10 pleidingscentrum voor kantoorinnovatie in augustus in Venray van start fe optimistisch over de werkloosheid in regio PEEL EN MAAS Dit weekend grote fancy fair JUNIOR MODE RUIMT OP bij het 20-jarig bestaan van Comeo Na enkele maanden constant 'n lichte aling van het aantal werkloze mannen i Venray en de regio te hebben mogen lelden, is de toch nog vrij geringe toe- ime over de maand mei een domper p onze te optimistische verwachtingen. In de maand mei steeg het aantal annelijke werklozen namelijk met 15, •t 2301. In het rayon Gennep zette de aling nog door, n.l. 48 minder dan in iril. Uiteindelijk dus in de rayons enray/Gennep toch nog 33 minder. In procenten uitgedrukt is 15.7% van afhankelijke mannelijke beroepsbe- >lking werkloos. Alleen Valkenburg |t nog iets lager. Dit percentage mag ch verheugend genoemd worden, om it we de laatste jaren dikwijls 3 k 4% )ger scoorden. Vorig jaar konden we nog een belang- |ke daling konstateren, n.l. van 2644 tar 2570. Nu, met 2301 werkzoeken- m, blijven we toch nog 'n klein beetje >timistisch. PROVINCIAAL EN LANDELIJK In Limburg daalde de afgelopen aand hel aantal werkloze mannen met 7 tot 18.9%. Deze daling was hoofd- kelijk seizoenmatig van aard en trof voor bijna 70% de bouwberoe- n. Het effect van de seizoenmatige ver tering werd enigszins afgezwakt door inschrijving van de eerste schoolver- ters van de nieuwe jaargang bij de .A.B.'s. Landelijk daalde de werkloosheid ït bijna 12.000 mannen. Het landelijk irkloosheidspercentage verminderde ït 0.4% en is thans 16.6%. In de meeste rayons daalde de werk- isheid. Dit was echter niet het geval in rayons Westelijke Mijnstreek en lis we zagen in Venray. De grootste Wie op onderhoud beknibbelt smijt met geld voor gratis advies cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 uaungen zijn te signaleren in de rayons Heerlen, Venlo, Kerkrade en Roer mond. De vergelijking op jaarbasis geeft on danks de licht positieve ontwikkelingen van de laatste maanden toch nog steeds een negatief beeld. In vergelijking met mei 1983 is de werkloosheid provinciaal met ca, 1650 mannen toegenomen. Op vallend zijn wel de grote regionale ver schillen. In de Noord-Limburgse rayons Gennep, Venrav en Venlo is de werkloosheid duidelijk lager dan vorig jaar. In Midden-Limburg is het beeld verdeeld, in het rayon Weert is de werk loosheid lager en in het rayon Roer- •mond hoger dan in mei 1983. Per saldo is echter ook in Midden-Limburg de werkloosheid iets onder het niveau van 1983 gekomen. In Zuid-Limburg is meesterschilders Het opleidingscentrum voor kan- kEitf toorinnovatie aan de St. Anthoni- ypli usstraat la in Venray opent midden augustus zijn deuren voor de eerste pursisten. Directeur H. Crins die in tnaart met de voorbereidingen aan ving, begint dan met een dagcursus van drie maanden voor automatiserings-geschoolde kantoor-medewerker. Aan de eerste cursus zullen twintig mensen deel nemen, onder andere ingeschreven werkzoekenden van het Gewestelijk Arbeidsbureau. In een aantal geval- Jen zullen de cursuskosten voor innen werkzoekenden betaald worden ach,lg door het ministerie van Sociale Za- 5.90ken en Werkgelegenheid. De heer J. Kempen, directeur van het G.A.B. onderstreept het belang van het centrum voor de regio; „al les wijst erop dat het de komende jaren voor de mensen met een alge mene opleiding heel moeilijk zal pijn om een baan te vinden. Dege- gvmjriten die moderne kantoorappera- ^ituur, zoals computers, kunnen be- jienen zijn dan in hei voordeel. Het bekend dat het onderwijs voorals- iog geen kans ziet in te spelen op de iel groeiende behoefte. Het Oplei dingscentrum voor Kantoorinnova- ie biedt zowel werkzoekenden als -erkenden die