VERENIGINGSNIEUWS VEILIG VERKEER VENRAY ebberink LVB Venrays Mannenkoor St. Pe\**S DERDE ORDE St. Theobaldus- gilde WERELDWINKEL PEEL EN MAAS OJC DE BRAK AV3EDNGS "BOND FNV /RIJMLUGERS CENTRKLE l^ENRKY Aerobic dancing Welzijnswerk Ouderen Venray Nü 50,- kado Sneeuwkettingen vast en zeker! Verenigingsnieuws s.v.p. zo vroeg moge lijk inleveren, uiterlijk dinsdags 10 uur. Donderdag 29 dec. om 19.30 uur re petitie tenoren en om 20.00 uur gehele koor. Na de pauze kwartaalbespreking en daarna 22.15 uur, kwartaaltoe- pen. Donderdag 5 januari om 19.30 uur re petitie bassen en om 20.00 uur het gehe le koor. Afmelden: R. v. Mil, tel. 86917 of clublokaal Vlakwater, tel. 82318. Allen een voorspoedig 1984 gewenst. Nieuwe leden zijn welkom, nu het re pertoire wordt vernieuwd. KONINKLIJKE HARMONIE EUTERPE VENRAY HARMONIE Donderdag 29 december 19.30 uur Repetitie in de perdstal Donderdag 5 januari 19.30 repetitie in de Perdstal. AGENDA Zaterdag 14 januari. Serenade zilveren bruidspaar. Zaterdag 21 januari, concert met Harmonie Heel in foyer schouwburg. Zaterdag 28 januari Medewerking Prinsenproklamatie. Zaterdag 7 april voorjaarsconcert in Reuver samen met Philharmonie Reuver. Zondag 22 april Zondagochtendconcert in foyer schouwburg. LEERLINGENOPLEIDING Donderdag 29 december. Repetitie jeugdorkest om 18.30 uur. Donderdag 5 januari Repetitie Jeugdorkest om 18.30 uur. Leerlingen welke volgend jaar weer de cursus via de harmonie willen volgen op de muziekschool dienen dit op te ge ven bij de heer Jan Stevens. Tel. 86004. HOFKAPEL Maandag 2 januari. Repetitie om 19.30 uur. DRUMBAND Zondag 1 januari. Geen repetitie. Zie verder agenda harmonie-orkest. Afmelden harmonie-orkest bij de se cretaris, tel. 80225; leerlingen bij de heer Raedts, tel. 82803 en drumband bij de heer van Els, tel. 86824. Telefoon clublokaal, 82515. Zondag 1 januari. Nieuwjaarsdag Om 10.15 uur zingen wij de hoogmis in de Paterskerk. Woensdag 4 januari. Van 18.30 tot 19.30 uur repetitie in de Henseniusschool. Gaarne trouwe opkomst bij de repetitie in verband met de viering voor kerstmis, bij afwezigheid s.v.p. even afmelden bij het bestuur. DAMESKOOR Donderdag 29 dec. kerstconcert in de Johan de Wit-kliniek te Bakel. Vertrek om 18.45 uur vanaf de parkeerplaats bij het gemeentehuis. In officiële kleding. Woensdag 4 jan. om 20.00 uur repeti tie in zaal Thielen. Zaterdag 7 jan. om 19.00 uur opluistering van de avondmis in het Schuttersveld, weer in officiële kleding. We zingen dan de meerstemmige latijn- se mis en enkele kerstliederen. Als U verhinderd bent, graag uw af melding aan Mevr. v.d. Waerden, tel. 83659, of aan Mevr. v.d. Bekerom, tel. 83332. Alle dames een goede jaarwisseling toegewenst en een gezond en gelukkig 1984 van bestuur en dirigent, met veel zanggenot! Ook voor uw huisgenoten een voorspoedig jaar. Verenigingsnieuws s.v.p. dinsdags voor 10 uur inleveren. VENRAYS GEMENGDE ZANGVERENIGING ARS MUSICA Dinsdag 3 januari, 19.30 repetitie voor de tenoren en om 20.00 uur voor het hele koor in de Essel. Zaterdag 7 januari, 15.30 uur concert in de grote bezoekerszaal van de Kruuze. Bij verhindering gelieve U zich af te melden bij dhr. J. Steijlen, Kolkweg 3, tel. 81221 of bij mevr. W. Manders- Weijers, Oranjestraat 7, tel. 86159. Gedurende de openingstijden van liet tuincentrum Henk Smits kunt U oud papier deponeren in de loods achter het centrum. Zondag 1 januari a.s. zal landskampi oene Claudi Linssen een receptie aange boden worden in de aula van de LTS aan de Overloonseweg. Zij zal recipië ren tijdens de Nieuwjaarsreceptie van 12.00 tot 13.30 uur. Zij behaalde deze titel tijdens de on langs in Berkel en Rodenrijs gehouden kampioenschappen voor majorellenso- listen, zoals