GEMEENTEPRAAT NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schutte, Bureau Voorlichting SLUITING BINNENBAD Commissie Algemene zaken Bestemmingsplan Brukske Woningbouw in Ysselsteyn Verkeersmaat regel Oude Oostrumseweg Muziekschool Venray Chemisch afval niet in de riolering Commissie voor onderwijs en cultuur Gemeente-archief Collektekalender Bouwvergunning aangevraagd Commissie ruim telijkeordeningen volkshuisvesting Commissie financiële en eco nomische zaken Kermis Ysselsteyn Hinderwet MONUMENTENVERORDENING VENRAY 27 Venrayse monumenten WAAROM EEN VREDESKAMP IN VENRAY? Gedurende de vakantie (tussen 4 juli en 15 augustus) is het binnenbad van het gemeentelijk Combi-zwembad wegens onderhoudswerkzaamheden gesloten. Het buitenbad is ge'durcnde deze peri ode WEL geopend met de volgende openingstijden: dinsdag t .m. vrijdag 7.30-20.00 uur maandag 10.00-20.00 uur zaterdag en zondag 10.00-18.00 uur Op maandag 4 juli begint om 17.15 uur een openbare vergadering van de commissie voor algemene zaken. De agenda van deze extra vergadering ver meld de volgende onderwerpen: een gcdachtenwisseling omtrent het jaarverslag 1982, de begroting 1984 en het Beleidsprogramma 1984 van de gemeentepolitie; een discussie over de relatie ge- wcstraadsledcn/commissic voor algeme ne zaken/gemeenteraad; evaluatie van de toezending van b. en w.-verslagen aan de fractievoorzit ters. De burgemeester van Vcnray maakt bekend, dat met ingang van 4 juli 1983, gedurende 14 dagen bij de afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201 van het raadhuis, voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp van de 3e wijziging van het bestemmingsplan Brukske. Het gebied waarover het wijzi gingsplan geldt, betreft hoofdzakelijk de woningen aan de Polkaslraat en de Rumbastraat en wordt enczijds be grensd door de wijkweg Brukske en an- derezijds door de Deurnescweg. Gedurende de bovenvermelde termijn kunnen belanghebbenden bezwaren te gen het ontwerp schriftelijk indienen bij burgemeester en wethouders. Venray, 1 juli 1983 De burgemeester voornoemd, mr. H.J.M. Defcsche. Burgemeester en wethouders van Venray, zijn voornemens om ten behoe ve van de bouw van een woning met ga rage op het perceel sectie M. nr. 194, ge legen aan de Pater Tulpstraat te Ys selsteyn, de beslemming „Gronden, bestemd voor woondoeleinden (uit te werken ten behoeve van autochtonen)" uit te werken tot de bestemming „Gron den, bestemd voor wonen, eengezins huizen in open bebouwing, klasse EO". De aanvrager van de bouwvergunning is autochtoon voor Ysselsteyn. Het ontwerp-uitwerkingsplan van ge noemd perceei ligt met ingang van 4 juli 1983 gedurende veertien dagen voor ie dereen ter inzage bij de afdeling ruimte lijke ordening, kamer 201 van het raad huis, geopend van 9.00 tot 12.00 uur en overigens volgens afspraak. Gedurende de termijn, dat het ontwerp-uitwerkingsplan ter inzage ligt, kunnen eventuele bezwaren daartegen schriftelijk worden ingediend bij burge meester en wethouders. Venray, 1 juli 1983 De burgemeester van Venray mr. H.J.M. Dcfesche Burgemeester en wethouders van Venray, brengen ter openbare kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 12, 2e lid, van de Wegenwei het door gede puteerde staten van Limburg goedge keurde raadsbesluit inzake het onttrek ken aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de onverharde weg, ge naamd Oude Oostrumseweg, vanaf maandag 4 juni 1983 gedurende ten minste 14 dagen ter gemeentesecretarie afdeling III-D, kamer 202, ter inzage voor een ieder wordt gelegd. Ingevolge het