GEMEENTEPRAAT ^Ick syn sin ebberink Venrayse Kunstkring EETHUIS Nieuwe wijze van subsidiëren premiekoop A- en B-woningen LAATSTE ZEER STRENGE WINTER LIGT NU TWINTIG JAAR ACHTER ONS ELCK SYN SIN nieuw restaurant in Venray Dancing Bos te St. Anthonis opentDallas' OPENING OPENING KRO's Rocktempel zoekt Limburgse popgroepen MODE SOIREE Nieuwjaars concert in Oirio Direktiewisseling bij Inalfa Venray Kleding- inzamelingen CURSUS VOOR JEUGDIGE WERKLOZEN Brandstof duur of niet duur, de natuur houdt met economische toestanden geen rekening. Misschien maar goed ook. HEERUJK V\WRM GEZDNDHEIDSONDERGOED GEMAAKT VAN ANGORA WOL, GEEFT U BESCHERMING BU KOUD EN NAT WEER hoek marktscraac-schoolscraac SPUITBUSMANIAKKEN IN AKTIE De laatste tijd zijn er in Venray weer een paar spuitbusmaniakken aktief. Her en der worden tekens en kreten op de muren gespoten, zowel op particulier ei gendom als op gemeenschapsvoorzie ningen. De politie hoopt spoedig de da ders aan te kunnen houden. Zij vraagt daarbij dringend de medewerking van het publiek. Discretie is verzekerd in dien U de politie kunt tippen. Van een op de parkeerplaats bij het ziekenhuis staande personenauto bleken twee banden kapotgestoken te zijn. Een op de Veltumse Kleffen ge parkeerde personenauto was met een scherp voorwerp bewerkt. Schade voor de eigenaar van enkele honderden gul dens. NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schutte. Bureau Voorlichting Kopers van premiekoop A- en B- woningen die na 1 januari 1984 worden gebouwd, krijgen te maken met een nieuw premiesysteem. Het nieuwe systeem veronderstelt niet langer inko- mensgroei van de eigenaar-bewoner(s). Zowel kopers van premie A-woningen als van premie B-woningen ontvangen elk jaar een vast bedrag aan premie. Voor eigenaar-bewoners van premie koop A-woningen geldt bovendien dat zij met het nieuwe systeem van subsidie verstrekking minder risico bij rente- schommelingen lopen en dat de premie na verloop van tijd naar beneden of naar boven kan worden bijgesteld. Dat laatste is alleen mogelijk als écn van de Inkomens is weggevallen. Dit zijn de be langrijkste wijzigingen in het premie systeem van de premiekoop A- en B- tvoningen, die staatssecretaris Brokx Fan Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or- iening en Milieubeheer dezer dagen be tend heeft gemaakt. De wijziging van iet premiesysteem was eerder aange kondigd in de Nota Eigen Woningbezit, die inmiddels in de Tweede Kamer is besproken. Kopers van een premiewoning komen in aanmerking voor een vaste jaarlijkse bijdrage, als hun gezamenlijke belastba re inkomen niet meer dan 70.000,- be draagt. Bij het bepalen van de hoogte van de vaste jaarlijkse bijdrage worden, in tegenstelling tot wat voorheen het ge val was, eventuele andere inkomens van leden van het huishouden vanaf het be gin al meegerekend, ook indien deze geen mede-eigenaar zijn. Inkomens van eventuele kinderen tellen niet mee. Kopers van een premiewoning die vermogensbelasting moeten betalen, ko men niet in aanmerking voor een jaar lijkse bijdrage. PREMIEKOOP A-WONINGEN De vaste jaarlijkse bijdrage bij pre miekoop A-woningen bedraagt 5.500? Bij premiekoop A-woningen is het mo gelijk, in overleg met de bank, een vast gedeelte van de hypotheek af te zonde ren. Er is dan sprake van een samen gestelde hypotheek. De hoogte van dat afgezonderde gedeelte is afhankelijk van het inkomen. Bij de inkomenscategorie met een be lastbaar inkomen tot 32.500,- is dat 48.000,-. Bij de inkomenscategorie lussen 32.500 en 37.500,- is dat 42.000,-. Bij de inkomenscategorie lussen 37.500,- en 42.000,- is dat ƒ36.000,-. Het