10 PEEL EN MAAS Harrie van Daal neemt „afscheid" van het 25 jaar voetballen in Merselo WOLBOETIEK Venrayse streekschouwburg weer in de belangstelling PEEL EN MAAS uw weekblad Introductie avond Bio Energetica Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 De juiste kleuren van een trui die bij Uw kleding past zoeken wij met U uit. DIT IS VAKWERK NEVEDA - TUBOR-TUBCA SCHEEPJES - HUBNER LANARTE - AARLAN Merseloseweg 20 Venray - Tel. 04780-82301 (ook voor uw stoomgoedl Wie op onderhoud beknibbelt smijt met geld voor gratis advies cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 meesterschilders DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1984 Nr. 34 HONDERDENVIJFDE JAARGANG De Minishop in de Grotestraat heeft, na ae venrayse kermis, zonder veel poespas de winkeldeur voor het publiek weer opengesteld. De interne vernieuw ing, verfrissing en verfraaïng waren dat zeker waard geweest. Maar dat moeten we tegoed houden - zo verzekerde men ons - tot zondagmiddag 2 september, wanneer de Minishop tijdens het „straatfestival" modeflitsen showt en open dag houdt. Wat niet veranderd is, is de persoon lijke bediening en de exclusiviteit. Exclusiviteit in tweeërlei opzicht: de alleenverkoop van de bekende merken „Michelle", „Miss Lagotte", „Gila" en „Oui". En voor de klant de exclu siviteit dat van elk kledingstuk slechts een maat is ingekocht. Minishop is nu alweer ruim tien jaar in de Grotestraat gevestigd. Twee jaar eerder was men aan de Kempweg gestart, maar toen moest men vanwege de beperkte ruimte en de groeiende vaste klantenkring verhuizen naar hel Winkelcentrum. Nu is daar dan weer alles vernieuwd, verfrist en verfraaid, om U nog prettiger van dienst te kunnen zijn. Om dat te zien en te ervaren behoeft U echt niet te wachten tot 2 september.... VERNIELING Van een aan de Helfrichstraal gepar keerd staande personenauto werd een radio-antenne vernield. Met een windbuks werden twee ruiten van een woning aan de Bolerostraat aan diggelen geschoten. Voor de bewoners helemaal geen prettige ervaring. Na de zomerpauze begint de Venray se Streekschouwburg met goede moed aan haar negentiende seizoen. De abonnementsverkoop is voorspoedig verlopen, zo zelfs, dat diverse voorstel lingen uitverkocht of bijna volgeboekt zijn. Daarom wordt nu al gedacht aan uitbreiding van het programma om te voorkomen, dat in vrije verkoop geen plaatsen meer beschikbaar zijn. Op 31 augustus, 1 en 2 september dus tijdens het straatfestival Venray, wordt een grote vrije verkoop gehouden. Iedereen kan dan voor elke willekeurige voor stelling voor het gehele seizoen plaatsen kopen. Wil men slechts naar André van Duin, dan hoeft men dus geen abonnement te kopen, maar kan men NU reeds plaatsen vastleggen, zodat men verzekerd is van plaatsen. Wel zullen er beperkingen in aantallen gesteld worden. Zo kan men voor TOON HERMANS maximaal twee plaatsen per bestelling krijgen. Dit wordt gedaan omdat de grote cabare tiers geen grote groepen in de zaal willen hebben, omdat men daar door de blokvorming soms niet doorheen komt. Dit is een verschijnsel waar iedere artiest mee te maken heeft en daarom houden schouwburgdirekties in heel Nederland daar rekening mee. Desalnietemin kan men tijdens de vrije verkoop plaatsen kopen voor Toon Hermans, Paul van Vliet, André van Duin, Jasperina De Jong, Henk Elsink, Robert Paul, Martine Bijl, voor opera's, operettes, balletten, concerten, toneel, kortom voor het hele program ma. Toegevoegd worden een door de provincie Limburg gesubsidieerd pro ject door het gezelschap het vervolg OPKOMST EN ONDERGANG VAN DE STAD MAHOGANY van Bertholt Brecht met muziek van Kurt Weill. Dit indrukwekkende stuk gaat over drie goudzoekers die de stad Mahogany stichten. Een paradijslijke stad waar