St. Petrasmolen overleefde vuur, stormen en Duitse bezetting Voordeelkoopjes PEEL EN MAAS VASTELAOVES-AKTIVITEITEN ebberink Éfe irrfflfl Ö!K\ 'JW1 u t \h\\W ys C. STOKS. „Lopersgroep" DE PIËLHAAS DE HAZEKEUTEL DE PIËLREUZEN APK-PLAK 1984 ATTENTIE!! 'T KNÖLLEKE Carnavalsavond Invalidenbond In 1853 diende Johannes Gitzeis, ge boren te Venray op 2 juni 1822 en wo nende in de Patersstraat, bij de Over heid een verzoek in om een windmolen te mogen bouwen op de Kemp. Op 18 oktober 1853 kwam zijn ver zoek in de Raad van Venray ter sprake. De voorzitter, dat was burgemeester Jo seph Esser, vertelde de Raad dat er in de gemeente reeds drie watermolens en drie windmolens in werking waren, waarvan er twee nabij het dorp Venray waren ge legen. (Dat waren de Leunsche molen en de Bosschermolen, die eigendom waren van de Grote Kerk). ,,De kerk moet hoofdzakelijk worden onderhouden uit de opbrengst van de molens" verklaarde de voorzitter verder en het bevreemdde hem dan ook dat er door een particulier een verzoek tot de bouw van een nieuwe molen was inge diend. Het zal duidelijk zijn, dat de raad hierna afwijzend op het verzoek van Gitzeis beschikte. TOCH EEN BOUWVERGUNNING Ondanks deze tegenslag liet Gitzeis de moed niet zakken. In 1855 diende hij opnieuw een ver zoek in tot de bouw van een windmolen, nu niet meer op de Kemp, maar op een perceel gelegen aan de Enge Steeg. Ditmaal bleken er van gemeentelijke zijde geen bezwaren te bestaan. Hoe de ze ommezwaai, zo kort na de aanvraag uit 1853, te verklaren is kan uit de amb telijke stukken niet worden opgemaakt. Op 4 september 1855 werd door het Ministerie van Financiën aan Gitzeis toestemming verleend tot de bouw van een koren en oliemolen, onder voor waarden dal de bouw binnen één jaar moest zijn voltooid. Daarop kocht Gitzeis een gedeelte van het reeds genoemde perceel van de eigenaar Martin Custers, wonende in de Wieën. Volgens de koopakte, opge maakt door notaris Reijnders te Venray, betaalde de koper voor de grond (4 roe den en 37 ellen) een bedrag van vijftig gulden. Vervolgens kregen de Venrayse mo lenbouwers, de gebroeders Wijnhoven, opdracht voor de bouw van de molen. De opdracht werd met grote voortva rendheid uitgevoerd, want al op 29 juni 1856, op de feestdag van de apostel Pe trus, kon de molen in gebruik worden genomen. De stenen bergmolen, waarvan de houten wieken een vlucht hadden van bijna 26 meter, kreeg daarom de officië le naam St. Petrusmolen, alhoewel hij WOLBOETIEK Merseloseweg 20 Venray blijft geloven in kwaliteit ZEKER NU!! Scheepjes - Nevedai - Hubner Tubor Tubca - Ar/aan - Angora KATOEN 1984 IS BINNEN (weer apart) in de volksmond meestal „Gitzelsmo- len" en later toen er een nieuwe eige naar was, ,,Stoksmolen" werd ge noemd. Na de opening werd er gedurende een reeks van jaren geen melding meer ge maakt van de molen. Maar het spreek woord zegt, dat geen nieuws goed nieuws is, wat ook blijkt uit de molenin ventarisatie van 1883, waarin te lezen valt dat de molen zeer goed heeft ge draaid. Gitzeis had de wind in de zeilen, om het in molenaarstermen uit te druk ken. In 1914 schijnt de molen een restaura tie te hebben ondergaan, maar van de omvang en door wie ze is uitgevoerd, la ten de berichten ons in het ongewisse. In 1918 wordt er gemoderniseerd. De houten wieken worden dan vervangen door stalen wieken. Ondergeteekenden berichten hiermee dat zij vanaf heden ophouden de molenhar te rijden Het maalloon bedraagt thans 35 cent per 100 Kilo, bezorgd en afgehaald aan den molen. Hopende de gunst van een ieder, zoo jaren lang reeda genoten, te blijven behouden. J. Gitzeis, J. Coenders. Aan hetzelfde adres TE