DAT IS PAS TIEN JAAR GELEDEN PEEL EN MAAS WOLBOETIEK ■■I enrav Van Bossche molen tot St. Annamolen v We hebben er al jaren 'n gewoonte van gemaakt om in de komkommertijd - de maanden juli en augustus - een terug blik te werpen op het Venray van 10 jaar geleden, zoals dat in Peel en Maas van die tijd tot uitdrukking kwam. CENTRUMPLAN EN ROSE VLEK In het nummer van 5 juli 1974 ergert de redacteur zich er aan dat de vergade ringen van de commissie ad hoc over het Centrumplan en de Rose Vlek achter gesloten deuren worden gehouden. „Is het niet veel beter de commissie openbaar te maken, zodat inspraak niet alleen met de mond wordt beleden; óf wordt de geinteresseerde burgerij buiten de deur gezet, als kleine kinderen, on mondig en te klein om mee te beslissen waar en waarin ze later werken, wonen en zich ontspannen....". JE MAINTIENDRAI Over de taak van de Koninklijke Ma rechaussee werd een artikel gewijd, me de naar aanleiding van het feit dat T.A. Bos onlangs was benoemd tot comman dant van de Brigade Venray. Naast dat artikel nog eens een opsomming van de grensbescheiden die men destijds bij de Koninklijke Marechaussee kon verkrij gen, tw. een vergunning voor klein grensverkeer, een doorlaatbewijs voor kleingrensverkeer en een identiteitskaart oftewel een toeristenkaart. GYMZALEN Verwacht werd dat medio september de nieuwe gymzalen in Oostrum en Ys- selsteyn voor gebruik gereed zullen zijn. Beide zalen zouden na schooltijd ook opengesteld worden ten behoeve van verenigingen, groepen etc. De huur be droeg 6,- per uur en 3,75 per uur als men er meer dan 10 uur per week ge bruik van zou maken. ROTVEN De dorpsraad van Oirlo had mede op verzoek van enkele dorpsbewoners ge vraagd de wegnaam Rotven te verande ren in Rootveen. Rotven zou namelijk historisch niet juist zijn, maar de ge meente kon aantonen, op kadasterkaar- ten van 1840 dat de naam Rotven wel degelijk gebruikt werd. Van verande ring behoefde dus helemaal geen sprake te zijn. DE WIEËN B. en W. gaven het aannemingsbe drijf Verhoeven opdracht tot de bouw van een kleedlokaal op het sportpark de Wieën. Architect was het Bureau Lerou. De bouw moest op 16 oktober gereali seerd zijn. NOODWINKEL Het winkelbedrijf De Spar kreeg van b. en w. vergunning tot het vestigen van een noodwinkel in het sousterrain van de flat aan de Mozartstraat. Een houten noodwinkel op het parkeerterrein aan de Mozartstraat was al eerder gewei gerd. De noodwinkel zou moeten ver dwijnen zodra het winkelcentrum zou zijn opgeleverd. APOTHEEK EN LABORATORIUM Nadat men sinds 1967 bezig was ge weest te komen tot een gezamelijke stichting van één ziekenhuisapotheek en klinisch laboratorium voor het St. Elisa beth ziekenhuis, St. Anna en St. Ser- vaas, kon die stichting nu eindelijk ver wezenlijkt worden. RANK XEROX Uit het personeels-jaarverslag van Rank Xerox bleek dat in 1973 2700 man bij dit concern in dienst waren, waarvan 894 uit Venray. Het personeelsverloop bedroeg 10% De helft van het personeel maakte gebruik van het bedrijfsvervoer, De juiste kleuren van een trui die bij Uw kleding past zoeken wij met U uit. DIT IS VAKWERK NEVEDA - TUBOR-TUBCA SCHEEPJES - HUBNER LANARTE - AARLAN Merseloseweg 20 Venray - Tel. 04780-82301 (ook voor uw stoomgoed) dat intussen 55 bussen per dag nodig had. VLEESPRIJZEN De Venrayse slagers adverteerden ook toen al wekelijks met hun aanbiedingen. Enkele prijzen met tussen haakjes de prijzen van vandaag: Zure Zult 35-85 (60-120), Leverkaas 150 gram 105 (130); soepvlees van de rib 500 gram 490 (775), vers gehakt 500 gram 210 (325), braad worst 500 gram 220 (350). JANNY BAR De Janny bar aan de Stationsweg kreeg een nieuwe naam. Na een gehele renovatie heropenden Jan en Joke Driessen deze bar onder de naam ,,La Chandelle" AMBTSJUBILEUM De brigadier J,W. van Ampting werd met zijn familie door het Venrayse ge meentebestuur ontvangen en gehuldigd vanwege zijn zilveren ambtsjubileum. PASTOOR THOMASSEN Na 15 jaar als pastoor in Oostrum werkzaam te zijn geweest nam pastoor Thomassen afscheid van zijn parochia nen. Door de voorzitter van de financië le commissie der parochie, de heer Fleurkens, kreeg hij een cheque als af scheidscadeau aangeboden. De pastoor was wel wat beduusd van het formida ble bedrag van 4000,- dat hij zou besteden aan het opknappen van zijn toekomstige woning in Grubbenvorst. STICHTING WERKPLAATS Na vele jaren door Venray te hebben .gezworven" kon de „beschutte werk plaats" of zoals ze officeel heet „Het werkvoorzieningsschap Venray e.o." nu aan een laatste verhuizing beginnen. Op de Smakterweg was namelijk in zeer korte tijd een nieuwe fabrieksruimte ge bouwd met de daarbij behorende bedrijfs- en administratieruimten. Eerder was de stichting werkplaats gevestigd in een bloemenmagazijn, in noodgebouwen aan de Kruisstraat, in de oude brouwerij van de Gouden Leeuw en in bedrijfsruimten aan De Brier en de Maasheseweg. SPEULENTERE Limburgse burgemeesters kregen de gelegenheid in het R.O.Z. program ma Speulentere in een minuut de bijzondere kenmerken van hun gemeen ten aan de luisteraars bekend te maken. Burgemeester Fr. Schols van Venray slaagde daar wonderwel in, precies binnen de minuut. Hij wist Venray aan te prijzen als het tweede centrum van Noord-Limburg. En met die voordracht won hij de eerste prijs, zijnde één uur zendtijd op Radio Zuid. SOLIDARITEIT Om de stoffelijke overschotten van een Spaans bruidspaar, dat hier veron gelukte, naar Spanje te kunnen over brengen, brachten de Spanjaarden in Venray meer dan 2750,— bijeen. De Spaanse gemeenschap in Helmond zorgde voor 750,—, die in Venlo en Boxmeer 1000,—, terwijl ook van de andere nationaliteiten belangrijke bij dragen binnenkwamen. ZWEMMEN Dames uit Leunen, Ysselsteyn en Overloon plaatsten een open brief aan de burgemeester met het verzoek te willen bemiddelen. De dames die al jarenlang 's morgens in alle vroegte een duik namen in het Gemeentelijk binnen bad hadden bericht gekregen dat voortaan 's maandags eerst om 10 uur het bad zou opengaan. Dat was voor de dames veel te laat en daardoor was hun abonnement nu ineens niet meer goed voor 5 zwemdagen maar slechts voor 4 WONINGMARKT De Venrayse makelaars adverteerden ook in 1974 met nieuwbouw en oudere huizen. Nieuwbouwhuizen aan de Langstraat bijvoorbeeld kostten toen 128.275,Een riant gelegen halfvrij- staand woonhuis in het Groene Hart ƒ93.300,en een drive-in-woning aan de Veltumse Kleffen 64.000, WETHOUDERS „Samenwerking Venray", de groot ste groepering in de Venrayse gemeente raad eiste in een informele bijeenkomst van alle gemeenteraadsfrakties, drie wethouderszetels op bij de komende nieuwe gemeenteraad. De lijst Kerkdorpen was het daar niet mee eens. Zij stelden dat „het centrum" twee wethouders kon leveren en „de kerkdorpen" ook twee. Volgens de sprekers van deze lijst was wethouder van Oers, ondanks dat hij eerst twee jaar