bepaalde in artikel 11a van de Wegenwei staat voor iedere be langhebbende uiterlijk tot op de der tigste dag na heden beroep open op de Kroon van de beslissing van gedeputeer de stalen van Limburg. Burgemeester en wethouders voorn, mr. H.J.M. Dcfesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris. Op woensdag 22 juni werden aan de Muziekschool Venray de eerste 12 WVC examens afgenomen. Dit is één van de verplichtingen waaraan de Muziek school Venray moet voldoen nadat door het Ministerie van WVC een Rijkser kenning is gegeven. Voorheen werden alle hafa-cxamens afgenomen onder toezicht van de Lim burgse bond van Muziekgezelschappen. Woensdag jl. kwam de heer V.d. Berg, die door de inspecteur Muzikale Vorming is aangewezen als een der toe zichthouders, met name om er op toe te zien of in deze nieuwe opzet aan de voorgeschreven normen wordt voldaan, teneinde landelijk de examens op een zelfde niveau te krijgen. Van 13.30 tol 20.15 uur hebben drie commissie-leden (docenten van de Mu ziekschool Venray) twaalf examens af genomen, waarna om half negen de di plomauitreiking volgde in de aula van de muziekschool. Na een korte voor dracht uit hel examen-repertoire van de kandidaten werd de heer J. Strijbos uit Castenray, als voorzitter van de Federa tie van Muziekgezelschappen in de Ge meente Venray uitgenodigd om de twaalf geslaagden de eerste WVC diplo ma's uit te reiken. Uit zijn hand ontvin gen de volgende kandidaten hun diplo ma: John van Els, Euterpe Venray, René Duykers, William Steeghs, Linda Emonts, Yvonne Reijnders en Peggie Wismans van Ons Genoegen Oirlo; John Derks en Liesbeth Lemmens van De Pcelklank Ysselsteyn; Betty Claes- sens, Miriam Claessens en Alex v. Rat tingen van Petrus Banden Venray en Freek Dirkx van Sub Matris Tutela uit Oostrum. Water is de kostbaarste stof op aarde. Zonder water is geen leven mogelijk. Water is overal, in de grond, aan de op pervlakte, in de lucht, in planten, dieren en mensen. Water is zelf ook bouwstof voor alle levende wezens. Dagelijks heb ben we ca. 2,5 liter water nodig om te drinken en voor de voedselbereiding. Ie der van ons verbruikt elke dag boven dien zo'n 100 liter water alleen al voor de huishouding: (af)was, bad/douche, toilet. Ook voor tal van andere activitei ten hebben we veel water nodig zoals voor industrie, landbouw, tuinbouw en veeteelt. Een ideale bron voor de winning en bereiding van water voor menselijke consumptie is het grondwater. Dat is vrij gemakkelijk tot smakelijk drinkwa ter te bereiden. Grondwater wordt van daag de dag echter een steeds schaarsere grondstof. We zijn daarom gedwongen van hei oppervlaktewater gebruik te maken, dat wil zeggen van hel water van rivieren, beken, meren en eventueel van (kunstmatige) spaarbekkens. Jammer genoeg verontreinigen wij het opper vlaktewater te sterk, met als gevolg dat het water zijn zelfreinigend vermogen verliest en het waterleven dood gaat. Hierdoor wordt de drinkwatervoorzie ning uit oppervlaktewater ernstig be moeilijkt. De belangrijkste oorzaken van water verontreiniging zijn de lozingen door bedrijven en particulieren van allerlei schadelijke stoffen zoals olie en chemi caliën. Om ons milieu schoon te houden moet voorkomen worden dat die scha delijke stoffen via de riolering in het op pervlakte water of in dr bodem terecht komen. In Venray zijn er een aantal mo gelijkheden voor de inwoners om op een milieuvriendelijke manier van dat vaak gevaarlijke spul af te komen. CHEMICALIËN Sommige mensen bedrijven op en thousiaste wijze hun hobby. Denk maar aan een amateur-fotograaf. Hierbij