VENMYS WINKELAPPARAAT IN BEWEGING Opening tennisbanen Merselo I Nationale wedstrijd voor politiehonden Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Venray neemt deel aan Stedenteam tennis In memoriam Cor van Staveren TAPTOE VENRAY 1983 INSTALLATIE PASTOOR IN BRUKSKE JOOS TRUIJEN VERLAAT GEMEENTERAAD VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1983 Nr. 33 HONDERDENVIERDE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 30 Ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 12,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN OE REGIO ISr „De gemeente is er wel sterk in om de mensen aan te slaan voor een hoge on- roerend-goedbelasting, maar wal krij gen we er voor terug?" vroeg een boze lezer zich af, terwijl hij een drietal foto's bij ons op het bureau deponeer de. Zij bleken genomen te zijn op de Al- bionstraat in Leunen en de reden van I 's mans gramschap lag in kleur voor 1 ons. „Kijk", zei hij, „dat noemen ze dan een voetpad. Als je goed'kijkt zie je zo waar nog een paar tegels tussen het onkruid. Bij regenachtig weer is het pad onbegaanbaar voor de voetgangers. Rokken en broekspijpen worden klieder nat. Vindt u het gek, dat men in Leunen dan maar het goed onderhouden fietspad als voetpad gebruikt?" Maar een schande is het zoals het trottoir er bijligt. Als eerste reactie denk je dan aan de bezuinigingswoede, welke de gemeente ten toon spreidt. Dus denk je: „Zal wel te duur zijn om alle trottoirs onkruid- vrij te houden". Als tweede reactie denk je: „De gemeente doet het ook nooit goed. Gaat ze chemisch onkruid bestrijden, krijgt ze gewis alle milieugroepen op haar dak. Bestrijdt ze het onkruid op een andere manier, dan komen alle mensen in het geweer, die voor het behoud zijn van het insectenleven in deze vegetatie. Een derde spontane reactie is hetgrijpen van de telefoon om eens bij de gemeente te informeren waarom dat voetpad in Leunen er zo bij ligt. En met het antwoord: „Meneer, vanmiddag gaat de klepelmaaier er over" werd meteen een op dat moment aktuele foto verleden tijd Het lijkt er op, dat de verhuizing van Albert Heijn, van de Grote Markt naar het Henseniusplein, aanleiding is ge worden, dat verschillende bedrijven op en nabij de Grote Markt „in beweging" zijn gekomen. Zo stopte Spraeland Sport in de Marktstraat, en na enkele maanden leegstand is er deze week een Video theek in gevestigd. In dezelfde Marktstraat, in de Markt- hof, staat ook al geruime tijd een winkel „leeg" waar eerder Wigree in gevestigd was. Het toeval wil, dat de eerder ge noemde Videotheek eerst plannen had om zich in deze winkel te vestigen. Toen echter het pand Spraeland Sport te huur kwam, kreeg dat de voorkeur. Op korte termijn is niet te verwachten dat in de Markthof een nieuwe zaak gevestigd wordt. In het voormalige pand van Albert Heijn op de Grote Markt wordt intussen druk getimmers om deze winkel geschikt te maken voor het damesconfectiebedrijf M S dat daar zijn 90e filiaal gaat vestigen. Eén deur verder staat ,,A S sport en camping" -klaar om te verhuizen naar het achterste winkelgedeelte, met in gang in het Schoutenstraatje. Wel kleiner van oppervlakte maar ook meer gespecialiseerd. In de winkel aan de Grote Markt zal juwelier-horlogerie Verlinden zijn intrek nemen. Zijn hui dige pand in de Grotestraat is kennelijk te klein geworden. GROTESTRAAT Welke zaak Verlinden in de Grote straat zal opvolgen, is nog niet