-MISSIONARIS IN EEN AFGEBRAND DORP PEEL EN MAAS Zittingsavonden in Oostrum SPECIALE DISCO-AVOND Bronzen Pielhaas voor Jan Verstegen ebberink I Al uw schilderwerk ook het héél goede is fiscaal aftrekbaar PEEL EN MAAS uw weekblad VRIJDAG 30 DECEMBER 1983 Nr. 52 HONDERDENVIERDE JAARGANG 1 j Tanjung Pinang, 4 november 1983 Beste Allemaal, i Ik zal maar met het meest verse nieuw lori be8'nnen: de grote brand van Tanjung Pinang. In de nacht van zaterdag op zondag 29 oktober, is er om half twaalf 's nachts brand uitgebroken. Het is de grootste brand geworden uit de geschie denis in de Riau archipel. Tegen twaalf nP/J jur, voordat ik naar bed wou gaan, I ging ik naar de keuken om wat te drinken. Door het raam zag ik dat het kerkplein rood verlicht was, alsof de zon aan het opgaan was. Toen ik naar het zuiden keek zag ik tientallen meters hoge vlammen en rookwolken tegen de lucht. Precies in het meest dichtstbe- 1 volkte deel van de stad, de paalwonin gen boven het water in de haven. Alleen Reeds vele jaren is Pater Piet Hoedemaekers (van de Stations weg) missionaris in de Riau Ar chipel een eilandengroep ten zuiden van Singapore en ten oos ten van Sumatra. In ons weekblad hebben wij reeds verschillende malen een beroep mogen doen op de goed geefsheid van onze lezers, om deze Venrayse missionaris te steunen in zijn werk, ver van zijn geboortedorp. Afgelopen maand stuurde Pa ter Piet zijn familie een brief over de ramp die zijn missiegebied ge troffen had. Een felle brand legde 600 huizen in as; maakte 4000 mensen dakloos. Een ramp, die de wereldpers niet haalde, omdat elders in de wereld mis schien nog grotere rampen plaats vonden Gelukkig heeft de Venrayse Stichting ..Terima Kasih',' die speciaal de belangen van deze Venrayse missionaris behartigt, in de loop der jaren een reserve kunnen vormer, waaruit in bij zondere omstandigheden direct hulp kan worden verleend. 5.000,— is dan ook onmiddel lijk aan Pater Piet overgemaakt. Zijn brief, welke we hiernaast afdrukken, werd dan ook prompt gevolgd door een harte lijk dankschrijven: „Vanaf deze plaats wil ik graag nog eens alle begunstigers van „Terima Ka sih" heel hartelijk danken voor de steun, die ik in 1983 van hen heb mogen ontvangen. Tevens aan allen een zalig nieuwjaar en de beste wensen voor 1984." Mocht U het nieuwe jaar eens extra goed willen beginnen, met 'n grote of kleine bijdrage aan „de missionaris van een afge brand dorp", dan zijn hier nog eens de bankrekeningnummers van de Stichting Terima Kasih, Schoor 2 te Castenray: Rabo bank 17.39.13.024, postgiro nr. 3884272. bereikbaar via smalle houten weggetjes boven het water. Ik heb het huis op slot gedaan en ben meteen gaan kijken. Nooit van m'n leven heb ik zo'n enorme uitgebreide brand gezien. Heel die wijk bestond uit houten huizen. Het vuur speelde het klaar om in nog geen tien minuten een heel huis op te vreten. Het ene na het andere. Met man en macht hebben we ge werkt, iedereen die maar kon, om nog niet verbrande huizen te slopen en zodoende het vuur te beletten om steeds verder te vreten. Er stond een steeds harder draaiende wind. Ook de vele petroleumstellen, vaten brandstof en gas, die telkens ont ploften, maakten dat het vuur met een enorme snelheid zich uitbreidde. Tegen vijf uur 's morgens begon het een beetje te luwen en ben ik naar huis gegaan. Ik had me net gebaad, toen de bel ging en onze wasvrouw aan de deur stond. Ik had haar 's nachts gezocht, omdat haar huis midden in het rampgebied lag. Ze was alles kwijt tot en met haar 's mor gens pas ontvangen loon. Gelukkig hadden buren geholpen om haar 90-jarige kindse moeder en haar 25-ja- rige debiele zoon uit de