bijgeschoold willen vorden de mogelijkheid de achter- 5 itand in kennis in te halen", gie - eec „Het G.A.B. heeft in dit stadium «langstelling voor het bijscholen Tweede'an werkzoekenden. Wij verwach- q en dal er in Venray en naaste om- (eving, ook onder werkzoekenden, 6.900'doende belangstelling zal zijn >m in ieder geval de eerste cursus te |ullen. Onze mensen hebben al een -"Y'iegin gemaakt met het zoeken van ;ontact met gegadigden. Overigens ;unnen werkzoekenden ons ook JUjelf benaderen. Voor volgende cur- kunnen werkzoekenden die lij andere G.A.B.'s zijn ingeschre ven zich eveneens aanmelden. De arbeidsbureaus bepalen welke werk zoekenden in aanmerking kunnen komen voor een eventuele studie- kostenvergoeding' Om aan de dagcursus te kunnen deelnemen is een vooropleiding ge wenst op HAVO/MEAO niveau. BREED LESSENPAKKET Directeur Crins, die tot voor kort doceerde aan de HEAO te Sittard, heeft voor de dagcursus een lessen pakket opgesteld dat een oriëntatie geeft in het vakgebied van de infor matieverzorging en de automatise ring. De heer Crins: „Wij hebben gekozen voor een bredere aanpak zodat de cursisten kennis kunnen maken met een groot aantal facet ten van administratieve automatise ring. Wij leiden niet op tot pro grammeur of systeemanalist maar tot automatiseringsgeschoolde kantoormedewerker/ster. In de cur sus ligt de nadruk allereerst op wat informatie nu eigenlijk is en welke rol deze speelt in organisaties. Vooral voor werkzoekenden zonder bedrijfservaring is dat belangrijk. Verder zal een belangrijk gedeelte van de cursus gewijd zijn aan kan toorautomatisering. Hieronder ver staan we het maken, vermenigvuldi gen, distribueren, opslaan en te rugzoeken van gegevens met behulp van computer-technieken. Het theo retische onderwijs steunen we door praktisch te werken met tekstver werkers, personal computers en ve lerlei randapparatuur. VERSCHEIDENE AVONDCURSUSSEN Hoewel de dagcursus van direc teur en docenten veel energie zal vergen, blijft het daar niet bij. Het Opleidingscentrum voor Kantoorin- novatie heeft al vergevorderde plan nen om in september of oktober te starten met een reeks avondcursus sen. De heer Crins: „Er zal een keus mogelijk zijn uit verscheidene cur sussen op het gebied van automati sering. Naast een algemene inlei ding over geautomatiseerde infor matieverwerking zullen dat cursus sen zijn over onderwerpen als tekst verwerking, het beheer van gege vensbestanden, eventuele computer-programmapakketten, de computertaal Basic en dergelijke. Bij alle cursussen zullen we gebruik maken van micro computers. Dat zijn computers die in snel tempo op de kantoren verschijnen, maar die ook hun weg al beginnen te vinden naar middenstanders, zelfstandige beroepsbeoefenaren enz." BEDRIJVEN ZIJN BELANGSTELLEND Wanneer de bedrijven of be drijfstakken belangstelling hebben voor cursussen, die toegespitst zijn op hun behoefte, dan stelt het Opleidingscentrum voor kantoorin novatie een speciaal cursuspakket samen. De heer Crins: „De eerste bedrijfstak die intresse toont voor zo'n aangepaste cursus is de bouw wereld. De inleidende besprekingen hebben reeds plaats gevonden. Ook zijn er bedrijven die hun mensen aan de open cursussen willen laten deelnemen." INITIATIEFNEMERS De school, die bij de eerste aan kondiging Beroepsopleidingscen trum voor Kantoorinnovatie werd genoemd, is een initiatief van mr. J.H.M. Defesche, burgemeester van Venray, die nu voorzitter van het bestuur is, en ir L.A. Stierman tot aan zijn overlijden eind vorig jaar president-directeur van Rank Xerox Manufactering (Nederland) B.V. Aan het tot sturid komen van het centrum werkten o.a. mee: de provincie Limburg, het G.A.B. in Venray, P.O.L. (Praktijk