KOOP werkpaard met kar en tuig. In Peel en Maas van 31 oktober 1924 maken Johannes Gitzeis en zijn compag non Jan Coenders (in 1920 gehuwd met Anna Maria Gitzeis) bekend, dat zij op hielden met het rijden van de molenkar en dat het maalloon in het vervolg 35 cent per 100 kg (bezorgd en afgehaald) zou bedragen. De voltooiing van plan Westeinde laat langer op zich wachten dan enkele jaren geleden verwacht werd. De terug houdendheid van aspirant-bouwers ook la vanwege de hoge hypotheek rente betekent een jaarlijks terugke rend renteverlies voor de gemeente, die eigenaar is van de grond. Nu kan de gemeente dat renteverlies nemen en elk jaar de grondprijs verho gen, óf dat toekomstige verlies proberen op te vangen door nu de grondprijzen te verlagen. Tot dat laatste heeft men besloten, voor wat betreft een 6-tal percelen aan de Etnalaan en Everest- laan. De toegepaste prijsverlaging komt neer op gemiddeld 18% ofwel op ruim 14.500,incl. btw per kavel. Niet overal is in verhouding dezelfde „korting" toegepast, er is rekening gehouden met de bebouwingsmogelijk heden en kavelgrootte. Zo is bijvoor beeld de kleinse kavel in prijs verlaagd met 6.651,— terwijl de duurste kavel een korting krijgt van 20.138,— (alles incl. btw). Ongetwijfeld zal menig aspirant bouwer zich nu gaan afvragen of hij dit voordeel aan zijn neus voorbij moet laten gaan, óf maar direct moet toehap pen. Behalve het renteverlies door de gemeente is ongetwijfeld ook de moge lijke completering van de bebouwing in dit gebied van plan Westeinde aanlei ding geweest tot deze „uitverkoop". In de commissie voor ruimtelijke or dening, waar wethouder Willems mede deling deed van deze voordeelkoopjes, reageerde het VVD-raadslid L. Janssen met de opmerking, dat dit aanbod getuigde van gezond verstand. „Kun nen we meteen zien of iets dergelijks ook zinnig is of er gebruik van wordt gemaakt". Daarbij doelde hij kennelijk op mogelijke navolging in andere be stemmingsplannen Onderstaand kaartje laat zien welke percelen in Westeinde in de opruiming komen. OnderfiCleeVende mnall bekend, dal zij haar van ouds bekende GRAANMOLEN heell overgedragen aan den Heer Q STOKS, en betuigt langs deren weg haar dank voor de meer dan 150-jarige bfgunsliglng, welke zij uil alle deelen der gcmccnle Venray hccll mogen ondervinden. Zij spreekl de hoop uil. dal de lieer STOKS dere gunsl len volle moge Familie Cifzels. Kellecleerend op hel bovensloande, beveel ik de do mij overgcoomen Oraanmalerij van de Familie GiUi In Uw aller gunsl aan, en hoop hel vertrouwen in Familie Gltiels gesteld, op mij zuil overdragen. Molenaar. NIEUWE EIGENAAR Een belangrijk jaar in de geschiedenis van de molen is 1937. In september van dat jaar verkoopt Jan Coenders de mo len aan Gerard Stoks, die van 1918 tot 1921 de St. Annamolen aan het Molen plein (het huidige Kennedyplein) had bemalen en daarna de stoomzagerij en maalderij van J. Clawssens-Wijnhoven had overgenomen. De nieuwe eigenaar liet de molen, die enigszins in verval was geraakt, in de zo mer van 1938 grondig restaureren. Met de restauratie werd het molenma- kersbedrijf Adriaens uit Weert belast, die de molen tevens voorzag van stroomlijnwieken (van Bussel-systeem). WINDKRACHT 11 Op donderdag 14 november van het oorlogsjaar 1940, raasde in alle vroegte een zeer zware zuid-wester storm over ons land. Op heel veel plaatsen veroor zaakte ze een grote ravage. Ook in Venray was de schade aan zienlijk. Veel schoorstenen en palen van het electrische net sneuvelden evenals tientallen bomen. In de gehele gemeente waren er maar weining woningen die het er zonder schade hadden afgebracht. De Stoksmolen