bekend, evenmin wat er gaat gebeuren met de sinds kort leegstaande winkel van drogisterij-kruiderij 't Swaentje. Vrij dicht bij elkaar dus drie lege middenstariszaken, dat is niet zo plezierig. Maar we zijn er nog niet In het Spiegelkwartier in de Grote straat hebben de slagerij, groentewinkel en kaasshop de deur achter zich dicht getrokken. Nog evën probeerde een poelier er voet' aan de grond te krijgen, maar dat is niet gelukt. Alleen het „ijsco-winkeltje" blijkt er goede zaken te kunnen doen. Al met al dus nogal wat leegstand in het winkelcentrum, waar bovendien „gefluisterd" wordt dat binnen afzien bare tijd nog een grote zaak zal gaan sluiten.... Maar evengoed wordt er en dat al jaren gefluisterd, dat C A een wel willend oog op Venray heeft laten vallen. Onder ruime publieke belangstelling werden zondag in Merselo de nieuwe tennisbanen van de Tennisvereniging Merselo-Vredepeel in gebruik genomen. Dat gebeurde door het echtpaar Adri- aansens, waarmee men zijn erkentelijk heid wilde betuigen dat „die van Merselo" op de particuliere tennisbaan van de familie Adriaansens hun rackets en ballen mochten hanteren. De plannen om een tennisclub op terichten en te proberen tennisbanen aan te leggen dateren reeds van drie jaar terug. Een toen gehouden enquête toonde aan dat er in Merselo en Vredepeel ruime belangstelling bestond voor deze sport. Niet alleen bij de jeugd, maar zeker ook bij „de ouderen" van 30 tot 50 jaar, waar men feitelijk ook speciaal op „mikte". Vanaf het begin is er in de vereniging de nadruk op gelegd, dat de tennissport in Merselo recreatief moet blijven dus geen aansluiting bij een landelijke bond. In het seizoen 1981 kreeg men van de familie Adriaansen het zeer gewaardeer de aanbod te komen lessen op hun tennisbaan, onder leiding van hun zoon en dochter. Daar werd gretig gebruik van gemaakt er waren toen immers al 99 aanmeldingen. Ook in het seizoen 1982 heeft men voor een belangrijk deel de lessen daar door kunnen laten gaan. 1982 was feitelijk het jaar van de tegenvallers. De grondverwerving liep niet zó als men verwacht had; de ge meente moest bezuinigen en kon geen gelden voor een tennisbaan c.a. in Mer selo beschikbaar stellen. De ene teleur stelling volgde de andere op en menigeen zag hel niet meer zitten Eind oktober 1982 werd besloten een nieuwe poging te wagen; immers bij het sportpark was een duidelijk tekort aan parkeergelegenheid ontstaan en het zag er naar uit, dat de Muziekfeesten daar door ook naar een andere ruimte moest uitkijken. De koppen werden bij elkaar gestoken en met raadslid Huub Muysers en wethouder Claessens werden pogin gen in het werk gesteld de zaak toch van de grond te krijgen. Het heeft toch resultaat gehad. Met verwerving van de grond kon de tent van de Muziekfeesten er al geplaatst worden. Op deze ruimte zal straks een park eer-terrein moeten komen, maar voor de noodzakelijke verharding zijn geen middelen. Op de andere helft konden de tennisbanen worden aange legd. Dat kon dankzij een forse finan ciële vrijwillige inbreng van de leden omdat men niet kon rekenen op gemeentesubsidie, en verder een lening van de bank. Er zijn nog wensen, aldus voorzitter Henk Knol en nog niet alles is af, zoals de verharding van parkeerterrein. Niet temin kan men de opening zien als een officiële afronding van een krachts inspanning van de gemeenschap voor de uitbreiding van het sportpark de Vloet en