ma ken zij gebruik van chemicaliën. Dat is niet zo erg als zij er maar aan denken met deze zaken een beetje milieubewust om te springen. Daarom geen chemica liën in het riool! Maar lever het in bij de magazijnmeester op het complex van gemeentewerken aan de Acaciastraat. De ontwikkelaar en de Fixeer moeten GESCHEIDEN ingeleverd worden. BESTRIJDINGSMIDDELEN Particulieren kunnen vergiften, land bouwgiffen en chemicaliën inleveren in het magazijn van het complex van ge meentewerken. Ze dienen goed te wor den verpakt aangeboden met vermel ding van inhoud en naam van de aanbie der. AFGEWERKTE OLIE Afgewerkte olie van auto's, bromfiet sen, machines e.d. kan door particulie ren ook bij de magazijnmeester van het complex gemeentewerken worden inge leverd. Vaak is het ook mogelijk, na overleg, dit te doen bij het bedrijf (gara ge) waar u de nieuwe olie hebt gekocht. GENEESMIDDELEN Tabletten, poeders, pillen, capsules en wat dies meer zij, worden vaak veel te lang in huis bewaard met alle risico's van dien; vooral in gezinnen met kleine kinderen. De EHBO kastjes en huisapo theekjes moeten daarom regelmatig een grote schoonmaakbeurt krijgen. De overbodige geneesmiddelen werden in het verleden vaak weggespoeld door het toilet. Dat is echter bepaald geen milieu vriendelijke oplossing. Trouwens dat mag niet meer! Tegenwoordig kunt U de overbodig geworden medicamenten inleveren bij de apotheek. En het kost U niets. VERFRESTEN Bij de al eerder genoemde magazijn meester van het complex van gemeente werken kunnen particulieren ook hun oude verfresten inleveren. BATTERIJEN Gehoorapparaten, fototoestellen en vele andere apparaten werken dankzij de energie die opgeslagen zit in knoop- batterijen. deze kleine batterijen bevat ten giftig kwik. Is de batterij leeg dan met in de vuilnisemmer maar inleveren bij de fotohandel, de opticiëns, de elec- tronica hobbyshop of de gehoortoestel- len en telmachine zaken. Maandag 5 juli a.s. begint om 17.00 uur in kamer 127 een openbare vergade ring van de commissie voor cultuur en onderwijs. Op de agenda van deze ver gadering staan de volgende onderwer pen: ontwerp monumentenverordening Venray. herziene voorlopige vaststeling van de bijdragen voor het kleuteronder wijs over de jaren 1976 tot en met 1980. idem voor de exploitatie over 1976 voor de lagere school in Veulen, over 1976 en 1977 voor de lagere school in Vredepeel. De agenda van deze vergadering ligt zoals gewoonlijk ter inzage in de Info- tiek. Het gemeente-archief zal op zaterdag 2 juli a.s. GESLOTEN zijn. Voor de maand juli zijn GEEN col- lektevergunningen afgegeven. Bij burgemeester en wethouders zijn de navolgende aanvragen ingekomen om. in afwijking van het geldende bestemmingsplan c.q. vooruitlopend op een in voorbereiding zijnd herzienings plan, bouwvergunning te verlenen voor: het bouwen van 12 premie B- woningen aan de Akelei te Venray, t.n.v. Stienstra Roermond B.V., Min derbroedersingel 6-12 te Roermond; het bouwen van een machineloods aan de Overbroekseweg 8 te Leunen, t.n.v. mevr. H. Jilessen; het bouwen van een berging aan de Allegrostaat 29 te Venray, t.n.v. J. Berkens; het verbouwen van de bar-bistro en woonhuis aan het Henseniusplein 3 te Venray, t.n.v. L. Aquarius; het bouwen van een varkensstal en hel uitbreiden van 2 varkensstallen aan de Laagheidseweg 15 te Venray, t.n.v. A. v. Tilburg; het vernieuwen van de berging aan de Henseniusstraat 24 te Venray, t.n.v. L. ter Horst; het uitbreiden van een berging aan de Goudsmitstraat 38 te Venray, t.n.v. H. v.d. Wijst; het verbouwen van een