MOLEN „NOOIT GEDACHT" TE MERSELO PEEL EN MAAS GESLAAGD thomassenil Adverteer in Peel en Maas Boschveldcollege Scholen gemeenschap Jerusalem Kath. MAVO „de Kolk" A 'dammer kastelementen VRIJDAG 8 JUNI 1984 Nr. 23 HONDERDENVIJFDE JAARGANG Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 Lijst van geslaagenden voor het eind examen - le periiode. Gymnasium A: Geertje Janssen, Meterik; Frank Spekhorst, Venray. Gymnasium B: Ficque van Casteren, Venray; Marcel Drabbels, Venray; Ingrid van Encke- vort, Sevenum; Nicole Fennet, Leunen; Roelandt de Fouw, Venray; Marielle Hagens, Grubbenvorst; Ger Hermans, Meterik; Ilona Jansen, Venray; Jurgen Kemmelings, Venray; Paul van Maar- seveen, Venray; Monique van Oers, Veulen; Eugene Peters, Venray; Jan Poels, Venray; Lucie van de Steeg, Venray; Wilbert Verheijen, Sevenum; Robert van Vonderen, Leunen. Atheneuem A: Marielle Veelen, Hegelsom; Ton Coppus, Horst; Lisette van Dijck, Meterik; Annemiek Emonts, Leunen; Marlou van Fessem, Venray; Tim Geerarts, Horst; Els Gooren, Broekhui- zenvorst; John van Helden, Melderslo; Petra Heuvelmans, Broekhuizenvorst; Cecile Hovens, Venray; Eric Hubers, Ysselsteyn; Ellen Hurenkamp, Wans- sum; Christinas Huster, Leunen; Moni que Janssen, Oirlo; Aukje Lunter, Venray; Ingrid Mertens, Venray; André Poels, Horst; Rieky van de Putten, Venray; Peter van der Putten, Venray; Karin van Raay, Heide; Eric Rietjens, Horst; Christel Rubie, Sevenum; Ro bert Schaeffers, Venray; John Schator- jé, Horst; Madeleine Schim v. d. Loeff, Venray; Arno Seuren,, Horst; Anita van Staveren, Veulen; Saskia Stevens, Venray; Lion Straten, Horst; Wilma van de Ven, Wanssum; Ellis Vossen, Horst; Ellen van de Waerden, Venray; Gerda Wijnen, Horst; Theo Willemsen, Leunen; Paul van Winden, Venray; René Wismans, Horst; Inge Zwitser- lood, Merselo. Atheneum B: Jan Arts, Melderslo;' Peter Aerts, Tienray; Rolf Ariaens, Merselo; Mart Baltesen, Hegelsom; Ted Beekman, Horst; Mirjam Beelen, Horst; Jackie Beerkens, Melderslo; Leo van de Beke- rom, Horst; Simone Billet, Merselo; Felix Breukel, Venray; Emiel Brouwers, Horst; Frits Damen, Venray; Fons Derks, Overloon; Onno van Eijk, Venray; Theo Gerrits, Horst; P/aul Groenen, Horst; Paul Harts, Horst; Rob Heerkens, Venray; Connie Hen- drikx, Veulen; Truus Hoeymakers, Horst; Jolanda Hofmans, Meterik; Eric Houben, Ysselsteyn; Harry Houben, Meterik; Erica Jenneiskens, Horst; Paul Keijsers, Horst; Marcel KJeuskens, Melderslo; Ernest Kuijpers, Venray; Nicole op de Laak, Horst; Peter Lit- jens, Horst; Wilbert Lommen, Wans sum; Rudi Michels, Heide; Roel Moo- nen, Horst; Rik van de Mortel, Venray; Eric Jan van Nuenen, Hegelsom; Anne ke van der Fal, Venray; Romald Pee- ters, Meerlo; Jaap Peters, WanSsum; Frans van Rens, Horst; Judith Schaper, Horst; Philip Slevin, Venray; Francois Sonneville, Venray; Nico Steeghs, Mel derslo; Ge Stoks, Leunen; Mare Theu- nissen, Nieuw Bergen; Nico Ulder, Meerlo; Els Verstappen, Meterik; As- trid Wwijs, Leunen; Peter Paul van de Werf, Venray; John Willemsen, Mel derslo; Martijn Wismans, Venray. HAVO: Mariette van Aarssen, Venray; Peter Breoers, Ysselsteyn; Berry Brugman, Venray; Esther de Bruijn, Venray; Twan Claessens, Ysselsteyn; Annelies Classens, Castenray; Raoul Clermonts, Venray; Hilde Coenders, Meerlo; Ni cole Coenen, Venray; Maria Collin, Melderslo; Resi Coolen, Venray; Myran