oriënte rend leren) in Venray, het Venrayse bedrijfsleven, Océ-Nederland B.V. het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds, DSM en de P.T.T. NADERE INLICHTINGEN Wie meer wil weten over de dag cursus voor werkzoekenden kan tij dens de kantooruren terecht bij het Opleidingscentrum voor kantoorin novatie, St. Antoniusstraat la, Venray, telefoon 04780-89800. Op vrijdag 6 juli a.s. organiseert het centrum een voorlichtingsbijeen komst voor mensen die belangstel ling hebben voor de twaalf werken durende dagcursus. Deze bijeen komst vangt aan om 10.00 uur. Tot 4 juli kunnen geintresseerden zich hiervoor telefonisch aanmelden. met uitzondering van het rayon Kerk rade in alle rayons de werkloosheid duidelijk hoger dan in mei 1983. De eerste schoolverlaters van de nieuwe lichting werden in de maand mei reeds ingeschreven. In de komende maanden is nog een forse stijging van het aantal schoolverlaters te verwach ten. Gezien de huidige arbeidsmarktsituatie zal de bemiddeling hiervan naar helaas verwacht mag worden moeizaam ver lopen. Tegenover de gestegen werkloosheid bij de schoolverlaters stond in mei een daling bij de overige jeugdigen. De totale jeugdwerkloosheid steeg in de leeftijdsgroep jonger dan 19 jaar, maar daalde in de leeftijdsgroep 19 t/m 22 jaar. Het aandeel van de jeugdwerk loosheid in de totale werkloosheid liep terug van 22.4% naar 22.3%. WERKLOOSHEID VROUWEN In tegenstelling tot bij de mannen, steeg het aantal werkloze vrouwen in één maand tijd erg veel, n.l. met 98. Toch is het huidige aantal van 1100 nog 8 minder dan vorig jaar. Daarmee zijn Venray naast Kerkrade de enige rayons waar het huidige aantal vrouwe lijke werklozen lager is dan vorig jaar. Net als bij de mannen is ook bij de vrouwen Valkenburg de plaats met de minste werklozen. Venray staat op de tweede plaats met 18.8%. Het provin ciale percentage is 25.1 en het landelijke 18.9%. De stijging van de werklooosheid werd veroorzaakt door de inschrijving van schoolverlaters, waar anders dan bij de mannen nauwelijks positieve sei zoensinvloeden tegenover stonden. Ook hier moet men de komende maanden nog met een belangrijke stij ging rekening houden. DIEFSTAL FIETSEN GAAT GEWOON DOOR Vrijwel iedere dag komen er bij de politie aangiften binnen van diefstal van fietsen. Dikwijls worden de fietsen elders in de gemeente teruggevonden. Indien ze voorzien zijn van een post code is het gemakkelijk de eigenaar op te sporen, maar helaas is dat nog lang niet bij iedere fiets het geval. Er zijn zelfs mensen die het merk van hun fiets niet eens weten. Fietspasjes zijn nog altijd gratis bij de politie verkrijgbaar. Graveren van uw postcode kan bij elke rijwielhandelaar. Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 VRIJDAG 29 JUNI 1984 Nr. 26 HONDERDENVIJFDE JAARGANG POLITIE ZOEKT GETUIGEN Zaterdag, op klaarlichte dag, tussen 12.00 en 17.30 uur werd uit een op het Gouden Leeuw-terrein geparkeerd staande personenauto een auto-radio cassetterecorder en een scheerapparaat, samen ter waarde van ruim 2000 gulden ontvreemd. Omdat die diefstal op klaarlichte dag heeft plaatsgevonden is het mogelijk dat er getuigen zijn. Zij worden verzocht zich in verbinding te willen stellen met de politie. ILLEGALE VISSERS HADDEN PECH Er is reeds meerdere malen op gewe zen, dat het verboden is te vissen in de overstortvijver langs de Deurneseweg. Dat verbod is mede bedoeld om de daar levende eenden, zwanen en andere ge- volgelte rust te geven. Met name de be woners van Brukske zondigen nog al eens tegen dat verbod. Zo ook enkele dagen geleden. Een politieman trof er vier vissers aan. Hij werd door hen behoorlijk gepest omdat ze dachten dat die ene politieman hen