PEEL EN MAAS Platenatlas van oud-Venrays altaar VASTEUOVES-AKTIVITEITEN DE KARKLINGEL DE PIËLHAAS 'T KNÖLLEKE ZAGEWETTERS Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 pél VAN DIE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 VRIJDAG 3 FEBRUARI 1984 Nr. 5 HONDERDENVIJFDE JAARGANG JAN EN TONNY RAEDTS SCHENKERS VAN VAANDEL Zaterdagavond vond in 'n korte plechtigheid de aanbieding plaats van een prachtig vaandel, geschonken door Jan en Tonny Raedts aan de carnavals vereniging de Karklingels. Het vaandel is 'n idee en ontwerp van Jan Raedts en vervaardigd door de Venrayse Mevr. Michels-van Meijel. Ook vond de uitreiking plaats van 'n herinneringsmedaille met eenzelfde mo tief als het vaandel aan bestuur en leden van de Raad van XI. Deze bijeenkomst werd gehouden in de Raedtskelder. HOGE CARNAVALS- ONDERSCHEIDINGEN VOOR JAN RAEDTS Tijdens de druk bezochte receptie van Jan Raedts t.g.v. zijn 22-jarig lidmaat schap der Karklingels ontving hij enkele hoge onderscheidingen. Voorzitter Hans Thomassen van Venrays Vorstenraad memoreerde in een vlotte speech de verdiensten van de jubilaris en meende, dat hij veel toegevoegde waarde bezat. De heer Hoogeveen mocht daarna de bul voor lezen behorende bij de hoge onderschei ding van de Venrayse Vorstenraad. Hans Thomassen wist te vertellen dat men erg zuinig was met dit ereteken uit reiken, maar dat Jan Raedts ruim schoots aan de eisen voldeed. Tien Hoenselaar, een van de dragers van dit kostbare teken, vond dat Oostrum duidelijk een voorrangspositie had ingenomen, nu naast Grad Lem- xnens ook Jan Raedts uitverkoren was dit opvallend mooie schild te dragen. Wethouder van Oers was blij iets zin nigs te zeggen, trouwens alle aanwezi gen met hem. Jan Raedts, als voorzitter van de Dorpsraad, was op 't gemeente huis geen onbekende, dit om de belangen te behartigen voor de Oos- trummers. Voorzitter Dormans van B.C.L. was het opgevallen, gelet op de enorme drukte, dat J. Raedts een voorname plaats inneemt in de dorpsgemeen schap. De heer Poels uit Horst zou de hoge B.C.L. onderscheiding uitreiken. De bloemen voor Tonny Raedts werden overhandigd door Frits Berden uit Velden. Ook bestuur en raad van de jeugdige Karklingels was aanwezig, evenals diverse Raden van Elf, Prinsen en BEN MIN PRINS VAN DE PIËLHAZEN Meermalen is in de loop der jaren in Peel en Maas gewag gemaakt van het prachtige Maria-altaar dat 'n arme Venrayse pastoor in 1839 voor ,,'n appel en 'n ei" verkocht aan 'n Belgi sche beeldhouwer, die het retabel res taureerde en voor ,,dik geld" aan het Belgische Tongeren verkocht. Ter gelegenheid van Kerstmis 1982 'brachten wij nog in ons weekblad een grote reproduktie van één der altaar- taferelen. Deze maand wordt over dit unieke al taar een boek uitgegeven op A4 for maat, genaaid en gebonden in donker bruin linnenband met gouddruk. Het is een luxe „platen-atlas" van 216 bladzij den en rijk geïllustreerd. Niet minder dan 250 kwaliteitsafbeeldingen beslaan er 130 bladzijden. Voor onze lezers die in de geschiede nis van dit Maria-altaar geïntereseerd zijn plaatsen wij hieronder nogmaals het verhaal zoals dit reeds eerder in ons blad werd afgedrukt. In de O.L. Vrouwe Basiliek van het oude Belgische stadje Tongeren bevindt zich een der schoonste altaar-stukken van West-Europa. Het dateert uit 1520 en werd vervaardigd door een