Teruggang aantal nieuwe leerlingen bij LTS 10 PEEL EN MAAS lemax Venray "taakte liegende start cor 1 GOUDEN BRUIDSPAAR IN OIRLO mam IS Zaterdag en zondag Open Dagen bij Waterrecreatie „Bergerheide" ■Uil Avondvierdaagse op 12-15-16-17 juni Wereldwinkel Venray ^5 18 en In hel jaarverslag van de Katholieke Lagere Technische School Venray wordt geconstateerd, dat de teruggang van het aantal aanmeldingen van nieuwe leerlingen, die na het jaar 1980 voor het eerst voorkwam, zich in 1983 heeft doorgezet. Werden in 1978 nog 141 nieuwe leerlingen voor het eerste leerjaar aangenomen, in 1980 was dit aantal gestegen tot 156. Het volgende jaar is de teruggang begonnen om in 1983 op 105 aanmeldingen voor het eerste leerjaar te komen. Deze terug gang is overigens over de gehele linie te bespeuren want in de loop van vijf jaar daalde het totale aanbod van nieuwe leerlingen van 183 naar 155. De teruggang van eerstejaars leerlin gen werd volgens het jaarverslag over 1983 enigszins gecompenseerd door een groeiend aantal aanmeldingen voor het extra vierde leerjaar (ruim 100). Voor een groot deel wordt dit toegeschreven aan de afnemende werkgelegenheid. De afdeling motorvoertuigentechniek beleeft hierdoor de laatste jaren een zeer grote belangstelling van scholen uit de regio. Maar, zo wordt gesteld, het zou eveneens goed zijn de leerlingen van deze scholen ook te attenderen op de vakrichtingen installatietechniek, met selen en schilderen. AANZIENLIJKE DALING Het totale leerlingenbestand onder vond in de loop van 1983 voor het eerst een aanzienlijke daling van 51 leerlingen en het schoolbestuur vreest, dat deze daling zich in de komende jaren nog gaat voortzetten. Deze daling had dan ook tot gevolg, Doordat de vestiging van Rank Xerox op een andere produktiepolitiek over ging, kwam de funktie van C. J. de Keijzer (43) als hoofd modelbouw en nog drie collega's een beetje in de lucht ie hangen. Zij maakten o.m. prototypes van kopieermachines en randappara tuur en speurden eventuele kinderziek tes op voordat de fabriek de machines in serieproduktie ging nemen. ,Het gevolg van de ommezwaai in Venray was, dat de fabriek in Venray binnen een jaar de produktie kon ver- lubbelen, waardoor de hoge kosten ro- /aal konden worden goedgemaakt. ▼Daartegenover echter kon men zich niet meer de luxe van het verleden de ont- «ikkeling van nieuwe produkten van de start af veroorloven". De Keijzer zag met zijn collega's de bui aankomen. ZELF BEGINNEN Kwam u op straat te staan? „Verre van dat. Men wilde ons graag houden, maar een proeffabriek paste niet meer in de strategie van Rank Xe rox in Venray. Overigens moet het al vroeg bij je erin zitten om toch voor jezelf te willen beginnen. De technische kennis hadden we; de kinderen waren de deur uit en het was: nu voor jezelf beginnen of anders nooit meer." De Keijzer maakte een voorlopig plan, waarbij ook de direktie van Rank Xerox heeft geholpen. „Evenwel voordat je op grond van een plan een produktie opzet komt er wel iets meer bij kijken. Rank en de ge meente Venray besloten om de kosten van het opzetten van een goed plan te dekken". Zo ontstond met financiële hulp van de Limburgse Industriebank LIÓF en met het leegschrapen van de spaarreke ningen plus nog wat leningen Demax Technics, die ten doel heeft nieuwe pro dukten te ontwikkelen en te fabriceren voor de nog steeds groeiende markt van apparatuur voor kantoorautomatise ring. Op 1 oktober vorig jaar