MILITAIRE TROEPENVERPLAATSING ROND VENRAY WONINGBOUW IN VENRAY In het kader van internationale oefening van 12 tot 22 september Dorpsraden- overleg besprak diverse problemen Ars Musica ontvangt kerk koor uit Enningen (W.DId) Nationale zieken dag op zondag 11 september N Vakantie-overval PEEL EN MAAS Hoewel - zoals wij eerder berichtten - de slapende vliegbasis de Peel geen uitgangsstelling zal vormen voor de grote internationale militaire oefening, die in de periode van 12 tot 22 september a.s. in Oost Brabant en Noord Limburg wordt gehouden, zal men in de gemeente Venray toch het een en ander van deze oefening merken. Zoals bekend speelt de grote oefening rich af in Duitsland in een ongeveer 40 jim. brede strook, evenwijdig aan onze joostgrens. In Nederland worden vooraf 16.000 man verzameld in het oostelijk deel van Noord Brabant. Op een bepaald tijdstip krijgen de deelnemers aan de oefening de opdracht zich naar het oefengebied te begeven. iDan zullen militaire colonnes van wiel en rupsvoertuigen zich in het gebied findhoven-Helmond-Boxmeer-Venray iVenlo-Roermond-Weert verplaatsen in jde richting van de Duitse grens. IAlle colonnes worden begeleid door personeel van de Koninklijke Mare chaussee. De bevolking wordt dringend verzocht de aanwijzingen van politie en marechaussee stipt op te volgen. Vanaf zondag 18 september 24.00 uur tot dinsdag 20 september 24.00 uur zal de veerpont over de Maas bij Broekhui zen uit de vaart wordt genomen. De veerpont bij Vierlingsbeek zal van zondag 18 september 24.00 uur tot woensdag 21 september 18.00 uur uit de vaart worden genomen. Gedurende deze periodes zullen het lokale verkeer, voor zover mogelijk, andere overzetmogelijkheden worden geboden. SCHADEMELDINGEN Uiteraard wordt er naar gestreefd de overlast voor de bevolking in deze regio zo beperkt mogelijk te houden, doch enige overlast zal onverbiddelijk zijn. Alle deelnemende militairen zijn er van doordrongen, dat schade zoveel mogelijk moet worden voorkomen. Indien er onverhoopt tóch schade wordt aangericht, zal deze zo mogelijk met militaire middelen kan worden hersteld. zal worden vergoed. In geval van schade kan men ten ge meentehuize een schadevergoedingsfor mulier invullen. Zo spoedig mogelijk na ontvangst van een schademelding zal de schadecommissaris een onderzoek in stellen en wordt het bedrag van de schade vastgesteld. Er wordt gestreefd naar spoedige betaling van de toegeken de vergoedingen. Overigens staat het vast, dat de mili taire verplaatsingen alleen over verhar de wegen zullen plaatsvinden. DRIE OEFENINGEN In feite worden drie landmachtoefe ningen gehouden, waarvan er twee zich min of meer afspelen in Noord Lim burg. In het eerste gedeelte van de oefening die zich buiten het gebied afspeelt wordt de procedure voor een snelle ver sterking van de strijdkrachten in Europa getest. Aan deze jaarlijkse terug kerende Amerikaanse oefening nemen Amerikaanse eenheden 17.000 man Tijdens de bijna vijf uren durende raadsvergadering van vorige week dins dag, heeft men uitvoerig stilgestaan bij de woningbouw in de gemeente. Hierbij stond een door de afdeling onderzoek, statistiek en werkgelegenheid opgestelde nota in het middelpunt. Uiteraard werden, met name door de fraktievoorzitters, tal van vragen over dit onderwerp aan wethouder Henk Willems gesteld. Deze was die avond bijzonder goed op dreef, want even te voren had hij met even veel kennis van zaken wethouder mevr. Poels-Peters vervangen met zijn antwoorden op vra gen over het instellen van ,,de Basisge zondheidsdienst Gewest Noord Lim burg" en ,,de integratie invoering Wet Voorzieningen Gezondheidszorg in Noord Limburg". Maar, nóg meer thuis in de materie van de woningbouw - zijn eigen portefeuille - ging hij geen vraag uit de weg en wist hij zelfs nog de laatste