Jeanne en J Paul Janssen, Raadhuisstraat te Ven- I ray- Zaterdag 13 oktober zondag 14 ok tober: PUERI CANTORES WEEKEND. Aan dit weekend-gebeuren nemen deel: Het Haags Matrozenkoor Het Jongenskoor Swolgen Het Rotterdams Jongenskoor Het Knapenkoor „De Lentebloemp jes" uit Margraten De Koorschool Sint Vitus uit Hilver- sufh De Buddy's uit Delft Het Belgische Koor „Choeur d'en- fants de Belgique" uit Lessines en uiteraard de „Zangers van St. Frans". Zaterdag 13 oktober: Om 14.00 uur ontvangst van de koren door het gemeentebestuur op het ge meentehuis te Venray. Die dag zullen de volgende koren de avondmissen zingen in: De Grote Kerk om 19.00 uur „Choeur d'Enfants de Belgique"; De Wedeskerk bm 19.00 uur „Het Haags Matrozenkoor"; Het Zonnelied (Brukske) om 19.00 uur „Zangers van St. Frans". Parochiekerk Leunen om 19.00 uur „Koorschool Sint Vitus"; Parochiekerk Merselo om 19.00 uur „Jongenskoor Swolgen". «- Het. Rotterdams Jongenskoor zal in Blitterswijck de avondmis zingen omdat het koor daar zal worden ondergebracht en er bovendien nog een paar dagen langer zal blijven. Na afloop van deze avondmissen zal gecollecteerd worden om de reiskosten van deze koren te kunnen betalen. Zondag 14 oktober: Gezamenlijk optreden van de koren tijdens de Hoogmis om 10.15 uur in de Paterskerk. Om 12.00 uur zondagochtendcon cert door alle koren in de zaal van het Boschveldcollege aan de Zuidsingel te Venray." De toegang tot dit concert is gratis. DADERS SNEL GEPAKT Dank zij een tip van een voorbij ganger kon de politie twee Helmonders op heterdaad betrappen toen ze bezig waren met het ontvreemden van spoor bielzen langs de spoorlijn nabij de over gang aan de Maasheseweg. Negen spoorbielzen had het tweetal reeds in hun auto liggen toen de politie hun aanhield. De bielzen moesten weer op hun plaats worden teruggelegd. Het tweetal kon na verhoor en opmaking van procesverbaal huiswaarts Pech had de politie, ondanks snel optreden bij een inbraak in het Texaco- tankstation aan de Deiurneseweg. Zij zagen nog twee mannen wegrennen, de velden in. Een ingezette zoekaktie lever de niet het gewenste resultaat op. Een aantal goederen stond reeds klaar om te worden meegenomen. DIEFSTAL Een inwoner van Venray deed aan gifte van diefstal van zijn kort leren jasje uit de Jeugdsoos te Ysselsteyn. GEEN VISITEKAARTJE Een op de Dagoberthof gepar keerd staande auto bleek door een ander voertuig beschadigd te-zijn. De linker achterzijde had een behoorlijke deuk. Een visistekaartje van de verorr- zaker was niet te ontdekken. Een autobestuurder had zijn wagen geparkeerd in de Schoolstraat. Bij terugkeer ontdekte hij een flinke be schadiging. Vermoedelijk veroorzaakt door een bruine Opel Kadet, met een vrouw als bestuurster. Zij liet echter geen naam en adres achter. Van een personenauto, welke ge parkeerd stond in de Haammakerstraat werd het rechter, spatbord ingedeukt. Ook deze veroorzaker is vergeten zijn visitekaartje achter te laten. WELKE AUTO WERD BESCHADIGD? Vorige week woensdag kwam een eer lijke Venrayse autobestuurder op het politiebureau vertellen dat hij bij de Clock er t, bij het achteruitrijden, een andere auto had geraakt, waardoor scahde aan die auto moest zijn ont slaan. Hij kon geen kenteken opgeven, alleen dat het een bruin gekleurde auto betrof. Het is de politie niet gelukt die beschadigde auto te achterhalen, even min deed die eigenaar aangifte, maar die eigenaar kan zich alsnog met de politie in verbinding stellen. HOND TEGEN AUTO Een herdershond stak de rondweg Brukske over, ter hoogte van de Foeke- pot, en lette niet op het verkeer. Het 'dier werd aangereden door een perso nenauto, waarbij de auto licht werd beschadigd. De hond üep geen letsel op. De eigenaar van de hond kon worden achterhaald en zal voor de schade opkomen. RIJVERBODEN Een 