PEEL EN MAAS VASTELAOVES-AKTIVITEITEN Bossen duidelijk aangetast door zure regen ebberink De Karklingels ATTENTIE!! JOEKSKAPELLEN FESTIVAL IN >1 VASTELAOVES- CONCERT IN VENRAY DE HAZEKEUTEL KINDEROPTOCHT Kompeneej 'T KNÖLLEKE Eerste Joeks kapel in Leunen De Aid Prinse UITSTEKENDE CIRKUS MÖK ZITTINGEN Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 INBRAAK IN WONING Door forcering van de achterdeur werd toegang verkregen tot een woning aan de Hoebertweg. Ontvreemd werden een aantal sieraden. De waarde beloopt enkele duizenden guldens. DIEFSTALLEN P. deed aangifte van diefstal uit zijn aan de Kruidenlaan geparkeerde personenauto. Ontvreemd werden een reservewiel en gereedschap. Ph. deed aangifte van diefstal van zijn sporttas met inhoud uit het kleed lokaal van de sportkantine te Yssel- steyn. Een schade voor de eigenaar van 300 gulden. DIEFSTAL ZWARTE ZWAAN Zekere K. deed aangifte van dief stal van een zwarte zwaan uit een afge sloten terrein aan de Maasheseweg. De gedupeerde heeft op dat terrein meerde re dieren lopen. De waarde van de zwaan bedraagt 140 gulden, maar voor de eigenaar had het dier een veel grotere waarde. WOLBOETIEK Merseloseweg 20 Venray blijft geloven in kwaliteit ZEKER NU!! Scheepjes Neveda Hubner Tubor Tubca - Ar/aan Angora KATOEN 1984 IS BINNEN (weer apart) EPIDEMIE BIJ DE KARKLINGELS Het virus voor de jaarlijkse karnaval- sepidemie waart weer duidelijk rond in het Karklingelrijk. Het prettige van dit virus is, dat je dat niet hoeft te bestrij den. Integendeel, hoe meer je ermee besmet raakt hoe hoger de karnavals- koorts stijgt, des te prettiger ga je je voelen. Aan de verspreiding van het vi rus is tot nog toe al fors bijgedragen door de diverse kamavalsaktivitgiten. Inmiddels is Prins Joos 1 als nieuwe re geerder in het Karklingelrijk op de troon geklommen. Met zijn komst is de koorts zienderogen gestegen. Maar.... Joos weet wel beter dat de temperatuur nog kan stijgen. Een kans bij uitstek om besmet te raken en straks drie dagen „verhit" te vieren is het Aide Wieverbal op zaterdag 18 februari. Aanvang 20.30 uur. Een reden temeer om die besmettings kans te grijpen is het feit, dat tijdens het Aide Wieverbal de verloving plaats zal vinden van het Boerenbruidspaar. Deze zijn al duidelijk besmet. Dit jaar is het bruidspaar gevonden in de voetbalfamilie. Omdat dat gezel schap redelijk groot is, zal he.t duidelijk zijn, dat de verloving niet zonder feest gedruis zal worden gevierd. Wij verwachten de hele voetbalfami lie op dit evenement. En als elk lid van die familie, ook nog zijn aanhang mee- brangt, zal bijna heel Oostrum kennis kunnen maken met het gelukkige stel. Tol zaterdag 18 februari Dringend verzoek aan alle Venrayse vastelaovesverenigingen om hun com plete programma voor ,,de drie dolle dagen" zo spoedig mogelijk aan het bu reau van dit blad in te leveren. En, voor zover dit nog niet is geschied, s.v.p. ver gezeld van een prinsenfoto. A.s. zondag zal in Venray's schouw burg wederom het traditionele joekska- pellenfestival plaatsvinden. Dit festival heeft op de carnavalsagenda inmiddels een vaste plaats ingenomen en terecht, want velen zien jaarlijks uit naar deze grote happening. Men zal zich van voor gaande jaren herinneren de levendige en gezellige drukteen welke carnavalsvier der wil hier niet bijzijn. Daarom is hei best mogelijk dat de foyer van de schouwburg wederom te klein is omdat er velen zijn die hun fa voriete joekskapel willen beluisteren of mee willen zingen wanneer gespeeld wordt ,,wej speulen hier, en overal - ma ken plezier, op dit festival". Ook prins Ben met zijn adjudanten en raad van elf zullen aanwezig zijn om de Bronzen