onbeken de meester uit Antwerpen, die lid was van het beroemde St. Lucas-gildé aldaar. De beeldhouwer heeft nl. een afge kapt handje, het embleem van deze gilde, hier en daar in de ornamenten verwerkt. Het eikenhouten retabel heeft een hoogte van 5,44 meter en is 3,18 meter breed. Het leven van de H. Maagd Maria wordt in 23 taferelen, négen grote en veertien kleinere taferelen, uitgebeeld. Totaal 160 beelden. Het beeldhouwwerk is van een adem benemende schoonheid. De drie hoofd taferelen stellen de verloving van de H. Maagd met de H. Joseph, de geboorte van Jezus in de stal in Bethlehem en de aanbidding der drie koningen. Hieron der ziet men de boodschap van de engel Gabriël en het bezoek van de H. Maagd aan haar nicht Elisabeth, de besnijdenis van Christus en een huiselijk tafereeltje uit Nazareth. Het hoogste tafereel in het midden van het altaar stelt de dood voor van de H. Maagd en haar glorie rijke ten hemel opneming. Al deze grote taferelen worden omgeven door een menigte kleinere voorvallen uit het leven van de H. Maagd en een weelde van gothische ornamenten. Ieder fi guurtje, ieder onderdeeltje is door de kunstnaar uitgewerkt met een zorg en nauwkeurigheid, met een liefde en een kunstenaarsschap, die wel haast vol maakt genoemd kunnen worden. De gelaats-expressie van alle personen die hier worden afgebeeld, en dat zijn er ca. honderzestig, beantwoordt zo volkomen aan de omstandigheden, waarin zij worden voorgesteld, dat het niet anders kan, of de maker moet van het leven van de H. maagd een zeer diepe studie hebben gemaakt. Over de ontzaggelijke waarde van dit cultuur-bezit is wel iedereen het eens is natuurlijk volkomen dwaasheid het begrip geld hieraan te verbinden, om de eenvoudige reden, dat dit retabel geen handels-object is, doch wil men absoluut het geld als maatstaf nemen voor de belangrijkheid van een voor werp, dan mag gerust verklaard worden dat dit altaarstuk in Tongeren de waarde vertegenwoordigt van ettelijke honderdduizenden guldens. Het is nog eerst ruim honderd jaar geleden, dat dit onvergetelijke schone altaar prijkte in de kerk van St. Petrus Banden te Ven ray. Ongeveer drie eeuwen lang had het hier gestaan aan de Evangelie-zijde, niet als hoofd-altaar, doch slechts als zij altaar. Het stof en de spinnewebben van vele eeuwen hadden er zich in vastgezet en hier en daar waren sommige figuur tjes door onliefdevolle behandeling enigszins beschadigd. Op een goede dag in het jaar 1839 betrad een zekere Fran- fois Malfait, een beeldhouwer uit Brus sel, de kerk van Venray en hij bleef lange tijd in diepe bewondering voor het altaar-stuk staan. Hier trof hem de pas toor van Venray, die een praatje met de deftige bezoeker maakte. Zo langs zijn neus weg informeerde Mr.Malfait, of de pastoor dit altaar niet wilde verkopen. Zijn vriend, Z.K. Hoogheid Prins Soltikoff, die in Parijs woonde, een neef van Z. Majesteit de Czaar aller Russen, verzamelde nu een maal deze dingen en had hem uit gestuurd om eens haar de prijs te vragen. Veel was het natuurlijk niet meer waardMijnheer Pastoor moest het maar eens door een taxateur, die verstand had van deze dingen, laten schatten en dan zouhij, Mr. Francois Malfait, over enkele weken nog eens komen horen, omdat hij hier toch voorbijkwam. De pastoor van Venray. die_een zeer goed priester en een zeer ijverig zielen