20-jarige Venrayse fietser kreeg een rijverbod opgelegd omdat ge constateerd werd dat die fietser te veel alcohol gedronken had. ook een 39-jarige Venrayse auto bestuurder kreeg van de politie een rij verbod opgelegd omdat geconstateerd werd dat hij te veel alcohol had genut tigd. DIEFSTAL AUTO Ten nadele van een 31-jarige inwoon ster van Venray werd vanaf de Balse mien in Landweert een personenauto gestolen van het merk Daihatsu, typev Charade, kenteken HL-44-HL, rood van kleur. DIEFSTAL FIETSEN Aangifte werd gedaan van diefstal van een damesfiets, merk Oldenhoven, voorzien van postcode 5801 NL 1, ont vreemd vanaf de Langstraat. Vanaf de Stationsweg werd een groene herenfiets van het merk Cham pion ontvreemd. GESLAAGD Aan de Gelderse Leergangen te Nij megen slaagde voor het 2e graads exa men in Aardrijkskunde en geschiedenis, Wim Seuren, Kolkweg 5, Venray. Als enig Nederlands koor zong men daar tijdens een congres van de „Pueri Cantores", een internationale organisa tie van jongenskoren met „zware" kerkelijke muziek (Orlando di Lasse, Palestrina, enz.). „Dat was een hele toer", vertelt Buys. „En Van den Tillaert, toen nog organist, heeft hiervoor speciaal het nummer „Jubila te" gecomponeerd." Na de Rome-reis richtte Buys in Nederland een Pueri Cantores-afdeling op. Momenteel zijn daar al zeventien Nederlandse jongenskoren bij aangeslo ten. Al die koren hebben een aantal nummers in hun repertoire, die desge wenst ook gezamenlijk gezongen kunnen worden. Buys is thans voorzitter van het Nederlands en vice-voorzitter van het internationale bestuur. Na deze grootse Rome-reis volgden meerdere „tournees" en het koor groeide, zowel in aantal als kwalitatief. De tijd van de kinderliedjes was voorbij en binnen enkele jaren stond het koor op een erg hoog niveau, waar het zich in al die tijd heeft weten te handhaven. PAUSBEZOEK „Het is zo goed als zeker dat de Zangers van St. Frans volgend jaar, als de Paus naar Nederland komt, een op treden zal verzorgen", zo vertelde ons dirigent Wim Buys, nadat hij een ge sprek had gehad met een afgevaardigde van het comité dat de ontvangst en het bezoek van de Paus organiseert. Het is de bedoeling dat de „Pueri Cantores" in Nederland een gehpel pro gramma gaan verzorgen. De heer Buys, vice-voörzitter van deze internationale organisatie en voor zitter van de afdeling Nederland, vertelde dat het comité zeer tevreden naar huis ging, nadat men door Buys was geïnformeerd en naar de laatste plaat van de Zangers had geluisterd. Details over wanneer en waar tijdens het Paus-bezoek zijn nog niet bekend. Maar op het ogenblik maken de zangers zich daar nog niet druk over. Eerst gaan ze hun 25-jarig jubileum vieren, en terecht! De Zangers van St. Frans in de eerste jaren van hun bestaan, netjes in witte togen. Op de onderste rij van rechts naar links: Mia Loonen, Mia Vaske, Martha Verheijen, Mia Clephas, onb.. Tiny van Opbergen, Trees Barents 2erij: Jet Barents, Bep Theuws, Mej. M. van Es, Truus Sijbers, Nelly Maas. De overige meisjes zijn afkomstig uit Breda. PARFUMERIE BYOUX Wilhelminastraat 1a vTnaast Sante-Craeml Een levensverzekering met lijfrenteclausute betekent nü minder belasting betalen en straks meer inkomen. Hoe dat precies in elkaar zit en of het ook aantrekkelijk voor u is, kan onze verzekeringsadviseur u precies vertellen. Kom een langs voor een vrijblijvende offerte. geld en goede raad Mevr. B. Driessens-Theuws uit Eind hoven las vorige week in Peel en Maas het bericht over de herdenking, op de veertigste verjaardag van de bevrijding van Venray, op 18 oktober a.s. Hierin werd gewag gemaakt van het voornemen om in het kader van deze herdenking een eenvoudige plechtigheid te organiseren op het Engelse kerkhof aan de Hoenderstraat. Zij schreef ons direct een brief, waarin zij zegt blij te zijn, dat