zeker niet zou kunnen aanhouden. Maar toen ze over het talud kwamen stonden ze plotseling oog in oogmet mogelijk de grootste brigadier welke Venray heeft. Aan wegrennen viel niet meer te denken. Het viertal werd over gebracht naar het politiebureau, waar ze na opmaking van procesverbaal huiswaarts konden keren, echter zonder de hengels, want die werden in beslag genomen. Ze hadden beter kunnen weten want de surveillanceauto's van Venray zijn in het algemeen bemand door twee politie mensen VANDALISME Een 28-jarige Venrayer die behoorlijk aan Bachus geofferd had, schopte tegen een autospiegel waardoor de auto en de spiegel werden beschadigd. Toen de politie arriveerde wenste die Venrayer geen medewerking te verlenen en bij zijn aanhouding verzette hij zich. Maar hij werd toch overgebracht naar het po litiebureau en ingesloten in de daarvoor bestemde ruimte, ter ontnuchtering. De volgende dag kon hij na verhoor en aanzegging dat procesverbaal zal wor den opgemaakt huiswaarts keren. Op niet afgeprijsde zomerspullen 10% korting Haal nu Uw voordeel bij Cloffy Grotestraat 72 Venray Alle Jurken 20% tot 50% korting Alle Pantalons en Bermuda's 10% tot 50% korting Alle Jacks 30% korting Veel Truien - Vesten - Blouses 30% tot 50% korting Op zaterdag 30 juni en zondag 1 juli a.s. organiseert Comeo zijn 20- ste Fancy Fair op het sportterrein van St. Servatius aan de Oostsingel te Venray. Sinds 1964 brengt dit jaarlijkse gebeuren van de missieclub van St. Servatius financiële steun aan Ven rayse missionarissen en ontwikke lingswerkers in de derde wereld. In twintig jaar tijd is ruim twee ton aan hulp versterkt, en Comeo hoopt door de Fancy Fair van dit jaar de kwart miljoen vol te maken. COMEO 20 JAAR Het begon allemaal in de zestiger jaren, toen binnen St. Servatius ge dacht werd aan de oprichting van een missieclub. Onder de bezielende leiding van broeder Cortooms en met volle medewerking van de di- rektie van St. Servatius werd, met de belangeloze inzet van vele en thousiaste medewerkers de grondslag gelegd voor dit jaarlijks terugkerend tweedaags evenement. Sindsdien kunnen ieder jaar ver scheidene missionarissen en zusters in arme landen geholpen worden. Zo werden o.a. Zr. Lemmens, pater Jan Peeters, Zr. Jenniskens en pater Piet Hoedemakers uit de eerste nood geholpen. Ieder jaar worden ren. Volgens voorzitter Gerard Smits is dat mede een gevolg van de vele attrakties en het goede prijzen pakket wat Comeo biedt in zijn stands en bij het grote rad van avontuur. Ook de kosten van de at trakties zijn in al die jaren bijna niet verhoogd: zelfs bij hel rad van avontuur kunnen de kinderen nog terecht voor 5 en 10 cent, en in de loterij kan men dit jaar voor maar één gulden een reis naar Parijs win nen voor 2 personen. Met dit vierde lustrum hoopt Co meo weer op een grote opkomst van het publiek om deze missieclub in staat te stellen de Venrayse missio narissen te helpen bij hun zware taak in de derde wereld. Op zater dag 30 juni en zondag 1 juli is de Grote Fancy Fair geopend vanaf 13.00 uur. Op bijgaande foto zes Venrayse missionarissen die in 1982 toevallig tegelijk op verlof waren. Van links naar rechts: Pater Jan Peeters, werkzaam in Irian Jaya, Pater W. van Lin werkzaam in Bra zilië, Zuster Wijnhoven, werkzaam in Papua Nieuw Guinea, Broeder Fr. Basten, Werkzaam in Rwanda, Pater H. van Loon, werkzaam in Cameroun, Zuster A.K. van Ooi werkzaam in Rwanda. ongeveer 20 missionarissen in hun werk gesteund uit de opbrengsten van de Fancy Fair van Comeo. VEEL ATTRAKTIES Ondanks de iets moeilijker tijd blijkt het bezoekersaantal niet te slinken en blijft de opbrengst min of meer gelijk aan voorgaande ja-

Peel en Maas | 1984 | | pagina 9