herder was, maar een ongelofelijk slechte kunstkenner was door het aanbod van de Russische Prins zeer vereerd, hoewel hij niet begreep, dat iemand aan deze „poppenkast" zoals hij het altaar noemde, zoveel waarde kon hechten. „Toevallig" werd Venray enkele dagen later bezocht door', een taxateur, die na een zeer grondig onderzoek de pastoor mededeélde, dat hij blij mocht zijn, wanneer hij 1000,- voor het altaar kreeg. De pastoor wist natuurlijk niet, dat deze taxateur een handlanger was van Mr. Francois Malfait uit Brussel en daarom stelde hij in overleg met het Venrayse kerkbestuur de prijs van het altaar vast op 2500 francs, hetgeen iets meer was dan 1000,-. De goede pastoor was nog gelukkig ook, toen Malfait dadelijk toehapte, en hij dacht een goede koop gesloten te hebben. Tot zijn veront schuldiging moet echter gezegd worden, dat de kas van het kerkbestuur in 1839 in een allerellendigste toestand verkeer de en 2500 francs een hoop geld was. Onze Malfait echter wist er iets meer geld uit te slaan. Natuurlijk verhuisde het retabel niet naar Prins Soltikoff in Parijs, doch naar het atelier van Malfait in Brussel, waar het grondig werd schoongemaakt en gerestaureerd. Enige jaren later werd het kostbare kunst voorwerp toen door hem verkocht aan de O.L. Vrouwe Basiliek van Tongeren voor de prijs van 12.800 francs, voor die dagen dus met een behoorlijk winstje. In 1866 werd het Maria-retabel op het hoofdaltaar in Tongeren opgesteld. Zo staat daar thans dit onvergelijke lijk schone Maria-altaar in zijn volle glorie. Wij, Venrayers kunnen het betreuren, dat zulk een kostbaar kunstbezit voor ons verloren is gegaan. Gunnen doen wij het de Tongenaren wel, omdat zij bewezen hebben, dit meer naar waarde te kunnen schatten dan wij. Verheugend is het daarbij, dat het in de onmiddelijke nabijheid van onze landsgrenzen gebleven is. Ongetwijfeld zal menig Venrayer ge ïnteresseerd zijn in het boek dat aan „ons" Maria-altaar is gewijd. Zoals ge zegd wordt het een luxe uitgave. Door beeld en woord wil het pogen het herfsttij der middeleeuwen geestelijk opnieuw gestalte te geven en te laten herleven, met zijn diep geloof en innige vrodftiheid, maar ook met zijn naieve en kritiekloze lichtgelovigheid in de tal rijke legenden, waarvan evenwel de poëtische kracht niet te ontkennen valt. Het wil bovendien de lezer door directe aanschouwing laten genieten van een heerlijk stuk Vlaams-realistische beeld snijkunst van de XVIe eeuw in gotische traditie. Het boek is 'n Vlaamse uitgave en zal circa 45,— gaan kosten. Boekhandel van den Munckhof stelt pogingen in het werk dit boek ook hier te kunnen aan bieden. Bij de foto's: a. Het Maria-retabel zoals het op het hoofdaltaar in de Basiliek van Ton geren staat. b. Eén van de 160 fraai gesneden hou ten beelden uit de 24 taferelen over het leven van de H. Maria. Vorsten. De dames van de leden van de Raad van Elf, Vorst Jan nog enkele funkties te moeten aanbieden. Vele verenigingen stuurden een af vaardiging. Diverse sprekers kwamen daarna nog aan het woord, o.a. Venrays Vorst Wim Smits, President Oostrums Harmonie Antoon Janssen en het hoofd der school Henk Pluk, die de jubilaris de versierselen overhandig de, behorende bij de orde van het tafeltje van 11. De voetbalclub kwam hun penning meester huldigen met een enorm spaar varken en dat bij nader inzien