er in Venray mensen zijn, die van de veertig ste herdenking iets willen maken. Ge lijktijdig verzocht zij ons een oproep te willen plaatsen aan alle Venrayse mensen, die in april 1945 zijn uitgezon den naar Engeland, Schotland en Zwit serland. Haar oproep luidt: „Om ook een kleine bijdrage aan deze gebeurtenis te leveren, zou ik alle mensen, die inder tijd hun kelderkleur verloren en stevig aangesterkt werden, oproepen deel te nemen aan deze herdenking op het En gelse kerkhof. Het lijkt mij het mooiste om als groep samen te komen en dan "gezamenlijk naar het kerkhof te gaan. Daartoe heb ik kontakt gezocht met enkele mensen in Venray, die graag als kontaktpersoon willen optreden. Zou je aanwezig willen zijn, bel of schrijf even met óf naar mevr. G. Loo- nen-Kroon, Kempweg 61, Venray, tel. 85432, de heer A. Voesten, Dempsey- straat-2, Venray, tel. 82188 of mevr. B. Driessens-Theuws,Rapelenburglaan30, 5654 AR Einhoven, tel. 040 - 520877." „BLEEKNEUSJES OP VAKANTIE" Dank zij mevr. Driessens zijn wij in staat een unieke foto te publiceren van een groepje Venrayse kinderen, die in april 1945 in Engeland hun kelderkleur hebben verloren. Op de drukbezochte modeshows te Milaan, Parijs en New York werd veel bruin, zandkleur, beige en winterswit getoond. Het nieuwste silhouet: nonchalante elegance, fijn van snit. Estée Lauder's nieuwe make-up voor najaar 1984 past perfect bij dit modebeeld en is, exclusief voor Venray, verkrijgbaar bij Dat het niet makkelijk is in deze tijd een koor als de Zangers van St. Frans in stand te houden, bleek uit een vraagge sprek met de heer Wim Buys, oprichter en dirigent van de Zangers van St. Frans. De mentaliteit van de hedendaagse ouders en de oudere jeugd is heel anders dan 25 jaar geleden. Toen werd het koor opgericht en het is vrij uniek dat een koor, dat niet van scholen afhanke lijk is en zogenaamde „zware" kerk muziek op het repertoir heeft staan, 25 jaar bestaat. Een ander zeldzaam feit is dat de heer Buys vijfentwintig jaar diri gent is van dit koor. Verwonderlijk is dit niet, want men kan zeggen dat de Zangers van St. Frans het levenswerk van Buys is. „En", zegt Buys, „alles is op amateuristische basis. Ik krijg niet betaald en dat wil ik ook niet. Ik doe het graag." HISTORIE Vijfentwintig jaar geleden werd Buys, toen woonachtig en werkzaam als on derwijzer in Den Haag, opgebeld door pastoor Wolfgang Schmitz, pastoor van de Venrayse Paterskerk. Buys had op dat moment een schoolkoortje en hem werd gevraagd om in Venray een kerkkoor te beginnen. Pater Schmitz zorgde voor een school waar Buys kon werken en ook voor huisvesting. En zo toog Buys naar Venray en begon daar met zes jongens te repete ren. Het eerste officiële optreden was tijdens de opening van' de St. Francis- cussschool. Het repertoire bestond toen uit gewone kinderliedjes, zoals „De vogeltjes zingen des morgens zo vroeg". Aldra mocht het koor zo nu en dan in de Paterskerk zingep. De missen werden toendertijd nog gezongen door de fraters Franciscanen. In het begin van de zestiger jaren begon de uittocht van de paters. De Zangers van St. Frans namen de muzikale begeleiding van de Hoogmis toen op zich. Af en toe werd er een optreden ge daan in de omgeving van Venray, maar dat was toen eigenlijk alles. Het koor, op dat moment bestond uit 30 leden. In f966 kwam Huub Schols, destijds kleermaker in de Schoolstraat, naar Buys toe en vertelde hem dat hij de pastoor in Bad Grund goed kende. Bad Grund is een Kuhrort in de Harz. Van het een kwam het ander en de eerste buitenlandse reis was een feit. Heel Venray stond zo'n beetje op z'n kop. Het was toen ook geen kleinigheid om met zo'n 75 kinderen een buitenlandse reis te gaan maken. Het jaar daarop maakte men hele maal furore: Het koor ging naar Rome.

Peel en Maas | 1984 | | pagina 7