brand te helpen. Om zeven uur, net voordat de Mis be gon kregen we ook bericht dat haar dochter met haar gezin en haar klein kinderen, zich ook hadden weten te redden. Tot gisteren hebben ze in de pastorie gewoond met z'n allen, totdat ze onderdak hadden gevonden bij een andere dochter. Tijdens de mis voelde ik zelf pas de terugslag van de vermoeidheid en de verschrikkingen van de brand. Ik had deze mis de speciale intentie gegeven voor de slachtoffers van de brand en bij het uitspreken van de (geïmproviseerde) gebeden, merkte ik dat ik me nauwelijks goed kon houden. Na een tijdje ging het weer. Na de mis ben ik gaan kijken wat er van de paar katholieke gezinnen was geworden die in die wijk woonden. Drie zijn er ook alles kwijt geraakt. -rn d Tgaafcy Bajyikhoo ^^Siihammarat ^0^ Dit bleef er over Samen met de voorzitter van de parochieraad zijn we op zoek gegaan naar het centrum waar hulpakties geor ganiseerd werden. Daar vertelden ze ons, dat er voldoende rijstvoorraad was voor een dag of tien. Waar de meeste behoefte aan zou zijn, was kleren. Bijna iedereen was gevlucht met alleen maar de kleren aan het lijf. We hebben toen meteen de lui van het parochiekantoor opgesnord en samen een verzamelaktie van tweedehands kleren op touw gezet. En daarmee heeft onze katholieke ge meenschap in Tanjung Pinang zich werkelijk van haar beste kant laten zien. In één dag tijd hadden we ruim vijfduizend stuks redelijk goede kleren verzameld en gesorteerd en aan het rampen -team overgedragen, die ze met een aan de slachtoffers kon verde len. De exacte gegevens van de omvang van de brand zijn nog niet bekend. Op het ogenblik ziet 't er als volgt uit: Ruim 600 huizen volledig in de as gelegd. 750 gezinnen met gezamenlijk meer dan 4000 zielen dakloos en bijna alle bezittingen kwijt. Alhoewel er wei geruchten zijn, waren er nog geen persoonlijke onge lukken gemeld. De oorzaak van de brand is nog niet erg duidelijk. Het meest hardnekkige verhaal is dat over iemand die bij een olielampje zijn bromfiets aan net repareren was, waarbij de benzine vlam vatte. In plaats van onmiddellijk te blussen, rende hij in paniek en van schrik weg. En toen was er al niets meer aan te doen. In een wijk waar de huizen allemaal als houten blokken tegen elkaar gebouwd zijn, met er tussenin gangetjes die niet breder zijn dan de ruimte voor een man om er te lopen, en met een flinke wind erachter, viel er niet veel meer te redden. De brandweer kon alleen maar vanaf de grote weg opereren en kon niet verder komen dan hun slangen lang waren. En dat was bij lange na niet ver genoeg. In de drukte van het vluchten en het proberen te redden wat er te redden valt, werd, zoals gewoonlijk, ook weer flink gestolen en geïoofd. Het zal nog een hele tijd duren, voordat Tanjung Pinang deze ramp te boven komt. Pater Piet Hoedemaekers Op vrijdag 6 januari zal er in bar- discotheek VAT '71 te Venray een eerste disco-avond plaatsvinden waarbij uitge nodigd worden alle mensen die gebruik maken of gebruik gemaakt hebben van bijzondere voorzieningen als: Werk plaatsen voor Aangepaste Arbeid, Scholen voor Moelij k lerende Kinderen en Zeer Moeilijk lerende kinderen, dag verblijven voor Ouderen en Gezinsver vangende tehuizen. Iedereen die graag een avondje uit wil en zich eens wil uitleven kan op vrijdag 6 januari vanaf 8 uur 's avonds tericht bij bar-discotheek VAT '71, Langeweg 11 te Venray. Dit is GEEN besloten avond. Iedereen is dus welkom!!! Deze avond is georganiseerd op initia tief van de regionale Stichting Bekkers hof die zich bezig houdt met vrijetijds- HEERLUKWARM GEZDNDHEIDSONDEFGOED GEMAAKT VAN ANGORA WOL. GEEFT U BESCHERMING BU