ontkwam evenmin aan het natuurgeweld. De molenkap met de wie ken werden uit de molen gerukt en tegen de grond gesmakt. Opnieuw moest molenmaker Adri aens zijn vakmanschap tonen. Op een zeer hete zomerzondag, 12 juli 1941, werd de molen officieel weer in gebruik genomen. Veel voorvechters voor het behoud van molens waren hierbij aanwezig, zo als Jhr. mr. F. van Rijckevorsel van de vereniging „De Hollandsche Molen", de heer Schuurmans, voorzitter van de Algemene Nederlandse Molenaarsbond en de heer Chr. van Bussel, vice- voorzitter van St. Victor. Ook veel molenaars uit de gehele om trek gaven blijk van hun belangstelling. Als blijvende herinnering aan het feeste lijke gebeuren werd boven de ingang van de molen een gedenksteen aange bracht met de beeltenis van St. Petrus en daaronder de spreuk: Sint Petrus Molen Wil God bewaren voor vuur en stormen nog honderd jaren. OORLOG EN EVACUATIE Nadat in de laatste oorlogsjaren de vele onderduikers tijdig waren gewaar schuwd voor dreigende razzia's (de mo lenwieken stonden dan in een bepaalde stand) brak de bevrijdingsmaand okto ber 1944 aan. Omdat de dikke molenromp en de molenberg 'n goede bescherming boden tegen de steeds maar neerdalende grana ten, hadden de familie Stoks en nog en kele Venrayse families een onderkomen gezocht in de molen. Ondertussen zaten er nog steeds Duitsers in de nok van de molen omdat de hoge molen een uitste kende uitkijkpost vormde. Op 18 oktober 1944 kwam de bevrij ding. De molen was door granaatinsla- gen wel beschadigd maar gelukkig deel de hij niet het lot van zovele molens, die door de bezetter voor hun aftocht waren opgeblazen. Na de bevrijding kwam de molen stil te liggen, omdat de gehele Venrayse be volking moest gaan evacueren. Ook de familie Stoks was, zoals de meeste Ven- rayers, naar het Brabantse Land ver huisd. Hun verblijf daar was echter maar van korte duur. Ze werden al spoedig gevraagd om terug te keren naar Ven ray. De precaire voedselsituatie maakte het noodzakelijk dat Stoksmolen zo spoedig mogelijk weer in bedrijf kwam. Stoksmolen, frank en vrij in het land schap na herstel van de stromschade in 1941. Het Venrayse molenbestand was da nig uitgedund. Drie windmolens waren door de niets ontziende bezetter opge blazen (Michelsmolen te Oirlo, Kooningsmolen te Leunen en de Anto- niusmolen van de familie van Aarssen te Venray). Na de terugkomst is er toen maanden lang iedere dag, zelfs op zondag, heel hard gewerkt om de Venrayse bakkers en burgers van meel te voorzien. Op 1 januari 1956 kwam de molen in handen van de zoon Piet Stoks. Aan vankelijk had hij plannen om de molen als silo in te richten en alleen maar ma chinaal (dus zonder windkracht) te gaan malen. Gelukkig echter vond dit geen doorgang. In het voorjaar en de zomer van 1964 liet Piet Stoks de molen weer eens gron dig opknappen. Molenmaker Beijk uit Afferden bracht nieuwe wieken en een koningsspil aan, alsmede een nieuwe kap. Hij maakte ook het metselwerk waterdicht. De kosten beliepen 25.000,-, bijeengebracht door Monu mentenzorg, Provincie en de gemeente Venray. Aan burgemeester M. Custers viel op zaterdag 25 juli 1964 de eer ten deel de herstelde molen, die hij als een sieraad voor het Noordlimburgse Peelland noemde, officieel weer in gebruik te stellen. Het jaar 1977 was een donker jaar in de geschiedenis van de molen, door het overlijden van Piet Stoks, de molenaar die zich van jongs af, met veel vakken nis en liefde, had ingezet voor „zijn" molen. Dank zij familiehulp en een vrijwillige molenaar uit Well, kon de molen toch enkele middagen per week (meestal op woensdag en zaterdag) de wieken blij ven wentelen. Molens