startte Demax met zeven man, inclusief de vier oprichters. MEER PERSONEEL „Nu tellen wij 55 man en we denken dit jaar tot 80 man te komen. We kun nen nog plaatwerkers, gereedschapsma kers en assemblagemensen gebruiken. Nog zijn wij voor een belangrijk deel 70% toeleverancier van Rank Xerox, maar het is de bedoeling om voor één derde toeleverancier te worden en voor iweederde fabrikant van eigen kant-en- klare produkten, die wij hopen in li centie te kunnen gaan maken^Op die manier heb je geen kopzorg'voor de marketing." Om de zaak van de grond te tillen werd een eigen produkt ontwikkeld, dat snel kon worden verkocht. Het werden opzetwanden voor zg. bodempallets. Door de inklapbare laadkisten kunnen nil pallets (laadvloeren) zo worden ge bruikt, dat de spullen er niet afrollen. De volgende stap ligt op het gebied van containervervoer. „In de toekomst gaan wij de richting op van hoogwaardige technologie, op het gebied van kantoorapparatuur, die weliswaar een langere aanlooptijd nodig heeft, maar die het bedrijf de nodige stabiliteit geeft. Nu al maken wij een omzet van 600.000,— per maand. Voor dit jaar rekenen wij op een omzet van 6 miljoen. Nieuwe investeringen kunnen uit eigen middelen worden ge financierd." OPEN DAG Wie interesse heeft om dit jonge be drijf eens te komen bekijken, kan daar ».s. zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur terecht. Het bedrijf is gevestigd aan de Nieuwhuisweg, tussen Inalfa en Custers Hydraulica. dat er 109 leraarlessen minder konden worden uitgegeven dan in 1982. De lessen werden verdeeld over 46 docen ten, waarvan 11 met een deelbetrek king. Er werden in 1983 over een totaal van 650 leerlingen 51 klas-groeperingen ge vormd. PER STUDIEJAAR/PER AFDELING Van de 105 eerste jaarsleerlingen volgden 80 leerlingen het L.T.O. en 25 het l.T.O. In het tweede leerjaar waren er 87 leerlingen die het L.T.O. en 40 leerlin gen, die het l.T.O. volgen. In het derde leerjaar begint zich de duidelijke belangstelling voor de ver schillende vakken af tekenen. Van de 149 leerlingen volgden 61 L.T.O.-leer lingen de mechanische techniek en voor hetzelfde vak hadden 29 l.T.O.-leerlin gen belangstelling. De installatietech niek was goed voor slechts 9 l.T.O.- leerlingen. De motorvoertuigen-tech niek was goed voor 16 L.T.O.-leerlin gen terwijl de bouwtechniek 23 L.T.O.- ers en 11 I.T.O.-ers voor zijn rekening nam. In het vierde leerjaar lagen de verschillende belangstellingssferen nog verder uit elkaar. Van de in totaal 151 vierdejaarsleer lingen volgden 78 leerlingen het vak me chanische techniek en 11 de motorvoer tuigentechniek. Voor timmeren waren er 36 leerlin gen, maar voor het metselen hadden 13 en voor het schilderen 10 leerlingen be langstelling. Installatietechniek was goed voor slechts 3 leerlingen. Duidelijk anders lagen de leerlingen aantallen voor de vakken in het tweede vierde leerjaar voor differentiatie twee de diploma werden gegeven. Van de 117 leerlingen volgden er 36 de motorvoer tuigentechniek, 16 leerlingen de instal latietechniek en 10 leerlingen de mecha nische techniek. Voor timmeren, metse len en schilderen hadden 9 10 leerlin gen belangstelling. HERKOMST VAN LEERLINGEN Uit Venray-kom waren 340 leerlingen afkomstig, terwijl er 124 uit de kerkdor pen kwamen. De regio Venray was goed vooreen leerlingenaanbod van 145 leer lingen, waarvan de meesten uit Over- Ioon (48) en Wanssum (42) afkomstig waren. Ondanks het feit, dat de regio's Horst, Wellerlooi en Venlo een eigen L.T.S. hebben waren uit die regio's resp. 27,11 en 2 leerlingen afkomstig. Een interessant gegeven over 1983 is nog, dat 36% van de gediplomeerden zich hebben aangemeld bij het arbeids proces. In 1981 was dit 41% en in 1981 nog 44%. 