inder daad een echt feestvarken bevatte. In een wellicht de beste Prinsenpro- klamatie die ooit in Venray op het to neel kwam, hebben de Piëlhazen af scheid genomen van Prins Piet III en de nieuwe Prins, Ben II, hartelijk en spon taan welkom geheten. Een goede en vlotte Prinsenprokla- matie, met volop muziek en zang van Hofkapel, Mannenkoor en Euterpe, terwijl ook de nieuwe grammofoon plaat nog eens in woord en beeld te zien en te horen was. Duidelijk bleek ons dat „Festina la Carnaval" met kop en schouders boven de andere liedjes uit steekt; maar ook, dat de Thej Spek Blues nu met zijn professionele mu ziek niet zo mooi is als wanneer het in Circus Mök met een simpel harmonium en gitaar begeleid wordt. Wat natuur lijk niets afdoet aan de sublieme tekst. De junioren van de Pierotten gaven als openingsnummer een leuk staaltje aerobic-dansen weg, waarbij de licht effecten een niet onbelangrijke rol speelden. We zullen deze jongedames ongetwijfeld in de toekomst nog meer malen te bewonderen krijgen. Op onnavolgbare wijze nam Prins Piet III afscheid van de Piëlhazen, door een vele meters lange „film" over de hoofden „van de dure plaatsen" naar achteren te rollen, daarbij een litanie van dankbetuigingen aflezend aan allen die Vastelaovend 1983 zo goed deden slagen. Tenslotte mocht de „film" be schouwd worden als een uitgelegde loper voor zijn opvolger. Maar voordat zijn opvolger op de bühne was, moest Prins Piet nu weer gewoon Piet Hermans opgenomen worden in het leger van de Aide Prinse Kompeneej. Een leger dat in feite onee- veer dertig leden zou moeten tellen, maar telkens slechts met een beperkt aantal leden vertegenwoordigd is. De nieuwe deken van de A.P.K., Geert Mulders, had natuurlijk in Piet een gevatte tegenspeler met genoeg „mondfiat" om hem van wederwoord te dienen. En tegen een fraai decor van aide prinsen in een vrije akademie werd Piet tenslotte met „hazenbloed" ge doopt en als oud-prins geaccepteerd. Ook de senioren van de Pierotten, al jarenlang onder bekwame leiding van Mevr. Ewals-Litjens, gaven met een vlotte dans van Tanzmarietchen acte de presence. Zij horen gewoonweg bij de Pri nsenproklamaties Het Mannenkoor onder leiding van dirigent Gerits, is duidelijk op weg naar een nieuwe top in zijn muzikale carna valsbegeleiding. Een goed repertoire, ditmaal versterkt met een uitstekend combo. Ook onze Koninklijke Harmonie Euterpe toont hoe langer hoe meer niet alleen ingewikkelde concoursnummers te kunnen brengen, maar ook het car navaleske niet te willen versmaden. De „Rooyse Rapsodie" was een van de uit schieters terwijl de compositie van A. van Els van het „Festina la Carnaval" bijzonder goed was. „Vreemdeling" op deze zitting (als we dat van een kerkdorper mogen zeggen) was Henk Stevens, die als buut- reedner stond te bazelen. We weten maar al te goed dat echte buutreedners in het Piëlhazeriek dunnetjes gezaaid zijn. Een goed voorbeeld uit het Ysselsteynse is dus nooit weg. Als inleiding op de komst van de nieuwe Prins werd een fantastisch spokenballet opgevoerd, onder leiding van Nica van der Windt. Mede door gebruik te maken van blacklight werd het geheel een wervelende show. Ook deze groep zal ongetwijfeld in de toe komst op dergelijke uitvoeringen met plezier worden teruggezien. En temidden van dat spookachtig ballet kwamen dan de Prins en zijn ad