Piëlhaas uit te reiken aan dhr. Jan Verstegen. Een goede keus om juist hem deze hoge onderscheiding toe te kennen want geheel Venray kent hem als trouwe muzikant van Harmonie Eu terpe, doch zeker ook als grondvester van vele joekskapellen. Bewust is de entree laag gehouden om iedereen in de gelegenheid te stellen. En tree is 2,50. Kinderen beneden 12 jaar slechts 1,00. De opbrengst is bestemd voor de leerlingenopleiding en instru mentarium van Harmonie Euterpe en daarom erg sympathiek dat zoveel joekskapellen belangeloos hun mede werking hebben toegezegd. Euterpe is er hun erg dankbaar voor. Het programma laten we hieronder graag volgen: 11.45-12.20 uur, Half urn Half 12.20-12.30 uur, Toetzengers 12.30-13.00 uur, Uitreiking Bronzen Piëlhaas aan dhr. Jan Verstegen 13.00-13.10 uur, Toetzengers 13.10-13.30 uur, Naovenant 13.30-13.50 uur, Klein Kapelleke 13.50-14.00 uur. Rats d'r Nève 14.00-14.20 uur, Plaarzèk 14.20-14.30 uur, Nutjes Vier 14.30-14.50 uur, Moj Zat 14.50-15.10 uur, Dikke Mik 15.10-15.30 uur, Lang Zök 15.30-16.00 uur. Rats d'r Nève 16.00-16.20 uur. Ut Göt 16.20-16.40 uur, Jats Marie 16.40-17.00 uur, Brandholt 17.00-uur, FINALE GOED ONDERGOED I komt van I Marktstraat 5. Venray. telefoon 04780-81294^ VRIJDAG 17 FEBRUARI 1984 Nr. 7 HONDERDENVIJFDE JAARGANG MAANDAG 27 FEBRUARI A.S. Het Limburgs Symphonie Orkest ver zorgt al meer dan dertig jaar op een zestal plaatsen in Limburg zogenaamde Vastelaoves concerten. Door de luchtige inhoud van het programma, gestoken in een vastelaovesjasje, slaan deze concer ten zéér goed aan. Op de meeste plaat sen zijn de voorstellingen reeds dagen van te voren uitverkocht. Na zelf een dergelijk concert afgelo penjaar te hebben bijgewoond heeft het bestuur van de Vastelaovesvereniging ,,De Piëlhaas" gemeend het normale activiteiten-programma van de vereni ging uit te breiden met zo'n concert. Met medewerking van de directie van de schouwburg heeft het LSO nog een gaatje kunnen vinden in zijn normale concerten-reeks. ,,De Piëlhaas" nodigt alle leden en niet-leden uit om op 27 fe bruari a.s. om 20.15 uur dit vastelaoves- concert bij te wonen. De entreeprijs bedraagt voor leden op vertoon van de lidmaatschapskaart ƒ7,50 en voor niet leden ƒ15,- per per soon. Tijdens dit concert zal ,,De Piëlhaas" een aantal onderscheidingen uitreiken. Gezien het feit dat het LSO in zijn hon derdste concert-seizoen is onderschei den met de „Orde van de Gulden Hu mor" kunnen we ervan overtuigd zijn dat dit *n grandioos concert zal worden JEUGDBOEREBRULLEFT Dit jaar is er ook weer een jeugdboe- rebrulleft. Om hieraan mee te kunnen doen zijn hiervoor kaarten te koop. De ze kosten ƒ1,- en zijn vanaf zaterdag 18 februari te koop bij Bakkerij Pierre Pij pers, Grote Markt en bij Poels Rijwiel handel, Grotestraat. Zondag 4 maart gaat het weer gebeu ren. Dan start zoals altijd de grote Rooyse kinderoptocht. Met veel muziek van Joekskapellen, Harmonie en Show korps St. Petrus Banden, barst het jeugdfestijn in alle hevigheid los. Wie er verder allemaal meedoen? Alle kinderen van Venray natuurlijk met hun opgedoste fietsen en karretjes of ge woon verkleed. Wat moet je nu doen om mee te mogen doen? Wel je gaat op zondag 19 of op zondag 26 februari naar Free Wheelin, Hoenderstraat 10 en je geeft je op. Dat kan dan tussen 11.00 en 13.00 uur. Daar wordt je dan verteld hoe het allemaal verder moet. Oh ja, het kost helemaal niets en als jullie goed je best doen maak je kans op de Free Wheelin wisselbeker voor de beste groep, wagen, duo of eenling. De ze wisselbeker is op dit moment in han den van de jeugd van het Desselke. De organisatie is wederom in handen van