reeds eerder gepubliceerd. Met haar zullen ook de andere deel neemsters recipieren: Bianca Claessens, derde divisie, eerste prijs; Anja Hen driks, derde divisie, tweede prijs; Ma- riëlle Linskens, tweede divisie, eerste prijs. Het bestuur hoopt vele sympathi santen van het korps, kampioene en an dere deelneemsters te mogen begroeten. Voorafgaande aan de receptie zullen eerst nog een tweetal serenades gebracht worden en wel om 10.30 uur op Het Schuttersveld en omstreeks 11.00 uur op Sl. Jozef; Bestuur en leden wensen iedereen reeds bij voorbaat een prettige jaarwis seling. Repetitietijden: Miniretten. Elke woensdag van 18.30 tot 19.30 uur bij St. Vincenlius en 's zondags van 10.00 tot 11.00 uur aan de LTS. Afmel den bij Mevr. Siebers, tel. 85944. Majoretten. Elke woensdag van 19.30 tot 21.00 uur bij St. Vincenlius en 's zondags van 11.00 tot 12.00 uur aan de LTS. Afmel den bij Mevr. Reijnders, tel. 85381. Leerling tamboers. Elke woensdag van 18.30 tot 20.00 uur aan de LTS. Afmelden bij Ton Huibers, tel. 87380. Leerling blazers. Iedere woensdag vanaf 19.00 uur in de LTS en 's zondags vanaf 10.30 uur in de LTS. Afmelden bij Ton Huibers, lel. 87380. Korps, blazers en tamboers. Indien gezamenlijk elke woensdag van 19.30 tot 21.00 uur aan de LTS. Indien niet gezamenlijk tamboers van 20.00 tot 21.30 uur eveneens aan de LTS. Verder iedere zondag van 10.30 tot 12.00 uur aan de LTS. Afmelden bij Ton Huibers, tel. 87380. Verzorging materiaal en instrumen ten, L. Kusters, tel. 86089. Verzorging uniformen W. Stoffels, tel. 88279. Agenda: Zaterdag 31 december. Om 18.30 uur Oudejaarsavondviering in de Paterskerk (in uniform). Er wordt op gerekend dat alle koorleden weer aan wezig zullen zijn om het jaar op gepaste wijze af te sluiten. Afmelden: Secr. Langstraat 104, lel. 81690. Algemeen: We kunnen terugzien op zeer geslaag de uitvoeringen tijdens de Kerstdagen in de Paterskerk en de grote publieke be langstelling die daarvoor bestond. De opkomst van de koorleden was prima evenals hun uithoudingsvermo gen. Dank aan alle kerkgangers voor hun financiële bijdrage aan onze koorkas. Graag wensen wij onze koorleden en hun familie een goede jaarwisseling toe en een voorspoedig 1984. De eerstvolgende repetitie zal plaats vinden op vrijdag 6 januari 1984! Kerstviering. Onze kerstviering zal plaats hebben op woensdag 4 januari en wel in de gro te zaal van het schuttersveld. De eucha ristieviering begint om half acht. Na de koffie met tractatie zal de toneelvereni ging De Vlasbloem uit Oostrum een Kerstspel voor ons opvoeren. Van zelfsprekend zijn ook niet-leden van harte welkom op deze viering. AFDELING OOSTRUM Donderdag 5 januari om 20.00 uur in het gemeenschapshuis wordt er een demonstratie-avond gegeven over het verwerken en de mogelijkheden met de likeur „Grand Marnier". Spreker is de heer J. v.d. Broek. Het bestuur wenst alle leden een pret tige jaarwisseling en een voorspoedig 1984. Afgelopen zondag werden in Reek de jaarlijkse solistenwedstrijden gehouden onder auspiciën van de Bosche Bond. Hieraan deden ook enkele duo's mee van de drumfanfare van het St. Theo- baldusgilde. Gezien dat ze voor de eerste maal hieraan deelnamen behaalde zij hier enkele mooie resultaten. Bij de tromwedstrijden traden A. v.d. Hoogenhof en I. v. Perlo als duo op. Zij behaalden voor hun werk 32 Zi punt wat een le prijs in de 3e divisie betekende. De opleiding was in handen van A. Adriaans. Bij de blazers traden E. v. Berkel en H. Janssen als duo op. Zij behaalde voor hun werk 29'A punt wat een 2e prijs in de 3e divisie betekende. Gezien de zware concurentie in deze divisie een mooi resultaat. De opleiding hiervan was in handen van