moeten zoveel mogelijk wind kunnen vangen. Om die reden bouwde Johannes Gitzeis zijn molen in 1856 in het vrije open veld. Het is daarom bij zonder jammer, dat de St. Petrusmolen de laatste jaren te zeer is ingeklemd in een dichte haag van bomen. Dit maakt niet alleen het in werking stellen van de molen soms moeilijk maar doet ook te veel afbreuk aan de grote landschappe lijke waarde van dit monumentaal ob ject. Laten we zuinig zijn op de weinige molens die we nog bezitten. W. Willemsen De Venrayse atletiekvereniging gaat haar terrein verruimen. Was de aan dacht tot op heden gericht op de wedstrijdatletiek; in de toekomst wil men ook tegemoet komen aan de behoeften van de jogger c.q. trimmer/ ster. Steeds meer mensen krijgen de smaak te pakken om eens lekker een stukje te gaan hollen. Wanneer je zo een tijdje bezig bent, kan het best zijn, dat je je allerlei dingen gaat afvragen. Dit kan zijn op medisch gebied, op het gebied van de goede schoenen voor mijn voeten, op gebied van hoe moet ik lopen of wat kan ik voor variaties inbouwen in mijn lopen. Zo zijn er tal van dingen waar je misschien geen direkt antwoord op weet. Welnu, de Venrayse atletiek vereniging wil je daarbij helpen. Tegen een jaarlijkse betaling van 40,— krijg je alle informatie die je maar wilt hebben. Wat bieden wij nog meer voor dit be drag: Medische adviezen en keuringen, gebruik van onze traininsaccommodatie (zaal, baan en bos), de kalender met daarop alle trimlopen in Nederland en vlak over de grens in Duitsland, verzor ging van de inschrijving voor grotere trimevenementen in Nederland en Duitsland, informatie over schoenen, kleding, training en eventueel voeding, het klubblad „De Wissel", waarin dan een eigen plaats komt voor de Lopers- groep Venray Regio, advies en begelei ding op de gezamenlijke loop. U leest het al; we willen starten met een gezamenlijke loop en iedereen is welkom. We stellen het ook zeer op prijs wanneer meisjes en dames zich melden. We zijn van plan om op zaterdag 11 februari te starten en wel om 15.30 uur op de parkeerplaats van de Schadijker bossen te Meterik. We gaan, ongeacht de weersomstan digheden, gewoon van start. Komt u ook; wij staan klaar voor u! Nadere inlichtingen: dhr. Crooy- mans, 04780 - 82842; Paul Coppus 04709-4840. VRIJDAG 10 FEBRUARI 1984 Nr. 6 HONDERDENVIJFDE JAARGANG Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 GESLAAGD ONDERTROUWBAL BOERENBRUILOFT 1984 Na het afzetten van hun paardehoof- den hebben zich aan het Rooyse volk voorgesteld: Hans, zoon van Hannes d'n Holtkèl van de Singel, ök holtkèl, en Dorien, dochter van Thei van Toön d'n kastelein van Klén Amsterdam uut 't Maasjoertse rijk. Na de bemoedigende woorden van Prins Ben II en de complimenten van Vorst Wim, werden zij gefeliciteerd door het boerenbruidspaar 1983, hun familie, de Raad van Elf en alle andere aanwezigen. Onder de muzikale begeleidinging van Half om Half is de bekendmaking tot diep in de nacht in Restaurant Vla kwater gevierd. In een bomvolle foyer werd zaterda gavond voor de jeugd van Venray-kom de nieuwe Prins van de Hazekeutels be kendgemaakt. Na het voorlezen van het gebruikelijke protocol, kwam Prins Marc I (Verheijen) onder het masker te voorschijn. Hij wordt geassisteerd door de adjudanten Arie Jenniskens en Mi chel Verbeek. BOERENBRULLEFT Zondag 12 februari a.s. maakt Ys- selsteyn zich weer op voor de jaarlijkse grote Boerenbrulleft, die in de loop der jaren gegroeid is tot een waar dorps feest. De organisatie van de Boerenbrulleft is deze keer in handen van de Limburgse Vrouwen Beweging, die dit jaar ook haar gouden jubileum viert. Op de eerste van de