jeugdvastelaovesvereniging de Ha- zekeutel. De dia-presentatie, vorige week vrij dagavond, verzorgd door de natuurve- reniging „Tussen Peei en Maas" uit Overloon, trok ruime belangstelling van geïnteresseerden in de zogenaamde zure regen. Het rapport van deze vereniging - waaraan wij in ons blad aandacht besteedden - werd door deze dia presentatie nog eens duidelijk on derstreept. Het bevestigde ook de con clusie van het rapport, dat zure regen een steeds grotere bedreiging voor- ons milieu en daarmee voor ons mensen zelf wordt. Langzaam maar zeker gaan onze bossen in levenskracht achteruit en uit eindelijk sterven ze. Ook de landbouw zal in de nabije toekomst steeds sterker de negatieve gevolgen van de verzuring gaan ondervinden. Naast het milieu is de zure regen ook funest voor onze kuituurgoederen; de St. Jan in Den Bosch en de Dom van Keulen zijn daarvan goede voorbeelden. De natuursteen die in deze monumenta le bouwwerken is verwerkt, lost door de inwerking van de zure neerslag gewoon op. HARDE MAATREGELEN Het is duidelijk, dat zonodig harde maatregelen nodig zijn. Deze maatrege len moeten niet in 1986 of later genoe- men worden of van kracht worden; ze moeten NU worden genomen. Elk uit stel is belangrijk tijdsverlies. Een milieu ramp die zijn weerga in de geschiedenis niet kent lijkt anders onafwendbaar.... Een harde, onheilspellende conclusie die toevalliger wijze vorige week nog eens werd geïllustreerd in De Telegraaf door twee paginabrede foto's: „Er was eens een sprookjesbos.... en toen kwam de zure regen....". De ene foto toont een hotel verscholen in een dicht be groeide sparrenbos; de andere foto het zelfde hotel maar nu zonder een enkele boom; ze zijn voor en na allemaal af gestorven. ONZE EIGEN BOSSEN De Overloonse Natuurvereniging, on der aanvoering van Toon Weerts, de schrijver van het bewuste rapport, stel de zondag een dertigtal werkelijk geïnte resseerden in de gelegenheid een rondrit te maken door de Overloonse bossen, om met eigen ogen te zien hoe miserabel de bossen er nu bij staan. Met name de bossen in Siberië, op de grens van Ven ray, zijn allemaal aangetast. Deze bos sen, die drie jaar geleden nog door de gemeente werden geschoond, waarbij alle slechte bomen werden opgeruimd, tellen nu geen enkele gezonde boom meer. Deze bossen zullen ongetwijfeld binnen 2 of 3 jaar verdwenen zijn. Zo op het oog lijken deze bossen nog allemaal lekker groen en in prima staat. Maar gaat men elke boom apart bekij ken, dan ziet zelfs een leek, dat er iets mis is. Normaliter dragen de diverse soorten naaldbomen hun naalden van vier tot zeven jaar, afhankelijk van de soort. Maar naalden van vier jaar oud, treft men nog maar zelden aan; veelal is het met naalden van twee jaar afgelo pen. Het „naaldendak" is dan ook veel dunner - men kijkt door de top heen en ziet ook de bruine schemer van te vroeg afgestorven naalden. OORZAKEN zoals bekend heeft men een drietal „schuldigen" voor de zure regen aange wezen: zwaveldioxide dal vrijkomt bij verbranding van zwavelhoudende olie en kolen en bij vulkaanuitbarstingen; stikstofoxyde dat vrijkomt bij autogas- sen, huisverwarming en industrieën; ammoniak dat voor een belangrijk deel afkomstig is van de bio-industrieën. Het bestrijden van de zure regen is dus in feite een bestrijding van de drie boos doeners. Ieder van ons kan daar wel een kleinigheid aan bijdragen, maar in hoofdzaak zal die bestrijding toch een taak van de overheid zijn. Maar zelfs een landelijke overheid kan weinig goeds uitrichten, als de buurlanden niet dezelfde maatregelen nemen. De zure regen immers, die hier neerdaalt, kan duizenden kilometers hebben afgelegd.... In dit