Heden donderdag opent Open Jongeren- PEEL EN MAAS Centrale antenne in Maashees Eind april dorps raadverkiezingen in Smakt Gemeenschaps huis Overloon kan worden uitgebreid Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 WOLBOETIEK Merseloseweg 20 Venray blijft geloven in kwaliteit ZEKER NU!! Scheepjes Neveda - Hubner Tubor Tubca - Artaan Angora KATOEN 1984 IS BINNEN (weer apart) In een vrij kort tijdsbestek is er op winkelgebied in de kop van de Grote straat" wel het een en ander veranderd. Allereerst vestigde zich in de voor malige drogisterij 't Swaentje, op de hoek van de Grote Markt MARIUS modehuis. Een deur verder, in het voormalige pand van Verlinden, opende CAESAR zijn deuren. Beide modezaken lonken naar de jeugd, waarbij CAESAR zich vooral specialiseert op de jonge-mannen-mode en MARIUS ook (je jonge-dame-mode niet vergeet. Aan de andere kant van de Grote straat hebben Theo en Tiny HENDRICX hun schoenenzaak wel uitermate rigoreus gemoderniseerd. Niets herinnert meer aan de rekken vol schoenen, die vroeger toch de wanden van elke schoenenzaak „sierden". Bij HEN DRICX is het interieur in feite een voortzetting van de fraaie etalage. Een groot aquarium in deze „showroom" fleurt het geheel nog eens extra op. Al met al heeft het winkelcentrum Venray zich weer eens op uitstekende wijze verfrist, om aantrekkelijk te blijven bij het winkelende publiek. Dingus: de naam kort... de inhoud krachtig, jong, flitsend en een beetje „trendy". Kortom: het staat als een huis, of beter gezegd: als een jongeren centrum, immers Dingus is Venrays „jongste" jongerencentrum. Sloot op 10 februari jl. het aktivitei- tencentrum Free Wheelin voor het laatst haar deuren, vandaag gooit het Open Jongerencentrum Dingus voor het eerst haar poorten voor alle Venrayse jonge ren wagenwijd open. Dingus is er klaar voor: beneden alles verbouwd. Free Wheelin regels en tradi ties aan de kant gezet, de opzet versim peld en een prima aktiviteitenprogram- ma staat op stapel. De carnaval was al vast een voorproefje; dat swingde er be hoorlijk op los! Vanaf vandaag moet het gebeuren. Bestuur, vrijwilligers en staf willen in de komende periode bewijzen dat Venrayse jongeren graag naar Dingus komen elkaar te ontmoeten, om te kletsen, ak- tiviteiten te bezoeken en vooral om zelf mee aktief te worden in het runnen van de tent. De naam is nieuw, de opzet totaal an ders, maar de funktie is gebleven! Al sinds 1965 zit er een jongerencen trum in de Hoenderstraat. Begrippen als Sociëteit Rooy, De Soos en Free Whee lin zijn voor velen niet meer weg te den ken. Zeker 10.000 verschillende jonge ren hebben sinds die tijd gebruik ge maakt van wat daar geboden werd. Me nigmaal werd de zaak vertimmerd, zo wel letterlijk (ver-, bij- en aangebouwd) als figuurlijk (opzet, manier van wer ken, doelgroepkeuze etc.). maar bleef het niettemin een ontmoetingsplaats voor jongeren. Dingus zal die lijn voortzetten. Din gus streeft naar een eigen, eigenwijze plek voor jongeren, als het dat al niet zou zijn... Ondanks het feit dat de „buitenwacht" vaak een negatieve hou ding aanneemt: „d'r gebeurt van alles maar niet veel goeds..." Ondanks het feit dat de plaatselijke politici een appèl blijven doen op de kosten; het is toch zo duur, en ondanks het feit dat de kon- kurrentie groot is: „d'r is zoveel te doen met zo weinig poen!". Ondanks alles.... zal Dingus de lijn voortzetten. Dingus komt niet uit de lucht