liefde, rust en eendracht heerst. Maar er ontbreekt iets aan het echte geluk van de stad. Er is teveel rust, teveel eendracht. Het genieten alleen blijkt niet voldoende. Plotseling dreigt een orkaan de stad te vernietigen en wordt er een nieuwe wet van kracht. Onder het motto, wat een orkaan kan, kan de mens ook, worden alle verboden afgeschaft en iedereen mag doen waar hij zin in heeft. Het liederlijke leven neemt bezit van de stad- De ondergang is dus in zicht. Deze muzikale toneel- produktie wordt ook toegevoegd aan het muziekfestival dat in de maanden september t.m. december ook in Venray gegeven wordt (donderdag 20 septem ber). Omtrent dit festival wordt nog nader geïnformeerd. In heel Limburg worden meer dan 100.000 festivalkran ten uitgegeven waarin alle informatie gegeven wordt over de voorstellingen. Eveneens komt er met medewerking van de provincie Limburg een speciale TONEELKRANT met informatie over alle toneluitvoeringen in Limburg. De mogelijkheid dat URBANUS een extra dag in Venray komt is erg groot. De twee eerder aangekondigde voorstel lingen zijn uitverkocht. Daarom pro beert men maandag 19 november een extra optreden te krijgen. De eerste voorstellingen van dit seizoen zijn: donderdag 20 sept. MAHOGANY donderdag 27 sept. NEDERLANDS KAMERORKEST zondag 30 sept. AMSTERDAMS GITAARTRIO maandag 1 okt. DER BETTEL- STUDENT De zondagochtendconcerten beginnen reeds op zondag 9 september. Verenig ingen uit Oirlo bijten dan de spits af. Komend weekend gaat S.V. Merselo op bescheiden wijze het feit herdenken dat de voetbalclub 25 jaar bestaat. Ongetwijfeld zullen er al direkt mensen zijn, die zeggen, dat er in Merselo al veel langer gevoetbald wordt. En dan hebben ze ook nog gelijk ook. Er is zelfs een voetbalclub geweest die onder de naam „Merselona" de jeugd bezig hield. Maar om daarover enige archief stukken te vinden bleek een onmoge lijke zaak. Het was al moeilijk genoeg de 25 jaren van S:V: Merselo op een rijtje te zetten.... ALLE BEGIN WAS MOEILIJK Op 17 december 1985 had in café Janssen (den Tommus) te Merselo de oprichtingsvergadering plaats van S.V. Merselo. Met circa 50 leden werd van start gegaan. Daarvan werden drie - elftallen geformeerd, twee senioren- en een junioren. Als clublokaal werd gekozen voor café Arts. Een voetbalveld had men in Merselo nog niet, daarom werd uitgeweken naar Venray, waar men achter het klooster van St. Oda. op het huidige parkeerter rein van het zwembad, terecht kon. Het voetballen bleef daar beperkt tot oefen wedstrijden. In augustus 1959 - nu dus 25 jaar geleden - werd voor het eerst aan de competitie deelgenomen. Het voetbal terrein in Venray was daar feitelijk te klein voor en dus verhuisde men naar een terrein in Kleindorp, waar momen teel Houthandel Janssen gevestigd is. De KNVB had slechts een tijdelijke vergunning gegeven om dit terrein te gebruiken, want er was geen grasmat. De spelers zaten al voor de rust dik onder het stof en met de schoenen vol zand. BETERE ACCOMMODATIE Na enkele kon men verhuizen naar de Bakelse Dijk, op een terrein van t Emonts, destijds raadslid, die voor 100,- per jaar zijn weiland aan S.V. Merselo afstond. Een kleedlokaal was toen gauw opgericht en natuurlijk met een apart kamertje voor de scheidsrechter. Buiten naast het veld stond een weidepomp, waar de spelers zich na de wedstrijd konden verfrissen. Eeist veel later kwam ook daar waterleiding. S.V. Merselo startte in de 3e klasse van de afdeling Limburg. Enkele jaren later (in 1962 of 1963, het juiste jaar weet men niet meer) werd het kam pioenschap in die afdeling behaald. De beslissingswedstrijd werd in Meerlo gehouden. KAMPIOENSCHAPPEN In het seizoen 1967-1968 werd het kampioenschap in de tweede klasse behaald, met promotie naar de eerste