kippenhok tot varkensstal aan de Kiekweg 21 te Venray, t.n.v. M. v. Ass; het bouwen van een varkensstal aan de Kiekweg 21 te Venray, t.n.v. M. van Ass; het bouwen van een jongveestal aan de Boddenbroek 4 te Oirlo, t.n.v. J. Custers; het bouwen van een kraamstal en een zeugenstal aan de Twistweg 10 te Vredepeel, t.n.v. A. v. Hoof; het verbouwen van het voormalig gemeenschapshuis tot woning met sto merij aan de Dep. Petersstraat 4 te Oir lo, t.n.v. W. Jacobs, Koepas 8 te Oirlo; het uitbreiden van een loods aan de Haag 4 te Merselo, t.n.v. J. Michels; het uitbreiden van een zeugenstal aan de Veulenseweg 32 te Veulen, t.n.v. J. Hagens; het uitbreiden van een fokvar- kensstal aan de Veulenseweg 32, te Veu len, t.n.v. J. Hagens; het bouwen van een loods/jongveestal aan de Vredeweg 10 te Vredepeel, t.n.v. J. v.d. Heuvel; het bouwen van 2 fokvarkensstal- len aan de Meerselsepeel op perceel H 2499, t.n.v. J. Poels, Coppelenberg 5 te Merselo; het bouwen van een fokvar- kensstal aan de Peel weg 43 te Ys selsteyn, t.n.v. G. v. Dijck; het uitbreiden van een varkensstal aan dc Peelweg 43, t.n.v. C v. Dijck; het uitbreiden van een rundveestal aan de Teeuwenhofweg 18, te Leunen, t.n.v. P. Comelissen; het uitbreiden van een loods aan de Ysselsteynseweg 80 te Ysselsteyn, t.n.v. H. Janssen; het bouwen van een fokvar- kcnsstal aan de Timmermannsweg 71 te Ysselsteyn, t.n.v. G. v. Vegchel; het uitbreiden van een fabriekshal aan de Oude Oostrumseweg 19 te Ven ray, t.n.v. Hermus Gereedschapstech niek; het bouwen van 29 premie- koopwonigen in de 2ë fase van Land- weert, t.n.v. Bouwbedrijf Tennissen b.v., Lovinckplein 5 te Ysselsteyn; het bnouwen van 79 premie koopwoningen in de 2e fase van Land- weert t.n.v. Eurowoningen B.V., Post bus 90 te Doorwerth; het verbouwen en uitbreiden van de boerderij Zandhoek 13 te Oirlo, t.n.v. J.M.L. Zanders; het bouwen van een varkensstal aan de Overbroekseweg 3 te Leunen, t.n.v. G. Claessens. Burgemeester en wethouders zijn voornemens aan deze bouwplannen me dewerking te verlenen. De bouwplannen liggen met ingang van 1 juli 1983 gedu rende veertien dagen voor een ieder ter inzage bij het bureau ruimtelijke orde ning en bouwzaken, kamer 201 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedu rende deze termijn kunnen eventuele be zwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders worden ingediend. Venray, 1 juli 1983 De burgemeester van Venray mr. H.J.M. Defesche. Donderdag 7 juni wordt een openbare vergadering gehouden van de commissie voor ruimtelijke ordening en volkshuis vesting. De vergadering vindt plaats in het raadhuis, kamer 127 en begint om 17.30 uur. De agenda voor de commissieverga dering vermeldt o.a. de volgende pun ten: mogelijk wijzigingsvoorstel voor de verordenig Welstandscommissie Venray inhoudende de aanwijzing van de leden door het college van b. en w. in plaats van door de raad van Venray; de com missie wordt hierover gepolsd; bezwaarschrift van Neutkens uit Ven ray m.b.t. het b.p. Bergkwartier, de be zwaarde is uitgenodigd om het bezwaar schrift toe te lichten; ontwerp monumentenverordening, zie elders op deze pagina. notitie over planmatige aanpak ont grondingen in de gemeente; reactie op de „landelijke deregule ring" van de Stichting Limburgs Welstandstoezicht; nota stand van zaken woningbouw bouwprogramma voor de komende ja ren. De volledige agenda van de vergadering ligt zoals gebruikelijk ter inzage in de Infotiek. Op woensdag 6 juli wordt een open bare vergadering gehouden van de com missie voor Financiële en economische zaken. De vergadering begint om 17.15 uur en wordt gehouden in kamer 127. Vooralsnog staat op de agenda van deze vergadering, naast de gebruikelijke punten, een onderwerp, een nota over de verkoopmogelijkheden van gemeente-eigendommen. 