FOJDENNAT WEER hoek mark cstraat-schoolstraat besteding voor die mensen, die, in meer of mindere mate een achterstand in hun ontwikkeling hebben opgelopen. Voor deze mensen is het hierdoor moeilijk om optimaal gebruik te maken van de „nor male" mogelijkheden voor vrijetijds besteding, zonder daarbij, steeds weer, de negatieve ervaring van het „anders zijn" te ondervinden. Door het hierbo ven genoemde initiatief hoopt de Stich ting Bekkershof enerzijds de bedoelde mensen een positieve ervaring van „het uitgaan" te geven en anderzijds door het NIET besloten karakter van deze aktiviteit ook anderen de gelegenheid te geven om meer met bedoelde mensen in kontakt te komen. Op deze manier kan het isolement, waarin veel mensen zich bevinden, voor een klein stukje opgehe ven worden. Wij nodigen dan ook iedereen die meent dat dit een goede zaak is, uit om op 6 januari naar VAT '71 te komen. Het is zeer waarschijnlijk dat er nog meer avonden zullen volgen. Wanneer dit zo is zullen we U hiervan tijdig op de hoogte stellen. Verder vinden er discoa vonden plaats op zaterdag in Horst in zaal „De Vlies", Gastendonkstraat 2 en op vrijdag in Venlo in „de Treffer" Gu- lickstraat 200. De data voor deze avon den zijn verkrijgbaar op onderstaand adres. Op dit moment is het zo dat de Stich ting Bekkershof dringend mensen nodig heeft die op basis van vrijwilligheid wil len meewerken aan het uitbreiden van het aktiviteitenaanbod in de regio Ven ray. Voor meer informatie kunt U bellen of schrijven naar Stichting Bekkershof, Antoniuslaan 81, Postbus 983, 5900 AZ Venlo, tel. 077-70020. voor gratis advies cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 meesterschilders DIEFSTALLEN In café 't Trefpunt aan de Paterslaan werd maandagavond een donkerkleuri ge regenjas ontvreemd. Tijdens de kerstdagen werd de kerstboomverlichting uit een dennen boom gehaald, welke voor een garage aan de Raadhuisstraat was geplaatst. -Tussen 21 en 23 december werd in het gebouw van het Tennispark in Landweert door verbreking van een ruit toegang verkregen. Ontvreemd werden 7 stoelen, flessen drank, kratten Brands bier, vleeswaren en ijs alsmede geld uit de kassa. Totale waarde van het ont vreemde bedraagt 2500 gulden. Uit een personenauto, nabij De Brak aan de Leunseweg geparkeerd, werd in de nacht van maandag op dins dag ontvreemd 2 slaapzakken, diverse kledingstukken en toiletartikelen, sleu tels, rijbewijs en giropas. De ontvreem de goederen lagen in de kofferbak, welke was geforceerd. De auto was eigendom van een Amsterdammer. Een inwoner van Venray deed aan gifte dat van een bedrijf aan de Kulen- weg was ontvreemd, 225 meter geplas tificeerde afrasteringsdraad ter waarde van 3000,De daders hadden de draad welke reeds aan de palen beves tigd was er gewoon afgehaald. De enkele dagen geleden gestolen Fiat werd maandagmiddag aangetrof fen in Brukske. Een tochtraampje was vernield, terwijl het contactslot verwij derd was. Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b.v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 Jaarlijks kent de vastelaovesvereni- ging „De Piëlhaas" zijn hoogste onder scheiding toe aan een persoon die be langrijke sociale verdiensten heeft voor de Venrayse gemeenschap. De onderscheiding, de zogenaamde „BRONZEN PIËLHAAS", is dit jaar toegekend aan de Heer Jan Verstegen. Geboren in Oostrum kwam hij in 1950 naar Venray wonen waar hij in brede lagen van de bevolking grote be kendheid heeft verworven. Zijn ver diensten liggen vooral op het terrein van het muziekleven in Venray hetgeen mede door zijn grote en belangeloze inzet tot het huidige niveau is kunnen uitgroeien. Honderden (wellicht