GEMEENTEPRAAT NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie GA. Schutte, Bureau Voorlichting Monumentenlijst van de gemeente Venray Hinderwet Bouwvergunning verleend Vervallen spreekuren VANAF 86,- PER DAG! Zeven panden op Venrayse monumentenlijst bestaande uit grote blokken en een gestilleerd bladkapiteel. Opvallend is ook de fraai geprofileerde fries (da krand) bestaande uit siermetselwerk, gietijzerenconsoles die steunen op inge metselde concoles. De aanwijzing be treft het geheel. Het gebouw heeft vroe ger toebehoort tot de Venrayse schepen familie Dooremans en is nu in gebruik als woonhuis. Aan de Overloonseweg staat een ou de, gemetselde schaapskooi. Het is de oudste bewaard gebleven schaapskooi in Venray. Het middelste gedeelte van het gebouw is van eind 18e eeuw. Na de aankoop door de familie Poels (van de grote Venrayse schaapscompagnie) rond 1880 is het gebouw uitgebreid met 2 zijgebouwen. Bij deze verbouwing zijn de raam en de deuropening van het oude middendeel gewijzigd, De houten dak constructie is nog orgineel. De bij de kooi staande boom geeft een bijzonder aan het gebouw. De aanwijzing tot monument betreft het geheel. De schaapskooi is op dit mo ment in gebruik als koestal. De Ursalaschool aan de Raad huisstraat, is ook tot monument verhe ven. Het is een 13 klassige lagere school die in 1922 door de Ursilinen in gebruik is genomen. Tot augustus 1983 heeft het gebouw als school dienst gedaan. De hoge ramen, met kleine ruitjes, geven duidelijk een schoolkarakter en een beslotenheid aan het gebouw. Dit wordt nogeens onderstreept door het voor plein. Het gebouw geldt als een voor beeld van scholenbouw aan het begin van deze eeuw. Ook hier geldt de aanwijzing tot mo nument het geheel. Op dit moment is in het gebouw tijdelijk het postkantoor ondergebracht. De voormalige herenboerderij (schuin tegenover de Ursulaschool aan de Raad huisstraat) is de voorlaatste op de lijst De boerderij had de naam ,,De Cloc- kert", vernoemd naar de fam Cloccers, die daar woonde in de 18e eeuw. Met de bouw van het huidige gebouw is in 1872 begonnen. In het midden springt de voorgevel iets uit en bevat een deur met bovenlicht en 2 hardstenen treden. Bo ven de deur is een frontspice met rijk versierd metselwerk. De hoeken van de voorgevel worden gevormd door gemet selde blokpilasters. In de voorgevel zijn 6 muurankers verwerkt. Een muur en diverse bomen omzomen het pand. Voor het huis ligt een stoep van gele te geltjes, met een diagonaal wafelpa troon, en staan 6 stenen paaltjes en aan elk eind van het stoepje een ijzeren hek. De aanwijzing tot monument betreft het geheel, inclusief de eigen stoep. De boerderij behoort niet meer tot het pand en is in gebruik als winkel. Laatste in de rij is de boerderij aan de Stationsweg. Een Frankische boerderij met een gesloten binnenplaats, gebouwd omstreeks 1906. In de loop der tijd heeft het uiterlijk van het gebouw wijzigingen ondergaan, (aanbouw woonhuis, en veranderingen van raam- en deurope ningen in bedrijfsgedeelte) De oor spronkelijke vorm is echter nog duide lijk herkenbaar. Interessante onderde len van het gebouw zijn de gemetselde dakrand en de boogjes boven de ramen. Het gebouw komt in zijn huidige ligging tussen groen en bomen bijzonder tot zijn recht. De aanwijziging tot monument be treft het geheel. Het gebouw is nu in ge bruik als woning annex boerderij. Met verwijzing naar artikel 5, lid 1 van de Monumentenverordening van de gemeente Venray, brengen burge meester en wethouders van Venray ter algemene kennis, dat de volgende pan den op de gemeentelijke monumenten lijst geplaatst zijn: 1 Grotestraat 16, 20 en 26 Venray; 2 Hoenderstraat 6 en 8 Venray; 3 Leeuwstraat 2 (bedrijfsgebouw