2, 3, 4 en 5 juli 1983 De kermis te Ysselsteyn begint op za terdag 2 juli te 16.00 uur en duurt tot dinsdag 5 juli te 24.00 uur. Op het ker misterrein op het Lovinckplein worden de volgende attracties geplaatst. Autoscooter, kindervliegtuigmolen en babysport, boksbal, exploitant Boe ken, Helmond. Rupsbaan, Lijntrekspel, Bussenspel, ex ploitant J. Regter, Oss. Schietsalon, exploitant A. Regter, Langenboom. Balco-rotor, exploitant v. Spronsen, Delft. Suikerspin Popcorn, exploitant Lut- gens, Roermond. Nougat-Suikerkraam, exploitant Camps, Horst. Viskraam, exploitant Otten, Gemert. De exploitanten mogen de attracties naar believen openen, maar op de vol gende uren dienen zij open te zijn: zaterdag te 17.00 uur. zondag te 13.00 uur. maandag en dinsdag te 16.00 uur. De viskraam opent telkens twee uren later. Voor de meeste attracties gelden af gesproken maximum-tarieven, te weten: autoscooter, per 2 persoonswa gen, ƒ1per rit, ƒ5,voor 7 ritten en ƒ10,— voor 15 ritten. babysport, 75 cent per rit 2,50 per 4 ritten. kindervliegtuigmolen, 75 cent per rit, ƒ2,50 voor vier ritten. boksbal, ƒ1,— voor 4x slaan. schietsalon, ƒ1,50 voor 3 schoten, ƒ5,— voor 12 schoten, ƒ3,50 voor 3x kleuren fotoschieten lijntrekspel, ƒ1,per spel, ƒ2,50 per 3 x spelen. bussenspel, 1 balco-rotor, 25 en 50 cent per spel naar keuze van de speelkast. rupsbaan, 75 cent per rit. Afdeling openbare orde, veiligheid en milieuzaken. Kennisgeving bekendmaking ontwerpbeschikking Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de Wet algemene bepalin gen milieuhygiëne; maken bekend dat zij voornemens zijn om op de aanvraag van: G. van Dijck, Peelweg 43 te Ysselsteyn-Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprich ten, in werking brengen en in werking houden van een varkensfokkerij, waar bij mest en meststoffen worden opgesla gen, gelegen aan de Peelweg 43 te Ys selsteyn; W.A. Hubers, Timmermannsweg 56 te Ysselsteyn-Venray, voor een ver gunning ingevolge de hinderwet voor het ex art. 6a, uitbreiden, wijzigen van een legkippenhouderij waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen, ge legen aan de Timmermannnsweg te Ys selsteyn; P. van Vegchel, Vredeweg 17 te Vredepeel-Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het uit breiden van een rundveehouderij, en varkensmesterij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen, gelegen aan de Vredeweg 17 te Vredepeel; S.M. Nellen Heidseweg 67 te Heide-Venray voor een vergunning in gevolge de Hinderwet voor het oprich ten, in werking brengen en in werking houden van een legkippenhouderij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen. Gelegen aan de Steegse Peelweg (ongenummerd) te Ysselsteyn- Venray; J. Backus, Meerselsepeelweg 8 te Yselsteyn-Venray, voor een vergunning ingevolge de hinderwet voor het uitbrei den van een varkensmesterij en legkip penhouderij, waarbij mest en meststof fen worden opgeslagen en waarbij pro paan wordt gebruikt. Gelegen aan de Meerselsepeelweg 8 te Ysselsteyn- Venray; Kinderen Bomm, Steegse Peelweg 38 te Leunen-Venray, voor een vergun ning ingevolge de hinderwet voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een veehouderij, waarbij mest en meststoffen worden op geslagen gelegen aan de Steegse Peelweg 38 te Leunen. J. Vissers, Twistweg 6 te Vredepeel-Venray voor een vergunning ingevolge de