klasse. Zes iaar later moest men promotie wedstrijden spelen om in de vierde klasse van de KNVB te kunnen komen, maar de krachten waren niet toerei kend. Baexem was Merselo te sterk. Een jaar later (1975) opnieuwe een promotieronde. Men was immers twee de geworden achter leunen. Ditmaal lukte het wel. De beslissende wedstrijd was notabene een thuiswedstrijd, waar bij meer dan 800 toeschouwers langs de lijnen stonden. Merselo kon feestvieren en deed dat dan ook uitbundig. Intussen was men al in 1972 van de Bakelse Dijk verhuisd naar het nieuwe sportpark „De Vloet" bij Michels' Molen. DEGRADEREN Zeven jaar lang heeft Merselo het in de vierde klasse kunnen volhouden. Uiteraard met wisselend succes. Maar in het seizoen 1981-1982 kon men het niet langer bolwerken. Er was al minder aanbod van jeugd' maar ook „de sterren" van weleer gingen het kalmer aandoen of stopten er mee. S.V. Merselo 1 moest degraderen. En 'n jaar later zelfs nog een keer, zodat men opnieuw in de tweede klasse van de afdeling Limburg terecht kwam. De afdeling waarvan men, na de succesvol le eerste jaren, met vlag en wimpel kampioen was geworden. Vanzelfsprekend heeft men in Merse lo nog steeds ambities om opnieuw in de eerste klasse terecht te komen. Ten eerste, omdat men nu met drie Merselose elftallen in de tweede klasse speelt, en ten tweede omdat men in de eerste klasse uit kan komen tegen de eerste klasse elftallen van vele andere Venrayse kerkdorpen en uit de regio. Nu moet men als eerste elftal te veel tegen tweede elftallen voetballen, en dat is toen wel iets of wat deprimerend. Men heeft in Merselo opnieuw jong talent, dat er zeker binnen enkele jaren in zal slagen de eerste klasse te bereiken. Daarbij is men er zich terdege van bewust dat een dergelijke klassering voor een dorpje van 1000 inwoners wel het hoogst bereikbare zal zijn. FEEST Vijfentwintig jaar S.V. Merselo is natuurlijk een mijlpaal en een gerede aanleiding om feest te vieren. Maar dat doet men in Merselo wel heel kalmpjes aan, vanwege de financiën. De clubkas laat het niet toe „gekke" dingen uit te halen. In het kader van dit jubileum werd veertien dagen geleden al een veteranen- toernooi gehouden. Merselo telt immers ook al weer tien jaar een veteranen- elftal. Jammer genoeg kon de zege niet in Merselo blijven; Ysselsteyn was de grote winnaar van de zes deelnemende elftallen. Het programma vermeldt verder voor a.s. zaterdag vanaf 1.00 uur een spellenmiddag voor de gehele jeugd van S.V. Merselo. 's Avonds is er een barbequefeest voor de senioren in de kantine van „De Vloet". Die avond wordt de heer Harry Arts namens de KNVB gehuldigd voor zijn 25-jarig lidmaatschap. In al die jaren is hij bestuurslid geweest en heeft hij diverse funkties in de club vervuld. Momenteel is hij nog lotto-toto secre taris. Zondag is er om 10.00 uur een plechtige hoogmis in de parochiekerk, gevolgd door een receptie in de kantine van „De Vloet". Hierbij zijn ook alle oud-leden uitgenodigd. Daarbij komt men tot het respectabele aantal van zo'n 350 man. Zowel zaterdag als zondag wordt het feestelijk gebeuren muzikaal omlijst door Disco „Hollands Glorie". „ONTDEK JEZELF" Wat is Bio-Energetica? Bio-Energe- tica werkt vanuit de opvatting dat we ons „beknot" voelen, door niet ver werkte emoties en opgekropte span ningen, boosheid enz. Deze beletten ons vrij en volkomen te leven zoals we dat zouden willen. Deze opgehoopte onge noegens hebben zich „genesteld" in ons lijf en uiten zich in allerlei klachten (nekpijn, rugklachten, hoofdpijn, luste loosheid). Door middel van specifieke oefeningen o.a. ademhalingsoefeningen kom je ook je verdriet, pijn enz. in je lichaam tegen. U leert Uzelf ontdekken en we praten over de ervaringen. We starten een nieuwe groep en willen een