vallen. Behalve de meer filosofische beschou wing, dat de ene dag de andere niet is, dat de sfeer waarin jongeren leven erg veranderlijk is, dat de uitingsvorm van wat jongeren willen daardoor steeds verandert, waardoor jongerencentra ook mee moeten gaan in die golvende bewegingen; niet om te overleven maar om aansluiting te houden bij dat wat jongeren willen, zijn er een aantal prak tische oorzaken en redenen te noemen voor het sluiten van Free Wheelin en het opstarten van'Dingus. In de vette zeventiger jaren maakte menigeen forse plannen. Venray zou 40.000 inwoners krijgen, een winkelcen trum van hier tot aan de Rose Vlek, in dustriële reuzen werden gelokt en bove nal zou er een jongerencentrum van ste delijk formaat moeten komen. Een grootschalig bovenwijks aktiviteiten- centrum waar allerlei groepen jongeren terecht zouden kunnen voor opvang, ontspanning, cultuur, vorming, kursus- werk en allerlei service-vormen... Aanzetten werden gemaakt. Free Wheelin begon alvast op eigen houtje, de extra subsidie en beroepskrachten zouden wel volgen. Optimisme alom, met vallen en opstaan moest het toch lukken. Helaas nam het vallen de overhand. De klad kwam er dik en dubbel in: de gemeente groeit niet zo snel als verwacht, de industriële reus word mis schien vervangen door cowboy- en an dere recreatiepunten, de Rose Vlek blijft stoffig, Venray blijft een dorp met „een voorziening voor jongeren in aan bouw". staatsschulden groeien, regeringen herschikken en bezuinigen fors, met na me de welzijnssector wordt gepakt. Free Wheelin kan fluiten naar haar extra be roepskrachten en aktiviteitengeld! bezoekersaantallen nemen sterk af. Degenen die nog komen komen spe cifiek voor hun eigen clubje (voorkant, achterkant, baalmiddagen, scholieren café enz.) met als gevolg: minder barin- komsten meer beheersproblemen het idee iets gezamenlijks te hebben is allang begraven. bezoekers die bleven komen, toch zo'n 600 a 700 per week, hebben steeds minder te verteren, o.a. door: een steeds jonger publiek een dagopvang die gratis behoort te zijn het wegvallen van RWW-uitkeringen aan 16-17 jari gen. Dit alles heeft tot gevolg: nog min der baromzet. Uiteindelijk was Free Wheelin hard op weg naar haar faillisement. Immers: te weinig mensen in dienst om al les waar te kunnen maken te weinig bezoekers om het gezel lig te houden teruglopende inkomsten, terwijl de kosten nagenoeg gelijk bleven of zelfs verder stegen. Gedreven door het feit dat er (naast de Brak) behoefte is aan een jongeren centrum hebben het bestuur en de staf de knoop doorgehakt en besloten met iets nieuws te komen eer het te laat is: Dingus dus. WAT IS DINGUS DAN WEL Dingus is een open jongerencentrum waar alle jongeren van Venray tussen pakweg 14 en 25 jaar terecht kunnen om elkaar op de een of andere manier te ontmoeten. Uitgangspunt is dat jongeren graag naar Dingus moeten komen, niet vanuit het hokjés-idee maar omdat het hier goed toeven is, omdat het gezellig, ei gentijds, eigenwijs is en als het effe kan om het zelf en gezamenlijk te doen. Niet puur consumerend, afwachtwid tot het weer allemaal voor je geregeld is maar door zelf te experimenten, door vallen en weer opstaan. Het aanbod zal breed zijn: niet speci fiek gericht op èèn groep. Een ieder is welkom! HOE GAAT DINGUS DIT DOEN? Het open jongerencentrum kent 2 pij lers nl.: 1. Het café Van dinsdag- tot en met zaterdagavond is het café open vanaf 19.00 uur. Dan kun je terecht om te kletsen, te kaarten, te flipperen, te lezen, te niksen, wat te drinken als je wilt maar ook om rustig weat serieus te praten „als je ergens mee zit" of om allerlei aktiviteiten meer voor te bereiden. 