Bevri j dingsher denking Toeristenbelasting ook voor hotelgasten Muziekfeesten Leunen TOP-ONE ABN Bank hub WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING VENRAY HEEFT VANAF VANDAAG HET NIEUWS VAN DE BEURS... HYPOTHEKEN Succes voor Venrayse bakker Werkloosheid blijft dalen Rode Kruis campagne goed geslaagd J.A. Rood been met pensioen Vliegbasis De Peel Venrayse monumentjes HILHORSiu Monument in Castenray talentenjacht DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1984 Nr. 39 HONDERDENVIJFDE JAARGANG m PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 30 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12,50 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN OE REGIO 17.— Alles op het gebied van lederwaren direct van de beurzen uit Düsseldorf en Frankfurt exclusief voor U bij ons... Lederwaren Grote Markt 13, Venray Tel. 04780-87863 18 oktober 1944... een dag om nóóit te vergeten. Meer dan vier jaar was Venray ge bukt gegaan onder de druk van de be zetter. Tal van jongemannen waren ver plicht in Duitsland te gaan werken in de oorlogsindustrie of moesten daar de plaatsen gaan innemen van mannen, die naar het front waren gestuurd. Degenen, die dit weigerden doken on der evenals degenen, die het vertikten hun „dienstplicht" te vervullen in de op Duitse leest geschoeide Arbeidsdienst of vanwege hun illegaal werk op de vlucht waren voor de wrede bezetter. Jarenlang werd verlangend uitgezien naar de dag waarop een einde zou komen aan onderdrukking en grote on vrijheid. Met de bevrijding in zicht hadden de Duitsers nog onaangename verrassingen voor Venray in petto. De geallieerde troepen rukten op van uit het zuiden. Rondoih Arnhem landden paratroopers met het doel de Rijnbrug in handen te krijgen, waar door kon worden doorgestoten naar het noorden en het oosten. Plaatsen als Maastricht, Eindhoven en Helmond werden bevrijd en de vreugde onder de bevolking kende geen grenzen. Hoe anders was dat in Venray.... In een laatste stuiptrekking van de be zetter werden jonge en oudere mannen massaal van de straat opgepikt en naar Duitsland vervoerd. De majestueuze toren van de Grote Kerk werd opgeblazen, de slag om Overloon en het bruggehoofd Blerick woedde in alle hevigheid en Venray kreeg er zijn deel van mee. Venray werd het doelwit van bommen en granaten. Verwoesting alom en in de kelders wachtten de Venrayers op het einde van alle ellende. Dat einde kwam voor het grootste deel van Venray op de 18e ok tober. De Duitsers werden verdreven en de Engelsen kwamen na man-tegen-man gevechten in de Venrayse straten. Venray was bevrijd, maar de strijd ging door. Nóg meer verwoesting, nóg meer leed in de kelders om de vele doden, die op straat of in de kelders vielen. In die tijd waren het de Engelsen, die het bevel gaven tot evacuatie van de be woners van Venray. Een verlaten en zwaar gehavend dorp wachtte op de terugkeer van haar inwoners 18 oktober 1984.... De herinnering aan wat veertig jaar geleden is gebeurd, is gebleven. Dat kan en mag men niet vergeten. Er is geen reden tot uitbun dige feestviering, wèl tot herdenking van en bezinning over wat veertig jaar geleden is gebeurd. Een herdenking ook in dankbaarheid voor herwonnen vrij heid en jegens hen die gevallen zijn tijdens de bevrijding van Venray. Op de Engelse militaire begraafplaats rusten 630 gesneuvelden; veelal jonge kerels, die hun leven gaven voor de be vrijding van Venray. Op zaterdag 20 oktober, 's middags om twee uur, zal Venray de gelegenheid krijgen deze gesneuvelden na veertig jaar te danken en te eren. Vanaf 18 oktober tot 1 december wordt in het raadhuis door middel van een grote (foto)tentoonstelling herin nerd aan wat was en wat is geworden: Venray vóór, tijdens en na de oorlog. Daarnaast wordt met een veertigtal panelen aangetoond welk leed Hitier en de zijnen vanaf 