Derks, Wanssum; Nelly van Dijck, Ys selsteyn; Yolanda Dijkman, Horst; Monique ten Doeschate, Sevenum; Johny Drabbels, Venray; Liezeth Drab bels, Heide; Stannie Driessen, Horst; Mark van Els, Venray; Twan Fleurkens Castenray; Ben Franssen, Venray; Gert Franssen, Venray; Ron van Gameren, Venray; Carla Gellings, Ysselsteyn; Herwin Gellings, Castenray; EUen, Geurtjens, Horst; Ber Geurts, Sevenum Peter Geurts, Melderslo; Sjaak Geurts, Horst; Marie-José de Groot, Horst; Ilse van Haren, Venray; Hugo van Helden, Merselo; Arnie Heidens, Melderslo; Marjo Hendriks, Horst; Miranda Hen- drix, Melderslo; Marcel Hermans, Meterik; Cees Hof, Venray; Richard Holl, Meerlo; Theo Jacobs, Horst; Anita Janssen, Wanssum; Mieke Jans sen, Heide; Twan Janssen, Ysselsteyn; John Jenniskens, Meterik; Lydia Jeu ken, Venray; Jos Keijsers, Leunen; Fabienne van de Koolwijk, Venray; Anita de Kuijper, Horst; Theo Kuij pers, Venray; Gerard Linders, Yssel steyn; Peter Lindner, Meerlo; Herman Litjens, Meterik; Irene Litjens, Yssel steyn; Erik Maarschalkerwaard, Leu nen; Eric Maessen, Horst; Wim Man- ders, Melderslo; Odette Martens, Ven ray; Ronald Martens, Leunen; Stephan Michels, Ysselsteyn; Sylvia Mooren, Tienray; Angelique Mulders, Venray; Leonie Oehmen, Oostrum; Dorothé van Oijen, Broekhuizen; Marly van Osch, Venray; Margriet van der Pal, Venray; Jessie van de Pas, Ysselsteyn; Maaike van Pelt, Venray; Marlies van der Ploeg, Meterik; Paulien Poels, Heide; Pim Poels, Venray; Annemarie van Raay, Venray; Mark Ramaekers, Horst Jules Reintjes, Broekhuizen; Yvonne Reintjes, Leunen; Connie van Rens, Meterik; Marcel van Rens, Horst; Petra van Rens, Horst; Tom Roefs, Horst; Theo Rolfes, Venray; Robert-Jan de Roos, Venray; Lydia Rops, Ysselsteyn; Roel Sanders, Horst; Natasja Schip pers, Venray; Hans Schoeber, Horst; Jean Paul Schoonderbeek, Venray; Gertie Sikes, Oostrum; Ed Smits, Horst; Ans van Soest, Ysselsteyn; Marianna Stoks, Venray; Lisette Swin- kels, Heide; Astrid Tacken, Meterik; Loes Thissen, Sevenum; Ingrid Tim mermans, Horst; Jurgen Toonen, Ven ray; Leo Verdonck, Venray; Huub Ver- haegh, Kronenberg; Patrick Verrijth, Sevenum; Nicole Verstappen, Venray; Jeanet Volleberg, Wanssum; Geek Vul- lings, Ysselsteyn; Albert Weijs, Veulen; Ronald Wijers, Meerlo; Hans Wijnho ven, Horst; Franka Willemse, Yssel- stey.i; Jeroen Spee, Venray. Lijst van geslaagde kandidaten VWO le periode. Gymnasium A: Monique van Jaarsveld, Venray; Mieke Janssen, Horst; Jolanda Nooijen Venray; Hanneke van de Velde, Venray Ans Verbeek, Venray. Gymnasium B: Tilly Arts, Venray; Edith Cup, Horst; Angelie Fassotte, Venray; Gre- gor Holtzer, Venray; Ingrid Janssen, Wanssum; Sabina Keeters, Venray; Gea Keijsers, Overloon; Marcel van Klink, Venray; Rob van Kuijck, Venray; Miriam Peeters, Heide; Frans Podbev- sek, Horst; Leon Poels, Horst; Paul Rambags, Venray; Roel Reijnders, Venray; Astrid Schoonderbeek, Well; Karei van Doest, Venray; Martien Ver- bruggen, Venray. Atheneum Ar Anja Arts, Castenray; Iris Beerkens, Venray; Ingrid Benningen, Horst; Peter-Paul Bonants, Venray; Lijdia van den Bosch, Venray; Anita Christiaans, Horst; Willem Crebolder, Leunen; Titus Cunnen, Venray; Lizette van Dijk, Oostrum; Lisette Giesen, Oos trum; Trudy Goumans, Smakt; Heieen Heintjes, Venray; Ellis Huijs, Broek huizen; Caren Janssen, Oost rum; Mo nique Janssen, Merselo; Anja