2. Het aktivileitenprogramma Dingus zal een vast programma aan gaan bieden, met vaste prijzen, vaste tij den, vaste regelmaat enz. zoals: elke vrijdag is er muziek (of een af geleide daarvan). Twee maal per maand iets bekends en twee maal per maand iets minder bekends. Op die laatste avonden zal de entree gratis zijn. Het muziekgebeuren zal meestal in de grote zaal plaatsvinden. Het café is dan DINGUSPROJEKTEN Naast een kuituuraanbod kun je ook voor andere zaken bij ons terecht. De laatste twee groepen zijn gebruikers van Dingus, zelfstandige groepen dus. De zeefdrukkerij. Dyjgus maakt en drukt bijna al haar reclame zelf. Wij zoeken steeds mensen die daaraan mee willen doen. Gebrek aan opleiding of ervaring is geen punt. Wij brengen je dat met alle plezier bij. (Trouwens: niet-commerciële clubs kun nen bij ons terecht voor hun affiches e.d.) Het Tee-Vee gebeuren. Abonnee-teevee, kabel-teevee, video, electronica etc. T.V. is het media gebeuren, het kastje is niet meer weg te denken. Enkele mensen zijn aan het kij ken wat je allemaal konkreet kunt doen met TeeVee. Ook dit projekt zoekt nog enkele jongeren die er aan mee willen werken. Het Service gebeuren. Dingus verhuurt allerlei ruimtes, geluids- en video-apparatuur zowel inci denteel als langdurig aan niet commer ciële instellingen. Verder kun je bij ons terecht voor allerlei adresssen e.d. (N.B. wij verhuren niet voor privé feestjes e.d.). De Kledingruilbcurs. Wat vroeger de dansvloer was is nu afgescheiden van de rest en binnenkort kun je daar je eigen kleding ruilen tegen kleding van anderen. Openingstijden worden aangegeven op het raam. Het Turks Jongerencentrum. Wat vroeger het „video-hok" was, zal nu als ontmoetingsruimte gebruikt worden door de Turkse jongeren die in Venray en omgeving wonen. Ook hun openingstijden worden op het raam aangegeven. Verder zit er een goede kans in dat Dingus blijft groeien, maar wij willen van een beperkt aanbod groeien naar iets goeds. Liever wat minder open en een minder groot aanbod maar dan wel goed, lekker vol en stevig swingend! Dus: Swing us binnen in Dingus! VRIJDAG 16 MAART 1984 Nr. 11 HONDERDENVIJFDE JAARGANG normaal geopend. Bij grote aktiviteiten kun je gebruik maken van de voorver koopmogelijkheid (bij Grammo en de Muziekhal). Da's goedkoop en je hebt zeker een kaartje. Op donderdagavond blijven we spe ciale meidenaktiviteiten organiseren. Er zal steeds een vier-wekelijks programma aangeboden worden. We denken dan aan mode, zelfverdediging, beroepeno- riëntatie, jazzballet etc. en het café is natuurlijk open voor iedereen. Op woensdagavond kun je bij ons terecht om te tafeltennissen. Recreatief ping-pongen staat voorop (ook dan is het café gewoon open). meenschapshuis wordt uitgebreid met een aparte zaalruimte, welke bijzonder voor muziekoefeningen zou worden ge bruikt. Plannen dienaangaande in het jongste verleden reeds ter tafel ge bracht, konden niet worden verwezen lijkt i.v.m. de financiële haalbaarheid. lotussen heeft zich toch weer een reëel perspectief aangeboden. Gemeente en de Stichting Gemeen schapshuis hebben in onderling overleg een plan ontwikkeld, waarbij met goed kope uitvoering, zelfwerkzaamheid en