1933 teweeg heeft ge bracht, met daaraan 'verbonden de vraag wat men na veertig jaar met de gewonnen vrijheid heeft gedaan. Rond de 18e oktober zullen ook de scholen in een speciaal project aandacht besteden aan de zwarte bladzijden uit de recente geschiedenis van Venray. Elders in dit blad staat i.v.m. de be vrijdingsherdenking een oproep aan de Venrayers die in april 1945 als kind uit gezonden zijn naar Engeland, Schot land en Zwitserland. Wij vragen daar voor gaarne uw aandacht. VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 Bakkerij Pierre Pijpers aan de Grote Markt heeft op de vak wedstrijden te Zuid Laren bewezen dat „20Ó jaar Bak kerij Pijpers" niet zonder meer aan hem voorbij zijn gegaan. „Erfelijk belast" zou men haast zeggen, want de prijzen liegen er niet om. De volgende produk- ten door hem vervaardigd, werden be kroond: tarwebrood, melkbrood, broodjes, rozijnenbrood, vloerbrood, luxe brood (zoals koffïebroodjes), taart, cake en gebak. Evenals de andere bakkers in Venray promoot Bakkerij Pijpers komende week „de week van het brood" een jaarlijks terugkerende brood-promotie. Ontzettend veel keus kan men dan maken uit 50 soorten brood, 20 soorten kleinbrood en 20 buitenlandse brood soorten. Meer daarover leest U in de adver tentie elders in dit blad. De tot op heden in Venray gehanteer de toeristenbelasting was vorig jaar reeds aanleiding voor'b. en w. aan de commissie voor financiële en economi sche zaken te vragen of het nog wel zin had deze belasting te handhaven, gezien de geringe opbrengst. De commissie was van mening, dat deze belasting tóch ge handhaafd diende te worden en dat te gelijkertijd die verordening diende te worden aangepast aan de landelijke normen. JEUGD VRIJ Deze week kwam in de maandelijkse raadsvergadering de nieuwe verorde ning ter sprake. Enerzijds was het tarief daarin aangepast, anderzijds aan de kamperende jeugd tot 18 jaar vrijstel ling van belasting gegeven. Maar niet alleen de jeugd zou geen toeristenbelas ting behoeven te betalen, ook de hotel gasten en pensions (vorig jaar 6125 overnachtingen) zouden daarvan vrijge steld zijn. B. en w. motiveren hun standpunt met de stelling dat 90van de overnachtingen geheel zakelijk was. De heer Poels (CDA) was het met dat Opnieuw is de werkloosheid onder mannen in Venray en Noordelijk Limburg (Gennep) gedaald. De cijfers liegen er niet om. Kijkt U zelf maar eens. juni juli aug Venray 2239 2244 2119 15.4 Gennep 1206 1222 1137 13.8 Totaal 3545 3466 3256 ÏT£ Dit verheugende feit is des te opmerkelijker als men bedenkt dat in deze zelfde periode zowel landelijk als provinciaal de werkloosheid bleef stij gen. En kijken we dichter bij huis, dan zien we dat het Arbeidsbureau Venlo in genoemde periode er bijna 400 werk zoekende mannen bij kreeg. Voor Venray en Noordelijk Limburg toch wel een duidelijk bewijs dat de arbeidsmarkt hier niet zó slecht is. Dat we onder het landelijk percentage van 16,7% blijven en zelfs rijkelijk afstand houden van het Limburgse percentage van 19,2%. Een dergelijk resultaat, in een periode dat veel schoolverlaters zich op de arbeidsmarkt presenteren, is een moed gevend gebeuren. Ongetwijfeld 'zal het feit dat de registratieplicht, bij het arbeidsbureau, voor uitkeringsgerech tigden van 57,5 jaar en ouder is afgeschaft, de werkloosheidscijfers iets of wat gunstig beïnvloeden, maar dat is niet alleen in Venray en Gennep het geval. Overigens was een zekere daling van het aantal werkloze mannen in augustus wel te verwachten. Eind juli waren er op de beide arbeidsbureaus, namelijk 121 vacatures. Deze zijn nu gedaald tot 56. Voor september mag men dan ook al blij zijn als de werkloosheid zich stabili seert. Ook bij de vrouwen was er in augustus, wat Venray en Gennep betreft, sprake van een daling van het aantal werkzoekenden. Al was die daling