introduktie-avond houden op 17 september a.s. Aan deze avond is een maximum van twaalf personen verbon den. Bij voldoende deelname start een nieuwe groep op 24 september. De groepen worden begeleid door L. Bertrands en K. van Laake. Opgave kunt U doen bij K. van Laake, tel. 04788-1837. Opgave voor de introduktie-avond kunt U doen bij boven vernoemde personen, doch voor 11 september 1984. Foto uit 1968, Het Merselose Kampi oenselftal Tweede Klasse T Afdeling Limburg, Promotie naar de Iste Klas Afdeling Limburg. Staande van links naar rechts: Him Lmskens A If ons Emonts Jan Janssen Jan Arts Jan Verhaag (huidige voorzitter) Hans v.d. I 'enne Arie de Haas Bertus Zegers (oud- en ere- voorzitter, overleden) Zittend van links naar rechts: Toon Poets René v.d. Venne Piet Arts Huub Creemers Cor Flinsenberg Jan Jenniskens Antoon Arts De grote foto boven dit artikel toom het Merselose elftal, klaar voor het nieuwe seizoen 1984-1985. Op 29 augustus a.s. zal in een gecombineerde vergadering van het Curatorium en het Stichtingsbestuur van het Nationale Oorlogs- en Verzets museum afscheid worden genomen van twee belangrijke figuren. De voorzitter van het Stichtingsbestuur, mr. Fr. van Thiel en de heer Harrie van Daal, die sinds de oprichting van het museum in 1946 onafgebroken secretaris is geweest van de stichting, leggen dan hun funkties neer wegens het bereiken van de leeftijdsgrens van 75 jaar. Harrie van Daal zal wel als adviseur blijven funktioneren. PIONIER Veel te veel is de heer Harrie van Daal al die jaren de bescheiden figuur op de achtergrond geweest, hoewel men gerust kan stellen, dat dit Overloons museum zijn levenswerk is. Reeds in de jaren '20-'30 maakte Harrie van Daal, ambtenaar op de gemeentesecretarie te Vierlingsbeek, tijdens de Overloonse kermis met enkele vrienden regelmatig fietstochten naar de slagvelden van de eerste wereldoorlog in België. Toen kon hij in de verste verste niet vermoeden dat deze „pelgrimages" vele jaren later zouden leiden tot het inrichten van een oorlogsmuseum in zijn eigen woonplaats. Tijdens en na de oorlog is Overloon in de geschiedenis bekend geworden als iiet tweede Caen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Harrie van Daal, na de oorlog teruggekeerd in zijn zwaar verwoest dorp, het initiatief nam tot het vergaren van oorlogssouveniers. In een kamer van het Zustersklooster, een van de weinig in stand gebleven vertrekken in het verwoeste Overloon, werden in mei 1945 de eerste stappen gezet voor de inrichting van wat nu het Nationale Oorlogs- en Verzetsmuseum heet. Vanuit het raam zag hij het boscom- plex in het heuvelachtige terrein, waar man tegen man was gevochten. Hij zag het slagveld gemarkeerd door de witte linten van de mijnenvelden, de door tanks omgeploegde wegen en de cada vers van hel omgekomen vee. En in zijn herinnering zag hij weer wat hij destijds in de Belgische IJzervlakte als oorlogs herinnering had aangetroffen en hoe een eenvoudige kastelein in het dorpje Passendale daarvan een museumpje had ingericht. Voor hem stond vast, dat in Overloon iets dergelijks zou moeten komen, temeer omdat hij had vernomen, dat er ook in Venray plannen bestonden voor het inrichten van een oorlogsmuseum. En als rechtgeaarde Overloner ging dét hem toch iets te ver. Weldra vond hij o.a. burgemeester Jans en Pastoor van Boxtel bereid om hem in zijn streven te steunen. Niet veel later was er al een kring van ruim twintig personen genegen mee te werken de oorlogsgeschiedenis in zijn alge meenheid en die van Overloon in het bijzonder voor het nageslacht te bewaren. Harrie van Daal weet zich te herinneren dat tijdens de ondertekening van de oprichtingsakte in de klooster- kamer een balk omlaag stortte waarna dit officiële gebeuren in de