rijk betaalt het bedrag niet in een keer, maar in vaste jaarlijkse bijdragen van 5.500,-. Hoeveel jaar achtereen de bijdrage wordt verstrekt is afhankelijk van de hoogte van de rente. Hoe hoger de rente, hoe langer jaarlijkse bijdragen worden verstrekt. Met de vaste jaarlijk se bijdragen kan de koper de jaarlijkse verschuldigde rente en aflossing van dat afgezonderde deel van de hypotheek be talen. Het rijk staat er voor in dat bij hoge rentestand dit afgezonderde ge deelte in ieder geval binnen dertig jaar is afgelost. Gedurende de periode dat de subsidie wordt verkregen wordt het inkomen re gelmatig getoetst. Bijstelling van de sub sidie is mogelijk zowel naar beneden (wanneer sprake is van een inko mensstijging waardoor men in een ande re inkomenscategorie valt) als naar bo ven (wanneer één van de inkomens weg valt en men daardoor in een andere in komenscategorie valt). De maximale stichtingskostengrens van premiekoop A-woningen is per 1 januari 1984 142.000,- in het westen van het land en in de groeikernen en groeisteden daarbuiten, en 132.000,- in de rest van het land. PREMIEKOOP B-WONINGEN De vaste jaarlijkse premie is bij pre miekoop B-woningen gekoppeld aan de stichtingskosten van de woning en be draagt 5.000,- per jaar. De totale bij drage is het hoogst bij stichtingskosten tot 142.000,- in het westen van het land en in de groeikernen en groeisteden daarbuiten en tot 132.000,- in de rest van het land. De vaste jaarlijkse bijdra ge wordt in dat geval vijf jaar achtereen uitgekeerd. Voor elke 10.000,- meer stichtings kosten wordt steeds één jaarlijkse bij drage minder uitgekeerd. De maximale stichtingsgrenskosten voor premiekoop B-woningen is per 1 januari 1984 172.000,-, resp. 162.000,-. Daarbij worden dan twee jaarlijkse bijdragen uitgekeerd. De werking van de nieuwe regeling zal worden onderzocht. Per 1 juni 1984 zal de Tweede Kamer hierover worden ge rapporteerd. Tenslotte verzoekt staatssecretaris Brokx de gemeenten bij het verlenen van gemeentegarantie aan kopers van wonipgen de normen van de Gezamen lijke Bemiddelende Organen te hante ren, voor zover daar tot nu toe nog geen sprake van was. De wijze waarop het rijk deelneemt in de garantieverlening wordt per 1 januari 1984 niet gewijzigd. Het voorstel in de Nota Eigen Woning- bezit om te komen tot een intergemeen telijk risicofonds zal nog worden uitge werkt. Op zaterdag 7 januari zai Venray weer een gastronomische gelegenheid krijgen. In het pand waarin voorheen eethuis „de Gasterij" huisde, bevindt zich nu een eigentijds frans georiënteerd eethuis genaamd „Elck syn sin". Zoals de naam reeds aangeeft willen de exploitanten, de heer en mevrouw Scholtens, het iedereen zoveel mogelijk naar de zin maken. De heer Scholtens is geen onbekende voor de gasten die voorheen „de Gasterij" bezochten, hij was er zowel in de keuken als het restaurant werkzaam. Hij weet dus wat er van hem verwacht wordt en zal dit samen met zijn vrouw zeker waar willen maken. Zoals reeds vermeld wordt het een Frans georiënteerd restaurant, waarbij „Elck syn sin" zeker ook op acceptabe le prijzen staat. Er wordt niet alleen gehoopt op clientèle van de industrie, bedrijven en middenstand, maar ook op de uitgaan de gezinnen. Daartoe zullen naast een a la carte kaart ook menu's aangeboden worden. Men gaat proberen zóveel mogelijk open te zijn, dat wil zeggen dat de gas ten er buiten de maandag, alle dagen, zon- en feestdagen incluis, terecht zullen kunnen. Verder kan men na schouwburgvoor stellingen die voor elf uur zijn afgelopen ook nog terecht voor een kleinigheid. Voor veel mensen is een