hinderwet voor het oprich ten, in werking brengen en in werking houden van een varkensfokkerij en - mesterij waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen en waar propaan wordt gebruikt, gelegen aan de Twist weg (ongenummerd) te Vredepeel; A. Cornelissen, Ripseweg 4 te Vredepeel-Venray voor een vergunning ingevolge de hinderwet voor het wijzi gen van een varkensfokkerij en - mesterij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen, gelegen aan de Twistweg 7 te Vredepeel; positief te beschikken onder voor waarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen. De ontwerp-beschikkingen, alsmede de aanvragen en andere ter zake zijnde stukken, liggen in het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter in zage en wel tot 15 juli 1983, elke werk dag van 9.00 tot 12.00 uur; na deze datum tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aange vraagde beschikking, eveneens elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. De betreffende stukken kunnen tot bovengenoemde datum ook nog elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur wor den ingezien (na telefonische afspraak). De aanvragers, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aan leiding van een van de aanvragen en een ieder die aantoont, dat hij daartoe rede lijkerwijs niet in staat is geweest, kun nen tot bovengenoemde datum gemoti veerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van een van de ontwerp beschikkingen. Degene, die een bezwaarschrift in dient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient gericht te worden aan ons college. Venray, 1 juli 1983 Kennisgeving bekendmaking beschikking Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maken bekend, dat door hen, onder voorwaarden om gevaar, schade of hin der voor de omgeving te ondervangen, op 22 juni 1983 vergunning is verleend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van de aanvraag van: Gebr. Fleurkens, Heidse Peelweg 50*te Ysselsteyn-Venray, voor het uit breiden van een varkensmesterij, waar bij mest en meststoffen worden opgesla gen, gelegen aan de Heidse Peelweg 50 te Ysselsteyn. De beschikkingen en alle ter zake zijnde stukken liggen in het raadhuis, kamer 119, raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel van 1 juli 1983 tot 1 au gustus 1983 elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. De betreffende stukken kunnen gedu rende bovengenoemde periode ook nog elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur worden ingezien (na telefonische af spraak). Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhy giëne staat tot 1 augustus 1983 beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygyëne bezwaren hebben ingebracht; Beslissingen over eventuele scnadq vergoedingen worden genomen door c1' gemeenteraad. Deze zal zich na de zi mer buigen over deze monumentenvi rordening. Maar eerst zal maandag a.s. de coi missie voor onderwijs en cultuur zit buigen over deze verordening. Belangstellenden kunnen deze veroi dening inzien in de hal van het raadhuis In de Infotiek liggen de agenda en c' stukken van die commissievergaderii gen ter inzage. Als voortvloeisel van de Monumentenwet zijn 27 Venrayse monumenten op de lan delijke monumentenlijst geplaatst. Venray heeft echter talrijke andere objekten dii uit het oogpunt van cultuur en historie van zodanige waarde zijn dat bewaring voos het nageslacht in de oorspronkelijke staat gewenst is. Soms gaat het dan om monumenten die eigenlijk op de rijksmonumentenlijs geplaatst zouden moeten worden. Dit gebeurt