VEILIG VERKEER VENRAY KERKELIJKE DIENSTEN Leer kind ontdekken dat fietsiicht belangrijk is DE JUISTE TOON VOOR 'N IDEAAL CADEAU N PAROCHIE GROTE KERK Zaterdag: 19.00 nederlandse 'hoog mis, int. Gerrit Gossens Johan Moor rees en overl. fam. ouders Driessen- Wagemakers Piet Hanen en Piet v. d. Voort. Zondag: Tweeëndertigste zondag door het jaar, Willibrordzomndag. 8.00 leesmis, int. Toon Thijssen, echtgenote en overl. kinderen; 9'.30 gregoriaanse hoogmis, int. Wilhelmus Janssen Ma ria Minten-Delauw Gerrit Janssen en overl. fam. overl. fam. van Dijck- Duykers; 11.00 nederlandse hoogmis (kinder-woorddienst), int. Herman Coopmans overl. ouders Cox-Deckers overl. fam. Tacken-Maes Martin Creemers (buurtver. St. Jozef). Maandag: H. Willibrord, bisschop, verkondiger van het geloof, patroon van de nederlandse kerkprovincie. 9.00 oude stichtingen Pierre Thuyls ouders Vullings-Thuijls; 19.00 Leo Sprreuwenberg uit dankbaarheid. Dinsdag: 9.00 Petrus Hubertus Camps en Anna v. d. Pas Gertruda Braam-Thijssen; 19.00 Jacob Emonts Josephina Franssen-Rutten. Woensdag: Kerkwijding van de Basi liek van Sint Jan van Lateranen. 9.00 Piet Hanssen ouders Custers-Ouden- hoven en overl. kinderen ouders Greefkens-Potten; 19.00 Gertruda van Meijel-Truyen. Donderdag: H. Leo de Grote, paus en kerkleraar. 9.00 Piet Pouwels en echtgenote bijzondere intentie. Vrijdag: H. Martinus van Tours, bis schop. 9.00 Pierre Thuijls Piet Kersten; 15.00 huwelijkssluiting Ellen v. d. Berg en Theo Cox; 19.00 Mathias Goumans en Maria Hendrickx Martin Creemers (van de buurt). Zaterdag: H. Josafat, bisschop en martelaar. 9.00 W. Broers, echtgenote en overl. kinderen Chris Franssen; 19.00 ouders v. Vegchel-Muysers Martin Creemers (buurtver. St. Jozef) Sjeng Arts Wilhelmina Claessens. Mededelingen: Zondag onder de mis van 11.00 uur is er weer kinder-woorddienst voor de kinderen van de le, 2e en 3e klas of daaronder. Thema is: het verloren schaap. Huwelijksafkondiging: Ellen v. d. Berg en Theo Cox. Akolieten: Zaterdag: 19.00 Anja Sijbersen Ja cqueline Classens, lezer: W. Bistervels. Zondag: 8.00 Tom Kengen en Leon Stoffels, lezer: L. Truyen; 9.30 Mare Linskens; 11.00 Erik en Sandra Wek king, lezer: C. Hendriks. Misdienaars: Maandag en dinsdag: 19.00 Michel Wilms en José Aerts. Woensdag en vrijdag: 19.00 Veroni- que Jakobs. KAPEL ST. SERVATIUS Zaterdag 5 nov. 18.30 Eucharistievie ring met volkszang, int. Hans Hebben en Bas Dirkx. Zondag 6 nov. 32e zondag door het jaar. 9.30 Hoogmis met greg. en ned. gezangen, int. overl. H. Folbers B. v. d.Bogaard; misdienaars: L. Nollé en J. Boonman. Door de week iedere dag avondmis om 18.30, behalve vrijdag. PAROCHIE PATERSKERK Willibrordzondag. H. Missen: 9.00; 10.15 hoogmis gezongen door Crescen do; 11.45; 18.00 avondmis. De meer opbrengst van de kollekte is voor het werk van het Willibrotdusapostolaat. Vrijdag: 19.00 avondmis om Gods zegen te vragen over de gezinnen van de parochie. Zaterdag: 17.00 gelegenheid om te biechten; 18.30 avondmis. Misintenties: Zaterdag: 18.30 Tiny Smeets Jan van den Heuvel jgt. Thea Hendriks van Els. Zondag: 9.00 Wilhelmus Aarts en echtgenote overl. fam. v. d. Berg en Maas; 10.15 overl. fam. Wijnhoven Piet Koenen; 11.45 Konrad Thijssen en overl. fam. voor de parochie; 18.00 Harry Smits Jan Arts. Maandag: 8.00 Elisa Palm en t.e.v. H. Geest; 19.00 Constant Pijls. Dinsdag: 8.00 overl. fam. v. Houdt Godfried Philipsen; 19.00 Karei De- rickx (Buurtbew.) eerherstel aan de Sacramenten. Woensdag: 8.00 Constance Snbijders en Jacoba Palm; 19.00 fam. Janssen- Reinders en Vermeulen-Dijkmans