avondje schouwburg pas echt uit, wanneer men daarna voor een redelijk bedrag nog een hapje en een glaasje kan nuttigen. Niet alleen de buitenkant, ook de in richting zal enigzins anders zijn dan men gewend was. Vooralsnog worden alleen de begane grond en het bargedeelte in gebruik ge nomen, dit vooral omdat het echtpaar Schollens zoveel mogelijk de zaak zelf wil runnen. De keukeninventaris is grotendeels vernieuwd, terwijl de aankleding van het restaurant traditioneler wordt. Het bistro-idee is inmiddels wel ach terhaald, tafellinnen is tijdloos en sfeer vol. De afgelopen tijd is gebleken dat Venray behoefte heeft aan een intiem restaurant, waar men ook op zondag met de kinderen terecht kan. Het succes van het nieuwe restaurant hangt uiteraard af van de bereidheid van het publiek om er heen te gaan, maar zeker ook van de inzet van de heer en mevrouw Scholtens. „Elck syn sin" is gelegen op de hoek Kempweg-Merseloseweg in het Luxor complex. Er is volop parkeergelegenheid en er komen royale openingstijden. Voor reserveringen kan men bellen: 04780-10956. TWEE BELANGRIJKE FOTO TENTOONSTELLINGEN IN DE SCHOUWBURG EN MUSEUM. Op zaterdag 7 januari wor^it om half vier in de schouwburg een tweetal foto tentoonstellingen geopend. Historische fotografie wordt getoond in het mu seum. Daar is een buitengewoon interes sante verzameling te zien. Die bestaat uit de allervroegste foto's, zogenaamde Baguerreotypieen en Ambrotypieën van omstreeks 1850. Er is voorts een verza meling papierfoto's uit de periode 1860- 1900. Zeer spectaculair zijn vele prachti ge 19e eeuwse foto-albums. Met wat voor camera's die antieke werden ge maakt, wordt getoond aan de hand van een verzameling 19e-eeuwse fototoestel len. Een bijzonder stuk vormt de achter grond waarvoor in de vorige eeuw men sen zich lieten fotograferen. Het is een groot geschilderd doek. De tentoongestelde foto's en camera's in het museum zijn bruikleen van een vijftigtal verzamelaars, waarvan er drie in Venray wonen, namelijk drs. A. den Brok, Harry Verwiel en Wim Hoeymakers. De antieke camera's zijn beschikbaar gesteld door Ton Bollen uit Eijsden en Harry Clerx uit Beegden. Een beknopt gidsje, geschreven door Harry Verwiel, begeleidt deze museum tentoonstelling. Er is voorts een prachti ge, rijk geïllustreerde publicatie over de geschiedenis van de fotografie, in 1978 uitgegeven door Rank Xerox en ge schreven door de bekende fotohistori cus Jan Coppens. Deze zal bij de ope ning op 7 januari een inleiding met licht beelden verzorgen in de schouwburg. Belangstellenden zijn daar van harte welkom. In de foyer Van de schouwburg wordt die middag levens de tentoonstelling van werken van een vijftiental leden van de Venrayse Fotoclub geopend. Zij zul len elk een samenhangende serie foto's tonen, scherp geselecteerd in overleg met de medeleden. Een opmerkelijk hoog niveau en een grote originaliteit zullen te zien zijn op deze expositie, die totaal een tachtigtal foto's op royaal formaat toont. Deze tentoonstelling duurt tot en met woensdag 25 februari. Op werkdagen is zij geopend van 9 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Zater dags en zondags van 14.00 tot 17.00 uur. De toegang is vrij. ue tentoonstelling in het museum blijft geopend tot eind maart, op woensdag- en zaterdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. (Ingezonden mededeling) Aan het roemruchte uitgaanscentrum in St. Anthonis is een nieuwe dimensie toegevoegd. Vandaag, vrijdag 6 januari, opent Dancing Bos namelijk een geheel nieuwe ruimte welke speciaal is inge richt voor de iets oudere jeugd van 18 tot 30 jaar. In