uitbreiding van sportmogelijkheden voor beide dorpen, waar men tot in lengte van jaren plezier van zal kunnen beleven. De officiële opening van deze tennis banen werd muzikaal opgeluisterd door Merselo's fanfare St. Oda. Pastoor Jans verrichtte de kerkelijke inzegening en dorpsraadsvoorzitter T. Hoenselaar hield op de van hem bekende vlotte wijze een toespraak. WIJKWINKELS De leegstand van winkelpanden be perkt zich jammer genoeg niet tot Venray-centrum alleen. Ook in het winkelcentrum Veltum wil het nog steeds niet vlotten. Slechts vier panden in het eigenlijke centrum zijn bezet, terwijl er sinds jaar en dag drie panden leegstaan. En ondanks het feit, dat het A.B.P. de laatste tijd veel geld heeft gepompt in het winkelcentrum Brukske, is dit nog steeds niet geworden wat men er van verwachtte.... Ook het voormalige winkelpand Cus- ters thans Timmermans Keukens aan de Langstraat prijkt sinfis kort ook weer het bordje „te huur":" Aan de Raadhuisstraat staat het pand Hendriks /Clephas riant leeg te staan en op het Kennedyplein zou een makelaar „uit het zuiden des lands" verdomd graag twee leegstaande winkelpanden aan de man willen brengen En om nog maar even in het centrum terug te komen: er blijken nog steeds geen liefhebbers te zijn voor de grote kantoorruimten boven de nieuwe Albert Heijn-vestiging. ROSE VLEK Intussen zou men zich - bij de genoemde leegstand van winkelpanden - al dan niet terecht afvragen of de reali satie van de Rose Vlek toch niet op de In Venray is het initiatief genomen om in navolging van Helmond deel te nemen aan Steden-team-ten nis" voor de jeugd, l-iiervooris intussen een Stichting Stedenteamtennis Venray in het leven geroepen. Tevens zal worden deelgenomen aan internationaal tennis waarvoor enkele Duitse steden zich hebben aangemeld. Voor het seizoen 1983/1984 hebben ingeschreven teams uit Helmond, Den Bosch, Bergen, Ede, Venray en voor lopig de Duitse steden. De teams bestaan uit 8 jongens en 8 meisjes, gelijkelijk verdeeld over de volgende leeftijdscategorieën: tot en met 14 jaar; tot en met 16 jaar; tot en met 18 jaar en tot en met 20 jaar. De teams worden geformeerd uit jeugd uit Venray-kom, de kerkdorpen en omlig gende plaatsen. Elke spe(e)l(st)er mag slechts voor één team uitkomen. Per ontmoeting wordt per deelnemer één enkel én één dubbelspel gespeeld. Iedere wedstrijd bestaat uit twee sets (ev. met tiebreak). STEDENSPELTENNIS Stedenspeltennis is in principe een binnenaktiviteit, die zich in Venray in „De Schaapskooi II" zal afspelen. Het wordt gespeeld in circuits van vijf ste den of regio's, die bij voorkeur niet binnen eikaars „tennisbereik" liggen. Het streven is in elk circuit zeker één Duits team te laten deelnemen. De vijf deelnemers per circuit spelen een competitie (twee uit, twee thuis). De winnaars van de circuits spelen volgens afval-systeem om de jaarlijkse trofee. De eerste wedstrijd zal worden gespeeld op 16 oktober a.s. en vervol gens iedere maand. De finale wordt op 25 maart 1984 gespeeld. SELECTIEPROCEDURE In Venray zal men proberen te werken volgens het Helmondse proef- seizoen waarmee men vorig jaar goede resultaten heeft bereikt. Daar hebben drie plaatselijke trainers de selectie van de zestien spelers ver zorgd. Zij tekenden ook vboor de bege leiding tijdens de wedstrijden. Op eigen initiatief zijn zij begonnen met de weke lijkse trainingen van anderhalf uur, waarin een half uur