fam. Smits-Haanen en Rutten-Haanen. Donderdag: 8.00 Piet Baken; 19.00 Harrie Janssen overl. ouders Huijbers overl. ouders Lucassen-Billion. Vrijdag: 8.00 overl. fam. Ambrosius; 19.00 gezinsmis; Godfried Philipsen Bartholine Janssen en overl. fam. Zaterdag: 8.00 overl. ouders Akker mans-Timmermans. Akolieten en Misdienaars: Zaterdag: 18.30TwanniePeeters. Zondag: 9.00 Ricky Douwes en Eric Arts; 10.15 Leo Pouwels; 11.45 Martin Leenders; 18.00 Johan Pouwels. Maandag, woensdag, vrijdag: 8.00 Theo Camps; 19.00 René Jansbeken. Dinsdag en donderdag: 19.00 Per Lenssen. KERK 'T ZONNELIED BRUKSKE Zaterdag 5 nov.: 19.00 H. Mis voor Leo Zeegers en Mar tien en Mevr. Jans sen. Zondag 6 nov. Tweeëndertigste zon dag door het jaar. 10.00 H. Mis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van onze parochie H. Mis voor Johanna Verhelst H. Mis voor overleden fam. Hendriks. Deze H. Mis wordt gezongen door ons Gem. Kerk. Zangkoor. De kindercrèche zal worden verzorgd door Bernardina de Nijs en Margo Franssen. Maang 7 nov.: Hoogfeest van de H. Willibrordus, bisschop, verkondiger van het geloof en patroon van de Ned. Kerkprovincie. 19.00 H. Mis tot intentie van de Nederlandse bisschoppen. Dinsdag 6 nov.: 8.30 H. Mis tot zekere intentie. Woensdag 9 nov.: Feest van de Kerk wijding van de Basiliek van St. Jan van Lateranen. 19.00 H. Mis vboor onze pa rochie. Donderdag 10 nov.: Gedachtenis van de H. Leo de Grote, paus en kerkleraar. 8.30 H. Mis voor priesterroepingen. Vrijdag 11 nov.: Gedachtenis van de H. Martinus van Tours, bisschop. 19.00 H. Mis voor de zieken van onze paro chie. Misdienaars: Zatredag 5 nov.: 19.00 Arno Gerrits, John Pelzer, Silvester Bombeeck, Ron- ny v. d. Hop. Zondag 6 nov. 10.00 Twan en Peter Franssen, Paul Verhoeven, Tom Ver steeg. Maandag 7 nov.: 19.00 Paul Franc ken en Maurits Vermeulen. Woensdag 9 nov.: 19.00 Jurgen Vol- lenberg en Richard Kinderdijk. Vrijdag 11 nov. 19.00 Freddy Hen driks en Arie van Driel. Lektoren: Zaterdag 5 nov.: 19.00 dhr. Francken en mej. v. d. Bosch. Zondag 6 nov.: 10.00 Zr. Servaas en mevr. Terwijn. Mededelingen: 1. Gedooptwerden: 29-10 Angelo Trebini, Klarinetstraat 28 30-10Melanie Goorts, Beerhovenstr. 36 Ouders van harte proficiat en Gods zegen over uw kind! 2. Er is vaak thuis maar weinig ge legenheid om echt rustig te kunnen bidden. Hoe goed is het om er eens uit te gaan en zo maar eens door de week de H. Mis mee te vieren. Dinsdags- en don derdagsmorgens om half negen; maan dag-, woensdag en vrijdagavond om zeven uur. Bid en werk is een oud gezeg de, dus van harte welkom. 3. Voor de „Aktie Kerkdak" is nu gegeven: Saldo 1596,35 Offerbus in de kerk 65,90 Giften/10,—ƒ5,— 15,— Saldo .1677,25 Langzaam maar zeker groeit het saldo. Met dank! De reparatie van het dak kan waar schijnlijk snel beginnen.... en hopelijk komen er ondertussen nog wat giften binnen!!! Stort uw bijdrage op Ned. Crediet- bank Venray rek. nr. 023.47.27.128 ten name van R.K. Kerkbestuur Brukske onder vermelding van Aktie Kerk dak" of op giro 388289 ten name van R.K. Kerkbestuur Brukske Venray. PAROCHIE V RED ES KERK Zaterdag 5 nov.: 18.00-18.45 uur: Gelegenheid tot biechten. 19.00 Voor- avondmis voor de tweeëndertigste zon dag door het jaar. H. Mis met samenzang. Voor Jan Janssen (coll.) een ernstige zieke overleden Antoon van den Heuvel overleden Ser Willems. Zondag 6 nov.: De tweeëndertigste zondag door het jaar. 8.30 voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de pa rochie Vic Maassen (coll.) familie Huibers-Poels Jansen en zonen jan en Marinus; 10.00 voor Toos Wismans- Sanders (coll.) Toon en Mathie van den Beuken (coll.) Leo Cortenbach overleden Louis Custers; 11.30 voor Jan van Haren en Mensi Zegers; 18.30 voor overleden ouders Vullings-Mar- tens. Maandag 7 nov. H. Willibrord. Bis schop en verkondiger van het geloof in onze streken. Patroon van de neder landse Kerkprovincie (Hoogfeest). 