deze ruimte vint u o.a. een theater- vormig geheel met 2 exclusieve bars en een verlaagde met parket aangeklede dansvloer. Het geheel ademt een be paalde sfeer uit. Men waant zich als het ware in een Parijse Nightclub. Aangezien de disco-rage min of meer haar hoogtepunt heeft gehad, is dit ge deelte van de nieuwe zaak duidelijk be stemd voor mensen die zoeken naar in timiteit, sfeer en gezelligheid. Het is uitermate geschikt voor intieme stijl dansen. De entreeprijs is zeer aantrekkelijk gemaakt voor onze gasten, n.l. 3.50, waarbij men dan gratis 2 consumpties aangeboden krijgt!!! Iedereen die vrijdag 6 januari a.s. op deze opening komt (aanvang 9 uur) krijgt een vrijkaartje voor zaterdag 7 januari (Live: The Millionaires) en zondag 8 januari (Discoshow)! Dancing Bos heet alle gezellige mensen van harte welkom! Wij, dhr. en mevr. Scholtens, OPENEN zat. 7 januari a.s. om 17.30 uur. KRO's radioprogramma „Roek- Tempel" is bezig aan het tweede seizoen van de zogenaamde groepenpresentatie: concerten waarin nog onbekende Ne derlandse rockgroepen de gelegenheid krijgen zich aan een groot publiek te presenteren. De KRO maakt van deze concerten radio-opnamen. Op 12 februari vindt zo'n presentatie plaats in Limburg (de lokatie is nog niet bekend). Groepen uit de provincie Limburg die belangstelling hebben kunnen zich daarvoor in Hilversum aanmelden. Er is enorm veel poptalent in Neder land: er bestaan honderden bands die vaak ten onrechte nauwelijks of geen bekendheid genieten. Groepen die zich nog niet hebben bewezen, komen bij de platenmaatschappijen moeilijk aan bod. De KRO wil die groepen opsporen en de kans geven zich via een concert en een radio-opname aan een breder pu bliek te presenteren Er worden dit winterseizoen acht groepenpresentaties gehouden, in even- zovele streken van het land. Voor iedere presentatie worden zes groepen uitge nodigd. Limburgse groepen die belang stelling hebben, kunnen zich snel bij de KRO Roek-Tempel, postbus 9000, 1201 DH Hilversum, met een cassettebandje waarop iets van de verrichtingen van de groep te horen is, informatie over de groep en een opgave van komende op tredens. De opnamen van het Limburgse con cert wordt op 22 februari uitgezonden in „Rock-Tempel", een programma dat wekelijks te horen is op woensdag van 22 tot 24 uur op Hilversum 3. (Organisator van de groepenpresen tatie is Peter Clement, vcor meer infor matie te bereiken op 020-180138). Vorige week berichtten wij U reeds overde modesoiree, welke gehouden werd in de schouwburg en succesvol georganiseerd werd door vijf Venrayse zaken. De presentatie lag in handen van Joop Burgh, commercieel direkteur van Biosthetique en voorzitter van de Societé Francaise de biosthetique, die reeds enkele alomvattende modesoirees op zijn naam heeft staan, zoals bijv. in het Kurhaus. Een impressie van de finale geeft nog maals weer, dat een dergelijk evenement voor herhaling vatbaar blijkt! De laatste zeer strenge winter staat genoteerd voor nu 20 jaar geleden, de winter van 1962-1963. In november 1962 al een paar kleine waarschuwingen met op de 20e sneeuw, de eerste decem- berweek ook vorst. Daarna nog weer een periode met dooi en regen, want eerst op 20 december, vrij laat, begon de koude golf die het vrijwel zonder on derbreking tot 5 maart vol hield. De daaraan voorafgaande strenge winter was die van 1946-1947 en die begon op 14 december en duurde tot 16 maart. In de laatste twintig jaar hebben wij overwegend zachte of normale winters gehad. Aan de koude kant waren alleen de winters van 1970 en 1979. Trouwens ook twee jaar geleden hebben wij zowel in