verband is het prijzenswaardig dat de Nederlandse minister van Milieu zaken, dr. P. Winsemius, dit jaar nog de Nederlandse industrie (raffinaderij en, electriciteitscentrales enz.) strenger gaat aanpakken. Hij volgt daarmee het voorbeeld van West Duitsland en Zwit serland, waar men al heel veel geld voor de bestrijding van zure regen heeft uit getrokken. TE LAAT? Maar men kan zich wel afvragen, of die maatregelen niet te laat komen. Dit temeer, omdat gebleken is dat zure re gen reeds in de dertiger jaren geconsta teerd werd, maar eerst sinds enkele ja ren een naaim heeft. Er schijnt een methode te zijn, om de gevolgen van zure regen zoveel mogelijk te beperken en de schade op die manier te minimaliseren. Dat is het strooien van kalk in de bossen, gecombineerd met een bemesting van magnesium, calcium en kalium. Een ongetwijfeld dure oplos sing waarbij het nog helemaal onbekend is, wat de uitwerking daarvan is op het grondwater en de oorspronkelijke vege tatie. Men verlaat immers de stelregel dat een bos zichzelf moet kunnen be mesten, dat moet je niet verstoren. Door die bemesting worden dus dui delijk de gevolgen van zure regen aange pakt, niet de oorzaken. En daar ligt juist een onnoemelijk grote taak wegge legd. En juist vanwege die onnoemelijk grote taak vrezen we dat binnen tien jaar overal - ook bij ons - vele bossen zullen zijn verdwenen. Nu de APK-plak uitreiking aan de Vastelaovesvereniging De Piëlhaas voor de deur staat, is het ook op z'n plaats iets te vertellen over het wel en wee van de Aid Prinse Kompeneej. De APK werd op inititatief van Sjeng I (Verheugen), Ben I (Schimm van der Loeff), en Paul I (Rippe) officieel opge richt op 2 februari 1964. In het „Protocol der Traditién" van de Kompeneej staat als doelstelling ver meld, het onderhouden van de band tussen de aid prinsen, het luister bijzet ten aan de Venrayse Vastelaovend, sti mulerend en adviserend optreden ten aanzien van de organisatie en de viering van de Venrayse Vastelaovend. De APK pretendeert dan ook zeker geen vereniging te zijn, vandaar de naam „Kompeneej", De bijeenkomsten worden geleid door de Kanselier (Chris I) en bijgestaan door d'n Schriever (Toon I) en Schatbewaarder (Ton I). Ter completering wordt het optreden bij bepaalde gelegenheden gepresenteerd door de Deken (Geert I). Tot de officiële aktiviteiten van de APK behoort het jaarlijks uitreiken van de Aid Prinse Plak aan een persoon of groep van personen en het opnemen van de jongste Prins in de Kompeneej tij dens de Prinseproklamatie. Verder is de APK vertegenwoordigd bij de installatie en receptie van de nieuwe Prins en de re ceptie van de Jeugdprins. Een traditio neel optreden is verder het verzorgen van de collecte in de Misviering op Vastelaoveszondag, waarvan de op brengst wordt afgedragen aan de Deken (van de Grote Kerk). De Vastelaovesvereniging De Piëlhaas kent tot nu toe 38 oud-prinsen waarvan er inmiddels 6 zijn overleden. In de Kompeneej zijn 27 oud-prinsen vere nigd. Tot nu toe werd 15 keer de Aid Prinse Plak uitgereikt. Door voldoende achter de schermen van de Piëlhaas te kunnen kijken en zonder een formele binding hiermee te hebben heeft de Aid Prinse Kompeneej voldoende motieven om dit jaar de Aid Prinse Plak toe te kennen aan de leden van deze Vastelaovesvereniging. Leden van de Piëlhaas worden ver wacht bij de plakuitreiking op 25 febru ari a.s. om 19.00 uur in zaal „In den Engel" en daarna op het Vorstenhal in de Schouwburg. Niet terecht is soms de opmerking, dat bij officiële APK-aktiviteiten maar een gering aantal leden van de Kompe neej deelneemt. Niets is minder waar. Zowel de Deken als de Kanselier houden de opkomst