conditietraining. Jongens en meisjes, die voor het Venrayse tennisteam willen inschrijven, verwijzen wij naar onderstaand aanmel- dingsbericht. VOORLOPIG BESTUUR Het voorlopig bestuur van Steden teamtennis Venray bestaat uit: Voorzit ter: de heer A. Hilhorst; penningmees ter: de heer Wessels; secretaresse: mevr. R. van Oosten; wedstrijdleider: H. Reintjes en technische bege leiding: mevr. A. Schellens. AANMELDING Jongens en meisjes, die in dit Venray se Tennis Team mee willen spelen kunnen zich opgeven via eigen tennis vereniging of bij het secretariaat: Mevr. R. v. Oosten, Mastbos 3 te Venray, tel. 84715. lange baan geschoven moet worden. Het woord „overbewinkeling" is in al die jaren blijkbaar geen holle frase ge weest.... Maar neen, wethouder Henk Willems heefl uitdrukkelijk gezegd: volgend jaar wordt er in de Rose Vlek gestart.... Een van de bedrijven welke zich aan de rand van de Rose Vlek dacht te ves tigen is Berden Meubelen. Jaren geleden kocht men het pand Sjang Zeegers in de Schoolstraat omdat men zich daarmee een plaatsje eerste rang in het toekom stige winkelcentrum dacht te veroveren. Doch de gemeente had andere plannen met een deel van de grond en stelde on langs een onteigeningsprocedure in tegen deze firma.... Voor Berden Meubelen is de straks overblijvende grond te klein om er een meubelzaak te vestigen zoals men die zich gedacht had. GOUDEN LEEUW-TERREIN De gemeente is er zich terdege van bewust dat men de voorgenomen expan sie van Berden Meubelen niet kan (blijven) belemmeren. Ze heeft nu het idee gelanceerd dat Berden Meubelen zich op het Gouden Leeuwterrein zou kunnen vestigen. Een pand langs de woning van Janssen-Krijns in de Leeuwstraat, en zich uitstrekkende over vrijwel het gehele zuidelijk Gouden Eind juni overleed in Nieuw Zeeland op bijna 67-jarige leeftijd, de oud-Ven- rayer Cor van Staveren, die in de oorlogsjaren een van de helpers was van geallieerde piloten die hier een noodlan ding moesten maken, of om andere redenen hun vliegtuig vroegtijdig moes ten verlaten. Bert Poels, de schrijver van het boek „De Zwarte Plak" was een van Cor's vrienden en medehelpers in het verzet. Van zijn hand ontvingen wij onder staand „iri memoriam", waarvoor wij gaarne plaatsruimte ter beschikking stellen. Cor van Staveren was een zeer eenvoudige, nederige, diep gelovige man, met oneindig veel moed en ver trouwen. In de bezettingsjaren 1940-1945 woonde hij in het ouderlijk gezin te Veulen onder Venray. „Dé Eikenhof" was toen een belangrijke schakel in het verzet rond de Zwarte Plak en rond Deurne. Cor was aktief in het verzet met het verspreiden van ondergrondse kranten, folders en foto's. Met het laten onder duiken van Joden, andere onderdui kers, krijgsgevangenen en meer dan 30 neergeschoten geallieerde piloten, ver wierf hij enige faam. Zijn huis was er soms boordevol mee. Vluchtelingen hielp hij om uit de handen der Duitsers ie blijven met vervalste persoonsbewijzen of met Aus- weisen. Vele malen verkeerde hij daar door in het grootste levensgevaar. Na de oorlog huwde 'hij met een meisje uit het verzet, n.l. Mien v. d. Pulten uit Deurne. In 1951 emigreerden zij met hun vier kinderen naar Nieuw Zeeland. Zij wisten er een welvarend be drijf op te bouwen. Zij hadden weldra vrienden in Ha milton. Maar ook vrienden die uit Nederland zich daar kwamen vestigen. Hun grootste vriend was echter William Hickson, die in 1943 na