december met vorst van de 9e tot de 28e alsook in januari met opvallend fraai zonnig, windstil winter weer geschaatst. Maar die vorstpe riode brak midden januari af en daarmee was de winter voorbij. DURE BRANDSTOF In de strenge winter van 1963 was aardgas nog niet algemeen en werd nog met veel goedkopere steenkool ge stookt, Gezinnen die toen in een stookseizoen met 500,klaar waren, komen nu met olie of gas op 2.000, per stookseizoen. Men mag een strenge winter (voor de jongeren) soms interessant vinden, het is niet te overzien welk economisch-so- ciaal leed dit met zich meebrengt. Zeker met de.in januari opnieuw stijgende brandstofkosten. En waar is een strenge winter goed voor? Met een matige vorst twee jaar geleden was de winter daar een mooi voorbeeld van komen de ijsliefhebbers ook aan hun trekken. Dit bij overdag zonnig weer en weinig wind en dan is het brandstofgebruik weinig meer dan bij dooi, regen en veel wind. Toch doen wij §oed op een gegeven moment toch weer met een zeer koude periode rekening te houden. Niemand weet in welke winter dat zal gebeuren, maar vóór het jaar 2000, waar wij nog 16 jaar van zijn verwijderd, zeker één mogelijk twee keer een strenge of zeer strenge winter. Mogelijk behoort u tot de grote groep die stelt „dat hoeft voor mij niet", maar de weergoden zullen daar helaas geen enkele rekening mee houden. Op Driekoningenzondag 8 januari a.s. zal in het Oirlose gemeenschaps huis een nieuwjaarsconcert gegeven worden. Aanvang 11.30 uur. Deelnemende muziekverenigingen zijn: het Jonge Garde-koor, het dames- en herenkoor, de fanfare en de drum band „Ons Genoegen". ECHTPAAR BIJ OVERSTEKEN GEGREPEN Door het onvoldoende opletten, bij het oversteken van de Julianasingel, vo rige week woensdag, kon een 72-jarige autobestuurder uit Vierlingsbeek een Venrays echtpaar (64 en 61 jaar) niet meer ontwijken. Bij de botsing werden man en vrouw dusdanig gewond dat ze naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. De vrouw had o.a. een bekkenbreuk opgelopen. Omdat de juiste toedracht nog wat vraagtekens oproept worden eventuele getuigen ver zocht zich in verbinding te stellen met de politie. KELDERBRANDJE De Venrayse brandweer moest in ak- tie komen voor een brand in de kelder ruimte van een flat aan de Zuidsingel. Daar was door onverklaarbare oorzaak een bankstel in brand geraakt. Van veel vuur was geen sprake, wel van een enor me rookontwikkeling. De brandweer mannen wisten het smeulende bankstel naar buiten te krijgen. De eigenaar van het bankstel was legen brandschade ver zekerd. In ons bericht, vorige week in dit blad, omtrent een voorgenomen direk tiewisseling bij Inalfa, zijn enkele on juistheden geslopen, waarvoor pnze ex cuses. Juist is, dat de heer Berkhout, adj. direkteur, per 1 april a.s. direkteur produktie wordt. Op 11 mei a.s. neemt de heer E. J. Knoet, een van de huidige direkteuren, met een receptie afscheid van het Inalfa-bestuur. Hij wordt als al gemeen direkteur opgevolgd door drs. Welschen. De heer Merkx, Financieel direkteur completeert de direktie van dit Venrayse bedrijf. In hel personeelsorgaan van Inalfa deelt de heer E. Knoet mede dat 1983 zakelijk gezien een goed jaar was voor Inalfa. Het jaar werd afgesloten met een behoorlijke omzetstijging en winst. Het laatste is belangrijk in verband met investeringen welke voor 1984 op stapel staan, t.w. de bouw van een nieuwe hal voor fabrikage van schuifdaken, een mechanische lasstraat en vervanging van diverse machines. De vooruitzichten voor de eerste helft van 1984 zijn gunstig. In de ontwikke lingsafdeling is veel gedaan aan het