8.00 voor de opbloei van de godsdienst in de gezinnen van de parochie; 19.00 voor overleden Herman Ewals overleden familie Philipsen en zoon Bert over leden familie Wijnhoven. Dinsdag 8 nov.: 8.00 voor overleden Pastoor Geerits (Bouwpastoor van onze parochie); 19.00 voor Amoldus Schwa- chöfer (coll.). Woensdag 9 nov. Kerkwijding van de basiliek van Sint Jan van Lateranen (Feest). 8.00 tot zekere intentie overleden Thij van de Voort-Linskens; 19.00 v. overleden Jacob Strijbosch Frans Cremers (coll.). Donderdag 10 nov.: Gedachtenis van Paus Leo de Grote. 8.00 voor overleden Thijs Arts overleden Arnoldus Ver- heyen-van de Voort; 19.00 voor over leden familie Urselman-Hesen overl. moeder Agatha Theuvenet. Vrijdag 11 nov.: Gedachtenis van de H. Martinus, Bisschop. 8.00 voor de zieken van de parochie; 9.00 H. Mis ter ere van de H. Oda, Patrones van de brandweer; 19.00 voor Piet Vermelt- foort overl. Dina Linders. Zaterdag 12 nov.: Gedachtenis van de H. Josafat, Bisschop. 8.00 uit dank baarheid. Mededelingen: De kindercrèche op zondag 6 novem ber 11.30 uur wordt verzorgd door Mo nique Schillings. Op zaterdag 12 nov. zal het dames koor „Venrode" de H. Mis opluisteren. Misdiernaars en Akolieten: Zaterdagavond 19.00 Stan de Bruyn. Zondag: 8.30 Patrick van Dinter; 10.00 Tom Franken, Pascal en Urbain van Weert; 11.30 Stefan Rongen; 18.30 G. Krijnen. Maandag, woensdag: 8.00 Ramon Broens; 19.00 John Rongen. Woensdag, zaterdag: 8.00 Olaf van Leeuwen; 19.00 Jos Verstegen. VIERING SINT WILLIBRORD IN GEYSTERSE BOSSEN Zondag 13 november wordt bij de Sint Wiibertskapel in de Geysterse bossen het feest van Sint Willibrord ge vierd met een plechtige hoogmis in de open lucht: de feest-preek wordt gehou den door deken L. Theunissen van Venray. Deze hoogmis begint om 10 uur; bij eventueel slecht weer in de parochiekerk van Geysteren. PROTESTANTSE KERKENGEMEENSCHAP Zondag 6 november a.s. om tien uur viering van het H. Avondmaal in de aula van Den Hoebert. Predikant is Mevr. ds. E. Muntinga uit Delden. Njaarszendingskollekte en kollekte voor de diakonie. Na de dienst gezamenlijk koffiedrin ken. P AROCHIE OOSTRUM Zatyerdag: 19.00 Martien van Arsen gest. jaard. familie Litjens en echtge noten. Zondag: 8.30 Jan v. d. Berg; 10.00 jaardienst Piet Rutten gest. jaardienst Leonard Maas en Maria Martens (Jongerenkoor). Maandag: 9.00 voor 'n zieke. Dinsdag: 9.00 gest. jaardienst familie Camps-Verhoeven. Woensdag: 9.00 gest. jaardienst fam. van Rens-Litjens. Donderdag: 9.00 tot zekere intentie. Vrijdag: 9.00 voor de overledenen V. M. Zaterdag: 19.00 Herman Hoex overl. familie Linskens-Claessens Jo han en Thei Camps Gertruda Janssen- Peeters gest. jaardienst Piet Camps en Johanna Goossens. Misdienaarsbeurten: Zaterdag: 19.00 Geert Versteegen, Arno Janssen, Paul Bovendeerdt, Maarten Camps. Zondag: 8.30 John Martens, Tonny Linders, Twan van Enckevorf, Harm van Huet; 10.00 René Pluk, Marcel Pluk, Jules Janssen, Jac. Camps. PAROCHIE OIRLO Zaterdag: 19.00 gez. H. Mis (Dames koor), Maihias Drabbels (mnd.) Jan Peeters (mnd.) Martien Classens (koll.) overl. ouders en familieleden Kunen-van Dijck. Zondag: 8.30 H. Mis voor de paro chie; 10.00 Hoogmis, Martien Stevens en Huberdina Lenssen Anna Stevens Margaretha