brouwerij) Venray; 4 Overloonseweg (stal/schaapskooi), Venray; 5 Paterstraat 35, Venray; 6 Raadhuisstraat 3 en 36, Venray; 7 Stationsweg 119, Venray. De gemeentelijke monumentenlijst en de overige stukken die hierop betrek king hebben, liggen ter inzage op de se cretarie van de gemeente (kamer 220), Raadhuisstraat 1. Op basis van artikel 5, lid 3, van de genoemde verordening, kunnen belang hebbenden binnen één maand na de da tum van publikatie van deze openbare kennisgeving, bij de gemeenteraad ge motiveerd beroep instellen tegen ons besluit. In het beroepschrift dienen alle redenen aangevoerd te worden, op grond waarvan beroep aangetekend wordt tegen plaatsing op de gemeenteli jke monumentenlijst. Het beroepschrift dient gestuurd te worden naar postbus 500 5800 AM Venray. Venray, 19 juli 1984 Burgemeester en wethouders van Venray, Burgemeester mr. H.J.M. Defesche Secrearis J.M. Poels. Kennisgeving bekendmaking aanvraag Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op art. 12 van de Wet al gemene bepalingen milieuhygiëne; ma ken bekend: dat op 14 juni 1984 bij hen een aanvraag is ingekomen van G.H.J.M. Cornelissen, Theeuwenhofweg 21 te Leunen, Voor een vergunning ingevolge de hinderwet voor het ex art. 6a, uitbreiden/wijzigen van een champig nonkwekerij, waar elektromotoren wor den gebruikt met een gezamelijk vermo gen "an meer dan 1,5 kW, gelegen aan de Theeuwenhofweg 21 te Leunen. De aanvragen en andere ter zake zijn de stukken liggen in het raadhuis, ka mer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel tot 19 augustus 1984, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur; Na deze datum, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking op de aanvraag, eveneens elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. Desgewenst kan al daar een mondelinge toelichting op de stukken worden verkregen. De betreffende stukken kunnen tot bovengenoemde datum ook nog elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur wor den ingezien (na telefonische afspraak). Gemotiveerde bezwaren kunnen tot bovengenoemde datum schriftelijk bij ons college worden ingebracht. Degene, die een bezwaarschrift in dient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom telefonisch wordt ver zocht, (afd. openbare orde en veilig heid, telefoon 04780-83838, toestel 158), kunnen tot één week voor bovenge noemde datum mondeling bezwaren worden ingebracht, waarbij dan tevens gelegenheid wordt gegeven tot een ge- dachtenwisseling over de aanvraag tus sen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Zij vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen, die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als bovenom schreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp beschikking in te dienen. Venray, 19 juli 1984 Burgemeester en wethouders voornoemd, namens dezen, het hoofd van algemene zaken en kabinet A.L.G. Janssen. Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 18 juli 1984 voor de onderstaande bouwplannen bouwvergunning ver leend. Zij, die menen door de afgifte van één of meer van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te zijn getrof fen, kunnen op grond van het bepaalde in artikel 7, lid 2, juncto artikel 13 van de Wet A.R.O.B. daartegen bij het col lege van burgemeester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaar schrift indienen en wel binnen 30 dagen na deze publicatie. de bouw van een varkensstal aan de Ringweg 10 te Ysselsteyn, t.n.v. G.M.J. van Dijck het verbouwen van een slagterij aan de Horsterweg 3 te Leunen, t.n.v. J.Th. Janssen, St. Vitusstraat 62 te Well; de bouw van een garage berging aan de van Megenstraat 28 te Leunen, t.n.v. G.A.H.M. Achten; de