duizenden) heeft hij de liefde voor de muziek bijge bracht. In vele harmonieën, fanfares en joekskapellen zullen door hem opgelei de muzikanten te vinden zijn. Hij was de grote stimulator van de Kon. Harmonie „Euterpe" maar ook van de Raodse Blaoskapel. Thans is hij o.m. aktief in de „Koninklijke" en de joekskapel „Naovenant". De uitreiking van de „Bronzen Piëlhaas" zal plaats vinden in het bij zijn van vele muziekliefhebbers n.I. tijdens het Joekskapellenfestival op 19 februari a.s. in de foyer van de schouw burg. Vele mensen zullen ongetwijfeld deze gelegenheid aangrijpen om Jan Verste gen dank te zeggen voor datgene wat hii wellicht voor henzelf heeft betekend. Voor de zittingsavonden op 20 en 21 januari is de belangstelling erg groot. Om zoveel mogelijk aan de vraag van entreekaartjes te voldoeen, is de volgende regeling bedacht. Voor de leden van onze vereeniging zijn de toegangsbewijzen gratis af te halen bij de heer en mevr. Sjef en Gien Arts, Randenrade 50. Dit is tevens het adres waar men zich kan opgeven als lid. Vanaf 2 januari gaan de resterende kaartjes in de vrije verkoop en te ver krijgen bij Rabobank, Mgr. Hanssen- straat 16; Gien en Sjef Arts, Randen rade 50 en bij Prins Carnaval 1983 Ton Kessels in zijn S.R. V.-wagen. De prijs bedraagt 10,- Totaalprogramma van akti- viteiten van de verenigingen aangesloten bij de VORSTENRAAD (orgaan van de Samenwerkende Vastelaovesverenigingen in de ge meente Venray) Vrijdag 6 januari 1984 Oirlo „de Spurriemökke" Bonte-avond in „de Ruif" ƒ11,- Zaterdag 7 januari 1984 Oirlo „de Spurriemökke" Bonte-avond in „de Ruif' ƒ11,- Ysselsteyn „de Piëlreuzen" Prinsenbal in „de Smelehof" Zaterdag 14 januari 1984 Castenray „de Schanseknuppels" Jeugd-vorstenbal in het gemeen schapshuis. Vredepeel „de Kluutetrappers" Prinsenbal in „de Kleine Loef" om 20.30 uur. Donderdag 19 januari 1984 Ysselsteyn „de Piëlreuzen" 60Bonte-avond in „de Smelehof" Vrijdag 20 januari 1984 Oostrum „de Karklingels" Zittingsavond „Gemeenschapshuis" ƒ10.- Merselo „de Zagewelters" Karmenaai-visite Zaterdag 21 januari 1984 Merselo „de Zagewetters" Karmenaai-visite Oostrum „de Karklingels" Zittingsavond „Gemeenschapshuis" ƒ10,- Castenray „de Schanseknuppels" Prinsenbal in gemeenschapshuis Oirlo „de Spurriemökke" Prinsenbal in „de Ruif" Veulen ,,'t Dartele Veulen" Prinsenbal in zaal ,,'t Veule" Vrijdag 27 januari 1984 Ysselsteyn „de Piëlreuzen" Bonte-avond in „de Smelehof" Oostrum „de Karklingels" Carnaval op Spraeland Op deze avonden zullen o.a. optreden Piet Custers, meermalen Brabants buuttekampioen. De Bêke Klinkertjes, in de loop der jaren veel bekendheid verworven in binnen- en buitenland. Deze dansgroep o.l.v. F. van Rens- Houben is op vele carnavalszittingen een trekpleister. De Trennesetters, diverse keren met veel succes opgetreden in 't vermaarde Rooyse Circus Mök. Voor onze dorpsgenoot René van Lieshout is 't de eerste keer dat hij met z'n Trennesetters zal optreden in het Oostrumse Parochiehuis. Het hofkoor „Oere Toe" zal beslist ook niet ontbreken. Ook de Joekskapel Zaterdag 28 januari 1984 Ysselsteyn „de Piëlreuzen" Bonte-avond in „de Smelehof" Castenray „de Schanseknuppels" Receptie v.d. prins in het gemeen schapshuis Venray „de Piëlhaas-'4 Prinsenproklamatie in de „Schouw burg" Oostrum „de Karklingels" Jeugd-prinsenbal zaal „de Karklin- gel" Zondag 29 januari 1984 Oostrum „de Karklingels" Receptie J. Raedts 22 jaar in Raad van 11 van „de Karklingel" Zaterdag 4 februari 1984 Castenra1" .,de Schanseknuppels" Jeugd-prinsenbal in gemeenschaps huis Oostrum „De Karklingels" Prinsenbal in gemeenschapshuis ƒ4,- Veulen ,,'t Dartele Veulen" Receptie v.d. prins in