Camps-Ingenhau (mnd.). Dinsdag: 8.00 H. Mis Godfried Philipsen. Woensdag: 8.00 H. Mis uit dank baarheid (B). Donderdag: 8.00 H. Mis tot zekere intentie (C). Vrijdag: 8.00 H. Mis tot dankzeg ging. Zaterdag: 19.00 gez. H. Mis Frans Baten Herman Philipsen (mnd.) Grad Verstappen (mnd.) Peter van Rhee (jrd.) Wilhelmina Nabben-Cox. PAROCHIE CASTENRAY Misdienaars: zat. di. en wo.: René Arts en Marcel Dinghs. Zond. 8 u. do. en vr.: Martijd Jeuken en Xavier Weys; zond. 10 u. Denny Wismans en Guido Vollenberg. Zaterdag: 19.00 Ger Janssen. Zondag: 8.00 Antonetta Mennen- Muskens (coll.); 10.00 jrd. voor overl. ouders Vollenberg-Philipsen. Dinsdag: 19.00 jrd. voor Peter Johannes Strijbos, Johanna Baltussen en Gerardus Baltussen. Woensdag: 8.00 Josephina Seykens- Collin. Tevens t.i.v. de offeraars. Donderdag: 8.00 Maria Elisabeth Geurts-Gellings. Vrijdag: 8.00 Johannes Gellings. Zaterdag: 19.00 jrd. vvor Martinus Emonts Ger Janssen Gerard van Meyel (coll.) Martinus Kuypers. PAROCHIE LEUNEN Tweeëndertigste zondag door het jaar. Eerste zondag van de maand, bijzon dere collecte voor onze eigen kerk. Daar zijn nogal wat uitgaven geweest aan het herstel en onderhoud van de kerk, daar om bevelen wij de collecte bijzonder aan!!! Dak, deur, voegwerk, toren. Zaterdag: 19.00 weekd. v. Piet Janssen maandd. v. Helm Claessens en Nelly Claessens-Derikx lsm. v. Antoon en Johanna Voermans-Kursten weekd. v. Peter Ant. Janssen (vanw. fam. Peeters). Zondag: 8.00 lsm. v. Getruda v. Op bergen, overl. ouders en fam. maandd. v. Chris Gooren echtg. gest. jrd. v. Peter Joh. v. Rens en ger truda v. Rens-Litjens; 10.00 hgm. v. Eduard en Stans ZDietz weekd. v. Wilhelmina Loonen weekd. v. Maria Loonen-Scheffers; 11.15 lsm. v. Harry Heesen lsm. v. Henri Direks maandd. v. Gertruda Sprreuwenberg maandd. v. Josef en Gerrit Claessens. Maandag: 19.00 lsm. v. overl. fam. Verkoeyen-Janssen en Frans Verkoeyen lsip. voor de overleden parochianen van het afgelopen jaar. Dinsdag: 19.00 lsm. v. overl. fam. Loonen-Wismans lsm. v. overl. fam. Loenen-Pouwels. Woensdag: 8.00 gest. jrd. v. Gerard Marcellis lsm. voor genezing. Donderdag: 8.00 lsm. v. Gertruda van Opbergen, overl. ouders en fam. lsm. tot bijzondere intentie (J). Vrijdag: 19.00 lsm. v. Gerrit Janssen gest. jrd. v. Hendruk van Soest, echtg. en dochter Lena. Zaterdag: 19.00 lsm. v. Hermine de Bruijni-Raafs, echtg. en fam. lsm. v. Johanna v. Kempen-Lochtens lsm. v. overl. fam. Nellen-Leijssen lsm. v. Piet Janssen (vanw. bekende). Misdienaar: 19.00 Mario Holtackers. Akolieten: za 19.00 J. Cornelissen en R. Kuenen; zo 8.00 J. Janssen; 10.00 hgm. W. Heidens, W. Emonts en L. Peeters; 11.15 M. T. Heesen. Huwelijksafk.: Frans v. Staveren (Veulen) en Jet Smits. Verwarming: Ons is beloofd dat de nieuwe verwarming klaar zal zijn zon dag 13 november. Wij hopen dat deze belofte nagekomen wordt. Het Kerkbestuur. PAROCHIE YSSELSTEYN Zaterdag: 19.00 1. maandd. v. Teng Pouwels; 2. H. Mis voor overl. fam. Wismans-Gooren-Droesen. Zondag: 8.30 1. H. Mis voor Petro- nella Cox-de Lauw; 2. H. Mis voor spoedige beterschap; 10.00 H. Mis voor Jozef Martens en overl. fam.; 11.30 H. Mis vooor bijz. intentie. Maandag: 19.00 1. H. Mis voor overl. fa. Hendriks-Fleurkens. Dinsdag: 19.00 H. Mis voor Jep Arts en overl. fam. Woensdag: 19.00 1. maandd. v. Grad Wismans; 2. maandd. v. Giel Tromme len. Donderdag: 19.00 jgt. v. Gerard Vul- lings. Vrijdag: 19.00 1. gest. jgt. v. Simon Lemmens; 2. H. Mis voor overl. fam. W ismans-G ooren-Droesen Zaterdag: 19.00 1. gest. jgt. v. Lam- bertus Janssen, Elisabeth Drabbels en Piet