bouw van een garage/berging en het slopen van twee bijgebouwen aan de Leunseweg 63 te Leunen, t.n.v. P.T.A.M. Houba, Grotestraat 63 te Venray; de bouw van een garage/berging/hobby ruimte en hon denhok aan de Kruisstraat 7 te Venray t.n.v. H.G.G. Olde Daalhuis; de bouw van een bergruimte aan de St. Ursulastraat 2 te Venray, t.n.v. Stichting Wijkcentrum Noord-West, St. Paulusstraat 24 te Venray; het verbouwen van een woning aan de Heidseweg 49 te Heide, t.n.v. P.M.J. Voermans; het uitbreiden van halpartij en het aanbouwen van een carport aan de Mo- nikestraat 15 te Venray, t.n.v. J.J.M. Boom; de bouw van een tuinhuisje aan de Andeslaan te Venray, t.n.v. A.M. van Melis; het uitbreiden van een winkel pand aan de Wilhelminastraat/Grotestraat te Ven- ray, t.n.v. Santecream v.o.f. Gro testraat 15 te Venray; de bouw van een garage/berging aan Veenmos 29 te Ysselsteyn, t.n.v. F.J.M. Mennen; het plaatsen van een dakkapel aan de Dovenetel 4 te Venray, t.n.v. J.P.G.M. Aben; het verbouwen van een erfafschei- ding aan de Kennedystraat 5 te Venray, t.n.v. P.E.J.C.M. van Maris Kruiden laan 39 te Venray; de bouw van een berging aan de Grotestraat 45 te Venray, t.n.v. L.G.G. Rutten; het veranderen van een t rappengat in de zolderverdieping aan de Adelbert- weg 38 te Venray, t.n.v. A.J. Born; Venray, 19 juli 1984. De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche. Maandag 23 juli a.s. vervallen de spreekuren van weth. J. van Oers, weth. H. Willems. Bij dringende zaken wordt U aangeraden contact op te nemen met de behandelende afdeling. ONBEPERKT RIJDEN: Excl. b.t.w., incl. alle kilometers van de Ven Leunseweg 47a, tel. 04780-85696 OVER VANDALISME VANDALISME EN JEUGD. Dat we wat tegen vandalisme moeten doen. is duidelijk. U hoeft maar om u heen te kijken om te zien wat er allemaal opzettelijk vernield of beschadigd wordt. Kapotgesneden stoelen in het openbaar vervoer, stukgegooide straatverlichting, telefooncellen waarin niets is heel gelaten, volledig gesloopte bushaltes, auto's met lekgestoken banden, ondcrgekladde muren en zo kunnen we nog wel even doorgaan. Het zijn allemaal uitingen van verniel zucht. Door jongeren tussen de io en 20 jaar, meestal in groepsverband, Het gebeurt niet vaak dat iemand in z'n eentje vernielingen aanricht Het is niet zo dat deze jongeren uit een bepaald sociaal milieu komen, er wordt vernield door jongelui uit alle lagen van de bevolking. HOE VANDALISME KAN ONTSTAAN. Vrijwel iedereen komt wel eens in aanraking met vandalisme Men voelt zich dan vaak machteloos Maar u, als ouder, kunt er meer aan doen dan een ander. Door het contact met uw eigen kinderen en hun vriendjes, bent u beter op de hoogte van wat er bij de jeugd omgaat dan wie ook. U kunt zien welke kinderen zich aan vandalisme schuldig maken en wat de redenen daarvoor zijn Want vandalisme komt altijd ergens uil voort. Oorzaken kunnen zijn: - moeilijkheden thuis of op school waar door het kind zich buitengesloten voelt. - weinig vooruitzichten "later word ik toch werkeloos, dus wat kan het me nu alle maal schelen', - te veel vrije lijd die niet wordt ingevuld door sport, hobby's of andere interesses: - gebrek aan sociale controle doordat de ouders veel afwezig zijn en buren of familieleden met in kunnen springen. - de sleer thuis laat te wensen over, men leeft langs elkaar heen: - de nadruk valt te veel op materiele zaken. Natuurlijk is deze opsomming niet volledig, er spelen tal van factoren een rol. Het vandalismeprobleem is nu eenmaal erg gecompliceerd. Maar, als u weet waar de kern van het probleem zit. is de belangrijkste stap voor het zoeken naar een oplossing meestal al gezel WAT IS VANDALISME? Laten we, eerst een nadere definitie geven van