eigen.inbreng van de Stichting, en een financiële bijdrage van de gemeente kan worden gekomen tot uitbreiding en al gehele renovatie van het gemeenschaps huis. De uitvoering zou moeten geschieden in SW-verband door het Werkvoorzie ningsschap Oss, onder supervisie van de gemeente Vierlingsbeek. Alle bijkomen de kosten, zoals stalen spanten, aanpas sing electra en centrale verwasrming, bar, buffet en verdere inrichting zijn voor rekening van de Stichting. In de raadsvergadering van deze week heeft de gemeenteraad - na uitvoerige discussies tudden de diverse raadsgroe- peringen - zich met de voorliggende plannen kunnen verenigen. Nu moeten Gedeputeerde Staten hun goedkeuring nog geven. De dorpsraad van Maashees is al eni ge tijd bezig met voorbereidingen om te komen tot de aanleg van een centrale antenne-installatie in dit dorp. Een ge houden haalbaarheidsonderzoek gaf een positief resultaat. De bedoeling is nu, dat er een aparte Stichting wordt opgericht die zich ver der met de aanleg, het beheer en de ex ploitatie van de CAI zal bezighouden. Aan de gemeenteraad is gevraagd te zijner tijd garant te willen blijven voor een aan te gane geldlening van ca. 225.000,-. De gemeenteraad is daartoe bereid, mits dan aan de te stellen voor waarden wordt voldaan, terwijl de ga rantieverlening slechts kan geschieden onder de gebruikelijke voorwaarden. Eind april worden in Smakt weer dorpsraadverkiezingen gehouden. Ten minste, als er zich voldoende nieuwe kandidaten voor deze funktie hebben aangemeld. In februari heeft men al via een circu laire de bewoners van Smakt aan gespoord kandidaten aan te dragen; slechts drie kandidaten heeft deze „ak- tie" opgeleverd. Dat is te weinig, want in de bestaande dorpsraad, bestaande uit elf personen, zijn er vijf die in een volgende periode geen zitting meer wil len nemen. Er ontbreken dus nog twee nieuwe kandidaten. Mocht daarin geen verandering komen, dan gaat i^en even tueel verder met negen leden. Over het algemeen is de bevolking van mening, dat de huidige dorpsraad goed funktioneert; wat zou men dan gaan veranderen? Maar het juist omdat er personen zijn die reeds meer dan acht jaar zitting hebben, en die het hu wél voor gezien houden, dat er nieuwe kan didaten moeten komen. En men hoopt nu maar, dat die nieuwe kandidaten zich een dezer dagen alsnog zullen mel den. Vooral voor de jongeren ligt er toch wel een interessante funktie wegge legd, waarbij men het wel en wee van ei gen plaats kan helpen bevorderen. Burgemeester en wethouders van Vierlingsbeek hebben bij de gemeente raad een voorstel gedeponeerd tot uit breiding en renovatie van het gemeen schapshuis te Overloon, tot een maxi male gemeentelijke bijdrage van 200.000,-. Het gemeenschapshuis Overloon biedt aan diverse verenigingen onderdak en voorziet ook bij andere algemene ak tiviteiten in een noodzakelijke behoefte. Het mooie van het gebouw is, na dertig jaren intensief gebruik, er wel vanaf. De ruimtelijke inrichting en aankleding en andtre gebruikelijke voorzieningen kunnen de toets van hedendaagse eisen beslist niet meer doorstaan en moeten dringend worden vervangen of gereno veerd. Een van de verenigingen die geen on derdak in het gemeenschapshuis kunnen vinden is de Fanfare. Die vereniging moet noodgedwongen gebruik maken van het Gildehuis, een ruimte welke voor het grote fanfaregezelschap onge schikt en ontoereikend is. Bovendien is het gilde niet zo