een bombarde ment op Duitsland was neergeschoten in de omgeving van Venray. Het was de eerste piloot die door Cor geholpen werd. Nu 40 jaren later: De laatste twee jaren leed Cor aan een slepende ziekte. Op 27 juni 1983 stierf hij en werd begra ven in Hamilton na een Eucharistische herdenking in een overvolle kerk. Hij werd begraven onder de tonen van het Nederlandse „Wilhelmus" met de Nederlandse vlag en het juist ontvan gen Nederlandse verzetsherdenkings- kruis en met de onderscheidingen van Dwight Eisenhower van U.S.A. en En geland. Leeuw-terrein zou een ideale vestigings plaats kunnen zijn Het Gouden Leeuw-terrein is nu nog eigendom van Vroom Dreesmann, maar zodra deze firma een Vendette in de Rose Vlek gaat bouwen kan de ge meente het Gouden Leeuw-terrein over nemen en doorverkopen aan Berden Meubelen of andere gegadigden. Zoals bekend mag zijn, gaat een eerder hier gedachte bouw van een nieuw postkantoor beslist niet door. Intussen is wel vernomen dat de Alge mene Bank Nederland op dat Gouden Leeuwterrein, pal naast café Hulsman, een nieuw bankgebouw wil vestigen. De huidige vestiging aan de Julianasingel is al jaren veel te beperkt. PARKEREN Wanneer deze plannen doorgaan, krijgt men een vrij aardige afronding van het Henseniusplein c.q. Schouw burgplein. Alleenmen verliest er een zeer groot aantal parkeerplaatsen. Eeveneens gaan er vele parkeerplaatsen verloren als volgend jaar de Rose Vlek wordt aangepakt. Dat wordt dan weer een nieuw probleem in het winkelcen trum Venray, waar ongetwijfeld nog menig woordje over gewisseld zal worden. Het laat zich aanzien dat par- keermeters of parkeerschijven en blau we zones weldra in Venray hun intrede zullen doen. Zoals voorgaande jaren wordt ook dit jaar de zomer in Venray uitgeblazen met een grandioze Taptoe. De organiserende vereniging „Mu ziek en Majoretten Showkorps St. Petrus Banden" zal naast zichzelf pre senteren: Drumfanfare „Luctor et Emergo", Beüningen Showband Harmonie Fortissimo, Venlo Drumband Velp Zuid, Velp Kamper Trompetterkorps, Kampen. Al de vcoornoemde muziekgezel schappen hebben in de loop der jaren hun sporen verdiend in zowel binnen- als buitenland. Taptoe Venray 1983 wordt gehouden op 3 september a.s., aanvang is klokslag 9 uur in de avond, en duurt tot ongeveer half elf. Plaats van 'vndeling is de Grote Markt, waarbij het voormalig Raadhuis als uniek decor dienst doet. Voor deze Taptoe zijn ook weer toe gangskaarten in de voorverkoop be schikbaar, vanaf 12 augustus zijn deze beschikbaar bij VVV kantoor, Schouwburgplein; sigarenmagazijn Janssen, Patersstraat 5a; sigarenmagazijn Jansen, Grote Markt 22; sigarenmagazijn van Dijck, Langstraat 26. M.M.S.K. „St. Petrus Banden" nodigt U allen van harte uit Taptoe Venray te komen bezoeken. Bij het geopende graf stond zijn fa milie en ook zijn eerste geredde piloot William Hickson, die als een der dragers fungeerde, met bloemen en een graflint met de tekst: .Thank you what you did. May the Lord welcome this faithfull soldier into His Kingdom". Ook hij was mijn beste vriend. Moge hij rusten in vrede!! Bert Poels Niet onvermeld mag blijven dat vorige week zaterdag de Poolse oorlogs vlieger Erik Wardzinski na 46 jaar weer voor het eerst een bezoek bracht aan de familie van Staveren in het VeulenEric Wardzinski was als vrije Pool ingedeeld bij de Engelse luchtmacht. Toen zijn vliegtuig boven deze contreien door de Duitsers werd