10 IDe Zeven Smarten van Maria PEEL EN MAAS pis 1 HALVE PRIJS irQ i Alle campingartikelen Schoutenstraat 7 HELP HELPEN Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 ^op^. 0. g Sp0rt en Camping Wie op onderhoud beknibbelt smijt met geld voor gratis advies cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 meesterschilders VRIJDAG 22 JUNI 1984 Nr. 25 HONDERDENVIJFDE JAARGANG Verscholen in te weeldrig groen, bijna onzichtbaar, de kapelletjes van de Zeven Smarten van Maria. In dezelfde Vrije Akademie is nog een groep vrijwilligers werk zaam om de Werkgroep Kruisen en Kapellen daadwerkelijk de helpende hand te kunnen bieden. Na een oproep in Peel en Maas melden zich twee heren en een twee dames aan, die onder de bezielende leiding van Piet Hermans wegwijs gemaakt worden, hoe men oude houten corpussen zo natuurgetrouw mogelijk kan copieëren. Die oude corpussen worden eerst zorgvuldig schoongemaakt. Dik wijls zitten er meerdere lagen verf op. Vroegere reparaties werden ook wel eens met spijkers uitgevoerd. Dat wordt dan meteen hersteld. In een steunmal van gips worden van de kruisbeelden Latex mallen gegoten - armen en corpus apart. Die Latex-mallen worden gevuld met een speciaal soort cement. Na droging wordt het nieuwe corpus als het ware uit de Latex gepeld. De ste nen (betonnen) armen worden weer aan het corpus bevestigd. Het nieu we beeld heeft dan nog enige tijd nodig om ,,uit-te-werken". Eerst dan kan tot schilderen (polychro meren) worden overgegaan. Het is de bedoeling dat de vrijwil ligers straks zelf mallen en beelden gaan gieten en schilderen. De mal len zijn voor meermalig gebruik ge schikt. In het Venrayse land zijn inmid dels verschillende nieuwe corpussen op een kruis gehangen. Er zijn nog steeds kruisbeelden die onder han den genomen moeten worden. De oude gerestaureerde corpussen wor den door de Werkgroep aan de eige naren teruggegeven. Verschillende zijn al in het Venrays Museum aan de Eindstrat terecht gekomen. Te vens zal deze groep replica's maken van corpussen die op een of andere manier verloren zijn gegaan. Men verwacht dit groepje vrijwil ligers straks misschien ook te kun nen inzetten bij andere herstel- of conserveringswerkzaamheden, maar voorlopig kunnen ze nog met de kruisbeelden vooruit. Zo hebben de broeders van Liefde (van St. Ser- vatius) gevraagd of de werkgroep drie corpussen wil leveren voor de missie in Afrika. Er zijn hier in Eu ropa wel corpussen van kunststof koop, maar de Broeders vinden re plica's van oude Venrayse kruis beelden veel mooier en niet zo fa brieksmatig gemaakt als de beelden van kunststof. De nationale diabetesweek is dit jaar van 25 tot en met 30 juni. Het Diabetes Fonds Nederland houdt dan de lande lijke kollekte onder het motto: „Geef 's voor diabetes". De opbrengst is be stemd voor het wetenschappelijk onder zoek op het gebied van diabetes mellitus (suikerziekte). De wetenschap is er nog steeds niet in geslaagd de oorzaken van diabetes op te sporen. Iedereen kan van de ene dag op de andere diabetes krijgen. Nog altijd is het een ongeneeslijke ziekte, die diep in grijpt in het leven van de patiënt en de directe omgeving. Diabetes is een stofwisselingsziekte, waardoor het voedsel niet meer in het lichaam kan worden verwerkt. Geluk kig kunnen suikerpatiënten tegenwoor dig worden behandeld met insuline, ta bletten of een dieet. Maar daarmee is het probleem niet opgelost. Door de onzichtbaarheid van de ziek te hebben diabeten nog heel vaak aller lei maatschappelijke problemen. Bo vendien kan diabetes ook complicaties tot gevolg hebben, zoals blindheid en aantasting van de bloedvaten en het ze nuwstelsel. In Nederland zijn tal van onderzoe ken gaande naar dee behandeling en be strijding van diabetes. Het Diabetes Fonds Nederland steunt diverse projec ten, bijvoorbeeld op het gebied van oogcomplicaties, voedingsproblemen en insulinepompjes. De aktie „Geef 's voor diabetes" heeft vorig jaar 1,2 miljoen