Linkens, Merselo; Dorien Nas, Wanssum; José Ophuis, Venray; Ingrid Peeters, Ven ray; Pia Poels, Venray; Yvonne Poels, Leunen; Gerry Pubben, Merselo; Hen- riette Schreurs, Leunen; Ron Stevens, Maashees; Theo Urselman, Venray; Wilbert de Vilder, Venray; Charlotte Voesten, Venray; Ronnay de Vries, Bilthoven; Esther Wilmsen, Leunen. Atheuem B: Rob Appels, Venray; Toine Boekholt Venray; Erik Craghs, Venray; Carin Cuijpers, Geijsteren; Léon Custers, Oostrum; René van Els, Venray; Colette Geenen, Venray; Cily van Hameren, Horst; Ria Hoezen, Venray; Patricia Hooymans, Venray; Lizanne van Kempen, Venray; Harry' Kessels, Swolgen; John Lucassen, Venray; Yvonne Martens, Venray; Trees Nellen, Well; Rudy Poels, Smkat; Mieke Schaminée, Venray; Martien de Swart, Swolgen; Nico van de Ven.Wanssum; Michel Verdonk, Well; Marian Volle- berg, Venray; John Willems, Oirlo. HAVO: Yvonne van Abel, Overloon; Gemma Aerts, Swolgen; Brigitte Arts, Reuver; John Arts, Overloon; Marcel Barents, Venray; Hans Bartels, Horst; Frank de Bas, Venray; Luciènne Beerkens, Ven ray; Danny den Bekker, Horst; Kathe- lijn Berents, Merselo; Mia Berger, Wanssum; Berrine Beuving, Oostrum; Alain de Boer, Oostrum; Cornee Bol, Vredepeel; Monique Bonants, Heide; Henk Boom, Venray; Wessel Breeuws- ma, Venray; Marion Claessens, Venray; Leontine Coenders, Tienray; Rianna Coolen, Venray; Frank Coopmans, Venray; Carine Coppelmans, Venray; Thea Cox, Horst; Erik Cup, Venray; Mirjam Cuppen, Horst; Eric Dechnar, •Venray; Marielle Derix, Horst; Marion Dinghs, Castenray; Freek Dirkx, Oos trum; Marleen Duijf, Horst; Els Eijs- sen, Geiisteren; Irene Eiissen. Geiiste- ren; Jos Eijssen, Geijsteren; Erik Eibers Swolgen; Gea van Els, Venray; Sylvia Emonts, Venray; Margot van Encke- vort, Venray; EncamitaGarrido, Venray Angelique van Geloven, Venray; Ron nie Gerrits, Venray; Ceciel Geurts, Ven ray; Arjan van der Giessen, Venray; Karin Goverde, Overloon; Silvia de Groot, Venray; Marian Haegens, Horst Michel van Hees, Venray; Fred Her mans, Venray; Josefien Hesen, Swol gen; Reggie Hulsken, Venray; Marion Jacobs, Horst; Anne-Marie Jacobs, Geijsteren; Leonie Jansen, Venray; Wilgert Jansen, Venray; Brigitte Jans sen, Venray; Frank Janssen, Merselo; Jolanda Janssen, Venray; Mieke Jans sen, Venray; Peter Janssen,. Venray; René Janssen, Venray; Edwin Kaina- ma, Venray; Wil Kateman, Oostrum; Wilma Keijzers, Venray; Désirée Kools, Venray; Jeroen van der Linden, Ven ray; Pieter van Lipzig, Venray; Anita Litjens, Horst; John Logtens, Venray; Marie-Louisae Loonen, Oostrum; Rob Duijpers, Venray; Mechelien Maas, Swolgen; Wilma Maessen, Venray; Twan Manders, Venray; Hanneke Marsman, Vredepeel; José Michels, Merselo; Alexander Millen, Venray; Marika Min, Geijsteren; Sandra Moors, Horst; Erik van den Munckhof, Ven ray; Loes van den Munckhof, Horst; Carola Nabben, Tienray; Leon Nelis- sen, Venray; Sil de Nijs, Venray; Henriëtte Nijssen, Well; Cora Nooijen, Venray; Marivi Omar, Venray; Anne miek van Oostenbrugge, Wanssum; Ingrid van Osch, Maashees; Dewie Oud, Maashees; Charles van der Pal, Venray; Paul van der Pal, Venray; Adrie van de Pas, Overloon; Marie-Jo- sé Peters, Holthees; Annemieke Pijpker Venray; Colinda Poels, Venray; Nicole Reijcks, Venray; Brigitte Reiniers, Well; Jan van Rijswick, Tienray; Eric Rooijmans, Venray; Eugène Rötjes, Blitterswijck; Heidi Rutten, Oirlo; Karin