niet zo spectaculair als bij de mannen. Met 1841 werkzoekende da mes blijven we onder het niveau van vorig jaar; en met 20,3% juist onder het landelijk percentage en ruim onder het provinciale percentage. Ook dat is in een periode dat de afgestudeerde jeugd een baan zoekt een bemoedigend feit. En, omdat men mag aannemen, dat de inschrijving van de nieuwe lichting schoolverlaters in augustus practisch is afgerond, kan van die kant zowel voor de mannen als vrouwen geen ongunstige beïnvloeding van de werkloosheidscij fers meer plaatsvinden. standpunt niet eens. Ook de hotel- en pensiongasten profiteren van de facili teiten van onze gemeente. Bovendien hebben we de subsidie aan de VVV ver hoogd en het is begrijpelijk dat we daar iets van proberen terug te krijgen. Bo vendien bedraagt de belasting slechts '/2% van de pensionprijs of 35 ct. per overnachting. De heer Kersten (PvdA) was het daar roerend mee eens, evenals de heer Hen driks (PSP/PPR), die zelfs een amende ment had klaar liggen indien b. en w. bij hun standpunt bleven de hotelgasten uit te zonderen van belastingbetaling. De gewone man die in een camping ver blijft zou wel moeten betalen, een hotel gast niet; dit kon er bij hem niet door. Heel anders dacht het VVD-raadslid Houba daar over. Het feit alleen al, dat 90% van de hotelgasten niets met toe risme te maken heeft, rechtvaardigde volgens hun de door b. en w. voorge stelde uitzonderingspositie. De heer Den Brok (S.V.) vroeg zich af of deze verordening de kosten wel waard was. Wat heeft deze verordening nu al gekost en wat gaat straks een Met een totaalopbrengst van 14.976,21 is de RODE KRUIS CAM PAGNE 1984 goed geslaagd. De op brengsten waren hoger dan de campag ne 1983. De jaarlijkse campagne, die dit jaar gehouden werd in de periode van 26/5 tot 10/6 werd uitgevoerd door een groot aantal vrijwilligers. De meesten hiervan zijn afkomstig uit eigen gelederen van het Ned. Rode Kruis afd. Venray. Co lonne-leden van het Rode Kruis-korps, leden van het Jeugd Rode Kruis en medewerkers van hft Welfare-werk van het Rode Kruis, zij allen werkten 'mee om financiële middelen binnen te halen voor de uitoefening van de daadwerke lijke taken van het Nederlandse Rode Kruis. Zowel voor het Rode Kruis werk in Nederland als voor de regio Venray is de jaarlijkse campagne één van de be langrijkste bronnen van inkomsten. Van de campagne-opbrengst gaat 40% naar de plaatselijke afdeling. Het Nederlandse Rode Kruis werkt praktisch geheel zonder overheidssub sidies om zodoende ongeboden haar taken te kunnen uitvoeren. De andere inkomstenbron bestaat uit de contribu tie-bijdragen van de leden. Lid van het rode Kruis kan men reeds worden met een kontributie van 10,— per jaar. Om de campagne nog succesvoller te maken vraagt de afdeling Venray van het Nederlandse Rode Kruis nog vrij willigers voor 1985, evenals contactper sonen uit de kerkdorpen Merselo en Castenray. Wie durft zich aan te melden bij het secretariaat in Venray. Telefoon 04780-81969. Hierondervolgt de opbrengst van de kerkdorpen. Het resterend deel komt Venray inclusief de Psychiatrische Cen tra St. Anna en St. Servatius. Ysselsteyn Oostrum Oirlo Leunen Heide Merselo Veulen Castenray Verdepeel Smakt ƒ1139,28 1079,20 562,50 552,— 457,05 426,25 360,80 218,50 101,15 100,55 Namens de afdeling Venray van het Nederlandse Rode Kruis iedereen be dankt! J.A. Roodbeen, hoofd public-rela tions van het Psychiatrisch Centrum Venray gaat met pensioen. Een bekende persoonlijkheid in de gemeenschap van St. Servatius maar ook, door zijn vele relaties, ver daarbuiten. De heer Roodbeen (65 jaar) is geboren in Blerick. Hij kwam op St. Servatius in 1942 en kan dus op een ruim 40-jarig dienstverband terugzien. Twintig jaar daarvan is hij de spreek buis van de directie geweest, nadat hij eerder als verpleger en hoofdverpleger werkzaam was. Als mede-oprichter van de perso neelsvereniging lanceerde hij destijds het mededelingenblad van Servaas. dat inmiddels „P.C.V.