schuifdakenprojekt, noodzakelijk om met de concurrentie mee te kunnen. Daarnaast wordt het nodige gedaan aan de ontwikkeling van nieuwe artikelen. De heer Knoet kondigde tevens aan, in de toekomst als commissaris nog zijn steentje bij te willen dragen aan de groei en bloei van Inalfa. Bij het gemeentebestuur zijn zeven verzoeken binnengekomen om in 1984 gebruikte kleding te mogen inzamelen. Omdat het intussen traditioneel is geworden, dat aan een drietal instellin gen een dergelijke vergunning wordt verleend, hebben b. en w. hun keuze bepaald. Het Leger des Heils zal in de periode van 5 tot 16 juni a.s. gebruikte kleding mogen inzamelen, terwijl in de maan den september t/m november de Stich ting Salvatoriaanse Hulpaktie te Hel mond in de gemeente haar ronde mag maken. Zoals de laatste jaren de gewoonte is, wordt in december/januari vergunning verleend aan Kerk in Nood Vught v.h. Oostpriesterhulp voor het innemen van een standplaats bij de kerken. ERKENNING EN SUBSIDIËRING JONGERENSOOS OIRLO Het college van b. en w. heeft beslo ten de totstandkoming van een jonge- rensoos in Oirlo te erknen, hetgeen wil zeggen, dat zij in aanmerking komt voor subsidiering. De ruim 100 jongeren in de leeftijd van 12 tol 16 jaar en de groep van 140 personen in de leeftijd van 16 tot 21 jaar vormen volgens het college voldoende draagvlak voor levensvatbaarheid van het initiatief tot oprichting van een jongerensoos. Daarbij is bij de bouw van het nieuwe gemeenschapshuis in Oirlo al rekening gehouden met een tweetal (kelder)-ruimten voor jeugd- aktiviteiten. Het college zal aan de commissie jeugd, sport en recreatie advies vragen over de wijze van subsidiëring. Binnenkort gaan in het kader van de Cursus voor Jeugdige Werklozen weer 3 groepen van start. Deze cursus is be doeld, om werkloze jongeren van 17 t/m 23 jaar, die langer dan drie maanden ingeschreven staan bij het Ar- beidsburo, te helpen zoek naar een ge schikte baan en/of opleiding. In tegenstelling tot voorgaande keren zullen niet alle groepen in Venray star ten. Van de nieuwe groepen starten er 2 in Venray (kantoorgroep en huishou delijk/verzorgende groep) en 1 in Bergen (algemene groep). Vanaf eind december/begin januari zijn de arbeids- buro's in Venray en Gennep gestart met een intensieve wervingscampagne. Mo gelijke kandidaten kunnen zich vrijwil lig melden via de balie en het open gedeelte van de GAB's; anderzijds worden zij uitgenodigd voor individuele en/of groepsvoorlichtingsbijeenkoms- ten. Elkde cursus duurt een half jaar, maar verlenging tot max. 1 jaar is mo gelijk. Hij omvat 4 dagen per week, terwijl men gedurende een periode van 9 weken 2 dagen per week op werkoriën- tatie gaat. Dit houdt in, dat men zich kan oriënteren op een beroep door het werken in de praktijk. Daarnaast wordt er in een basisprogramma de nodige aandacht besteed aan solliciteren, keu zevakken, klussen, vakleer (o.a. cursus typen en E.H.B.O.), sport en thema's als „werk - werkloosheid" (rechten en plichten), „kriminaliteit" en „rela ties". Door zoveel mogelijk praktisch bezig te zijn, en wel op een prakrijkplaats, maar ook door excursies, bedrijfsbezoe ken en het uitnodigen van gastsprekers krijgt de kursist meer inzicht in de ar- beidswereld, wordt hij/zij zelfverzeker der en doet hij/zij ervaring op. Bovendien krijgt men ook meer in zicht in de eigen mogelijkheden en evt. tekortkomingen, waar men dan bij keuze van beroep of opleiding rekening kan houden. Voor meer informatie: GAB-Venray (04780-82551) dhr. J. Werkhoven GAB-Gennep (08851-1509) dhr. Dré Geurts C.J.W.-Venray (04780-84554)

Peel en Maas | 1984 | | pagina 11