judanten (Peter Theeuwen en Frank Ne- lissen) voor het voetlicht. Dat drietal belooft ongetwijfeld weer veel te zullen bijdragen aan een fijne carnavalsviering in het Venrayse. Niet onvermeld mag blijven dat Vorst Wim als „spreekstalmeester" de alge hele leiding van het gebeuren had. Zonder langdradig te zijn leidde hij de artiesten voortreffelijk in. Ook op zijn manier droeg hij ten volle bij aan het succes van deze Prinsenproklamatie. BOERENBRUILOFT 1984 VENRAY Op 6 maart a.s. organiseert de Landelijke Rijvereniging St. Isidorus te Venray de jaarlijkse boerenbruiloft. Het ondertrouwbal zal op 4 februari om 20.11 uur een aanvang nemen in het restaurant Vlakwater, alwaar om 22.22 uur he" bruidspaar bekend gemaakt zal worden. Namens het bruidspaar delen wij u mede dat zij zich zal verheugen indien de Venrayse burgerij in grote getale getuige zal zijn van deze ondertrouw. Muzikale medewerking wordt ver leend door Joekskapel Half un Half, bekend van het Vastenavond-café. „Oere Toe" bracht een zanghulde, helaas kwam deze wat in het gedrang. „Ut Göt" kwam opdraven met een cheque voor de trap in het parochiehuis om het podium te betreden, dit wankel geval was aan vervanging toe, aldus de heer Poels. De Venrayse joekskapel Naovenant bracht een goede serenade en daar is waarschijnlijk de inbreng van enkele Oostrumse personen niet vreemd aan. Tijdens en na de receptie zorgde de Eikenhofkapel voor de stemmingsmu ziek. Na afloop kon de enigszins ontroerde jubilaris ook namens echtgenote, dank I zeggen voor de massale opkomst. JEUGDVASTELAOVES- VERENIGING DE HAZEKEUTEL Zaterdagavond is het weer zover. Om 18.00 uur gaat de foyer van de schouw burg open voor de jeugdzitting 1984. Deze zitting vangt aan om 18.30 uur. Alle hazekeutels van 0 tot en met 16 jaren, zijn van harte welkom. Ook ouders met de kleine kinderen zijn welkom. Voor iedereen bedraagt de entree 2.50 p.p. De zitting wordt geheel verzorgd door artiesten van eigen bodem. Tussen de acts kan worden gehost op de klanken van de jeugd-hofkapel.. Omstreeks 20.30 uur zal het Jeugd Boerenbruids- paartje zich aan U voorstellen en om ca. 21.15 uur zullen wij weten wie de haze keutels zal regeren. De Hazescanen zullen ook dit jaar weer op originele wijze de aftocht van Prins Ger I verzorgen. De orde van „De Hazekeutel" zal dit jaar worden uitgereikt aan Mevr. H.C.M. v. Klink-v.d. Vlugt. Zij ont vangt deze onderscheiding voor haar vele verdiensten binnen de Scouting Ne-, derland en voor Scouting Venray in het bijzonder. Ter voorkoming van ongeregeldhe den zullen wij zorg dragen voor ruim voldoende toezicht. U kunt Uw kinde ren met een gerust hart brengen óf zelf meekomen. Zeker zo gezellig. Om 22.30 uur is het voor de Hazekeutels afgelopen. Het bestuur van de Hazekeutel. GOUDEN KNOL A.s. zaterdag 4 februari vindt er een huldiging plaats van enkele vooraan staande Zagewetters, n.l. Vorst Tien Hoenselaar, Harrie Arts, Albert Mi- chels en Jan Gielen. Het is namelijk 25 jaar geleden dat er besloten werd, dat er op de zittings avond de dorpspolitiek aan de orde moest komen. Harrie Arts en Albert Michels hebben toen besloten dat te gaan doen onder de naam „Tinus en Tontje". Sindsdien is het elk jaar het hoogte punt van de zittingsavond, b.v. dit jaar misschien de toekomstige C.A.I. tele visie met een M.O.S. proefprogramma (Merselose