Rutten, Horst; Perry v. Schenck, Venray; Hanneke Schoenmakers, Ven ray; Elly Schraven, Blitterswijck; Han neke Schreurs, Leunen; Harrie Schre ven, Broekhuizenvorst; Philip Schrij ver, Blitterswijck; Hanneke Schueler, Venray; Carla Smits, Horst; Arianna van Soest, Venray; Marion Strijbos, Castenray; Hans de Swarts, Swolgen, Angelique Swinkels, Venray; Edwin Swinkels, Overloon; Jan Swinkels, Venray; Ron Tacken, Venray; Petra de Valk, Venray; Geron Verdellen, Ven ray; Miriam Verheijen, Venray; Ine Verstraaten, Overloon; Jos Vervoort, Venray; Harm Vissers, Blitterswijck; Pieternel Voermans, Horst; Pieter v. d. Voort, Venray; Marion van Waayen- burg, Venray; Yvonne van Waayenburg Venray; Karin Weijers, Venray; Jan Weijs, Horst; Hanri van Well, Venray; Louise Wijnhoven, Horst; Miriam Willems, Venray; Ron Willemsen, Ven ray; Wendela v. d. Windt, Venray. Ingrid van Aalsum; Pia Aarts; Antoine Achten; Ton Akkermans; Han-Mark Arendse, Inga van Arsen, Kolinda Arts, Monique Arts, Veronick Arts, Sandra Baartman, Sandie Baken, Erna Barten, Dimphy Bastiaansen, Syl via van den Berg, Robert van Bergen, Henk Bergmans, Marga Bonants, Mat ty Bonants, Frank Boom, Robert Boom, Carolina van den Boom, Helga Bosje, Bianca van Brakel, Twan Camps, Mariëlle Camps, Dominique Ceulemans, Michel Claessens, Tinka Coppis, Sandra Cox, Paul Creemers, Marga Creemers, Ray David, Mariette Deenen, John Dommeck, Henriëtte Duijkers, Mare Engels, Elvira Fuchs, Hans van Geenen, Mare Gellings, Jos van Gerven, Angelique van Gestel, Joop Geurts, Kula Giantsios, Marc van Goch, Ludo Gommans, Shirley de Graaff, Chantal van Haren, Jos Heidens, Khadija Hilami, Mischa Hou- dijk, André van Houdt, Roland Huis man, Norbert Hulleman, Hedy Huy- bers, Gitte Jacobs, Monique Janssen, Paul Janssen, Anita Jenneskens. Eef de Jong, Lilian de Longe, Yvonne van Kempen, Jeffeun Kemper, Nicolette Klinkert, Robert Klomp, Maurice Koo nings, Roland Koonings, Isabel Lem- mens, Hannie Linders, Sandra Litjens, Ronald Luijendijk, Aloys Martens, Elma Martens, Ybe Martens, Marco van der Meer, Angelie van Meijel, Ido Michiels, Marlies van Miltenburg, Peter Moeskops, Anke Nijkamp, Margo van den Oetelaar, Marion van Oijen, Petra van Ooi, Albert van Pelt, Jan Peters, Alfons Pirlo, Joost Pleit, Ine Poels, Mark Poulis, Patricia Reinders, Henk van Rijt, Anja Rongen, Miranda Schee pers, Ad Scholten, Sandra Sengers, Mare Seuren, Karin van de Sluis, Mau reen van der Sluys, Silvia Smetsers, Karin Snijders, Henk Stiphout, John Stoef, Rob Teunissen, Sandra Theeu- wen, Angelique Vandamme, Petra van Vegchel, Inge Veldink, Nicole Verbeek, Ingrid Verhoeven, Anouk Vermeulen, Ingrid Verschuuren, Tanja Verstappen, Irma Vissenberg, Anita Voskuilen, Ronny Vullings, Yvon Vullings, Lisette van der Wal, Hans van Wee, Patrick van der Wielen, Ingrid Wijnen, Silvia Wijnhoven, Cecile Wilmsen, Joris Wis mans. WAT KOST'N AUTO TEGENWOORDIG? f 110,- voor 'n héél weekend! Vanaf f 110,- huurt u 'n Hertz auto van vrijdag 17.00 tot maandag 09.00 uur. Incl. alle kilometer en BTW. van de Ven Leunseweg 47a, tel. I De geschiedenis van de windmolen „Nooit Gedacht" begint op 3 mei 1867. Simon van den Brekel, korenmolenaar 'te Haaren bij Oisterwijk (hij was daar geboren op Nieuwjaarsdag 1834), geeft dan „met verschuldigde eerbied" aan Gedeputeerde Staten van Limburg te kennen, dat hij een koren