Janssen; 2. maandd. v. Mevr. Geurts-Peeters. Misdienaars: ZXaterdag: 19.00 Patrick Marcellis en Bart Marcellis. Zondag: 8.30 Rob Janssen en Roel Smits; 10.00 Bart Rongen en Mare Sij- bers; 11.30 Noël Michels en Rob Strij bos. Weekdagen: Tom Lemmens en Rob Reijnders. Vrij: Patrick Vergeldt, Joan Lutters en Peter Michels. Mededelingen: 1. Het motorcomité dat in het ver leden aan de kerk al meerdere waarde volle dingen geschonken heeft, zoals het altaar, de preekstoel, het tabernakel, het carillon en het verlichte uurwerk op de kerk, heeft besloten nu nog een laatste geschenk te doen, n.l. een heel nieuwe vloer op het priesterkoor, van travertin-tegels. Dat is hetzelfde mate riaal als van het altaar. Wij zijn daar natuurlijk heel dankbaar voor. De kerk zal er veel mooier door worden. Het zal echter de volgende week van 7 - 12 no vember wat ongerief meebrengen. Van daar dat we in die week 's morgens géén H. Mis hebben, maar alleen 's avonds en wel vóór in de kerk, omdat het pries terkoor dan niet gebruikt kan worden. We hopen dat het bezoek daar niet min der om zal zijn. Integendeel, je mag gerust alvast komen kijken hoe ver ze zijn. 2. Hartelijk dank aan iedereen die heeft meegewerkt om het kerkhof zo'n mooi aangezicht te geven met Allerzie len en Allerheiligenn De belangstel ling,.ook in de kerk, was geweldig! Dat was werkelijk echte gemeenschapsgeest. Hopenlijk blijft dat het hele jaar zo, want het is toch eigenlijk jammer dat het vaak beperkt blijft tot enkele feest dagen, tenminste voor veel mensen. RECTORAAT HEIDE 32e zondag door het jaar. Willibrord zondag. 6 nov.1983. Zondag: 8 uur H. Mis voor de over leden familieleden Janssen-Peters; 10 u. Hoogmis: jaargetijde voor Hubertus Janssen, Anna Maria Philipsen, Johan nes Janssen en Lien Peeters-Janssen. Akolieten: Maurice Janssen en Wim Janssen. Misdienaars van de week: Monique Derikx en Petra Willems. Kerkdeurkollekle voor de Willibrord- stichting. Maandag: H. Willibrord, patroon van de Nederlandse Kerkprovincie. 8 u. H. Mis voor de overl. ouders Janssen- Doumen. Dinsdag: 8 uur H. Mis voor Betje Geurts-Gellings. Woensdag: kerkwijding van de Basi liek van Sint Jan van Lateranen. 8 uur H. Mis voor Piet Spee. Donderdag: H. Leo de Grote, paus en kerkleraar. 8 uur H. Mis voor Wim Derikx en de overleden familieleden Derikx-Voesten. Vrijdag: H. Martinus, bisschop. 8 uur H. Mis voor de overleden familie leden Loonen-Baltussen. Zaterdag: 19.30 Avondmis voor Harrie Willems, levens voor An Ach- ten-Cox en tevens voor de overleden fa milieleden Vermeulen-Gellings. RECTORAAT VEULEN Zondag 6 nov. 32e zondag door 't jaar. Zaterdagavond om 7 uur Hgm. jgt. voorzal. Jan Fleurkens; Hgm. uit dank fam. Janssen-SmHders en overl. fam. Zondag: 9.45 Hgm. uiot dank fam. Knapen-Phenincker en overl. familie; 11.15 Hgm. voor zal. Jan van de Aker. Maandag: 8 uur lsm. zal. Joh. Geurts. Dinsdag: 8 uur lsm. voor zal. Piet de Lauw. Woensdag: 8 uur lsm. overl. fam. Wilms-van Lin. Donderdag: 8 uur lsm. zal. Sef Lin ders en overl. fam. Vrijdag: 8 uur lsm. zal. Gertruda van Opbergen. Om 2 uur pl. Hgm. bij gelegenheid huwelijk Frans v. Staveren en Jet Smits. Zaterdagavond om 7 uur Hgm. overl. fam. van Rijswijck-Wijnhoven. Akolieten voor 6 nov.: Backer, Rein- tjes, Tw. Spreeuwenberg. Misdienaars: B. v. Oers, P. v. Soest. PAROCHIE MERSELO Zaterdag 5 nov. Priesterzaterdag. Speciale kollekte voor de kerk wegens eerste zondag van de maand. 