nieuwtjes aan de nota toe te voe gen. Tussen neus en lippen werd hem ge vraagd of Venray eventueel nog nadeel zou hebben bij de moeilijkheden met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds A.B.P. Alsof hij deze vraag had ver wacht, deelde hij mee, dat deze zaak woningbouwplannen in Venray ver traagt. Enige tijd geleden had hij een persoonlijk gesprek gehad met de in middels geschorste topman Masson van het A.B.P. De firma De Kinkelder uit Arnhem zou, gefinancierd door het A.B.P., in 1983 in plan Landweert 26 premie-huurwoningen bouwen. Door dat de zaken, die Masson op het laatst had behandeld, niet meer in de beleg- gingsraad konden worden behandeld, zijn deze woningen van de lijst afge voerd. Deze woningen zijn nu verschoven naar het volgend jaar en zullen gebouwd worden wanneer de Arnhemse bouwer daarvoor een nieuwe financier heeft gevonden. Een andere belangrijke mededeling van de heer Willems was, dat het college van b. en w. er niets meer voor voelt woningen met een huur van 700,— of meer per maand te bouwen. Volgens de wethouder zal men in de huidige econo mische situatie met de huren zeker onder de 600,moeten blijven. HUURSUBSIDIE De heer Den Brok constateerde, dat in Venray 35% van de huurders in aanmerking komt voor huursubsidie. In verband daarmee wilde hij graag verge lijkende cijfers zien. Bovendien wilde hij graag weten wat de gevolgen zijn van de 10% huurwoningen. Het antwoord op deze vragen schudde de wethouder niet meteen uit zijn mouw, maar hij beloofde daarop terug te komen. De heer Den Brok vroeg zich ook af of het nodig was, dat „zoveel woningen leeg staan". Hij wilde weten welke cate gorie woningen er leeg staan. Uit zijn antwoord bleek, dat de heer Den Brok zich hierover niet ongerust behoefde te maken. Wat leeg staat heeft in ieder geval een erg hoge huur. DUUR WONEN Vanzelsprekend staat het goedkoop- en Britse eenheden deel. Nederland is in crisis- en oorlogstijd verantwoordelijk voor daarvoor van Amerikaanse en Britse eenheden naar Duitsland. In de periode van 12 tot 19 september begint de oefening in het gebied van Noord Limburg en Oost Brabant, wanneer 16.000 militairen en 1800 wiel-, en rupsvoertuigen zich naar het Duitse oefengebied moeten verplaatsen. Het derde gedeelte van de oefening speelt zich af bij de Maas en op Duits gebied bij de Rijn. In het tijdvak 19, 20 en 21 september verplaatsen de eenheden zich in ooste lijke richting met een oversteek over de Maas via militaire bruggen bij Vier lingsbeek, Well en Broekhuizen. In Duitsland wordt tussen Wesel en Em merich de Rijn overschreden met mili taire veren op een zestal punten. Tenslotte verplaatst men zich in N-O- richting naar het oefengebied van de legerkorpsoefening „Atlantic Lion". wonen en het daarmee nauw verband houdende bouwen van goedkope wo ningen in het prograftffrta 'van alle politieke partijen. Maar, er zijn nu een maal bouwvoorschriften van het rijk waaraan de woningen minimaal moeten voldoen willen ze voor subsidie in aan merking kunnen komen. En terecht; want men kan wel zodanig uitgeklede woningen gaan bouwen dat een in alle opzichten lage huurprijs bereikt kan worden, maar of er dan nog van enig woongenot en huiselijk gemak sprake zal zijn, blijft een grote vraag. Verstan diger is het de kosten welke mede het wonen en leven duur maken, kritisch te bekijken. Het PvdA-raadslid Joos van de Vorle deed dat.... DURE VERWARMING De heer van de Vorle had een lijstje samengesteld van het gasverbruik in de Venrayse flats en kwam daarbij tot wel zeer afwijkende uitkomsten. De bewoners van Hubenhof verwar men zich het voordeligst. Zij verbruiken gemiddeld in zijn totaal 2699 mJ gas per jaar, (huishouden plus verwarming). In dezelfde orde van grootte rekent men de flats in Veltum (Haammakerstraat en Veltumse Kleffen). Daar