windmolen wil gaan oprichten in Merselo. De molen zal worden gebouwd op een stuk bouwland, groot ongeveer 20 roe den, toebehorend aan Martin Poels, landbouwer te Merselo. Vervolgens bericht hij dat door de bouw van de molen niemand enige schade of hinder zal worden toege bracht, dat hij desgewenst genegen is een borgsom te storten en dat de molen binnen tien maanden na afgifte van de gevraagde vergunning zal zijn voltooid. Op 24 mei d.a.v. schrijven Burge meester en Wethouders van Venray aan G.S. dat ze de situatie ter plaatse heb ben bekeken, dat er geen bezwaarschrif ten zijn ingediend tegen de bouw, zodat zij zich volledig accoord kunnen ver klaren met de bouw van de molen. Tot slot schrijft het College dat van Brekel reeds in Merselo is komen wonen en dat hij ten spoedigste met de bouw wil beginnen. Derhalve wordt verzocht om een spoedige afgifte van de vergun ning. Nadat de vergunning was binnenge komen en de grond was aangekocht, werd snel met de bouw begonnen. De romp van de molen zou zijn ge bouwd dat zegt althans de overleve ring door twee Hollandse vuurtoren- bouwers. Meer dan wie ook verstonden zij de kunst om een zodanige romp te metselen, dat de slagregens het inwen dige van de molen niet konden bereiken, waardoor hij van binnen altijd kurkdroog bleef. Toen de molen klaar was bleek dat de romp (binnenwerks gemeten) beneden een doorsnede had van 8 meter en boven een van 4 meter. De vlucht van de molen bedroeg maar liefst 27 meter. VERKOOP MOLEN Ingaande 1 mei 1881 deed van den Brekel de molen over aan Mathijs Mi chels, landbouwer te Merselo, die gehuwd was met Gertruda Claes. In de koopakte, opgemaakt ten kan tore van notaris Carolus Smitz te Ven ray op 18 november 1880, was bepaald dat de koopsom van de molen, de moleninventaris, erf en bijgelegen bouwland/5500,— zou bedragen. Simon van den Brekel verhuisde eerst in maart 1883 naar Waalre. Waar schijnlijk is hij nog enkele jaren behulp zaam geweest om de nieuwe eigenaar in te wijden in de geheimen van het mooie maar niet zo gemakkelijke molenaars- vak. De moleninventarisatie van 1883 stelt vast dat de molen te Merselo zeer goede resultaten heeft geboekt. Er werd niet alleen gemalen voor de boeren van Mer selo en Weverslo, maar ook voor die van Heide. De klanditie van Heide viel echter weg in 1905, toen daar de St. Joseph- molen werd gebouwd. In 1897 was Mathijs Michels van me ning dat de jeugd maar eens aan bod moest komen, hij deed toen het bedrijf over aan zijn op 16-9-1853 geboren zoon Frans, die voor de molen en het molenhuis9500,— moest neertellen. NIEUWE MOLENSTENEN Op Oudejaarsdag van 1899 kreeg de nieuwe molenaar een nieuw koppel stenen in zijn molen. Dat blijkt uit een vers dat geschreven was op het kaar, de vierkantige trechtervormige bak, waar in het graan werd gestort. Het vers luidde: Op de laatste dag der week Op de laatste dag der maand Op de laatste dag van het jaar Op de laatste dag van de eeuw Waren wij weer bereid Tot malen van boekweit. In 1913 vond Frans Michels dat hij niet langer alleen van de wind kon leven, maar dat het nodig werd ook andere energiebronnen te gaan gebrui ken. Op 7 november van dat jaar vroeg hij aan de gemeente Venray vergunning tot het plaatsen van een zuiggasmotor, die 28 PK sterk zou worden geplaatst in een nieuw te bouwen stenen gebouw tje. Daar een en ander voldeed aan de eisen