neergeschoten slaagde hij er in te vluchten en kwam uiteindelijk bij de familie van Staveren terecht. Zeven weken lang kreeg hij daar onder dak en verzorging. Uit die tijd dateert onderstaande foto, waarop van links naar rechts Cor van Staveren, Eric Wardzinski en Bert Poels. A.s. zondagmorgen, tijdens een plechtige Eucharistieviering welke om 10 uur begint, zal in de kerk van het Brukske pastoor Gerardus Bruggink worden geïnstalleeerd. De plechtigheid zal worden geleid door deken L. A. Theunissen. Na de Eucharistieviering zal men in de ontmoetingsruimte bij de kerk tijdens een receptie nader kennis kunnen maken met de nieuwe pastoor. Pastoor G. Bruggink is 33 jaar. Hij is wereldgeestelijke dus niet verbonden aan de Paters Franciscanen die tot op heden de zielzorg in Brukske op zich hadden genomen. Drie jaar geleden werd Pastoor Brug gink priester gewijd. Sindsdien was hij als kapelaan werkzaam in het Zuid Lim burgse Nieuwenhage. De Pastorie is ondergebracht in de Klarinetstraat 32; telefonisch bereik baar onder nummer 85206. Het ligt in de bedoeling dat de heer J. Truijen, fractievoorzitter van het CDA in de Venrayse gemeenteraad in de raadsvergadering van dinsdag 30 augus tus afscheid zal nemen als raadslid. Zoals reeds eerder gepubliceerd heeft de heer Truijen een betrekking buiten Venray aangenomen en zal binnen afzienbare tijd ook Venray verlaten. Als zijn opvolger zal worden be noemd de heer H. Pingen uit Castenray, die ook in de vorige zittingsperiode lid van de gemeenteraad was. De CDA-fraktie heeft in zijn vergade ring van 15 augustus de heer J. Poels ge kozen als nieuwe fraktie-voorzitter. Ook is de jaarlijkse verkiezing gehou den voor een nieuw fraktiebestuur. Daarbij werden de volgende raadsleden gekozen: dhr. A. Broeksteeg, mevr. M. Hoppenreijs-de Loo, dhr. J. Poels, dhr. J. Reintjes en dhr. A. van Soest. Op zondag 21 aug. a.s. organiseert P.H.V. ,,De Verdediger" uit Venrau haar jaarlijkse nationale wedstrijd voor politiehonden. Het programma begint om 9 uur 's morgens met gehoorzaamheidsoefe ningen en het opsporen van grote en kleine voorwerpen. Het voor hei publiek interessante „stelwerk", waarbij de politiehond onder diverse omstandigheden moet trachten een boef tot staan te brengen, begint om 2 uur 's middags. Evenals voorafgaande jaren is ook nu weer ge tracht een aantal dresseurs met specta- culeir werkende honden te benaderen. Van de organiserende vereniging zal dhr. A. Reinders deelnemen, die in juli van dit jaar nog het examen politiehond 1 met lof aflegde met zijn hond Lucas. De overige deelnemers zijn de heren Vissers, Wanssum; Timp, Tegelen; Op- steegh, Wellerlooi; Janssen, Melderslo; Vos, Venlo; Gommans, Helden-Egchel en Hendrix uit Venlo. Het zware pakwerk zal verricht worden door de heren Reinders uit Tegelen en Verstraaten uit Horst. Als keurmeesters zullen fungeren de heren Brouwers uit Tilburg; Spierings uit Ge- mert en Jacobs uit Venlo. Het politiehondenterrein is gelegen aan de Beekweg in Venray en de toe gang is gratis. Deze wedstrijd komt mede tot stand door bijdragen van: Amerikanen-sloperij „Acht" t.n.v. W. Beerkens; Autosoperij „Burhenne" Merselo; Café-cafetaria Thielen, Ken nedyplein, Venray; Café De Volle Maan, Venray; Picardi-Bar Venray; Café 't Trefpunt, Venray; Café „De Klomp", Venray; Café 't Huukske, Venray; Disco-Bar Vat '71, Venray.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 1