van de leden nauwlettend in de gaten. Daarbij is het ook een goed gebruik dat men in deze elkander con- troleerf Even hebben wij zaterdagavond tijdens de tweede uitvoering van het Carnavalscircus Mök gemeend, dat de circusdirektie „klapeksters" ingehuurd had om te applaudiseren, wanneer een onbegrepen grap de mist dreigde in te gaan. Het bleek gelukkig een totaal verkeerde voorstelling te zijn. De dames, die zó enthousias en soms staande de handen in „vervoering" op elkaar brachten, bleken in werkelijk heid vreemdelingen in het Piëlhazenrijk te zijn, die er zich telkens weer over ver baasden dat zoveel Venrayse amateurs met zoveel professionalisme vier uur lang een volle schouwburgbak weten te boeien. Zoals de traditie dat wil wisselden oud en nieuw talent van eigen bodem elkaar af, om met kolder en grollen de toeschouwers een voorproefje te geven van de drie dolle dagen, die te wachten staan. Dat zij er in zijn geslaagd blijft buiten kijf, al bleven deze keer in te genstelling tot vorig jaar, toen „Mök" uitblonk door technische perfectie veel goede bedoelingen in de soms fa lende techniek steken. Meer desondanks werd het weer een groots gebeuren, dat maandenlange voorbereidingen heeft gevergd en aan het einde een dankbare, staande ovatie opleverde van een enthousiast publiek. Het werd weer 'een carnavalszitting van hoog gehalte met af en toe wat minder geslaagde acts. „Gelukkig" zeggen we dan, omdat ook de perfectie haar gren zen kent. Geheel nieuw, maar minder nieuw in Oirlo, was het eerste optreden in Venray van het Oelderse duo Grad en Petran, achter welke pseudoniemen Joep Joos- ten en Tenny Duyf schuil gaan. En met hun debuut stalen ze meteen maar even de show in het programma voor de pauze. Het debuut van de groep, die zich „Van huure zegge" noemt en een video show van eigen makelij presenteerde was minder sterk. Naar ons gevoel een te lange voorfilm als prelude op een te korte aktie op het toneel, waarvan Vorst Wim het slachtoffer was. Een Desiré Jansen uitstekend, maar te kort. Wellicht dat dergelijke optredens beter tot hun recht komen vóór het doek, dan in de grote circuspiste. Overigens zal men er toch iets op moeten vinden om ook in de toekomst de verschillende acts feilloos aan elkaar te knopen. Vijf jaar lang heeft Misty (Gerrit de Groot) dat met onnavolgbaar talent gedaan. Nu maakte hij met een eigen act bekend, dat hij afscheid neemt als de zwijgende clown die met „niets" een stuk Circus Mök traditie is gewor den. In een ovationeel applaus uitte op deze tweede avondhet publiek dank baarheid en spijt. De muzikale omlijsting van het geheel lag als van ouds in de vertrouwde han den van Herman Stevens en zijn Hofka pel. Met opzet zijn wij met nog enkele voorstellingen voor de boeg niet in gegaan op de inhoud van het program ma om het verrassingselement er in te houden. Wel willen we kwijt, dat Circus Mök waarschijnlijk de historie ingaat als een „kontenprogramma" omdat toeval lig of niet dit zó menselijk li chaamsdeel nogal eens onderwerp van bespreking of bezinging werd (en waarschijnlijk nog wordt). Op de Circus Mök-uitvoering van j.l. zaterdag reikte de heer Jean Janssen namens de Samenwerkende Limburgse Vastelaovesverenigingen de Orde van Verdienste uit aan de heren Ad Hijl en Jac. Martens. Ad Hijl werd met deze hoge onder scheiding beloond voor zijn jarenlange aktiviteiten als vice-voorzitter van De Piëlhaas en als voorzitter van de optochtcommissie Jac Mariens kreeg deze „ridderorde" voor zijn jarenlange medewerking aan de muzikale opluistering („muziek en geluid") van alle Venrayse carnavals- aktiviteiten, zowel in de schouwburg als op de straat en bij