71 leerlingen kozen voor een voortgezette opleiding aan de eigen school terwijl er 55 naar een andere L.T.S. of een hogere opleiding gingen volgen. Het aantal leerlingen met buitenland se nationaliteit bedraagt momenteel: 38. Afkomstig uit: Turkije 11, Marokko 11, Duitsland 5, Spanje 2, Guyana 1, Italië 1, Griekenland 1, Engeland 5, China 1 Bovendien zijn er nog 7 leerlingen afkomstig uit Suriname. Wie op onderhoud beknibbelt smijt met geld voor gratis advies cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 meesterschilders Op vrijdag 18 mei a.s. zal zoals wij vorige week al berichtten burgemees ter mr. E. W. M. Meijer van de gemeen te Bergen in Well het nieuwe water sport-opleidingscentrum „Waterrecrea- tie Bergerheide" officieel openen. Na de openingsceremonie zullen de initia tiefnemers en degenen, die het water- sportcentrum zullen gaan runnen, reci piëren tussen 17-.00en 18.30 uur. Om iedereen de gelegenheid te geven kennis te maken met dit voor Limburg unieke watersport-opleidingsinstituut, waar men kan leren windsurfen, zeilen en kanovaren op de grote ontgrindings- plas onder Well, worden op zaterdag 19 en zondag 20 mei a.s. bij „Waterrecrea tie Bergerheide" open dagen gehouden. Deze beginnen op beide dagen om 10.30 uur en gaan door tot omstreeks 18.00 uur. In deze uren is veel te genieten in en om de nieuwe accommodatie welke on langs is gereedgekomen en waarvan nu al een uitbreiding wordt voorbereid. Een van de hoogtepunten zal onge twijfeld de show van watersportmode zijn. Deze wordt verzorgd door Boers- ma Windsurfsport te Bergen en A S-Sport te Venray. Op beide dagen beginnen de modeshows om 12.00 uur en 17.30 uur. PROGRAMMA Het programma voor beide dagen ziet er als volgt uit: 10.30 uur: Kennismaking met „Ber gerheide", de accommodatie en de om geving waar de verschillende cursussen in de komende tijd zullen worden gege ven. 11.00 uur: Presentatie leermateriaal, kinderzeden, cursuspakket e.d. waarna watersportshow om 12.00 uur. Deze wordt gevolgd door een gepavoiseerde vlootshow van het materiaal waarin de verschillende cursussen worden gege ven. Om 13.00 uur volgt een demonstratie- les windsurfen. Om 13.45 uur wordt de eerste manche gehouden van een Wayierwedstrijd (op surfplanken). Om 14.45 uur volgt een demonstratie kano varen, incl. eskimoteren. Demonstraties zeilen worden gegeven om 15.30 uur, waarna om 16.30 uur de tweede manche van de Wayierwedstrijd wordt gehou den. Wanneer de klok 17.30 uur wijst, wordt de open dag besloten met een flitsende „Vijf-in-één"-demonstratie, waarin de watersportmodeshow, sur fen, zeilen, kanovaren en vlootparade in één presentatie worden gebracht. Tijdens de beide open dagen wordt ter kennismaking 5% korting gegeven op de in de Winkel-service verkrijgbare goederen alsmede op de verschillende cursussen. Reserveringen en boekingen kunnen ook worden gedaan via de Streek VW voor Noord- en Midden-Limburg te Venlo en bij de plaatselijke VVV van Venray. „Waterrecreatie Bergerheide" is be- r-ikbaar via Well en de Rijksweg Venlo- Nijmegen door de borden naar het restaurant „De Vossenheuvel" te vol gen. In de onmiddellijke omgeving van dit restaurant ligt het nieuwe, voor Lim burg unieke watersportinstituut. BRANDEN Venrays brandweer moest in aktie komen voor het blussen van een brand in een container bij een overslagbedrijf aan de Metaal weg. Door het snelle optreden van de brandweer kon uitbrei ding naar een nabijgelegen loods voor komen worden. De brand ging met een enorme rookontwikkeling gepaard. Oorzaak van de brand is onbekend. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat kin deren, die daar gesignaleerd werden, met vuur hebben gespeeld. Op de Timmermannsweg te Yssel- steyn geraakte een schuur in brand. De brand was uitgebroken op de hooizol der, terwijl zich op de begane grond enkele honderden biggen bevonden. Door het snelle optreden van de eige naar, die gebruik maakte van een bere- geningsinstallatie, kon hij, voordat de brandweer arriveerde, al de brand onder controle hebben. De brandweer behoefde alleen nog maar alles te con troleren. Het ingestelde onderzoek door des kundigen wees uit dat een gasslang bij een gaskap was losgeraakt, waardoor de brand kon ontstaan. Voor de eigenaar een geluk dat de brand snel ontdekt werd. Nu kon de schade beperkt blij ven. Zaterdagmiddag moest de brand weer in aktie komen voor een heide brand langs de Zeilbergseweg te Yssel- steyn. Bewoners van de camping hadden zich nog gezamenlijk ingezet om het vuur te doven voordat de brand weer arriveerde, maar door de vrij sterke wind gelukte dat niet. Wel had hun inzet het gevolg dat de brand geen ernstiger vormen kon aannemen. Onge veer 1000 m2 heide was een prooi der vlammen geworden. Gespecialiseerd in mode voor mannen en jongemannen VENRAY BOXMEER DEURNE CUYK GEMERT "l 83938 Over een maand start de 26e Avond wandelvierdaagse. De voorbereidingen zijn in volle gang en we zijn weer druk bezig om er weer een groot sukses van te maken. We hopen ook dit jaar op een deelname van minstens 3.000 wande laars. Iedereen kan aan deze Avondwandel vierdaagse deelnemen. De start is om 17.30 uur vanuit sporthal de Wetteling aan de Zuidsingel. De laatste dag, zondag 17 juni, wordt er in de namid dag gewandeld. De afstanden kunt U zelf bepalen: 5, 10, 15 km. De kosten bedragen 5,— per deelnemer. Alle deelnemers ontvan gen een medaille, een sticker en elke dag op de rustplaats een traktatie. Voor degenen, die meer informatie wensen, verwijzen we naar dit weekblad Peel en Maas, dat vanaf vandaag elke week ruimte aan dit wandelgebeuren zal geven. U kunt ook terecht bij: Gonnie van Ham, Kerkpad 1, tel. 83765; Netty Baartman, Burggraaf 21, tel. 87967; Jan Voermans, Tamboerijnstraat 8, tel. 80701. boekhandel van den munckhof is ook dinsdags de gehete dag geopend De VREDESAKTIEweek is, ook in Venray voorbij. Echter de strijd voor vrede en gerechtigheid in de wereld gaat onverminderd voort! De wereldwinkel Venray is aktief betrokken geweest bij deze vredesaktieweek in Venray. Naast het feit dat wij met een stand elke dag aanwezig waren verzorgde wij de koffie en thee. Daarnaast verkochten wij alge- rijnse wijn. De meeropbrengst van deze verkoop gaat naar de wederopbouw in Nicaraqua. Het motto van deze week was dan ook: drink je klem, voor het F.S.L.N. Voor vele mensen die de Ni caraqua koffie en thee voor de eerste keer gedronken hebben is dit hopenlijk ook de aanzet om voortaan altijd soli daire en vooral zuivere koffie en thee te drinken? Dde WW heeft verder nog al lerlei materiaal dat vooral betrekking heeft op de