van de Arbeidsinspectie en de Hin derwet, gaf het college van B en W hem op 20 december 1913 toestemming om zijn plannen tot uitvoering te brengen. De zuiggasmotor, die geplaatst werd door een Apeldoorne firma, heeft dienst gedaan tot 1929, toen h.ij werd vervangen door een ruwoliemofor van 20 PK, fabrikaat Thomassen. De motor werd geplaatst in een in 1927 gebouwd pakhuis, dat een kelder ruimte had van 16 x 14 m. Intussen was het bedrijf in 1921 in bezit gekomen van Johannes Michels, geboren te Merselo op 27 november 1891. Hij had het bedrijf van zijn vader ge kocht voor een bedrag van 13.400,—. Aangenomen mag worden dat hij met zijn molen goede resultaten heeft ge boekt, zelfs in de dertiger jaren toen er een algemene malaise heerste, want de moleninventarisatie van 1933 zegt dat er op het bedrijf in tegenstelling tot de meeste andere molenaarsbedrijven een redelijke drukte heerste. OORLOG EN VERZET Dan breekt de catastrofale periode 1940-1945 aan. Door de overheidsmaatregelen liep de verbouw van haver, maar vooral rogge sterk terug. Ook de veestapel voor namelijk varkens en pluimvee werd drastisch ingekrompen. Gelukkig was het nodig om veel clan destien te malen voor het grote leger van onderduikers, die helemaal geen distri butiebonnen bezaten en de vele anderen die met hun bonnen niet uitkwamen. Om veiligheidsredenen deed Frans de oudste molenaarszoon dit meestal 's avonds, maar ook veel 's nachts Frans, die voorbestemd was om het bedrijf over te nemen van zijn vader, deed echter meer dan alleen malen. Als illegaal werker voor de Lande lijke Organisatie had hij de zorg voor de ruim 80 onderduikers in Merselo. Ook waarschuwde hij de onderdui kers voor ophanden zijnde razzia's door de molenwieken in de stand „onveilig" te plaatsen. Op 16 oktober 1944 werd Merselo door de Engelsen bevrijd. Die dag moet voor Frans Michels, ondanks dat de molen door granaatvuur flinke schade had opgelopen, een vreugderijke dag zijn geweest. Ontwerp: Aldo van den Nieuwelaar Serie kastelementen mét een uitgesproken eigen gezicht. Leverbaar in diverse maten en uitvoeringen Rondom afgewerkt in sli/plak in 14 kleuren en kleurkombinaties met diverse interieurmogelijkheden de.MoUMTQQL" van rpQMó MlCUCLÓ T voor de Onderduikers 1940-19^ -V£IL1C,„0ITVHL1G Helaas heeft de moedige Frans niet lang van de herwonnen vrijheid mogen genieten. Omdat hij al enkele keren succesvolle spionage opdrachten had uitgevoerd, werd hij op 3 november 1944 door de Engelsen gevraagd een verkennings tocht te maken naar Castenray, dat nog steeds in Duitse handen was. Van deze tocht is hij echter niet teruggekeerd. Op 6 december vond men hem, door vijandelijk vuur dodelijk getroffen, in een weiland tussen Leunen en de Zand hoek (Oirlo). Onder grote belangstelling van bur gers, onderduikers, verzetsmensen en Engelse officieren en manschappen werd Frans Michels op 11 december 1944 te Merselo begraven. ALBERT ALS OPVOLGER Albert, een broer van Frans, in mei 1945 teruggekeerd uit Drente, waar hij geëvacueerd was vanuit Velden, kwam toen voor de niet gemakkelijke taak te staan onder leiding van zijn vader het bedrijf voort te zetten. In 1947 kon de molen worden her steld van de schade die hij tijdens de bevrijdingsperiode had opgelopen. De binnenroede die doorboord was door een granaat, werd vervangen door een roede van een gesloopte molen