7 uur jgt. Of het nu schemerig, donker of mistig is, je komt regelmatig fietsende kinde ren tegen, die hun fietsiicht niet hebben aangedaan. Op de vraag „Waarom niet", komt steevast het antwoord: licht aan? Waarom?. Ik zie nog genoeg! Hoe opvoeders (ouders en leerkrachten) het kind duidelijk kunnen maken dat het fietsiicht aan moet om in het verkeer op te vallen, wordt in onderstaande bijdra ge uiteengezet. Roep alle kinderen die een fiets met een fietsiicht hebben bij elkaar. Geef ze een glas limonade en wacht tot het don ker is. Stuur ze dan één voor één met tussenpozen van vijf minuten over een bospad. Geen enkel kind zal vergeten het licht aan te doen. Waarom niet? Heel eenvoudig. De kinderen hebben nü hun fietsiicht nodig om zélf goed te kun nen zien. Daarom is het belangrijk voor hen. En op de weg? Daar licht de zaak héél anders. Daar fietsen regelmatig kin deren zonder licht hoewel het zicht 'toch slecht is. Daar vergeet Jiet kind gemak kelijk zijn fietsiicht. Het kind vindt dat licht daar zelfs onbelangrijk. JA Is het fietsiicht aandoen belangrijk voor hel kind? Het antwoord is heel duidelijk en kort: JA. Een uitleg is ech ter nodig. Op straat is het nooit pikke donker. Er brand immers straatverlich ting, de maan schijnt en er rijden auto's met bundels licht. Op straat ziet het fiet sende kind voldoende. Ook nadat de zon is ondergegaan zal bijvoorbeeld een geparkeerde auto op tijd gezien worden. Met op tijd gezien wordt dan bedoeld zó vroeg gezien, dat er nog gestopt kan worden. Wel, het fietsende kind kan binnen enkele meters stoppen. De af stand kan op straat altijd overzien wor den, ook al is het mistig, schemerig of donker. Conclusie: Het fietsiicht hoeft niet aan voor het kind om zelf genoeg te kunnen zien (merk de tegenstelling op met het pikdonkere bospad). OPVALLEN Nog meer uitleg. Op straal zijn ook andere weggebruikers, waaronder veel automobilisten. Zij zitten achter glas, hetgeen bijna altijd zichtbelemmeringen geeft. Denk maar aan vieze en beslagen ruiten of regendruppels. Zij kunnen derhalve niet binnen enkele meiers stilstaan. Zij moeten dus alles op tijd en over een grote afstand kunnen overzien, ook fietsers. Bij mist, zware regen, sche mering en duisternis is dal zonder hulp lang niet altijd mogelijk. Die hulp moet het fietsende kind geven. Onbewust ge beurt dat door de grote fietsreflector en de reflecterende pedalen. Hierdoor valt de achterkant van de fiets al van ver dui delijk op voor een achterop komende automobilist. Maar de fiets heeft ook een voorkant. Daar zit geen grote reflec tor. Daar moet het opvallen alleen ko men van hel fietsiicht. Hoe eerder en be ter het fietsende kind gezien wordt, des te meer kan de automobilist rekening houden met dat kind. Daarom moet het fietsiicht aan zodra vérzien moeilijk wordt. Conclusie: Het fietsiicht moet aan om op te vallen voor andere wegge bruikers. WAAROM? Of het nu schemerig, mistig of donker is, steeds kom je fietsende kinderen te gen die hun licht niet aan hebben, ge daan. Op de vraag „Waarom doe jij je licht niet aan?" komt steevast het ant woord: Licht aan? Waarom? ik zie nog genoeg enneals ik het doe trapt het zwaar. Het is volkomen nutteloos om tegen het kind te zeggen dat het moet opvallen in hel verkeer. Dat zijn loze kreten en het is bovendien zeer onge loofwaardig voor het kind. Toch moet het kind erachter komen dal het fietsiicht aandoen belangrijk is, ook voor het kind zelf. VOORBEELD GEVEN Hoe kunnen ouders en leerkrachten daarbij een belangrijke rol spelen? Ou ders moeten laten blijken dat zij zelf het fietsiicht aandoen belangrijk vinden. Controleer hei fietsiicht regelmatig. Peter Mathijs Gielen. Zondag 6 nov. 32e zondag van het jaar. St. Willibrordzondag. Eerste zon dag van de maand: speciale kollekte voor de kerk. 10.00 ter ere van St. Willi brord voor de kerk in Nederland; 11.30 Henricus Versteegen en Helena Huij bers. Maandag: H. Willibrordus, patroon van Nederland. 