in funktie was, zó goed be vallen, dat men geen enkele aanleiding had die kandidatuur te laten vallen. SPORTHAL De raadscommissie voor jeugd- en sportzaken werd er mee geconfronteerd dat men bij de stichting van de sporthal 85.000,— tekort komt. Mogelijk dat de ACW-subsidie nog verhoogd zal worden en dat de verschillende departe menten die zich uit moeten spreken over het gebruik van de sporthal door de ver schillende onderwijsinstituten, ook nog 'n duit in 't zakje doen. GAS Op 29 juli veertien dagen later dan gepland zou begonnen worden met het aansluiten op het aardgasnet van de kerkdorpen Ysselsteyn, Heide, Casten- ray en Oirlo. FOTO-CONTROLE Venrays politie werd uitgerust met foto-apparatuur welke verbonden kan worden aan de mini-radar voor de ver keerscontrole. Dat betekende dat Ven rays politie met minder mensen meer overtredingen van de maximum snel heid kan constateren. En dat zowel in kom als kerkdorpen. ONROERENDGOED BELASTING Aangekondigd werd de nieuwe „fis- kale melkkoe": de onroerendgoed-be- lasting. Hoewel daarvoor de grondbe lasting, de personele belasting, de straat- en de rioolbelasting zouden gaan verdwijnen, verwachtte onze redakteur dat, vanwege het bekende Nederlandse belasting-vernuft, deze nieuwe belasting tot een positief saldo zou leiden, dus méér belasting-opbrengsten. KOFFIE EN BIER De Torro die in 1974 nog Edah Kooppark heette adverteerde met goudmerk koffie, 250 gram gemalen voor 1.89. Een heel verschil dus met de huidige koffieprijs. Bier daarentegen verschilde niet veel van de huidige prijs, n.l. 65 ct. per flesje van 'n halve liter. De Gruyter had als vakantiereklame 12 halve liters bier voor 6.35, dat is nog geen 53 ct. per fles. SV LEUNEN Uit het jaarverslag van de sportver eniging Leunen bleek dat men in het komende seizoen met 13 jeugdelftallen, 5 seniorenelftallen en 1 veteranenelftal de twee Leunse sportvelden moet gaan bespelen. Velden waarvan ook nog de korfbalclub gebruik van maakt. Het wordt er dus ook in de kleedaccom modaties dringen. „Het is dus geen wonder dat het bestuur hard denkt over wat meer ruimte". DRUMBANDS Op het Wereldmuziekconcours in Kerkrade behaalde de drumband St. Gertrudis uit Oirlo o.l.v. Henk Marlens in de 2e divisie, sectie A, een tweede prijs met 84Vi punt. De drumband St. Catharina uit Leunen, eveneens o.l.v. Henk Martens, behaalde in de 2e divisie, sectie B, een eerste prijs met 96 punten. NATUURPARK Er gingen stemmen op, om het Loo- beekdal achter Veltum, uit de ruilver kaveling te houden en dit oude boeren land als een soort natuurpark te behou den. AUTO'S De nieuwe Honda Civic, 2-deurs kostte 8995,— all-in. De 3-deurs uit gave kostte 9495,en de 3-deurs automatic 10.195, WANDELEN Door de gemeente Venray en het Re creatieschap Peel en Maas waren een aantal aantrekkelijke wandelroutes uit gezet, welke lopen door de mooiste ge deelten van de gemeente Venray. De meeste routes begonnen bij de toen nog bestaande camping Vlakwater. BRADERIE In de Grotestraat werd door het Winkelcentrum Venray twee dagen lang een braderie georganiseerd. Naast een 30-tal winkelstands kwamen er een aan tal stands van oude ambachten. De dorstige en hongerige mens kon gehol pen worden op een gezellig terras en in een poffertjeskraam. WERKLOOSHEID Het aantal werkloze mannen was gestegen tot 389, zijnde 4,6% van de af hankelijke beroepsbevolking. Dat was 0,2% hoger dan het provinciale gemid delde. AMBASSADRICE