G. Beiers. Jaarvergadering. De algemene jaarvergadering van de St. Theobaldusgilde zal worden gehou den op dinsdag 31 januari 1984 in het gildehuis. Aanvang 20.00 uur. Op deze vergadering kunnen ook weer nieuwe le den worden ingeschreven. ALLEMAAL (TE)GELIJK DOOR HET JAAR 1984! Voor iedereen nadert en begint weer een „nieuw" jaar. Voor velen is dit een tijd om terug te kijken op het „oude" en het „nieuwe" jaar weer met goede moed en goede voornemens te begin nen. Hopelijk eindigd ook iedereen het jaar met zijn goede voornemens, om is elkaar te beschouwen en behandelen als gelijken. Helaas gebeurt dit nog niet en worden wij (medewerkers(sters) We reldwinkel) ieder jaar weer geconfron teerd met gruwelijke berichten over groepen mensen die de dupe zijn van oneerlijke situaties. Mensen die minder rechten hebben, minder grond, minder voedsel, minder loon, met zoveel min der moeten doen doordat anderen meer hebben en steeds meer willen hebben, wij proberen deze groepen mensen te helpen en ondersteunen in de strijd om van dat minder wat meer te maken. Momenteel hebben wij de aandacht gevestigd op een Chili-adoptie projekt georganiseerd door ABVA/KABO O. Zuid Limburg. Ter ondersteuning van deze aktie verkopen wij aanzichtkaarten met afbeeldingen van Chileense wan- dkleedjes die een duidelijk beeld geven over de situatie waarin vele gezinnen zich bevinden in het Chili van nu. Afgelopen maand hebben wij met succes een collekte gehouden 1325.-) ter ondersteuning van de frontlijnstaten (jonge onafhankelijke buurlanden van Zuid-Afrika) die economisch minder af hankelijk proberen te worden van dit land. Donateurs kunnen deze front lijnstaten nog steeds financieel steunen op giro 26655 o.v.v. „Steun aan de Frontlijnstatn", t.n.v. Bevrijdingsfonds Komitè Zuidelijk Afrika, O.Z. Achter burgwal 173 Amsterdam. Wij hopen dat zij ook in het „nieuwe" jaar kunnen (blijven) rekenen op onze steun in de strijd om van dat minder wat meer te maken zodat wij uit eindelijk niet allen tegelijk maar ook als gelijken een jaar kunnen eindigen en be ginnen. Wereldwinkel Venray, Marktstraat 8 is open vrijdags van 19.00-21.00 uur en op zaterdag van 10.00-12.30 uur. 'n leesbare krant A.s. donderdag 29 december treed in De Brak de groep DUPLEX JOHN SON op om 22.30 uur. De groep is ont staan uit de groep Staged en hun muziek wordt gekenmerkt door een strakke ac tuele instrumentale aanpak, gecombi neerd met een zanger die een flinke do sis natuurlijke soul in zijn stem heeft. Om verder naar buiten te treden is er een 12 inch plaat gemaakt met 4 eigen nummers. Deze plaat, COSMETICS is uitgebracht op het onafhankelijke Mi randa label. De groep bestaat uit Alex Siegers, zang en percussie, Ivo Zijlstra, gitaar, Jim Florentinus, synthesizer en zang, Buddy Art, bas en zang, Chris Hartogh, drums. <v WIJKVERENIGING VELTUM BOEREBRUILOFT 1984. De Wijkvereniging Veltum werd dit jaar verzocht om de boerebruilfot in Venray te organiséren. Gezien het tijdstip waarop wij hiervoor gevraagd werden moesten wij wel enkele garanties bedingen om aan voldoende financiële middelen te kunnen komen. In een zeer korte tijd vonden wij de gehele Veltumse middenstand en bedrij ven bereid om hieraan hun medewer king te geven. Wij van onze kant von den het dan ook normaal, dat spullen, welke nodig zijn voor zo'n geburen, via hun werden betrokken. Welnu, de commissie Boerebrulloft of althans een gedeelte ervan kon of wil de hieraan niet meewerken omdat vol gens hun zeggen zij contraktueel gebon den waren aan andere leveranciers uit het centrum. Wij vinden het een vreemde zaak dat dergelijke afspraken lopen en zouden het een gezonde zaak vinden indien elk bedrijf of elke winkelier tenminste de kans