Omroep Stichting). Vorst Tien is al 25 jaar presentator van die zittingsavonden geweest. Hij heeft dat altijd op een voorbeeldige ma nier, en met veel humor gedaan. Tien is ook 20 jaar Vorst van de Zagewetters. Hij met Harrie Arts zijn de voortrek kers van de carnaval in Merselo. Jan Gielen is 2 x 11 jaar lid van de raad van elf en tevens de schatbewaar der van de Zagewetters en was in het jaar l9óo prins. Voor zijn grote verdiensten binnen het carnavalsgebeuren zal op zaterdag 18 februari a.s. in het Gemeenschaps huis van Leunen de Gouden Knol uitgereikt worden aan onze oudste en tevens langst erbij zijnde raad van ellel lid PIET WEYS De oudste zoon van Weys Lowie aan de Steeg. Een rasechte verenigingsman wat je het beste kunt merken aan zijn andere hobby handboogschutterij St. Joris. Daar kreeg hij de zilveren speld voor zijn 25-jarig bestuurslidmaatschap, 33 jaar is hij daar aktief lid, 7 keer koning en 30 jaar doet hij al mee in het eerste zestal. Ditzelfde vinden wij allemaal bij hem terug bij de carnaval met dit verschil dat hij daar pas in 1963 op aandringen van Pierre Lucassen en Ger Pijpers, raad van ellefleden van die tijd, samen met Jan Litjens (ook begiftigd met de gouden knol) als vast raad van ellef lid geïnstalleerd werden. Vanaf toen hebben wij Piet in ons midden. Altijd plezier en nooit is er iets te veel, naast zijn raad van ellef lid maatschap is de wagenbouw ook een van zijn grote hobby's. Onder bizarre omstandigheden wisten zij ook ieder jaar opnieuw voor een pronkstuk te zorgen. Kortom gezegd, een man waar je op aan kan. Daarom vragen wij iedereen kom naar de uitreiking van de Gouden Knol op zaterdag 18 februari in het Gemeen schapshuis, aanvang 21.00 uur. Op deze avond is er ook gelegenheid om Piet te feliciteren met deze hoogste onderschei ding binnen onze vereniging. Carnavalsvereniging ,,'t Knölleke" Leunen BOERENBRUIDSPAAR 1984 In een vol Knollehuus vond afgelopen zaterdag de onthulling plaats van het Boerenbruidspaar 1984. Vooraf stelde de nieuwe ceremonie meester, Jan van Daal, de bruiloftsgas ten aan de zaal voor: de wederzijdse ouders, getuigen, alsmede de veldwach ter, de pastoor en de ambtenaar van de burgerlijke stand. Prins Rien I viel de eer te beurt, de bruid te mogen onthullen. Voor deze zijn laatste officiële taak, was hij zo zenuwachtig, dat de bruid hem behulp zaam moest zijn met het losmaken van de knoopjes. Vorst Jan nam de onthulling van de bruidegom voor zijn rekening. Ook hij had er alle moeite mee, daar de bruidegom ingepakt was als voor een poolreis. Het bruidspaar: Els van Poelsen Teng en Wiel van Risselt Bert siene Grad, was door de voetbalclub binnengebracht in een fantastisch gemaakte arreslede, ge trokken door twee voetbalpaarden, die er niet zo natuurlijk uitzagen. Dit alles onder het licht van twee schijnwerpers, terwijl de sneeuwballen in het rond vlogen. Het enthousiasme van de zaal, zal wel een sneeuwbaleffect hebben op de deelname aan de boerenbruiloft, carna valsviering, vandaar dat aangeraden wordt de kaartjes zo snel mogelijk te kopen, opdat U niet straks met teleur gestelde gezichten, Uw neuzen platge drukt tegen de ramen van café Martens staat, omdat U niet kunt deelnemen aan het bruiloftsmaal. De kaarten zijn in alle café's en in de kantine van de voetbalclub verkrijg baar.

Peel en Maas | 1984 | | pagina 9