gelukkig met de vaste bezetting van hun verenigingslokaal op de vrijdagavonden. In het gemeenschapshuis kan de fan fare niet terecht, omdat er vanwege het intensieve ggbruik voor hen geen plaats is. Zou men de grote zaal én de kleine zaal tegelijkerdijd gaan gebruiken, dan zijn de fanfarerepetities voor de andere groep zeer storend. Elders in Overloon is voor de fanfare ook geen plaats te vinden. De beste oplossing zou daarom zijn, dat het ge- Het openingsprogramma in de komende weken. Donderdag 15 maart OPEN HUISFEEST Vanaf 20.00 uur zetten we alle deuren wagenwijd open, zodat iederëen eens rond kan kijken in Dingus. Een bezoek is zowiezo de moeite waard, maar om het geheel nog wat aantrekkelijker te maken hebben we de consumpties voor die avond stevig verlaagd en alles voor bereid voor een stevig swing-feest in de zaal vanaf 22.00 uur. Vrijdag 16 maart. BRAIN BOX Brainbox vroeg of ze konden spelen op onze opening en ondanks dat de band behoort tot de oude hap, hebben wij gemeend hier niet aan voorbij te moeten gaan. Brainbox met Kax Lux, ten, lichteffekten en kledingseffekten draagt hij zijn eigen werk voor. Keihar de poëzie, genadeloos, sarcastisch. De manier van voordragen, de bewe ging, licht, geluid makten het tot een to taal gebeuren van aparte klasse. Hoog tepunten van Ton Lebbink zijn: optre den in het No Nukes Festival, voorpro gramma's van Grace Jones en King Crimson. Toegang gratis. Aanvang 21.00 uur. Donderdag 22 maart KURSUS ZELFVERDEDIGING VOOR MEISJES In vier avonden worden een aantal basisbegrippen bijgebracht, waardoor je je als meisje mogelijk wat veiliger voelt en je leert beter omgaan met vor men van ongewenste benadering. Aan vang half acht. Kosten afhankelijk van het aantal deelneemsters. Van te voren opgeven bij Dingus. Vrijdag 23 maart. SLAGERIJ VAN KAMPEN Slagerij van Kampen (men leze „De Zaterdag 17 maart. TON LEBBINK is een Eindhovense slagwerkgroep die kiest voor een nogal zware sound en laat zich daarbij inspireren door Afrikaanse en Japanse invloeden. Hierdoor ont staat een soort slagwerk dat nogal ap- pelleert aan een zeker menselijk oerge voel. De Slagerij bestaat uit Mies Wil brink, Marjan Meijer, Dré van Beeck en Willem van Kruijsdijk. Aanvang 21.00 uur. Toegang gratis. Van portier van Paradiso tot een one- man-optreden. Samen met geluidseffek- Vrijdag 30 maart HERMAN BROOD AND HIS WILD ROMANCE Herman Brood kent zijn Ups en voor al zijn downs. Sex, drugs en Rock 'n Roll zijn hem op het lijf geschreven. De huidige hitsingle „Als je wint heb je vrienden" moet men behalve als grap, beschouwen als een gepushed stapje in de richting naar de top. Daarvoor heb je Vriend(t)en nodig. Herman Brood en his wild romance zitten op dit moment druk in de studio van Johnny Hoes platen op te nemen. The Wild Romance bestaat uit Davit Hollestelle (jongere broertje van Jan), Rene Lopez, Nico, Robbie Schmitsz en Maureen Wilson. Het belooft een prima avondje te worden; de voorverkoop is begonnen. Heb je interesse koop dan snel een kaartje van het zit er dik in dat we uit verkocht raken. Het zou toch jammer zijn als je dit avondje moest missen. Aanvang 21.00 uur. Pierre v.d. Linden en Cyrielle Haver- mans staat nog steeds als een hiys. Nummers als Down Man, Dark Rose en Summertime zullen worden afgewisseld met nieuwe eigentijds werk. Voorverkoopadressen: Dingus, Grammo en Muziekhal. Aanvang 21.00 uur.

Peel en Maas | 1984 | | pagina 7