Na een jaar in Amerika te zijn ge weest keerde de 17-jarige Nelly Janssen in Heide terug. In het kader van de uitwisseling van studenten met de U.S.A. was zij er 'n jaar ambassadrice van Venray, want in al die tijd gaf zij 50 lezingen met dia's over Nederland in z'n algemeenheid en over Venray in het bij zonder. PENSIOEN Na 34 dienstjaren ging Hub Custers, technisch hoofdambtenaar A van de ge meente Venray, met pensioen. Tijdens zijn dienstverband werkte hij onder drie burgemeesters, drie secretarissen en drie directeuren van gemeentewerken. (Nog onlangs werd de heer Custers benoemd tot ere-lid van de gemengde zangvereni ging Ars Musica. Red.). BRAKTIEF 4 Voor het vierde achtereenvolgend jaar organiseerde het open jeugdcen trum „De Brak" een z.g. kreatieve week in het St. Odapark aan de Merse loseweg. NA 31 JAAR William Hikson, 51 jaar en oud-RAF piloot bracht een bezoek aan 't Veulen waar hij 31 jaar geleden met een para chute z'n toestel moest verlaten. Na zijn landing, in de avondschemering, ont moette hij daar moeder Van Staveren, die op haar beurt voor het eerst van haar leven geconfronteerd werd met een Tommie.... William Hikson was de eerste van de velen die nog door de familie Van Staveren geholpen zouden worden. HONDENCLUB Officieel werd het oefenterrein van de nieuwe Politiehondenvereniging Gem- madal in gebruik genomen. De club telde 9 leden. Het oefenterrein was door de Zusters Ursulinen ter beschikking ge steld. (wordt vervolgd) Jh-n iiréef' Topografische kaart 1891, linksonder K.M. de korenmolen „St Annamolen" i AZ fÉü DONDERDAG 1» JULI 1984 Nr. 29 HONDERDENVIJFDE JAARGANG X-rJ.Mr Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 De lotgevallen van een verdwenen molen .v lift Mv Het aantal Venrayers dat de St. An namolen, voordien genoemd de Bossche molen nog gekend heeft, zal wel niet groot meer zijn. De molen werd gesloopt in 1923, en dat is al weer ruim zestig jaar geleden, zodat alleen zij die al een jaar of tien van hun verdiende A.O.W.-uitkering genieten, er nog herinneringen aan kun nen hebben. De Bossche molen was gelegen in wat nu Molenklef heet, dicht bij de Westsin gel, waar de Hagelweg zijn hoogste punt bereikt. Deze molen was naar alle waarschijn lijkheid de eerste windmolen die in Ven ray gebouwd is. Aangenomen mag worden, dat met de nieuwe molen, genoemd in de reke ning van 1294/1295 van het graafschap Gelre, de Bossche molen is bedoeld. Vóór het jaar 1200 zijn windmolens in Nederland onbekend. Voordien werd het graan gemalen op watermolens. In de 13e eeuw deed de windmolen, in de vorm van een houten standaardmo len, via noord-west Frankrijk en België zijn intrede in ons land. Vaststaat dat er in de 13e eeuw windmolens stonden in Herten, Lochem, Sint Oedenrode, Haarlem en Delft. In de rekeningen van het hertogdom Gelre (1532-1534) wordt voor Venray, vermeld: de molen in het bos. Ook is er dan sprake van de molen tot Loenen (Leunen). Elke twijfel over het bestaan van de Bossche molen in die tijd, is hier mede uitgesloten. In 1559 kwam „des Conincx windmo len" (bedoeld is de koning van Spanje) in het bezit van de Grote Kerk van Ven ray. De molen was het jaar daarvoor omgewaaid, maar uit een document van 1575 blijkt dat er aan het eind van het Desselke een „nije wintmolen" is getim merd. BEZETTINGSPROBLEMEN In de rekeningen van de Grote kerk van 1599 valt te lezen, dat het leger in het land van Cuyk is komen te liggen en dat „die moelens" (bedoeld is de Bos sche en de Leunsche molen) „beyer twee dagh still gelegen hebben". De mo lenaars vonden het te gevaarlijk om te malen. Ze lieten de kerkmeester weten, dat ze op eigen risico wel verder wilden maaien, maar dat de pacht dan voor die tijd zou dienen te vervallen. De kerk meesters weigerden op dit aanbod in te gaan waarop de molenaars aan het kortste eind trokken. Ze bleven malen, zegt de kerkrekening. In het jaar 1600 werd de Bossche mo len verpacht voor 28 malder rogge en 183 daalder jaarlijks. Een pachtcontract uit 1642, ingaande op Sint Andriesdag (30 november), de dag waarop gewoonlijk de kerkelijke tienden en pachten moesten worden be taald, bevat de bepaling dat de pachters „gehouden syn dagelix door tgansche kerspel van Venraidt te varen miteen karre wel gespanne mil en sterek paerdt offte wel mit twee karren ende peerden, om by den inwoonderen ofte huysluiden 't harde coren te halen ende 't meyl daervan gecomen synde wederom te huys te brengen". Op de negende november van het jaar 1800 liep de molen door een storm zware schade op, waardoor hij vier maanden stil lag. Het tableau van 1822 (een systema tisch overzicht naar kwaliteit en gebruik van alle gronden, bedrijven en wonin gen in de gemeente Venray) zegt dat de Bossche molen gebouwd is van hout en u ---.v*2.:'.-,-i JJan hel f/oegen - Venray c a Xcmp. twee paar molenstenen heeft, waarvan er een bestemd is voor het malen van rogge en de ander voor het malen van boekweit. Als „gewoonlijk" maalloon mochten de molenaars zich in die tijd 1/24 deel van het gemalen graan toeëigenen. Be cijferd werd dat het rendement van de molen ongeveer 2/3e van pachtop- brengst bedroeg. In 1823 werd de molen, ten overstaan van notaris Johannes Pingen te Venray, voor de som van 450,-. De pachter kon maximaal negen jaar aanspraak maken op het bemalen van de molen. Hij had echter het recht de pacht - mits tijdig opgezegd - na drie of zes jaar te beëindigen. In 1840 pachtte Peter Gitzeis, mole naar te Oirlo, zowel de Bossche- als de Leunsche molen respectievelijk voor 660,- en 680,- TOENEMENDE CONCURRENTIE In 1868, toen de Bossche molen on derhands verpacht werd aan de mole naar G. van Well, klaagde het kerk bestuur dat de molen ruim een derde van zijn gemaal had verloren door de bouw van een nieuwe windmolen op het gehucht Merselo in 1867 (eigenaar Si mon van den Brekel). In de hierna volgende jaren is het blijkbaar in economisch opzicht steeds verder bergaf gegaan met de beide kerk- molens. VERKOOP KERKEMOLENS In haar vergadering van de eerste zon dag van 1878 besloot het kerkbestuur, de bisschop van Roermond toestem ming te vragen tot verkoop van de beide kerkemolens. Als argumenten werden aangevoerd: de toegenomen concurren tie van andere molens en het ontbreken van molenaarswoningen bij de molens. Hierdoor konden de molens niet meer voor de gewenste prijs worden verpacht. Over de Bossche molen werd opge merkt, dat deze door de komst van de Merselose molen, slechts een pacht van 285,- had kunnen opbrengen, terwijl dit voordien 500,- bedroeg. Verwacht werd dat bij openbare verkoop de Leun sche molen 12.000,- zou opbrengen, terwijl de Bossche molen getaxeerd werd op ƒ4000,-. De verwachte op brengst van de beide molens 16.000,- of meer) zou dan kunnen worden belegd in aan te kopen onroerende goederen of op hypotheek worden uitgezet. De kerkelijke autoriteiten in Roer mond en Rome bleken