gebruikt men gemiddeld per jaar 2782 m' gas. Iets duurder maar toch nog alleszins redelijk zijn de verwarmingskosten van de flats aan de Mozartstraat en de Bach- straat waar het gemiddelde gasverbruik 2890 m3 per jaar is. Boven de 3000 m' gas per jaar telt men al aan de Hoge Beek. Van de Vorle berekende een gemiddeld gebruik van 3174 m\ De flats in de Helfrichstraat en Ted- derstraat vragen al heel wat meer gas verbruik. Met 3396 m' gas per flat ge middeld, wordt het verwarmen daar al een flinke duik in de portemonnee. De flats aan het Ceciliapad en de Westsingel spannen echter helemaal de kroon. Daar verbruikt men gemiddeld 4061 m3gas per flat per jaar.... Van de Vorle stelt dat men per gezin gemiddeld 500 m' gas nodig heeft in de keuken, de rest is voor de verwarming. En dan zijn de verschillen wel bijzonder groot. Om die verwarmingskosten voor de bewoners te drukken, pleitte de heer van de Vorle voor aanleg van indivi duele verwarming: elke flat zijn eigen verwarmingsketeltje. De praktijk, zo zei hij, heeft uitgewezen dat een eigen cv veel voordeliger is. Hij verwees daarbij naar de woningen aan de Weg in den Berg die eerst een gezamenlijke centrale verwarming (z.g. blokverwarming) had den. Nadat in elke woning een eigen ketel geplaatst was, daalde het gasver bruik drastisch. Er zijn gezinnen die nu 1200 m' gas per jaar minder verbruiken. Tel uit je winst. Wethouder Willems beloofde deze gegevens zeker te betrekken in het overleg dat regelmatig met de Woning bouwvereniging plaatsvindt. PROGRAMMA 1983 EN 1984 Volgens de bijgestelde lijst zal in 1983 nog worden gestart met de bouw van 26 woningwetwoningen aan de Maashese- weg. Hiervan zijn er 12 bestemd voor LAAGVLIEGEN DE VLIEGTUIGEN Van 14 tot en met 20 september zullen ook geallieerde luchtstrijdkrachten in het kader van de N.A.V.O.-oefening Cold-Fire worden ingezet bij de land machtoefeningen. O.m. zullen schijn- aanvallen worden uitgevoerd op de zich verplaatsende troepen. Jachtvliegers uit België, Canada, West-Duitsland, Engeland, de Verenig de Staten en Nederland zullen inciden teel boven Noord Limburg en Oost Brabant lager kunnen vliegen dan nor maal gebruikelijk, maar niet lager dan 75 meter. Om de gelluidsoverlast te beperken zullen de bebouwde kommen zoveel mogelijk worden vermeden. De vluchten vinden in principe over dag plaats tussen 07.30 uur en 17.30 uur. Het totaal aantal vliegbewegingen per dag zal niet hoger liggen dan 70. Gevlogen wordt in groepen van 2 of 4 vliegtuigen. In het weekeinde van 17 en 18 september wordt alleen op zaterdag gevlogen, maar dan alleen met helicop ters. Op zondag wordt er niet gevlogen. bejaarden. Eveneens aan de Maashese- weg komen nog 8 z.g. HAT-woningen. In dé premiesector komen nog 50 wo ningen, waarvan er 26 in Oostrum en 24 elders worden gebouwd. In de vrije sector komen 40 huurwo ningen in Kulut II (A.S.F.). In totaal komen er nog 57 premie-A- koopwoningen, waarvan 43 in Land weert en 14 in Leunen. Premie-B-koopwoningen komen er verder in Landweert (26) en 8 in Oos trum. IN 1984 Door het verschuiven van met A.B.P. gelden te financieren woningbouw in Landweert naar 1984, worden in dat jaar in totaal 89 premie-huurwoningen in Venray-kom gebouwd. Volgens het programma zijn dat er 54 in Landweert en 35 in de Rose Vlek. Er wordt vanuit gegaan, dat er in totaal 76 woningwetwoningen kunnen worden gebouwd, waarvan 68 in Land weert, 4 in Smakt en 4 in Merselo. In Landweert staan voor het volgend jaar 42 kleine wooneenheden op het programma. Wat betreft de koopwoningen, ver meldt de lijst 57 premie-A-koopwonin- gen in Landweert. In hetzelfde bestem mingsplan staan dan nog eens 82 pre- mie-B-koopwoningen vermeld. In de vrije sector staan er voor komend jaar 30 woningen in Landweert en 16 in Westeinde op het programma. Kijken