niet, omdat identieke panden uit andc re plaatsen in ons land al op die lijst staan. Of het zijn objekten die landelijk geziet minder interessant zijn maar voor de Venrayse gemeenschap van bijzondere betekent zijn. Met behulp van een eigen monumentenverordening kan de gemeente dergeijk( objekten beschermen. De commissie voor onderwijs en cul tuur bespreekt maandag 5 juli het on derwerp over deze verordening. MONUMENT Onder de werking van de verordening kunnen vallen: monumenten, kerkelijke monumenten en stads- en dorpsgezich ten. De schoonheid, de betekenis voor de wetenschap, de volkskundige waarde of de ermee verbonden geschiedkundige herinnering zijn de kriteria voor de aan wijzing van zaken en/of terreinen als monument. Niet van enkel het individuele objekt is soms de bescherming, via aanwijzing tot monument gewenst. Ook voor een straat of plein, met inbegrip van bomen, wegen, bruggen, grachten e.d., wanneer zo'n complex door zijn bijzondere sfeer voor de schoonheid van een dorp of stad van belang is dit het geval: stads- en dorpsgezicht. In de verordening worden de kerkelij ke monumenten apart genoemd, vanwe ge de noodzaak voor extra afspraken en bijzondere bepalingen, b.v. voor blij vend gebruik van het monument voor de eredienst. BESCHERMING Van de plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst gaat een beschermen de werking uit. Zo is het verboden een beschermd monument te beschadigen, te vernielen of af te breken. Ook het gedeeltelijk afbreken, ver plaatsen, het aanbrengen van wijzigin gen dan wel het herstellen en het gebrui ken op een wijze waardoor het ontsiert wordt of in gevaar gebracht, is zonder toestemming van b. en w. verboden. Voor de monumenten die geplaatst zijn op de landelijke lijst geldt een rijks regeling. MONUMENTENLIJST Naast de landelijke monumentenlijst is er dus binnenkort een Venrayse mo numentenlijst. In een later stadium kan de provincie Limburg nog met een pro vinciale lijst komen. Burgemeester en wethouders stellen de Venrayse lijst vast na de nodige ad viezen te hebben ingewonnen. De eige naar van een aangewezen monument kan hiertegen in beroep gaan. Wordt een monument, ondanks een verzoek van de eigenaar niet afgevoerd van de lijst en de belanghebbende lijdt daar door schade dan is het in bepaalde ge vallen mogelijk dat deze schade vergoed wordt. Ook als er schade geleden wordt doordat vergunning voor genoemde ac tiviteiten niet of gedeeltelijk wordt gege ven is schadevergoeding mogelijk. Op de landelijke monumenten lijst staan 27 Venrayse gebou wen, waaronder 6 kerken: St. Petrus Bandenkerk St. Mathiaskerk, Castenray St. Catharinakerk, Leunen St. Janskerk, Merselo O.L. Vrouwekerk, Oostrum 9 kapellen: St. Odakapel, Hoenderstraat St. Annakapel, H. Dunant- straat St. Jankapel, Merselo St. Annakapel, Oirlo St. Antoniuskapel, St. Anto- niusveldweg Kapel v. H. Maria, Scheiweg St. Jozefkapel, Smakt Veltumse kapel (kapel van de HH Hubertus en Antonius Abt. St. Rochuskapel, Veltum. 7 boerderijen: „Bij de Wever"(type Halle huis) aan de Wieënweg Lollebeekweg 57, van het Hoftype en een Hallehuis Lollebeekweg 21, type Halle huis Enge Steeg 6, type Hallehuis „Klein Spralant", Geijsterse- weg, van het Hoftype Schoor 2, Castenray, type Hallehuis „Martiene-plaats" Weverslo, ook van het Hallehuis type. 4 molens: St. Petrus Molen of Stoksmo- len, een Beltmolen „Nooit Gedacht" Merselo, een Beltmolen de Watermolen in Oostrum de Rosmolen in de Geijsterse bossen. en tenslotte: de Latijnse School aan de Grote Markt. In de door de gemeenteraad op 31 mei jl. vastgestelde