strijd voor Vrede en gerech tigheid. Onder andere is er nu een scho lingsstuk over „De vredesbeweging en Midden-Amerika" gratis te verkrijgen in de WW. De WW kan nog vrijwilligers/sters gebruiken, die samen met 10 andere Wereldwinkel vrijwilligers/sters wil meewerken aan aktiviteiten die we gezamelijk opzetten en uitwerken. Tevens houdt de WW scholingen over deze onderwerpen. Het is nu nog steeds UITVERKOOP in de WW! Vooréén piek verkopen we nu een heleboel zaken, die je wellicht eerst te duur vondt, maar nu toch de moeite waard om het te kopen. Tevens ligt er op dit moment veel GRATIS materiaal van o.a. het Min.van Buitenlandse Za ken. De extra aandacht voor CUBA (25 jaar revolutie) blijft óók doorgaan, o.a. verkopen we prentbriefkaarten, waar van de opbrengst bestemd is voor een blinde instituut voor kleine kinderen op Cuba. En de Cuba Libre met daarin de meningen van zo'n 10 vooraanstaande Nederlanders over Cuba. Voor meer in formatie over de Wereldwinkel kun je terecht bij: Joke Reyntjes, Helfri- chestraat 40 te Venray (88291) of Jan Hendriks, Zuidsingel 129 te Venray (89237). De openingstijden van de WW zijn: Vrijdagavond van 19.00-21.00 uur Zaterdagmorgen van 10.30-12.30 uur. Je vindt de wereldwinkel op deze tijden in het gebouw van het PEC, Marktstraat 8 te Venray VRIJDAG 18 MEI 1984 Nr. 20 HONDERDENVIJFDE JAARGANG Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 Wie weet waar het plaatsje KILDER ligt, mag de vinger opstekenToch kent Venray onder zijn bijna 35.000 in woners 'n echtpaar dat daar geboren en getogen is. Kilder is 'n klein plaatsje, ergens tus sen Doetinchem en 's-Heerenberg, aan de rand van het Montferland. En het echtpaar dat vandaar, bijna vier jaar ge leden, naar Venray trok is Hein Gerrit sen (78) en Anna Roelofs (74), die in Oirlo aan de Hoofdstraat 'n gezellige woonstee gevonden hebben in de uitge breide woning van een van hun zoons. Op zich helemaal nog niet zo wonder baarlijk; maar het feit dat dit echtpaar volgende week donderdag 50 jaar getrouwd is, is voor ons voldoende aan leiding daar enige ruchtbaarheid aan te geven." Hein Gerritsen is landbouwer van „professie". Als 10-jarige jongen werd hij wees en het behoeft geen betoog, dat dat geen prettig gegeven is voor een on bezorgde jeugd. Amper 12 jaar oud was het voor hem werken geblazen. Als boereknecht leerde hij 6 jaar lang hoe een bedrijf gerund moest worden. En dat kwam goed van pas, toen hij het landbouwbedrijf van zijn schoonvader kon overnemen. Vier jaar geleden vond hij het welle tjes. Maar toch kan hij het werken ook nu nog niet laten. Gelukkig heeft zijn zoon een flinke grote tuin, waarin Ger ritsen voldoende bezigheid vindt. De groenten behoeft men niet te kopen; opa teelt ze in overvloed. Mevrouw Gerritsen is eveneens af komstig uit de boerestand. Op 14-jarige leeftijd overleed haar tweede moeder en toen vond men haar als enige dochter oud en wijs genoeg om het huishouden te doen en op het land de helpende hand te reiken. Van verder studeren, ondanks dat ze een uitstekende leerlinge was, kon geen sprake zijn. Uit hun huwelijk bleven 8 kinderen in leven, die allen getrouwd zijn en met hun 18 kinderen a.s. donderdag het feest van opa en oma in Kilder zullen meevieren. „Waar we ruim 70 jaar ge woond en gewerkt hebben, dét kun je zo maar niet vergeten En zeker niet als je daar, zoals mevr. Gerritsen, 30 jaar penningmeester bent geweest van de Plattelands Vrouwen Organisatie en nog eens 3 jaar voorzit ster. Bovendien ook nog jaren werk zaam was in de plaatselijke Zonne bloem organisatie Het echtpaar Gerritsen vindt het overigens maar wèt gezellig in Oirlo. 