we naar de totalen, dan zien we, dat in-1983 (dus dit jaar) nog zal moeten worden gestart met 215 woning- bouwprojekten, terwijl dit aantal in 1984 gesteld wordt op 392. In 1983 was men al begonnen met de bouw van 121 woningen, zodat het totaal voor dit jaar komt op 121 215 336 woningen. Wat dat betreft komen deze cijfers aardig overeen met de becijfering dat in de komende jaren in de gemeente jaar lijks een 300 tal woningen dient te worden gebouwd om in de woningbe hoefte te kunnen voorzien. CARAVAN UITGEBRAND Een op de camping aan de Zeilbergseweg staande stacaravan van een Helmondenaar geraakte in brand. Eigenaar en gezinsleden waren het afgelopen weekend niet in de caravan geweest; de oorzaak is dan ook onbe kend. Venrays brandweer kon niets meer redden en alleen wat nablussen. De schade bedraagt meer dan 15.000. De technische recherche tracht de oorzaak van de brand te achterhalen. SNELHEIDSCONTROLE Maandagmorgen werden op de West- en Noordsingel snelheidscontro les gehouden. Daar reden tijdens die controle 23 auto's te snel. In Castenray waar sinds enkele maan den ook de 50 km max. snelheid geldt, reden 9 bestuurders te snel. Op de Albionstraat reden 10 bestuur ders te snel. Snelheden werden gemeten van 62 tot 84 km per uur. Voor de eerste maal na de vakantie kwamen de afgevaardigden van de dorpsraden onder voorzitterschap van Harry Philipsen in de Clockert bijeen. Deze keer waren de afgevaardigden van alle dorpsraden aanwezig. De heer Rutten en Savelsberg van de gemeente gaven een duidelijke uiteen zetting over het verkeerscirculatieplan voor de kom van Venray. Een van de afgevaardigden zag problemen voor het fietsverkeer in de Schoolstraat i.v.m. te weinig uitzicht op de hoek Jan Hensen- straat-Schoolstraat. Maar de toekomst zal leren of het een goede ingreep zal zijn. Gevraagd naar de parkeermeters werd opgemerkt dat die investering te duur en niet verantwoord was in deze tijd. OPBOUWWERK Er zal binnenkort een stuurgroep Op bouwwerk worden ingesteld om het op bouwwerk in Venray te bundelen. Omdat er nog te weinig gegevens be kend waren, namen de afgevaardigden een afwachtende houding aan. Wel werd bekend dat drie nieuwe krachten waren aangesteld en wel de dames Mieke v. Oorschot en Marieke Wermer en de heer Clemens van Drunen. Dat drietal zal o.m. worden ingezet voor de dorpen Oirlo, Heide en Merselo. SUBSIDIES De hoogte van de subsidie-bedragen 1984 voor dorps- en wijkraden zal worden vastgesteld door de gemeente raad van Venray. Dit gebeurt tegelijker tijd met het vaststellen van het speci fieke welzijn 1984. Het ziet er naar uit dat de bezuini gingsdrift dit jaar aan de dorps- en wijkraden voorbij zal gaan. In het jaarprogramma zijn voor de diverse dorpsraden de volgende subsi diebedragen opgenomen: Castenray ƒ22.000,Heide 1103, Leunen 1652, Merselo 1236, Oirlo 1287, Oostrum 1622, Smakt 854, Veulen 1000, Vredepeel 884, Yssel- steyn 1712,—. Verwacht mag worden dat het jaar programma 1984 tegen het einde van de volgende week in concept klaar zal zijn, waarna een inspraakprocedure volgt. BESTEDING GELDEN AARDGASPOT Het dagelijks bestuur van het dorps- radenoverleg zal een brief sturen naar het college van b. en w. om het dividend van Limagas niet te bestemmen voor betalingen van de aangeslotenen die in financiële moeilijkheden zijn gekomen, maar om onrendabele aansluitingen te realiseren. Juist nog niet aangeslotenen hebben voor hun stookkosten meer dan eender de meer aan stookkosten. In de gemeen te zijn nog altijd circa 2000 woningen en bedrijven niet aangesloten op het aard gas. SCHOLEN Een heldere uiteenzetting gaf de heer Cor Huys over de toestand van de school in Vredepeel die al jarenlang met sluiting wordt bedreigd. Toch is er voor één jaar weer uitstel maar voor het schooljaar 1984-1985 zullen