kloostertuin moest worden voortgezet. In de Stichtingsakte stond o.m. vermeld, dat de eventuele baten van het toekomstig museum aan de Overloonse bevolking ten goede zouden komen, omdat juist die bevolking zich bij de exploitatie van het museum zou inzet ten. Belgische bouwvakkers hebben met hout, afkomstig uit de verwoeste Overloonse bossen, het eerste gebouw op het museumterrein opgericht. Reeds op 26 mei 1946 kon de toenmalige minister Dijkshoorn, als vertegenwoor diger van de regering het Overloonse museum openen. OORLOGSHERINNERINGEN In het begin werd uitsluitend het her-en-der verzamelde wapentuig ten toongesteld. Hieronder bevond zich ook een op de Langstraat te Venray achtergebleven Duits kanon, dat door Generaal Whistier aan het museum werd geschonken. Deze generaal zorgde er ook voor, dat geleidelijk aan, zwaar oorlogsmaterieel uit Noord Limburg en het Duitse grensgebied naar Overloon werd overgebracht. Dit „wapenmuseum" gaf Overloon een bekende naam, maar in de loop der jaren werd de verzameling wapentuig uitgebreid met tal van documenten. Hierbij werd veel medewerking onder vonden van de Sectie Krijgsgeschiedenis van de Generale staf. Langszaam maar zeker groeide het museum, niet alleen met het in de slag om Overloon gebruikte oorlogstuig, maar ook met nationale documentatie. Mede daarom werd in 1959 besloten tot oprichting van een Nationale Stichting. Wellicht daardoor moest men in 1960 opnieuw gaan uitbreiden met o.m. de chapèlle ardante, die een plaats van bezinning is geworden aan het einde van een bezoek aan het museum. EDUCATIEF In 1970 kwam het bestuur tot het besef, dat het museum in zijn oorspron kelijke opzet niet meer voldeed. Men meende dat het museum meer een waarschuwing moest gaan inhouden tegen oorlogen en gevolgen daarvan. Niet meer zozeer een herinnering aan wat geweest is In 1984 was het dan zover, dat door een uitbreiding en vernieuweing, die educatieve funktie aan het museum kon worden toegevoegd. HARRIE VAN DAAL In al deze jaren was Harrie van Daal, als secretaris van het oorlogsmuseum, steeds de harde werker op de achter grond. Alle vernieuwingen en uitbrei dingen werden door hem op zijn eigen manier begeleid. Steeds was hij ook een grote steun voor de directeuren die met de dagelijkse leiding van het museum belast waren. Hij trad slechts op de voorgrond tijdens de rondleidingen, die hij bijna veertig jaar heeft verzorgd en waarbij zijn grote deskundigheid over alles met oorlog en verzet te maken had tot uiting kwam. Na het terugtreden van de heer Van Daal zullen de rondleidingen in het vervolg worden verzorgd door geschie denisstudenten van de universiteiten van Nijmegen en Amsterdam, in een z.g. educatieve dienst. LEVENSIDEAAL In de loop van de bijna veertig jarige geschiedenis van het oorlogsmuseum, is de naam van Harrie van Daal er onverbrekelijk mee verbonden. Maar zonder de noodzakelijke medewerking van zijn superieuren, de burgemeesters Jans en Van Heusden had de gemeente ambtenaar Harrie van Daal nooit in Overloon zijn levensideaal gestalte kunnen geven, en was Overloon nooit een begrip in binnen- en buitenland geworden. Met idealisme heeft Harrie van Daal zijn wetenschap over oorlog en verzet aan de jeugd van Nederland en van vele andere landen overgebracht. Rondlei dingen van hem waren meer dan een gewone geschiedenisles, die velen zich nog lang zullen heugen. Het is te hopen, dat op 29 augustus, in de besloten afscheidsbijeenkomst, de waardering voor de manier waarop hij zijn levenswerk gestalte heeft gegeven naar waarde zal worden beoordeeld. Intussen is bekend geworden, dat de Stichtingsvoorzitter, mr. van Thiel, zal worden opgevolgd door de commissaris van de Koningin in Brabant, mr. Dries van Agt.

Peel en Maas | 1984 | | pagina 9