zou worden geboden om hiervan een graantje mee te pikken. Dat wij niet alleen deze mening zijn toegedaan blijkt uit het feit dat voor 1984 meerdere verenigingen of instellin gen waren benaderd die echter ook om financiële redenen moesten afhaken. Ook de Veltumse middenstand is de mening toegedaan dat wij consequent handelden toen wij voor de organisatie bedankten. Rest ons nog diegene die wel voor dit gebeuren willen opkomen veel sukses toe te wensen. Giel Boonhof secretaris WIJKVERENIGING VELTUM Discoavond vrijdag 30 december Op vrijdag 30 december om 19.00 uur is er weer disco voor de jeugd in het Schöpke met Disco Duck. Speciaal dit keer met video. Vergeet je pasje niet! Aktiviteiten Oliebollenverkoop. Na het sukses van vorig jaar en dank zij de medewerking van velen hebben wij besloten om ook dit jaar weer olie bollen le verkopen. Wij doen dit op za terdag 31 december in 't Schöpke en wel van 9.00 tot 15.30 uur. Nieuwjaarsreceptie 1984. In 't Schöpke wordt de bevolking van Veltum in de gelegenheid gesteld om el kaar het beste toe te wensen voor 1984. Dit gebeuren wordt muzikaal opge luisterd door Peter en Ad Haans uit Venray. Deze twee staan garant voor een stuk muzikale folklore uit het Bra bantse land. Voor de jeugd zal er een hoek worden gereserveerd alwaar ze kunnen tekenen of spelën. Oud papier, zaterdag 7 januari. Op zaterdag 7 januari wordt weder om het oudpapier in Velum opgehaald. Wat moet U hiervoor doen: 1alle oud papier bewaren. 2. niet bij de vuilnis zetten. 3. voor 10.00 uur buiten zetten 4. goed bundelen of verpakken. 5. bent U te laat, gooi 't bij Poels IN de container. Carnavalsavond 4 februari. Reserveer deze datum voor een avond in 't Schöpke. Deze eerste carnavalsa vond in ons eigen wijkcentrum staat boordevol muziek en artiesten, o.a. Trennesetters, Nix, liedjeszanger, Har- rie Peeters en de 3 poaters van 't Kemp- ke. Zoals U ziet een keur van artiesten die borg zullen staan voor een grootse happening. Alle aktiviteiten vinden plaats in wijkcentrum 't Schöpke. Wij wensen onze leden, medewerkers en relaties een voorspoedig en vredig 1984 toe. Het bestuur Wijkvereniging Veltum De volgende week dinsdag, 3 januari, begint het bestuur met een nieuwe reeks van klachten-irtfo-avonden in 1984. De ze avonden zijn bedoeld voor iedereen die graag wat meer over iets zou willen weten. Dat hoeven niet alleen vak bondszaken te zijn. Ook met consumen tenproblemen e.d. zullen wij trachten U zo goed mogelijk van dienst te zijn. Als we er ook niet komen dan zullen we U pas doorverwijzen. Ook uw kritiek, sug gesties e.d. kunt U bij ons deponeren. Wij zullen trachten er mee le werken. Deze avond wordt gehouden bij A. Evers, Grootdorp 10 in Merselo. HERNIEUWDE START VRIJWILLIGERSCENTRALE Na een periode van stilte start de vrij- willigerscentrale opnieuw met de aktivi teiten. Een vrijwilligerscentrale heeft als functie het bemiddelen, het in kontakt brengen, van vrijwilligers die werk zoe ken met groepen of instellingen die vrij willigerswerk aanbieden. De vrijwilligerscentrale is gevestigd in de Clockert, Bergweg 4, 5801 EG Ven ray, kamer 35. De openingstijden zijn: maandag 10.00-11.30 uur dinsdag 10.00-11.30 uur woensdag 10.00-11.30 uur 16.00-17.30 uur donderdag 10.00-11.30 uur Verder kunt U altijd een afspraak maken. Telefoon 86245. Voorbeelden van vacatures: basisschool: administratieve ondersteuning scholengemeenschap: ondersteuning in een jongerensociëteit. Plaatselijk Educatief Centrum: het geven van Nederlandse les aan een Marrokaanse vrouwengroep. Heeft U interesse, of wilt U informatie, kom dan eens langs! HEERLIJK WARM GEZDNDHEIDSONOERGOED GEMAAKT VAN ANGORA WOL. GEEFT U BESCHERMING Bü (OUD EN NAT WEER