begrip te kunnen opbrengen voor de Venrayse situatie en gaven derhalve toestemming voor de verkoop. Nadat op 7 maart 1878 de Leunsche molen voor een bedrag van 14.320,- in particuliere handen was overgegaan, kwam op 11 October 1880 de Bossche molen onder de hamer. Aan koper was de aan de Langstraat wonen de veearts (tevens raadslid) Martin Lau- rensse, die voor de molen ƒ4700,- moest neertellen. De veearts overleed op 16 augustus 1885 en toen werd het be drijf voortgezet door zijn zoon Peter, geboren te Venray op 16-11-1886, ge huwd met Anna Maria Hoemaeckers. VERPLAATSING MOLEN In maart 1889 diende de weduwe Lau- rensse bij Burgemeester en Wethouders van Venray een verzoek in om de molen te mogen afbreken en te verplaatsen naar het aan hun toebehorende perceel bouwland, sectie C, nr 298 gelegen op de Kemp, op het tegenwoordige Kenne- dyplein, vroeger Molenplein genoemd. Ingaande 1 juni 1901 kreeg de molen die intussen de naam St. Annamolen had gekregen, een nieuwe eigenaar. Zijn naam was Théophile Hoedemakers, ge boren te Venray op 3 mei 1872, gehuwd met Johanna Willems en woonachtig op de Langstraat waar hij een bakkersbe drijf uitoefende. Na zijn overlijden hield zijn weduwe - met behulp van de kinderen - de molen nog enige tijd draaiende, maar in 1919 besloot men er een streep onder te zetten. Als nieuwe mulder-eigenaar meldde zich toen de uit Haelen afkomstige Grad Stoks. Het moet hem echter spoedig duidelijk zijn geworden dat hij met de St. Annamolen niet in staat zou zijn de kost voor zijn gezin te verdienen. Hij verkocht daarom de molen en nam op 1 april 1921 de stoomzagerij en maalderij van J. Claessens-Wijnhoven aan de Leunseweg over. De Sint Annamolen werd toen gesloten. De laatste eigenaar was Peter, Johan nes Poels te Venray, die de buiten wer king zijnde molen in de zomer van 1923 liet slopen. Hiermee was een eind gekomen aan het meer dan 600 jarig bestaan van de fraaie standaardmolen. De St. Annamolen circa 1910 PACHTERS-MOLENAARS VAN DE BOSSCHE MOLEN 1694-1700 Nicolaas Martini 1721-1724 Palus van Vlockhoven 1725-1727 Cornelis Hoefnagels 1727-1744 Willem Hoefnagels 1745-1759 Martin Clephas 1760-1768 Ariaen Hoefnagels 1771-1780 Martin Clephas 1781-1786 Jacob Diels 1786-1803 Jan Joonen 1804-1820 Antoine Joonen 1821-1823 Lodewijk Truyen 1823-1829 Antoon Joonen 1830-1839 Peter Manders 1840- Peter Gitzeis 1845-1855 Jan Jacob Asselberghs 1857-1859 Gerard Gitzeis 1866-1868 Gerard van Well 1868-1872 Johannes van Heeswij k W.J.M. Willemsen Waar moet u aan denken voordat u met vakantie gaat? En waar moet u aan denken als u met vakantie bent? Dat is nogal wat. Dat is zelfs zóveel dat het ons goed leek het allemaal maar eens op 'n rijtje te zetten. Natuurlijk probeert de politie, ook in de vakantieperiodes, zoveel mogelijk misdrijven te voorkomen. Maar u kunt er zelf ook veel aan doen. Het voorkomen van misdrijven is immers een zaak van de politie èn u. Als u weet dat de meeste misdrijven die gepleegd worden, kleine misdrijven zijn, en als u weet dat die vaak alleen maar gepleegd worden omdat de gelegenheid zich voordoet, begrijpt u gelijk wat u moet doen om misdrij ven te voorkomen. Hoe minder gelegenheid, hoe minder misdrijven. Hoe zo mm mogelijk gelegenheid geeft staat in deze folder. Er is op 'n overzichtelijk rijtje gezet waaraan u moet denken. Wat u moet doen. En wat u moet laten. Kruis aan wat voor u van belang is en probeer u er aan te houden. Prettige vakantie. Thuis. 