twee Bonte Avonden, wel ke beide weer zorgden voor een bomvol „SmelehoF', werd uit een reuzegrote jarige Sarah, vergezeld van boerinnekes die ondertrouwkaarten ronddeelden het bruidspaar 1984 te voorschijn gehaald. De brutal ANNEMARIE van André van Wismans Grad en Bets van Philip- sen Tren. De bruidegom, HANNEÉ van Mie van Hóf Leen en Toën de Centeteller. Zoals reeds vele jaren werd ook deze keer de ondertrouw weer verricht door de ambtenaren van de Burgelij ke stand van Reuzesteyn, te weten: Gerril van Peeters Albert en Jan van Henne Teng. Zondag 12 februari zal om 14.11 uur het bruidspaar in een grote stoet met ou de boerenkarren, getrokken door prach tige Belgische paarden in flonkerend ko per, door het dorp trekken naar het ki osk voor de kerk, waarna het kolderhu welijk voltrokken zal worden door de Burgelijke Stand, welke dit jaar weer op originele wijze ten tonele zal verscijnen. An de ceremonie gaat men naar de „SmelehoF', waar de brulleft zal wor den voortgezet. Iedereen is er van harte welkom en men kan er uiteraard de in wendige mens ruimschoots versterken met een natje en een droogje. De „Sme- leblaozers", zullen hier met hun muzi kale tonen, de feestvreugde verhogen. De toegang is 's middags gratis. 's Avonds is er een groot „Boerenbal" eveneens, in de „Smele- hof" met muziek van het alom bekende orkest „De Drivers". Het toekennen van de Aid Prinse Plak is een van de jaarlijkse aktiviteiten van de Aid Prinse Kompeneej uit Ven ray. De Kandidaat Plakdrager dient aan enkele criteria te voldoen waarvoor het reglement luidt: „Een persoon of groep personen, die zich op bijzondere wijze verdienstelijk maakt of heeft gemaakt, bij voorkeur voor de streek Noord-Limburg, waarbij voorop staat: de humor, de levenskunst ofwel het oprecht betrokken zijn met de mensen uit deze streek". Toen op 19 december 1983 tijdens de bijeenkomst van de Kompeneej de Kan didaat Plakdrager 1984 aan de orde werd gesteld, bleek men unaniem voor te zijn. Toekenning van de PLAK 1984 zou geschieden aan de Vastelaovesvere- niging De Piëlhaas. Op 11 januari 1984 liet het Bestuur van De Piëlhaas weten de onderschei ding voor de vereniging te accepteren, waarmee de A.P.K. zeer vereerd is. Meer dan voldoende voldoet de Vastela- ovesvereniging De Piëlhaas aan de ge noemde criteria. Eerder werd de Aid Prinse Plak met de bijbehorende waarderingsoorkondc uitgereikt aan Karei Wijnen, Toon Kor- tooms, Harry Notenboom, Wim van den Munckhof, Dick van Bommel, Jan Ruyten, Frans van der Voort, Lambert Laurensse, Piet Muis, Henriëtte Poels- Peters, Sjoerd de Jong, Loek Nelissen, Grad Schols, Joop Colsen en Pater Piet Gussen. In haar 45-jarig bestaan heeft de Vastelaovesvereniging het Carnavalsge- beuren weten uit te bouwen tot een groots humoristiesch volksgebeuren in het Venrayse. Jaarlijks beleven duizen den mensen veel plezier aan het kijken naar of meedoen aan de grootste op tochten en de boerenbruiloft. Vooraf gaande aan de Vastelaovesdagen wordt in de Prinseproklamatie de nieuwe Prins bekendgemaakt en vinden er de 5 voor stellingen van Cirkus Mök'plaats. Dit alles van een hoog niveau, waar van men met volle teugen kan genieten. De installatie van de Prins op de za terdag voor de Vastelaovend kondigt dan het< begin aan van de drie dolle da gen. Èèn Piëlhaas of Piëlhazin met bijzon dere verdiensten voor de Venrayse ge meenschap wordt jaarlijks onderschei den met de „Bronzen Piëlhaas", terwijl ook jaarlijks enkele hard werkende le den worden geëerd door het toekennen van de huisorde middels de Vereni gingsmedailles. De voorbereiding en organisatie van alle genoemde aktiviteiten kunnen tel- kenjare