10 x 10 x 10 aktie U ontvangt a.s. vrijdag en zaterdag bij iedere aankoop een bon. Hiermee maken "10 klanten kans op 10 weken lang een gratis boeket t.w.v. 10 gulden uitslag volgende week Grotestraat 15 Venray Tel. 04780-85168 Kloosterhof-Horst Tel. 04709-1757 Televisie kijken doen ze maar amper: nieuwsberichten en leerzame uitzendin gen zijn de enige programma's waar ze naar kijken. Verder op de avond puzzelt Gerritsen regelmatig, terwijl zijn vrouw netjes het huiswerk maakt van de schrif telijke cursus algemene ontwikkeling van de Leidse Onderwijs Instellingen. Wie doet haar dat nog na op 74-jarige leeftijd? Beiden fietsen veel en graag. Alle plaatsen tot ver in de omtrek hebben ze samen al per fiets bezocht. Het kontakt dat ze daarmee met andere mensen kregen heeft hen overtuigd van de vrien delijkheid, beleefdheid en behulpzaam heid van de Limburgse bevolking. Waarachtig een groot compliment dat men niet alle dagen hoort. Vorig jaar zijn ze nog op 'n zondag naar Kilder gefietst, 75 km. Dinsdags ging men opgewekt aan de terugreis. Dat doen we dit jaar nog eens, zo verzekerden ze ons. Maar eerst wordt er feest gevierd. Dat ze dit gouden jubileum in beste gezondheid mogen beleven, vinden ze 'n groot geschenk, waarvoor ze erg dank baar -zijn. Die dank wil men dan ook tot uitdrukking brengen in een plechtige eucharistieviering, waarmee hun gou den feest wordt ingeluid. LOSSE POLKA Dat men ook met dansen (losse pol ka) een arm kan breken, ondervond Jet Claessens van de Heuvelstraat, zaterdag in een Venrayse dansgelegenheid. DRANKGEBRUIK In de nacht van zondag op maandag reed in het kermisvierende Oirlo een personenauto met een onverantwoorde snelheid van 80 km/u. door de bebouw de kom. Na achtervolging door de politie waarbij een stopteken werd gene geerd, kon de bestuurder tot stoppen worden gedwongen. Er bleek drank in het spel te zijn. Door de bestuurder en een mede-inzittende werd verzet ge pleegd. De 19-jarige bestuurder uit Bergen werd op het politiebureau de blaas- en bloedproef afgenomen. DIEFSTAL AANHANGWAGEN Een achter een woning aan de Merse- loseweg staande, een-assige aanhangwa gen bleek verdwenen te zijn. AUTO TERECHT, MAAR HOE De in de nacht van 28 april op 29 april te Leunen ontvreemde BMW-personen- auto is afgelopen week achter de vuil nisstortplaats te Heeswijk-Dinter terug gevonden. De auto was geheel „uitge kleed". Alleen de carrosserie en de motor waren er nog. DADERS AUTODIEFSTAL AANGEHOUDEN Twee jeugdige inwoners van Venray werden aangehouden in verband met de diefstal van een lelijk eendje op 12 febr. j.l. Die auto werd toen enkele dagen later teruggevonden. De twee knapen hebben een volledige bekentenis afge legd. Zij werden later met de medede ling dat procesverbaal zal worden opge maakt, huiswaarts gezonden. REEBOK GEDOOD Een Venrayse autobestuurster werd op de Deumeseweg geconfronteerd met een overstekende reebok, die zich van de verkeersregels niets aantrok. Zij kon de bok niet ontwijken. Bij de botsing werd het dier gedood. Via de Prov. Voedselcommissaris kwam de bok bij een poelier terecht. De dame kreeg de opbrengst als vergoeding voor de gele den schade, die echter veel hoger was. Maar zo zijn de regels nu eenmaal.

Peel en Maas | 1984 | | pagina 9