1 Ramen en deuren goed afsluiten. Vergeet vooral met w.c. raampjes, ramen en deuren van schuur, garage, kelder etc. 2 Laat geen sleutels aan de binnenzijde in de sloten zitten. 3 Controleer het hang- en sluitwerk op defecten. 4 Binnendeuren met afsluiten. Kostbaar meubilair ook niet. Extra schade wordt daarmee voorkomen. 5ED Geen geld, waardevolle papieren en/of sieraden thuis achterlaten. In een kluis bij de bank is het safe. 6 Laat met zien dat u weg bent. Plak dus geen briefjes op de deur waarop staat voor hoe lang u weg bent. Geen touwtje uit de bus laten hangen. Sluit de overgordijnen met. Haal de planten met uit de vensterbank. Etaleer geen kostbaarheden 7 Vraag familie of kennissen uw brievenbus 8D Ladders en andere dingen die inklimming kunnen vergemakkelijken wegzetten. 9 Gebruik registratiekaarten. (Ook voor fiets, bromfiets en bootOp de politiebureaus liggen die voor u klaar. Goed ingevuld kunt u daarmee na eventuele diefstal duidelijk aangifte doen. En zo vergroot u dan de kans dat u uw eigen dommen terugkrijgt. 10D Zet uw fiets/brommer altijd op slot Ook als u binnen stalt. Tijdens uw afwezigheid kunt u ook het beste de banden leeg laten lopen. 11 Laat geen volle vuilniszakken bij uw huis achter. Onderweg. 12 Als u ergens parkeert of aanlegt sluit dan uw auto/caravan of boot goed af. Laat er nooit geld of waardepapieren in achter 13 Laat niet iedereen zien wat u bij u heeft. Camera's, kijkers, radio's dus niet in 't zicht achterlaten. 14 Waardepapieren, paspoort en geld bij u dragen. 'n Halstasje is daarvoor bij uitstek geschikt. 15D Voor caravans, aanhangwagens, boottrailers en buitenboordmotoren bestaan speciale sloten Op 't vakantieadres. 16D Sluit auto/boot/caravan/hotelkamer/hut goed af. 17 Waardevolle goederen of voorwerpen meenemen of in bewaring geven. 18 Op plaatsen waar het druk is. het strand bijvoorbeeld moet u zo min mogelijk bij u hebben. Vooral geen sieraden of waarde papieren 19 Bewaar cheques en betaalpas altijd gescheiden. 20 Draag uw tas tijdens een wandeling altijd aan de kant waar de huizen staan. Iemand die langsrijdt komt dan niet zo snel in de verleiding. En denk ook nog even hieraan: 21ED Vertel familie en kennissen wanneer en waar u met vakantie bent. Zorg ervoor dat ze in geval van nood uw woning in kunnen. Vraag ze een beetje op te letten. Geef ze trein- en vliegnum- mers door van vertrek- en aankomstpunten. Geef merk, type, kenteken van uw auto op. 22 Zorg voor een geldig paspoort. En noteer de paspoortnummers. 23 Denk aan de verzorging van de huisdieren. 24 Schakel elektrische apparaten uit en sluit gas- en waterkraan af. 25 Houd u verre van drugs. In vele landen staan er jarenlange gevangenisstraffen voor 26 Vraag uw arts een internationale verklaring als u gebruik maakt van een injectiespuit. 27 Noteer uw bloedgroep, rhesusfaktor, allergie. vaccinaties en eventueel gebruik van medicamenten. 28 Breng de reisapotheek op orde. 29 Niet vergeten een brandblusser mee te nemen. Hoort aanwezig te zijn in iedere auto/caravan/ tent/boot. 30 Reservebril? Kan van pas komen 31 Vervang gasflessen, gaslampen e.d. altijd buiten 3 2 Oriënteer u op uw vakantiebestemming op aanwezige vluchtwegen Orienteer u aan boord van een schip waar zich de reddingsmiddelen bevinden VOORKOMING MISDRIJVEN Een zaak van de politie en u. Publicatie van de gemeente-politie Venray

Peel en Maas | 1984 | | pagina 9