vandalisme. Dan komen we tot de volgende om schrijving: vandalisme betekent het opzettelijk vernielen van andermans bezit (publiek, of particulier), zonder dat de dader daar zelf materieel voordeel aan behaalt. Afhankelijk van de situatie waarin vandalisme voorkomt kunnen we een aantal typen onderscheiden. Wc spreken over spelvandalisme als het vernielen niet zozeer met opzet gebeurt, maar een gevolg is van een uit de hand gelopen spel. We zien dat vaak bij kinderen lot 12 iaar. Prestigevandalisme komt meestal voor in 'de leeftijd tussen 12 en 16 jaar. Als kinderen zich tegenover elkaar willen bewijzen In dezelfde leeftijdsgroep ontstaat ook vaak vandalisme uit verveling Als er niets leuks te doen is, zoeken de kinderen soms hun toevlucht in vernielingen. Bij jongeren van boven de 16 is vaak sprake van vandalisme uit frustratie, als het idee overheerst dat hun situatie uitzichtloos is. Steeds gaat het hierbij om baldadig heid waar helemaal niemand beter van wordt En de schade werkt naar verschil lende kanten Gevolgen voor de daders. Belangrijker nog dan het feit dat ouders aansprakelijk zijn voor alle schade die hun (minderjarige) kind aanricht, is de toekomst van de longcre die op het spel staat. Voor die toekomst zijn de ouders verantwoordelijk, want kinderen kunnen de consequentie van hun daden nog niet overzien. Vernielen is strafbaar. Dit heeft tot gevolg dat de dader kan worden opgepakt door de politie. Ook als hij nog minder jarig is. Ernstige straffen worden alleen toegepast als er al meerdere malen iets is gebeurd. Of in een bijzonder zwaar geval van 'vernieling' of "baldadigheid'. Maar ook als vervolging uitblijft kunnen er gevolgen zijn voor de dader Straffeloos vernielen kan van kwaad tot erger leiden. Gevolgen voor de slachtoffers. Meestal is de schade niet zomaar in geld uil te drukken Neem een met veel moeite opgezet clubhuis, waar de leden maandenlang hard aan hebben gewerkt. Nauwelijks is alles af of het wordt door een aantal jongens in brand gestoken. Dan zullen de clubleden niet alleen aan het geld denken dat ze daarmee kwijt zijn. Ook de tijd en het enthousiasme dat erin zit, is verloren. Met alle teleurstelling van dien. In het algemeen zal er onder de slacht offers verdriet of moedeloosheid heersen Maar ieder mens reageert weer anders, Vandalisme kan ook agressief gedrag uitlokken Gevolgen voor de leefomgeving. Vandalisme kan ook sociale onrust veroorzaken. Mensen die bang worden voor groepen jongeren, zullen bepaalde plaatsen of straten mijden. Niemand voelt zich meer verant woordelijk. Er ontstaat dan een situatie van 'vrij spel'. Zo wordt vandalisme zelf de oorzaak van vandalisme De veiligheid van de buurtbewoners kan in gevaar worden gebracht. Wat moet u b.v doen als bij een ongeluk politie of de ziekenauto niet gebeld kan worden, omdat de dichtstbijzijnde telefooncel gesloopt is? WAT IS ERTEGEN VANDALISME TE DOEN? U staat niet alleen. U kunt natuurlijk niet alleen het vandalisme in uw omgeving voorkomen Zaken als opvang, begeleiding en voorlichting van jongeren, om te zorgen dat er wat gedaan wordt tegen vandalisme, betreffen veel meer mensen. Ouders kunnen elkaar, binnen school- of buurtverband, helpen door regelmatig overleg te plegen. Misschien kunt u dan afspraken maken over de taakverdeling bij opvang en toezicht over de kinderen En komt u te weten welke kinderen soms een beetje meer aandacht nodig hebben. Er moet gezocht worden naar oplos singen, afhankelijk van de oorzaak en de vorm van het vandalisme Het spelvandalisme kan m.n. door de ouders, maar ook door de school, meestal eenvoudig worden voorkomen Als een kind bijvoorbeeld een auto als glijbaan gebruikt, moet het kind worden uitgelegd dat dit voor de