gulden op geleverd. In 1982 mocht het Diabetes Fonds Nederland voor het eerst een lan delijke kollekte organiseren. Daarvóór bestond er helemaal geen diabeteswerk. Wie de aktie wil steunen, kan een bijdrage storten op postgiro 5766 ten name van het Diabetes Fonds Neder land te Utrecht. kruispunt bij de kerk helemaal gere construeerd. Dat kostte de Eerw. Paters langs die Oude Oostrumse- weg enkele meters grond en daarom moest de „hof van smarten" ver dwijnen. De oude reliëfs kregen een plaats in de gangen van het klooster, dat toen nog door de Pa ters en Fraters bewoond werd. De hoge muur, die de kerk van de Leunseweg scheidde, werd gesloopt tot een laag tuinmuurtje en een nieuwe „hof van smarten" werd daar ingericht: nieuwe kapelletjes, nieuwe plateaus en een nieuwe be planting. TAND DES TIJDS Nu enkele tientallen jaren later is de beplanting van destijds al aardig op weg een wildernis te vormen, waarin men nog amper de kapellet jes kan ontwaren. Maar ook de ka pelletjes zijn door de tand des tijds aangetast. Ze zijn kennelijk niet he lemaal waterdicht geweest, met het gevolg dat in de winterdagen de zaak ging scheuren. Ook de reliëfs konden de vorst niet verdragen, en vertoonden scheuren en er vielen stukken uit. En wie gedacht zou hebben dat die reliëfs uit stevig ge bakken klei bestaan, komt bedro gen uit. De een of andere „kunste maker" heeft ze gegoten van rood gekleurde gips, waarin voor de ste vigheid baalzakjute verwerkt is. Alles, bij alles, geen fraai gezicht daar langs de Leunseweg. Geen wonder dan ook, dat Pastoor Barn- hoorn bij zijn zilveren priesterfeest zijn dierbare parochianen opriep een bijdrage te willen doen aan een volledig herstel van de „hof van Strapless bikini, div. kleuren Van de (eeuwen) oude staties die nog steeds in de gangen van De Kruuze hangen, werden foto's ge maakt en uitvergroot op ware grootte. Aan de hand van die voor beelden ging men met veel enthousi asme en onder deskundige leiding aan de slag, Elke cursist heeft één bepaalde statie in bewerking. Elke week besteed men er een lan ge donderdag-avond aan. Zes avon den heeft men er nu al opzitten. Na elke boetseeravond worden de pla teaus met vochtige doeken bedekt en in plastic gewikkeld om voortij dige uitdroging van de boetseerklei te voorkomen. In De Kruuze hebben de cursisten bij tijd en wijle nog eens een kijkje genomen bij „hun" statie, om be paalde diepten in het reliëf op te meten en andere verhoudingen te controleren. Komende week gaat men echter gezamelijk met de in middels vergevorderde maquettes naar De Kruuze om daar in de voor malige kloostergang de finishing touch aan te brengen. En dat zal geen klein karwei zijn, als men be denkt dat aan elke maquette zo'n 60 kg klei verwerkt is. Het zijn ook echt geen kleine dingen, maar ge vaarten van circa 55 x 70 cm groot. Terug van De Kruuze worden in de Vrije Akademie de reliëfs van achteren uitgehold. Dat doet men om het gewicht te verminderen, maar ook om de droging - die nu gaat beginnen - gelijkmatig te doen verlopen. Zo'n droogperiode mag men ook al weer niet forceren. In de zon leggen is er dus heus niet bij. Geen wonder dan ook, dat eerst na ongeveer 4 weken met het bakken kan worden begonnen. Dat gebeurt in een electrische oven, bij een tem peratuur van 1100 graden. De bak tijd bedraagt 12 uur en ook hier is weer voorzichtigheid geboden: langzaam verhitten en langzaam la ten afkoelen om het bakproces zon der barsten of scheuren te kunnen voltooien. Er kunnen drie maquet tes in een keer in de oven.' Uiteindelijk zijn de reliëfs dan klaar om in de kapelletjes geplaatst te kunnen worden. De nieuwe reliëfs van roodbak- kende klei worden niet geverfd of geglazuurd. Men vindt ze in hun oorspronkelijke staat het meest tot hun recht komen. J.P.A. Nelissen bv zal dan intus sen gezorgd hebben voor de restau ratie van de kapelletjes. De oude gipsen reliëfs - waarvan er nog maar drie of vier in redelijke staat