8.30 voor Frans Mi chels. Dinsdag: H. Willehad, Bisschop. 8.30 Bernard Gielen en Maria Arts. Woensdag: Kerkwijding van de Basi liek van St. Jan van Lateranen. zschool- mis 8.45 Petronella v. d. Hogenhof. Donderdag: H. Leo de Grote, paus en kerkleraar. 8.30 Johanna Catherina Bistervelds en fam. Vrijdag: H. Martinus van Tours, Bisschop. 8.30 Lambert van Meyel en Laurentia Noyen. Zaterdag 12 nov.: H. Josafat, bis schop en martelaar. Vanavond Jogeren- mis. Het Jongerenkoor zal zingen. Het thema is „Waarom?" Intentie Willem Gellings. Misdienaars: zondag 6 nov. 10.00 Saskia Arts en Susan v. Kruijsen, ook woensdag en zaterdagavond; 11.30 Aswin Arts en Erick van Dijck. Kollektanten: zaterdagavond 5 nov. G. Ewals; zondag 6 nov. 10.00 K. v. Vegchel; 11.30 J. Verhaag. Kerk schoonmaken 10 nov.: Mevr. Hegger, Op de Kamp en Mevr. Verhoe ven, Daland. Mededelingen: Op 18 nov. om 7 uur 's avonds zullen onze kinderen van de zesde klas het H. Vormsel ontvangen. Mag ik vragen voor hen te bidden. Geef een pluim als het kind zijn fietsiicht aandoet. Wijs op andere men sen die ook het licht aan hebben. Doe zelf het licht vroegtijdig aan, vooral als er samen met hel kind gefietst wordt. Maak kinderen opmerkzaam. Kinderen rijden vaak in de auto mee. ook in het donker. Het kind merkt dan niet op dat fietsers zonder licht slecht te zien zijn. Het kind is met andere dingen bezig en het is zijn probleem ook niet. Toch is het goed om het kind vanuit de auto te leren dat bij slecht zicht fietsers zonder licht niet goed opvallen. Het kind moet dan voorin de auto zitten en een duide lijk opdracht krijgen. Dit meerijden moet meermalen gedaan worden en liefst onder wisselende Omstandigheden. GEEN NACHTOGEN Neem veel lijd om het probleem uit te leggen. Bij de uitleg zijn enkele punten erg belangrijk. Onze ogen zijn geen nachlogen. Ze functioneren in het donker gewoon erg slecht. Mensen hebben dan allerlei hulpmiddelen nodig om elkaar te kun nen 'zien. Automobilisten gaan snel en heb ben een grote afstand nodig om te kun nen sloppen. Bereken samen met het kind de stopafstanden. Loop eens een stopafstand. Dan pas merkt het kind hoever dat is, Autobestuurders moeten alles ver van te voren kunnen zien. Anders komst stilstaan vaak te laat. Fiets op het kind af, eerst zonder licht, dan met het licht aan. Wanneer het kind de fiets ziel kun je het aantal meters vastleggen en het kind vragen of een auto nog zou kunnen stoppen. VUISTREGELS Het kind moet niet als een volwassene beschouwd worden. Als het kind zijn fietsiicht aan heeft mag het geprezen worden. Hierbij moeten we niet den ken dat we normaal gedrag prijzen. Voor het kind is het immers niet zo van zelfsprekend dat het fietsiicht aange daan wordt. Veel normaler is dal kind zijn fietsiicht vergeet. Geef kind duidelijke vuistregels, fietsiicht moet aan als: De straatverlj ting brandt en de auto's hun licl aandoen. De regel „een half uur na sondergang moet het licht aan zonder onduidelijk, geen kind weet melijk hoe laat de zon ondergaat Zi ouders als school hebben een taak fietsende kind duidelijK të mal waarom opvallen zo belangrijk is. beste resultaten kunnen verkregen wj den als men samenwerkt, als men van elkaar weet wat er gedaan woi De school en de ouders kunnen dan elkaar inhaken. Sommige ouders geven hun kind fiets zonder fietsiicht. Zij redeneren volgt: „Mijn kind heeft geen fietslii nodig want het mag toch niet in het ker fietsen". Deze ouders gaan vooi aan twee feiten. 