eigenaar van de auto minder geslaagd is. Het is de taak van de ouders of verzorgers hun kinderen al jong verantwoordelijkheids gevoel bij te brengen. Niet alleen respect voor eigen bezit, maar ook voor dat van anderen. Dat ze rekening moeten leren houden met hun naaste omgeving. Het is goed om uw kind hier c eet op te wijzen, zodra de situatie zich vo doet. Voor prestigevandalisme wor ;n meestal de plekken uitgezocht wz r de minste sociale en/of ouderlijke cc itrole is. Daarom is het van belang dat c ouders samen met de buurt tracf :n het toezicht te vergroten. Het hoeft niet nodig te zijn d het kind zijn gevoel van eigenwaard- ïaalt uit het opscheppen tegen vriendjes, ^.ijn school en thuis moeten hem het gevoel geven 'dat hij de moeite waard is'. En dat hij heus niet beter is dan zijn vriendjes, als hij wel een ruit in durft te gooien. Het meeste resultaat bereikt u als u ook een goed contact heeft met de vriendjes van uw kind. Vandalisme uit verveling. Jeugd-, sport- en buurtorganisaties kunnen bezigheden organiseren die leuker zijn dan een telefooncel stukmaken. Om de jongeren te stimuleren tot het ondernemen van positieve zaken, zult u, als ouder alleen, vaak zwak staan. Maar door veel samen te werken (bijvoorbeeld met onderwijzers/leraren, sportclubs en jeugdorganisaties) zal het vaak lukken de buurtjeugd te bereiken Bij vandalisme uit frustratie karf het beste gezocht worden naar de oorzaken die ertoe leiden dat de jongere zich zo ongelukkig voelt. Het vernielen van een lantaarnpaal kan bijvoorbeeld het gevolg zijn van een ruzie die u thuis had en die niet vol doende is uitgesproken. Zo wordt het gevoel van onvrede afgereageerd. Maar, minder direct, kan het ook zijn dat een kind zich heel ongelukkig en onbegrepen voelt, terwijl de ouders hier nooit iets van merken En dus ook niets weten van het daaruit voortkomende vandalisme Veruit het belangrijkste is het daarom voor u om zoveel mogelijk contact met uw kind te houden Dan weet u wat het kind bezighoudt, waar het naar toe gaat. wie zijn vriendjes zijn. etc. TENSLOTTE. We kunnen stellen dat het maat schappelijke probleem van vandalisme dermate ingewikkeld is dat het zeker niet onmiddellijk is op te lossen. Pas op de langere termijn zal het effect van alle activiteiten zichtbaar kunnen zijn. Verwacht u. behalve natuurlijk in uw zeer directe omgeving, dus niet overal al snel resultaat te zien Toch is de eerste slap al ge/et. \X ant li bent immers begonnen zelf iets tegen vandalisme te doen. door de lezing van vandaag te bezoeken en de folder te lezen Eigenlijk betekent dit dat u bezig bent met ons mee te denken over het voorkomen van vandalisme. Door er over te praten, in uw gezin en in uw buurt, kunt u ook anderen motiveren om daad werkelijk te helpen Samen moet u met buurtbewoners, politiemensen, scholen, buurthuizen, sociaal werkers en alle anderen die met jongeren te maken hebben, zoeken naar wat de jeugd tot vandalisme aanzet. Er steeds rekening mee houdend dat elk kind uniek - en dus anders - is, en dat elk kind daarom ook het recht heeft op speciale aandacht voor zijn eigen probleem. Op voorstel van de plaatselijke monu mentencommissie is door het college van b. en w. besloten 7 panden op de ge meentelijke munumentenlijst te plaat sen. Het gaat om panden aan de Gro testraat (huisnr. 