in Oeffelt. Molenmaker Beijk uit Affer- den voorzag de molen toen meteen ook van stroomlijn wieken. Om weer helemaal bij de tijd te zijn toog vader Michels naar De Steegh, waar hij bij de firma Thomassen zijn 20 PK ruwoliemotor inruilde voor een van 30 PK. In 1954 onderging de molen opnieuw een restauratie. Door een verzakking in het bovenste gedeelte van de molen romp, was de molenkap naar één kant overgezakt, waardoor het niet meer mogelijk was de molen te „kruien". Dank zij de motorische hulp, leverde dat geen onoverkomelijke pro blemen op. De moleninventarisatie van 1957 meldt dat de molen goed onderhouden is, dat hij geregeld in gebruik is en dat de economische betekenis belangrijk is. De molen had echter niet alleen een economische functie. Ze vervulde ook een sociaal-maatschappelijke rol in het dorpsleven. Bij feestelijke gelegenheden, zoals kermis, Koninginnefeesten, priesterwij dingen, bruiloften, enz. was de molen versierd (en soms verlicht) en stonden de wieken in „vreugdestand". Bij begrafenissen stonden de wieken in de rouwstand en lag de molen uiter aard stil tot de begrafenis voorbij was. Zoals gezegd, de vijftiger jaren waren goede jaren voor het molenaarsbedrijf, maar rond 1960 kwam er de klad in door de opkomst van de mengvoeders. De tijd verlangde een moderne bedrijfs voering. Na jarenlang touwtrekken met. diverse instanties werd in 1964 toestem ming verleend om het oude raderwerk uit de molen te verwijderen en de hierdoor vrijgekomen ruimte te verbou wen tot een moderne graansilo. Door deze oplossing bleef de molen met zijn grote landschappelijke en culturele waarde behouden en werden ook de zakelijke belangen van de molenaar veilig gesteld. BEGIN VERVAL Eind november 1975 raakte tijdens een storm de rem van de vang los, waar door de molenwieken op drift geraak ten. Met steeds grotere snelheid zwierden de wieken in het rond, waardoor de as van de molen in blind vloog; Na een uur gelukte het de brandweer, mede doordat de wind afnam, de wieken tot stilstand te brengen. Toen bleek dat de molenas over een lengte van 2 meter in brand had gestaan. Daarna is de molen steeds meer in verval geraakt. Links en rechts werden er plannen gemaakt om de molen voor de volledige ondergang te behoeden, ja zelfs om .hem weer maalvaardig te maken. Geldgebrek was er echter de oorzaak van dat realisering van deze voorne mens (voorlopig) achterwege moest blij ven. Intussen zijn in de laatste tijd een groot aantal vrijwilligers met veel en thousiasme aan de slag gegaan om een begin te naken met de uitvoering van de bestaande plannen. Ze hebben de bijge bouwen van de molen gesloopt, waar door het gehele molencomplex een fraaier aanzien heeft gekregen. Ook zal de ingangspoort van de molen weer net als vroeger van een ronde boog worden voorzien, wat eveneens zal bij dragen tot verfraaiing van het molen- exterieur. In een volgende fase zal dan de mo lenkap en het kruiwerk worden ver nieuwd, maar dat is natuurlijk een zaak voor de vaklieden. In de laatste fase zal het nieuwe maalwerk moeten worden aangebracht, waardoor de molen weer zal kunnen draaien. Als het ooit weer zo ver komt (maar het zal echt nog wel even duren) zou de molen zijn naam „NOOIT GE DACHT" alle eer aan doen. W. Willemsen. INTERIEURVERZORGING1_ Wilhelminastraat 6 - Venray - 04780-82510 I T

Peel en Maas | 1984 | | pagina 9