zijn, probeert men zonder stukken te ver wijderen. Maar wat men er dan mee gaat doen, is nog niet bekend. Natuurlijk zal ook een of ander tuiniersbedrijf de weelderige groen- beplanting onder handen moeten nemen en tot minimale proporties moeten terug brengen. De tijd nodig voor afwerken, drogen en bakken bij elkaar geteld, heeft men nu nog minstens twee maanden nodig voordat men kan zeggen dat de nieuwe staties gereed zijn. Ook moet men nog rekening houden met de komende vakanties. De werkgroep hoopt dat op 15 september op de feestdag van H. Maria van Zeven Smarten alles keu rig opgeleverd te hebben zodat pastoor Bamhoorn de vernieuwde kapelletjes dan kan inzegenen. Het cadeau bij gelegenheid van zijn 25- jarig priesterschap heeft wel een erg lange levertijd gehad, maar we menen te mogen stellen, dat hij dan ook iets aparts krijgt aangebo den, waar velen uit onze Venrayse gemeenschap aan hebben bijgedra gen. Onder deskundige leiding boetseren de cursisten van de Vrije Akademie nieuwe ,,staties"voor de Paterskerk smarten". Zijn parochianen hebben aan dat verzoek gevolg gegeven, maar hun vrijwillige bijdrage was toch nog te weinig om dat herstel voor 100% goed te doen. Pastoor Barnhoorn ging eens praten met de Werkgroep Kruisen en kapellen van Veldeke Venray, om steun en hulp te krijgen bij het uitvoeren van dit karwei. De Werkgroep was bereid deze taak op zich te nemen, maar kon destijds onmogelijk direct aan de slag, omdat men nog te intensief be zig was met het herstel van andere kruisen en kapellen in het Venrayse Land. DESKUNDIGE HULP Omdat ook de Werkgroep afhan kelijk is van vrijwillige bijdragen, zowel in werkkracht als in geld, deed zij op haar beurt een beroep op het aannemingsbedrijf J.P.A. Nelissen, om straks die kapelletjes zodanig te prepareren, dat er in de toekomst geen water meer door kan sijpelen. En J.P.A. Nelissen schaar de zich gaarne in de rij van aanne mingsbedrijven die daadwerkelijk de helpende hand reiken aan de Werkgroep. Intussen had eerder genoemde groep cursisten van de Vrije Akade mie een jaar cursus boetseren met goed gevolg achter zich en men was bereid de verworven kennis in nieu we „staties" tot uitdrukking te brengen. rdbeit r. 4 kN IEVEI DOE MEE 30 JUNI 1 JULI VOL )UK1 OOR Op de Vrije Akademie, in het ou de ziekenhuis aan de Merseloseweg, heeft een zevental vrijwilligers zich met veel elan geworpen op het boet seren van nieuwe reliefs voor de Ze ven Smarten van Maria. De zes da mes en een heer zijn daar al enkele weken mee bezig en hopen over en- EN kele maanden deze plateaus te kun nen plaatsen in de kapelletjes langs de Paterskerk aan de Leunseweg. Rond 1700 hebben de Paters Fransiscanen hun eerste kerk en klooster gesticht op de plaats waar nu nog de Paterskerk en De kruuze staan. Maar toen woonden die na volgers van St. Fransiscus al een 50 tal jaren in de Paterstraat - op de zelfde plaats waar ze nu (ruim 300 jaar later) - weer een communiteit gevormd hebben. De Paterskerk is toegewijd aan Onze Lieve Vrouw van Zeven Smar ten. Die'zeven smarten" werden reeds vroeger in kleine muurkapel letjes uitgebeeld. Op de oude foto van het Patersklooster, van vóór de brand van 27 november 1925, kan )esloti| men enkele kapelletjes boven de muur rond hel voorplein nog zien. Ook in de klooster- en kerk» muur waren enkele kapelletjes aange bracht. HOF VAN SMARTEN Toen men na de brand een nieuw klooster en kerk ging bouwen, maakte men een „hof van smarten" langs de toen nog smalle Oude Oostrumseweg. Daarin werden de oude plateaus weer opgesteld. In het groeiende Venray van na de oorlog moest de Oude Oostrum seweg weer verbreed worden en het snray 2851 =egek 774 elstof stoffe 3 enz. I doei iU J sstrur 0972 na. vi 0 tot )0 tot erdag 1 van ipleet ^et ommuurde voorplein van de stee* Paterskerk, waar enkele kapelletjes boven uitsteken, zoals dal was vóór VER Je folate brand van 27 november 1925 toot in of lat al

Peel en Maas | 1984 | | pagina 7