zaal ,,'t Veu le" Venray „de Hazekeutel" Jeugdzitting „Schouwburg" 18.33 u Donderdag 9 februari 1984 Castenray „de Schanseknuppels" 50 Bal in gemeenschapshuis Vrijdag 10 februari 1984 Venray „de Piëlhaas" Circus Mök „Schouwburg" 20.11 u Zaterdag 11 februari 1984 Merselo „de Zagewetters" Prinsenbal Oirlo „de Spurriemökke" Aid Wieverbal in „de Ruif" Venray „de Piëlhaas" Circus Mök „Schouwburg" 20.11 u Zondag 12 februari 1984 Ysselsteyn „de Piëlreuzen" Boerenbruiloft in „de Smelehof" Woensdag 15 februari 1984 Venray „de Piëlhaas" Circus Mök „Schouwburg" 20.11 u Donderdag 16 februari 1984 Castenray „de Schanseknuppels" Zitting in gemeenschapshuis Vrijdag 17 februari 1984 Castenray „de Schanseknuppels" Zitting in gemeenschapshuis Venray ,.de Piëlhaas" Circus Mök „Schouwburg" 20.11 u Zaterdag 18 februari 1984 Oostrum „de Karklingels" Aide Wieverbal in gemeenschapshuis Veulen ,,'i Dartele Veulen" Aide Wieverbal in zaal ,,'t Veule" Ysselsteyn „de Piëlreuzen" Aide Wieverbal in zaal „Roelanzia" Venray „de Piëlhaas" Circus Mök „Schouwburg" 20.11 u Zondag 19 februari 1984 J oekskapellenfestival aanvang 11.33 uur „Schouwburg" Vrijdag 24 februari 1984 Castenray „de Schanseknuppels" Aide Wieverbal gemeenschapshuis Zaterdag 25 februari 1984 Oostrum „de Karklingels" Receptie Prins „de Karklingels" Ut Göt zal z'n opwachting maken, om Sra Kessels en zijn Eikenhofkapel even rust te gunnen, deze zullen de avonden muzikaal omlijsten. En dan treden nog op 't onbekend talent. Diverse Oostrumse personen zullen hun medewerking verlenen; he laas mogen de namen nog niet worden prijsgegeven, dit om de spanning er wat in te houden. De organisatie van de Boerenbruiloft is dit jaar in handen van de Voetbal club. De carnavalsvereniging wenst allen een zalig, maar vooral een plezierig 1984. Venray „de Piëlhaas" Vorstenhal „Schouwburg" 21.11 u Merselo „de Zagewetters" Aide Wieverbal Zondag 26 februari 1984 Zondagochtendconcert om 11.30 uur Oirlo „de Spurriemökke" Receptie Prins in „de Ruif" Maandag 27 februari 1984 Venray „de Piëlhaas" LSO Carnavalsconcert in de Schouwburg om 20.11 uur. Zalerdae 3 maart 1984 Venray „de Piëlhaas" Installatie „Gemeentehuis" 15.33 u Hofbal „Schouwburg tent" 22.30 uur. Zondag 4 maart 1984 Venray „de Piëlhaas" Sleuteloverdracht Receptie van de Prins Venray „de Hazekeutel" Kinderoptocht Receptie van de Prins Oirlo „de Spurriemökke" Vastelaovesbal in „de Ruif" Oostrum „de Karklingels" Optocht Veulen ,,'t Dartele Veulen" Boerenbruiloft Vredepeel „de Kluutetrappers" Kinderoptocht kinderbal 14.11 u Carnaval-jeugdbal 20.11 u Merselo „de Zagewetters" Optocht Maandag 5 maart 1984 Oirlo „de Spurriemökke" Vastelaovesbal in „de Ruif' Venray „de Piëlhaas" Grote optocht om 14.11 uur Dinsdag 6 maart 1984 Oirlo „de Spurriemökke" Vastelaovesbal „de Ruif" Boerenbruiloft „de Ruif' Venray „de Piëlhaas" Boerenbruiloft bal Veulen ,,'t Dartele Veulen" Kinderoptocht bal VERBETERING VERKEERSSITUATIE PROVINCIALE WEG IN VENRAY ■edeputeerde Staten van Limburg hebben een bedrag van 200.000,— uit getrokken voor het verbeteren van de verkeersgevaarlijke situatie op de pro vinciale weg Venray-Wanssum-Well ter plaatse van de aansluiting van de Lang- straat-Heidseweg in de gemeente Ven ray. De hoofdweg van deze provinciale weg bestaat bij deze aansluiting thans uit twee gescheiden rijbanen van elk twee rijstroken. In het verbeteringsplan worden de twee rijstroken teruggebracht naar één; de hoofdweg komt dan te bestaan uit twee gescheiden rijbanen van elk één rijstrook. Bovendien worden de zijweg aansluitingen Langstraat-Heidseweg en parallelwegen veranderd.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 9