16, 20 en 26), de Hoen- derstraat (6, 8), de Leeuwslraat (2), de Paterstraal (35), de Stationsweg (119), de Raadhuisstraat (3) een tweede pand aan de Raadhuisstraat (nr 36) en de schaapskooi aan de Overloonseweg. MONUMENTENVERORDENING In augustus 1983 is door de gemeente raad van Venray een plaatselijke monu mentenverordening vastgesteld. Via de ze verordening krijgt het college de be voegdheid panden tot monument te ver klaren en op de plaatselijke monumen tenlijst te plaatsen. Op een dergelijke lijst kunnen ge plaatst worden monumenten, kerkelijke monumenten en stad- en dorpsgezich ten. De schoonheid, de betekenis voor de wetenschap, de volkskundige waarde óf de ermee geschiedkundige herinne ring zijn krïteria voor aanwijzing van zaken of terreinen als monument. Van de plaatsing op de monumenten lijst gaat een beschermende werking uit. Zo is het verboden een beschermend monument af te breken, te beschadigen of te vernielen, in algemene zin gespro ken: wijzigen of veranderingen aan ge bouw of terrein zijn alleen mogelijk me toestemming van het college, legen het besluit van b. en w. voor aanwijzing tot monument kunnen belanghebbenden binnen één maand in beroep gaan. De Venrayse monumentenverorde- ning is een aanvulling op de landelijke monumentenverordening. Op de lande lijke lijst slaan 27 Venrayse gebouwen. NIEUWE MONUMENTEN Na de vaststelling van de verordening is de plaatselijke monumeniencommis- sie begonnen met het opstellen van een inventarisatie van panden in de gemeen te die volgens haar thuis horen op de monumentenlijst. Na een half jaar van voorbereiding achter gesloten deuren is de commissie met het voorstel gekomen nu 7 panden lot monument te verheffen. In het kort willen wij hier deze pan den beschrijven, waarbij gebruik wordt gemaakt van de gegevens van de com missie. Het pand aan de Grolestraat is rond 1860 gebouwd en tot 1938 bewoond door de fam. Esser. De voorgevel van dit monumentale gebouw is geheel be pleisterd en bestaat uit een groot mid dengebouw en twee naar voren sprin gende zijvleugels. Het middengebouw heeft een mooi versierde frontspice een boven de dakgoot uitgetrokken gevel rechtboven de entree). Aan beide zijde hiervan zijn grote opgewerkte krullen (volonten), opgevuld met blad motief. Op de volonten zitten twee naakte engeltjes, één met een boek in de hand, een ander met een boekrol. In de top van de frontspice bevindt zich een lachende mannenkop met snor en drie delige baard. De aanwijzing tot monu ment betreft de voorgevel en het dak. In het gebouw zijn nu drie winkelpanden gevestigd. Het oudste woonhuis van Venray staat ook op de monumentenlijst Het pand ,,de Bonte Koeij" aan de Hoen derstraat. In de annalen wordt het pand reeds in 1651 genoemd. De muurankers vermelden de jaren 1723 en 1743. Het is een fors gebouw in twee lagen. De voor gevel is gepleisterd, de zijgevel is opge trokken in kloostermoppen. De aanwij zing tot monument betreft het pand in zijn geheel. De oude klinkerbestrating van de Hoenderslraat en het pand Hoenderstraat 10 zorgen voor een mooie omgeving van het gebouw. Het gebouw is op het moment in gebrui als woonhuis en winkel. Het enige overgebleven oud, karakte ristiek bedrijfsgebouw in Venray heeft ook een plaats gekregen op de lijst: „De Gouden Leeuw". Dit pand aan de Leeuwstraat is gebouwd omstreeks 1880. In vroegere dagen was er een brouwerij in gevestigd. Het is een krach tig, robuust gebouw met een zadeldak, mooi uitgevoerd metselwerk met nissen en bogen, gedeeltelijk voorzien van ra men. De bouwstijl van het pand is ver want aan de Gelderse bouwstijl. Aan de noordzijde van het gebouw is in de da krand een uitbouw met dubbele luiken, een hijsbalk en een overstekend dak. De aanwijzing tol monument betreft het ge heel. Het gebouw wordt momenteel ge bruikt als opslagruimte. Aan de Paterstraal ligt een statig heren huis uit de 18e eeuw. De voorgevel van dit rond 1775 gebouwd huis is syme- trisch met in het midden de entree en op de verdieping 5 identieke ramen. De hoeken van het gebouw worden ge vormd door gestukadoorde pilasters

Peel en Maas | 1984 | | pagina 10