het maken van de jaarlijkse grammofoonplaatjes. Boven dien is hij al 15 jaar bestuurslid van De Piëlhaas. NIEUWE JEUGDVORST Op zondag 12 februari 1984 was het jeugdvorstenbal in het rijk van de jeug dige Knöllekes met een uitkomen van de nieuwe Jeugdvorst. Nadat omstreeks half negen vorst Peter afscheid had ge nomen van zijn onderdanen, waar hij 2 jaar op zeer goede wijze en tot steun van zijn Prins en nar, dansmarietjes en raad van Elf geregeerd heeft. Hij dankte al zijn Knöllinekes en Knöllekes voor de geweldige opkomst en de steun die hij had ondervonden tijdens zijn vorst- schap. Nadat hij als Jeugdvorst onttroond was moest er een nieuwe komen. Toen Vorst, Prins en Raad van Elf van de senioren onder de tonen van de blaaskapel „Noët Tuus" het gemeen schapshuis binnen geloods waren was het Vorst Jan die de nieuwe jeugdvorst bekend mocht maken. Omstreeks half tien was het zo ver en onder daverend applaus kwam Sjef Mariens, zoon van Joos Martens en An nie Flinsenberg voor het voetlicht. On der de naam van Vorst Sjef zal hij pro beren om met Prins John, hofnar, dansmarietjes en de Raad van Elf een geweldige carnaval op te bouwen voor de jeugdige Knöllinekes en knöllekes. Het feest ging nog door tot half elf en sprak Prins John 1 de hoop uit dat hij nog zeer vele van zijn onderdanen zal mogen begroeten op zijn receptie en met de carnaval op het jeugdbal bij Piet Mariens. De zoveelste joekskapel is er, met een verschildat dit de eerste van Leunen is. Geboren bij een pot bier in een café, de dag voor carnaval. Een aantal vrien den zeggen resoluut, „wij gaan een joekskapel beginnen". Geen instrumenten, geen verstand van muziek, geen uniformen, en dan be gin maar. Nu twee jaar later, hier staan ze dan, met instrument, met uniform en met een (klein) repertoire. Veel lof voor deze vrienden die op zondag 5 februari voor het eerst in het openbaar optraden. Dit allemaal o.l.v. Lei Reijntjes, die in deze korte tijd zijn muzikale vrienden op dit peil wist te brengen. Dertien personen in totaal omringd door hun dames zullen in de toekost hier en daar plotseling de feestvreugde verhogen. novum in een circuspiste waaraan men nog moet wennen. Nieuw ook het optreden van de uit de carnavalsoptochten bekende „Trimclub De Stieve" die een verbluffend staaltje acrobatiek ten beste gaf, maar hun clou door een belichtingsfout ins blauen hin- ein zagen gaan. Je jongeren van Stoekdroad zochten het deze keer in het wilde westen met uitstekende muzikale prestaties en prachtig decor maar naar onze mening minder geslaagde teksten. Het stoekdroad leverde nagenoeg geen „schokeffekt" op. De „Heilege uut de Groëte Kerk", die deze week voor de vijftigste maal op hun pilaren staan bleken ware wonder doeners, waarbij de „pilarenbijters" zelf in aktie komen, en bij de wazel van de pastoor worden betrokken. En hoe... Jacques Penris verscheen deze keer in de ton als de alternatieve beroepsde monstrant maar had waarschijnlijk als gevolg van zijn mopjes-voor-insiders te weinig aansluiting met 't publiek. Gelukkig voor hem waren er de klap eksters Het hofkoor is dit jaar weer in de vorm van weleer, met Rooyse teksten en uitstekende entouragevondsten. De drie muzikale Trennesetters, tra ditiegetrouw de hekkesluiters van de show oogstten weer veel bijval in hun nieuwe creatie. De jeugdgarde waarmee sinds jaar en dag het circusoptreden wordt geopend is weer hetzelfde als steeds met twee dwarse ukkepukjes, die hun eigen showtje opvoeren. Zonder overigens iets tekort te doen aan hun prestaties viel het optreden van de Pierotten enigszins tegen, en dat van de Rooyse Möpkes en de solodanseres

Peel en Maas | 1984 | | pagina 9