1 Er zijn factoren die het licht moeten doen vervroegen, bijvoorl een naderende onweersbui (het kan 2 uur 's middags nodig zijn het licht te doen) opkomende mist enz. 2 Het kind kan de tijd vergelen:; bijvoorbeeld bij een vriendje weggt als het al donker is geworden. Laten ouders niet denken dat het kil in dergelijke gevallen gaat lopen. In h tweede geval zou het kind immers nc later thuiskomen. CONTROLERE Heel wat kinderen fietsen ook met k potte verlichting rond. Dit moeten o ders voorkomen. Niet door te wacht totdat het kind vertelt dat zijn licht k pot is. Het is namelijk nog zeer de vraj of het kind dat wel zal vertellen. Angs onbelangrijk vinden en vergeetacht kunnen daarvan de oorzaak zijn. Oi ders moeten zelf initiatieven neme door de fiets van het tend regelmatig controleren. Desnoods zetten ze „Fietsencontroledag" op de vcrjaai dagskalender. Meer dan 400 versjes, verzameld in een luxe, gebon den boek. Het Groot Versjesboek van Toon Hermans, een kostelijk bezit, een ideaal cadeau. te Boekhandel van den Munckhof GROTESTRAAT 68 - VENRAY - TEL. 04780-82727 Hartelijk dank voor uw trouwe opkomst bij het rozenkransgebed op woensdagavond in oktober. RECTORAAT VREDEPEEL Zaterdag: 19 uur voor bijz. intentie. Zondag: 10 uur t.i.v. fam. Linskens. Maandag: 19 uur voor overl. fam. Poels-Geurts en dochter. Dinsdag: 19 uur voor Maria Peeters en Thea de dochter. Woensdag: 19 uur voor Anna Nooy- Janssen. Donderdag: 19 uur t.i.v. fam. Cornelissen. Vrijdag: 19 uur t.i.v. Jeugdsoos. Zaterdag: 19 uur t.i.v. fam. Nabuurs. RECTORAAT SMAKT Zaterdag 5 nov. 19.00 Avondmis voor vader en moeder Bastiaans, overl. ouders Bastiaans-Huygen, Maria Koe- nen-Derkxs, Antoon Visser en fam. Deenen-Janssen en fam. Machielsen. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees .voor fam. v. d. Heyder., uit dankbaar heid, v.b.i.; 10.00 Hoogmis voor overl. fam. Philipsen-van Dijck, Josephina en Henricus Janssen, ouders Rosen-Wel- bers, fam. Bouma, René Buyzen. Wij willen in de Plechtige Eucharistie van 10.00 danken aan alle mensen, die mee gewerkt hebben aan de bouw en aan het instand houden van onze St. Jozef kapel. Deze viering zal opgeluisterd worden door pnze fanfare. Na de Hoogmis nieuwe onthulling van de „Steen ven Makken" naast de St. Jo zefkapel. Maandag: 8.45 H. Mis voor de over ledenen van de Carmel en t.z.i. Dinsdag: 8.45 H. Mis voor alle ovt ledenen. Woensdag: 8.45 H. Mis t.e.v. de I Jozef voor. alle weldoeners en voor e zieke. Donderdag: 8.45 H. Mis voor ouder Rosen-Welbers, fam. Cuipers-Poels ei t.z.i. Vrijdag: 8.45 H. Mis voor onze Car mei in Nederland voor persoonlijke in tentie. JEHOVAH'S GETUIGEN Hierbij nodigen wij u uit voor h« bijwonen van een bijbeltoespraak me als thema: „Een hart van wijsheid v werven". In de Koninkrijkszaal aan Henri Dunantstraat 11, aanvang 10 u| v.m. Gratis toegang, geen collecte. VAMOSAVER NOT1CIAS RELIGIOSAS El domingo próximo es la fiesta San Wilibrordo, Patrono de la Iglet Católica en Holanda: a las once y cu: to Misa con cantos y plótica e Castellano en nuestra capilla. Over loonseweg 2 en Venray. Después de li Misa reunión en la salita del convent! con un cafeliio. Hasta la vista! NOTICIAS CULTU RALES Sigue el programa del Centro y de escuela. En breve habra una reunión fl Meerssen que es de mucha importanci por la juventud. Por eso otra vei brazos unidos y simpatia que anima todos! Hasta la vista!

Peel en Maas | 1983 | | pagina 14