slagen dankzij een goed georga niseerde vereniging en de belangenloze hulp van een groot aantal leden, al of niet opgedeeld in diverse commissies. Een goede samenwerking met de Vaste- laovesverenigingen uit de kerkdorpen completeert het oprecht betrokken zijn bij de mensen uit deze streek. Als lid van de Samenwerkende Lim burgse Vastelaovesverenigingen neemt De Piëlhaas ook deel aan festiviteiten buiten het Noord-Limburgse, door deel te nemen aan uitwisselingsfeesten en ac te de presence te geven bij de jaarlijkse uitreiking van de Gulden Humor. Dit laatste mocht De Piëlhaas zelf organise ren bij haar 33-jarig bestaan door uitrei king aan Paul van Vliet en in 1982, bij haar 44-jarig bestaan aan Toon Kor- tooms. Daarbij een goede naam achter latend bij o.a. de zusterverenigingen. Al met al reden genoeg om de Aid Prinse Plak 1984 uit te reiken aan de Vastelaovesvereniging De Piëlhaas op zaterdag 25 februari 198*. Alle leden van de Piëlhaas worden persoonlijk be trokken bij de uitreiking van de A.P.K.- plak en zullen daartoe nog worden uit genodigd. Zowel in zaal „In den Engel" als op het Vorstenhal in de Schouwburg voor spelt het programma een geweldig festijn te worden. Leden van De Piël haas, houdt deze datum vrij. In een vol gend artikel willen wij U wat nader in formeren over het wel en wee van de Al- de Prinse Kompeneej en het programma van de uitreiking. Bij dit artikel drukken wij een repro- duktie af van de APK-plak, die in 1982 werd uitgereikt aan dhr. J. Colsen. Dringend verzoek aan alle Venrayse vastelaovesverenigingen om hun com plete programma voor „de drie dolle dagen" zo spoedig mogelijk aan het bu reau van dit blad in te leveren. En, voor zover dit nog niet is geschied, s.v.p. ver gezeld van een prinsenfoto. PRINS WILL d'n URSTE Op zaterdag 4 februari onthulde onze Vorst Jan onder geweldige belangstel ling onze nieuwe heerster over ons Knol- lenrijk: Will Creemers, een echte Leun- se knol in hart en nieren, zoon van Cor Creemers en Truus van Issum. Hij woont met zijn vrouw Bep in de nieuwe buurt, rondeveld 11. In zijn da gelijkse leven is hij postbesteller bij de PTT. Hij zal samen met alle knöllekes en knöllinekes, groot en klein, zijn uit erste best doen om er een geweldige vastenaovend 1985 van te maken. JEUGDPRINS JOHN d'n URSTE Op zondag 5 februari onthulde onze jeugdvorst Peter onder geweldige be langstelling onze nieuwe heerser over onze jeugdknollen en knöllinekes. On der het motto „Maak van ut léve enne deugd, en vier carnaval mit de jeugd" zal John van Daal, de oudste zoon van Jan en Annie van Daal, de jeugd van Leunen voorgaan. Wij wensen jeugdprins John d'n Urste een geslaagde vastenaovend 1985 toe. Carnavalsvereniging „D'n Dreumel" uit Horst organiseerde voor de zoveelste keer een succesvolle carnavalsavond voor de gehandicapten uit Horst en Venray (ook het zorgenkind Horst was hiervoor uitgenodigd). De Blaaskapel „Die Merlo Freunde" uit Melderslo zorgden voor vlotte carnavalsmuziek. Onder het spelen van een polonaise van bekende carnavalsschlagers werd 't Knölleke uit Leunen onder aanvoering van Prins Rien I met gevolg als gasten ingehaald en steeg de stemming ten top. Door D'n Dreumel en 't Knölleke werden over en weer onderscheidingen uitgereikt. Als dank werden door Dhr. v.d. Biggelaar, Prins Joep I van D'n Dreumel en Prins Rien I van 't Knölleke een carnavalsonderscheiding omgehan gen, zo ook de nieuwe voorzitter. Dhr. J. Eibers van Horst en de leider van de blaaskapel. HEERLUKWARM GEZDNDHEIDSONDERGOED GEMAAKT VAN ANGORA WOL. GEEFT U BESCHERMING BU KOUD EN NAT WEER hoek marktstraat-schoctetraac

Peel en Maas | 1984 | | pagina 9