nota Vrede en Veiligheid staat: „Indien daartoe aanleiding bestaat zal Venray vreedzame betogers gastvrij ontvangen". Moet die gastvrijheid zover strekken dat medewerking wordt gege ven aan een vredeskamp? De nota beantwoord ook die vraag: Goed overleg met de vredesbewegingen moet voorkomen, dat vredesmanifesta- ties uit de hand gaan lopen. Al enige tijd is het gemeentebestuur op de hoogte gesteld van de komst naar Venray van vredeskampeerders uit diverse plaatsen in het land. Bij het passief afwachten daarvan door het gemeentebestuur zou er rekening mee moeten worden gehouden, dat - door het ontbreken van een geëigende plek daarvoor - groepen en groepjes kampeerders op niet geschikte plaatsen in bossen en natuurgebieden of particuliere terreinen zouden neerstrijken, liefst zo dicht mogelijk bij de vliegbasis de Peel. en als het aantal kampeerders uit de hand zou gaan lopen, zou een en ander gemakkelijk kunnen ontaarden in ordeloosheid, vernielingen aan bossen, weiden en andere particuliere en gemeentelijke eigen dommen, in niet meer te „sturen" gebeurtenissen. Zo'n vorm van vredeskamperen zou in strijd zijn met de democratische regels van bijvoorbeeld de Provinciale kampeerverordening. De overheid kan zo'n handelen niet tolereren. Dat zou betekenen dat ter handhaving van de openbare orde misschien hard zou moeten worden opgetreden, met als mogelijk resultaat: aanzienlijke schade en gedupeerde burgers, dat wil niemand; de gemeente niet; de vredesbeweging niet, de vredeskampeerders ook niet. Voorkomen, dat deze vorm van gebruik maken van recht op betoging tot de geschetste problemen zou leiden, vraagt om regulering. Dat kan op een eenvoudige manier: richt een terrein in waar de vredeskam peerders een redelijke plek vinden. Voorzie dat terrein van de voor de volksge zondheid en hygiëne meest elementaire voorzieningen, zoals water, electriciteit, toiletten. Kies voor overzichtelijkheid, en maak legaal handelen mogelijk, door met toepassing van de regels van de kampeerverordening een ontheffing voor dat terrein te verlenen, onder vaststelling van de nodige voorwaarden. Vraag van de deelnemers zoveel mogelijk zelfwerkzaamheid en de betaling van een vergoeding voor de geboden voorziening. Dan hebben mensen de gelegen heid met respect voor de wet en andermans eigendom van hun opvattingen te te getuigen. Die weg heeft het gemeentebestuur gekozen. Daarom komt er een vredeskamp in Venray, onder de verantwoordelijkheid van het regionaal vredesberaad, met vertrouwen in de eerlijke en oprechte bedoelingen van de kampeerders. Dat ver trouwen heeft de gemeente; maar tegen hen wie zich niet aan de afspraken wil houden zal zonodig worden opgetreden. De afgelopen dinsdag door de regering bekend gemaakte keuze voor een ande re lokatie dan de Vredepeel voor de eventuele plaatsing van de kruisraketten heeft geen wezenlijke veranderingen in de doelstelling van het Peel-vredeskamp gebracht, noch in de gemeentelijke benadering daarvan. De duur van het kamp kan er wellicht door worden beïnvloed en de gemeente is iets geruster over de toereikendheid van de capaciteit van het terrein. d. enige andere belangehebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet al gemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de be- j schikking dan wel tot het treffen van, een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koninging en worden gezonden aan de Raad van Sta te, afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Venray, 1 juli 1983 Burgemeester en wethouders

Peel en Maas | 1983 | | pagina 10