hoek marktstroat-schoolscraat ONSPORTIEF GEDRAG Een onbekend gebleven bromfietsbe stuurder reed over de voetgangersover steekplaats van de Westsingel, bij de kruising met de Langstraat, en reed tegen de linkerzijde van een personen auto, welke voor het rode verkeerslicht had moeten stoppen. Er ontstond schade aan de auto. Toen de autobe stuurder de bromfietsbestuurder er op attent maakte dat de politie ter plaatse moest komen, reed die over het fietspad weg zonder dat zijn identiteit kon worden vastgesteld. Willen mogelijke getuigen zich melden bij de politie. Aerobic dancing^ twee woorden die momenteel staan voor tal van vormen van bewegen op muziek en werken aan je conditie op muziek. Want laten we eerlijk zijn, er zijn evenveel vormen van aerobic dancing als er mensen zijn die het geven. Laten we even stilstaan bij beide woorden. Aerobic staat voor zuurstof gebruiken. Het is de bedoeling bij aero bic zodanige oefeningen te doen zodat de ingeademde zuurstof in de spieren gebruikt worden om energie vrij te ma ken. Dancing spreekt voor zichzelf: de oefeningen dienen op een dansante wij ze aangeboden te worden. In hoeverre dan sprake is van dansen op initiatief van de danser zelf.blijft dan een vraag teken. Het aerobic komt zoals ook de toen malige trim- en jograge uit Amerika. Grote propagandiste daar is de filmac trice Jane Fonda. Haar programma kwam op plaat, video en in boekwerk op de markt en vond ook in Nederland een prima afzetmarkt. Ook de Neder landse commercie speelt prima op de ra ge in. Het pakje lijkt belangrijker als het dansen zelf. Doris D. en Ron Brandste- der brengen hun eigen programma uit etc. etc. Mede doordat de vakwereld op sport gebied zich in het begin afzijdig heeft gehouden van aerobic is het erg in opspraak gekomen. Iedereen die zelf een beetje kan dansen en wat leuke oe feningen kan verzinnen geeft aerobic dancing. Tien lessen van Doris D. en je hoort erbij. Mensen die nooit iets op sportgebied gedaan hebben, nooit met mensen gewerkt, geven oefeningen zo, dat 7Z kunnen leiden tot ernstige blessu res. Met iemand aan je conditie werken is heel iets anders als een danspasje aan leren. Het overleg op aerobic gebied is pas iets van de laatste tijd. De Nederlandse vereniging voor aerobic dancing leraren is opgericht. Maar het ministerie van WVC (Welzijn, volksgezondheid en cul tuur, voorheen CRM), heeft maar één cursus voor leraren aerobic erkend. Dit is de cursus die gegeven wordt vanuit het KNGV (Kon. Nederl. Gymnastiek Verbond, de Nederlandse turnbond). Als vereiste stellen hun dat de mensen die aan de cursus deelnemen in het bezit zijn van een Iesgeefbevoegdheid. In 5 weekeinden wordt dan theoretisch en praktisch het aerobic gebeuren doorge licht. Het zit in de pen om alle leraren aero bic verplicht te stellen deze cursus te vol- gen" Huub Janssen docent cursus KNGV Inlichtingen 04780-10676 Stijldansen voor ouderen. Op woensdag 25 januari a.s. start een nieuwe beginnerscursus stijldansen voor ouderen. Deze wordt wederom gegeven door danscentrum Janssen aan de Raadhuisstraat te Venray. De kosten bedragen ƒ75,- per persoon en de cursus duurt 15 woensdagen van 14.30 tot 16.00 uur. Nieuwjaarsinstuif. Op woensdag 18 januari vindt in Danscentrum Janssen aan de Raad huisstraat een nieuwjaarsinstuif plaats voor alle leden van de volksdansgroepen M.B.v.O. in de gemeente Venray. De middag begint om 14.00 uur en de en tree bedraagt ƒ1,-. Gedurende de maand januari wil hejt welzijnswerk Ouderen Venray in samen werking met het M.B.v.O. open huis houden. Dit betekent dat iedereen aie geïnteresseerd is in een van de onderge- noemde aktiviteiten deze vrijblijvend kan bezoeken en er aan deelnemen. Voor