de 9 leer lingen wel naar elders moeten. De school is al drie jaar onder de wettelijke normen maar indien de prog nose zou worden gehanteerd, dan zou den er net voldoende leerlingen zijn. Toch zal het schoolbestuur aandringen op voortbestaan. Er zal ook met de ouders worden be slist wat gedaan kan worden. Vroeger hebben die ouders beslist dat de kinde ren van het eerste en tweede leerjaar naar de school in Merselo gaan. Dat vraagt van de ouders wel offers want de taxi en de buurtbus moet mee worden betaald. Voor de school van Veulen ziet de toekomst er hoopvoller uit, want dit jaar gaan nog 28 kinderen naar school. Het volgend jaar zijn dat er 31. Er is daar geen accuut sluitingsgevaar, maar men zal wel de vinger aan de pols hou den. Opgemerkt werd nog dat steeds bewezen wordt, dat in Veulen goed onderwijs wordt gegeven gezien de re sultaten van de leerlingen bij het voort gezet onderwijs. Nadrukkelijk werd gesteld dat ook gekeken zal moeten worden naar het voortbestaan van de school in Heide. Voorzitter Philipsen stelde nog eens overduidelijk dat het dorpsradenoverleg blijvend de aandacht zal richten om het kind zolang mogelijk in de eigen omgeving onderwijs te laten volgen. DIEFSTALLEN EN INBRAAK In de nacht van zaterdag op zondag heeft men van een personenauto welke geparkeerd stond op de parkeer plaats bij de Julianasingel. De linker zijruit werd vernield met een schroeven draaier; het metalen dak zwaar bescha digd. Totale schade voor de eigenaar ongeveer 1000 gulden. Zondagmiddag werd bij de woning van Stoks molen aan de Sport- laan een aanhangwagen ontvreemd. De aanhangwagen was met een ketting vastgelegd aan een betonnen paal en afgesloten met een koppelingslot. De waarde van de aanhangwagen bedraagt ƒ3.000,—. In de nacht van zaterdag op zondag werd vanaf het buitenterrein van het autobedrijf AMV aan de Paul Burgmanstraat een personenauto ont vreemd, kenteken 72-XU-34. De waar de van de auto bedraagt 12.000,—. Er werd eerst nu aangifte gedaan van een inbraak welke op 27 augustus heeft plaats gevonden in een woning aan de Haammakerstraat. Ontvreemd werd voor een bedrag van 150,— aan geld en voor een bedrag van 1000,— aan sieraden. Het weekend van 10 en 11 september zal het kerkoor van de Andreasparochie uit Enningen in Venray te gast zijn bij de gemengde zangvereniging „Ars Mu sica". Het vorig jaar werd Ars Musica gastvrij ontvangen in Enningen, een landelijk plaatsje in de buurt van Münster. Er werd toen veel gezongen, gepraat en feestgevierd. Zelfs een inter nationale schietwedstrijd was georgani seerd waaruit een Nederlandse koning en een Duitse koningin als winnaars uil de bus kwamen. Nu komen de Duitse zangers en zan geressen op hun beurt in Venray op be zoek. Zaterdag rond het middaguur ar riveren de gasten bij de M.L.K.-school „de Essel", het repetitielokaal van Ars Musica. Hier wordt de inwendige mens wat versterkt. Na een hernieuwde ken nismaking in de gastgezinnen volgt een wandeling in de Geijsters bossen o.l.v. enkele I.V.N. natuurgidsen. 's Avonds om 19.00 uur wordt er gezongen tijdens de avondmis in de Grote Kerk. Daarna is er in het gemeenschapshuis te Oostrum een koud buffet. Hier wordt de avond verder met muziek en een dansje feestelijk voortgezet. De ver broedering zal wel weer lukken. Op zondagmorgen is er om half twaalf een kort concert, verzorgd door beide koren. Hier zijn alle muzieklief hebbers van harte welkom. Vervoljfns kan er nog worden nagepraat en zal de Oostrumse kermis ongetwijfeld bezocht worden. Na een maallijde ergens in het Oostrumse wordt de terugtocht aan vaard. Kontakten over de grenzen heen zijn behalve gezellig ook belangrijk. Kennis maken met eikaars gewoontes en onder ling begrip leggen de basis voor vriend schap en vrede. Wederom een Nationale Ziekendag op de tweede zondag in september. De tiende sinds hiertoe in 1974 door de Na tionale Vereniging „De Zonnebloem" het initiatief werd genomen. 