-nieuws" heet. Met de heren Laurensse en Van den Homberg richtte de heer Roodbeen eind veertiger jaren het Dekenaal Sociaal Charitatief Centrum op. Daaruit ont sproten dan weer de initiatieven tot oprichting van het bejaardencentrum, de sociale werkplaats en de invaliden- bond. Persoonlijk zette hij zich in voor „Pro Juventute", de gezinsvoogdij en de meisjesbescherming. Terwijl hij naast zijn werk in het Psychiatrisch Centrum ook nog jaren les gaf aan de Gewestelijke Sociale school van de KAB en acht jaar lang secretaris van de Bedrijfsjoumalistenvereniging Limburg is geweest. Als voorlichter van het PCV leidt hij o.m. excursies, verzorgt het archief en het eigen museum. Jaarlijks organiseert hij als secretaris van de Studiegroep van Duitse en Nederlandse psychiaters twee symposia. Een ding blijft hij ook na zijn pensionering doen; dat is het orgelspe len tijdens de diensten in de kapel van St. Servatius. Dat is zijn hobby. De directie van het PCV biedt de heer Roodbeen een afscheidsreceptie aan op, morgen, vrijdag 28 september, van 16.30 tot 17.30 uur in het Camillushuis op de lokatie St. Servatius. zekere vorm van controle kosten? COLLEGETEGEN Het verweer van de voorzitter toonde nog eens duidelijk aan, dat het college ongaarne van de voorgestelde vrijstel ling zou afstappen. Maartoen bleek dat de meerderheid van de raad genegen was het amendement van de heer Hen driks te steunen, hielp er geen moeder tjelief meer aan. De verordening zal dus aangepast worden, zodat ook hotel- en pension gasten toeristenbelasting moeten gaan betalen. De WD wenste aantekening dat ?ij hadden tegen gestemd en ook de wethouders lieten daarover geen twijfels bestaan. De ABN Plus-hypotheek. Om uw woonlasten stabiel te houden. Binnenkort wordt er weer gevlogen vanaf de vliegbasis De Peel. Niet met straalvliegtuigen, maar met enkele heli copters die een „luchtbrug" gaan vormen tussen de vliegbasis Volkel en De Peel. Deze luchtbrug houdt verband met een aantal militaire oefeningen die in de periode van 1 oktober tot en met 15 november op beide bases worden ge houden. Het is daarbij noodzakelijk om op verschillende tijdstippen snel perso neel van Volkel naar De Peel, en omgekeerd, te verplaatsen. Transport per helicopter heeft bij deze oefeningen de voorkeur boven autovervoer over de drukke Midden-Peelweg. DE RENOVATIE VAN HET VLIEGVELD De grote opknapbeurt van het banen stelsel en de aanpassing van de gebou wen aan de komst van de F-16 vorderen goed. Zoals het er nu uitziet, zal in 1985 weer enkele keren per jaar een squadron F-16's van Volkel vanaf de vliegbasis De Peel gaan oefenen. RESTAURANT In de Keulsche Pot Fondue-, Gourmet- en specialiteiten restaurant. Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 H0LTHESEDIJK 2 OVERLOON Een eerste reaktie op onze nieuwe ru briek „Venrayse Monumentjes" kregen we van de kunstenaar Cees van den Berg uit Grubbenvorst, de maker van „het beeldje van Verhoeven" in de Grotestraat. Hij vond het een goed idee de Venrayse monumentjes weer eens voor het voetlicht te halen. Niet hele maal eens was hij het met de zinsnede „uit principe weigert" hij kerkelijke op drachten". Hij heeft namelijk wèl ontwerpen van religieuze kunst gemaakt maar die ontwerpen zijn jammer genoeg nooit gerealiseerd kunnen worden. Degenen die over zijn ontwerpen moesten oordelen vonden ze dan weer te ouderwets, dan weer te modern. Dik wijls speelden ook de financiën een be langrijke rol Cees van den Bergh is nog steeds ak- tief. Sinds hij in Venray meer bekend heid heeft gekregen, kreeg hij ook Venrayse deelnemers aan rijn boetseer- cursussen te Grubbenvorst. Ook deze winter wil hij bij voldoende deelname een dergelijke cursus