gymnastiek: Leunen, vrijdag 16.00-17.00 uur ge meenschapshuis; Merselo, dinsdag, 15.30-16.30 uur jeugdhuis; Oirlo, donderdag 13.30-14.30 uur ge meenschapshuis en 14.45-15.45 uur ge meenschapshuis; Oostrum, dinsdag 16.30-17.30 uur gymnastiekzaal; Smakt, maandag 15.45-16.45 uur gymnastiekzaal; Venray, dinsdag 14.00-15.00 uur acti viteitencentrum, woensdag 9.30-10.30 uur activïteitencentrum en donderdag 10.00-11.00 uur wijkcentrum Brukske; Ysselsteyn, maandag 14.00-15.00 uur gemeenschapshuis. Voor bewegen in het wateren zwemmen: Woensdag 18.00-18.45 uur zwembad St. Servatius; Vrijdag 15.55-16.40 uur zwembad St. Servatius. Voor volksdansen: Castenray, dinsdag 13.45-14.45 uur gemeenschapshuis; Leunen, dinsdag 16.15 :7.15 uur ge meenschapshuis; Merselo, dinsdag I4.00-Ij.00 uur jeugdhuis; Oirlo, woensdag 18.30- 19.30 en 19.30-20.30 uur gemeenschapshuis; Oostrum, maandag 14.00-15.00 uur gemeenschapshuis; Venray, donderdag 14.00-15.00 uur activiteitencentrum, 14.30-15.30 uur wijkcentrum Brukske en 15.15-16.15 uur activiteitencentrum; Ysselsteyn, maandag 15.15-16.15 uur gemeenschapshuis. per man, per dag voor gratis advies cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 winterschilders Wie in het buitenland op besneeuwde of beijsde wegen moet rijden, mag geen enkel risico nemen met Nederlandse zo- merbanden. Want bij de beoordeling van de schuldvraag bij een ongeluk, is de rijder op zomerbanden vaak in het nadeel. Dat is de raad die thans aan de balies van de reisafdelingen van de ban ken en bij de reisbureau's wordt gege ven aan wintersporters die met de eigen auto naar hun bestemming gaan. Het geven van goede raad over nevenfacet ten van de vakantie behoort ook tot de taak van de reisadviseuses. Uit de door de internationale verzeke ringsspecialisten vergaarde gegevens blijkt dat rijden op zomerbanden de au tomobilist juridisch in een nadelige po sitie kan plaatsen. In Frankrijk, Italië, Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland rijdt men in de berggebieden 's winters minimaal op speciale winterhanden met grof profiel. In extreme omstandighe den gebruikt men spijkerbanden of sneeuwkettingen. Nederlanders zijn niet gewend aan de ze speciale winterhanden. Een belangrij ke voorzorgsmaatregel die zij kunnen nemen is het meenemen van sneeuwket tingen. Gebruik die kettingen dan ook en doe dat zo gauw als het maar even nodig lijkt. Want wie, rijdend op zomerban den, bij een botsing betrokken raakt waarbij ook maar enige twijfel over de schuldvraag bestaat, die verliest voor de meeste rechtbanken ter plaatse „het voordeel van de twijfel". Zo stelt de Duitse wet dat een auto mobilist onder alle omstandigheden, zo wel voor zichzelf als voor zijn voertuig, voor 100% voorzorgen moeten hebben getroffen om noodgevallen de baas te kunnen. Volgens de jurispredentie is het rijden op zomerbanden op besneeuwde en beijzelde wegen een inbreuk op dat principe. Immers, zomerbanden doen de auto eerder slippen en verlengen de remweg. Volgens de verzekeringsdeskundigen betekent dit nog niet dat wie op zomer banden bij een ongeval betrokken- raakt, altijd de schuld krijgt. De neiging de schuld geheel of gedeeltelijk naar de niet passend van banden voorziene au tomobilist te schuiven, is alleen in twij felgevallen aanwezig. In de winiersportlanden wordt door herkenbare borden aangegeven wanneer het gebruik van sneeuwkettingen ver plicht is. Aan de balies van de reisbu reau's wordt echter aan sneeuwvakan- tiegangers geadviseerd niet te wachten tot U deze borden ziet maar in twijfelge vallen. vooral op dalende of klimmende wegen uil eigen initiatief de kettingen 1 om te leggen.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 7