11 september, een dag waarop een ieder. ziek/gehandicapt ern gezond, dit jaar ook in België, opgeroepen wordt aandacht te hebben voor elkaar, eens stil te staan bij de vele aspecten van themathiek „Gezond zijn - Ziek zijn". Eén van die vele aspecten is „Ziek zijn thuisgekozen als thema voor 1983. Een thema met een vraag teken, immers de wens om ziekte door te maken in de eigen, vertrouwde om geving is groeiende.Begrijpelijk, maar kan het, altijd, overal? De auteur van de brochure „Ziek zijn thuis..."? is Marinus van den Berg, als pastor verbonden aan het interconfes sioneel verpleeghuis „Randenrode" te Apeldoorn. Hij schrijft deze, in 80.000 exemplaren verschijnende bro chure over de mogelijkheden en (nog) onmogelijkheden van het thuis kunnen ziek-zijn. Hierbij puttend uit de inbreng van zieken en hun verzorgers. Deze brochure wil een bijdrage leve ren aan een zinvolle ontwikkeling in heel onze samenleving en kan, per brief kaart, worden aangevraagd bij: De Zonnebloem Nationale Ziekendag, Postbus 2100, 4800 CC Breda of bel even naar: J. Steijlen, Kolkweg 3, Venray, tel. 04780-81221. (Bijvoeging van postzegels ter bestrij ding van de druk- en hoge portokosten wordt op prijs gesteld). In het H.F. Witte Dorpshuis (St. Soc. Cult. Centrum) in De Bilt zal op deze Nationale Ziekendag een plechtige eucharistieviering plaatsvinden, welke via de R.K.K./K.R.O.-t.v. via Neder land I om 11.00 uur wordt uitgezonden. AANRIJDINGEN Een plotseling op de Deumeseweg overstekende bruine boxer, voor een personenauto bestuurd door door een 20 jarige jongedame uit heumen, moest dat oversteken met de dood bekopen. De eigenaar van de hond kon worden achterhaald en zal voor de schade opko men. Een op de Klarinetstraat gepar keerde auto werd door een aanrijding beschadigd. De veroorzaker heeft echter vergelen zijn visitekaartje achter te la ten.... Een 56 jarige autobestuurder uit Meijel verleende op de splitsing Paterslaan-Langeweg, komende vanaf de Langstraat, geen voorrang. Daar door ontstond een botsing met een Ven rayse personenauto. Er was behoorlijke materiële schade. Een 62 jarige Venrayse auto bestuurder verleende, komende vanaf de Willemsstraat geen voorrang aan een over de Maasheseweg rijdende persone nauto. Gevolg, een botsing met behoor lijke materiële schade. Een 74 jarige Venrayse auto bestuurder verleende op de kruising bij de Paterskerk geen voorrang aan een van rechts komende personenauto. Ook hier alleen een botsing met materiële schade. INBRAKEN OPGELOST Met de aanhouding van een 17-jarige Venraynaar kon de politie weer enkele inbraken tot klaarheid brengen, o.a. bij Servatius en bij de pastorie van de Pa ters aan de Leunseweg. Tot tweemaal toe wist deze knaap een inbraak te plegen in een café in Maashees waar hij 2.000,— had buitgemaakt. Het onder zoek wordt nog voortgezet. ^7 Grote Markt 21 K:r//iw. Venray f/y tel. 04780-86750 programma sportieve rekreatie aktiviteit Rolschaatsakt straattekenen - 14 - 21 - 28 september'8 ACCOMMODATIE Resp, Merselo, Obstrum,ijeunen —OleIQi. AANVANG DUUR 13.30 uyr tot 15.-30 uur. kosten fl 1,50 p.p. AKTIVITEIT Kerkdorpen f iet: tocht. datum 25 sept. '83 ACCOMMODATIE Venray e.o. aanvang duur 10.00-12.00 u. inschrijven. KOSTEN fl. 1,50 (14 j fl. 3,- (ouder< AKTIVITEIT Schoolsporten (Trefbal,bow ling. datum 18-19-20 okto ber '83 accommodatie De Wetteling. AANVANG DUtJR 9.30 uur. aktiviteit Sport spel- instuif 21 oktober '83 ACCOMMODATIE De Wetteling. AANVANG /duur 10.00 uur KOSTEN 1,50 per dagdee Indoor volley- ba lrekrean te n- tournooi 29 oktober '83 ACCOMMODATIE - De Wetteling. AANVANG DUUR 9.30 uur. Afhankelijk v. inschrijvingen. KIJKDAG FIETSEN Geïnteresserden