organiseren in zijn atelier aan de Veerstraat 13 te Grubben vorst. Bij zijn cursussen besteedt hij speciale aandacht aan het gevoel voor ruimtelijke vormgeving. Wie geïnteresseerd is, kan bellen: 077-61639. Uw makelaar voor Venray en omgeving 04780-85958432308 DAMES-en HERENKAPSALON 6 dagen per week geopend fashion - hairshop grote markt 21 5801 bl venray telefoon 04780 - 88592 In Castenray zal a.s. zondagochtend 30 september op feestelijke wijze de ont hulling plaatsvinden van een dorpsmo nument. Dit wordt geplaatst op de dorpsplein, als blijvend aandenken aan het 50-jarig parochiefeest, wat in sep tember 1983 in dit dorp werd gevierd. Ter gelegenheid van deze onthulling is het dorpsplein omgetovefd in een ge zellig terras. Voor de kinderen wordt er een ballonnenwedstrijd georganiseerd. Verder zal het gebeuren muzikaal worden opgeluisterd door het dames- en herenkoor en fanfare de Dorpsklank. De feestelijkheden vangen aan om 10.45 uur. Op zaterdag 29 september wordt er in de Kiosk weer de jaarlijkse Kiosk Ta lentenjacht gehouden. Aanvang 19.30 uur, Kiosk Brukske. Eventuele deelnemers kunnen zich nog opgeven: Beethovenstraat 8. A.s. zaterdag en zondag 29 en 30 sep tember vinden in Garage van Gorp aan de Horsterweg te Leunen de jaarlijkse muziekfeesten plaats. In twee dagen wordt het hele gebouwencomplex, dat door onderne mer van Gorp steeds belangeloos ter be schikking wordt gesteld, omgetoverd in een feestelijke en gezellige ruimte. Zaterdagavond om 20.30 uur wordt het feest geopend met het inmiddels tra ditionele gehuwdenbal. Telkenjare is het bezoekersaantal hoog en heerst er een prima sfeer. Deze keer wordt de avond muzikaal omlijst door het dans- orkest „De Ramona's". Zondagmorgen wordt het feest voort gezet, nadat de Harmonie de hoogmis van 10.00 uur heeft opgeluisterd. In 1983 werd besloten de fanfare drumband „St. Catharine" uit Leunen, Veulen, Heide om te vormen naar een harmonie. Mede dankzij de giften van enige personen, instanties en onderne mingen is deze omzetting mogelijk ge worden. De Harmonie is van de grond af opnieuw begonnen. Blazers van de houtinstrumenten, alle leerlingen en nieuwkomers namen vrij spoedig zitting in het orkest. Het korps telt momenteel 75 leden, waarvan de jongste nog maar 10 jaar is. De opleiding is thans zo ver gevorderd, dat de harmonie in staat is om zij uei op uesctteiden schaal —een concert ten genore te brengen. Dit eerste officiële concert onder leiding van Toon Schellens, waarbij de harmo nie zich voor het eerst naar buiten pre senteert, zal plaats vinden om 11.30 u. Om 12.00 uur zal op het podium plaatsnemen de politiekapel uit Nijme gen, eveneens onder leiding van Toon Schellens. Deze kapel in de regio geen onbekende zal een klinkend concert verzorgen tot 13.15 uur, het welk een bezoek aan de feestruimte alleszins rechtvaardigt. Aansluitend zal er tot ongeveer zeven uur volop stemmingsmuziek zijn, waar voor de volgende gezelschappen garant staan. 13.15 uur: Die Fröhliche Mühlenkapelle uit Oploo; 14.15 uur: Joekskapel „NoeëtTuss" uit Leunen; 14.45 uur: Tirolerkapel uit Swolgen; 15.30 uur: Joekskapel „Luustér Efkes" uit Veulen; 16.00 uur: Kelderband uit Oirlo; 17.00 uur: De Klutsers uit Zeilberg. Na het optreden van de laatste blaas kapel zal het de beurt zijn voor de grotere jeugd. Vanaf 20.00 uur staan de deuren weer open. Vanaf 20.00 uur zal de grotere jeugd weer massaal de feestruimte bezoeken. Ook dit jaar is er alle reden om deze avond te bezoeken. De muziek en show zal worden verzorgd door de groep „MATCH", reeds volop bekend door de optredens op diverse plaatsen inde regio. Last but not least moet vermeld worden dat ook dit jaar weer volop ge legenheid aanwezig is om de inwendige mens te versterken b.ij de barbecue, welke geopend is tot zondagavond 19.00 uur.

Peel en Maas | 1984 | | pagina 1