kunnen zich zaterdag 10 september 1983 tussen 09.00 en 13.00 uur, vervoegen aan het bureau van de politie te Venray om na te gaan of zich onder de daar aanwezige (brom-)fietsen mogelijk hun eigendom bevindt. ET landschap draaide voor de raampjes met de verveelde gezichten van de izigers Gelaten wiebelden zij op en neer op de cadans van de wielen op de fe. In het bagagenet toonden de wanstaltig uitpuilende koffers hoe de een bij vakantietocht meer meeneemt dan de ander bij een verhuizing. Landerig iten de mensen tegenover elkaar te puffen van de warmte, ijverig demon- ierend hoe volslagen onmachtig ons volk is in de kunst van conversatie op een arme zomerdag ussen de reizigers dreinden enkele kinderen, kleverig van snoepjes en anspiratie, hun verfomfaaide vakantiepakjes besmeurend door voortdurend ngsde schoenen van de reizigers te strijken. De moeders kwamen alleen even il hun apatie los om hun banbliksems naar Jantje, Pietje en Marietje te ingeren. Dan vervielen ze weer in dat leeg staren in de ruimte, dat dat soort iziger kenmerkt, 't Was warm in de trein, erg warm. deze lamgeslagen wereld muntte een tienjarig knaapje uit door een iblusbare energie. Er was bijna geen likdoorn in de trein of hij had er op getrapt igeen lichtgekleurde jurk of zijn vingerafdrukken waren er op achtergebleven, was geen deur of hij had geprobeerd er uit te vallen en er was geen vaderhand de omgeving, die niet jeukte om deze knaap een gloeiend zitvlak te bezorgen, een hoekje bij het raam zat een dik manspersoon met een krant op de knieën espreidZijn kin rustte op de borst, zodat de rimpels, die het fundament van jnkaal, groot hoofd vormden, duidelijk zichtbaar in de nek geplooid lagen. Zijn iond kierde tijdens het slapen enigszins open en enige speeksel in de ondhoek maakte bij elke ademhaling een pruttelend geluid. Dit slapende, cinende hoofd trok plotseling de aandacht van de knaap, die er met de handen Pde rug vol aandacht bij ging staan kijken. Even wees hij met een smoezelige inger naar de horlogeketting, die op 's mans buik bungelde, van voor naar chter, telkens als het hoofd van links naar rechts veerde. Toen nam de jongen en plotseling besluit. Hij haalde uit zijn broekzat een waterpistool en bracht de assagier met een welgemikte straal tot de barre werkelijkheid terug, eschrik en ontzetting van de gewekte deelden zich als een kettingreactie mee an de overige treinpassagiers. De man sprong enkele centimeters op en viel aarna verwezen op zijn bank terug. Opmerkingen van mensen, die zelf hun •nderen heel anders hadden opgevoed, waren niet van de lucht. De getergde ader van deze spruit greep het waterpistool met de ene hand en deelde de orvijg uit met de andere. Toen stopte de trein, zodat verdere onheilen werden oorkomen. ij de stationsuitgang zag men de vader weer, met het pistool nog steeds in de Eerst kwamen er enkele lieden in van die rare pyama's, die een werikaanse overhemdenfabrikant wel tijdens een nachtmerrie zal hebben 'tgedokterd Daarna zeulden er een paar koffers voorbij. En toen het wat almer werd, kwam het zoontje. En daarna de vader. en spoorwegambtenaar had de man ook zien komen. Maar het had het pistool iet gezien. Dat ontwaarde hij pas op het laatste moment, toen hij het dreigend Pzijn gezicht gericht zag. was dit een ambtenaar, die veel detectiveboeken las. Hij dacht onmiddellijk en een overval toen de glimmende revolverloop door het loket naar binnen ierd gestoken. Iets anders zag hij niet. Hij haalde meteen uit. Er klonk een 'oge, korte klap En het volgend ogenblik hing de vader slap over een koffer, is een rechtszaak van gekomen. De ambtenaar beriep zich echter op zelf- erdediging, want hij voelde zich bedreigd. De zaak is aangehouden voor een ader onderzoek. een krant om te lezen

Peel en Maas | 1983 | | pagina 5